Obsah testu
Bezdrátová sluchátka jsou nepochybně hitem poslední doby. Rozhodli jsme se vám proto přinést test těch neoblíbenějších bezdrátových sluchátek do uší a přes uši a řekneme si také něco o jejich výběru.
TEST: Nejlepší sluchátka do uší s mikrofonem
Recenze Apple AirPods PRO
Bezdrátová sluchátka Apple AirPods PRO jsou propracovanější verze sluchátek, které firma Apple poprvé uvedla jako AirPods. Na rozdíl od klasických airpodů, které jsou typické pecky, je tato verze PRO ve špuntovém provedení a zastrkává se tedy hluboko do zvukovodu a dokonale těsní. Jedná se o true wireless sluchátka, kdy tedy každé sluchátko je samostatnou jednotkou.
Funkce a používání
Pro tato sluchátka je charakteristické, že je nejlépe dokážete využít v kombinaci se zařízeními značky Apple (iPhone, iPad, MacBook a Apple Watch). Jejich výsadou je schopnost plynule přecházet mezi zařízeními, kdy vám odpadá zdlouhavé párování. Toto chování je se zařízeními Apple velmi návykové. To platí také pro ovládání, které je dotykové a lze využít hlasové asistentky Siri.
Chválíme nabíjení pouzdra přes USB-C, přičemž díky pouzdru vám sluchátka na cestách vydrží až 24 hodin. Samotná sluchátka hrají 5 hodin na jedno nabití. Díky špuntovému provedení dobře drží v uších. Z hlediska reprodukce na rozdíl od peckových AirPods nabídnou hutnější basy. Na vysoké úrovni je aktivní potlačení okolního hluku (ANC), o což se stará dvojice mikrofonů.
Shrnutí a závěr
True wireless špunty z vyšší cenové kategorie, které zaujmou zejména svými vlastnostmi a funkcemi. Výdrž je dostatečná a nechybí rychlonabíjení. Ovládání je intuitivní a sluchátka komunikují se zařízeními bez potíží či výpadků. ANC funguje velmi dobře. Mají stylový design, který je vydařenější než u peckových AirPods. Negativem je skutečnost, že využití všech funkcí a vlastností sluchátek je vázáno na vlastnictví aspoň některého zařízení značky Apple, ať už jde o telefon, tablet, počítač nebo hodinky. Negativem je nepochybně také vysoká cena, na kterou je ale typický zákazník asi už zvyklý.
- Ovládání a funkce
- Výdrž baterie
- Slušná kvalita zvuku
- Všechny funkce využitelné pouze se zařízeními Apple
Recenze Samsung Galaxy Buds2 Pro
Bezdrátová sluchátka Samsung Buds2 Pro SM-R510 jsou kvalitní prověřené špunty, které budou mít v oblibě zejména majitelé mobilních telefonů Samsung. Díky špuntovému provedení velmi dobře izolují, stejně tak se to odráží na sytém zvukovém projevu. Sluchátka obsahují aktivní potlačení hluku ANC a detekci hlasu a mají v této verzi vylepšené mikrofony, které lépe zvládají telefonní hovory, aby vám bylo dobře rozumět.
U těchto sluchátek se můžete spolehnout na certifikaci IPX7, která je předurčuje pro používání třeba při náročném tréninku, kdy se více potíte, nebo v dešti. Sluchátka velmi dobře padnou do uší, v praxi jsou tak velmi příjemná a také tělo se podařilo výrobci oproti předchozímu modelu zmenšit. Sluchátka obsahují Samsung Seamless Codec, který byl vyvinut pro bezdrátový poslech hudby v Hi-Fi kvalitě. Sluchátka mají dynamický zvuk s hlubokými basy, který je zároveň čistý. Vybírat si můžete z několika barevných variant. Výdrž je 18 hodin.
- Atraktivní zvuk
- Kvalitní potlačení hluku ANC
- Pohodlí při nošení
- Kratší výdrž na jedno nabití
Recenze JBL Tune 230NC TWS
Bezdrátová sluchátka JBL Tune 230NC TWS jsou v provedení populárních špuntů, takže se můžete spolehnout na dobré zvukové podání a zároveň dobrou izolaci od okolí. Transportní krabička a nabíjecí pouzdro v jednom jsou vybaveny moderním konektorem USB-C, jak se dnes očekává. Sluchátka využívají moderní rozhraní Bluetooth 5.2, dokáží odfiltrovat okolní šum při telefonování a potlačit nežádoucí hluky. Využívají k tomu čtveřice mikrofonů. Zároveň disponují aktivním potlačením hluku ANC pro nerušený poslech hudby.
Jak je u výrobků této značky zvykem, zvukový projev je dynamický se zvýrazněnými basy. Sluchátka obsahují technologii JBL Pure Bass pro krystalicky čisté podání basové složky. Jsou voděodolná, takže se nemusíte bát využití venku ani třeba při intenzivním kardio tréninku. Sluchátka mají energii na 40 hodin nepřetržitého poslechu, a to díky nabíjecímu pouzdru. Vybírat si můžete za 4 atraktivních barev, kromě klasické černé a bílé je to také modrá a růžová.
- Čisté hovory
- Kvalita zvuku s ANC
- Slušná výdrž baterie
- Nic významného
Recenze Xiaomi Redmi Buds 3 Pro
Špunty do uší Xiaomi Redmi Buds 3 Pro Patří mezi designově povedené provedení true wireless sluchátek od čínské značky. Tento výrobce, který je širokou veřejností znám hlavně svými mobilními telefony, vyrobil již třetí generaci svých sluchátek, která jsou primárně právě příslušenstvím smartphonu. K dispozici jsou hned v několika barevných variantách, elegantní černé a bílé nebo také stříbrné, červené a šedé, takže si vybere opravdu každý.
Výsadou těchto sluchátek je velmi dobré odstínění hluku okolí. Zvukově nejsou vůbec špatná odpovídají cenové kategorii. Pokud patříte mezi náročnější posluchače, budete si však muset připlatit a zabrousit někam výše. U sluchátek oceňujeme, že velmi dobře drží v uších, nikde vás sluchátka netlačí, takže i samotný poslech je velmi příjemný. Na velmi dobré úrovni je také kvalita hovorů, což je jedno z častých použití tohoto typu sluchátek. S ohledem na cenu se jedná o velmi dobrý poměr ceny a výkonu.
