Nejlepší dětská kola pro rok 2024

První dětské kolo by mělo být dostatečně kvalitní, abychom svou ratolest od jízdy na něm hned neodradili. Srovnali jste ty nejlepší dětská kola a poradíme, jak a podle čeho vybírat.

TEST: Nejlepší dětská kola 24″

1. místo 2. místo 3. místo
Název Kross Lea JR
TOP dětské horské kolo 24"
GT Stomper Ace Beany Zero
Kross Lea JR GT Stomper Ace Beany
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Kross GT Beany
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 12" 14", 20", 26" 8", 10"
Průměr kol (palce): 20" 20" 20"
Počet převodů: 1x8 1x8 1x1
Brzdy: hydraulické kotoučové ráfkové čelisťové V-brzdy ráfkové čelisťové V-brzdy
Materiál rámu: hliník hliník hliník
Barva rámu: modrá, zelená, tyrkysová, černá bílá, khaki, modrá, zelená bílá, modrá, růžová, zelená, černá, žlutá, červená
Odpružená vidlice: ano ne ne
Hmotnost (kg): 10 neuvedeno neuvedeno
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětská kola 20″

1. místo 2. místo 3. místo
Název Woom 4
TOP dětské horské kolo 20"
Author Record Amulet Tomcat
Woom 4 Author Record Amulet
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Woom Author Amulet
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 20", 9" 10", 9" 10", 10,5", 12", 13", 20", 24"
Průměr kol (palce): 20" 20" 20"
Počet převodů: 1x8 1x7 1x7
Brzdy: ráfkové čelisťové V-brzdy ráfkové čelisťové V-brzdy ráfkové čelisťové V-brzdy
Materiál rámu: hliník hliník hliník
Barva rámu: fialová, modrá, zelená, červená, žlutá bílá, bílá/fialová, růžová, bílá/stříbrná, limetková, modrá, zelená oranžová
Odpružená vidlice: ne ne ne
Hmotnost (kg): 7,3 6,5 7,6
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětská kola 16″

1. místo 2. místo 3. místo
Název Amulet Youngster
TOP dětské horské kolo 16"
Amulet Fun Woom 3
Amulet Youngster Amulet Fun Woom
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Amulet Amulet Woom
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 10", 10,5", 12", 13", 15", 17", 20", 24" 8", 10", 12", 20" 16"
Průměr kol (palce): 20" 20" 20"
Počet převodů: 1x7 1x1 1x1
Brzdy: hydraulické kotoučové ráfkové čelisťové V-brzdy ráfkové čelisťové V-brzdy
Materiál rámu: hliník hliník dural
Barva rámu: modrá, oranžová, růžová, stříbrná, zelená, černá, šedá bílá, bílá/fialová, růžová, bílá/stříbrná, limetková, modrá, zelená fialová, modrá, červená, žlutá, oranžová
Odpružená vidlice: ne ne ne
Hmotnost (kg): 8,5 6,9 6,1
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější dětská kola 2025

Poradíme Vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo

První dětské kolo by mělo být dostatečně kvalitní, abychom svou ratolest od jízdy na něm hned neodradili. Je důležité, aby se dítě na výběru kola podílelo, protože pak je mnohem pravděpodobnější, že na něm bude chtít jezdit. Naučit své dítě trávit čas venku je v dnešní době velice důležité. A právě kolo může v tomto snažení pomoci. Jedná se o větší investici, která se ale vyplatí.

Jak vybrat dětské kolo?

Děti, které vlastnily dětské odrážedlo, mají jednodušší práci – nemusí se učit na kole od píky. Z tohoto důvodu se odrážedla vlastně vyrábí. Jsou skvělá pro to, aby si dítě osvojilo základy řízení a naučilo se principům jízdy na kole. Když už mu to jde dobře, můžete mu koupit jízdní kolo. Je pravděpodobné, že možná ani nebude potřebovat přídavná kolečka. Na co se ale při výběru kol zaměřit?

