Obsah testu
3D tiskárna je fenoménem posledních let. V naší recenzi se podíváme na zajímavé modely na našem trhu a poradíme vám, jak vybrat nejlepší 3D tiskárnu pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších 3D tiskáren 2024
Recenze 3D tiskáren
Recenze Original Prusa SL1S Speed
3D tiskárna Original Prusa SL1S Speed se řadí dnes k těm nejlepším 3D tiskárnám na trhu. Tomu odpovídá také pro soukromé účely poněkud vyšší cenovka, a tak si toto zařízení budou pořizovat spíše firemní zákazníci nebo opravdu velcí nadšenci do 3D tisku. Využívá technologii tisku SLA a má uzavřenou konstrukci, přičemž design je open source. Minimální tloušťka vrstvy činí 0,01 mm a jednu vrstvu zvládne za 6 sekund. Využívá jednu trysku a tiskový prostor má 68 x 150 x 120 mm.
Kladně lze u této tiskárny hodnotit rychlost tisku, která obecně patří k devize dražších strojů. To společně s vysokou přesností značí, že máte před sebou profesionální produkt. Jedná se také o maximálně bezpečný stroj, což zajišťuje uzavřená konstrukce. Tisknout na této tiskárně můžete velmi snadno, není potřeba využívat pouze klasické připojení USB s počítačem, ale také lze využívat USB flash disk nebo dokonce bezdrátové připojení přes Wi-Fi.
- Vysoká kvalita tisku
- Vysoká přesnost
- Rychlost tisku
- Vysoká cena
Recenze Creality Ender 6
3D tiskárna Creality Ender 6 vám nabídne uzavřenou konstrukci, najdete na jí tedy box na 3D tiskárnu. Patří do střední cenové kategorie, aspoň jak to klasifikujeme v rámci naší recenze a průvodce výběrem. Milimetrová přesnost tisku je cca 0,1 mm, typ použité technologie je FDM. Rychlost tiku je maximálně 150 mm/s a velikost tiskového prostoru je velkorysých 250 x 250 x 400 mm.
Tiskárna má velmi tichý chod, což zaznamenáte na první pohled. Z hlediska provozních vlastností je to tedy velmi příjemné. Vybavena je totiž kvalitními kontroléry pohybu TMC2208. Také přesnost tisku je na vysoké úrovni, jak se na zařízení v této ceně již sluší. Větší plocha pro tisk vás rozhodně může zaujmout a pokud ji využijete, je tato tiskárna vhodnou volbou. Myslete ale na to, že tento kousek je už docela cvalík, protože váží 25,5 kg. Větší celkové rozměry už jsou zkrátka znát.
- Dobrá přesnost tisku
- Vhodná i pro větší předměty
- Tichý chod
- Větší rozměry a hmotnost
Recenze Creality CR-6 SE
3D tiskárna Creality CR-6 SE je model stále spadající do základní cenové kategorie, i když o prsa, který už ale tedy směřuje k tomu vybavenějšímu, co lze na trhu za ještě řekněme rozumné peníze pořídit. V cenovce pod 10 000 korun tato zajímavá FDM tiskárna tedy nabídne milimetrovou přesnost cca 0,1 mm, plocha pro tisk je 235 x 235 x 250 mm a vybavena je kvalitní LCD obrazovkou s velikostí 4,3“ s otočným ovládáním. Na první pohled je patrná klasická otevřená konstrukce.
Toto zařízení vás zaujme automatickým vyrovnávacím senzorem pro vyrovnání podložky vůči trysce. Je také stabilnější oproti základním řadám výrobce. Rychlost tisku tohoto zařízení je 80 až 100 mm/s. Tiskárna je během provozu až překvapivě tichá. Pokud hledáte zařízení, které vám už nabídne ze světa 3D tisku něco více, ale přesto nebude stát neakceptovatelnou sumu, je tato vyšší modelová řada čínského výrobce zajímavým kouskem.
- Stabilní konstrukce
- Automatické vyrovnání podložky
- Tichý provoz
- Lehce vyšší cena
Recenze Creality Ender-3 V2
3D tiskárna Creality Ender-3 V2 je nejnovějším modelem z řady Ender-3, která v tomto případě představuje druhou verzi populárního předchůdce a je vlastně také vylepšenou verzí modelu Pro. Tiskárna do domácností a malých firem v tomto provedení už stojí o něco více, ale stále se drží ve velmi příjemné cenové hladině. Minimální tloušťka vrstvy je opět 0,1 mm, použitá technologie tisku je FDM a tisková plocha má 220 x 220 x 250 mm.
