Obsah testu
Výběr klasické rotační benzínové sekačky je zpravidla otázka vyšší investice. Proto je důležité vybrat sekačku v klidu a s rozmyslem. S tímto vám pomůže náš test benzínových sekaček.
TEST: Nejlepší benzínové sekačky s pojezdem
Recenze benzínových sekaček
Recenze Honda HRG 466 SK
Benzínová sekačka Honda HRG 466 SK je produktem pro náročné, kde dostanete za své peníze spolehlivost a příkladné dílenské provedení. Šířka záběru rotační sekačky je 46 cm a pohání ji výkonný motor. Díky odolnému podvozku se nemusíte bát poškození na nerovnostech. Žací ústrojí je tvořeno dvojicí nožů a v podvozku je integrován kvalitní klapkový mulčovací systém. Dvojice nožů právě dokáže zajistit kvalitní mulčování. Stroj je vybaven také pojezdem, který můžete nebo nemusíte využívat. Ovšem neupravíte rychlost pojezdu, je pouze jedna.
Výrobce udává, že sekačka je ideální pro travnaté plochy do 1000 m2. Sekání se sekačkou je velmi kvalitní, dobře se obsluhuje a startování motoru je bezproblémové. Trochu si budete muset zvyknout na vyšší hmotnost, která je ale daní za bytelnost konstrukce. Objem sběrného koše je 50 l. Hodila by se signalizace naplnění koše, která zde bohužel i při této ceně chybí.
- Robustní zpracování
- Výkonný motor
- Velmi kvalitní mulčování
- Nemožnost upravit rychlost pojezdu
Recenze VeGA 752 SXH GCV 5in1
Se záběrem sečení 51 centimetrů, pojezdem i vysokou kapacitou patří sekačka VeGa 752 SXH GCV 5in1 k vyšší střední třídě. Hodí se na všechny středně velké i větší travní plochy (do 1200 m2), a to i do hůře přístupného terénu. Její velkou výhodou je její variabilita. Můžete si totiž vybrat, zda budete posečenou trávu sbírat do koše, mulčovat, házet na stranu nebo dokonce i řádkovat. Výhoz je zboku i zezadu. Při bočním výhozu se však někdy stává, že vypadává kryt, ale jinak má tato sekačka spíše výhody.
Velice dobře startuje na první zátah a má dobrý výkon díky silnému motoru Honda GCV. Výšku posečené trávy lze nastavit v rámci 5 stupňů, a to od 25 do 75 mm. Rotační sekačka je vybavena robustním a odolným skeletem z oceli a také velkým sběrným košem o objemu 70 l. I přes svoji váhu se tento stroj díky pojezdu velice dobře ovládá, bez problému zvládá kopce i nerovnosti s rychlostí pojezdu 4 km/h. Navíc je zajímavá i designově a potěší také díky několikaleté záruce.
- Vhodný i pro vysoké lidi
- Nosnost až 150 kg
- Spousta programů
- Neelegantní design
Recenze VeGA 545 SXHE 7in1
Na třetí pozici se v našem testu umístila taktéž sekačka značky VeGa, tentokrát o něco levnější model SXHE 7in1. I tato sekačka je vybavena kvalitním čtyřtaktním motorem a odolným ocelovým skeletem, který jí však přidává na váze. Záběr sečení je ještě větší než u předchozího modelu – 54 cm se dá považovat dokonce za nadprůměrný záběr. I když je určena pro lochy nad 1000 m2, výrobci doporučují spíše plochy menší. Objem nádrže na palivo činí 1,5 litru, což bohatě vystačí na velké plochy.
Velkokapacitní je i koš na trávu s objemem 70 litrů. Sekačka umí mulčovat a má také zadní a boční výhoz. Má pohodlné elektronické startování a polohovatelnou rukojeť, což jsou společně s pojezdem věci, které práci znatelně usnadňují. Pokud bychom měli vyzdvihnout nedostatky, pak je to menší vyústění do sběrného koše a ten se pak musí vysypávat častěji, i když jeho kapacita ještě není zcela naplněna. Uvítali bychom také snadnější sklápění madla při skladování. Jinak se ale jedná o kvalitní volbu, pokud hledáte dobrý poměr mezi cenou a výkonem.
- Poměr cena versus výkon
- Elektronické startování
- Velký záběr sečení
- Snadné nastavení výšky sečení
- Vyústění do sběrného koše se někdy ucpává
Recenze VeGA 46 HWXV
Benzínová sekačka VeGA 46 HWXV nabízí zajímavé parametry za opravdu příznivou cenu. Také uživatelské recenze a jejich množství naznačuje, že je častou volbou pro hobby využití. Šířka záběru je vcelku dostatečných 46 cm, což je vhodné na travnaté plochy do 800 m2. Pro tuto velikost pozemku je tady také odpovídající výkon motoru, který činí 2,6 kW (4 HP). Zaujme velký objem nádrže, který je 1,5 litru, a tak je více než dostatečný pro delší dobu sečení.