  • Stáří dítěte – od tohoto parametru se bude odvíjet velikost kola pro děti, ale také například jeho design. Malé děti ocení barevnost a pohádkové motivy, ty starší, ale už by se za Mickeyho Mouse mohly stydět. Přizdobte tedy výběr věku své ratolesti. Místo dětského kola volte u starších dětí chlapecké nebo dívčí kolo.
  • Velikost – dříve bylo velice populární koupit větší kolo s tím, že do něj dítě doroste. Bohužel na příliš velkém kole se bude dítěti velmi špatně jezdit. Zejména u nejmenších dětí je třeba vzít v potaz to, jak velké by kolo mělo být. Pokud je velikost kola nesprávně zvolená, může častěji docházet k úrazům a pádům, protože se hůře ovládá.
  • Zkušenosti – také to, jak je vaše dítě již zkušené na kole, bude záviset na tom, jaké kolo zvolíte. Ve věku dva až tři roky děti obvykle dostávají odrážedlo pro nejmenší. O rok později už mohou dostat kolo. Děti, které již měli možnost si vyzkoušet jízdu na odrážedle, se učí jízdě ve větší rychlosti, stabilitě a pohybu. Koupě druhého kola již bude odpovídat dalším zkušenostem, které dítě jízdou získá.
  • Typ – také typ kola pro děti se bude odvíjet od věku vašeho dítěte. Zastoupeny ale mohou být také jiné vlastnosti. Zkušenější jezdci už mohou chtít kolo, které je určeno na náročnější terény, jako jsou lesní nebo dokonce horské cesty.
  • Počet brzd – kolo pro nejmenší je obvykle vybaveno pouze jednou brzdou, která se nachází na předním kole. Některé modely ale už mohou mít brzy i na zadním kole. Oba druhy brzd mají už většinou modely pro starší děti.

Dětské kolo nebo odrážedlo?

Do dvou let mají děti odrážedla, která nedokážou vyvinout velkou rychlost a disponují většinou čtyřmi kolečky pro větší stabilitu. Od dvou do tří let ale už děti zvládnou větší rychlosti a udrží také rovnováhu. Stejně tak umí perfektně v této rychlosti zatáčet. Této dovednosti se mohou naučit právě díky kolu odrážedlu. Vypadá jako malé kolo, ale nemá šlapátka, dítě se tedy musí odrážet nohama. Toto odrážedlo pro starší děti nemá ve většině případů ani brzdy – a pokud ano, děti je stejně v tomto věku ještě neumí použít.

TIP: Samostatné srovnání a návod jak vybrat dětské odrážedlo naleznete ZDE.

Kdy je správný věk na první kolo?

Uvádí se, že od tří let můžete začít učit dítě jezdit na kole s přídavnými kolečky. Pravdou je, že je to možné. Nebuďte ale zklamaní, když dítě ještě jízdu na kole se šlapadly nezvládne. Je to totiž individuální. Pokud vaše dítě milovalo jízdu na odrážedle a dokázalo vyvinout i větší jízdu bez pádů, je pravděpodobné, že si hravě poradí také s kolem. Při učení na kole je dobré najít si bezpečné prostředí, kde nebudete muset vyhýbat chodcům nebo dokonce autům.

Kola a jejich velikosti

Mezi nejmenší kola řadíme obvykle odrážedla nebo kola, které mají průměr 12 až 16 palců. Jak vybrat takové kolo? Měli byste se zaměřit na to, aby bylo možné nastavit řídítka i sedátko do výšky. Kolo tak chvíli poroste s vaším dítětem a nebudete muset každý rok kupovat nové. Přídavná kolečka na kolo jsou někdy součástí, jindy je budete muset dokoupit. Řídítka by měla mít bezpečné zakončení bez ostrých hran a řetěz krytý chráničem.  

Kola od velikosti 20 palců pak řadíme mezi pokročilejší. Na nich už se mohou objevovat nejenom brzdy, ale také převody – pouze na zadním kole. Obvykle obsahují šest stupňů. Převod kola se provádí otočným systémem Grip Shift. 

Od 24 palců již mluvíme o největších dětských kolech, které se od těch dospěláckých příliš neliší. Mají přední i zadní převodovku, řazení páčkami a dvě ruční brzdy. Je to v podstatě jen zmenšenina kola pro dospělé. Zde už můžete narazit na spoustu typů kol: silniční, trekkingové, horské kolo a další.

Začít odrážedlem nebo rovnou na kole?

Obecně se doporučuje začít odrážedlem, protože dítě si tak osvojí zkušenosti, které upotřebí na opravdovém kole. Učí se postupně – nemusí hned začít šlapat a řídit současně. Odrážení zná už od miminkovského věku, mezitím si osvojí řízení a na větším odrážedle také brzdění. Rozhodně se vyplatí začít odrážedlem.

1

Velikost kola

Velikost dětských kol je jedním z nejdůležitějších parametrů, které musíte při koupi znát. Díky správné velikosti usnadníte svému dítěti začátky ježdění na kole. Bude tak velice pravděpodobné, že si jízdu na kole oblíbí. A aktivní život je něco, k čemu by rodiče své děti rozhodně vést měli. Dětská a juniorská kola (ta jsou pro ty největší děti) se vyrábí s velikostí od 12 do 26 palců. Vybíráme ji na základě věku, ale také výšky dítěte.