Vylepšení V2, tedy verze 2, spočívají zejména ve snížení hlučnosti díky nové základní desce s tichými krokovými ovladači TMC2208 a k vylepšení skříňky topného článku. Změny doznal také ovládací LCD panel a samotné ovládání 3D tiskárny. Za zmínku stojí také novinka v podobě senzoru vlákna, díky čemuž lze pokračovat v místě přerušení tisku bez znehodnocení vytvářeného produktu a lepší je také podavač vlákna. Nové řemeny osy X a Y umožňují lepší upnutí, a tak zajistí vyšší přesnost tisku.
- Poměr cena/výkon
- Senzor vlákna
- Další vícečetná příjemná vylepšení oproti předchůdcům
- Dražší než předchůdci
Recenze Creality ENDER-3
3D tiskárna Creality ENDER-3 se dodává formou stavebnice a patří k levným a přesto dostatečně kvalitním produktům na trhu, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Je to tiskárna otevřené konstrukce s open source designem, která využívá technologii tisku FDM. Minimální tloušťka vrstvy je 0,1 mm a rychlost 180 mm/s. Využívá jednu trysku a tiskový prostor je 220 x 220 x 250 mm. V balení dostanete také 10 m filamentu na první tisk.
Ačkoliv se jedná o levnou tiskárnu v základní cenové relaci, tak se to nijak negativně neprojevilo na kvalitě celkové konstrukce. Jedná se tak o vcelku robustní stroj. Díky open source designu lze však vylepšit o doplňky třetích stran a postupem času si tak lze stroj přestavět pro vyšší využitelnost. Tiskárnu lze doporučit začátečníkům, kteří pronikají do světa 3D tisku, vytknout lze menší přesnost čímž trpí výsledné detaily, což je ale v dané ceně pochopitelné. Pozor také na vyšší hluk. Ovládání je ovšem velmi komfortní.
- Cena
- Jednoduchá obsluha
- Kvalita konstrukce
- Menší milimetrová přesnost
Recenze Creality Ender-3 Pro
3D tiskárna Creality Ender-3 Pro má otevřenou konstrukci a využívá technologii tisku FDM. Patří k jedněm z nejlevnějších modelů na trhu, minimální tloušťka vrstvy je cca 0,1 mm a rychlost tisku 180 mm/s. Tiskový prostor využívaný jedinou tryskou je 220 x 220 x 250 mm. Jedná se v zásadě o vylepšený model Creality Ender-3 ve verzi 1.
Jaké jsou ty hlavní změny? Je to zejména magnetická podložka, která je odnímatelná. Díky této podložce je snadnější vyjímání vytvořeného 3D modelu. Je tady také kvalitnější zdroj a zajímat vás mohou širší pojezdy. Celkově je stabilita a kvalita konstrukce produktu na vysoké úrovni. Vylepšena byla i ložiska pro dosažení nižší míry hluku. Nabídne i některé vychytávky dražších modelových řad, jako je zotavení z výpadku elektrické energie. Je to tiskárna, která je stejně jako její předchůdce vhodná hlavně pro domácnosti a menší firmy a nabídne za málo peněz docela hodně muziky.
- Cena
- Odnímatelná magnetická podložka
- Kvalitní a stabilní konstrukce
- Novější model Ender-3 V2 už není o moc dražší
Nejprodávanější 3D tiskárny 2024
Zaujaly vás schopnosti 3D tiskárny? Dnes jsou už ceny základních modelů, které ale přesto nabídnou slušnou kvalitu tisku, tak nízko, že si je může pořídit každý klidně i domů. Dnes už tedy není 3D tiskárna zařízením pro vyložené nadšence, ale je dostupná komukoliv. Jestliže ale také právě vy uvažujete o pořízení 3D tiskárny, potom byste si měli před nákupem zodpovědět několik otázek:
- Jaké bude vaše využití – to zásadní je zamyslet se nad využitím. Jednak z pohledu toho, zda budete chtít vyrábět třeba dekorativní předměty jen tak pro radost, nebo vysoce přesné součástky. Také je důležité vědět, jak velké předměty budete chtít vyrábět, případně z jakého materiálu.
- Jste pohodlní nebo hračičky – 3D tiskárny v závislosti na modelu nabízejí různé přístupy. Některé mají uzavřenou konstrukci a postavíte je na stůl a tisknete. Jiné si složíte jako stavebnici a můžete díky otevřené konstrukci pozorovat proces vzniku. Pokud je tiskárna open source, tak navíc nabídne možnost doplňků třetích stran.
- Jak často budete tisknout – zamyslete se také nad tím, zda pro vás je 3D tiskárna pouze hobby záležitost, nebo ji chcete skutečně seriózně využívat. Od toho se odvíjí často také míra investice.