Na velikost pozemku, pro kterou je tato sekačka určena, má více než velkorysou kapacitu sběrného koše, která činí 70 litrů. Výšku sečení si můžete upravovat centrálně, přičemž nastavitelnost je od 30 do 80 mm, což je spíše standardní průměrný rozsah.
Funkce a ergonomie
Hmotnost stroje je 33 kg, přičemž využít můžete pojezdu, který nabídne rychlost 4 km/h. Na trhu jsou samozřejmě rychlejší sekačky, ale také pochopitelně za vyšší cenu. Chybí zde však variabilní rychlost pojezdu. Existuje však možnost ji snížit, a to zároveň se snížením rychlosti sekání, protože tyto funkce na sebe mají přímý vliv.
Výrobce nešetřil na nabízených funkcích, protože zde můžete využít jak boční odhoz trávy, pokud vám nevyhovuje sekání do sběrného koše, tak zároveň možnost mulčování. Sekačka se vám bude dobře vést, protože je zde rovněž měkčená rukojeť.
Celkové hodnocení
Benzínová sekačka VeGA 46 HWXV je jasným aspirantem na poměr ceny a výkonu. Šasi je ocelové, přičemž zpracování je adekvátní ceně výrobku. Výkon motoru je při dané šířce záběru dostatečný, avšak počítejte s tím, že na příliš vzrostlé trávě se vám už může dusit. S terénem si na druhou stranu umí poradit dobře, protože kolečka jsou dostatečně velká a bytelná. Na úplně nejkratší sestřih trávníku tento model není, ale to v dané ceně ani nelze očekávat. Jedná se zkrátka o pracanta pro běžné použití bez výraznějších nároků, přičemž nabídne i pokročilé funkce, které jsou výsadou spíše dražších modelů.
- Poměr ceny a výkonu
- Objem sběrného koše
- Množství funkcí
- Slabší pojezd
Recenze Riwall PRO RPM 5135
Benzínová rotační sekačka Riwall PRO RPM 5135 láká především na cenu. Nemusíte se ale bát, že se jedná o primárně nekvalitní stroj. Nižší cena se ale přeci jen vždy někde odrazí a v tomto případě je to nižší výkon i otáčky. Ty mají lehce podprůměrnou hodnotu 2900 za minutu. Na výsledku sekání to ale nepoznáte. Sekačka je s šířkou záběru 51 cm určena pro středně velké plochy, což dokazuje i nižší objem nádrže v hodnotě 1 litru. I když má sekačka vlastní pojezd, manipulace s ní je těžší, nejen kvůli hmotnosti, ale také kvůli absenci elektronického zapínání. Musíte se tak spokojit s ručním startováním na lano.
Sběrný koš má objem 65 l, sekačka umí mulčovat a má také boční a zadní výhoz. Vyzdvihnout můžeme velká kolečka, která usnadňují práci v terénu. Ta přední mají průměr 18 cm, zadní 28. Možnou nevýhodou je neregulovatelný pojezd, takže je třeba se přizpůsobit vlastní rychlosti sekačky.
- Cena
- Velká kolečka pro snadnější manipulaci v terénu
- Široký záběr sečení
- Nižší výkon motoru
- Ruční startování
Recenze FIELDMANN FZR 5115-170B
V podobné cenové kategorii jako sekačka Riwall Pro je i FIELDMANN FZR 5115-170B, která v našem testu obsadila šesté místo. Tento zahradní stroj nabízí 51 cm záběr sečení, sběrný koš o objemu 65 l i kvalitní ocelové šasi. Výkon 2,8 kW nepatří k nejlepším, ale vzhledem k ceně je adekvátní. Sekačka disponuje zadním i bočním výhozem a umí také mulčovat. Tento stroj váží 37,5 kg, takže ze zde recenzovaných patří k těm lehčím.
Maximální výška sekání je 70 mm, minimální 25 mm, což nepatří k nejvyšším rozsahům. Výrobci však uvádějí, že sekačka zvládne i velké plochy, a to až do 1800 m2. Vzhledem k výkonu to je ale třeba brát spíše s rezervou. Výhodou tohoto modelu je speciální antivibrační ochrana, která zajišťuje pohodlnější práci se sekačkou. Co zde ale naopak nenajdete je elektronické zapalování. Vzhledem k ceně se ale celkově jedná o dobrou volbu.
- Cena
- Antivibrační ochrana
- Nižší váha
- Nižší rozsah sekání
Nejprodávanější benzínové sekačky 2025
V souladu s našimi recenzemi výše se v našem rádci pro výběr benzínové sekačky zaměříme na kategorii produktů, kterou vyhledává bezkonkurenčně nejvíce zákazníků. Benzínové rotační sekačky, sloužící k úpravě souvislých travnatých ploch. Jsou to pracanti, které potřebuje na zahradě prakticky každý, zejména pokud se staráte aspoň o trochu větší pozemek. Jak vybrat tu správnou? Čtěte dále.