- Poměr cena/výkon
- Dobře drží v uších
- Kvalita hovorů
- Nic významného
Recenze Intezze CLIQ
Špunty do uší Intezze CLIQ vsadily na klasický design true wireless sluchátek se samostatnými sluchátky nabíjenými v transportní krabičce. Samotné provedení sluchátek je velmi kvalitní a skoro ani neodpovídá celkem nižší cenové hladině. To samé platí o krabičce, která je kompaktní a rovněž dobře provedená. Sluchátka velmi dobře sedí v uších a patří k těm pohodlnějším. Zároveň se také velmi dobře ovládají a mají decentní diodu indikující nabíjení. Párování je bezproblémové. Potud lze jen chválit.
Kde se tedy nižší třída tohoto produktu projevuje? Očekávaně je to na zvuku, kde nebudou příliš spokojeni příznivci čistého poslechu. Sluchátka mají dobré basy, ale prosakují do středového pásma a vokálů a výsledkem může být v závislosti na poslouchaném žánru zastřený zvuk a absence prostoru. Uživatelské recenze jsou na tento produkt ale obecně pozitivní a pro nenáročný poslech bude zvukový projev s přihlédnutím k cenové relaci pro řadu uživatelů dostačující.
- Kvalitní zpracování
- Zvuk odpovídá ceně
- Dobře sedí
- Plošší projev
Recenze Niceboy HIVE Pods 2
Bezdrátová sluchátka Niceboy HIVE Pods 2 se cenově pohybují v nižší střední třídě typické ceny za true wireless sluchátka. Konstrukčním provedením se jedná o špunty, které velmi dobře izolují okolní zvuky, a to i bez funkce aktivního potlačení okolního hluku, kterou samozřejmě v této cenové relaci nehledejte.
Funkce a používání
Sluchátka dobře drží v uchu a nevypadávají. Jsou voděodolná, což rozhodně oceníte. Sluchátka mají basovější projev, což je pro nižší cenové hladiny typické. Basy ale nejsou výrazně zkreslené, což lze připsat nejspíše i na vrub technologii výrobce marketingově označenou jako MaxxBass, slibující dunivé basy. Výrobce se na tuto složku zvuku tedy asi více zaměřil, aby zněla dobře. Občas se objeví problém s párováním, ale nejedná se o nic závažného.
Výdrž je velice dobrých 7 hodin na jedno nabití, přičemž nabíjecí krabička výdrž prodlouží na úctyhodných 35 hodin. Krabička je velmi povedená, působí dobrým bytelným dojmem a nemáte pocit, že držíte něco laciného. Přesto jsou sluchátka velmi lehká. Sluchátka se ovládají dotykově a ovládání je dostatečně pohodlné.
Shrnutí a závěr
Jedná se o cenově dostupná true wireless sluchátka, která rozhodně zaujmou, pokud nechcete investovat příliš mnoho prostředků. Zvuk není za dané peníze vůbec špatný a voděodolnost spolu s basovějším projevem je předurčuje třeba k použití k běhání nebo k tréninku do fitness centra, kde se o ně nemusíte tak bát, že je ztratíte. V dané cenové relaci je voděodolnost jistě zajímavá, protože často absentuje i u mnohých dražších modelů sluchátek. Dotykové ovládání je vcelku spolehlivé a logické, naše recenze zde neodhalila žádné významné nedostatky. Doporučit lze tato sluchátka z pohledu ceny a výkonu.
- Poměr ceny a výkonu
- Voděodolnost
- Dobře drží v uších
- Občasné problémy s párováním
TEST: Nejlepší sluchátka přes uši
Recenze Apple AirPods Max
Bezdrátová sluchátka Apple AirPods Max jsou prvním počinem Applu s ohledem na velká sluchátka přes uši. Jejich konstrukce je prémiová, i když design spíše věcí názoru. Provedení sluchátek je hliníkové s náušníky z textilní tkaniny. Bohužel kov je znát také na jejich hmotnosti, která činí úctyhodných 385 gramů, což už na hlavně poznáte. Sluchátka jsou k dispozici v mnoha barvách spíše pastelového ražení, ale můžete si zvolit i decentnější varianty jako je tmavá šedá nebo stříbrná.
Pokud si odmyslíme hmotnost, tak sluchátka jsou pohodlná, což je dáno také oválným tvarem náušníků. Díky tomu dobře sednou na uši. Vyšší hmotnost celkem slušně kompenzuje pohodlný hlavový most, který je ze síťoviny a dobře prodyšný. Po zvukové stránce jsou sluchátka laděna na příjemný poslech, protože hudba z nich se linoucí prochází výpočty elektroniky. Proto se jedná o sluchátka pro běžné uživatele, nikoliv do studií pro referenční poslech. Vše má na starosti H1 čip v každé mušli, který se stará jak o přizpůsobení zvuku dle zdroje, tak o útlum okolního hluku, tedy funkci ANC.
- Kvalitní konstrukce
- Líbivý zvuk
- Barevné varianty
- Vyšší hmotnost
Recenze Sony WH-1000XM4
Bezdrátová sluchátka přes uši Sony WH-1000XM4 nabídnou slušný zvuk, pokud potřebujete plnohodnotná velká sluchátka. Ačkoliv jsou sluchátka bezdrátová, můžete pro poslech použít také kabel, kde je potom klasický 3,5 mm jack. Délka tohoto kabelu je 120 cm. Tato velká sluchátka mají uzavřenou konstrukci a nabízejí 40 mm měniče. Sluchátka můžete složit pro snadnější transport, pokud budete využívat k přehrávání bezdrátovou technologii Bluetooth, je doba poslechu 30 hodin. Hmotnost sluchátek je přijatelných 254 gramů.
Tato sluchátka nabízejí stylový design, jak je u produktů Sony zvykem. Můžete si vybírat z více barevných variant, kdy se jedná konkrétně o černou, modrou nebo stříbrnou barvu. U těchto sluchátek rozhodně oceníte kvalitní potlačení okolního hluku, tedy funkci ANC. Právě tato funkce je jedním z hlavních důvodů, proč si tato sluchátka pořídit. Z pohledu zvukové stránky očekávejte spíše komerční basovější projev, pro hovory nejsou sluchátka příliš vhodná.
- Kvalita ANC
- Dlouhá výdrž
- USB-C
- Horší pro hovory
Recenze JBL Tune 500BT
Bezdrátová sluchátka JBL Tune 500BT jsou uzavřená bluetooth sluchátka přes uši, která patří k těm levnějším sluchátkům na trhu. Můžete si je zakoupit v docela pestré paletě barev, a to černé, bílé, modré a růžové.
