Obsah testu
Zahradní grilování pohodlně a zdravě? Zvládnete to s elektrickými venkovními grily. Jaké výhody tyto grily nabízejí a které varianty si vedou nejlépe? To vám prozradí náš test a recenze 3 oblíbených elektrických grilů. Najdete zde také praktické tipy, podle čeho zahradní gril vybrat.
TEST: 3 nejlepší zahradní elektrické grily 2024
Recenze elektrických grilů
Recenze Weber Q 1400
První místo v našem testu obsadil zahradní gril Weber Q 1400, který nabízí velkou odkládací plochu, snadné ovládání a dobrý příkon. To vše za odpovídající cenu, která může někomu přijít vyšší, ale vzhledem k celkovému provedení grilu a jeho životnosti je naprosto adekvátní. Gril má pevnou konstrukci – je umístěn na stojanu se čtyřmi nohami, což zajišťuje dobrou stabilitu při práci. Grilovací nádoba je použitelná i samostatně. Na tomto modelu se nám líbí přídavná odkládací plocha v podobě dvou postranních stolků, které jsou vyjímatelné, takže je můžete použít jen pokud to bude potřeba.
Poklop i nádoba grilu jsou tvořeny z pevné hliníkové slitiny, která je však odlehčená, aby nebyl gril příliš těžký. Součástí konstrukce jsou dvě madla pro snadné přenášení, jedno madlo je také na poklopu pro snadné otevírání. Chválíme vyvýšený poklop, pod který se i při okrajích vejdou větší kousky masa či jiných pokrmů. U některých modelů nemohou být kvůli sníženému poklopu postranní prostory využity.
Pozitivem je i velice snadné ovládání. Nemusíte řešit žádné složitosti, gril je ovládán plynule nastavitelným regulátorem teploty, což umožňuje dokonale přizpůsobit teplotu konkrétním surovinám. Na regulátoru je přehledná teplotní stupnice a ideální moment nahřátí ukazuje přítomná světelná kontrolka. Výhodou je také možnost regulátor po použití vytáhnout, což je dobré z hlediska bezpečnosti. Po použití jej jednoduše vysunete k sobě a nemůže se tak stát, že by gril bez vašeho vědomí zapnuly třeba děti.
Co se týče samotného grilování, to probíhá na litinovém roštu s porcelánovým smaltem. Tento povrch je nepřilnavý a nedrží se na něm žádné zbytky, takže čištění je opravdu jednoduché, mnohdy není ani třeba gril umývat.
Lehkou nevýhodou je kratší přívodní kabel, který měří 1,8 metru, což nemusí vždy stačit. Před prvním použitím je také třeba provést kontrolní test, zda vše běží tak, jak má. Gril zároveň nesmí být ve stejném elektrickém obvodu připojen s jiným zařízením s vysokým příkonem. Měl by být také připojen k zásuvce s uzemněním a mít proudový chránič.
- Kvalitní konstrukce
- Dostatek odkládacího prostoru
- Snadné ovládání
- Nepřilnavý grilovací rošt
- Vyšší cena
Recenze Guzzanti GZ 350
Menší elektrický gril Guzzanti GZ 350 se dokonale hodí na balkony či menší terasy, kde můžete snadno začít grilovat, kdykoli se vám zamane. Samotná deska je vyrobena z masivní slitiny a disponuje také nepřilnavým granitovým povrchem. Gril nabízí také přesnou regulaci teploty, takže se vám nestane, že byste něco připálili. Ve víku grilu je také zabudovaný teploměr, který vám prozradí více o aktuální teplotě uvnitř. Tuk navíc odkapává do samostatné nádobky, kterou pak stačí jednoduše vyčistit.
Gril můžete snadno použít také v jeho stolní variantě – k tomu slouží odnímatelný stojan. Deska se samotným elektrickým tělesem je také snadno vyjímatelná, takže čištění grilu je jednoduché a snadné. Při grilování navíc nemusíte používat zbytečně mnoho tuku, můžete tedy grilovat chutně a zároveň zdravě. V tom tkví velká výhoda elektrických grilů.
Velkou výhodou zde je vysoký příkon, který má hodnotu 2 400 W. Tento velký potenciál budete moci využít také díky zajímavě řešenému roštu. Ten totiž disponuje prakticky všemi možnostmi. Grilovat můžete na hladkém nebo žebrovaném roštu. Třetí možností pak je rošt s otvory. Ať už budete připravovat cokoli, Guzzanti GZ 350 je připravený na vše.