12 palců, 90 až 110 cm, 2 až 4 roky

Jedná se o nejmenší dětská jízdní kola. Určena je pro ty nejmenší děti ve věku od dvou do čtyř let a s výškou od 90 do 110 centimetrů. Velmi častou součástí jsou i přídavná balanční kolečka pro větší stabilitu. Tato kolečka poskytnou dítěti čas, aby si zvyklo na nový způsob jízdy, protože oproti odrážedlu už musí šlapat, což je něco, co dítě dosud neznalo. Tato kolečka se dají postupně zvedat, až je nakonec odmontujete úplně. Brzdění se provádí sešlápnutím šlapátka dozadu, což je jeden z nejpřirozenějších způsobů. Proto se s ním tak často setkáváme na dětských kolech. Tato kola by měla mít kryt řetězu, aby byla zajištěna vyšší bezpečnost dítěte. Typické pro tato kola mohou být také pohádkové motivy

14 palců, 95 až 115 cm, 3 až 5 let

Dětské kolo od 3 let už je vhodné pro děti od tří do pěti let s výškou 95 až 115 cm. Vybaveno je obdobně, jako předchozí, včetně balančních koleček. Lépe se s ním jede, protože kola jsou již nafukovací. Vzdálenost rozkroku dítěte od země by měla být 42-51 cm.

16 palců, 100 až 125 cm, 4 až 7 let

Větší kola znamenají také větší rychlost, ale pohodlnější jízdu. Některé děti mohou mít ještě přídavná kolečka, zpravidla ale už v tomto věku mizí. Jedná se ale o největší typ kola, které balanční kolečka má. Vzdálenost rozkroku dítěte od země by měla být 47-64 cm.

20 palců, 105 až 135 cm, 6 až 9 let

Tato kola už se od předchozích budou v mnohém lišit. Určena jsou pro děti od šesti do devíti let, což znamená, že nyní už můžeme počítat i s delšími vyjížďkami. Na balanční kolečka už samozřejmě nenarazíte a brzdění se provádí nikoli sešlápnutím šlapátka dozadu, ale prostřednictvím páček na řídítkách. Někdy je součástí také odpružená vidlice – pokud ano, je to rozhodně výhodou. Narazit můžete také na jednodušší přehazovačky se třemi nebo šesti převody. Vzdálenost rozkroku dítěte od země by měla být 51-70 cm.

24 palců, 115 až 155 cm, 8 až 12 let

Vzhledem k tomu, že je toto kolo vyvedeno pro starší děti, svým vzhledem se už dost podobá kolu pro dospělé. Zde se už můžete setkat také s několika typy kol (horské, silniční, trekové apod.). Převody už jsou propracovanější a mohou mít i více stupňů. Hodí se pro delší výlety, a to i po nezpevněném terénu. Téměř každé kolo má i odpruženou vidlici. Narazit můžete na různé designy – dívčí kolo 24 bude jiné než pro chlapce ve stejné velikosti. Vzdálenost rozkroku dítěte od země by měla být 65-84 cm.

26 palců, 155 cm, 10 let

Nazývá se také juniorské kolo a je určeno pro nejstarší děti. Jedná se o zmenšenou kopii kola pro dospělé včetně všech doplňků a variant. Narazit můžete na celoodpružené modely, kvalitní kotoučové brzdy, plnohodnotnou přehazovačku (alespoň 18 převodů) atd. Vzdálenost rozkroku dítěte od země by měla být 70-95 cm.

Jak správně změřit dítě?

Abyste mohli správně zvolit velikost kola, bude třeba správně změřit dítě. Existují na to dvě pomůcky:

Postavte dítě obkročmo rámu kola. Obě nohy stojí na celé ploše na zemi. Mezi rozkrokem dítěte a horním rámem kola zůstává prostor o velikosti pěsti (asi 5 cm).
Řídit se můžete tabulkou, která je určena výškou a věkem dítěte. Jiné velikosti kol se hodí pro jinak vysoké a jinak staré děti. Tyto hodnoty jsou ale pouze orientační.
Vzdálenost rozkroku od země změříte tak, že dítěti dáte mezi nohy knihu a začnete měřit kolmo dolů (od horní hrany knížky, která určuje, kde se nachází rozkrok dítěte).
2