Funkce a používání
Cenová relace těchto sluchátek je předurčuje do nižší kategorie, což se z hlediska zvuku projevuje zejména zvýrazněnými basy na úkor některých dalších složek hudby. Díky tomu a díky skutečnosti, že perfektně sedí na hlavě, jsou však skvělým společníkem třeba do fitness centra, kde vás z nich reprodukce nakopne k lepší výkonům. Sluchátka jsou také velmi lehká a skladná, takže je sbalíte prakticky do jakékoliv příruční tašky a nebudete o nich ani vědět. Některé uživatelské recenze si stěžují na jisté nepohodlí při delším poslechu, což může být při větším rozměru hlavy důsledek toho, že sluchátka dobře drží, a tak vyvíjejí větší tlak na hlavu. Doba přehrávání je dostatečných 16 hodin, což je na takto kompaktní sluchátka v pořádku.
Náš test ukázal určitou nedomyšlenost rozmístění ovládacích tlačítek, která se neovládají zcela komfortně, pokud máte sluchátka na hlavě. Sluchátka disponují rovněž mikrofonem, který tak lze použít pro hovory.
Shrnutí a závěr
Hledáte bezdrátová sluchátka s hlavovým mostem přes uši, která nestojí mnoho, ale nabídnou za to hodně muziky? Pak mohou být odpovědí právě tato sluchátka od značky JBL. Můžete s nimi poslouchat doma, v autobuse nebo se nechat hudbou namotivovat při cvičení. Nejsou sice vodotěsná, ale to vám ve fitku vadit zase tak nebude. Jsou velice skladná a výdrž sluchátek je dostatečná. Kvalita reprodukce odpovídá cenové relaci, ve kterých se tento model pohybuje. Trochu škoda je horšího rozmístění ovládacích tlačítek a nabíjení Micro USB místo moderního USB-C.
- Cena
- Lehká a skladná
- Více barev
- Horší ergonomie ovládání
- Micro USB napájení
TEST: Nejlepší sluchátka na uši
Recenze JBL Live 460NC
Bezdrátová sluchátka JBL Live 460NC jsou větším modelem na uši od populární značky. Pokud si chcete užít ten pravý „JBL Signature Sound“, tedy charakteristický zvuk značky, tak zde se vám toho bohatě dostane posílenou basovou složkou. K dispozici máte také adaptivní potlačení okolního hluku, ale je tady také funkce Smart Ambient, která vám zajistí přehled o okolním prostředí, přičemž stále můžete poslouchat. Sluchátka lze dokonce ovládat hlasem pomocí hlasového asistenta Google vašeho mobilního telefonu s Androidem.
Pokud budete mít vypnuté ANC, tak sluchátka nabídnou úctyhodných 50 hodin poslechu, v případě zapnutého ANC se tento čas o 10 hodin zkrátí, ale i 40 hodin je výborná hodnota. Nabíjet budete po dobu 4 hodin, ale to neznamená, že vybitá sluchátka nemůžete používat, pouze budete vázáni na odpojitelný kabel. Sluchátka potěší funkcí přepínání mezi více spárovanými zařízeními, takže si odpustíte neustálé obtěžující párování.
- Konstrukce a více barevných variant
- Kvalita zvuku s dobrou dynamikou
- Možnost spárovat na více zařízení a přepínat
- Vyšší cena
Recenze Marshall Major IV Bluetooth
Bezdrátová sluchátka Marshall Major IV Bluetooth se mohou stát i vaším stylovým doplňkem. Charakteristický hranatý tvar náušníků je spojen právě se značkou Marshall, která je známá nejen kvalitou zvuku, ale také právě typickým designem. O zvuk se zde starají dynamické měniče, které posilují basovou složku a užijete si tak zejména poslech moderní hudby. Přesto netrpí zbytek pásma, dobré jsou výšky a nezapadnou ani středy.
Co vás překvapí, tak to je neuvěřitelných 80 hodin poslechu a pokud jste opravdu náruživými posluchači, tak možnost za 15 minut dobíjení získat 15 hodin poslechu. Nabíjení lze realizovat nejen kabelem, ale také bezdrátovou technologií přes nabíjecí podložku. V tomto balení značka Marshall přináší vyváženou kombinaci ikonického designu, funkcí a rozumné ceny. Trochu zamrzí, že tato sluchátka nepodporují kvalitní kodek aptX.
- Celková kvalita zvuku s důrazem na dynamiku
- Ikonický design a provedení
- Nadprůměrná výdrž
- Chybí aptX
Recenze Sennheiser HD 250BT
Bezdrátová sluchátka Sennheiser HD 250BT patří k produktům legendární německé značky, která je kvalitou svých sluchátek proslulá. Sluchátka Sennheiser vždy znamenala zejména vyvážený zvuk. Také tady se můžete spolehnout na velmi dobrou reprodukci zvuku napříč žánry, přesto však mějte na paměti, že se jedná o levnější kategorii sluchátek. Předpokládá se tedy jejich použití spíše pro méně náročného posluchače, což je vidět i na zabarvení zvuku směrem do basové složky, který se podbízí současnému trendu.
Naladění více na dynamiku není samozřejmě a priori špatně, tím spíše v této cenové relaci. Je to naopak to, co v této ceně většina posluchačů bude vyhledávat. Náročnější posluchač ale může být zklamán z trochu lacinějšího provedení, které na druhou stranu působí vcelku robustně. Robustnější konstrukce však může někomu způsobovat nepříjemné pocity při nošení a nejistotu, zda vám nespadnou. Spojitost to má také s větším pocením uší. Doba přehrávání je 25 hodin.
- Cena
- Slušně zvládají různé žánry
- aptX i AAC
- laciný vzhled a drobné nepohodlí při nošení
Nejprodávanější bezdrátová sluchátka 2025
Před samotným výběrem konkrétních bezdrátových sluchátek je dobré si zodpovědět některé otázky, které vám pomohou zvolit opravdu správně model, se kterým budete spokojeni:
- K jakému účelu budete sluchátka používat – tedy chcete je na domácí poslech, budete s nimi běhat či provozovat jinou sportovní aktivitu nebo je chcete na cesty do vlaku či letadla? Podle toho budete volit totiž konstrukci do uší nebo přes uši, případně u sportu zase voděodolnost a u cestování dopravními prostředky co nejlepší izolaci od okolí, ideálně s ANC.
- Jakou mají mít výdrž na baterii – velká sluchátka přes uši mívají výdrž klidně i na celý den poslechu. Malá sluchátka do uší výdrž hlavně v případě true wireless modelů (samostatná sluchátka s absenci propojovacího kabelu) částečně dohánějí nabíjecí krabičkou, která je průběžně dobije i na cestách. Dobře si tedy rozmyslete, jak dlouho bez přerušení běžně posloucháte a na jakou hlasitost.