- Kolik chcete investovat – nakonec je tady právě cena, která ovlivňuje váš výběr. 3D tiskárny mohou stát pár tisíc, ale také desítky tisíc. Je dobré najít co nejlepší a vyváženou kombinaci mezi cenou, vašimi požadavky a nabízenými vlastnostmi.
V rámci našeho průvodce se podíváme podrobněji na veškeré parametry, které je nutné zvážit při výběru, a tak vám zároveň odpovíme i na výše položené otázky. Na základě vašich potřeb si potom můžete vybrat tu nejlepší 3D tiskárnu pro vaše použití.
Jak 3D tiskárny fungují
Než se pustíme dále do našeho průvodce výběrem, tak si řekněme něco o principu fungování 3D tiskáren. Jak tedy 3D tiskárna vlastně funguje? V zásadě na tom není nic magického, i když v počátcích této technologie to tak mohlo vypadat.
Stejně jako klasická tiskárna, která tiskne dvojrozměrně na papír, tak 3D tiskárna tiskne rovněž na základě nějaké předlohy z počítače. Touto předlohou zde ale není třeba textový dokument nebo obrázek, ale trojrozměrný model. Pohyb tiskové hlavy je potom realizován ve třech rozměrech na základě souřadnic, a tak vzniká výsledný trojrozměrný objekt.
Využití 3D tiskáren
Určitě stojí za to podívat se také na to, jaké je vlastně praktické využití 3D tiskáren, potažmo 3D tisku jako takového. Z velké části si tak dokážete rovněž odpovědět na to, jakou tiskárnu budete potřebovat. 3D tiskárna tedy může sloužit pro:
- Hobby tisk, běžný domácí tisk
- Dárkové a dekorativní předměty, reklamní předměty
- Zakázkový tisk, prototypy, součástky
Jako hobby zařízení pro běžný domácí tisk můžete pořídit prakticky libovolnou tiskárnu. Nejčastěji se na to používá nejlevnější 3D tiskárna, která splní vaše požadavky. S takovým strojem se zabaví dospělí i děti.
Hledáte-li přece jen něco, co už splní i možnost komerčního využití, potom záleží na požadavcích, ale typicky budete už lovit v lepších modelech. Na takové tiskárně lze tisknout nejrůznější firemní dárkové předměty jako třeba propisky, odznaky apod. reklamní předměty. Můžete tisknout pěkné dekorativní výtvory. Taková tiskárna se uplatní nejen doma, ale také ve firmách nebo školách.
Jestliže požadujete vysokou kvalitu tisku s velkou milimetrovou přesností, potom se pohybujeme u přístrojů, jejichž ceny jsou někde v desítkách tisíc. Toto jsou už typicky firemní zařízení, kde je požadavek třeba na tisk prototypů ve vysoké kvalitě. Taková tiskárna se uplatní také tam, kde chcete tisknout na zakázku.
Druhy 3D tisku
Jedním z velmi důležitých parametrů každé tiskárny je technologie používaná při tisku. Dá se říci, že je to ten základní parametr, kterým se mohou jednotlivé 3D tiskárny odlišovat. Obvyklé technologie, které používají dnešní 3D tiskárny jsou:
- FDM (jinak také FFF)
- SLA (SL)
- SLS
Jednotlivé typy technologií, které se v 3D tiskárnách používají, si nyní podrobněji rozebereme a řekneme si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Nedá se totiž říci, že jedno řešení je horší než jiné, zejména pokud nám vstupuje do rozhodovacího procesu vždy také cena a třeba účel a četnost využívání tiskárny.
FDM (FFF)
Jedná se o tisk taveným filamentem, což je nejčastěji vlákno plastické hmoty, ze kterého pak vzniká výsledný výrobek. Označení této technologie 3D tisku vychází z počátečních písmen anglického Fusion Deposition Modeling, někdy jsou ale tyto tiskárny označovány také jako FFF (Fused Filament Fabrication).
Díky nízkým cenám této technologie jsou na ní postaveny ty nejlevnější modely, a také se jedná o nejrozšířenější technologii. Dobře postačí pro běžný tisk 3D předmětů, kde se neklade maximální důraz na milimetrovou přesnost, která zde trpí hlavně ve vertikálním směru.
Tyto tiskárny jsou tak skvělé do domácností, pro začátečníky nebo do firem na nenáročné využití třeba na tisk reklamních nebo dekorativních předmětů, kde si můžete velmi vyhrát s velkým výběrem filamentů. Díky tomu lze vytištěným předmětům také propůjčit nejrůznější vlastnosti.
