Po perfektním PlayStationu 4 byla naše očekávání směrem k nové generaci konzolí obrovská. Sony naštěstí všechna očekávání dokázala naplnit a hraní na PlayStationu 5 tak skutečně představuje velký mezigenerační skok. Díky výkonné grafice a plynulému zobrazování a taktéž díky inovativnímu ovladači DualSense vás hraní na PlayStationu 5 vtáhne tak, jak jste u tohoto druhu zábavy ještě nezažili. Pojďme si tento neuvěřitelný kus videoherní technologie blíže představit.
Výkon a doba načítání
PlayStation 5 je osazený výkonným 8jádrovým procesorem AMD Zen 2, grafickým výkonem 10,3 teraflopů a neskutečně rychlým SSD diskem. Není třeba dodávat, že se jedná o jednu z nejvýkonnějších konzolí v historii.
Napoprvé vás dost možná ohromí, co vše je konzole PS5 schopná zobrazit – snímková frekvence, věrnost i rychlost načítání jsou daleko od toho, co jsme zažili u předešlé konzole PlayStation 4. Hry na nejnovějším PlayStationu zkrátka vypadají fantasticky a dostávají všemu, co jsme od tohoto videoherního kousku očekávali.
Parametry PS 5:
Výrobce | Sony |
Operační systém | Orbis OS/zakladem je Free BSD |
Procesor | 8 jádrový AMD Zen 2 (3,5 Ghz) |
Operační paměť | 16GB GDDR6 |
Pevný disk | 825 GB SSD |
Grafická karta | AMD RDNA 2 (2,23 Ghz) |
Optická mechanika | 4K UHD Blu-Ray |
Výstup obrazu | 1x HDMI 2.1 s podporou 4K 120Hz, 8K a VRR |
USB | 1x Type-A port (Hi-Speed USB) 2x Type-A port (Super-Speed USB) 1x Type-C port (Super-Speed USB) |
Síťová připojení | WiFi, LAN |
Obsah balení | konzole PS5 stojan ovladač DualSense HDMI kabel USB kabel napájecí kabel manuál hra Astro´s Playroom |
Hmotnost | 4,5 kg |
Výška | 390 mm |
Šířka | 104 mm |
Hloubka | 260 mm |
Rozměry a design
Herní konzole pro mnohé hráče není jenom prostředek pro hraní videoher, ale také nádherný technologickou kousek, kterým si vyzdobí svoje obývací pokoje a další zákoutí. PlayStation 5 je na první pohled obrovský, s rozměry 390 mm × 104 mm × 260 mm a váhou cca 4,5 kg překonává vše, co jsme od Sony v posledních 10 letech mohli dostat a to včetně PS4 Slim a PS4 Pro. PlayStation 5 je také už na první pohled větší, než konkurenční Xbox Series X. Xbox Series S je oproti němu tak malý, že vypadá jako hračka.
Obrovské rozměry společnosti Sony umožnilo do PS5 dostat parádní výkon aniž by přitom docházelo ke zbytečnému přehřívání či hučení. S dokonale propracovanými bílými plochami a modrým podsvícením vypadá PS5 skvěle, dá se říci až majestátně, nicméně pokud máte v obýváku málo místa, čeká vás problém. A to především v případě, že se chystáte konzoli umístit vertikálně. V této poloze vám může stínit televizi a dost možná kvůli tomu pro své PS budete muset pořídit samostatný stoleček.
Větší rozměry konzoli „sluší“ spíš ve vodorovné poloze
Částečným řešením velkých rozměrů může být odšroubování základny, nicméně potom konzole není úplně stabilní. Ostatně v horizontální pozici PlayStation 5 nedrží dokonale ani s připojenou základnou, člověk se musí trošku snažit, než konzoli umístí skutečně bezpečně, což je trošku zarážející. Právě vodorovné uložení PS5 je ovšem vzhledem k jeho obrovským rozměrům stále mnohem přijatelnější než riskovat, že vám konzole spadne při uložení „na výšku“.
Podsvícení konzoli propůjčuje futuristický vzhled
Obecně se dá říci, že PS5 na výšku to sluší výrazně méně, než při položení na šířku. Při položení na šířku více vyniknou křivky a zářivé okraje konzole, které jsou podpořeny modrým podsvícením. Nádherná je také LED stavová kontrolka s mnohem hladším a výraznějším provedením než s jakou se může chlubit kontrolka na PS4.
Krásným detailem jsou potom malé, skryté ikonky pro ovládání na vnitřních panelech. Detaily přitom PlayStation 5, respektive jeho vzhled nejlépe definují. Je na první pohled zřejmé, že tato konzole byla vyvíjena s ohledem na detail.
zpět nahoru ↑Porty a rozšíření
Nový PlayStation je vybavený poměrně standardní sadou portů, které jsou doplněny některými moderními vymoženostmi. K dispozici je vysokorychlostní port USB Type-A a také USB Type-C SuperSpeed. Konečně jsme se dočkali také USB-C, díky němuž lze připojovat moderní příslušenství a úložné zařízení.
