Bezkontaktní teploměr je přesným a rychlým nástrojem pro měření tělesné teploty. Náš test obsahuje ty nejlepší bezkontaktní teploměry na trhu. Poradíme vám také s výběrem bezkontaktního teploměru.
TEST: Nejlepší bezkontaktní teploměry 2024
Recenze bezkontaktních teploměrů
Recenze TrueLife Care Q7
Bezdotykový teploměr TrueLife Care Q7 dokáže měřit nejen tělesnou teplotu, ale také teplotu jiných povrchů či předmětů, ale rovněž okolního prostředí. Vnitřní paměť teploměru nabízí prostor pro uložení až 32 měření zpětně. Máte tak dostatek místa na přehled o historii měření. Zařízení je vybaveno podsvícením displeje, díky čemuž se vám bude dobře používat třeba také v noci, bez nutnosti třeba rozsvítit v místnosti, díky čemuž nevzbudíte třeba spící dítě.
Bezdotykový teploměr TrueLife Care Q7 dokáže měřit nejen tělesnou teplotu, ale také teplotu jiných povrchů či předmětů, ale rovněž okolního prostředí. Vnitřní paměť teploměru nabízí prostor pro uložení až 32 měření zpětně. Máte tak dostatek místa na přehled o historii měření. Zařízení je vybaveno podsvícením displeje, díky čemuž se vám bude dobře používat třeba také v noci, bez nutnosti třeba rozsvítit v místnosti, díky čemuž nevzbudíte třeba spící dítě.
- Rychlé měření
- Deklarace vysoké přesnosti
- Nastavitelná teplota pro zvukové upozornění
- Delší kompletní kontrola
Recenze Hetaida HTD8813
Bezkontaktní teploměr Hetaida HTD8813 je zařízení pracující na infračerveném principu, přičemž dokáže měřit jak tělesnou teplotu, tak teplotu různých povrchů a materiálů či tekutiny. Ve výbavě přístroje je podsvícený displej, který se dokáže zbarvit do 3 barev, a to zelené, oranžové, či červené, a to v závislosti na tom, jak vysoká hodnota teploty je naměřena. Zařízení disponuje dostatečně velkou pamětí, která dokáže zaznamenat až 50 hodnot měření.
Přístroj je velice kompaktní, takže vám dobře padne do ruky a navíc se snadno přenáší. Pokud byste to využili, můžete změnit nastavení hodnot ze stupňů Celsia na stupně Fahrenheita. Pokud se při měření vybije baterie, budete na to upozorněni indikátorem slabé baterie. Z hlediska samotného měření je zde zvuková signalizace, kterou ale lze v případě potřeby deaktivovat. Nehrozí tak, že třeba vzbudíte spící dítě. Přístroj měří rychle a přesně, trochu nás ale zklamalo dílenské zpracování, které působí levně.
- Rychlé měření
- Barevná signalizace dle teploty
- Kompaktní a ergonomické provedení
- Levné provedení
Recenze Maxxo IRT01
Infračervený teploměr Maxxo IRT01 dokáže měřit tělesnou teplotu, ale také teplotu různých povrchů, nebo třeba jídla a tekutin. Měřit můžete ve stupních Celsia nebo ve stupních Fahrenheita. K dispozici je podsvícený LCD displej, díky kterému máte dobrou čitelnost hodnot za tmy. Přístroj disponuje všemi potřebnými zdravotnickými certifikacemi, aby mohl být vydáván za zdravotnický prostředek. Díky ochraně IP22 zvládne funkci i v méně příznivém prostředí.
U člověka dokáže měřit v rozsahu 35 až 42,9 °C, pokud jde o měření jiných předmětů, tak je rozsah od 0 do 118 °C. Z toho vyplývá, že přístroj lze přepínat ve dvou režimech. Díky rychlému měření zvládne dodat výsledek už za 0,5 sekundy. Také naše recenze prokázala opravdu rychlé měření, přičemž optimální je vzdálenost 5 až 8 cm. Zařízení je vybaveno kvalitním měřícím senzorem německé výroby.
- Kvalitní měřící senzor
- Rychlé měření
- Dobře čitelný displej
- Vyšší cena
Recenze Hartmann Thermoval Baby
Bezdotykový teploměr Hartmann Thermoval Baby dokáže měřit jednak tělesnou teplotu, ale také různé povrchy nebo teplotu v místnosti. Je zde dobře čitelný a relativně velký LCD displej, který umí šetřit baterii automatickým vypnutím. Teploměr je napájen jednou standardní mikrotužkovou baterií, která tak vydrží velké množství měření. Paměť na měření je trochu menší, a sice udrží 10 posledních měření, na druhou stranu pro většinu lidí to bude asi dostatečné. Zajímavostí je záruka od výrobce 3 roky, což ale doporučujeme ověřit u konkrétního prodejce.