SLA (SL)
Tisk na SLA tiskárnách (někdy označovaných také SL) probíhá vytvrzováním fotoreaktivní pryskyřice, tzv. resinu. SLA technologie (stereolitografie) využívá tekuté pryskyřice pro vrstvení jednotlivých částí výrobku, kdy vytvrzení každé vrstvy je řešeno ozářením světlem příslušné vlnové délky. Mohou tak vznikat velice přesné výsledky a tyto tiskárny jsou skvělé pro tisk s vysokými nároky na milimetrovou přesnost.
Může se jednat o různé prototypy součástek apod. Tuto technologii využijí profesionálové a firmy, pro domácí použití se kvůli vyšší ceně obvykle nepoužívá. Nevýhodou je také nižší výběr resinů (oproti filamentům u FDM).
SLS
Další metodou je technologie tisku SLS (Selective Laser Sintering), která se opět nepoužívá běžně v domácnostech a pro nekomerční použití, ale je určena do profi sféry. Zde je v hlavní roli laser sloužící k zapékání materiálu, přičemž se využívá práškových resinů.
Typy 3D tiskáren z pohledu konstrukce
3D tiskárny mohou mít různou konstrukci, kdy tyto rozdíly jsou typicky patrné už na první pohled na zařízení. Nejde ale logicky pouze o vzhled, ale také o zamýšlené využití tiskárny, proč byste na konstrukci měli brát zřetel. Setkáte se s konstrukcí:
- Otevřenou
- Uzavřenou
Otevřené 3D tiskárny nabízejí benefit v podobě možnosti sledování celého procesu tisku. To znamená, že zde není žádný kryt, který by vás odděloval od samotného procesu výroby. Je třeba u takových tiskáren dávat pozor na to, abyste nesáhli na horké části tiskárny, také není vhodné takovou tiskárnu provozovat tam, kde je třeba prašné prostředí, což by ovlivnilo výsledný výrobek.
Určitě se však o tuto konstrukci budou zajímat hlavně domácí uživatelé a nadšenci, protože lze velmi dobře pozorovat právě výrobu, která zkrátka má něco do sebe.
Uzavřená 3D tiskárna se liší zejména právě ochranným krytem, který se někdy nazývá také box na 3D tiskárnu. Ten je okolo pracovního prostoru. To jednak znamená, že výsledný výrobek nebude nijak ovlivňován externími vlivy, třeba prašným prostředím a také nehrozí také riziko, že by někdo mohl sáhnout někam, kde to je nebezpečné.
Na druhou stranu nelze tak dobře přímo sledovat výrobu předmětu, i když ochranný kryt je typicky aspoň průhledný.
Co jsou to open source tiskárny?
Ve vztahu ke konstrukci za zmínku určitě stojí také tzv. označení pro open source design, tedy tiskárny, které jsou konstruovány jako open source. To znamená, že výrobce k tiskárně dodává kompletní dokumentaci a veškeré podrobné údaje, které potom mohou pomoci výrobcům třetích stran zhotovit třeba dodatečné příslušenství nebo jiné doplňky.
Jako open source může být navržena jak tiskárna s otevřenou konstrukcí, tak tiskárna s uzavřenou konstrukcí. Záleží vždy na konkrétním výrobci a typicky často také na konkrétním modelu 3D tiskárny.
3D tiskárna jako stavebnice
Dále se můžete setkat s různým přístupem z hlediska sestavení přístroje. Na trhu totiž najdete jak sestavené 3D tiskárny, které se prodávají jako hotový produkt, tak tiskárny, které jsou určeny ke složení jako stavebnice.
Stavba 3D tiskárny často přichází ke slovu tehdy, pokud vás zajímá domácí 3D tiskárna. Pokud naopak hledáte jednoduché řešení, které postavíte na stůl a můžete tisknout, pak jsou tady zmiňované sestavené 3D tiskárny.
3D tiskárna jako stavebnice se dodává v rozloženém stavu. Montáž takového zařízení přitom není složitá, ale budete mít radost už ze samotného zprovoznění přístroje. Také vás takové řešení vyjde o něco levněji.
Důležité parametry
Materiály
Při výrobě produktů na 3D tiskárně se využívá nejrůznějších materiálů. Jsou to materiály, které jsou tedy určeny pro samotný tisk výrobků. Tyto materiály se mohou lišit jak ve vlastnostech, tak třeba samozřejmě také v ceně. Často se využívají tyto materiály:
- PLA – s ohledem na popularitu se jedná o velice oblíbený materiály. Možná i ten nejoblíbenější. Výhodou je také to, že je použitelný prakticky ve všech 3D tiskárnách, je ekologický a cenově dostupný. Je ale méně odolný a má nízkou teplotu tavení.