Ještě před samotným výběrem je určitě dobré si položit několik základních otázek, které vám pomohou váš výběr trochu zúžit. Je totiž důležité, aby se zvolená sekačka potkala s vašimi potřebami pro údržbu travnaté plochy.
Určitě se tedy zamyslete nad těmito otázkami:
- Jaký je charakter vašeho pozemku – každý pozemek je jiný. Někdo má velkou rovnou travnatou plochu, jinde zase budou terénní nerovnosti a řada překážek třeba v podobě stromů nebo živých plotů či záhonů. Na členitější zahrady jsou lepší menší stroje, které jsou obratnější, velká souvislá travnatá plocha se pak rychleji poseká velkou sekačkou s dostatečnou šířkou záběru.
- Jak velký pozemek potřebujete sekat – jak jsme již nastínili v rámci předchozí otázky, tak velikost pozemku by měla odpovídat velikosti stroje, který budete vybírat. Benzínové stroje jsou obvykle samy o sobě lepší na větší pozemky, ale také mezi benzínovými sekačkami jsou pochopitelně menší a větší řešení.
- Jaké funkce od benzínové sekačky vyžadujete – benzínová sekačka může být vybavena řadou funkcí. Mezi ty velmi oblíbené patří třeba pojezd, který je hlavně u těžkých strojů prakticky nutností. Může to být ale třeba také možnost mulčování. Dále zde mohou být různé ergonomické a komfortní prvky, jako start tlačítkem atd.
- Kolik jste ochotni za benzínovou sekačku zaplatit – cena, kterou plánujeme utratit, je vždy nedílnou součástí výběru. Na trhu jsou jak levnější stroje kategorie hobby, tak profesionální technika. Vždy záleží na tom, jak často a jak velkou travnatou plochu udržujete.
V rámci našeho průvodce výběrem si dále jednotlivé otázky rozebereme a zodpovíme si také celou řadu dalších. Na základě toho si pak budete moci udělat lepší představu o tom, jakou benzínovou sekačku na trávu potřebujete.
Typy benzínových sekaček
Benzínová sekačka může mít několik typů provedení v závislosti na žacím ústrojí. Pokud se zaměříme na stroje, které jsou charakteristické tím, že mají rukojeť a tlačíte je před sebou, tak nejběžnější jsou rotační benzínové sekačky. Vybírat lze ale také z řady jiných provedení. Pokud si to tedy shrneme, jedná se o následující typy:
- Rotační benzínové sekačky
- Bubnové benzínové sekačky
- Lištové benzínové sekačky
- Vřetenové benzínové sekačky
Kromě toho zde jsou třeba ještě křovinořezy a strunové sekačky, které se drží v ruce a specifickým typem jsou robotické sekačky, které jsou ale častěji elektrické než benzínové. Z pohledu výčtu uvedeného výše se nyní zaměříme na popis jednotlivých typů, protože každý typ benzínové sekačky je vhodný na něco jiného. Jednotlivá provedení si tedy blíže prozkoumáme a zdůrazníme jejich výhody a nevýhody. Podle toho poznáte, které provedení je pro vás a váš trávník to pravé.
Rotační benzínové sekačky
Klasická rotační sekačka je ta nejběžnější podoba benzínové sekačky, jak jsem zmínili již o pár řádků výše. Jedná se o všem dobře známé a robustní řešení, které je určeno pro údržbu středních až velkých ploch bez větších nároků na kvalitu úpravy trávníku. Tráva může po sekání takovou sekačkou být nějakou dobu zažloutlá, což je dáno poměrně hrubým přesekáváním stébel trávy žacím nožem, kdy se tráva třepí a konečky pak žloutnou. Jedná se o však o výkonné sekačky, kterými posekáte trávu velmi rychle.
Výhodou těchto sekaček je kromě rychlosti sečení a robustnosti také určitá univerzálnost. Mají velký sběrný koš, typicky jsou vybaveny pojezdem a mohou nabídnout funkce jako je efektivní mulčování, pokud chcete sekat bez koše.
Bubnové benzínové sekačky
Velkým pomocníkem každého zahrádkáře je bubnová benzínová sekačka, která si poradí i se vzrostlou trávou a tenčími křovisky. Zvládne to díky žacímu ústrojí, které je umístěno v přední části, což ve výsledku znamená, že se s ní dobře seká také okolo stromků. Využití tak má třeba v ovocném sadu, kde se pravidelně seká vyšší tráva, a také je zde třeba sekat trávu kolem ovocných stromů, kdy s běžnou rotační sekačkou byste se tak blízko nedostali.
Bubnové sekačky jsou prakticky výhradně benzínové, protože musí mít vyšší výkony pro optimální chod. Nevýhodou zde je nutnost větší opatrnosti při jejich používání, protože žací ústrojí je odhaleno v přední části. Také nejde o nijak zvlášť subtilní stroje a mají vyšší hmotnost.