- Jak moc musí být skladná – pro domácí poslech většinou není problém mít velká náhlavní sluchátka přes uši, ale na cesty ne každému vyhovují. V létě se v nich také budete více potit. Pro opravdu skladné řešení jsou vhodné hlavně modely do uší. U true wireless sluchátek si pohlídejte velikost nabíjecí krabičky, aby vám třeba v kapse nedělala zbytečnou „bouli“.
- Jaké očekáváte funkce – poslech hudby je samozřejmě základ, ale pokud potřebujete sluchátky ovládat třeba také hovory, zaměřte se na kvalitu a komfort ovládání a kvalitu mikrofonu. Pokud vám jde o izolaci od okolního hluku, může vás zaujmout také funkce ANC. Pro lepší komfort se vám bude líbit možnost spárování s více zařízeními atd. Vždy záleží na individuálních požadavcích.
- Kolik jste ochotni zaplatit – za bezdrátová sluchátka můžete dát okolo tisíce korun, ale také násobky této částky. U nejlevnějších modelů se to typicky projeví na zvuku, který nebude tak vypiplaný, ale někdy to může být i na úkor horší funkčnosti, kvality mikrofonu atd., takže pozor na to. Proto je lepší zaměřit se na cenovou hladinu aspoň ke 2 000 Kč a samozřejmě klidně i výše.
Výběr vhodných bezdrátových sluchátek je do značné míry ovlivněn tím, k jakému účelu je chcete používat. Nedá se proto obecně říci, která sluchátka jsou nejlepší, protože pro každého to může být jiný typ konstrukce, ale klidně také jiný zvukový projev.
V následujícím textu vám z obecného pohledu pomůžeme s tím, jak vybrat sluchátka, abyste zvolili ta, která budou nejvíce vyhovovat právě vám. Začneme tím, že si představíme jednotlivé typy bezdrátových sluchátek, která můžete v současnosti na trhu pořídit.
Typy sluchátek
Základní členění sluchátek je podle jejich konstrukce. Tady si musíte především uvědomit, zda chcete malá skladná sluchátka do uší, nebo chcete třeba sluchátka přes hlavu, která sice budou rozměrnější, ale zpravidla zase jsou schopna díky podstatně větším měničům poskytnout lepší hudební zážitek. Vždy ale záleží samozřejmě také na ceně, kdy kvalitnější malá sluchátka mohou hrát lépe, než velká levná sluchátka.
Do uší (intraaurální)
Asi nejoblíbenější sluchátka, která lidé používají na cestách, třeba k mobilnímu telefonu a k venkovním sportovním aktivitám. Typické pro tato sluchátka je, že se vkládají přímo do uší, Přičemž podle toho, jak hluboko a jakým způsobem je do uší vkládáme, se dělí na další dva typy:
Pecky
Pokud jde o pecky, tak jsou to sluchátka do uší, která vkládáme do ucha poměrně volně. Je pro ně charakteristické, že zcela neutěsní zvukovod. Proto máme stále vjemy okolního prostředí, což je ideální třeba ve městě nebo kdekoliv mezi lidmi, kde potřebujeme slyšet okolí nebo vnímat okolní prostředí, například jedoucí automobily apod. Určitou nevýhodou je pak zpravidla nižší kvalita zvuku, které jsou schopny tato sluchátka dosáhnout a obvykle slabší podání basů.
Špunty
Špunty jsou potom typem sluchátek do uší, jak už tak trochu napovídá jejich název, které doslova zašpuntují zvukovod. Vkládáme je do ucha hluboko, a aby hrály dobře, je přímo nutné jimi zvukovod utěsnit. Proto také výrobci obvykle přidávají k těmto sluchátkám více variant nástavců, aby sedly ideálně do každého ucha. Každý člověk má totiž ucho trochu jinak tvarované.
Přes uši (supraaurální)
Tato sluchátka jsou z hlediska konstrukce mnohem větší, než sluchátka do uší, ale stále zde můžete najít velmi kompaktní a skladné modely. Jsou to sluchátka, jejichž náušníky se přikládají na ucho a velikostně jej nepřesahují. Obvykle jsou sluchátka spojena hlavovým mostem, přičemž někdy se používá modifikovaná varianta hlavového mostu, který je veden za hlavou, aby méně překážel.
Stejně jako sluchátka do uší, jsou i tato sluchátka oblíbená na sport, ale spíše než venku třeba do fitka. Využití na sport je do značné míry dáno tím, že obvykle dobře drží, protože vyvíjejí o něco větší tlak na uši, a tak nepadají z hlavy ani při prudších pohybech. Na druhou stranu to může v konečném důsledku znamenat jejich méně pohodlné používání při delším poslechu. Vždy to ale závisí na konkrétním modelu.
Přes hlavu (circumaurální)
Tady už hovoříme on opravdu velkých sluchátkách, která jsou konstrukčně podobná sluchátkům přes uši s hlavovým mostem, ale jich náušníky jsou větší a pojmou celé ucho. Tato sluchátka se nejčastěji používají pro domácí poslech. Rovněž tuto konstrukci mají kvalitní studiová sluchátka, která se používají v nahrávacích studiích nebo jsou takto řešena také DJ sluchátka.
Další dělení sluchátek
Bezdrátová sluchátka si můžeme dále rozdělit také z jiného pohledu, kdy se jedná o určité podtypy výše uvedených konstrukcí. Taková sluchátka jsou potom charakteristická určitými odlišnostmi, které je předurčují k použití pro konkrétní účel.
Typicky se jedná o:
- Bezdrátové headsety
- Sportovní bezdrátová sluchátka
- Bezdrátová sluchátka k televizi
- Bezdrátová sluchátka k mobilu
Headsety
Velmi populární variantou bezdrátových sluchátek jsou takzvané headsety. Primárně jsou určeny k přenosu hlasu, přičemž mohou existovat i varianty pouze do jednoho ucha. Většina headsetů je ale v provedení klasických sluchátek přes hlavu spojených hlavovým mostem, přičemž jsou doplněna o mikrofon. Taková sluchátka pak lze používat jak k poslechu hudby, tak třeba k hovorům či videokonferencím. Tímto způsobem jsou řešena také herní bezdrátová sluchátka.
Sluchátka pro sport
Existují bezdrátová sluchátka, která jsou primárně určena pro sportovní aktivity. Výsadou takových sluchátek zpravidla bývá určitý stupeň krytí IP, který vyjadřuje odolnost sluchátek například proti dešti. Tato bezdrátová sluchátka se přirozeně snaží o co nejlepší uchycení na hlavě a časté je využití špuntů spojených hlavovým mostem za hlavou. Řada špuntových sluchátek určených na sport má také speciální packy za uši, což je zase typické pro ryze sportovní true wireless.