- ABS – tento materiál je také velmi oblíbený. Lépe však odolává mechanickému a tepelnému namáhání, a tak z něj lze vyrobit odolnější předměty. Je však nutno myslet na to, že při tavení tohoto materiálu vznikají zdraví škodlivé výpary.
- PET – oproti výše uvedeným plastovým materiálům je tento dražší, ale má to své opodstatnění. Jeho vlastnosti totiž umožňují spojit výhody PLA a ABS. Je odolný, má malou tepelnou roztažnost a dobrou pevnost.
- Nylon – u tohoto materiálu musíte počítat s vysokou cenou, jedná se o tvárný a houževnatý druh materiálu, který má velmi vysokou tepelnou stálost.
- LAYWOOD – další z dražších materiálů, který zajistí zejména lepší vzhled výsledných výrobků. Určitě jste si všimli, že slovo obsahuje část „WOOD“, tedy dřevo. A skutečně, jedná se v podstatě o typ materiálu typu PLA s příměsí dřeva.
Každý materiál je vhodný na něco jiného. Levnější materiály poslouží na dekorativní předměty, dražší materiály je potřeba využít na prototypy a přesné součástky. Použitým materiálem ovlivníme vlastnosti samotného výrobku.
Rychlost tisku
U každé tiskárny, stejně tak u 3D tiskárny samozřejmě záleží na rychlosti tisku. Na druhou stranu je hodně individuální, nakolik je pro nás rychlost tisku důležitá. Zejména pokud tiskneme pro soukromé a hobby účely, tak to asi nebude hlavní kritérium při výběru 3D tiskárny. Také obecně levnější zařízení tisknou pomaleji a je potřeba s tím počítat.
Vyšší rychlost tisku nabízejí až vyšší cenové kategorie zařízení, kde vyšší rychlost tisku neovlivňuje negativně kvalitu. Toto se může bohužel stát právě u levnějších modelů, kde je v podstatě i lepší z hlediska kvality výstupu, pokud tiskárna tiskne pomaleji.
Velikost tiskové plochy
Smysl má zaměřit se při výběru také na velikost tiskové plochy, kdy záleží zejména na účelu vašeho použití. Pro velké 3D modely pochopitelně budete potřebovat větší plochu tisku, u těch malých postačí malá plocha. U levnějších tiskáren není moc dobré volit příliš velkou tiskovou plochu, protože obecně s tím klesá kvalita výsledných produktů vytvořených na takové tiskárně.
Kvalita tisku vs. tloušťka vrstvy
Výše zmíněným se dostáváme ke kvalitě samotného tisku. Kvalita se do značné míry odvíjí od tloušťky vrstvy, kterou dokáže tiskárna vytisknout. Méně přesné tiskárny mohou mít minimální tloušťku vrstvy třeba 0,1 mm, ale ty nejlepší mají 0,01 mm. Čím tenčí vrstvu umí tiskárna vytisknout, tím věrnější a kvalitnější bude výsledek ke své 3D předloze.
Tiskárna vám zpravidla umožní nastavit tloušťku vrstvy při tisku objektu v určitém rozsahu, který se typicky pohybuje od nejmenší hodnoty, kterou lze na tiskárně nastavit po zhruba 0,15 mm.
Tryska (extruder)
Další parametr, který ovlivňuje kvalitu výsledného tisku. Řada tiskáren má pouze jednu trysku (jinak také extruder), ale některé modely umožní využívání více trysek. Obecně platí, že tiskárny s více tryskami jsou také dražší, protože nám mimo jiné umožní využívat najednou více materiálů a barev.
Průměr trysky
Z pohledu kvality tisku je trysky nejdůležitější její průměr, který může být různý v závislosti na modelu. Typický průměr dodávané trysky u většiny tiskáren je někde kolem 0,4 mm, ale pochopitelně lze typicky použít i jiné průměry. Průměr trysky hodně souvisí s nastavením správné tloušťky vrstvy při samotném tisku. Je vhodné pokud tloušťka vrstvy nepřesahuje cca 80 % průměru trysky. Obvykle jsou k dispozici:
- Menší trysky cca 0,25 mm
- Základní rozměr trysky cca 0,4 mm
- Větší trysky cca 0,6 mm a více
Obecně platí, že tryska s menším průměrem je vhodnější na preciznější práci, kdy se chcete co nejvíce vyvarovat nedokonalostí na tištěném předmětu. Větší tryska vám zase umožní tisknout rychleji.
Teplota trysky
Při samotném procesu tisku dochází k tavení materiálu, který je u nejčastěji používané technologie FDM okolo 200 °C, proto je potřeba myslet na to zejména při otevřené konstrukci tiskárny a nesahat na místa, kde je tiskárna horká. Tyto tiskárny jsou v domácnostech používány nejčastěji. Teplota trysky se bude samozřejmě lišit také v závislosti na použitém materiálu.