Lištové benzínové sekačky
Pro lištové sekačky je typická lišta s noži umístěná v přední spodní části stroje. Nože se pohybují proti sobě a tím stříhají trávu. Tyto sekačky si díky umístění žacího ústrojí podobně jako sekačky bubnové poradí s vysokou trávou. Jsou ale lepší na rozlehlé plochy bez překážek, jako jsou třeba stromy.
Jejich využitelnost na velkých plochách je dána i tím, že nabízejí velkou šířku záběru, takže trávu posekáte na velké ploše rychleji. Využití těchto sekaček má určitě své místo, ale patří k méně typickým modelům, se kterými se můžete setkat.
Vřetenové benzínové sekačky
Speciálním typem sekačky je vřetenová sekačka, která je pro domácí použití nejčastěji ruční bez pohonu, ale existují i benzínové modely. Je to sekačka určená pro kvalitní úpravu trávníku, kde vám jde zejména o to, abyste nepoškodili stébla trávy a aby také bezprostředně po sečení vypadala tráva co nejlépe.
Sekačka tohoto typu má speciální žací ústrojí, které je opatřeno soustavou nožů na šroubovici. Ty dokáží trávu kvalitně zastřihnout bez poškození. Benzínové provedení těchto sekaček může být až do podoby malých traktorů, které je možno vidět třeba na golfovém hřišti, kde je kvalitní úprava trávy podmínkou.
Výběr sekačky dle velikosti pozemku
Jak velký máte pozemek, to do značné míry významně ovlivňuje, jakou sekačku si budete muset pořídit.
Kromě samotné plochy pozemku, kterou je potřeba sekat, je nutné myslet ale také na další faktory, které významným způsobem promlouvají do výběru zejména vhodného typu zahradní benzínové sekačky:
- Členitost terénu
- Charakter travního porostu
V obou případech je dobré těmto atributům přizpůsobit vhodný typ pořizované benzínové sekačky. Jak jsme již uvedli v části, která hovořila o typech benzínových sekaček, tak některé varianty nejsou vhodné na členitý terén, jiné naopak ano. Pro většinu lidí bude ideální volba rotační benzínová sekačka se šířkou záběru podle plochy pozemku, abyste se moc nenachodili. Pokud je pozemek opravdu velký, může padnout volba ale i na zahradní traktor.
Druhou nejčastější volbou pak může být bubnová benzínová sekačka, zejména tam, kde musíte bojovat se vzrostlejší trávou a občasnou přítomností menšího křoví. Ostatní typy, jako lištová nebo vřetenová sekačka jsou už spíše pro specifická použití a vyžadují obvykle větší rovné plochy. Velkým pomocníkem hlavně na hodně zarostlých plochách pak ale může být vždy benzínový křovinořez, který je dobrým společníkem a doplňkem klasické sekačky.
Funkce a výbava
Jedním ze základních kritérií výběru každého produktu, a tedy také benzínové sekačky, jsou funkce a výbava, které produkt dokáže nabídnout. Funkce a kvalita jejich provedení u konkrétních modelů samozřejmě promlouvají také do celkové ceny produktu.
Jistě víte, kolik jste připraveni do produktu investovat a na následujících řádcích si probereme jednotlivé funkce benzínových sekaček. Je pro vás některá zbytečná? Potom můžete na ceně ušetřit i díky volbě modelu, která konkrétní funkci nemá. Mezi funkce moderních sekaček patří:
- Pohon s pojezdem / bez pojezdu
- Mulčování
- Zadní + boční výhoz
- Pohodlné nastavení výšky sekání
- Elektrický start
Pohon s pojezdem / bez pojezdu
Jedná se o velmi specifickou funkci právě zejména benzínových rotačních sekaček, díky které vás v zásadě nemusí příliš zajímat hmotnost sekačky samotné. Sekačka s pojezdem totiž zajistí, že ji nemusíte tlačit. Pojezd je velmi užitečný naprosto pro kohokoliv, přičemž nejvíce jej samozřejmě ocení starší a méně pohyblivé osoby, případně zajisté také ženy, které se nebudou muset s těžkou sekačkou už vláčet.
Mulčování
Tato funkce se bude hodit všem těm, kteří se pečlivě starají o svůj trávník. Sekačky, které nabízejí mulčování, totiž umožňují rozsekat trávu a velmi jemné kousky, které jsou následně rozhozeny zpět na trávník. Díky tomu dojde k tvorbě základu pro hnojivo, které přirozeně dodává trávníku živiny. Ani posekaná tráva tak nepřijde vniveč a živiny, které z ní můžete získat, se vrátí zpátky do půdy. Váš trávník tak může být v mnohem lepší kondici.
Zadní + boční výhoz
Typické základní modely rotačních sekaček disponují zadním výhozem, který zajišťuje sbírání trávy do sběrného koše. Sběrný koš je samozřejmě potřeba vysypávat, jakmile je plný. Pokud však vždy nechcete, aby se tráva sbírala do sběrného koše, je vhodné volit takový model sekačky, který nabízí rovněž boční výhoz. Pokud si jej nastavíte, takové travní sekačky potom trávu vyhazují bokem na zem.