Sluchátka k TV
Na trhu najdete také bezdrátová sluchátka, která jsou určena primárně poslechu s různými zařízeními, jako například k TV nebo k mobilnímu telefonu. K televizi lze koupit kvalitní velké modely, které jsou určeny pro domácí poslech, ke smartphonu jsou dnes stále populárnější již zmiňovaná true wireles sluchátka. Do značné míry vše souvisí s technologií přenosu bezdrátového zvuku, proto se na to pojďme podívat na následujících řádcích.
Herní sluchátka
Herní sluchátka jsou specifickou kategorií headsetů, protože se opět jedná o sluchátka s kvalitním mikrofonem. Mikrofon tedy typicky tvoří samostatný segment na „ramínku“, který si můžete pro kvalitní přenos hlasu nastavit poblíž úst (není tedy pouze integrován v mušlích sluchátek). Kvalita mikrofonu je zde klíčová hlavně pro hráče online her, kteří se tímto způsobem dorozumívají se spoluhráči. Pro herní sluchátka je typické, že se liší výraznými extravagantními „herními“ designy. Použít je samozřejmě můžete i na poslech hudby.
Sluchátka pro děti
Za samostatnou kategorii sluchátek můžeme označit také sluchátka pro děti. Taková sluchátka jsou obvykle přes uši a respektují menší velikost dětské hlavičky. Jedná se obvykle o levná sluchátka (i když bezdrátová sluchátka pro děti jsou už mírně dražší), od kterých nelze očekávat nějaký audiofilský zážitek. Kvalitní modely by ale neměly především dovolit příliš velkou hlasitost a chránit tak sluch vašeho dítěte. Roli u nich hraje také vzhled v podobě pestrých barev, což se dětem určitě bude líbit.
Technologie bezdrátového přenosu zvuku
Technologií bezdrátového přenosu zvuku je na trhu několik. Každá má své výhody a nevýhody a každá je určena primárně pro jiné použití.
V zásadě si můžeme technologie bezdrátového přenosu zvuku rozdělit na:
- Bluetooth
- Rádiové vlny
- Infračervené záření
V současné době je bluetooth asi tou nejoblíbenější technologií, která se používá u bezdrátových sluchátek. Využívá ji drtivá většina komerčních produktů, přičemž se jedná typicky o sluchátka určená k mobilním telefonům. Charakteristické pro ně je, že nepotřebují žádný speciální vysílač, protože bluetooth obsahuje již mobilní telefon nebo drtivá většina dnešních přenosných zařízení, včetně tabletů a notebooků. Jsou snadno použitelná, lze je rychle spárovat se spotřební elektronikou a kvalitní modely jsou dnes srovnatelné kvalitou zvuku s drátovými sluchátky.
Pokud se budeme bavit o přenosu bezdrátového zvuku rádiovými vlnami, hovoříme o takzvaných radiofrekvenčních sluchátkách. Ty se připojují prostřednictvím rádiových kanálů a ve zdrojovém zařízení je speciální USB vysílač nebo se použije vysílací stanice. Dosah těchto sluchátek může být i 100 metrů a přes překážky. V tomto provedení se vyrábějí v podstatě výhradně velká sluchátka přes hlavu, nevýhodou je vysoká cena.
Sluchátka, které využívají k přenosu infračerveného záření, patří k modelům, které jsou vhodné k TV. Rovněž využívají vysílač, který musí být ale v přímé viditelnosti se sluchátky. Hlavním důvodem, proč zvolit tato sluchátka, je zejména nižší cena.
True wireless sluchátka
V souvislosti s bezdrátovými sluchátky nelze v dnešní době pominout kategorii true wireless, tedy „opravdu bezdrátová“. Zatímco klasická bezdrátová sluchátka mají levé a pravé sluchátko spojeno buď kabelem nebo hlavovým mostem, tak true wireless sluchátka nic takového nemají. Využívají totiž technologie bluetooth nejen ke komunikaci se samotným zdrojovým zařízením zvuku, ale také pro komunikaci mezi sebou navzájem. True wireless sluchátka jsou tedy taková, kdy je každé sluchátko samostatné a není nijak fyzicky propojeno.
Typicky jsou v provedení jako pecky nebo špunty a dnes se tak jedná o oblíbená sluchátka k mobilnímu telefonu, kdy vás neobtěžují opravdu nikde žádné kabely. Na druhou stranu je kromě vyšší ceny potřeba počítat také s tím, že taková sluchátka je mnohem snazší ztratit, případně přijít o jedno ze sluchátek.
Nabíjecí transportní krabička
Pro True wireless sluchátka je charakteristická nabíjecí krabička, která slouží k nabíjení a zároveň uložení a transportu sluchátek, aby se vám někde nezatoulala. Při výběru těchto sluchátek se dívejte nejen na vydrž sluchátek samotných, ale také na to, kolikrát je schopna nabíjecí krabička tato sluchátka nabít, případně jak rychle.
Bezdrátové kodeky
Nyní se podíváme na faktor, který významně ovlivňuje kvalitu zvuku při bezdrátovém přenosu. Tím faktorem je u bluetooth sluchátek použitý kodek, na což byste si určitě měli dát pozor. Mezi nejpoužívanější kodeky patří:
- SBC
- AAC
- aptX (aptX HD)
Kodek SBC je základní kodek, kterým se dokáží domluvit prakticky každá bezdrátová sluchátka se zařízením, ke kterému se připojí. Problém je, že tento kodek neposkytuje z dnešního pohledu dobrou kvalitu. Je to takový základ, který se používá „z nouze“, pokud se zařízení nedomluví na jiném, lepším, kodeku.
Tím lepším kodekem pak může být třeba AAC, který používá na svých zařízeních Apple (iPhone, iPad, MacBook atd.). AAC kodek ale využívají i jiná zařízení, vždy záleží na konkrétním výrobci. Pokud máte zařízení podporující pouze AAC, což je třeba právě iPhone, je potřeba použít sluchátka s podporou AAC, jinak si kvalitní zvuk nevychutnáte.
Nejuniverzálnějším kodekem je aptX (nebo jeho lepší verze aptX HD, která řeší zvuk s vysokým rozlišením). Většina mobilních telefonů s Androidem využívá právě tento kodek, a také celá řada jiné elektroniky vybavené Bluetooth. U dražších bezdrátových sluchátek je aptX standardem, od SBC se liší zejména kvalitou kompresního ztrátového algoritmu, technologicky až tak jiný není. AptX HD pak zvládá skutečné Hi-Res audio, tedy při toku 576 kb/s přenos 24b audia s vzorkováním 48 kHz.