Zařízení se ovládá velice snadno prostřednictvím jediného tlačítka, takže je vše opravdu jednoduché. Infračervený senzor slibuje naměřenou teplotu s přesností desetiny stupně. Výrobce se chlubí také klinickým ověřením přesností měření. Uživatelské recenze potvrzují, že přístroj měří opravdu přesně. Kromě toho jej lze pořídit za zajímavou cenu.
- Poměr ceny a výkonu
- Přesnost měření
- Velký čitelný displej
- Chybí zvuková signalizace
Recenze Microlife NC 150
Bezkontaktní teploměr Microlife NC 150 je zařízení, které dokáže prostřednictvím moderní infračervené technologie snímat teploty jak u člověka, a to v rozmezí 34 až 42,2 °C, tak u různých předmětů a povrchů či kapalin v rozsahu 0 až 100 °C. Zařízení má při měření odchylku 0,2°C, která je tedy velmi dobrá. Může vás zaujmout pětiletá záruka, kterou výrobce nabízí, nicméně je vždy vhodné si to ověřit u prodejce, kde budete výrobek kupovat.
Bezkontaktní teploměr Microlife NC 150 je zařízení, které dokáže prostřednictvím moderní infračervené technologie snímat teploty jak u člověka, a to v rozmezí 34 až 42,2 °C, tak u různých předmětů a povrchů či kapalin v rozsahu 0 až 100 °C. Zařízení má při měření odchylku 0,2°C, která je tedy velmi dobrá. Může vás zaujmout pětiletá záruka, kterou výrobce nabízí, nicméně je vždy vhodné si to ověřit u prodejce, kde budete výrobek kupovat.
- Ovládání
- Přehledný velký displej
- 5 let záruka
- Nižší ergonomie
Recenze Microlife NC 150
Bezdotykový teploměr Microlife NC 100 nabídne měření tělesné teploty na čele, ale také povrchových teplot různých předmětů, jako je třeba tekutina v dětské láhvi, teplota vody pro koupání, teplota okolí a podobně. Přístroj dokáže zobrazit až 30 v minulosti naměřených hodnot, což je dostatečná kapacita paměti. Kromě toho, po zapnutí vám automaticky ukáže naposledy naměřenou hodnotu.
Displej se dokáže rozsvítit varovným červeným světlem, pokud je překročena tělesná teplota. Drobným negativem je skutečnost, že displej je trochu více zapuštěný v těle přístroje, což může trochu zhoršovat jeho čitelnost. Zařízení má dobrou ergonomickou konstrukci. Vybaveno je také zvukovou signalizací, kterou bohužel nelze aktivovat. Přesnost měření je dle výrobce zajištěna pokročilým senzorem, a také samočinným testem, který se spouští vždy při zapnutí přístroje a měl by zajistit právě co nejvyšší přesnost měření.
- Ergonomická konstrukce
- Snadné ovládání
- Zobrazení poslední naměřené hodnoty
- Zvukový signál nelze deaktivovat
Nejprodávanější digitální bezkontaktní teploměry 2024
V našem následujícím textu se podrobněji podíváme na samotný proces výběru bezkontaktního teploměru. Bezkontaktní teploměry využívají infračerveného světla a je to právě ten typ teploměru, na který se zaměříme v našem textu. Jak vybrat opravdu dobrý bezkontaktní teploměr a co vše by měl splňovat? To bude náplní následujících řádků.
Typy infračervených teploměrů
Infračervený princip je způsob, na kterém funguje více typů teploměrů. Proto si pojďme na úvod ještě říci, jaké druhy těchto teploměrů na trhu máme. Obecně si můžeme infračervené teploměry rozdělit na:
- Dotykové infračervené teploměry
- Bezdotykové infračervené teploměry
Řada přístrojů na měření tělesné teploty, které fungují na infračerveném principu, představují dotykovou variantu měření teploty. V takovém případě se většinou jedná o teploměry, kde se měří teplota v uších a jsou to tedy ušní teploměry.
My jsme se ale v rámci naší recenze zaměřili na produkty, které umožní bezdotykové měření infračerveným světlem. Tyto teploměry nabízejí vyšší komfort měření, což oceníte třeba u malých dětí, kterým potřebujete v noci rychle změřit teplotu a nechcete je probudit. Jsou proto skvělé i jako teploměry dětské. Jedná se vlastně o teploměr čelový, kterým se měří teplota na čele.