Důležité parametry

Materiál kola

Mluvíme-li o tom, z jakého materiálu je kolo vyrobeno, hovoříme o materiálu jeho rámu. Jednotlivé materiály mohou mít mezi uživateli dosti odlišné recenze. Záleží na tom, co od kola čekáte. Zde jsou nejčastější materiály, které se na výrobu rámů používají:

  • Hliník – jedná se o lehký kov, který jen tak nezkoroduje. Jeho výhodou je to, že je tuhý, nicméně není pružný.
  • Ocel – jsou velmi tuhé i pružné, na druhou stranu ale nepatří nejlehčí. Ocel se používá zejména u levnějších kol. Pochlubit se mohou vysokou odolností. Zde je třeba dodat, že dítě by mělo být schopné s kolem manipulovat, tzn. položit je na zem i zvednout.
  • Karbon a hořčík – oba materiály slibují pevnost a pružnost, navíc jsou také velmi lehké. Za lehké dětské kolo si ale musíte připlatit.
  • Titan – tento materiál je tím nejlepším, který můžete v současnosti získat. Poskytne ty nejlepší vlastnosti. Počítejte ale s vyšší cenou kola.

Konstrukce dětského kola

Konstrukcí se dětská kola příliš neodlišují od kol pro dospělé. Jde v podstatě o jejich zmenšenou verzi. Kromě velikosti ale může být rozdíl způsoben mezi těmito druhy kol v tom, jaké jsou použity brzdy (dnes už asi nenarazíte na kolo pro dospělé, které by se brzdilo prostřednictvím šlapátek). Dalším rozdílem může být chybějící odpružení (zejména na těch nejmenších kolech) či jednodušší řazení. Co mají při srovnání obě kola naopak společná, je to, že se skládají z rámu, kol, řídítek, sedátka, pedálů, brzd a řetězu.

Brzdy

Nejmenší odrážedla pro děti nemusí mít vůbec žádnou brzdu. Děti brzdí nohama. Avšak dětské kolo od 3 let už by mělo mít alespoň jednu brzdu. Ta je umístěna na předním kole. Kola pro starší děti už ale mohou být vybavena i dvěma brzdami, obvykle se jedná o brzdy čelisťové (brzdové obložení je v kontaktu s ráfkem kola). Některá dětská kola mohou mít i hydraulické čili kotoučové brzdy. Pokud je kolo pro nejmenší vybaveno dvěma brzdami (na předním i zadním kole), pak přední brzda je ruční, zadní brzda se ovládá nohou (sešlápnutí šlapátka do protisměru). Juniorská kola už budou mít obě brzdy ruční.

Brzdy považujeme za bezpečné tehdy, když jsou na kole dvě. Jedna je na předním a druhá na zadním kole. Při ručním ovládání musí být páčky snadno ovladatelné dětskou ručkou. Některá kola nabízí možnost regulace této brzdné páčky pomocí seřizovacího šroubu, aby opravdu co nejlépe do dětské ručky padly. Také se zaměřte na to, aby rukojeti řídítek nezasahovaly do ovládání brzdových pák. 

Odpružení

Dětská kola jsou obvykle odpružená od průměru kol 20 palců. Obvykle se jedná o odpružení pouze předního kola. Existují ale výrobci, kteří nabízí i dětské celoodpružené kolo. Díky odpružení pak kolo lépe reaguje na náročný terén a pohltí nárazy, které bychom museli dostat do řídítek. Při delší jízdě náročným terénem by nás u neodpruženého kola mohly začít brnět ruce. 

Převody

Převody najdeme u kol, která mají velikost od 20 palců. To jsou kola vhodná pro děti od šesti let. Převody u těchto malých kol nejsou srovnatelné s těmi, které najdete na kolech pro dospělé. Dětské kolo s přehazovačkou má obvykle méně převodů – nejčastěji šest. Místo páček se převody ovládají speciálním mechanismem zvaným Grip Shift. Převody se nachází nejčastěji jen na zadním kole. 

Na převody vpředu i vzadu se děti mohou těšit od velikosti 24 palců. Tato kola jsou již zmenšeninou kol pro dospělé, takže i jejich výbava je velmi pokročilá a srovnatelná. Menší počet převodů nemusí být pro začátek nevýhodou, dítě se s nimi aspoň naučí pracovat.

Bezpečnost

V posledních letech bylo poměrně dost kol, která nesplňovala bezpečnostní podmínky. Existují určitá pravidla, která výrobci musí dodržovat. Je dobré je znát, abyste své ratolesti koupili bezpečný výrobek. Obecně by kolo nemělo obsahovat ostré hrany, vyčuhující šrouby a podobné. hledejte normu EN 14765, která svědčí o tom, že všechny důležité bezpečnostní prvky byly testovány. Na co se hlediska bezpečnosti zaměřit?