Jsou tady i další kodeky, jako LDAC z dílny Sony, který je kvalitou asi nejdále. Na trhu jej však nepodporuje tolik sluchátek a samozřejmě jsou to dražší modely. Pamatujte, že kvalita sluchátek není jen o kvalitě kodeku, protože zvukově mizerná sluchátka kvalitní kodek nezachrání, je to pouze jeden díl skládačky jejíž výsledkem je zvuk.
Důležité parametry
Nyní se podívejme na některé papírové parametry, které výrobci udávají u sluchátek. Některé jsou důležité, podle jiných se zase budete při výběru orientovat jen těžko, nebo to příliš nemá smysl. Sluchátka se totiž vždy vybírají zejména poslechem.
Frekvenční rozsah
Udávaný v Hz, typicky 20 Hz až 20 kHz (od basů po výšky). Velice často přeceňovaný údaj, a to i pokud jde o recenze. Má představovat schopnost sluchátek reprodukovat zvuky o daných frekvencích. Aby měl význam při výběru, musí být udáván s hodnotou útlumu, při jaké byl naměřen. Výrobci ale měří frekvenční rozsah za rozdílných a často neznámých podmínek či s nesmyslnými hodnotami útlumu, aby dostali „to správné číslo“, a tak dle něj nelze nijak různá sluchátka mezi sebou porovnat.
Impedance
Udávaná v Ohmech. Toto je důležitý údaj z hlediska zdrojového zařízení. Sluchátka s nízkou impedancí cca do 80 Ohmů jsou ideální pro mobily či přenosné přehrávače. Vyšší hodnoty impedance jsou typické pro větší, studiová, DJ nebo jiná kvalitní sluchátka a vyžadují zesilovač. Samotný mobil je nedokáže vybudit a budou hrát potichu. Impedance je nicméně téma hlavně u drátových sluchátek.
Citlivost
Udává se v dB/Wm a určuje akustický výkon sluchátek. Vyšší citlivost značí lepší reprodukci zvuku a také vyšší hlasitost. U zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou smartphony, je ideální citlivost nad 100 dB/Wm. Opět však mějte na paměti, že jde o papírovou hodnotu a jak jí výrobce při měření dosáhl není známo.
Materiály, náušníky a špunty
Samotná sluchátka jsou vyráběna z různých materiálů, přičemž na jejich vlastní konstrukci se nejčastěji používá kombinace plastu a kovu. Kvalita těchto materiálů se zpravidla odvíjí od ceny. Třeba prémiové modely špuntových sluchátek jsou často celé kovové. Důležitější, než samotný materiál konstrukce sluchátek, je ale materiál náušníků či špuntů, tedy toho, co je v přímém styku s naším uchem a ovlivňuje třeba to, jak jsou sluchátka komfortní a jak dobře drží. Nejčastěji se používá:
- Plast
- Guma a pěna
- Kůže (eko kůže)
Plastové provedení je typické pro pecky, kdy do ucha vkládáme samotnou konstrukci sluchátka. Pokud je plast tvrdý a hladký, může klouzat a sluchátka snadněji vypadávají. Proto někteří výrobci využívají různé pogumování.
Guma a pěna je potom typická pro špuntová sluchátka. Pokud nasadíte na sluchátka do uší gumové špunty, zpravidla budete mít maximální jistotu dokonalého utěsnění zvukovodu a sluchátka jen tak nevypadnou. Pěna se zase lépe přizpůsobuje vnitřnímu tvaru zvukovodu.
Kůže je potom typický materiál pro náušníky velkých náhlavních sluchátek. Jen pozor na to, že u většiny sluchátek se jedná o eko kůži či chcete-li koženku. Výrobci dnes umí u dražších modelů vytvořit velmi zdařilé a jemné napodobeniny kůže, které jsou komfortní na těle. Pořád ale zůstávají negativa tohoto materiálu, který se časem začíná rozpadat, loupat a také se pod ním ucho rádo potí. Naštěstí jsou náušníky obvykle vyměnitelné.
Konstrukce mušlí
Při výběru sluchátek nezapomeňte také na to, že existují různé typy konstrukce mušlí. Konstrukce mušlí přímo ovlivňuje různé vlastnosti sluchátek a kvalitu reprodukce. V zásadě rozlišujeme konstrukci:
- Otevřenou
- Uzavřenou
Otevřená konstrukce vás tak dobře neodstíní od okolí a zároveň může být zvuk ze sluchátek výrazněji do okolí slyšet. Na druhou stranu ale otevřená konstrukce oproti uzavřené je schopna nabídnout čistší a bohatší zvuk, což je výborné hlavně pro studiový poslech nebo kvalitní domácí poslech.
Z toho také vyplývá, že třeba sluchátka typu DJ, byť půjde o sluchátka kvalitní, jsou výhradně uzavřená, protože zde je zase potřeba odstínění od hluku okolního prostředí. Uzavřenou konstrukci také zvolíte ve všech situacích, kdy potřebujete odstínit okolní ruchy.
Baterie, výdrž a nabíjení
U bezdrátových sluchátek je samozřejmě výdrž naprosto zásadní faktor. To, co výdrž ovlivňuje zdaleka nejvíce, je hlasitost poslechu. Velká sluchátka přes uši s hlavovým mostem typicky mohou mít větší baterie, a tak déle vydrží. Malé true wireless špunty nebo pecky do uší potom vydrží kratší dobu (ale zase mají nabíjecí krabičku s vlastní baterií, která jejich výdrž na cestách prakticky prodlouží a dokáže sluchátka dobíjet).
V drtivé většině moderní elektroniky se dnes používají lithiové baterie, což platí také pro bezdrátová bluetooth sluchátka. U lithiových baterií rozlišujeme v zásadě dva typy použitých akumulátorů, a to:
- Li-Ion
- Li-Pol
Oba typy baterií jsou prakticky totožné z hlediska provozních vlastností. Hlavní rozdíl je ten, že akumulátory typu Li-Ion mají tekutý elektrolyt, kdežto typ Li-Pol má gelový elektrolyt. U baterií typu Li-Pol je obecně menší riziko vytečené elektrolytu, a tedy potenciálního výbuchu při selhání baterie. U všech moderních baterií je však takové selhání naprosto výjimečné.
Přítlak mušlí
U velkých sluchátek přes uši vás může zajímat přítlak mušlí, tedy zjednodušeně řečeno tlak na ucho. Sluchátka s vyšším přítlakem mohou přirozeně lépe izolovat okolní zvuky a také naopak tolik „nehrát do okolí“ (i když to určuje primárně uzavřená / otevřená konstrukce).