Pohodlné nastavení výšky sekání
Základní modely rotačních sekaček umožňují nastavit výšku sekání na jednotlivých kolech zvlášť. To je samozřejmě pracné a nepříliš komfortní. Proto většina slušných benzínových sekaček už nabídne možnost nastavovat výšku centrálně, nejčastěji prostřednictvím páky. Kdykoliv si tak upravíte výšku sekání dle aktuálních potřeb.
Elektrický start
U benzínových sekaček je potřeba standardně využívat ručního startování prostřednictvím natahování lanka. Zejména dražší modely však jsou schopny nabídnout také elektrické startování, kdy potom sekačkou nastartujete tlačítkem, podobně jako když spouštíte elektromotor u sekačky elektrické.
Důležité parametry
Materiál a konstrukce
Pokud si pořídíte benzínovou sekačku, tak její konstrukce je vyrobena z kombinace řady poměrně typických materiálů. Kvalitnější materiály najdete typicky na dražších modelech. Kvalita materiálu se nemusí projevovat pouze jeho zvoleným typem, ale také tloušťkou, což má potom co dočinění s celkovou tuhostí konstrukce.
Šasi
Na sekačce je asi nejdůležitější šasi. Pokud jsme výše hovořili o tuhosti konstrukce, tak se to nejvíce projevuje právě tady. Pokud výrobce zvolil materiál, který je dostatečné robustní, bude také stroj bytelný a nebude se různě kroutit. Hlavně u benzínových sekaček je to hodně důležité, protože jsou typicky vybaveny poměrně těžkými spalovacími motory.
Proto se zde také ve velkém používá kov, a to:
- Ocel – vysoká pevnost, ale vyšší hmotnost
- Hliníkové slitiny – dostatečně pevné, lehké
Tradičním kovovým materiálem na šasi benzínové sekačky je ocel, která je nesmírně pevná a odolná, ale má nevýhodu v poměrně vysoké hmotnosti. Proto se u některých výrobců začínají používat hlavně s vyššími a dražšími řadami hliníkové slitiny, které jsou při rozumné tloušťce stále dostatečně pevné, přitom jsou ale výrazně lehčí než ocel. Z hliníku se zpravidla vyrábějí jen některé komponenty těla sekačky, tedy takové, kde má tento materiál význam a vhodné použití.
Kolečka
Důležitou součástí každé sekačky jsou pochopitelně kolečka. Stejně jako šasi, také kolečka benzínové sekačky musí být dostatečně robustní. V mnohem větší míře se zde používá kombinace kovu a gumy, například oproti elektrickým modelům, které jsou mnohem lehčí a často jim stačí kolečka plastová.
Pro benzínové sekačky je důležité uložení koleček na pse hřídele, kde by se mělo využívat kuličkových ložisek. Ty přinášejí delší životnost a optimální chod po celou dobu životnosti stroje.
Rukojeť
Také rukojeť benzínové sekačky by měla být dostatečně robustní a pevná v úchytech k šasi. Typicky je opět kovová, přičemž v horní části jsou pěnová či gumová madla rukojeti, která poskytují zvýšený komfort při držení. Na rukojeti je také přítomno různé ovládání, případně startování, pojezd apod. Dejte si také pozor na provedení těchto částí, zda je dostatečně solidní a nehrozí, že brzy odpadne.
Šířka záběru
Velmi podstatný parametr je šířka záběru, která v podstatě udává, jak moc se se strojem nachodíte. Určitě by vás to mělo zajímat u velkých pozemků. Je vhodné tedy volit šířku záběru dle velikosti pozemku, kdy zhruba platí, že:
Rozloha pozemku | Záběr |
---|---|
do 500 m2 | od 40 cm |
do 800 m2 | od 45 cm |
do 1000 m2 a více | od 50 cm a více |
Ani velká šířka záběru však vždy nemusí být nejlepší volba. Zejména tehdy, pokud máte hodně členitý pozemek se spoustou překážek, úzkých průchodů, uliček, živých plotů apod., kde s velkou sekačkou budete jen stěží manévrovat.
Výška sečení
Zajímavým parametrem je určitě také výška sečení, která lze nastavit na benzínové sekačce v různém rozsahu. Pokud se zaměříme na běžné rotační benzínové sekačky, tak typicky nastavíte rozsah:
- Od cca 20 mm
- Do cca 80 mm
Může to být ale i více i méně, hlavně potom speciální sekačky jako jsou ty vřetenové, které jsou určeny i na střih trávníku na velmi nízkou výšku. Natavení výšky sečení by u kvalitní benzínové sekačky mělo probíhat snadno centrálně páčkou na rukojeti.
Výkon
Velmi důležitým parametrem při výběru benzínové sekačky je nepochybně výkon. Do značné míry ovlivňuje schopnosti stroje. Výkon benzínových sekaček se pohybuje zhruba od 3 až 4 HP (koňských sil). Výkony ale mohou být i mnohem vyšší, kdy běžná rotační benzínová sekačka klasické konstrukce může nabídnout až výkon k 9 HP (okolo 6,5 kW).