  • Rukojeti řídítek – musí být dostatečně pružné a konec by měl být rozšířený a krytý. Průměr tohoto konce by měl být minimálně 40 mm, což zvyšuje bezpečnost v případě, že dítě při jízdě s kolem spadne. Zkuste na ně vyvinout mírný tlak, jako byste je chtěli sundat. Měly by odolat.
  • Délka řídítek by měla být od 350 do 550 mm. Na sloupku řídítek by měla být speciální značka, která udává, jak nejvíce může být sloupek vysunut, aniž by poranil dítě.
  • Šlapátka se musí volně otáčet, přičemž nášlapné plochy musí být z obou stran nebo může být upřednostněna jedna poloha šlapátka, která se automaticky nastaví jezdci pod nohu. Je také důležité, aby šlapátka byla v dostatečné vzdálenosti od země. Rozhodně nesmí škrtat o zem. To zvyšuje riziko pádu malého cyklisty. Zkontrolujte taktéž vzdálenost mezi šlapátkem a předním kolem (či blatníkem předního kola). Tato vzdálenost by měla být minimálně 89 mm. Pokud by byla příliš krátká, mohlo by se stát, že se dětská nožka dostane až ke kolu, které může brzdit – v horším případě až do špic, což by mohlo vyústit v nepříjemný pád.
  • Chránič řetězu – tento chránič má zcela zakrývat vnější stranu a hranu řetězu.
  • Sedlovka – zde musí být opět označeno, jak moc může být sedlovka vysunuta (popřípadě musí být instalována trvalá zarážka). Kdybychom sedlovku vysunuli přespříliš, mohlo by tom mít za následek vylomení a zranění jezdce.
  • Stabilizační kolečka – je třeba, aby jejich montáž i demontáž neuvolnila uchycení osy zadního kola.

Hmotnost

Lehké dětské kolo se bude dítěti snadno ovládat, nemluvě o tom, že manipulace s tímto kolem bude také jednodušší. Dítě by mělo být schopno své kolo pomalu položit na zem a zase je zvednout ze země. Váha nejmenších kol je okolo 6 kg. Nejtěžší jsou celoodpružená kola. Na nosnost se obvykle ohlížet nemusíte, protože i nadprůměrně těžké děti se do ní obvykle vlezou. Tento údaj u některých výrobců ani nemusíte najít. To ale neznamená, že je nosnost neomezená – a domácí test nosnosti se rozhodně nevyplácí!

3

Doplňky dětského kola

Doplňkové vybavení kola je velmi důležité nejen z hlediska pohodlné jízdy, ale také kvůli bezpečnosti. Některé z těchto doplňků již mohou být součástí samotného kola, jiná budete muset dokoupit. O jakých doplňcích mluvíme?