Také je potřeba myslet na to, že gril není vhodný do myčky na nádobí. Poté, co grilování skončí, necháte gril vychladnout a pak jej musíte vyčistit ručně. Za výborná grilovaná jídla to ale rozhodně stojí. Gril by měl být i přes velkou grilovací plochu přesahující 2 000 cm2 vhodný také na balkón. Možná vás zarazí jeho hmotnost, která se pohybuje okolo 11 kilogramů, na stranu druhou nějaká ta námaha za výborné grilované maso či sýr rozhodně stojí!
- Snadné přenášení
- Jednoduchá údržba
- Nádoba na odkapávání přebytečného tuku
- Vyšší hmotnost
- Nedisponuje kolečky
Recenze Fieldmann FZG 2005-E
Plně elektrický gril Fieldmann FZG 2005-E disponuje příkonem 1 600 wattů. To je na grilování dostatečné. Výhodou je, že můžete využít jak rovnou, tak žebrovanou grilovací plochu. Každá se hodí na něco jiného a vy tak můžete naplno využít potenciál elektrického grilu Fieldmann FZG 2005-E. Každá plocha se bude hodit na jiný typ pokrmu, něco na maso, něco na sýry či zeleninu. Obě plochy jsou samozřejmě nepřilnavé, takže můžete grilovat bez obav z připálení.
Co ocení každý, je snadná údržba grilu. Ať už víka, které slouží pro grilování především větších kusů masa, tak i samotné grilovací plochy. Jednoduše necháte po grilování vychladnout všechny části elektrického grilu a pak je vydrhnete. Během grilování vám navíc také poslouží stojan na koření či jiné propriety, které jsou nerozlučně spojené s grilováním. Výhodou je, že nebudete muset koření odkládat na stůl či si pro něj složitě chodit až do kuchyně.
Teplotu můžete na grilu Fieldmann FZG 2005-E regulovat jednoduše a plynule. Tím máte zajištěnou ideální teplotu, kterou vaše jídlo bude vyžadovat. Ať už budete potřebovat vysoký výkon na steaky či menší teplotu na dobře ugrilované kuře. Odkapávací nádobka na tuk disponuje objemem 400 ml, což bohatě dostačuje. Nemusíte se vůbec obávat, že by snad došlo k tomu, že se nádobka naplní.
Ještě doplníme, že ve víku grilu je zabudovaný také teploměr, který vám dá přesné informace o tom, jaké teploty uvnitř panují. To se hodí zejména v případě, že budete připravovat opravdu velké kusy masa, jako je například bůček či zmiňované grilované kuře. Nemůže se vám tak stát, že něco spálíte! Na závěr ještě přidáme informaci, že gril váží okolo sedmi kilogramů, takže se dobře přenáší a je tak vhodný také na balkon.
- Dostatečný příkon
- Snadná údržba
- Nízká hmotnost
- Nedisponuje kolečky pro přemisťování
- Malá grilovací plocha
Nejprodávanější elektrické grily 2024
Proč zvolit zahradní elektrický gril a kde jej využít
Elektrický gril na zahradu je další možností vedle klasických grilů na dřevo, dřevěné uhlí nebo třeba na plyn. Plochou se tyto grily ne vždy vyrovnají těm klasickým, ale mají mnoho výhod.
K jejich provozu vám postačí pouze zdroj elektřiny, takže se vyhnete nakupování pytlů s uhlím nebo nákupu plynových lahví. Grilování na elektrickém grilu je zároveň považováno za zdravější.
Typy elektrických grilů
Venkovní elektrické grily
Venkovní elektrické grily, kterým je věnována tato recenze, patří k těm největším v rámci elektrických grilů. Jsou určeny především k venkovnímu použití, ale některé modely lze využít i v uzavřených prostorech. Elektrické grily mají tu výhodu, že se zbavíte kouře, potřeby uhlí, plynu či dřeva a v neposlední řadě také rakovinotvorných látek, které se při běžném grilování vytváří.
Kontaktní a stolní grily
Asi nejčastějším elektrickým grilem je kontaktní. Jedná se o gril, který lze využít uvnitř i ve venkovním prostředí, je však určen spíše k častějšímu používání a pro menší počty osob. Ke grilování dochází za pomoci dvou grilovacích desek, z nichž je ta vrchní sklopná. Díky tomu lze pokrmy nejen grilovat a ohřívat, ale také zapékat.