Souřadnicový systém
3D tiskárna je pochopitelně zařízení, které na rozdíl třeba od běžné tiskárny tiskne v prostoru, to znamená, že pracuje i s třetím rozměrem. Každý rozměr zde zabezpečuje jedna tisková hlava, které jsou tedy celkem tři. Pro zajištění správného pohybu všech tří tiskových hlav je potřeba využívat souřadnicový systém, kdy se v praxi můžete setkat s řešeními využívajícími souřadnicový systém:
- Kartézský – mechanismus tiskárny pracuje s osami X, Y a Z, kdy hlava se pohybuje v jednom směru (nahoru a dolů) a podložka ve druhém směru (dopředu a dozadu). Cenově nejpřijatelnější řešení, vhodnější na menší předměty.
- CoreXY – oproti kartézskému systému souřadnic se opět sice využívají osy X, Y a Z, ale pohyb v osách X a Y je na sobě závislý s ohledem na specifický design řemenů. Tisková plocha se pohybuje směrem k trysce (extruderu). Umožňuje rychlejší tisk a větší pracovní plochu.
- Delta – opět se pracuje s osami X, Y a Z jako v přechozích případech, přičemž tryska (extruder) je osazena na trojici ramen. Je potřeba počítat s vyšší cenou tohoto řešení, ale hodí se na vysoké nebo úzké objekty.
- Polar – tisková hlava i podložka se pohybuje ve dvou osách. Toto řešení je vhodné pro specifické tvary. Technologie se stále vyvíjí.
Pokud nevíte o jaký pohyb se při využití jednotlivých os souřadnicového systému jedná, je to snadné. Osa X znamená pohyb doleva a doprava, osa Y pak pohyb dozadu a dopředu a osa Z pohyb nahoru a dolů.
Hmotnost a rozměry
U tiskárny myslete možná také na to, kolik bude celé zařízení vážit a kolik bude zabírat prostoru. Zejména v případě, že máte prostor pro zařízení omezen. Hlavně vybavenější zařízení a leckterá profesionální 3D tiskárna, mohou svými rozměry překvapit. Základem je, abyste měli pro tiskárnu místo a měli jste především vyhrazenu dostatečně pevnou podložku.
Tiskárna by měla být už kvůli charakteru své činnosti umístěna na co nejpevnějším podkladu, který minimalizuje případné otřesy při probíhajícím tisku. Bude to mít pozitivní vliv také na kvalitu samotného tisku.
Náklady na tisk
S ohledem na pořízení nové 3D tiskárny není otázka pouze o tom, kolik vás bude stát samotné zařízení, ale jaké jsou s ním spojeny náklady na provoz. Ty se do značné míry odlišují dle:
- Použité technologie tisku
- Použitého materiálu
- Velikosti 3D modelu
V domácích podmínkách se setkáváme s poměrně levnou technologií FDM, kde náklady na tisk při využití levných materiálů nejsou vysoké. To samé platí tehdy, pokud budete tisknout objekty menších rozměrů, kdy se v kombinaci s levnějšími PLA a ABS materiály budete pohybovat v rozmezí od 5 do 200 Kč za model.
Pro běžný domácí tisk tak může být 3D tiskárna i docela levnou zábavou. Čím sofistikovanější technologie, kvalitnější materiály nebo větší modely, tím náklady mohou výrazněji růst.
Konektivita, příslušenství, funkce a tipy
Konektivita 3D tiskáren
Nejlevnější 3d tiskárna vám zpravidla nabídne pouze základní konektivitu v podobě USB rozhraní, se kterým je propojena s počítačem. Dražší a vybavenější modely toho ale mohou nabídnout i více. Typicky se tedy setkáte s konektivitou:
- USB – klasické propojení kabelem
- Klíčenka / paměťová karta – možnost vložit do USB flash disk nebo slot na kartu
- Wi-Fi – bezdrátové připojení
Příslušenství
Ke 3D tiskárnám lze zakoupit různé příslušenství, přičemž výhodu zde mají ještě open source tiskárny, ke kterým se díky otevřené dokumentaci vyrábějí i doplňky třetích stran. Pokud patříte mezi nadšence, nikdo vám také nebrání v rozšiřování a úpravách vlastními silami. Běžně se však k 3D tiskárnám dokupují:
- Trysky – mohou být různých průměrů v závislosti na tom, jak tenké vrstvy chceme tisknout (viz část v našem průvodci, kde jsme se tomu věnovali podrobně)
- Tiskové podložky – mohou nabídnou speciální vlastnosti
- Motory – u 3D tiskáren se využívají krokové motory, které si lze i vyrobit
- Materiál – nejčastěji dokupovaný je spotřební materiál, nejčastěji vlákna na špulkách
Funkce 3D tiskáren
Jako každé zařízení, také 3D tiskárny vám mohou nabídnout různé funkce. Některé funkce najdete u základních modelů, jiné jsou devizou spíše vyšších řad 3D tiskáren. Mezi typické funkce, na které můžete narazit a které vás mohou zajímat, patří:
- Automatické vyrovnání – umožňuje automaticky vyrovnat podložku.