  • Kryt na řetěz – je nezbytnou součástí dětského kola. Obvykle se jedná o plastovou krytku, která chrání řetěz a některé další části (převodník) kola. Najdeme je zejména na těch nejmenších kolech. Důvodem je to, že do kola by se snadno mohla dostat nohavice a způsobit nepříjemný pád. Také škobrtnutí o řetěz může způsobit nepříjemné škrábance.
  • Zvonek – i když nepatří často k vybavení kola, je dobré jej dokoupit. Dítěti tak můžete jízdu na kole zpříjemnit. Kromě toho, že jej děti budou na svém kole mít velmi rády, jedná se také o bezpečnostní prvek. Díky němu bude moci dítě dát o sobě vědět osobě, která je k němu zády (jde před ním), aniž by do ní musel narazit. Zvonky jsou vhodné jako doplněk kol pro dospělé.
  • Helma – děti do 18 let musí mít při jízdě na kole helmu. Od tohoto věku je to dobrovolné, policie ČR ale helmu vřele doporučuje všem cyklistům, bez ohledu na věk. Helmu musí mít také dítě, které jede například na cyklonosiči na kole rodiče. Její výběr rozhodně nepodceňte, protože když cyklista spadne z kola, velmi často je to právě na hlavu. A právě úrazy na hlavě jsou nejvíce nebezpečné. Helma by měla být dostatečně kvalitní, aby pád pohltila, současně je ale třeba zaměřit se také na její pohodlí (musí být velká tak akorát, nesmí tlačit, měla by mít dostatek – ale ne nadbytek – větracích otvorů apod.).
  • Blatníky – každý z nás si pamatuje scénu z filmu Obecná škola, kdy tatínek dojede na kole za deště bez blatníků. Je celý od bláta. Z tohoto důvodu je vhodné, aby kolo blatníky mělo. Nejenže se vám pojede za horšího počasí lépe (nebude vám stříkat bláto do obličeje), zároveň tím snížíte znečištění celého kola.
  • Sedla – aby byla jízda na kole co nejvíce pohodlná, je třeba zvolit správné sedlo. To nemusí být rovnou na kole, které si pořídíte, můžete si je ale dokoupit zvlášť. U dětských kol nehledejte rozlišení v délce, jako je tomu u dámských a pánských sedel, ale spíše v tvrdosti. Pro rekreační jízdu volíme měkčí sedla.
  • Praporek – ačkoli jej známe spíše z amerických filmů, čím dál více rodičů se do něj rozhodne investovat. Zvýší totiž viditelnost vašeho dítěte. Snadno jej tak najdete v hloučku jiných malých cyklistů. A to se může mnohdy velice hodit.
  • Světlo – jízda v noci, za šera nebo za zhoršených povětrnostních podmínek vyžaduje použití světel. Některá dětská kola je mohou mít jako součást výbavy, většinou je ale potřeba je dokoupit.
  • Batoh – speciální batoh, který se dá připevnit na rám kola, může být dobrým sluhou. Uložit si do něj můžete nezbytnosti, jako je pití, peněženka či mobilní telefon. Nemusíte tak nosit batoh na zádech, kde způsobí zbytečně zpocení. 
  • Balanční kolečka – kola pro nejmenší jsou obvykle vybavena také balančními kolečky. Ta by měla být demontovatelná. Jsou-li kolečka součástí výrobku, je to vždy lepší, než ta dokupovaná, protože prostě sedí nejlépe. Nemusí je ale mít všechna kola. 
  • Reflexní vesta – zvýší viditelnost a tudíž také bezpečnost vašeho dítěte. I když nejsou povinná, rozhodně se doporučují, a to jak při jízdě ve městě, tak také mimo něj. Ideální je použití reflexní vesty za zhoršené viditelnosti, jako je tma, šero, deštivo, mlha apod.
4

Jak naučit dítě jezdit na kole?

Žádný učený z nebe nespadl, a proto je důležité zaměřit se na to, jak dítěti učení zpříjemnit. Je pravděpodobné, že na začátku se bude vaše dítě bát, že spadne. Proto mu větší jistotu poskytnete prostřednictvím balančních koleček, která se dají postupně zvedat. Až uvidíte, že už je vaše dítě nepotřebuje, můžete je z kola odmontovat úplně. Při učení něčeho nového je dobré dítě pořád chválit a povzbuzovat. Rozhodně se nesoustřeďte jen na to, co dělá dítě špatně.

Vy znáte své dítě nejlépe

I když můžete narazit na spoustu postupů a vyslechnout si spoustu rad, jak naučit dítě na kole, uvědomte si, že jste to vy, kdo zná své dítě nejlépe. Proto se řiďte hlavně tím, co vám říká váš rozum a cit. Individuální přístup je to, co vaše dítě potřebuje. Některé děti mohou neohroženě začít ihned zkoušet jezdit, jiná budou potřebovat více povzbudit a dodat odvahu. Zkrátka děti nejsou jedno jako druhé. Pokud se hned napoprvé nepodaří, že vaše dítko začne jezdit, nevěšte hlavu a příště to zkuste znovu. Některé děti se na novou činnost zkrátka musí „vyspat“.

Vyberte správnou velikost kola

Snažit se ušetřit peníze tím, že koupíte větší kolo, než dítě v současnosti potřebuje, není dobrý nápad. Příliš velké kolo se nemusí dobře ovládat a může znamenat větší riziko pádů. Pokud takové kolo nabídnete své ratolesti na učení, může to dopadnout tak, že příliš mnoho nezdarů vaše dítě odradí, a už nebude chtít jezdit na kole. Proto prosím nešetřete a kupte dítěti kolo na míru, podle jeho výšky a věku. Takové kolo pro něj bude mnohem ovladatelnější.

Vhodný terén

Pro učení na kole zvolte také vhodný terén. Neměl by být příliš členitý, jako jsou například lesní cesty nebo dlažební kostky. Také rušná místa, jako jsou cyklostezky, jsou nevhodná, protože ztěžují dítěti možnost soustředit se. Klidná silnice poblíž obytné zóny, málo používané parkoviště nebo jiná plocha s rovnou zemí jsou tím vhodným. Mírně nakloněný terén je v pořádku, naučí vaše dítě šlapat do kopce nebo sjíždět dolů.