Oproti tomu klasické stolní elektrické grily nemívají vrchní desku, jsou jednodušší, lehčí, ale mají naopak větší grilovací plochu. I tyto grily jsou vhodné k domácímu i venkovnímu použití pro menší počet porcí.
Setkat se můžete také s raclette grily či vertikálními elektrickými grily.
Hlavní parametry pro výběr venkovního elektrického grilu
Příkon
Venkovní elektrické grily jsou přeci jen trochu jinou kategorií v rámci elektrických grilů. Vzhledem k tomu, že plně nahrazují grily klasické, tak jsou větší a zároveň i náročnější na spotřebu.
Stejně jako stolní modely mají i tyto grily jako hlavní zdroj ohřevu topnou spirálu. S velikostí roste i vyšší příkon, proto se u venkovních modelů příkon pohybuje od 1000 W. Nižší hodnoty nedoporučujeme, protože zahřívání grilu pak trvá déle a spotřeba elektřiny může být ve výsledku vyšší než při vyšším příkonu, ale rychlejším zahřívání.
Ideální jsou hodnoty od 2000 W, nejlepší grily pak dosahují hodnot kolem 3000 W. Protože se jedná o venkovní prostředí, rychlejší ohřívání oceníte i z toho důvodu, že se mohou rošty díky povětrnostním podmínkám ochlazovat a výkonná topná spirála pak zajistí, aby se jídlo připravilo tak, jak má.
Co se týče vyšší spotřeby elektřiny, tak platí, že vzhledem k méně občasnému využívání těchto typů grilu není spotřeba elektřiny tím, co by vás mělo příliš trápit.
Materiál
Venkovní elektrické grily musí mít v první řadě pevnou konstrukci a být odolné. A to jak vůči mechanickému poškození, tak vůči povětrnostním vlivům.
Konstrukce grilů je obvykle tvořena z tvrzených plechů s různými povrchovými úpravami, setkáte se také s nerezovými materiály a nepřilnavými povrchy. Mezi nejčastější materiály patří ocel, litina, hliník a další.
V případě grilovacích desek se jedná o nepřilnavé materiály, jakými je litina, keramika nebo i přírodní kámen. Grilovací rošty pak bývají obvykle z nerezové oceli.
Konstrukce
Venkovní gril se v základu setává z grilovací nádoby a stojanu. V některých případech lze grilovací nádobu sundat a přenášet ji nebo jí namísto stojanu využít třeba na stole. Na českém trhu najdete dva základní typy elektrických venkovních grilů, a to oválný gril se stojanem a grilovací deskou a BBQ gril s mřížkou.
Oválný elektrický gril se stojanem
Nejčastějším typem zahradního elektrického grilu je oválný gril s madly, který se nachází na obvykle pojízdném stojanu. Tyto typy grilu jsou vybaveny grilovací deskou tak, jak ji známe například z kontaktních grilů.
I zde se můžete setkat s žebrovanými i hladkými deskami nebo kombinací obojího. Tyto grily jsou vybaveny poklopem, madly pro přenášení i odkládací plochou, která bývá součástí stojanu. Tyto grily lze využít jak jako stojanové, tak jako stolní.
Některé z nich mají pouze stojan bez odkládacích ploch a bez koleček, jiné mají jsou pojízdné. Tuto variantu doporučujeme všude tam, kde je náročnější terén a větší kolečka si s ním při manipulaci s grilem poradí. Tyto stojany také bývají vybaveni odkládacím košíkem například na omáčky k masu a podobně a také háčky na grilovací nástroje.
BBQ gril s mřížkou
BBQ grily se na první pohled podobají klasickým plynovým grilům nebo grilům na dřevěné uhlí. Mají podobnou konstrukci i způsob využití jen s tím rozdílem, že jsou vybaveny kabelem do elektřiny.
V takovém případě se jedná o obdélníkové grilovací plochy s klasickým roštem, pod nímž se nachází topná spirála. Dražší modely jsou vybaveny poklopem, odkládací plochou a mnoha dalšími vychytávkami, ty levnější nabízejí pouze grilovací plochu s ochranným štítem bez poklopu a odkládacími místy.
Hmotnost
Co se týče hmotnosti, záleží na konkrétním typu grilu. Jednodušší stojanové grily se pohybují kolem 7 až 15 kg, což je vzhledem k potřebě manipulace příjemná váha a nemusíte se bát, že byste gril neunesli. Takové grily jsou proto vhodné tam, kde je třeba je přenášet a po použití opět skladovat.