Na zadní straně PlayStationu 5 se nachází dva porty SuperSpeed USB-A, ethernetový konektor, port HDMI 2.1 a napájecí adaptér. Na PS5 byste naopak neměli hledat optický zvukový port z PS4. To by mohlo způsobit problémy lidem s high-endovým audio zařízením využívajícím optické připojení.
Tento drobný nedostatek se ovšem už dá řešit, protože na pulty obchodů se dostaly rozbočovače jako například headset Astro A20.
K PS5 lze připojit pouze několik SSD
Pro rozšíření vestavěného 825GB SSD uložiště je k dispozici slot PCIe 4.0 M.2, který se skrývá uvnitř konzole (pro dosažení tohoto slotu je konzoli třeba otevřít). V tomto bodě bychom se chtěli zastavit a upozornit vás na to, že Sony má na podporované SSD velmi přísné požadavky. Při výběru SSD proto věnujte maximální pozornost konektivitě. Podporovány jsou například disky Western Digital SN850, Samsung 980 Pro nebo Nextorage M.2 NVMe SSD.
Rozšiřující slot byl při uvedení na trh uzavřený, ale při jedné z aktualizací došlo k jejímu odemčení. Uživatelé díky tomu mohou přidávat další SSD uložiště a získat tak ještě více prostoru. Toto řešení přitom funguje skvěle a nenarazíte přitom na žádné zbytečné problémy.
Rozšiřující slot pro SSD dává PlayStationu velice mocnou zbraň v boji proti Xbox Series X. Pakliže chcete přidat interní uložiště o konzole od Microsoftu, musíte si koupit drahou proprietární SSD kartu, zatímco u Sony máte na výběr z několika modelů třetích stran za rozmanité ceny.
zpět nahoru ↑Rozhraní
Software od Sony prošel slušnou evolucí. Rozhraní PS5 je čisté, atraktivní a svižné. Otevírání a přeskakování mezi hrami a navigace v nabídce probíhá okamžitě. V porovnání s rychlostí listování v rámci PS4 se jedná o extrémně rychlý proces a naopak, navigace v PS4 je v porovnání s navigací v PS5 zoufale pomalá.
Některé funkce v uživatelském rozhraní PS5 stále chybí, přesto ho ovšem budete mít rádi, už jen kvůli neskutečné rychlosti. Domovská stránka je hodně podobná domovské stránce PS4, skládá se z řetězce dlaždic. Jakmile najedete na některou z her, uživatelské rozhraní tuto hru zvýrazní. Řešení je efektní i efektivní, dojem z takového řešení přitom maximálně elegantní.
Staro-nové uspořádání
K dispozici je samozřejmě karta Prozkoumat zobrazující Novinky a aktualizace a dále karta Knihovna her, kde najdete všechny aktivní tituly a to včetně titulů z PS4. Právě z tohoto místa pak hry do své konzole můžete stáhnout.
Stejně jako v případě PS4 vám i PS5 umožní nahrávat videa a pořizovat screeny, případně se o své výtvory podělit na YouTube či na Twitchi. Stačí zmačknout tlačítko „Create“.
Software PS5 se povedl, vypadá čistě, ale hodně chybí možnost organizovat hry do složek, jako to šlo v případě předešlé konzole. Někteří hráči volají také po možnosti nastavit si vlastní tapetu.
Pro věrné fanoušky Sony bude nejspíš velmi těžké přijmout fakt, že po zmačknutí PlayStation tlačítka se dostanete do ovládacího centra. Z něho můžete přepínat aplikace, zobrazovat přátele, kontrolovat oznámení, také zde získáte informace o výdrži baterie atd.
Abyste měli co nejrychlejší přístup k funkcím, ovládací centru si můžete přizpůsobovat. Oproti PS4 navíc tato možnost zabírá mnohem menší kus obrazovky a řešení je tak mnohem elegantnější a celkově přizpůsobivější, než v případě starší konzole.
Uživatelské rozhraní ve hrách
Zdaleka nejlépe se rozhraní PS5 tváří během hry. PlayStation tlačítkem lze vyvolat nabídku činností, která zobrazuje informace jako aktuální postup ve hře, čekající trofeje nebo seznam herních aktivit. Přímo z nabídky aktivit se přitom můžete vrhnout do některé z vedlejších misí a neztrácet tak čas při přechodu z jednoho místa na druhé.
Z pohledu časově zaneprázdněného hráče je možnost kdykoliv skočit do konkrétní mise nebo části hry naprosto revoluční. Může se to zdát jako ústupek, ale nabídka Aktivit by mohla změnit způsob, jakým hry hrajeme. Docela se těšíme, až vývojáři tuto možnost pořádně prozkoumají a začnou s ní více pracovat.