Je tedy patrné, že výkony jsou výrazně vyšší, než je tomu u elektrických sekaček, které nabídnou jako maximum něco kolem 2,5 kW (z důvodu omezení odběru na jednu fázi a 230 V běžných v rozvodné síti).
Výkonnější sekačky volte tam, kde sekáte často i vzrostlejší trávu nebo větší plochy. To samé platí pro sekání mokré trávy apod. Sekačka s vyšším výkonem se nebude tak často a snadno dusit a sekání zvládne i ve vyšší rychlosti.
Rychlost pojezdu
Výše jsme zmínili, že dostatečně výkonná sekačka na pojezd by měla mít aspoň 4 HP. Není ale pojezd jako pojezd, protože hlavně rychlost pojezdu může být u různých modelů sekaček jiná. Typicky jde nastavit rychlost:
- Od 3 km/h
- Do cca 5 km/h
Pojezd můžete najít na předních nebo i zadních kolečkách, ale lepší je zvolit pojezd vpředu. Jednoduše proto, že můžete kdykoliv se sekačkou třeba couvnout, aniž byste museli pojezd vypnout. Zkrátka jednoduše přizvednete přední kolečka.
Objem koše
Nepodceňujte při výběru benzínové sekačky také objem koše. Všechny typy sekaček sice koš nemají, ale ty nejběžnější rotační benzínové sekačky samozřejmě ano. Typický objem koše se u takových sekaček pohybuje:
- Od cca 45 litrů
- Do cca 70 litrů
Platí zde tak trochu přímá úměra, kdy s velikostí sekačky a její šířkou záběru logicky roste i objem sběrného koše, protože se počítá, že s větší sekačkou budete upravovat větší plochy. Čím větší koš, tím méně často jej budete muset vysypávat.
Hmotnost
Je typické, že benzínové sekačky mají hmotnost zhruba od 25 do 40 kg, což je dáno už těžkým spalovacím motorem a celkově bytelnější konstrukcí. Proto jsou tyto sekačky také obvykle vybaveny pojezdem. Manipulace se strojem, jeho přizvedání při sekání apod. je pochopitelně složitější než u lehoučkých elektrických modelů.
Hlučnost
Benzínové sekačky jsou sice docela výkonné, a to i v základním provedení, ale o to jsou hlučnější než třeba elektrické. Spalovací motor také má výrazně hlasitější chod, takže počítejte s hlukem i kolem 100 dB u většiny modelů. Pozor na to hlavně v zástavbě, kde se můžete při častém sekání stát brzy trnem v oku sousedům.
Jak na údržbu benzínové sekačky?
Rotační sekačka na benzín má určitá provozní specifika, která není dobré opomíjet, pokud si chcete zajistit dlouhou a bezproblémovou životnost stroje. Pokud jste dosud měli třeba pouze elektrické travní sekačky, určitě věnujte čas seznámení se s údržbou benzínové sekačky, která je diametrálně odlišná. Pojďme se nyní podívat na několik praktických rad, které vám mohou s údržbou pomoci.
Pokud se nebudete o zařízení starat, začne to na něm být postupně vidět, přičemž se to v případě benzínové sekačky může projevit i ztrátou výkonu nebo závadou na zařízení. Zejména na jaře před prvním sekáním je vhodné udělat určitou základní prohlídku a údržbu. Pamatujte na nutnost:
- Dolít benzín
- Doplnit olej
- Vyčistit vzduchový filtr
Doplnění benzínu a oleje je samozřejmost, která napadne každého. Je potřeba se ale dobře starat také o jednotlivé části spalovacího motoru. V tomto případě platí nutnost vyčistit vzduchový filtr a jednou za čas jej také vyměnit, pokud už je příliš zanesený olejem nebo prachem.
Motor vyžaduje také pravidelnou kontrolu svíček, které může být rovněž potřeba v některých případech po čase vyměnit. Dobré je věnovat pozornost i rozvodům a také tomu, v jakém stavu je kliková hřídel.
Potom jsou tady také další díly sekačky, které je potřeba zkontrolovat. Jedná se zejména o mechanické části, jako je samotný nůž, který by měl být odpovídajícím způsobem nabroušený a vycentrovaný. Je vhodné vyčistit prostor okolo nože, kde mohou být namotané zbytky travního porostu. Vhodné je překontrolovat také řemen a v případě potřeby jej vyměnit.
Dále můžete zkontrolovat kolečka, kde zejména při provozu v horším terénu může dojít k opotřebení ložisek. U některých typů ložisek je možné vyměnit mazivo, a tím zajistit jejich delší životnost.
Také benzínová sekačka potřebuje zazimovat
Také vaší benzínové sekačce jednou skončí sezóna. Stejně jako se staráme o jiné pracovní náčiní, které nám pomáhá na zahradě, stejně se musíme postarat i o benzínovou sekačku. Tady je specifikum zejména v tom, že benzínová sekačka obsahuje provozní kapaliny, které je potřeba před uložením sekačky na zimu vypustit.