- Pokračování v tisku – vyšší modely tiskáren umí pokračovat v tisku po jeho přerušení od místa, kde se skončilo. 3D model se tak neznehodnotí.
- Vyhřívaná podložka – udržuje určitou teplotu tiskové plochy.
- Rychlý start – zařízení je rychle připraveno k činnosti.
- Dotykový displej – možnost intuitivního ovládání na vestavěném LCD displeji.
Jak ušetřit na 3D tisku? Využijte tisk na zakázku
K 3D tisku lze přistupovat různými způsoby. Pokud vás zajímá samotná technologie nebo jednoduše budete chtít tisknout často nebo aspoň pravidelně, tak je pořízení 3D tiskárny zajímavou volbou. Samotné zařízení ale vždy stojí několik tisíc korun, a to minimálně, takže je to vždy na zvážení.
Zejména v případě, pokud potřebujete vytisknout 3D objekt víceméně jednorázově, je pořizování tiskárny spíše neekonomické. Tehdy se můžete obrátit na firmy, které se zabývají 3D tiskem na zakázku. Tyto firmy nabízejí 3D tisk na zakázku jako službu, kdy si lze nechat jednorázově cokoliv vytisknout. Ve srovnání s pořízením tiskárny vás to pak vyjde mnohem lépe. Někdy je zkrátka výhodnější, pokud si takovou tiskárnu nemusíte pořizovat.
Nejznámější výrobci 3D tiskáren
3D tiskárny dnes na trhu nabízí celá řada výrobců. Volba konkrétní značky je spíše otázka osobních preferencí, ale v následujícím seznamu vám krátce představíme některé nejpopulárnější značky a také zároveň výrobce, kteří patří k těm ověřeným.
3D tiskárny Original Průša
Někdy také bez diakritiky psáno Prusa, jsou 3D tiskárny českého výrobce. Firma sídli v pražských Holešovicích a jméno nese po svém zakladateli, kterým je Josef Průša. Firmu začal budovat ve 22 letech, přičemž v oboru je od roku 2009. V nabídce společnosti najdete jak základní modely, tak profesionální řešení pro náročnější. Tiskárny jsou open source.
3D tiskárny Anet
Výrobce pod tímto názvem nabízí na trhu zajímavé produkty zejména z pohledu ceny. Zajímavostí je, že si lze například pořídit nástavbu na základní model, a tak získat schopnější zařízení bez nutnosti kupovat zcela nové. S nízkou cenou se však pojí horší podpora a třeba absence open source řešení.
3D tiskárny Tevo
Mnoho uživatelů si oblíbilo 3D tiskárny od této značky, která se soustředí hlavně na domácí uživatele. Zaujmout vás tak může některá 3D tiskárna pro začátečníky z jejich nabídky. Uživatelská základna je široká, takže se můžete leccos dozvědět z uživatelských fór na internetu. Tiskárny ovšem nejsou open source.
3D tiskárny Creality
Velmi populární značka, která na našem trhu patří k nejprodávanějším. Zakoupíte produkty zejména v nejnižší až střední cenové kategorii a hodně jich obsáhl také náš test. Vyznačují se robustní konstrukcí a dobrými parametry v poměru ceny a výkonu. Zajímat vás bude, že tiskárny jsou open source. Výrobce pochází z Číny.
3D tiskárny ANYCUBIC
Patří k jedněm z nejpopulárnějších značek na trhu, které se zabývají 3D tiskem. Na trhu nabízí zajímavé produkty s poměrem ceny a kvality. Konstrukce je typicky bytelný kov, takže se nemusíte obávat problémů se stabilitou. Také kvalita tisku patří k vyšším v rámci dané kategorie zvoleného modelu 3D tiskárny.
3D tiskárny Gembird
Ke kvalitním výrobcům 3D tiskáren patří také Gembird, což je značka, kterou můžete mít spojenou s různým elektronickým příslušenstvím. Do svého portfolia ale zařadila také populární 3D tiskárny, které jsou často uzavřené konstrukce, takže mají box na 3D tiskárnu. Vybírat si můžete z levnějších i profesionálních řešení.
