Minule jsme si ukázali, jak si v garáži zřídit jednoduchý pracovní stůl. V dnešním článku si ukážeme, jak si v garáži uložit nářadí tak, aby bylo po ruce a nezabíralo moc místa. Dále si vyrobíme jednoduchou kozu na řezání delších prken a hranolů. Nakonec si k ponku ještě vyrobíme odkládací polici pod pracovní deskou.
To by mělo pro dnešek stačit 🙂
Ruční nářadí si každý vybere sám, dle potřeby a dle obliby. K většině ručního nářadí dnes existuje nějaká elektrická alternativa, my jsme však trošku konzervativní a základ jsme si pořídili i ve variantě ruční. V každém obchodě pro kutily dnes koupíte různé držáky, poličky, boxy, kufříky – plastové i kovové. Cenově se pohybují různě – od pár desetikorun po tisíce (nejdražší jsou přenosné kufrové boxy s kolečkama). Protože my nebudeme nářadí nikam přenášet, ale budeme s ním pracovat většinou v garáži nebo před ní, stačí nám stacionární uložení nářadí. A protože jsme šetřílci, vyrobili jsme si jej sami dle našich potřeb ze zbylého smrkového hranolu. Výrobní cena tedy několik desetikorun. V levé části obrázku jsou dva menší boxy na drobný materiál – šroubky, podložky, matičky … Tady se asi nedá než doporučit jejich koupě – počkejte si na nějakou akci a v některém z velkých hobby marketů určitě takovýto box koupíte pod 250 Kč.
Na zeď jsme na dvě hmoždinky přišroubovali dřevěný hranol – 5×6 cm. Na čelní stranu jsme postupně navrtali díry pro dřevěné kolíčky (ty je lepší a levnější nařezat z kulatiny – tyče – průměr 8 mm – než je kupovat již nařezané ) na míru dle potřeby. Kolíčky před zatlučením ještě namažte lepidlem na dřevo. Na kolíčky pak postupně navěšujeme nářadí dle našich potřeb. Kvůli lepšímu osvětlení jsme ještě přidali malou rampičku ze dřevěného hranolu – ten jsme přišroubovali k hlavnímu hranolu – a pomocí kulatiny jsme odsadili světlo (boďák s úchytem) o cca 10 cm nad stůl. Hranol jsme pak ještě před osazením navrtali zhora – a díry pak využili jako držáky pro šroubováky. Samotná rampička, na které je uchycen boďák, je z kulatiny 15 mm.
Výroba kozy na řezání delších prken a hranolů
Protože se pohybujeme v garáži a jsme omezeni parkujícím autem (rozměry ponku) – celá dílny má do hloubky 38 cm – musíme si s delšími předměty v dílně nějak poradit. Jednoduché řešení – koupit kozu v obchodě jsme zavrhli ihned po spatření cenovky – nejjednodušší stála asi 1.500 Kč – tolik nás zatím nestálo (kromě nářadí) celé ostatní vybavení. Naše rešení je pro náš účel dostatečné, ale Vy si udělejte kozu podle svých potřeb. Tu naši jsme opět vyrobili z dřevěných hranolů – my konkrétně z odpadu – konstrukce staré panelákové vestavěné skříně. Takového dřeva ve sběrných dvorech najdete zadarmo nebo za krabičku cigaret mraky. Rozměry necháme na Vás, ale vysoká musí být stejně jako je pracovní stůl. A horní hranol udělejte alespoň tak široký, jako je nejmenší šířka sádrokartonových panelů – to kdybyste někdy potřebovali řezat sádrokarton.
Spodní část kozy udělejte co nejpevnější a nejstabilnější. My jsme stabilitu vylepšili korkovými podložkami na každém konci podstavce. Koza se při řezání ani nehne a můžeme ji dole i přišlápnout – pak už je opravdu fixace téměř dokonalá.
No a jak to celé vlastně funguje?
Kozu jsme ihned použili při výrobě odkládací police pod ponk. Kromě kozy potřebujeme alespoň dvě truhlářské svěrky – cena okolo 50-100 Kč za jednu.
Prkno přirazíme ke zdi garáže a opřeme zadní čelo prkna pevně o zeď, přichytíme jednou svěrkou k pracovnímu stolu a druhou ke koze. Viz. detaily na fotkách.
Police pod ponk
Pro odkládání elektrického nářadí a třeba materiálu nam poslouží police – regál – pod pod parcovní deskou ponku. Z hranolů (opět odpadní dřevo z vybourané kuchyně) si uděláme jednoduchou konstrukci ve tvaru širokého u – hranoly ještě zpevníme pomocí ocelových L profilů – „elka“. Konstrukce musí mít stejnou výšku, jako přední výztuha stolu. Celou konstrukci opřeme o zadní zeď garáže a můžeme ji přichytit hmoždinkou ke zdi – nám se to díky kulatému napojení podlahy od zadní zdi nepodařilo a tak je podstavec pro polici od zadní stěny předsunut asi o 5 cm. Nařežeme si prkénka (my jsme použili sololitové – z již zmíněné rekonstrukce kuchyně) a klademe je vedle sebe, přičemž je vždy přichytíme k přední spojnici – výztuze – a k zadní konstrukci jedním šroubkem na každém konci.
Na přední stranu líce jsme ještě přišroubovali lištu. To proto, aby se nám z police nekutálely kulaté předměty :-). Nakonec ještě celkový pohled na ponk – už je trochu vybavenější, než minule.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.