Rozhodně tedy myslete na to, že je potřeba ze sekačky vypustit benzín, a to nejen ze samotné nádrže, ale rovněž z karburátoru, aby se nelepila jeho membrána v důsledku degradace oleje v benzínu. Nezapomeňte samozřejmě ani na samotné vypuštění oleje. Jak na to najdete vždy v návodu ke konkrétní sekačce. U některých sekaček je stačí převrátit na stranu a pojmout kapalinu do vhodné nádoby, moderní modely často mají výpustný otvor.
Údržba trávníku
Sekání trávy je pochopitelně údržba trávníku, ale rozhodně to tím nemusí končit. Záleží vždy na tom, jak moc pěstěný trávník máte a jak si dáváte záležet na jeho vzhledu. S údržbou trávníku tedy kromě samotného pravidelného sečení souvisí také:
- Odstranění dvouděložných plevelů
- Vertikutace
- Hnojení a zavlažování
Odstranění dvouděložných plevelů se provádí prostřednictvím mechanického vypichovače. Pokud samozřejmě potřebujete tímto způsobem ošetřit velkou plochu, využívají se k tomu selektivní herbicidy.
Máte-li hustý pěstěný trávník, tak ten vyžaduje rovněž vertikutaci. Co to znamená? Jedná se o prořezání travního drnu, díky čemuž se dostane ke kořenům vláha a potřebné živiny. Vertikutaci stačí provádět dvakrát ročně.
Zejména v současných velmi suchých obdobích, potřebuje kvalitní trávník bezpodmínečně přísun živin. Tady může velmi pomoci sekačka, která umožňuje mulčování, ale určitě je vhodné to doplňovat také hnojením speciálními hnojivy. Pochopitelně nesmíme zapomínat také na zavlažování.
Pozor na sekání ve svahu
Řešíte údržbu trávníku prostřednictvím benzínové sekačky a máte svažitý terén? Kromě toho, že takový terén je pochopitelně náročnější i na vaši fyzickou zdatnost a určitě se tady vyplatí sekačka s pojezdem, tak je potřeba u benzínových strojů pamatovat na jednu důležitou věc.
Tento neduh umí řešit nejkvalitnější dražší sekačky, a to pomocí tlakového mazání. Jejich ceny jsou už však velmi vysoké a bavíme se tady o profesionálních strojích.
Dostupnost náhradních dílů a výrobci benzínových sekaček
Pokud se rozhodujete o výběru benzínové sekačky, určitě se vyplatí vsadit na známé výrobce. Je jedno, zda zvolíte výrobce spíše hobby zařízení nebo renomovaného výrobce poloprofesionálních až profesionálních strojů, zde vždy záleží na účelu použití. V každém případě byste se ale měli zaměřit na náhradní díly. Zejména pak na jejich jednoduchou dostupnost.
Právě dostupnost náhradních dílů a šíři servisu jsou schopny zajistit známé značky, kterých na našem trhu působí opravdu mnoho. Není proto žádný problém vybírat si konkrétní model právě mezi takovými výrobci. Zde jsou někteří z nich.
Benzínové sekačky Stiga
Jedná se o švédského výrobce zahradní techniky, přičemž tato firma se může pochlubit opravdu dlouhou historií. Ve svém širokém sortimentu se zaměřuje především na poloprofesionální až profesionální zařízení, kde se můžete spolehnout na vysokou kvalitu zpracování a dílů.
Benzínové sekačky AL-KO
Výrobce nabízející především hobby zařízení, to však neznamená, že se nejedná o kvalitu. Právě firma AL-KO se zaměřuje nejen na dostupnou cenu, ale také na provedení svých produktů, které vám tak mohou dlouho sloužit.
Benzínové sekačky VeGA
Další z výrobců, kteří se zaměřují spíše na hobby řešení. Velkým plusem těchto produktů bude pro mnoho zákazníků příznivá cena a levné náhradní díly. Kvalita provedení odpovídá dané kategorii, ve které zařízení kupujete.
Benzínové sekačky Hecht
Tato značka je populární zejména z pohledu hobby zařízení za rozumnou cenu. Čínský výrobce je na trhu už ale poměrně dlouho a patří k tomu lepšímu, co lze v dané kategorii výrobků pořídit. Mezi hobby zařízeními tak nezaostává ani technické provedení. Pořídíte rotační benzínovou sekačku neb o třeba bubnovou sekačku.
Benzínové sekačky Fildmann
Česká značka spíše levnějších zařízení produkovaných v Číně. Z hlediska kvality lze tato hobby zařízení doporučit spíše na nenáročnou občasnou údržbu pozemku, což je ostatně obecné doporučení pro hobby stroje jako takové. Pokud tedy nepatříte k intenzivním uživatelům zahradní techniky a vystačíte si s jednodušším řešením, může to být vhodná volba.