Další rozdělení dle konstrukce
U bezdotykových infračervených teploměrů se můžeme setkat ještě s dalším rozdělením, a to podle konstrukce, jakou konkrétní přístroj má. Na trhu existují miniaturní a kapesní teploměry, přičemž jsou tady také pistolové teploměry nebo infračervené teploměry s termokamerou.
U těch integrovaná termokamera dokáže měřit teploty v rámci větší oblasti měřeného objektu. Zde už se však bavíme spíše o teploměrech pro průmyslové využití, než pro využití ve zdravotnictví v rámci zejména měření teploty lidského těla.
Princip fungování infračerveného teploměru
Při samotném měření teploty bezkontaktním teploměrem dochází k tomu, že přístroj se zaměřuje na určitou oblast objektu, který měří. Ať už se jedná o nějaký materiál nebo lidské tělo. Hovoříme o takzvané bodu měření.
Vše je založeno na tom, že každé uskupení hmoty, které má teplotu vyšší než je absolutní nula, vysílá infračervené záření. Toto infračervené záření odpovídá jeho teplotě. Optika infračerveného teploměru dokáže toto záření detekovat a zesílit jej, díky čemuž určí teplotu měřeného povrchu.
Z hlediska přesnosti měření infračerveným teploměrem je vše závislé na emisivitě měřeného objektu. Existují materiály, které mohou být velmi horké, ale emitují jen minimum infračerveného záření. Takové materiály jsou potom pro měření infračerveným teploměrem problém, ale většinu běžných materiálů se toto netýká.
Jako příklad můžeme uvést třeba beton, mramor, dlažbu a podobně. Tyto všechny materiály a spoustu dalších můžeme pomocí infračerveného teploměru měřit velmi dobře, stejně jako teplotu lidského těla.
Mezi často udávané parametry infračervených teploměrů patří tzv. „Distance to stop“, což je zjednodušeně řečeno poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy, který se označuje D:S. pokud má například infračervený teploměr optiku 12:1, znamená to, že ze vzdálenosti 12 m změříte teplotu z plochy o průměru 1 m.
Způsob měření teploty bezkontaktním teploměrem
Zejména v souvislosti s pandemií koronaviru, se hodně rozmohlo používání bezkontaktních infračervených teploměrů, díky kterým lze jednoduše zjistit zvýšenou teplotu. Právě ta je jedním z příznaků onemocnění COVID-19. Lehce zvýšenou teplotu si nemusí člověk uvědomovat, přitom již může být infekční.
Bezkontaktní teploměr je ideální v tom, že není nutný fyzický kontakt s osobou, které je měřená teplota. Je tak vhodný do firem pro kontrolu teploty zaměstnanců, ale klidně také do domácnosti, pro váš vlastní klid.
– 1 sekunda při měření z ucha
– 3 sekundy nebo méně při měření z čela
Jak tedy vidíte, v obou případech je měření v zásadě bleskurychlé. Z toho mimo jiné vyplývá, že pro bezkontaktní teploměry se využívá právě měření z čela. Jedině tímto způsobem nemusí dojít ke kontaktu s osobou, které měříme teplotu.
Materiály
Bezkontaktní infračervené teploměry jsou, jako většina dnešních výrobků, zhotoveny především z plastových dílů. Plast je moderní materiál, který je lehký, pro bezdotykový teploměr je dostatečně odolný a může mít například antibakteriální úpravu. Díky tomu je vyhovující také z hygienického hlediska, což je důležité právě u přístrojů používaných ve zdravotnictví.
Některé dražší modely bezkontaktních teploměrů mohou mít pogumovanou rukojeť, díky které se potom zařízení lépe drží. Jistý úchop je jedním z aspektů, který zajišťuje přesné měření.
Funkce bezkontaktních teploměrů
U každého přístroje je samozřejmě jeho nejdůležitější vlastností jeho funkčnost. Bezkontaktní infračervené teploměry nabízejí funkce, které vám usnadní samotné měření teploty. Můžete díky nim získat také lepší přehled o naměřených teplotách. Co tedy nabízí za funkce typický bezkontaktní teploměr? Jedná se především o:
- Paměť – většina přístrojů nabízí interní paměť, do které se ukládají dříve naměřené hodnoty. Pokud tedy měříte teplotu například u dítěte, můžete porovnat vývoj teplot v čase. Nemusíte si naměřené hodnoty někde zapisovat nebo pamatovat, ale jednoduše si je vyvoláte na displeji přístroje. Různá zařízení jsou schopna uložit různé množství hodnot, což závisí především na konkrétním modelu přístroje.