Pozor na to, že sluchátka s vyšším tlakem na uši mohou být při delším poslechu méně pohodlná a můžete se v nich více potit, ale zase třeba při sportu vám jen tak nespadnou. Pokud se vám zdá, že vás sluchátka na uších příliš tlačí, někdy je potřeba tomu nějakou dobu dát, než se používáním trochu roztáhnou a povolí.
Voděodolnost a odolnost proti prachu
Tento parametr je důležitý zejména tehdy, pokud chcete sluchátka používat také na sportovní aktivity, třeba na běhání. Voděodolnost ochrání sluchátka nejen proti dešti, ale samozřejmě také proti vašemu potu. Hlavně u dražších true wireless sluchátek to nepochybně oceníte.
Pokud jsou sluchátka chráněna proti proniknutí vody, tak automaticky odolají také prachu. Míru ochrany sluchátek poznáte podle stupně krytí, který je udáván hodnotou IPxx. První číslice za zkratkou „IP“ je stupeň ochrany proti vniknutí cizích těles, druhá potom proti vniknutí kapaliny.
Měniče
Důležité jsou u sluchátek z hlediska zvuku hlavně jejich útroby, tedy vnitřní konstrukce. Reprodukci hudby zajišťují mimo jiné měniče. Levná sluchátka mají typicky na každé ucho jeden měnič, ale některé dražší modely mohou mít i více měničů, což se ovšem týká audiofilských modelů řádově až od několika tisíc korun či spíše atakující a přesahující hranici 10 000 Kč.
U měniče se často udává jeho průměr. Typicky větší měniče dokáží reprodukovat kvalitnější zvuk, proto také obecně jsou velká sluchátka přes uši s měniči v řádech několika centimetrů vhodná na domácí poslech více, než špunty. Také špunty ale mohou reprodukovat velmi kvalitní zvuk, ovšem měniče zde jsou spíše v milimetrech průměru a pro dosažení kvalitní reprodukce využívají také váš zvukovod.
Ovládání a funkce
Bezdrátová sluchátka mají obvykle ovládání řešeno na jednom ze sluchátek, případně je ovládání i na obou sluchátkách, pokud se bavíme o true wireless. Ovládání může být buď řešeno mechanickými tlačítky nebo je dotykové. Hlavně u dotykového ovládání pozor na to, zda je skutečně ergonomické a nevede k nechtěným dotykům, přičemž je ideální si jej vyzkoušet.
U bezdrátových sluchátek se ale můžeme setkat také s některými specifickými funkcemi, proto si ty hlavní popíšeme. Zda jsou pro vás důležité nebo nikoliv, to závisí typicky na tom, jak a k jakému účelu chcete sluchátka používat.
- Aktivní potlačení okolního hluku – zkráceně ANC neboli Active Noise Cancellation. Ideální do hlučného prostředí, do tramvaje, do letadla apod. Pozor na to, že hlavně v levnějším provedení může velice negativně ovlivňovat kvalitu zvuku.
- Připojení kabelem – doplňková možnost u některých bezdrátových sluchátek, která dovolí připojit sluchátka k zařízení také přes 3,5 mm jack. Typicky velké modely s hlavovým mostem.
- Detekce zastrčení do uší – funkcí disponují některé špunty nebo pecky do uší, které poznají, že je uživatel vyjmul z ucha a z důvodu úspory baterie se vypnou.
- Spárování s více zařízeními – umožňují sluchátka spárovat s více než jedním zařízením. Plusem je snadnější přepínání mezi zařízeními bez nutnosti opětovného párování.
- Bluetooth – nejčastěji používaný standard bezdrátového přenosu pro bezdrátová sluchátka. Nejnovější verze je Bluetooth 5.0 a poskytuje vyšší datovou rychlost než jeho předchůdce. Díky tomuto standardu spárujete sluchátka s většinou moderní elektroniky.
- Mikrofon – většina bezdrátových sluchátek je vybavena mikrofonem (nebo více mikrofony pro lepší snímání zvuku), díky čemuž je lze použít pro hovory nebo videokonference. Obvykle je mikrofon součástí těla sluchátek (někdy může být jako samostatný a polohovatelný prvek upevněný k tělu sluchátek „ramínkem“ – typické pro herní sluchátka a obecně pro headsety).
- Ambient sound – vytváření dojmu prostorového zvuku. Některá moderní bezdrátová sluchátka osazená pokročilými čipy a další elektronikou dokáží zprostředkovat zážitek prostorového zvuku. Celkový dojem někdy závisí také na zdroji hudby.
- Ovládání hlasitosti – u většiny bezdrátových sluchátek lze ovládat hlasitost tlačítky přímo na mušli, někdy může být ovládání místo mechanických tlačítek také senzorické. Varianty bezdrátových sluchátek do uší propojených kabelem (tedy nikoliv true wireless), jsou často ovládány ovladačem na kabelu.
- Bezdrátové nabíjení – některá sluchátka mohou nabídnout funkci bezdrátového nabíjení. Typicky se jedná o true wireless sluchátka, kdy lze bezdrátově nabíjet dobíjecí krabičku a potažmo také vložená sluchátka. Využít lze libovolnou nabíjecí podložku nebo některé mobilní telefony s reverzním dobíjením.
Nejznámější výrobci bezdrátových sluchátek
Bezdrátová sluchátka Apple
Kalifornská společnost se začala více zajímat o segment sluchátek po akvizici značky Beats. Pod značkou Apple prodává především svá true wireless sluchátka AirPods.
Bezdrátová sluchátka Sony
Japonská společnost je klasickým zástupcem domácího audia. Sony nabízí jak základní, tak prémiové modely bezdrátových sluchátek a to i v provedení true wireless.
Bezdrátová sluchátka Samsung
Jihokorejského giganta není potřeba dlouze představovat, přičemž v jeho sortimentu elektroniky najdete i bezdrátová sluchátka. Galaxy Buds jsou jejich true wireless sluchátka.
Bezdrátová sluchátka Niceboy
Značka vznikla poměrně nedávno a soustřeďuje se na zajímavý poměr ceny a výkonu. V sortimentu najdete dokonce velice levná, ale přitom dobrá true wireless sluchátka.
Bezdrátová sluchátka Marshall
Tradiční výrobce audia z britských ostrovů začal nejprve výrobou hudební zesilovačů. Dnes nabízí širokou škálu audia včetně bezdrátových sluchátek, které se zaměřují na kvalitu i styl.
Bezdrátová sluchátka JBL
Další slavné jméno, pokud jde o audio. Americká firma je dnes součástí neméně známého holdingu Harman Kardon, jenž dnes vlastní Samsung. Vyrábí stylová bezdrátová sluchátka.