Oproti tomu elektrické BBQ grily už mají složitější a větší konstrukci a mohou dosahovat váhy 20 až 40 Kg (u dražších variant i více). Proto je lepší je mít na jednom místě, ideálně pod střechou a u elektrické zásuvky, abyste s nimi nemuseli příliš manipulovat. Pokud ale budete mít stojan s kolečky, i s těžším grilem si poradíte.
Velikost roštu
Velikost roštu je důležitým parametrem při výběru. U zahradních grilů se ale obecně počítá s tím, že budou sloužit většímu počtu lidí, takže grilovací plochy bývají větší než například u domácích stolních grilů.
- Oválné grily – u oválných grilů se můžete setkat s relativně podobnými rozměry, uváděna je buďto plocha v cm2 nebo průměr. Ten se pohybuje zhruba od 40 cm do 55 cm, ale můžete narazit i na větší či menší. Nejčastěji se však jedná o průměry kolem 41 – 46 cm a plochou 1 300 – 1 700 cm2. To už je dostatečné místo na přípravu porcí pro 4 i více osob.
- Hranaté BBQ grily – elektrické grily pro venkovní využití v tomto provedení mívají různorodější rozsah velikosti, ty nejmenší se pohybují kolem 800 -1 000 cm2 plochy roštu, ty větší pak nabízejí plochu okolo 1 800 cm2 a více.
Důležité je, aby rošt či grilovací deska dobře vedly teplo a topná spirála je dostatečně zahřála i při okrajích.
Druhy grilovacích desek
Jak už zde bylo zmíněno, v případě grilovacích desek, které jsou využívány u oválných elektrických grilů, se setkáte v základu se dvěma typy – žebrovanou a hladkou deskou.
- Žebrovaná deska – tento typ desky mívá každý gril, protože vytváří na jídle typické drážky, což je při grilování masa či zeleniny žádoucí. Existují různé typy žebrování, ať už svislé nebo příčné, narazíte také na drážky větší menší nebo více vzdálené. To ale nemá na výsledek grilování až takový vliv.
- Hladká deska – hladké desky jsou ideální na tvorbu omelet, vajec, ale i na grilované sýry a podobně. Venkovní grily v sobě obvykle kombinují oba typy desek.
Desky bývají vyjímatelné, což je praktické hlavně z hlediska údržby.
Údržba a bezpečnost
Údržba a způsob čištění
Velkou výhodou elektrických grilů je snadná údržba. Vyhnete se spalinám a zbytkům uhlí či dřeva, nic není okouřené a na nepřilnavých plochách se jídlo nepřipéká.
Ve výsledku tak stačí vždy po použití očistit grilovací rošt a umýt odkapávací misku. U většiny modelů je možné mýt tyto komponenty v myčce. Jen je třeba dávat si pozor na to, aby vám zbytky jídla při vyjmutí roštu nepropadly do prostoru topné spirály.
Bezpečnost
Každý gril by měl mít dostatečná bezpečnostní opatření, aby bylo minimalizováno riziko jakéhokoliv zranění. V případě stojanových grilů je nejdůležitější stabilita, kterou je ale třeba podpořit rovným terénem, na kterém gril stojí.
Častá je také úprava madel i povrchu grilu tak, aby nenasával teplo a mohli jste jej bez popálení pohodlně přenášet. Koneckonců i poklop je zároveň bezpečnostním prvkem, který zabraňuje například dětem v tom, aby sahali na rozpálený rošt.
Příslušenství a funkce
Elektrické grily pro venkovní použití nemívají takové funkce, jako například kontaktní grily (různé programy, nahřívání jednotlivých grilovacích ploch zvlášť a podobně), ale jsou vybaveny různým praktickým příslušenstvím, které při použití ve venkovních prostorech a pro větší počet lidí oceníte.
Regulace teploty
Zabudovaný termostat a možnost skokové nebo plynulé regulace teploty by měla být samozřejmostí. Venkovní elektrické grily to umožňují s tím, že se u jednotlivých modelů liší především maximální možná teplota. Obvykle se jedná o hodnoty okolo 220 až 250 °C při zavřeném poklopu.
Teploměr
Některé grily v sobě mívají zabudovaný teploměr (často na víku), který ukazuje ideální teplotu pro přípravu různých typů masa a dalších jídel. Přítomen bývá také indikátor nahřátí, který prostřednictvím kontrolky ukazuje ideální dobu na zahájení grilování.