Bez funkce Quick Resume
V porovnání s Xbox Series X a S má PS5 na softwarové úrovni jeden velký nedostatek a to neschopnost pozastavit více titulů najednou. Na Xboxu lze díky funkci Quick Resume rychle přeskakovat mezi několika pozastavenými hrami, přičemž v každé z nich lze pokračovat tam, kde jste skončili, v případě PS5 musíte každou hru spustit od začátku.
Konzole vás navíc nevaruje, že se aktuální hra po otevření nové uzavře, což by mohlo vést ke ztrátě neuloženého postupu. Kvůli tomu se můžete dostat do velmi svízelné situace. Vzhledem k rychlosti načítání nových her by konzole od Sony měla zvládat i výše zmiňovanou funkci a doufejme, že se k ní programátoři dopracují v některé z dalších aktualizací. Do té doby je třeba uznat, že v tomto směru kraluje konzole od Microsoftu.
zpět nahoru ↑Ovladač DualSense
Ovladač DualSense prodělal asi největší změnu. Hmatová odezva gamepadu, adaptivní tlačítka L1 a R1 a vestavěný reproduktor, to vše funguje naprosto skvěle. Dohromady pak tyto prvky dopomáhají tak hlubokému pocitu vtažení do hry, které jsme při hraní her ještě nezažili.
Skvělé schopnosti nového ovladače DualSense zjistíte už z předinstalovaného bezplatného titulu Astro’s Playroom, který vznikl právě jako ukázka toho, co nový ovladač od Sony umí. V téhle barevné trojrozměrné skákačce můžete slyšet a dokonce i cítit jemný dopad zrnek písku při procházce bouří nebo zažít pocit hladkého klouzání při bruslení při ledu, což je naprosto neuvěřitelné. Pochopit dokonalost takového zážitku dokážete až ve chvíli, kdy to vyzkoušíte na vlastní kůži.
Samozřejmě, abychom při hraní vždycky mohli zakusit tak skvělý pocit, je potřeba, aby vývojáři této možnosti věnovali dostatečnou pozornost. Ovladač DualSense je pouhý prostředek, který bude tak dobrý, jak ho vývojáři dokáží využít.
Zpětná kompatibilita
Na PS5 rozjedete téměř všechny hry z PS4, což je v porovnání s předchozí generací obrovský pokrok. Zpětná kompatibilita navíc přináší také lepší výsledky/výkon u dané hry. Téměř všechny zkoušené hry se načítají rychleji a běží lépe, než při uvedení daného titulu na trh.
PS5 vám navíc umožní využívat všechna vylepšení PS4 Pro, takže hry, které mají vyšší rozlišení nebo režimy snímkové frekvence těží z nové generace konzolí od Sony vůbec nejvíce.
Výběr her
Vedle možnosti rozjet na PS5 prakticky všechny hry z předchozí generace konzolí na PS5 přicházejí také docela nové tituly (ačkoliv spousta z nich je kvůli nedostatku samotných konzolí PS5 na trhu dostupná i na PS4). Za zmínku rozhodně stojí Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure a již zmiňovaná, bezplatná Astro’s Playroom.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.
Nechápu české bl.. co všichni chválí ps5, prý ps5 má lepší výkon , podle bodů, které jste v hodnocení dali, kde jste to vzali, xbox series x má lepší, rychlejší procesor, v testech poráží ps5 ve spuštění her,protože má lepší frekvenci, grafiku má taky lepší, a ssd je 1t narozdil od ps5 , ssd stojí 5000 to není tak hrozná cena a vzhledem no fuj tajbl, chcete hrát nebo čumět na konzoli a to ještě podsvícení, co říkáte ruší, jediné co má lepší je ovladač, ale zase se hůř drží, ale Microsoft toto všechno taky dá časem, jen ty hry, já blbé ho spajdrmena, stejně nehraju, vůbec nenadchl, xbox game pass je super, stáhnete si hru a hrajete, pokud se vám bude libit, jednoduše koupíte, pokud ne, smažete nic to nestojí.
Je to sice jen můj subjektivní názor, ale pro obyčejného hráče, jako jsem já, nepřináší PS5 skoro nic nového. Pouze jediné plus – můžu hrát hry, které na PS4 už nevyjdou. To, že je nová konzole rychlejší a výkonnější, tak s tím se tak nějak počítá, to by byl obrovský krok dozadu, to není novinka. PS5 má otřesný design, obří rozměry, uživatelské prostředí vypadá skoro stejně jako na PS4 a s mínusy, jako třeba nemožnost si vybrat vlastní tapetu plochy. No a ovladač? Hmatová odezva a adaptivní tlačítka se všude velebí, ale když to popíšu svými slovy – jen to lechtá a hůř se to drží. Ovladač od PS4 měl skutečné vibrace, sice jednoduché, ale pořádné a ovladač se mi lépe držel. Takže snad budou alespoň na PS5 vycházet perfektní hry…