Obsah testu
Elektrická sekačka je skvělým pomocníkem k údržbě trávníku zejména na běžných zahradách okolo domků, kde nemusíme sekat velkou travnatou plochu. Pojďte se s námi podívat na test těch nejlepších elektrických sekaček.
TEST: Nejlepší elektrické sekačky 2025
Recenze elektrických sekaček
Recenze Makita ELM4121
Vítězem našeho testu je zaslouženě sekačka Makita ELM 4121. V její prospěch hraje velký záběr sečení (41 cm), výběr z až sedmi výškových stupňů, objem koše 50 litrů i dobrý výkon (1600 W). Z praktického hlediska vyzdvihujeme celkovou odolnost díky ocelové konstrukci. S tou se však pojí vyšší hmotnost a tedy i lehce horší manipulovatelnost.
Za ten výkon i výdrž to ale stojí. Ovládání najdete u ergonomicky tvarované, měkčené a výškově nastavitelné rukojeti. Co se týče odpadu, na trávu můžete buď využít zadní výhoz, sběr nebo ji použít jako mulč, kdy se posekaná tráva rovnoměrně hází do podloží trávníku a funguje jako hnojivo. Sekačka je rotační, určena pro plochu až 600 metrů čtverečních. Se složenou rukojetí ji pohodlně uložíte i nastojato, takže nezabere příliš místa. Mezi další praktické vychytávky patří koš s indikátorem naplnění, držák na kabel nebo vedení kabelu s omezením tahu.
- Cena/výkon
- Ocelová konstrukce
- Variabilní nastavení výšky sečení
- Výkon
- Vyšší hmotnost
Recenze STIGA Combi 44 E
Elektrická sekačka STIGA Combi 44 E je určena pro menší i střední velikosti travnatých ploch, což je dáno šířkou záběru 42 cm. Celkový výkon je 1800 W, a tak patří k těm výkonnějším modelům na trhu. Bez problémů s ní posekáte zahradu o velikosti 800 m2 a troufne si i na víc.
Objem koše je 50 l, což je u elektrických sekaček těchto rozměrů nadstandardní hodnota. Výšku sekání si lze nastavit v rozsahu od 25 mm do 75 mm, což je rovněž velmi dobrý rozsah, jak směrem dolů, tak nahoru.
Funkce a ergonomie
Počítejte s hmotností, která je 14 kg a také s tím, že sekačka nedisponuje pojezdem. Na druhou stranu jedná se o vcelku lehký stroj při daných rozměrech. Výrobce použil asi nejkvalitnější materiály, což platí o plastovém skeletu i bytelných kolečkách v pouzdrech, které jsou vzadu větší. S ohledem na vyšší cenovou kategorii je tento stroj jednoznačně určen pro náročnější zákazníky a jistě se vám odmění dlouhou životností.
Elektrická sekačka sice nedisponuje pojezdem, zato nabízí jiné pokročilé funkce. Nabídne vám tak třeba i možnost mulčování. Výrobce v této cenové kategorii pochopitelně myslel i na celkový komfort, který zajistí i centrální nastavení výšky sečení, přičemž výšku můžete nastavit hned v 6 krocích.
Celkové hodnocení
Sekačka má dostatečný výkon pro sekání i vzrostlejší trávy. S ohledem na kvalitu použitých materiálů lze pravděpodobně počítat s předpokladem vysoké životnosti tohoto výrobku, a to i s ohledem na kolečka, která jsou v kvalitním zapouzdření. Kladně hodnotíme funkci mulčování, na kterou má sekačka dostatečný výkon, a tak je rozsekání trávy velmi kvalitní. Líbil se nám také dobře řešený držák elektrického kabelu a ideálně nastavitelná rukojeť, tak se sekačkou se velmi dobře manipuluje. Disponuje dokonce držákem k přenášení.
- Výkon
- Kvalitní mulčování
- Výborná manipulace
- Vyšší cena
Recenze Riwall PRO REM 4218
Sekačka Rivall PRO REM vyniká silným motorem s výkonem 1800 W. K převodu otáček dochází za pomoci malého klínového řemene, který výrazně zvyšuje točivý moment stroje a při nárazu nože na překážku zabrání spálení motoru. Sekačka se díky nižší hmotnosti snadno ovládá a celkem dobře zvládá i sklon a různé nerovnosti. Výšku sečení lze nastavit za pomoci páky na 11 různých úrovní (25-85 mm), což je ideální pro zahrady s různým rozvržením.
Pokud bychom měli něco zkritizovat, pak to bude sestavení sekačky. Ta je totiž dodávána rozložená, přičemž jednotlivých dílů rozhodně není málo. K tomu obdržíte celkem stručný návod, který může vést k nedorozuměním a špatnému smontování. Proto raději doporučujeme montovat sekačku s někým, kdo už s tím má zkušenosti. Někdy jsou špatně smontované části nevratné. Celkově ale hodnotíme tento model pozitivně a proto v našem testu získal třetí místo.