Poklop
Poklop je velice důležitou součástí, protože zajišťuje vytvoření vyšších teplot uvnitř grilu a tím i rychlejší přípravu jídla. Také zároveň slouží jako ochrana před popálením. U oválných grilů bývá samozřejmostí, u hranatých BBQ nebývá ve všech případech. My však doporučujeme vybrat model, který poklop má.
Odkapávací miska
Odkapávací miska slouží k zachytávání šťávy a případně tuku z jídla, aby tuk nekapal nikde kolem. Dnes už je samozřejmostí a na gril bez této misky pravděpodobně nenarazíte. Pozor ale dejte na to, aby byla dostatečně velká.
Odkládací plocha
I když lze některé modely grilů využít i bez stojanu a položit je třeba na stůl, kde tak vznikne odkládací prostor, zabudované odkládací prostory se určitě hodí. V některých případech jsou řešeny bočními plošinami hned vedle grilovací nádoby, jindy se jedná o oválnou plošinu, která je součástí grilu a v některých případech má podobu sběrného koše na stojánku.
Ochrana proti větru
Větrný štít najdete spíše u BBQ grilů – podobně, jako u grilů plynových i těch na dřevěné uhlí. Štít bývá tvořen z pevného plechu a chrání grilovací plochu ze tří stran proti větru. Poklopu se ale žádný štít nevyrovná.
Madla na přenášení
Madla by měla sloužit buďto k uchopení víka nebo k přenosu celé grilovací nádoby. Měla by být dostatečně velká, aby se nádoba dobře přenášela a především tepelně odolná, abyste se o ně nespálili.
Kolečka
Už to zde bylo zmíněno, ale kolečka jsou něčím, co u těchto typů grilu určitě oceníte. Pojízdné stojany šetří práci s tím, že u elektrických grilů se předpokládá, že s nimi budete muset manipulovat, už z důvodu zapojení kabelu do elektřiny. Doporučujeme stojan s většími kolečky, které zvládnou i různé nerovnosti ve venkovním prostředí.
Přívodní kabel
Přívodní kabel by měl být dostatečně dlouhý, jeho délku si před nákupem vždy zjistěte. Obvykle se délka pohybuje kolem 2 až 4 metrů, ale vše se dá řešit i prostřednictvím prodlužovacího kabelu, takže nesmutněte, pokud máte odlehlejší zásuvku.
Věšák na grilovací nástroje
Praktickou vychytávkou je možnost zavěšení pro grilovací sadu. Na stojánku můžete najít buďto samostatný rám nebo rám s již připravenými háčky, kam pověsíte všechny potřebné nástroje.
Tepelná pojistka
Tepelná pojistka by měla být samozřejmostí z bezpečnostního hlediska. Chrání elektrický gril před přehřátím, pokud by k němu došlo, pojistka gril ihned vypne.
Nejznámější výrobci elektrických grilů
Elektrické grily Weber
Weber patří mezi významné výrobce nejen elektrických grilů. Najdete u nich spíše dražší řady modelů, které se vyznačují kvalitním zpracováním i bohatou výbavou. Cenově se pohybují od 8 do 30 tisíc Kč.
Elektrické grily Tefal
Značka Tefal je rovněž známým hráčem na trhu, ale v případě elektrických grilů se soustředí spíše na ty stolní. V rámci těch kontaktních má velký výběr a její grily patří k vyhledávaným. Najdete zde modely od 1300 do 10 tisíc Kč
Elektrické grily Steba
Steba nabízí široký výběr grilů – od kontaktních přes raclette až po venkovní. Venkovní grily s různou výbavou se pohybují kolem 3000 až 8000 Kč, oblíbené jsou díky velkým grilovacím plochám i víceúčelovosti.
Elektrické grily Severin
Pokud chcete sehnat spolehlivý gril levně, pak byste si mohli vybrat u této značky. Nabízí sice méně vybavené, ale oblíbené a jednoduché grily, které bez problému poslouží svému účelu. Zahradní grily na elektřinu zde pořídíte za ceny kolem 1500 až 5000 Kč.
Elektrické grily Jata
Pokud byste si chtěli vybrat levnější stolní elektrický gril, pak můžete u značky Jata. Její modely pořídíte od 1000 do 3000 Kč, největší výběr je mezi stolními grily, najdete zde ale také kontaktní. Velké venkovní grily Jata nevyrábí.
Elektrické grily Guzzanti
Venkovní elektrické grily Guzzanti vynikají silným příkonem a velkými grilovacími deskami. Firma sice nenabízí větší počet modelů, ale i tak není problém si vybrat. Líbivá je i cena, venkovní gril pořídíte za ceny kolem 2000 až 3000 Kč.
Elektrické grily Klarstein
Klarstein nabízí vychytané venkovní grily v různých variantách, ať už s poklopem či bez. Jejich pozitivem je praktická odkládací plocha, kterou můžete a nemusíte využít. Cenově se venkovní modely pohybují kolem 2000 až 5000 Kč.
Elektrické grily Lidl – Silvercrest
Na e-shopu Lidlu najdete především kontaktní grily značky Silvercrest, které patří mezi jednodušší varianty. Lidl nabízí grily od 500 do 1200 Kč, takže zde najdete i opravdu levný model.
Elektrické grily Heureka
Heureka patří mezi nejznámější vyhledavače a svůj gril si tu bez problému najdete. Nabízí všechny varianty elektrických grilů včetně těch venkovních. Velkou výhodou Heuréky jsou autentické recenze od uživatelů, které mohou při výběru konkrétního grilu výrazně pomoci.
Elektrické grily Datart
Datart je prodejce zaměřený na elektroniku a elektrické grily zde také nechybí. Datart nabízí stolní, kontaktní i venkovní grily v různých cenových hladinách a různých značek (např. Guzzanti, Severin). Ty venkovní zde pořídíte v průměru za ceny kolem 3000 Kč.
Elektrické grily Alza
Alza má přehledné vyhledávání a grily dělí dle jednotlivých typů, takže se v nich snadno zorientujete. Cenově se pohybují od 2500 Kč a krom nabídky zde najdete také rady a tipy, jak gril vybrat.
Elektrické grily Mountfield
Mountfield a zahrada, to je už značně ustálené spojení. Proto i zde najdete nabídku zahradních grilů různých typů včetně těch elektrických. Podívat se na ně můžete i přímo na prodejně.
Cenové relace elektrických grilů
- Elektrické grily do 2 500 Kč – cenové kategorii do 2500 Kč najdete jednodušší modely s menší grilovací plochou i s nižší výbavou. Často sem patří BBQ grily bez poklopu nebo základní řady oválných grilů. Modely z této kategorie bývají méně náročné na prostor a tak jsou ideální třeba jako cestovní varianta nebo pro menší počty osob.
- Elektrické grily od 2 500 Kč do 5 000 Kč – nejvyužívanější kategorie grilů, která už naprosto bez problému postačí k rodinnému venkovnímu grilování. Najdete zde výkonné grily různých značek a s různým vybavením, kvalitní konstrukce i různé vychytávky v podobě teploměru, odkládacích ploch a podobně.
- Elektrické grily od 5 000 Kč – v nejvyšší cenové kategorii jsou grily se vším, co je k pohodlnému grilování potřeba. Například plynule regulovatelné nastavení teploty, stabilní stojan s odkládací plochou a háčky na grilovací nástroje, kvalitní nepřilnavé plochy s hladkou i žebrovanou deskou a mnoho dalšího. Tyto grily vystačí i pro větší počty osob.
Nejčastější otázky při výběru elektrického grilu
Elektrický gril má už od počátku vše, co je ke grilování potřeba. Stačí jej zapojit do zásuvky a nechat nahřát. Není třeba žádný jiný zdroj energie nebo cokoliv jiného. Ostatní příslušenství – například grilovací sada, už je jen na vás.
Oproti ostatním druhům grilů jsou ty elektrické označovány za nejzdravější. Nedochází ke kontaktu s ohněm a díky nepřilnavým grilovacím plochám není třeba používat tuk. Samozřejmě se může stát, že se maso spálí, ale zdravotní rizika jsou v tomto případě minimální.
Stačí, když se budete starat o grilovací desku. Tu lze v případě venkovních elektrických grilů vyjmout a umýt separátně například v myčce. Vzhledem k nepřilnavosti a minimální mastnotě však obvykle stačí, když desku setřete hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Jelikož je při grilování použita jen topná spirála a nedochází tak k hoření, žádný kouř se z grilu neuvolňuje. Pokud ano, pak jen trochu z tepelně zpracovaného jídla, podobně, jako když připravujete jídlo doma na pánvi.
Zajímavé zdroje
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76707.aspx
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.