3D tiskárny FELIXprinters
Zajímavé portfolio produktů má značka FELIXprinters, která dokáže zaujmout jak produkty pro začínající uživatele, tak vás dokáže oslovit také jejich profesionální 3D tiskárna. Také domácí 3D tiskárna v různém provedení mívá dobré recenze uživatelů. Jak vybrat vhodný model i od tohoto výrobce, v tom vám věříme byl nápomocen i náš průvodce výběrem.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače 3D tiskáren
3D tiskárny Alza
Z hlediska sortimentu se největší český e-shop neobejde ani bez technických hraček, kam můžeme 3D tiskárny zařadit. Pořídíte zde drahé profesionální modely, ale možná vás osloví i některá nejlevnější 3D tiskárna z nabídky.
3D tiskárny CZC
Bez ohledu na to, zda vás zajímá nejlevnější 3D tiskárna nebo naopak ta technologicky nejlepší 3D tiskárna, v každém případě zde najdete zajímavé produkty pro různé druhy 3D tisku a různé typy 3D tiskáren.
3D tiskárny Datart
Také oblíbená síť prodejen s elektronikou nabízí ve svém sortimentu nejrůznější typy 3D tiskáren. Jako populární produkty se zde prodávají 3D tiskárna pro začátečníky, ale nechybí profesionální 3D tiskárna.
3D tiskárny Heureka
V rámci srovnávače zboží a cen si můžete porovnat nabídky jednotlivých prodejců a vybrat si tu nejlepší cenu. Také si porovnáte mezi sebou 3D tiskárny s ohledem na jejich vlastnosti a výbavu, kterou nabízejí.
Cenové relace 3D tiskáren
Jak jsme již nastínili v úvodu našeho průvodce, existují na trhu různé 3D tiskárny využívající také různé technologie. Jestliže vás zajímá 3D tiskárna cena, tak ta se u samotných přístrojů hodně liší od toho, v jaké kategorii produktů budete nakupovat, zda se jedná o stroje spíše pro domácí a hobby využití, nebo o stroje pro komerční nasazení. Pro naše potřeby si můžeme 3D tiskárny rozdělit do následujících cenových relací:
- Do 10 000 Kč – základní 3D tiskárny, nejčastěji využívající méně přesnou ale levnou technologii FDM. Tyto tiskárny jsou určeny hlavně pro začátečníky a domácí či hobby využití. Obvykle nabídnou otevřenou konstrukci a mnoho z nich je open source nabízející další možnosti zákazníkům, kteří si chtějí s touto technologií více vyhrát.
- Od 10 000 do 30 000 Kč – v této ceně se již začínají objevovat stroje pro profesionální či komerční nasazení. Obvykle vynikají vyšší rychlostí tisku i samotnou kvalitou tisku. Tiskárny mohou využívat technologie FDM i SLA a příbuzné, v závislosti na ceně a určení.
- 30 000 Kč a více – pokud hledáte řešení schopné zpracovávat speciální materiály a s vysokou přesností tisku na setiny milimetru, budete muset zabrousit do této kategorie. Zde už se částky za přístroj pohybují v několika desítkách tisíc a tomu odpovídá kvalita. Jsou to stroje, které mohou být připraveny třeba i pro sériovou výrobu.
Ceny 3D tiskáren mohou být i značně vyšší, kdy se bavíme o stovkách tisíc až milionech korun. Jedná se však o specializovaná zařízení, která slouží pro 3D tisk na zakázku ve velkých firmách nebo průmyslových provozech a běžný domácí uživatel se s nimi nesetká.
Často kladené otázky při výběru 3D tiskárny
Z podstaty konstrukce a provozu se zákazníci často ptají právě na toto. Samozřejmě bude záviset hodně na konkrétním modelu tiskárny, ale obecně se nejedná o příliš hlučná zařízení. Je samozřejmě vždy otázkou, kde chcete mít přístroj umístěn a dle toho se zařídit.
3D modely je ideální si vyrobit, k čemuž slouží konstrukční software typu AutoCAD nebo Blender apod. Myslete ale na to, že tyto programy je dobré umět ovládat a je to potřeba, pokud si budete chtít navrhovat vlastní modely. Lze ale hledat modely také na internetu.
Otázce jak ušetřit při 3D tisku jsme se už věnovali v našem průvodci. Obecně platí, že pokud se rozhodnete pro tisk z levnějších materiálů, jako je PLA nebo ABS, tak drobné předměty o velikosti několika centimetrů mohou vyjít na desítky korun až nižší stovky.
Zajímavé zdroje
https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/31615/1/BP_Vrbicky_original_podavac_3D_tiskarny.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/3D_printing
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.