Bezdrátová sluchátka Xiaomi
Čínská společnost, která je dobře známá výrobou cenově dostupných a vybavených mobilních telefonů. K nim vyrábí také příslušenství, a to včetně bezdrátových sluchátek.
Bezdrátová sluchátka Philips
Známý výrobce elektroniky, ale také nejrůznějších dalších spotřebičů do domácnosti. Již řadu let vyrábí také sluchátka a v současnosti má i segment populárních sluchátek bezdrátových.
Bezdrátová sluchátka Lamax
Jedná se o ryze českou značku, která se soustředí na mobilní elektroniku, ale také na chytrou elektroniku a audio. Proto nesmí chybět bezdrátová sluchátka, a to za dobrou cenu.
Bezdrátová sluchátka Panasonic
Japonská značka, která je známá svým sortimentem kvalitní elektroniky, zejména pak televizí. Vyrábí ale také audio, včetně bezdrátových sluchátek.
Bezdrátová sluchátka Sennheiser
Německá firma, která se od poloviny 20. let minulého století zaměřuje na kvalitní sluchátka a mikrofony. Často zde najdete modely s vyváženým zvukem, včetně bezdrátových.
Bezdrátová sluchátka Koss
Americká společnost, která má dlouhou historii ve sluchátkách, a tak se nelze divit, že v současné době má ve svém sortimentu také modely kvalitních bezdrátových sluchátek.
Bezdrátová sluchátka Bose
Další z prémiových značek audia, která pochází z USA. Zaměřuje se především na domácí audiosystémy. Nabízí i kvalitní true wireless sluchátka s potlačením okolního hluku.
Bezdrátová sluchátka Honor
Značka mobilů dříve patřila do koncernu Huawei, dnes už tomu tak ale není a pod novým majitelem je samostatná. Nabízí bezdrátová sluchátka jako příslušenství k mobilům.
Bezdrátová sluchátka Intezze
Ačkoliv název to nedává najevo, jedná se o českou značku, která se zaměřuje na bezdrátová sluchátka. Jedná se o cenově dostupné produkty vyráběné s tímto brandem v Číně.
Bezdrátová sluchátka Logitech
Známý výrobce kvalitního příslušenství, který má v sortimentu také bezdrátová sluchátka. Pořídíte i herní sluchátka, jelikož značka se soustředí i na PC příslušenství a doplňky.
Bezdrátová sluchátka GoGen
Česká značka, která dnes patří stejnému majiteli jako třeba legendární ETA. GoGen se však zaměřuje na elektroniku. Jedná se o cenově dostupné brandované čínské produkty.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače bezdrátových sluchátek
Alza
Každý zná tento obchod (nejen) s elektronikou, který nabízí ve svém sortimentu pochopitelně také bezdrátová sluchátka. Pořídíte zde levné i kvalitní populární true wireless modely i sluchátka přes uši. Nechybí velký výběr pokud jde o sluchátka pro děti.
Datart
Velký prodejce elektroniky, který je prakticky v každém větším nákupním centru. Provozuje ale také e-shop, takže pohodlně nakoupíte rovněž online skoro libovolná bezdrátová sluchátka do uší i přes uši. Sortiment je široký s velkým množstvím modelů skladem.
Heureka
Pokud máte vybrány bezdrítová sluchátka, která se vám líbí, je dobré se podívat na tento srovnávač zboží. Porovná vám ceny mezi obchody a vy tak zjistíte nejvýhodnější nabídku. Přečíst si můžete také uživatelské recenze produktů, které vás zajímají.
Cenové relace bezdrátových sluchátek
- Sluchátka do 1 000 Kč – nejlevnější kategorie bezdrátových sluchátek. Zpravidla zde výrobce většinu financí použije na samotnou realizaci bezdrátového přenosu a baterii. S oslnivou kvalitou zvuku tak u těchto sluchátek nemůžete příliš počítat. Pokud se však rozhodnete v této ceně koupit sluchátka primárně třeba k využití jako handsfree nebo na sport, může být pro vás zvuková kvalita dostatečná.
- Sluchátka mezi 1 000 – 2 000 Kč – zlatá střední cesta, kde si vybere nejvíce posluchačů. V této cenové relaci již koupíte dokonce základní true wireless sluchátka nebo klasická bezdrátová bluetooth sluchátka se slušným zvukem, která postačí drtivé většině posluchačů, kteří poslouchají třeba z mobilního telefonu.
- Sluchátka od 2 000 Kč – V této ceně již můžete najít skutečně kvalitní bezdrátová sluchátka, a to po stránce výbavy, spolehlivosti bezdrátového přenosu i zvuku. Dražší True wireless modely, které mohou stát i 4000 Kč a více, se pak zaměřují i na stále se rozšiřující a oblíbenější funkce, jako je ANC, tedy aktivní potlačení okolního hluku. To se může hodit třeba častým cestujícím v letadle.
Nejčastější otázky při výběru
Zvažte účel použití a podle toho zvolte vhodný typ konstrukce sluchátek. Následně by měl v ideálním případě následovat poslech. Existuje celá řada specializovaných prodejen, které vám toto umožní. Pokud to nelze, čtěte recenze. U bezdrátových sluchátek vás mohou zajímat funkce, jako je třeba aktivní potlačení okolního hluku a nezapomeňte na komfort ovládání. Co naopak nelze doporučit je kupovat sluchátka na základě papírových parametrů, jako je třeba nicneříkající frekvenční rozsah. Sluchátka se nekupují očima čtením parametrů (papír snese všechno), ale ušima. Každý má rád jiný projev, jiné zabarvení zvuku atd.
Ještě před pár lety šlo obecně říci, že ano, ale bezdrátová technologie přenosu zvuku již značně pokročila. Zvuková kvalita bezdrátových sluchátek ale stále hodně závisí na jejich ceně. Drahé modely, které využívají kvalitní kodeky AptX nebo AAC a moderní rozhraní Bluetooth, však jsou schopny dnes prakticky konkurovat drátovým modelům.
Životnost bezdrátových sluchátek se přímo odvíjí od opotřebení baterie, která se ve sluchátkách nachází. Sice někteří výrobci u některých sluchátek umožňují baterii vyměnit, ale zpravidla pouze v servisu a zpravidla se to netýká těch nejmenších modelů do uší. Jak dlouho vám sluchátka vydrží, závisí na způsobu a četnosti vašeho používání. Může to být tedy dva roky, ale i několik let.
U True wireless modelů, kde jsou sluchátka samostatná, se to pochopitelně může stát. Je třeba zkusit kontaktovat výrobce, zda neumožňuje koupit samostatně levé nebo pravé sluchátko a příště si dávat větší pozor.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Headphones
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.