- Displej – tím se dostáváme k další důležité funkci bezkontaktního teploměru, kterou je bezpochyby displej. Na něm můžete vidět naměřené hodnoty, displej mívá často podsvícení, aby byl dobře vidět ve tmě. Někdy jdou schopnosti displeje dále a jeho podsvícení dokáže měnit barvu, a to v závislosti na naměřených teplotách. Dokáže vás tak opticky upozornit třeba na zvýšenou tělesnou teplotu.
- Zvuková signalizace – mnohé modely bezkontaktních teploměrů zvukově signalizují ukončené měření. Mohou zvukem upozorňovat také na zvýšenou tělesnou teplotu než je obvyklá, případně na teplotu vyšší, než jakou si nastavíte. Vše ovšem záleží na schopnostech konkrétního přístroje. Většinou lze zvukovou signalizaci také deaktivovat, což se hodí třeba tehdy, pokud nechcete probudit dítě ve spánku.
- Automatické vypnutí – díky automatickému vypnutí přístroje po ukončení měření, se šetří baterie zařízení, která tak vydrží delší dobu. Většina přístrojů tak schopna zvládnout až tisíce měření.
- Indikátor stavu baterie – indikace nízkého stavu baterie je zpravidla součástí displeje. Na displeji jste tak upozorněni na to, že je potřeba baterii vyměnit. Slabá baterie může mít vliv i na měření, proto se vždy ujistěte, že nemáte baterii vybitou.
Používání, ovládání a tipy
Pokud se budeme bavit o používání bezkontaktního teploměru při měření teploty lidského těla, tak je to naprosto jednoduché. V podstatě stačí namířit na čelo osoby, které chceme změřit teplotu, následně stiskneme tlačítko, čímž dojde k aktivaci měření.
Protože je měření typicky otázkou cca vteřiny, je vše velice rychlé. Displej nám následně zobrazí výslednou teplotu. Pokud zařízení disponuje pokročilejšími funkcemi, může nás upozornit třeba na zvýšenou teplotu zvukovým signálem a podobně.
Většina přístrojů je vybavena jedním nebo více tlačítky. Tlačítka jsou zpravidla mechanická a slouží ke spuštění měření nebo třeba k vyvolání předchozích záznamů o měření z paměti.
Jak správně změřit teplotu
Nyní se pojďme podívat na to, jakým způsobem je vlastně ideální měřit tělesnou teplotu. Řada lidí si totiž neuvědomuje některé skutečnosti, které je potřeba splnit, abychom dosáhli skutečně hodnověrného výsledku při měření tělesné teploty.
Zvýšená tělesná teplota bývá sice zpravidla indikátorem pro začínající nebo probíhajícím nemoc, na druhou stranu ne vždy tomu tak musí být. Příkladem může být třeba vyšší tělesná aktivita. Může to být ale také třeba situace, kdy jsme právě po jídle a náš metabolismus je nastartován. Také tehdy se v některých případech může objevit zvýšená teplota.
Proto byste měli měření tělesné teploty provádět aspoň půl hodiny po tělesné aktivitě nebo po jídle. Pokud měříte bezdotykovým infračerveným teploměrem, dbejte také na to, abyste teplotu měřili ve stínu. Ideálně také daleko od intenzivních zdrojů tepla, kterým může být třeba radiátor. Všechny tyto faktory totiž mohou měření negativně ovlivnit.
Nejznámější výrobci bezkontaktních teploměrů
Bezkontaktní teploměry, které jsou určeny mj. k měření teploty lidského těla, patří mezi zdravotnická zařízení, která vyrábí řada firem. Tato zařízení musí splňovat určité certifikace. Mezi ty nejznámější výrobce patří následující značky.
Bezkontaktní teploměry TrueLife
Firma vyrábějící produkty, které zahrnují oblast starosti a péče o zdraví. Ať už se jedná o různé váhy, tlakoměry, osvěžovače vzduchu, přístroje k péči o zuby nebo zařízení, díky kterým můžete lépe pečovat o miminko. V nabídce jsou i bezkontaktní teploměry.
Bezkontaktní teploměry Hetaida
Výrobce, který je specializován na vývoj a výrobu infračervených teploměrů. Výrobky této značky se vyznačují vysokou kvalitou, což je dáno už úzkým zaměřením této firmy právě na danou kategorii produktů.