Benzínové sekačky Honda
Známá japonská značka vyrábí kvalitní a léty prověřenou techniku také pro malé až střední trávníky. Pořídíte benzínovou sekačku s dobrým výkonem a pověstnou spolehlivostí také jako profesionální řešení na větší plochy. Vybírat si můžete z několika modelových řad, od těch základních a levnějších pro funkcemi a technikou nabité modely.
Benzínové sekačky Husqvarna
Rozsáhlou nabídku benzínových sekaček má švédská Husqvarna, která patří mezi lídry v zahradní technice. Vynikající flexibilita a spolehlivost těchto strojů je dobrým předpokladem pro to, že vám budou dobře sloužit pro domácí i profesionální úpravu trávníku.
Benzínové sekačky Riwall
Rozumný poměr ceny a výkonu nabízí česká značka Riwall. Jako v mnoha jiných případech, také zde jde o produkty vyráběné v Číně. Míří logicky spíše do hobby segmentu, ale v nabídce najdete zajímavé a spolehlivé stroje, které dokáží oslovit nejen cenou, ale také slušným technickým provedením. Na některé produkty lze získat rozšířenou záruku.
Nejznámější výrobci nebo prodejci
Mountfield
Velice známého prodejce zahradní techniky asi není potřeba představovat. Kromě toho, že prodává výbavu a příslušenství či stroje na zahradu od nejrůznějších výrobců, tak má také vlastní značku. Pořídíte tedy přímo benzínové sekačky Mountfield, které jsou také u nás velmi populární. Můžete si nechat poradit ideální výběr sekačky Mountfield přímo u prodejce. Značka je potom schopna zajistit také servis těchto strojů.
OBI
Jestliže hledáte především hobby řešení pro váš pozemek, potom se můžete podívat, jaká je nabídka benzínových sekaček třeba v hobbymarketu OBI. Naleznete zde plejádu oblíbených značek známé produkce, které jsou stálicemi mezi českými zahrádkáři. Prodejce vám jistě také rád poradí s výběrem vhodného modelu pro vaše využití, protože zde již mají celou řadu zkušeností s oblíbenými modely u zákazníků.
Cenové hladiny benzínových sekaček
- Benzínové sekačky do 10 000 Kč – nejvyhledávanější kategorie. Základní modely, kde často najdete stroje s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu a jednoho ze zástupců obsahuje i náš test. Úspora může být pozorovatelná na méně vydařeném dílenském zpracování nebo levnějších materiálech. Sekačky s menší šířkou záběru a nižším výkonem.
- Benzínové sekačky do 20 000 Kč – cenová kategorie, ve které koupíte již prakticky poloprofesionální stroj. Pro běžné použití je adekvátní v této ceně koupit benzínovou sekačku, která stačí prakticky na libovolně velký pozemek, který zvládnete sekačkou, a ještě nepotřebujete zahradní traktor. Cenová hladina, kde koupíte benzínovou sekačku renomovaného výrobce.
- Benzínové sekačky od 20 000 Kč výše – cenová kategorie, kde můžete začít hledat stroj pro profesionální využití. Jedná se o nejkvalitnější benzínové sekačky, které jsou schopny dosáhnout vysokých výkonů a poradí si i se vzrostlejším travnatým porostem. Koupíte zde sekačky, které nabízejí nadstandardní funkce a komfort ovládání, kde může patřit třeba elektrický start nebo tlakové mazání pro sekání ve svahu a mnoho dalšího.
Nejčastější otázky při výběru benzínové sekačky
Benzínová sekačka je zpravidla těžší stroj než sekačka elektrická. Má bytelnější šasi, těžší motor a to vše musíte před sebou tlačit. Proto je většina vybavena pojezdem a výkonné motory pak zcela určitě. Do sekačky s pojezdem se vyplatí investovat, protože vám uleví při práci. Velice nápomocná může být přítomnost pojezdu zejména pro ženy.
Výměna oleje v benzínové sekačce se může odvíjet značně od četnosti sekání. Sečete-li trávu občas, může postačit výměna jednou ročně před sezónou. Pokud sekáte častěji, nekontrolujte častěji také olej ale také zanesení vzduchového filtru.
Zaměřte se zejména na prvky výbavy, které tento komfort zvyšují. Je to zejména již zmiňovaný pojezd, který by měl být dostatečně rychlý a ideálně v obou směrech. Zvolte model s centrálně nastavitelnou výškou sečení a nezapomeňte na funkci elektrického startu. Pořiďte si model s dostatečně velkým sběrným košem, abyste nemuseli trávu často vysypávat. Nebo pouvažujte o nákupu zahradního traktoru.
Benzínové rotační sekačky mají výkonné motory, ale nejsou všespásné. Zejména pokud potřebujete posekat dlouho neudržovaný trávník, je na to vhodné a pohodlnější využít silný benzínový křovinořez. Ten si poradí i s náletovými dřevinami.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Lawn_mower#Gasoline_(petrol)
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.