Balanční kolečka

Jsou skvělým pomocníkem, který dodá vašemu dítěti odvahu a stabilitu. Také vy nebudete muset hned od začátku za dítětem utíkat a chytat jej. Balanční kolečka by měla být odnímatelná. Mají ale také své odpůrce, kteří tvrdí, že se pak dítě učí na kole mnohem déle. Je to pravda, nicméně z hlediska bezpečnosti se kolečka doporučují.

Začátek jízdy

Na začátku se nevyhnete přidržování vašeho dítěte při jízdě. Někteří rodiče se uchýlí k tomu, že své dítě drží za tričko nebo dokonce za krk. Takový způsob přidržování však vaše dítě od pádu nezachrání, navíc jej může ještě zhoršit. Své dítě byste měli přidržovat za ramena nebo sedlo kola. Obvykle je dítě nejvíce nestabilní, když se mění rychlost jízdy na kole. A to je už při samotném rozjezdu. Proto v této chvíli držte a ještě když se dítě rozjede, pár metrů s ním pokračujte v držení. Poté už by mělo dítě dosáhnout rovnováhy a jízdu zvládne samo. Je-li dítě nejisté, zkuste jej přidržovat i delší dobu.

Nejznámější výrobci dětských kol

Výše jsme uvedli nejrůznější parametry, které byste měli zvážit, když kupujete nové dětské kolo. To vám ale nemusí zaručit, že skutečně kupujete kvalitu. Abyste si mohli být ještě více jistí, že kupujete skutečně kvalitní výrobek, můžete se proto obrátit na výrobce, kteří mají skvělé recenze a jsou na trhu už několik let. Ty nejznámější spolu s krátkou charakteristikou vyjmenujeme níže.

Dětská kola Author

Dětská kola Author

Jedním z nejznámějších výrobců dětských kol je právě Author. Můžete od něj očekávat velmi dobrou kvalitu a také široký výběr. To znamená, že si skutečně vybere každý. V recenzích mají kola značky Author většinou pozitivní reakce. Nemusíte se bát vysokých cen – ty jsou přijatelné, i když ne nejnižší.

Dětská kola Woom

Dětská kola Woom

Vysoká kvalita za odpovídající cenu by mohlo být heslem výrobce Woom. Tato značka se pyšní zajímavými koly pro děti i dospělé. Kola jsou určena pro starší děti, nakoupíte je obvykle nad cenovou hranicí 10 000 Kč. 

Dětská kola B’TWIN

Dětská kola B Twin

V nabídce tohoto výrobce jsou kola pro děti všech věkových kategorií. Kola jsou za příznivou cenu s dostatečným vybavením v rámci věku dětí. Narazíte na ně v prodejně Decathlonu.

Dětská kola GT

Dětská kola GT

Také kola výrobce GT se mohou pochlubit velmi kladnými recenzemi. Ceny nejsou přemrštěné, odpovídají kvalitě kol. Nakoupit můžete pro děti různých věkových kategorií.

Dětská kola Leader Fox

Dětská kola Leader Fox

Tento výrobce nabízí kola nejrůznějších barev, které mohou oslovit každého malého cyklistu. I když jsou v nabídce také kola pro nejmenší, nabídka se zaměřuje spíše na starší cyklisty. Pro ně můžete nakoupit kola v cenové hranici okolo 10 000 Kč. 

Dětská kola Kenzel

Dětská kola Kenzel

Kola výrobce Kenzel se mohou pochlubit velmi krásným barevným provedením a skvělou cenou. Obvykle se jedná o kola z duralového rámu. Navzdory nízké ceně jsou recenze těchto kol vesměs pozitivní.

Dětská kola Rascal

Dětská kola Rascal

Velice kvalitní dětská kola, která zaujmou na první pohled. Zajímavá barevná provedení a kvalita však musí být zaplacena. Očekávejte proto vyšší cenu těchto kol. Vyberou si ale i ti nejnáročnější cyklisté.

Dětská kola Scott

Dětská kola Scott

Tento výrobce je velice oblíbený a má ty nejlepší recenze. Jeho hlavním cílem je zaměřit se nejenom na kvalitní, ale také bezpečné výrobky. Vzhledem k širokému sortimentu si vybere každý.

Dětská kola Kellys

Dětská kola Kellys

Tato značka se zaměřuje zejména na nejmenší děti, nakoupíte ale také pro starší děti. Dostupné jsou i různé typy kol, například kola horská. Tento výrobce se snaží nabídnout dobrou kvalitu za dobrou cenu. Což se mu daří.