Bezkontaktní teploměry Hartmann
Jeden z předních výrobců a distributorů zdravotnických a hygienických výrobků na našem trhu. Patří k jedné z nejznámějších značek na trhu se zdravotnickými prostředky, přičemž nabídka obsahuje také digitální bezdotykové teploměry.
Bezkontaktní teploměry Microlife
Tato značka patří mezi přední světové výrobce teploměrů. Můžeme jej zařadit k lídrům v oblasti vývoje a výroby infračervených teploměrů. V nabídce se samozřejmě nacházejí rovněž bezdotykové modely.
Bezkontaktní teploměry Nuvita
Značka s italskými kořeny, která se soustředí na inovaci a design v oblasti dětského zboží. Kromě toho najdete v nabídce prostředky péče o děti, kde patří rovněž digitální bezkontaktní teploměry.
Bezkontaktní teploměry Beurer
Německá značka, která se soustředí na produkty pro zdraví. Zaměřuje se i na výrobky pro sportovce, takže můžete v nabídce najít například sporttestery nebo osobní váhy. Kromě toho nabízí rovněž bezkontaktní teploměry.
Bezkontaktní teploměry Braun
Není potřeba představovat německou značku, jejíž historie sahá už do počátku 20. století. Většina z nás ji zná v souvislosti s holícími strojky a různými produkty péče o tělo. V nabídce najdete i bezdotykové teploměry.
Cenové relace infračervených bezdrátových teploměrů
Pokud se rozhodnete pořídit si bezdotykový infračervený teploměr, počítejte s tím, že jeho cena bude vyšší, než platí pro klasický digitální nebo dokonce rtuťový teploměr. Lékařský bezdotykový teploměr lze pořídit zhruba v následujících cenových hladinách:
- Do 700 Kč – ty nejlevnější modely na trhu, které představují základní varianty. Někdy nemají ani podsvícený displej, ale většinou jim už nechybí třeba paměť. Mohou mít horší přesnost měření.
- Od 700 do 1 500 Kč – střední cesta mezi infračervenými bezdrátovými teploměry, které nabízejí spolehlivé měření. V této kategorii doporučujeme vybírat, pokud kupujete bezdotykový teploměr za účelem měření teploty u dětí. Většinou jsou tyto modely vybaveny prakticky všemi běžnými funkcemi.
- Od 1 500 Kč výše – většina přístrojů v této cenové kategorii patří mezi přístroje pro profesionální použití. V těchto cenách hledejte tehdy, pokud chcete to nejlepší a zajímá vás nejvyšší přesnost měření.
Nejčastější otázky při výběru bezdrátového teploměru
Každý přístroj měří teplotu v určitém rozmezí hodnot. Vzhledem k tomu, že většina bezdotykových infračervených teploměrů umožňuje měřit jak tělesnou teplotu, tak zároveň teplotu povrchu nebo třeba tekutin, zpravidla najdete uvedeny dvojí rozsahy teplot. Pro tělesnou teplotu to bývá rozsah zhruba od něco pod 35 °C až po pár stupňů nad 40 °C. U měření povrchů je to pak typicky teplota od 0 po 100 °C i více.
Typická odchylka měření u infračervených bezdotykových teploměrů je okolo 0,2 °C. Může to být ale také méně. Vždy záleží na tom, jaké přístroj splňuje certifikace. Někteří výrobci však uvádějí určitou hodnotu odchylky, přičemž realita v praxi může být jiná. Abyste si ověřili, zda teploměr měří skutečně správně, je vhodné provést více opakovaných měření za sebou. Ta by se samozřejmě neměla nějak výrazně lišit.
Volba značky přístroje jako takového je obecně spíše otázka osobních preferencí, případně to do značné míry ovlivňuje také cenu. Pokud vám však jde opravdu o přesné měření, je vhodné se zaměřit na výrobce, kteří vyrábějí lékařské přístroje. Právě lékařský přístroj zpravidla splňuje vyšší standardy kvality. Ideální je sáhnout po takovém přístroji tehdy, pokud hledáte kvalitní dětský teploměr na měření teploty.
Oba tyto způsoby měření jsou srovnatelné. Pokud si však vyberete teploměr ušní, počítejte s tím, že nebude bezdotykový. Někteří lidé ještě hledají teploměry na spánek nebo dokonce teploměr bezdrátový, což jsou v podstatě teploměry na čelo. Jedině tento typ teploměru potom patří mezi bezdotykové.
Zajímavé zdroje
https://theses.cz/id/69qr4c/Bakalsk_prce_-_Pavlna_Tmov_2012.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Medical_thermometer
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.