- Dobrý výkon
- Snadná manipulace
- 11 stupňů výšky sekání
- Sběr + zadní výhoz
- Složitější sestavení
Recenze Makita ELM4120
Elektrická sekačka Makita ELM4120 je ideálním pomocníkem na menší až středně velké zahrady, ideálně okolo 600 m2. Její výkon je slušných 1600 W a šířka záběru výkonu odpovídajících 41 cm. Jde již o výkonnější model, a i když jsou na trhu samozřejmě i výkonnější elektrické stroje, tak pocitem nedostatku výkonu při sekání jsme netrpěli a sekačka bez problému zvládla i vyšší zátěž.
Objem koše je ideální vzhledem k rozměrům i výkonu a nabízí tak kapacitu 45 l. Výška sekání lze nastavit do 75 mm, což je více než dostatečné. Hmotnost sekačky je 14,5 kg, což je obvyklá hodnota při daných rozměrech.
Funkce a ergonomie
Jako první vás na této sekačce zaujme tichý motor, který má přitom dostatečný výkon na sekání i vzrostlejšího travního porostu. Velmi dobře si poradí i s členitým terénem, a to díky kvalitním a dostatečně velkým kolečkům. Výšku sekání lze nastavit centrálně, což dále zvyšuje komfort. Sekačka je obratná a dobře se s ní manipuluje, a to i při přenášení, na což je zde rukojeť.
Z hlediska ergonomie je velmi dobrá i možnost sklopení rukojeti po ukončení sekání a uskladnění sekačky. Vejde se tak i do omezeného prostoru. Příkladné je vedení kabelu s omezením tahu. Kabel samovolně nevypadává ze zástrčky, jak je někdy běžné u levných značek.
Celkové hodnocení
Je patrné, že se jedná o produkt kvalitního výrobce, který je nicméně za velmi dobrou cenu. Pokud tedy hledáte lepší sekačku, která něco vydrží, ale nechce zbytečně přeplácet, jde o velmi dobrou volbu. S ohledem na cenu se samozřejmě jedná z hlediska funkcí o základní model bez specialit, a tak nemůžete očekávat mulčování nebo dokonce pojezd. Na druhou stranu někdy je to právě to, co potřebujete, kvalitní posečení trávy a nic víc. Výborná je manipulace i ergonomie.
- Poměr cena/výkon
- Tichý chod
- Manipulace a skladnost
- Bez pokročilých funkcí
Recenze Fieldmann FZR 2035-E
Tento model elektrické sekačky představuje relativně slušnou funkčnost v dobré cenové kategorii. I proto je mezi zákazníky velice oblíbený. S výkonem 1600 W zvládá sekačka bez problému posekat i vyšší trávu a poradit si s různými nerovnostmi. Celkem slušný je i záběr sečení, který má 38 cm. Ke sběru trávy či listí je určen plastový koš o objemu 45 l se signalizací naplnění, což je také slušná hodnota vzhledem k ceně. Minimální výška sečení je 20 mm, maximální 70 mm s tím, že nastavit ji můžete v rámci pěti stupňů.
Chválíme i nízkou váhu 14,2 Kg, díky níž si se sekačkou poradí každý i při sekání v kopci. Nedostatky se naopak objevují u sběrného koše. Nasadit se může pouze zespodu, což nemusí vyhovovat každému. Nepohodlná jsou i madla koše, která mají zespodu ostré hrany. Menším nedostatkem je i ovládání na madle, které by mohlo být po celé délce, aby se dalo ovládat i jednou rukou. Pokud ale hledáte levnější, ale slušný stroj, pak by vám mohla tato sekačka vyhovovat.
- Cena
- Nízká hmotnost
- Snadné ovládání
- Snadné sestavení
- Ovládání jen na jedné straně madla
Recenze Bosch ARM 32 Ergoflex
V nižší cenové kategorii najdete také elektrickou sekačku Bosch ARM 32 Ergoflex. Tato má už ale nižší výkon – 1200 W, což se ostatním modelům z našeho testu nevyrovná. Ani šířka záběru 32 cm příliš neohromí, stejně jako objem koše 31 litrů. Sekačka má ale rozhodně i svá pozitiva. Je velice lehká, váží pouhých 6,8 Kg, takže je ideální třeba pro seniory. Nastartovat můžete jednou rukou a upravit si výšku sečení, tato úprava však není příliš pohodlná.
Pokud máte členitější zahradu s obrubníky a podobně, tato sekačka přichází s výhodou v podobě ergonomického tvaru, který si s takovými prostory dobře poradí. Toho je dosaženo díky inovativnímu bočnímu hřebenu, který poseká trávník i úplně u kraje chodníku a podobně. Přes svou lehkost je však sekačka hodně hlučná, což může práci znepříjemnit. Přesto chválíme snadné sestavení i přenášení a skladování.
- Nízká hmotnost
- Cena
- Ergonomický tvar
- Nižší výkon
- Malý objem koše
Nejprodávanější elektrické sekačky 2025
Při výběru elektrické rotační sekačky na trávu musíme pochopitelně zohlednit celou řadu faktorů, aby byl náš výběr pokud možno co nejvíce odpovídající našim potřebám. Stejně jako u sekaček benzínových, také u jejich elektrických bratříčků je potřeba myslet na funkce a výbavu a zkrátka na to, co vše je nám schopna taková elektrická sekačka na trávu nabídnout. Jak vybrat dobře? Pojďme si nyní projít všechna důležitá kritéria výběru společně.
Ještě předtím, než se pustíme do podrobného průzkumu vlastností a funkcí jednotlivých elektrických sekaček, tak je dobré si ujasnit několik věcí.
Položte si základní otázky, které vás nasměrují k volbě vhodného modelu elektrické rotační sekačky:
- Jaký typ zahrady potřebujete udržovat – zahradu můžeme mít každý různou. Někdo má rovný terén bez překážek, někdo má terén svažitý nebo s různým převýšením, případně hodně členitý, rozdělený živým plotem, okrasnými stromky, záhony apod. Na souvislé plochy se hodí větší stroje, na členité zahrady může lépe posloužit menší sekačka, se kterou se dostanete mezi každý stromek nebo do každé úzké uličky.
- Jakou velkost má vaše zahrada – svou roli hraje také velikost pozemku. Elektrické sekačky jsou dobrým pomocníkem hlavně na menší nebo středně velké zahradě u domu. Pokud máte spíše větší zahradu, volte větší modely s větší šířkou záběru a sběrným košem, protože práce vám půjde rychleji. Na menší zahrady potom stačí menší stroje.
- Jaké funkce od sekačky požadujete – sekačka může disponovat různými funkcemi. Standardem je, že rotační elektrická sekačka má sběrný koš, ale může nabídnout také boční výhoz apod. Může vás zajímat způsob nastavení výšky sečení (na kolečkách nebo centrálně páčkou). Z hlediska vlastností a nabídky funkcí jde vždy o to, zda jde o základní nebo dražší model a jaký komfort s ohledem na cenu požadujete.
- Kolik jste ochotni za elektrickou sekačku zaplatit – už v předchozím bodu jsme načali cenu, která vždy promlouvá do výběru. Cena by měla být úměrná našim požadavkům na vlastnosti a funkce sekačky, je třeba ale počítat také s tím, že za profi řešení a zvučnější značky si připlatíte více než za hobby stroje.
V rámci našeho průvodce výběrem se dále podrobněji podíváme na tyto a další otázky, abychom vám vhodně doplnili zjištění z naší recenze produktů. Získáte tak lepší představu o tom, kterou elektrickou sekačku si vybrat.
Typy elektrických sekaček
Na trhu existuje více typů elektrických sekaček, kdy každý se hodí na jiný účel. Hodně tedy záleží na tom, co od své sekačky očekáváte a jakou plochu plánujete udržovat. Typicky si můžete vybírat mezi těmito typy:
- Rotační elektrické sekačky
- Bubnové elektrické sekačky
- Vřetenové elektrické sekačky
Výše uvedená provedení elektrických sekaček mají charakteristickou konstrukci v podobě koleček, přičemž je tlačíte před sebou díky rukojeti. Specifickými druhy elektrických sekaček pak jsou ještě stroje, které se drží v ruce, a to elektrické vyžínače nebo elektrické křovinořezy (mohou být na provoz ze zásuvky i akumulátorové) a také autonomní robotické sekačky (využívají akumulátor).
Nyní se ale podrobněji podíváme na jednotlivá výše v bodech jmenovaná provedení elektrických sekaček. Zmíníme si jejich využití i výhody a nevýhody právě v elektrické verzi (existují také jako benzínové sekačky). Zdaleka nejběžnější je provedení rotační elektrické sekačky, na které se ostatně zaměřil také náš test.
Rotační elektrické sekačky
Naše recenze obsahují rotační elektrické sekačky, které jsou naprosto nejběžnější z pohledu běžného zahrádkáře nebo chalupáře. Ve spodní části najdete typicky jeden nůž, který rotuje kolem své osy a s každou otáčkou tak zvládne dvě přeseknutí. Tento nůž je vhodné čas od času nabrousit, aby bylo sečení kvalitnější.
Pro běžné použití tento typ sekačky zcela dostačuje, počítejte pouze s tím, že se nejedná o sekačku, která e určena na anglické trávníky. Sečení tímto nožem je především rychlé a efektivní, může ale utrpět kvalita trávy, protože dochází k třepení konečků. Pokud však nemáte extra pěstěný trávník, vadit vám to nebude. Samotný nůž pohání skrze osu elektromotor, přičemž ten je lehký, tak i tyto sekačky bývají lehké (oproti benzínovým řešením).
Bubnové elektrické sekačky
Bubnová sekačka je nejčastěji v provedení benzínovém, ale najdete na trhu také elektrické modely, jen výběr je menší a menší budou také jejich výkony s ohledem na omezení na 230V zásuvku. Výhodou tohoto typu je možnost sekat hlavně také vzrostlou trávu, což je dáno žacím ústrojím umístěným v přední části tohoto stroje. Žací ústrojí je v podobě rotujícího bubnu, kde je několik nožů.
Využít lze tento typ sekačky velmi dobře třeba k sekání trávy okolo stromků, kde se jen tak s běžkou rotační sekačkou nedostanete. Dobrá je také na hůře dostupné plochy, do sadu apod., ale tady narážíme na omezení elektrické verze v podobě kabelu, což může být výrazný zápor proti benzínovému provedení tohoto typu. Elektrická verze se tak uplatní spíše na menších plochách a zahradách.
Vřetenové elektrické sekačky
Vřetenovou sekačku zná dobře každá, kdo si rád pěstuje kvalitně střižený trávník. Většina běžných modelů je na ruční pohon, ale existují také elektrické. Po sekání touto trávou zůstává trávník nepoškozen, což je dáno principem sekání, nebo spíše v tomto případě zastřihávání trávníku. Myslete na to, že udržovat trávník touto sekačkou musíte pravidelně, vysokou trávu vůbec neposekáte.
Kvalitního zastřižení je dosaženo díky speciálně řešenému žacímu ústrojí, které má soustavu nožů na šroubovici. Tyto nože je potřeba pro kvalitní střih pravidelně brousit či měnit, kdy jedině tak dosáhnete optimální funkčnosti. Stébla trávy jsou zastřižena a tím nedochází k třepení a tráva nežloutne. Trávník tak po sečení vypadá mnohem lépe a není poškozen.
Funkce a výbava
Není potřeba asi zdůrazňovat, že od funkcí a výbavy každého modelu sekačky se odvíjí do značné míry cenová kategorie, ve které bude výrobek zařazen. Proto si rozmyslete, co všechno od sekačky skutečně potřebujete a na čem případně můžete ušetřit. Moderní elektrické sekačky jsou schopny nabídnout například tyto funkce:
- Mulčování
- Zadní + boční výhoz
- Nastavitelná výška sečení
Mulčování
S ohledem na tuto funkci závidí zejména na výkonu konkrétní elektrické sekačky. Jednodušší a méně výkonné základní modely ji postrádají, kdežto výkonnější sekačky s elektromotorem ji nabídnout mohou. Funkce mulčování umožňuje sečenou trávu v podstatě rozemlít na jemné kousky, které sekačka rozhodí na trávník (tedy nikoliv do sběrného koše) a dochází tak k přirozenému hnojení.
Zadní + boční výhoz
Sekačky, které nabízejí možnost mulčování, o které jsme hovořili výše, mívají také boční výhoz. Ten slouží právě k tomu, aby tráva mohla být vyhozen zpět na zem, nikoliv do sběrného koše. Klasický zadní výhoz pak mají všechny travní sekačky na trhu, protože všechny dnešní sekačky také sbírají trávu do sběrného koše.
Nastavitelná výška sečení
Výšku sečení nastavujeme u elektrických sekaček v případě základních jednodušších modelů na jednotlivých kolečkách. Zpravidla zde najdete tři nebo čtyři polohy, kam lze kolečko našroubovat, což ve výsledku ovlivňuje výšku sečení. Jelikož se však musí nastavovat každé kolečko zvlášť, je to docela nepohodlné a zdlouhavé.
Luxusnější modely tak nabízejí nastavení pákou. Pákové řešení potom obvykle má také více poloh, do kterých lze výška sekání nastavit. Většina elektrických rotačních sekaček umí nastavit výšku sekání zhruba v rozsahu od 20 do 70 mm.
Pojezd
Pokud jde o pojezd, tak ten je typickou funkcí zejména pro benzínové sekačky. Je to dáno tím, že tyto sekačky jsou typicky větší a těžší, takže je často pojezd nutností. Naproti tomu elektrické sekačky jsou mnohdy lehké a spíše menší, takže pojezd není třeba. Hlavně však elektrická sekačka s pojezdem musí mít o něco vyšší výkon, než obvykle nabízejí obyčejné hobby stroje.
Sběrný koš
Typickou vlastností rotační elektrické sekačky je přítomnost sběrného koše. Tyto koše se vyrábějí z různých materiálů, kdy ovšem zatímco u benzínových sekaček se používá takřka výhradně textilie, u elektrických sekaček bývá tento koš typicky:
- Plastový
- Látkový (s kovovým rámem)
Hlavně menší elektrické sekačky používají celoplastové řešení. Častěji se však také zde setkáte s tkaninou, podobně jako u benzínu. Textilie je na kovovém rámu, často lze koupit koš náhradní nebo je také někdy už součástí balení (pokud se prodře).
Důležité parametry
Materiál a konstrukce
Elektrické sekačky jsou typicky vyrobeny z různých materiálů. Vždy v závislosti na tom, o jakou část konstrukce sekačky se jedná. Proto si nyní popíšeme materiály a konstrukci jednotlivých hlavních částí sekačky.
Šasi
Z celkového pohledu je šasi to hlavní, co drží celou sekačku pohromadě. Zatímco benzínové sekačky mají často šasi kovové, tak u elektrických sekaček se velmi často setkáváme s plastem. Je to dáno zejména tím, že elektrické sekačky jsou obvykle lehčí.
Typická elektrická sekačka tak nepotřebuje tak tuhou kovovou konstrukci, protože elektromotor je oproti spalovacímu motoru lehčí. Pokud se použijí na šasi plastové díly, tak výrobce navíc ušetří na váze a lehká sekačka je příjemnější na obsluhu.
Některé části šasi pochopitelně mohou být také kovové, třeba zavěšení koleček, ale vždy záleží na konkrétním modelu. Levné hobby řešení používají plast skoro všude, profi stroje mohou kritické části mít kovové pro vyšší životnost.
Rukojeť
Na rozdíl od šasi je rukojeť typicky kovová. Úchyty v šasi už ale mohou být plastové, takže pozor na jejich provedení. Rukojeť se typicky utahuje plastovými šrouby (s plastovou čepičkou) rukou a na jejich bytelnost rovněž pozor.
Kolečka
Kolečka mohou být u elektrické sekačky z pohledu materiálu, a hlavně konstrukce problematická, zejména pak s ohledem na nedostatečnou aretaci nastavené výšky sečení. U levnějších elektrických sekaček se výška sečení často nastavuje právě na kolečkách a pokud zde jsou slabé závlačky, dochází k samovolnému, a tedy nechtěnému posuvu výšky sečení náhodně na různých kolech. Týká se to hlavně levných hobby modelů. Vždy se tak zaměřte na robustnost usazení koleček.
Samotný materiál provedení koleček je nejčastěji plastový nebo mohou být kolečka u lepších sekaček také gumová. Osa, kde jsou kolečka uchycena, je typicky kovová. Kvalitnější sekačky používají uchycení přes kuličkové ložisko.
Šířka záběru
Velmi důležitý parametr výběru je záběr sečení, přesněji tedy šířka záběru. Jedná se o to, kolik toho dokáže sekačka posekat na jedno přejetí. Čím více, tím méně se nachodíte a tím dříve budete mít hotovo. Na druhou stranu větší záběr znamená větší a těžší sekačku, která nebude tak obratná nezajedete s ní tam, kde s malou sekačkou (úzké uličky, prostor mezi okrasnými stromky apod.). Šířka záběru se u elektrických sekaček pohybuje:
- Od 32 cm
- Do 48 cm
Obecně platí, že na malou zahradu nebo členitější pozemek dostačuje menší šířka záběru a s ohledem na výše řečené je to často i vhodnější. Na střední až větší pozemky zase volte větší záběr, což jde často také ruku v ruce s vyšším výkonem. Obecně však elektrické rotační sekačky nenabízejí tak velký maximální záběr jako mnohé benzínové modely, protože ostatně ani nejsou určeny na opravdu velké pozemky.
Výška sečení
Nezapomínejte ani na parametr, který určuje výšku sečení. Ta se nastavuje v určitém rozsahu, typicky od hodnot kolem 1,5 až 2 centimetrů až po několik centimetrů na maximální hodnotě. Nastavení probíhá dvěma způsoby:
- Na kolečkách
- Centrálně páčkou
Hlavně levné hobby sekačky, které se pohybují do 2 000 Kč mají typicky nastavení na kolečkách. Na každém kolečku zvlášť je potřeba výšku sečení upravit přesunutím kolečka do patřičné pozice. Lze to obvykle ve 3 stupních. Toto řešení není tak robustní a může zlobit, jak jsme zmínili v části věnované konstrukci šasi a kolečkám.
Další možností je nastavení centrální, které probíhá páčkou na rukojeti. Je to komfortnější a jistější řešení. Také zde pak bývá k dispozici více úrovní a výšku sečení nastavíte v plynuleji v celém rozsahu. Najdete to u kvalitnějších a dražších sekaček.
Výkon
Elektrické sekačky jsou do značné míry omezeny výkonem, kterého je možno dosáhnout zapojením na jednu fázi klasického rozvodu 230 V. Proto jsou elektrické sekačky v průměru méně výkonné než benzínové. Na druhou stranu pro sekání trávy na většinu zahrad bez problému dostačují. Typické výkony elektrických sekaček se pohybují v rozmezí:
- Od 800 W
- Do 2500 W
Drtivá většina běžných hobby strojů, které si pořizuje většina z nás na údržbu menší až středně velké zahrady, mívá výkony okolo 1000 W. Pokud si chcete dopřát některý z výkonných strojů, mezi které patří třeba profi řešení od známých značek, tak narazíte na stroje z vyššího výkonnostního spektra. Také za ně ale více zaplatíte.
Výkonnější sekačky také mohou nabídnout třeba další funkce, jako je mulčování, případně pojezd. Pokud vás zajímá elektrická sekačka s pojezdem, tak je potřeba se dívat právě po modelech, které mají vyšší výkony.
Rychlost pojezdu
Pokud vaše elektrická sekačka obsahuje pojezd, tak se zajímejte o to, jakou lze nastavit rychlost pojezdu. Zpravidla si lze vybrat pomalejší i rychlejší pojezd, maximum bývá cca 5 km/h, tedy rychlá chůze, minimum pak kolem 3 km/h.
Myslete na to, že na rychlý pojezd musí být sekačka také výkonnější, jednak aby utáhla samotný pojezd, ale aby také zbylo dostatek výkonu na kvalitní sečení při vyšší rychlosti. Právě kvůli nižším výkonům běžných elektrických sekaček je pojezd doménou jen mála některých modelů.
Objem koše
Sběrný koš jsme již zmínili v části věnované funkcím a výbavě elektrické sekačky, ale ještě nepřišla řeč na jeho objem. To je velmi důležitý faktor z hlediska parametrů elektrické sekačky, protože udává, jak často budeme muset koš vysypávat. Myslete na to, že pokud budete koš přeplňovat, sekačka se vám začne dusit a tráva už do koše nepůjde tak snadno, proto je koš vždy potřeba včas vyprázdnit.
Objem sběrného koše jde typicky ruku v ruce s velikostí sekačky (a potažmo výkonem a šířkou záběru). Výkonnější a větší sekačky mají logicky větší sběrné koše, protože se počítá, že s nimi budete sekat větší plochy. Typické objemy se pohybují od 30 do 50 litrů, tedy v průměru méně než u benzínových sekaček, což je pochopitelné.
Hmotnost
Čím větší sekačka, tím vyšší hmotnost. Malé elektrické sekačky mají výhodu, že mohou být opravdu velmi lehké, a to v řádu doslova pár kilogramů. Taková sekačka se velmi snadno ovládá a určitě nepotřebuje třeba pojezd.
Hlučnost
Velkou výhodou elektrických sekaček je jejich nižší hlučnost než u benzínových provedení. Zatímco benzínovou sekačku uslyšíte obvykle opravdu daleko a sousedé vás za to nemusí mít rádi, tak elektrická sekačka je ideální do zástavby.
Hluk elektromotoru je mnohem méně intenzivní a nerozléhá se tak daleko jako je tomu u benzínu. Je to dáno i tím, že elektrická sekačka nemá ani takové vibrace, což je příjemné i pro vás jako obsluhu. Pokud bychom měli hlučnost rotační elektrické sekačky vyjádřit číselně, tak jsou to hodnoty do 75 dB.
Jak vybrat sekačku dle velikosti pozemku?
Pojďme se nyní podívat na výběr elektrické sekačky s ohledem na velikost pozemku. Velkou roli zde pochopitelně hraje výkon stroje, protože výkonnější modely jsou pochopitelně připraveny posekat větší porci trávy. Od výkonu sekačky se často odvíjí úměrně velikost sběrného koše i šířka záběru. O těchto parametrech jsme hovořili ostatně již výše.
Jak výkonnou sekačku budete tedy pro svůj pozemek potřebovat? Elektrické sekačky na trávu mají menší rozsah nabízených výkonů oproti sekačkám benzínovým, a tak si je postačí rozdělit do těchto dvou kategorií:
Pozemek | Výkon |
---|---|
do 1 000 m2 | 800 – 1 400 W |
do 1 800 m2 | od 1 400 W a více |
Pokud budeme uvažovat pozemky větší, zde se již zpravidla hodí využít sekačky benzínové a u opravdu velkých ploch je pak už ideální volbou zahradní traktor. Elektrická sekačka na trávu je vhodná spíše na sekaní menších souvislých travnatých ploch.
Výkon elektromotoru
U každého zahradního pomocníka nás bude pochopitelně zajímat jeho výkon. Do značné míry to dává tušit, co vše s takovým strojem zvládneme a co už nikoliv. Obecně platí, že elektrické sekačky nabízejí nižší výkony, než je tomu u sekaček benzínových. Není to z toho důvodu, že by nemohl být elektromotor výkonný, to jistě může, ale u elektrické sekačky jsme omezeni standardním přívodem ze zásuvky 230 V na jedné fázi. A právě to určuje výkonnostní limity elektrických sekaček. Elektrické sekačky tak nabízejí výkony zhruba:
- Od 800 W
- Do 2 500 W
Právě 2 500 W je takové maximum, které z běžné elektrické zásuvky, ke které se sekačka připojuje, efektivně dostaneme. Základní a nejlevnější modely začínají samozřejmě na těch nejnižších výkonech, zpravidla od 800 do 1 200 W. Vybavenější a dražší sekačky, které nabízejí i přídavné funkce, jako je třeba mulčování nebo pojezd, se pak pohybují od těchto hodnot nahoru.
Pojezd u elektrické sekačky?
Před chvílí jsme zmiňovali pojezd a možná to někoho z vás mohlo v kombinaci s elektrickou sekačkou překvapit. Je tomu ale skutečně tak, zejména větší výkonnější modely a pochopitelně také modely dražší, můžete pořídit jako sekačku s pojezdem. Ačkoliv se jedná o funkci, která usnadňuje provoz zejména benzínových sekaček, které jsou zpravidla větší a mnohem těžší. Tento luxus si tak můžete dopřát i u sekačky elektrické, a pokud máte velký model na horní výkonnostní hranici, určitě to není na škodu.
Rady a tipy
Náhradní díly
Při nákupu sekačky byste měli také myslet na případný servis. Můžete dnes najít nabídky, které lákají na prodlouženou záruku, což se pochopitelně vždy hodí. Jen si také v takovém případě zjistěte, zda se prodloužená záruka vztahuje na celý přístroj a je tak poskytován kompletní servis i bezplatné náhradní díly, nebo je záruka omezena pouze na některé části, což bývá častý trik.
Koupíte-li si sekačku od známějšího výrobce a zejména pak od výrobce s dobrým zastoupením v ČR, můžete zpravidla očekávat i lepší dostupnost náhradních dílů a menší čekací lhůty na jejich dodání.
Údržba svažitého terénu
Základem krásného trávníku je vždy jeho pravidelná údržba, a to nejen pravidelné sekání, ale také odstraňování plevele, hnojení, provzdušnění atd. Ne každý však má dostatečně rovnou plochu a chtěl by si i zde udržovat pěkný trávník. Taková situace je jako dělaná pro elektrické rotační sekačky, protože jim vůbec nevadí svažitý terén a je to jedna z vlastností, ve které vynikají oproti sekačkám benzínovým.
Vyplatí se akumulátorová sekačka?
Jestliže jsme výše hovořili o svažitém terénu, je potřeba určitě připomenout další skutečnost, a sice hůře dostupné pozemky. Zejména takové pozemky jsou často ve svahu, kde to může být obtížnější z hlediska pohybu a vedení kabelu. Kabel je u klasické elektrické rotační sekačky samozřejmě určitým omezením, o to více, pokud máme před sebou náročnější terén.
Na nedostupných místech je tak vhodné pořídit si elektrickou sekačku, která není poháněna ze sítě, ale z baterie. Jedná se o druh elektrických travních sekaček, proto určitě stojí za to je zde zmínit. Počítejte však s tím, že elektrické akumulátorové sekačky sice nabídnou absolutní volnost, podobně jako sekačky benzínové, ale zase mívají obecně nižší výkony, což může být někdy překážkou. Takže zda se vám elektrická akumulátorová sekačka vyplatí nebo nikoliv, závisí zejména na podmínkách, ve kterých ji chcete provozovat a na tom, jaká máte od sekačky očekávání.
Nejznámější výrobci elektrických sekaček
Elektrické sekačky Bosch
Německý výrobce, který je znám vysokou kvalitou svých zařízení. Bosch se zaměřuje na celou řadu oblastí a v repertoáru má také zahradní techniku. Také zde můžete očekávat německou preciznost, ale také vyšší cenovku.
Elektrické sekačky Fieldmann
Ačkoliv dle názvu to tak nevypadá, jedná se o zcela českou značku zahradního náčiní a nářadí pro kutily. Výrobce soustředí své síly zejména na hobby segment, kde je schopen nabídnout zajímavou cenu při dobré kvalitě.
Elektrické sekačky Hecht
Velmi známá a oblíbená značka, která nabízí solidní zpracování svých produktů a dobrou kvalitu. Za danou cenu se jedná zpravidla o zařízení, která splňují dobrý poměr ceny a výkonu.
Elektrické sekačky Makita
Japonská značka vyrábějící nářadí i tu nejkvalitnější zahradní techniku. V sortimentu najdete stroje z kategorie poloprofesionálních a profesionálních, které dokáží splnit očekávání těch nejnáročnějších. Cena pochopitelně odpovídá.
Elektrické sekačky Stiga
Tento švédský výrobce sekaček se zaměřuje na nejrůznější zahradní techniku vysoké kvality. Jedná se zpravidla o výrobky vyšší cenové kategorie, které jasně říkají, že za kvalitu se platí. Dlouholetá zkušenost s výrobou dává vzniknout kvalitním produktům.
Elektrické sekačky AL-KO
Tento výrobce se zaměřuje zejména na zařízení pro hobby použití a přináší zajímavý poměr ceny a kvality. Patří mezi oblíbenou značku nejrůznějšího vybavení, včetně sekaček na trávu.
Elektrické sekačky Parkside
Značka, která je na trhu známá zejména ve spojitosti s jedním řetězcem supermarketů. Jedná se tak pochopitelně o produkci hobby zařízení, které však mohou svou kvalitou rozhodně překvapit. Nízká cena a přijatelná kvalita, na to Češi vždy slyší.
Elektrické sekačky VeGA
Sekačky této značky nabízejí zajímavý poměr ceny a výkonu. Produkty jsou vyráběny v Číně, ale ve spolupráci s dovozcem z České republiky. Zahradní technika této značky je ideální pro hobby použití na většinu běžných zahrad.
Elektrické sekačky Riwall
Značka má českého vlastníka, ale produkty jsou vyráběny v Číně. Přesto se jedná o to lepší, co můžete v hobby segmentu u nás pořídit. Kromě toho se můžete samozřejmě spolehnout na dobrý poměr ceny a výkonu, pro což je značka oblíbená.
Elektrické sekačky Gardena
Německá značka je dobře známá a velmi oblíbená mezi zahrádkáři pro zahradní techniku s dobrým poměrem ceny a kvality. V nabídce je i elektrická sekačka s pojezdem, ale musíte počítat s o něco vyšší cenou než u základních hobby řešení.
Elektrické sekačky Black & Decker
Oblíbená značka zejména nářadí ale i zahradní techniky má už dlouholetou historii, která se začala psát v roce 1910 v USA. V nabídce výrobce najdete také elektrické sekačky. Oceníte příznivé ceny při zachování důrazu na kvalitní produkt.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Mountfield
Patří mezi oblíbeného prodejce zahradní techniky. Kromě toho, že prodává produkty nejrůznějších značek, má také vlastní značku techniky, kterou také servisuje. Můžete si tak vybrat přímo elektrickou sekačku Mountfield. Tradičně zde najdete také personál, který má přehled a dokáže vám s koupí produktů poradit.
OBI
Známý hobbymarket je typickým prodejcem hobby zahradní techniky. Na své si zde tak přijde každý chatař či chalupář a vlastně kdokoliv s domkem a menší až střední zahradou. Právě na takové pozemky jsou ideální elektrické sekačky i v levnějších cenových relacích. Pochopitelně zde koupíte ale také dražší a schopnější modely.
Alza
Nabídka zahradní techniky nejznámějšího českého e-shopu je široká a nechybí ani elektrické sekačky. K dispozici jsou jak hobby, tak profesionální produkty. Zakoupit lze také elektrická sekačka s pojezdem. Výhodou je možnost dopravy až domů, kdy pro stroj nemusíte nikam jezdit. Ideální volba, pokud nemáte auto.
Heureka
Vybrali jste si za základě našeho testu nebo průvodce výběrem vhodnou elektrickou zahradní sekačku? Můžete ji podrobit dalšímu srovnání, pokud se podíváte na srovnávač cen Heureka. Zde si přečtete také uživatelské recenze na daný produkt, kromě toho si snadno porovnáte ceny konkrétního modelu elektrické sekačky z hlediska cen v obchodech.
Cenové hladiny elektrických sekaček
Elektrické sekačky se nabízejí v různých cenových hladinách. Díky tomu není problém, aby si každý vybral takový model, který vyhovuje jeho představám o funkcích, výbavě, značce a celkové ceně, kterou je ochoten do elektrické travní sekačky investovat. Hned ale prozradíme, že na rozdíl od sekaček benzínových, jsou ty elektrické podstatně levnější. Za kvalitní stroj tak nemusíte dávat desetitisíce, ale koupíte jej už za několik jednotek tisíc korun. Rozdělme si cenové hladiny takto:
- Do 2 000 Kč – ty nejzákladnější modely s výkonem do cca 1200 W. Jedná se o sekačky, které nemají žádnou pokročilou výbavu, zpravidla mají menší šířky záběru okolo 30 cm, ale svou službu na malém pozemku odvedou dobře. Naše recenze má zástupce i z této kategorie. Koupíte je klidně již od 1000 Kč v případě, že se budete orientovat na méně zvučné značky.
- Od 2 000 do 4 000 Kč – základní modely lepších značek, ale i vybavenější modely méně zvučných výrobců. V této kategorii můžete lovit, pokud již chcete sekačku značkového výrobce nebo naopak hledáte lepší výbavu u některé méně známé značky. Úměrně ceně rostou samozřejmě výkony i šířka záběru, která se už pohybuje i okolo 40 cm a tyto stroje tak zvládají i větší pozemky. Náš test obsahuje i takové modely.
- Od 4 000 Kč výše – produkty pro ty náročnější zákazníky, kteří hledají vyšší výkony elektrických sekaček i vyšší šířky záběru nad 40 cm. Najdete zde také pokročilé funkce známé spíše ze sekaček benzínových, a tak se zde najde klidně i sekačka s pojezdem. V této ceně je zboží renomovaných výrobců, kde jsou často použity i kvalitnější materiály a mají lepší dílenské zpracování.
Nejčastější otázky při výběru elektrické sekačky
Elektrická sekačka je kompaktní, a tak je ideální hlavně na menší plochy až středně velké pozemky. Obecně mají menší šířku záběru, ale zase se s nimi snadněji manipuluje. Velmi dobré jsou na klasické zahrady s pravidelně udržovaným trávníkem.
Většina elektrických sekaček má velmi krátký nebo žádný přívodní kabel a je vybavena pouze vidlicí na zapojení prodloužení. Proto je potřeba mít připraveno nebo dokoupit zvlášť prodloužení v délce dle rádiusu, který chceme sekačkou obsáhnout.
Je to problém hlavně velmi levných modelů elektrických sekaček, kde je potřeba nastavit individuálně každé kolečko. Bývá zde obvykle systém závlaček, které jsou slabé a kolečko se typicky při přejezdu přes nerovnost uvolní. Řešením je výměna za silnější závlačky nebo pořízení robustnějšího modelu, třeba s centrálně stavitelnou výškou sečení.
Pokud máte domek a klasickou elektrickou nebo i benzínovou sekačku, tak se s ní z principu nedostanete zcela do krajů nebo stísněných prostor. Zde skvělou práci odvede jednoduchá a vcelku levná elektrická strunová sekačka. Na drobné dosečení může být i akumulátorová a do jedné ruky.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Lawn_mower
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.