Dětská kola Superior

Dětská kola Superior

Jedná se o jednu z nejprodávanějších značek dětských kol vůbec. Nákup od tohoto výrobce ale ocení zejména rodiče starších dětí, protože právě na ně je nejvíce cíleno. Příznivá cena, dobrá kvalita a atraktivní vzhled činí to, proč jsou tato kola tolik oblíbená. Úspěšná jsou také v uživatelských recenzích.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů

Dokončit nákup můžete návštěvou některého prodejce (ať už online nebo v kamenné prodejně). Někteří prodejci mohou nabízet určité funkce navíc, například prodlouženou záruku, pomoc při výběru a také případný servis kol. Proto bychom neměli podceňovat to, od koho si kolo koupíme. Při nákupu kola se obvykle obracíme na tyto prodejce:

Dětská kola Decathlon

Dětská kola Decathlon

Ucházející kvalita za velmi přijatelnou cenu – tak by se dala popsat nabídka tohoto prodejce. To ale neznamená, že si nevyberou také náročnější cyklisté! Navíc na jednom místě můžete dokoupit nejrůznější příslušenství ke kolům (cyklo oděv, rukavice, helmu apod.).

Dětská kola Hervis

Dětská kola Hervis

Zde můžete narazit na poměrně širokou nabídku kol, které jsou určené i pro velice náročné cyklisty. Jejich cena může být o něco vyšší, pokud si ale dáte pozor, připlatíte za kvalitu. 

Dětská kola Heureka

Dětská kola Heureka

Nejširší nabídka kol od nejrůznějších prodejců se nachází na Heurece. Ta má velmi podrobný filtr, kterým snadno zaznačíte, jaké parametry u svého kola hledáte, což vám značně usnadní nákup.

V jakých cenových relacích se dětská kola prodávají?

I když by cena dětského jízdního kola neměla být nejdůležitějším faktorem, vyplatí se znát, co v které cenové relaci můžete očekávat. Díky tomu nemusíte za výrobek zbytečně připlácet. Dětská kola pro nejmenší budou samozřejmě levnější, než například juniorská kola. Na základě cenových kategorií můžeme dětská kola rozdělit následovně:

  • Do 3 000 Kč – obvykle narazíte na dětská kola pro nejmenší, tedy do velikosti 12 palců. Některé mohou být vybaveny balančními kolečky pro usnadnění začátků. Zdaleka se však nemusí jednat o jediné vybavení kol. K dispozici jsou například kola se zvonky.
  • Do 6 000 Kč – můžete narazit na kola do velikosti obvykle 20 palců, která už jsou určena pro větší cyklisty. Jejich vybavení bude již pokročilejší, napodobovat bude kola pro dospělé. V této cenové kategorii můžete narazit také na levnější kola o velikosti 24 palců.
  • Do 10 000 Kč – zde už můžete narazit na kola pro všechny věkové kategorie. Kola jsou dostačující kvality a velmi dobrého vybavení. V rámci této cenové relace obvykle nakupuje nejvíce zákazníků, kteří shání kolo pro starší děti.
  • Nad 10 000 Kč – vysoká kvalita kol, široká výbava a dokonce celoodpružené varianty jsou v této cenové relaci možné. Jedná se v podstatě o kola pro dospělé ve zmenšené variantě, takže vybírat si můžete z nejrůznějších druhů příslušenství a také z různých typů kol.

Nejčastější otázky při výběru dětského kola

Je vhodné koupit odrážedlo ještě před kolem?

Ano, je to vhodné. Dítě se totiž na odrážedle učí ovládat řízení ve větší rychlosti. Kdybychom dítě dali rovnou na kolo, muselo by se učit jednak řízení, jednak šlapání a brzdění – a to je spousta činností najednou. Proto je vhodné začít právě odrážedlem.

Čím se liší dětská kola od těch pro dospělé?

Největší rozdíl je samozřejmě ve velikosti. Pak také ve funkcích. První dětská kola mají velmi zjednodušené ovládání, co se týká brzd nebo přehazovačky. Juniorská kola už ale mohou skvěle napodobit ta dospělácká – jsou to už plnohodnotná kola se všemi funkcemi, jen v trochu menší variantě pro snadnější ovládání.

Existují odpružená dětská kola?

Kola pro nejmenší mají vždy pevnou konstrukci, bez odpružení. Dětská kola od velikosti 20 palců už mohou mít odpruženou přední vidlici. Celoodpružené varianty jsou určeny pouze nejstarším dětem a není příliš snadné na ně narazit.

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo