Nejlepší externí disky pro rok 2024

Externí disk je zařízení, které slouží k pohodlnému uchovávání a přenášení dat nezávisle na počítači. Mohou to být naše fotografie a videa z dovolené a jiné cenné vzpomínky, mohou to být pracovní data, která chceme mít dostupná na libovolném zařízení. Podívejte se na náš test a recenze nejlepších disků a průvodce, jak vybrat externí disk.

TEST: Externí disky nad 3 TB

1. místo 2. místo 3. místo
Název Seagate One Touch 5TB
TOP HDD nad 3 TB
WD Elements Portable 4TB WD Elements Portable 3TB
Seagate One Touch 5TB WD Elements Portable 4TB WD Elements Portable 3TB
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Seagate Western Digital Western Digital
Kapacita: 5 TB 4 TB 3 TB
Typ disku: HDD HDD HDD
Formát (palce): 2,5" 2,5" 2,5"
Otáčky (min): 7 200 5 400 5 400
Rozhraní: USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1
Wi-Fi: ne ne ne
Materiál: kov plast plast
Hmotnost (g): 400 230 230
Barva: červená černá černá
Výška (cm): 4,5 2,1 2,1
Šířka (cm): 11,2 8,2 8,2
Hloubka (cm): 15 11,1 11,1

zpět nahoru ↑

TEST: Externí disky do 2 TB

1. místo 2. místo 3. místo
Název SanDisk 2TB
TOP HDD do 2 TB
WD Elements Portable 2TB WD Elements Portable 1.5TB
SanDisk 2TB WD Elements Portable 2TB WD Elements Portable 1.5TB
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: SanDisk Western Digital Western Digital
Kapacita: 2 TB 2 TB 1,5 TB
Typ disku: SSD HDD HDD
Formát (palce): 2,5" 2,5" 2,5"
Otáčky (min): bez otáček 5 400 5 400
Rozhraní: USB 3.2 Gen 2 USB 3.0 USB 3.0
Wi-Fi: ne ne ne
Materiál: kov plast plast
Hmotnost (g): 40 230 234
Barva: černá černá černá
Výška (cm): 3,3 2,1 2,1
Šířka (cm): 10,3 8,2 8,2
Hloubka (cm): 13,9 11,1 11,1

zpět nahoru ↑

TEST: Externí disky do 1 TB

1. místo 2. místo 3. místo
Název Samsung T5 1TB
TOP HDD do 1 TB
WD Elements Portable 1TB Samsung T7 500GB
Samsung T5 1TB WD Elements Portable 1TB Samsung T7 500GB
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Samsung Western Digital Samsung
Kapacita: 1 TB 1 TB 500 GB
Typ disku: SSD HDD SSD
Formát (palce): 2,5" 2,5" 2,5"
Otáčky (min): bez otáček 5 400 bez otáček
Rozhraní: USB 3.1 Gen 2 USB 3.0 USB 3.2 Gen 2
Wi-Fi: ne ne ne
Materiál: kov kov kov
Hmotnost (g): 51 130 58
Barva: černá černá černá
Výška (cm): 3,7 1,5 0,8
Šířka (cm): 11,1 8,2 5,7
Hloubka (cm): 16,9 11,1 8,5

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější externí disky 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat externí disk

Využití externích disků je opravdu široké, přičemž si můžete vybírat z mnoha provedení, jak z hlediska kapacity, rychlosti, tak třeba konektivity, kterou využijete při své práci. Někdo využívá externí disk pro skladování dat, která nepotřebuje nebo nechce mít lokálně na svém počítači, někdo jiný zase využívá externí disk pro přenášení větších objemů dat mezi více zařízeními.

Jak vybrat disk

Externí disk můžete využívat také pro zálohování. Než si tedy půjdete pořídit svůj externí disk, určitě se vyplatí zodpovědět si několik otázek, které vám pomohou určit, který produkt pro vás bude nejlepší: 

  • Jak chcete disk využívat – nastínili jsme to už výše, záleží zejména na vašich potřebách. Pokud potřebujete ukládat velké množství dat, určitě budete chtít disk s větší kapacitou. Pokud naopak oceníte hlavně rychlé kopírování dat, je důležité zaměřit se také na typ disku a zvolit například SSD místo HDD. Zde je to často také o hledání rozumné varianty při zohlednění rychlosti, kapacity a ceny. A v neposlední řadě k čemu a jak budete disk připojovat?
  • Jakou má mít kapacitu – je to jeden ze základních parametrů, který zajímá asi každého. Tady si musíte uvědomit, kolik dat vlastně chcete na takovém disku skladovat. Pokud se bude jednat o disk, který má sloužit pro velké videosoubory nebo množství fotografií, budete samozřejmě potřebovat kapacitu možná i několik terabajtů. Pro přenos menších pracovních souborů vám postačí i menší kapacity.
  • Jak má být odolný – externí disky mohou nabídnout různé typy konstrukce. Některé se zaměřují spíše na design a prémiové kovové materiály, jiné jsou plastové. Pokud vyžadujete zvýšenou odolnost, například aby disk přežil pád, existují ale také varianty s různými pogumovanými povrchy určené pro outdoorové využití. Vyšší odolnost z pohledu pádu nabídnou samy o sobě obecně také disky typu SSD, které neobsahují pohyblivé mechanické části.
  • Kolik za disk chcete zaplatit – cena je samozřejmě vždy důležitá. Roste s kapacitou, ale roste také podle typu disku, kdy disky SSD jsou při stejné kapacitě stále podstatně dražší, než disky typu HDD. Také budou dražší takové externí disky, které nabízejí pokročilá a velice rychlá rozhraní, jako je třeba Thunderbolt. Vyšší cenu mohou mít také externí disky z odolnějších materiálů nebo designové kovové modely.

V rámci našeho průvodce, jak vybrat externí disk, se na všechny tyto otázky, které je potřeba si zodpovědět před výběrem, ještě blíže podíváme. Stejně tak si řekneme celou řadu dalších důležitých informací, které je vhodné zohlednit při výběru externího disku.

1

Jaký je rozdíl mezi interním a externím diskem?

Na úvod si ještě musíme vysvětlit, co to vlastně onen externí disk je. Jaký je rozdíl mezi externím diskem a diskem, který se instaluje přímo do počítače. Pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, je vám asi tento rozdíl zřejmý, ale ne každý v tom má jasno. 

V obecné rovině můžete za interní disk považovat libovolný disk, který je součástí vašeho počítače. Může se jednat o běžný stolní počítač, ale také notebook. Může to být disk typu HDD, stejně tak disk typu SSD (více o typech disků si povíme ještě dále). Je to tedy disková jednotka, která je připojena k interním (vnitřním) komponentám počítače přes interní přenosová rozhraní a abyste se k ní dostali, museli byste počítač rozebrat.

Naproti tomu externí disk je zařízení, které má svůj vlastní vnější obal, funguje tedy jako samostatné externí zařízení, které můžete připojit k libovolnému počítači (nebo často dnes už také k mobilnímu telefonu) přes různá externí rozhraní, jako je například USB.

Pokud se na to podíváme ještě více z technického pohledu a pomyslně si externí disk rozebereme, tak ve skutečnosti externí disk je v podstatě interním diskem s vnějším přenosným obalem. V drtivé většině externích disků totiž najdete právě onen klasický interní disk, který je také vnitřní součástí většiny počítačů.

Tak trochu nás tady může tedy mást terminologie, kdy pod pojmem interní disk je potřeba chápat v podstatě pouze diskovou jednotku, která se ještě někam instaluje, kdežto pod pojmem externí disk se chápe samostatně fungující produkt, který kabelem připojíte do počítače.

Externí disk vs. externí box

Externí disk

V návaznosti na předcházející řádky bychom si měli vysvětlit ještě jednu důležitou věc. Na trhu dnes koupíte klasické externí disky, které jsou v podstatě hotovým produktem, takže se jedná o disk s vlastním obalem, který se takto prodává jako hotové samostatně funkční zařízení (po připojení kabelem k počítači). Toto zařízení tedy můžete hned připojit k libovolnému počítači a zapisovat na něj data a zaměřuje se na něj také naše recenze.

Toto řešení je vhodné tehdy, pokud už se nechcete ničím dalším zabývat a zkrátka chcete nějaké zařízení pro přenos a ukládání dat. Často nabízí také kompaktní provedení a zajímavé designy, zejména se to týká externích disků typu SSD. Nevýhodou je, že toto řešení výrobce dělá jako nerozebíratelné, to znamená, že pokud se pokazí uvnitř disková jednotka, celé zařízení je zpravidla na vyhození (pokud se vám jej nepodaří rozebrat improvizovaně).

Výhody externího disku proti boxu
  • Hotový produkt, koupíte, nahráváte data a nic neřešíte
  • Často kompaktnější provedení
Nevýhody externího disku proti boxu
  • Není stavěno na rozebrání a uživatelskou výměnu diskové jednotky
  • Při poruše diskové jednotky vyhodíte celé zařízení
Externí box

Potom ještě ale existují takzvané externí boxy, někdy se označují jako externí rámečky, které jsou v podstatě pouze vnějším obalem spolu s rozhraním a kabelem, kterým můžete takový box připojit k libovolnému počítači. Tyto externí boxy ale neobsahují žádnou diskovou jednotku, na kterou by se daly zapisovat data. Tuto diskovou jednotku (v podstatě interní disk) si totiž musíte sami koupit a do takového boxu jej potom vložit. Vyrobíte si tak v podstatě vlastní přenosný externí disk.

Toto řešení je většinou vhodnější pro pokročilejší uživatele, kteří chtějí mít větší variabilitu a možnost osadit si do externího boxu libovolný disk. Často můžete osadit disky typu SSD, stejně tak disky typu HDD. Můžete osadit disky o různých kapacitách. Pokud se vám disková jednotka pokazí, snadno ji nahradit jinou. Je potřeba však diskovou jednotku do externího boxu vložit vlastními silami, někdy je to vcelku jednoduché přes různé zámky, jindy je potřeba použít šroubovák. Vždy však už musíte vědět, co děláte, zejména jaký disk do vašeho boxu patří.

Výhody externího boxu proti externímu disku
  • Vyšší variabilita, možnost osadit různé disky
  • Při poruše diskové jednotky ji snadno vyměníte za jinou, box vám zůstane
Nevýhody externího boxu proti externímu disku
  • Nutnost dokoupit disk zvlášť a namontovat do boxu vlastními silami
  • Možné riziko nekompatibility boxu s vaším diskem (rozměry, rozhraní)
2

Typy disků

Ať už se rozhodnete pro externí disk, který je hotovým produktem, tedy jedná se o diskovou jednotku ve vlastním vnějším obalu, který se takto prodává jako nerozebíratelný celek, nebo se rozhodnete pro koupi externího boxu, do kterého si pořídíte vlastní disk dle vašeho uvážení, je potřeba si říci, jaké jsou mezi diskovými jednotkami vlastně rozdíly. Ty jsou totiž tím, na co se vlastně zapisují data: 

  • HDD – plotnový mechanický disk
  • SSD – disk bez pohyblivých součástí
  • SSHD – hybridní disk

HDD

Zkratka HDD je z anglického Hard Disk Drive, tedy česky potom pevná disková jednotka. Jedná se o klasický plotnový mechanický disk, který k zápisu dat využívá až několik ploten, které se otáčejí kolem své osy. Zápis dat na ně probíhá magneticky prostřednictvím zapisovací/čtecí hlavy, která se pohybuje nad jejich povrchem. 

Tyto disky jsou obecně pomalejší, na druhou stranu nabízejí nejlepší poměr ceny a kapacity. Můžete tak pořídit třeba 2 TB externí disk za rozumnou cenu. Disky typu HDD jsou také vhodnější pro dlouhodobé uchovávání dat. Často jsou ideální tam, kde se data uloží a moc se nepřepisují. Při použití jako externí disk je potřeba myslet na to, že uvnitř je citlivá mechanika, kterou při pádu můžete rozbít. Také počítejte s tím, že tyto disky vydávají určitý hluk podobný šumu, protože uvnitř se otáčejí plotny. Také vydávají specifický hluk při čtení a zapisování dat.

SSD

Pod zkratkou SSD najdeme označení Solid State Drive, tedy česky něco jako polovodičový disk. Tento disk nemá žádné pohyblivé části, jedná se v podstatě o desku plošných spojů, na které najdeme paměti typu NAND flash. Data se na tyto disky zapisují čistě na elektrickém principu. Není zde žádný magnetický zápis, nic se tady neotáčí ani jinak nepohybuje. Z toho důvodu jsou tyto disky také obecně odolnější třeba proti pádu. Jako externí disk se tak jejich využití přímo nabízí.

Disky typu SSD nabízejí vyšší přenosové rychlosti a tedy rychlejší přístup k datům, což je dáno už jejich principem. Také se zde nesetkáte s žádnou hlučností, jako je tomu u mechanických disků HDD. Mají ale také nevýhody, mezi které patří zejména rostoucí riziko selhání při větším množství přepisů, protože každá buňka pro zápis dat má omezenou životnost. Je s tím potřeba proto počítat a mít důležitá data na SSD rozhodně zálohována.

V dnešní moderní době však výhody těchto disků převažují nad nevýhodami, přičemž životnost už u kvalitních disků není tak velkým problémem jako v minulosti. Také jejich cena už v čase poměrně klesla, i když hlavně u větších kapacit vás stále výrazně cenově výhodněji vyjde klasický disk typu HDD.

SSHD

Pro úplnost musíme vzpomenout ještě disky typu SSHD, které jsou určitým mezistupněm mezi HDD a SSD. Setkáte se s nimi spíše ojediněle, přičemž v principu jsou konstrukčně velmi podobné klasickým HDD, který se ale kombinuje spolu s menším SSD coby určitou vyrovnávací pamětí. Disková jednotka si řídí, ke kterým datům je přistupováno nejčastěji, a ty uchovává v paměti SSD pro co nejrychlejší přístup. Na HDD se potom ukládají data, ke kterým se nepřistupuje tak často. V praxi se však toto řešení příliš neujalo.

Externí disky pro konzole a další specifická zařízení 

Na trhu se nesetkáte pouze s běžnými externími disky, které slouží jako externí zařízení nejčastěji pro uchovávání pracovních dat, osobních dat a všeho, co zkrátka považujete pro svou práci nebo život za důležité. Existují také speciální externí disky, které jsou určeny pro specifická zařízení, kdy z běžné spotřební elektroniky jde nejčastěji o herní konzole, jako je PlayStation 4 nebo PlayStation 5 či Xbox One nebo Xbox Series S/X.

V některých konzolích totiž lze nahradit vestavěný pevný disk například SSD diskem (PS4), případně mají rozšiřující slot pro SSD disk, kterým můžete rozšířit stávající úložiště konzole. To se při dnešních velikostech her rozhodně může hodit. Takový externí disk lze při správném naformátování ale používat klidně třeba také s počítačem, zejména pokud má běžné připojení přes USB nebo USB-C. Z toho také vyplývá, že pokud vaše herní konzole disponuje rozhraním USB, často můžete rozšířit úložiště úplně běžným externím diskem.

Někteří uživatelé také chtějí používat externí disk třeba k televizi, aby z něj mohli přehrávat filmy. V zásadě neexistuje žádný externí disk, který je přímo určen k televizi, protože to není třeba a můžete použít téměř libovolný externí disk. Ten musí akorát splňovat dva předpoklady, a to připojení typicky prostřednictvím USB, které je běžným vstupem na televizích, a zároveň také musí být naformátován na systém souborů, který vaše smart TV dokáže přečíst.

Tuto informaci byste se měli dočíst v návodu k vaší televizi. Pokud by byl disk naformátován na některý z formátů souborů, který televize nepřečte, tak by jej jednoduše neviděla.

3

Důležité parametry externích disků

Když jsme si řekli podrobnosti o externích discích, o jejich typech, dostupných provedeních a ujasnili si terminologii, tak se nyní pojďme blíže podívat na to, jaké jsou důležité vlastnosti externích disků. Při nákupu byste jim určitě měli věnovat nějakou tu pozornost.

Kapacita

Asi to hlavní, co většina lidí sleduje, je kapacita. Je potřeba si však uvědomit, že kapacita disku je pouze jednou z vlastností. Pokud pochopitelně potřebujete skladovat obrovské množství objemných dat, tak potřebujete dostatečnou kapacitu. Někdo jiný ale naopak může využít naopak vyšší rychlost a kapacita mu může stačit nižší, takže sáhne raději po rychlejším SSD s kapacitou „jen“ 500 GB. V zásadě ale můžeme napsat, že kapacita okolo: 

KapacitaVyužití
500 GB až 1 TBpro uživatele s menšími nároky na kapacitu úložiště 
2 TB až 3 TBzlatá střední cesta, kdy se nebudete muset běžně příliš omezovat
4 TB a vícepro uživatele velmi náročné na úložiště (nejčastěji video soubory)

Drtivá většina uživatelů dnes skutečně volí pevné disky ze střední kategorie, kterou jsme zde uvedli, tedy okolo 2 TB až 3 TB. Na druhou stranu samozřejmě záleží také na ceně, protože pokud si v této kapacitě pořídíte SSD, bude vás to stát přece jen více, než externí disk využívající technologii HDD.

Obecně tak platí, že pokud potřebujete skladovat objemnější data, kde vám příliš nezáleží na rychlosti přístupu, jedná se o data, která nebudete často přepisovat, potom můžete využít HDD s velkou kapacitou, klidně 5 TB a více. Pokud ale potřebujete mít rychlý přístup k datum, chcete dosahovat vysokých přenosových rychlostí při kopírování dat, může být výhodnější sáhnout po SSD o nižší kapacitě třeba pod 2 TB, aby to bylo ještě cenově výhodné.

Velikost

U externího disku neřešíme jeho velikost pouze z pohledu kapacity, ale také velikost fyzickou. Můžeme se bavit také o vnějších rozměrech nebo formátu disku. Drtivá většina běžných externích disků, která používá běžné diskové jednotky SSD nebo HDD, má formát 2,5“. Nabídka externích disků v různých provedeních je však velice pestrá, takže se můžete setkat s rozměry: 

  • 2,5“ – většina běžných přenosných externích disků (SSD i HDD)
  • 3,5“ – typický stolní externí disk (nejčastěji HDD)
  • Specifické kompaktní rozměry – obsahuje obvykle SSD ve formátech M.2

U formátu 2,5“ hovoříme nejčastěji o přenosných externích discích, které obsahují diskovou jednotku formátu 2,5“ v provedení SSD nebo HDD s interním rozhraním SATA. Pro tyto diskové jednotky jsou prodávány také běžně externí boxy. Externí disky s těmito diskovými jednotkami se typicky připojují přes Micro USB-B nebo modernější USB-C (Výstup do počítače je pak klasické USB nebo USB-C).

Existují ale také větší stolní externí disky obsahující diskové jednotky 3,5“, které často fungují také jako síťová úložiště, která lze připojit i přes konektor RJ-45. Takový disk slouží k položení na pracovní stůl vedle počítače, přičemž často zde najdeme klasický hard disk, tedy se jedná o externí pevný disk typu HDD. Výhodou je, že tato velká externí úložiště mohou nabídnout větší kapacity, a to klidně 5 TB, 8 TB i více. Někdy je lze osadit také více pevnými disky.

Setkat se můžete také s opravdu kompaktními rozměry externích disků, připomínající úzkou tyčinku. Nejčastěji se jedná o externí SSD disk, který slouží jako přenosný disk využívající interní rozhraní SATA nebo rychlejší NVMe (v obou případech pro slot M.2). Pro tyto diskové jednotky se také prodávají externí boxy. Výhodou je zejména kompaktní rozměr, u disků typu NVMe (tj. využívající sběrnici PCIe) pak také vysoká přenosová rychlost. Abyste tuto rychlost však využili, musíte disk připojit aspoň přes externí rozhraní USB 3.1 Gen 2 (rychlost až 10 Gbit/s) nebo přes Thunderbolt.

Připojení, rozhraní a konektivita

Tohoto tématu jsme se už lehce dotkli na předchozích řádcích, jak jste si určitě všimli. To bylo dáno i tím, že různé rozměry (formáty) externích disků zkrátka nabízejí různou konektivitu. Pojďme si nyní shrnout, s jakou konektivitou se u externích disků můžete setkat: 

  • USB – klasický konektor USB, přesněji konektor USB-A, může nabídnout rozhraní ve verzích USB 2.0, USB 3.0 nebo USB 3.1. V drtivé většině případů připojíte externí disk kabelem s tímto konektorem k drtivé většině stolních počítačů a také k celé řadě notebooků. Také lze takto připojit externí disk třeba k televizi nebo k herní konzoli.
  • USB-C – moderní typ konektoru USB v podobě USB-C, který se stále častěji vyskytuje u současných notebooků, nejčastěji využívá rozhraní USB 3.2 Gen1 nebo Gen 2, které je schopno v případě Gen 2 přenášet data rychlostí až 10 Gbit/s. Tento konektor ale někdy umožňuje také přenos skrz rozhraní Thunderbolt (spíše ale menšina externích disků, hlavně dražší větší stolní úložiště).
  • LAN konektor – jedná se o konektor typu RJ-45, který slouží k zapojení síťového kabelu. Jsou jimi vybaveny zejména stolní externí disky, které lze tímto způsobem zapojit do vaší vnitřní sítě. Můžete pak z takového disku vytvořit síťové úložiště.

Pro konektory USB je potřeba podotknout, že může být koncovka použitého kabelu pro připojení externího disku na straně samotného disku jiná, než na straně, která se zapojuje do počítače. Typicky u řady externích disků se dnes stále setkáte s konektorem Micro USB-B na straně disku a naopak klasickým konektorem USB-A na straně, která slouží k zapojení do počítače. 

U externích disků, které používají konektor USB-C už často bývá USB-C konektor také na straně do počítače, případně je k dispozici ještě varianta kabelu pro USB-A nebo redukce. Pokud však nenajdete v balení vašeho externího disku vhodný kabel pro připojení do vašeho počítače nebo jiného zařízení, není problém si USB kabel s požadovanou kombinací koncovek dokoupit.

Zejména stolní síťová úložiště mohou nabídnout ještě speciální konektor pro Thunderbolt, jehož úlohu však v dnešní době převzal většinou už konektor USB-C, který může nabídnout právě také rozhraní Thunderbolt. V minulosti jste se mohli setkat ještě s konektory pro rozhraní FireWire, které nabízelo vyšší přenosové rychlosti než USB 2.0, takže ve své době patřilo mezi rychlíky, avšak později jej vytlačilo USB 3.0. Dnes už rovněž spíše nepoužívaným rozhraním je připojení externího disku přes eSATA.

Materiály a odolnost

U externích pevných disků se samozřejmě můžete setkat s různými materiály jejich pouzdra. To je tedy to, co držíte v ruce a uvnitř čeho se nachází samotná disková jednotka. Nejčastěji používané materiály u externích disků jsou: 

  • Plast
  • Slitiny hliníku
  • Guma

Nejlevnější je pochopitelně plastové řešení, které je často také rozumně odolné, protože plast obvykle vydrží i nějaký pád a pokud není lesklý, hned se nepoškrábe. Některé disky mohou nabídnout luxusnější vzhled, kterého je zpravidla dosaženo použitím slitiny hliníku. Myslete však na to, že tento materiál snadno přijde k úrazu, například při styku s klíčema apod. a je tak vhodné jej v tašce mít v ochranném pouzdře. U některých disků se můžete setkat také s kombinací plastu a hliníku.

Výrobci nabízejí také nejrůznější odolné modely, které obvykle mají pogumovaný povrch. Ten může být i výrazněji prolisovaný, kdy je zde větší vrstva gumy, aby disk lépe pohltil naráz při pádu. Negativem potom může být o něco větší rozměr takového přenosného disku.

Pokud si pořídíte větší úložný disk na stůl, pravděpodobně vás nebude pro takovou externí paměť příliš zajímat odolnost. Jednoduše proto, že bude stále na svém místě. Externí paměťový disk v podobě stolního úložiště, který často pojme 3,5“ diskové jednotky, bývá obvykle vyveden v plastu a nebo u exkluzivnějších modelů ze slitin hliníku.

Hmotnost

Už výše zmíněný materiál do značné míry ovlivňuje také hmotnost celého disku. Ty nejlevnější externí disky, které mají plastové tělo, ty jsou také typicky nejlehčí. Obecně také platí, že externí SSD disk bude lehčí než externí HDD, protože deska plošných spojů a pár čipů mnoho neváží. Kdežto disková jednotka má v případě mechanického disku vyšší hmotnost, což je dáno právě mechanikou, kde je velké množství kovů, magnety a celkově těžké materiály.

Slitina hliníku patří sice k lehkým kovům, ale oproti plastu bude samozřejmě vždy o něco navyšovat hmotnost. U outdoorových gumových externích disků potom záleží na tom, jaká vrstva gumy zde byla pro ochranu disku použita. 

V hmotnosti externích disků tedy mohou být docela značné rozdíly. Může záležet také na jeho provedení, kdy pokud skutečně řešíte hmotnost a rozměry, tak se dnes dělají opravdu i velmi kompaktní formáty externích disků, zejména v provedení SSD, které jsou bezkonkurenčně nejlehčí a zabírají i málo místa. Takový externí paměťový disk potom není o mnoho větší a těžší než leckterá USB klíčenka a opravdu si zaslouží označení přenosný disk.

Vyrovnávací paměť

Jedním z parametrů, který by vás ještě mohl zajímat, ale pro běžné uživatelské účely není už až tak důležitý, je vyrovnávacím paměť (cache). Každá disková jednotka disponuje určitou vyrovnávací pamětí, což je vlastně taková mezipaměť, kam se ukládají data dočasně třeba během zápisu na disk. Tím se určitým způsobem vyhlazují situace, kdy disk na data čeká, nebo naopak je potřeba počkat na disk, než data zapíše. Lze tak zajistit plynulejší tok dat.

Externí harddisk obsahující právě klasický disk typu HDD, nejčastěji využívá operační paměť v rozsahu od 8 do 64 MB, v závislosti na modelu. Pro běžné použití a při nevelkých přenosových rychlostech pevných disků je to dostatečné. Pokud jde o externí SSD disk, tak v rámci úspor někteří výrobci u těch nejlevnějších modelů a řad SSD disků někdy nepoužívají vyrovnávací paměť dokonce žádnou, což v konečném důsledku vede k pomalejšímu zápisu na takové disky. Týká se to však opravdu těch nejlevnějších modelů na trhu, přičemž pro běžné uživatelské použití to u SSD často ani není zásadním problémem. 

Je však vždy určitě lepší volit disk aspoň s nějakou vyrovnávací pamětí. Potíž je, že tyto informace se často uvádějí zejména u interních diskových jednotek, méně už u externích disků, kde se výrobce často uvést tuto informaci ani neobtěžuje. Pokud vás to ale zajímá, tak řešením je snad pouze si koupit externí box a do něj diskovou jednotku dle vlastního výběru.

Rychlost čtení a zápisu

U každého externího disku samozřejmě záleží také na tom, jak se nám s ním bude pracovat. To do značné míry závisí na jeho rychlosti. Čím větší rychlost čtení a zápisu, tím komfortnější bude s diskem práce, protože nebudeme muset při kopírování souborů dlouho čekat. Týká se to zejména větších souborů (třeba videa z dovolené) nebo velkého množství menších souborů (fotky z dovolené), které se mohou na takový externí HDD kopírovat i desítky minut.

Úložný disk typu HDD se na častý přenos velkého objemu dat tak příliš nehodí, jeho rychlosti při čtení a zápisu nejsou nijak oslňující. Při běžném využití, kdy však nebudete v tomto ohledu nějak přehnaně nároční, nebo pokud kopírujete velké objemy dat jen občas, vám to zásadně vadit nemusí.

Zdaleka nejvíce v tomto ohledu vyniká externí SSD disk, který patří mezi nejlepší externí disk pro rychlý zápis nebo čtení velkého objemu dat. Velice rychle na takový disk data dostanete, stejně tak velice rychle tato data z disku překopírujete někam jinam. Výrobci SSD disků se také často chlubí velkými hodnotami čtení a zápisu, avšak myslete na to, že těchto hodnot zpravidla dosáhnete pouze při kopírování velkých souborů (například video), a to ještě zároveň i na stejně rychlé úložiště. Při kopírování většího množství menších souborů už rychlost tak vysoká nebude, přesto bude značně překračovat možnosti typického HDD.

Pozor také trochu na marketing, kdy se výrobci některých SSD chlubí hodnotami čtení či zápisu okolo 3000 MB/s a více. Pamatujte na to, že reálnou rychlost, zejména externích SSD, ovlivňuje do značné míry také rozhraní, které tyto disky využívají. Řada diskových jednotek může být velice rychlá, ale brzdí je použité rozhraní nebo kabel, kterým jsou připojeny k počítači, nebo i samotný počítač. 

Plný potenciál rychlosti těchto superrychlých SSD tak dnes dokáží využít pouze externí disky, které interně využívají rozhraní PCIe (NVMe disky), podporují směrem ven aspoň rozhraní USB 3.1 Gen 2 nebo Thunderbolt, a jsou také odpovídajícím kabelem připojeny do zařízení podporující aspoň USB 3.1 Gen 2 nebo Thunderbolt. Vzhledem k tomu, že situací, kdy se sejde takový externí disk a zároveň také počítač s daným rozhraním a odpovídající rychlostí úložiště, je jen velmi málo, tak tyto rychlosti zůstávají většinou jen na papíru. 

Opravdu superrychlé externí SSD úložiště si tak pořizujte pouze v případě, že umíte jeho rychlost využít a dívejte se také na to, zda u externího SSD jeho rychlost nedegradoval náhodou sám jeho výrobce třeba použitým rozhraním nebo pomalým kabelem v balení.

Drtivé většině lidí tak pro běžné použití stačí levnější obyčejné externí SSD s hodnotami čtení a zápisu okolo 500 MB/s, kterých lze dosahovat u většiny dnešních počítačů aspoň s USB 3.0. Oproti superrychlému SSD ve většině situací rozdíl stejně poznat nelze a zároveň i tato běžná externí SSD budou vždy výrazně rychlejší než klasický HDD.

Otáčky

Pokud se jedná o parametr otáček, tak ty vás mohou přirozeně zajímat pouze pro externí HDD, jelikož u SSD se nic netočí. Typický externí pevný disk v rozměru 2,5“ má 5400 ot./min., ale existují i modely nabízející 7200 ot./min. U velkých pevných disků 3,5“ je čatější vyšší rychlost 7200 ot./min., různé úsporné verze nebo tiché verze potom mohou mít 5400 ot./min. Vyšší otáčky automaticky znamenají také vyšší rychlost čtení a zápisu, což je parametr, o kterém jsme hovořili na předcházející řádcích. Také lze obecně říci, že 2,5“ disky jsou pomalejší, než 3,5“ disky. 

Ve všech případech se zde však bavíme o rozdílech, které jsou při používání externího HDD pro běžné ukládání dat v zásadě nepodstatné. Pokud chcete totiž v dnešní době rychlost, tak stejně volíte SSD. Vyšší otáčky u klasického pevného disku zpravidla kromě nepatrně vyšší rychlosti znamenají jen relativně vyšší hlučnost a přínos je dnešní optikou spíše diskutabilní.

Hlučnost

Další z parametrů, který přímo souvisí a je platný v zásadě pouze pro externí HDD. Pouze zde je mechanika, která se pohybuje a může vydávat zvuky. Klasický malý přenosný harddisk 2,5“ je v zásadě relativně tiché zařízení, můžete slyšet pouze lehký šum při otáčení ploten. Mohou zde být ale samozřejmě rozdíly, kdy některé disky budou slyšet více a některé méně. Může to souviset i s použitým materiálem obalu, kdy v některých případech je disková jednotka samozřejmě lépe hlukově izolována, což platí hlavně pro pogumované disky.

U klasických pevných disků se můžete setkat také kromě luku s určitými vibracemi, což je poměrně logické, protože otáčející se plotny mohou lehce vibrovat. Větší problém je to u velkých 3,5“ disků, malý 2.5“ přenosný harddisk s vibracemi tak velký problém nemívá.

4

Příslušenství k externímu disku, použití a údržba

U externích disků toho z pohledu příslušenství mnoho hledat nebudete. Nějaké příslušenství zde být může, v závislosti na tom, jaký externí disk si pořídíte. Drtivá většina výrobců ke svým externím diskům dodává aspoň základní kabel pro připojení k počítači. Z hlediska příslušenství tedy můžete najít v balení nebo dokoupit: 

  • Kabely – většinou se jedná o krátký kabel, který dostanete spolu s diskem. U většiny dnešních disků se jedná o kabel USB, který však nemusí mít na straně pro připojení do počítače odpovídající koncovku, kterou budete potřebovat. V takovém případě však není problém si kabely dokoupit, kdy více jsme se o tom zmiňovali už v části o konektivitě.
  • Redukce – u některých externích disků se můžete v dnešní době setkat s redukcí, typicky se jedná o redukci USB-A na USB-C, díky které se tak dodávaný kabel k externímu disku stane v podstatě univerzálně použitelný pro zařízení s oběma těmito typy konektorů.
  • Pouzdro – některé pevné disky mohou nabídnout jako součást příslušenství také ochranné pouzdro, které slouží obvykle k základní ochraně pevného disku při přenášení. Například pokud jej dáváte do tašky spolu s dalšími věcmi.

Jak externí disk používat?

Samotné používání externího disku opravdu není raketová věda. Jakmile si externí disk pořídíte, nejprve je potřeba jej po připojení k počítači naformátovat. Nejběžnější operační systém Windows umí pracovat s formáty souborů nejčastěji NTFS, FAT32 nebo exFAT. Následně se vám disk objeví ve správci souborů jako externí úložiště a můžete na něj zapisovat data.

Pokud budete chtít externí disk používat například s vaší smart TV, zjistěte si, jaký formát disků podporuje a podle toho jej na počítači naformátujte. Pokud se jedná o disk určený pro herní konzoli, budete jej muset připojit ke konzoli a naformátovat v prostředí samotné konzole.

Jak se starat o externí disk?

Externí disk nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Ostatně je to zařízení, které chceme především používat, nikoliv jej střežit jako oko v hlavě. Na druhou stranu zejména externí HDD jsou náchylnější na otřesy, proto bychom se měli vyvarovat pádům a otřesům disku zejména ve chvílích, kdy je v provozu a zapisují se nebo se z něj čtou data.

Z hlediska zachování integrity vašich dat na disku uložených, ať už se jedná o externí SSD disk nebo o HDD, je také vhodné, abyste před fyzickým odpojením kabelů od počítače tento disk také odpojili v operačním systému. Předejdete tak ztrátě nebo poškození dat na disku.

Nejznámější výrobci externích disků

Externí disky ADATA

Externí disky ADATA

Známý výrobce s dobrým poměrem ceny a výkonu, který nabídne přenosný disk jako externí HDD i úložný disk typu SSD. V nabídce má také odolné modely. Vyrábí třeba i USB klíčenky.

Externí disky WD

Externí disky WD

Firma Western Digital byla dlouhodobě známá jako jeden z největších výrobců pevných disků. Nabízí v sortimentu nejen přenosný harddisk, ale také síťová externí úložiště.

Externí disky Seagate

Externí disky Seagate

Další z firem, které spolu s WD patří k největším výrobcům pevných disků. Nabídne vám dnes také externí paměť třeba pro herní konzole, ale třeba rovněž externí SSD disk.

Externí disky SanDisk

Externí disky SanDisk

Populární jméno například mezi fotografy, a to z pohledu nabídky kvalitních paměťových karet. Zaměřuje se ale i na další paměťová média, jako externí disky nebo USB klíčenky.

Externí disky Samsung

Externí disky Samsung

Korejský výrobce, který z pohledu elektroniky vyrábí prakticky vše. Má také velmi populární a rychlé SSD disky, a to včetně externích variant využitelných jako přenosný disk.

Externí disky Verbatim

Externí disky Verbatim

V minulosti velmi známá společnost zejména z pohledu výroby optických médií, jako jsou CD nebo DVD. Dnes vyrábí také externí disky a další externí paměťová média.

Externí disky Transcend

Externí disky Transcend

Značka v jejíž nabídce najdete nejeden externí SSD disk. Zaměřuje se na paměťová média, zejména pak SSD disky včetně interních provedení do počítače.

Nejznámější prodejci nebo srovnávače externích disků

Externí disky Alza

Externí disky Alza

U nás snad všemi známý největší prodejce elektroniky, ale také největší tuzemský e-shop. Pokud jde o externí harddisk, tak je nabídka opravdu široká a zahrnuje vše od externích HDD po externí SSD s moderním rozhraním USB-C.

Externí disky CZC

Externí disky CZC.cz

Chcete-li pořídit kvalitní externí paměťový disk, můžete zavítat také na web nebo do prodejny tohoto prodejce. Také zde vás čeká široká nabídka, ať už jde o externí hard disk nebo SSD. Pořídíte různé kapacity od 500 GB, přes 3 TB až po daleko větší disky.

Externí disky Datart

Externí disky Datart

Prodejny této firmy se nejčastěji nacházejí v nákupních centrech, kde běžně pořídíte externí disk. Jelikož se jedná o velkého prodejce elektroniky, také zde můžete očekávat široký sortiment. Na prodejnách může být lokálně omezen, ale na e-shopu je vše.

Externí disky Heureka

Externí disky Heureka

Populární srovnávač cen, který vám porovná ceny nejen pro externí disky napříč různými internetovými obchody. Můžete si tak vybrat tu cenově nejvýhodnější nabídku. Kromě toho si můžete porovnat zboží, které vás zajímá, mezi sebou.

Cenové relace externích disků

V průběhu našeho průvodce jsme už naznačili, že ceny se liší už podle toho, jaký typ externího disku si pořídíte. Klasické HDD jsou typicky levnější, než SSD o srovnatelné kapacitě. Ceny se mohou lišit také podle kvality zpracování externího disku nebo podle nabízené konektivity a podobně. Cenové relace můžeme stanovit takto: 

  • Do 1 000 Kč – ty nejlevnější pevné disky koupíte pod touto cenovou hranicí, a to zhruba někde už od 700 Kč. Ty nejlevnější HDD mohou mít i nižší kapacitu než 500 GB, ale většina z nich bude disponovat právě touto kapacitou. Pořídíte zde ale také velmi levné externí SSD disky, které však budou mít kapacitu pouze okolo 120 GB. Typický konektor je Micro USB-B na straně disku a USB-A na straně počítače.
  • Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – v těchto cenách pořídíte přenosný disk typu HDD, který nabídne kapacitu od 1 TB do 4 TB na horní hranici této ceny. Vysoké kapacity kolem 4 TB jsou typické pro stolní externí úložiště. Pokud vás bude zajímat externí SSD disk, tak maximální kapacity v této ceně jsou kolem 1 TB. V této cenové relaci už také najdete řadu disků, které nabízejí odolnou pogumovanou konstrukci. Standardem začíná být konektor USB-C s rozhraním USB 3.2 Gen 1 nebo Gen 2.
  • Od 3 000 Kč výše – čím výše budete mířit, tím více samozřejmě lze očekávat. U běžných přenosných disků typu SSD si můžete vybírat daleko větší kapacity, jako je 2 TB nebo dokonce 4 TB, které mohou stát v desítkách tisíc korun. Můžete také pořídit stolní externí úložiště s SSD nebo pro více disků, vybavené síťovým rozhraním nebo rozhraním Thunderbolt.

Často kladené otázky při výběru externího disku

Je lepší externí HDD nebo SSD?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na vašem využití. Do značné míry jsme to probrali už v rámci našeho průvodce, jak vybrat nejlepší externí disk. Moderní SSD externí desky nabídnou rychlý přístup k datům, ale za to zaplatíte vyšší cenou za gigabajt. Klasické externí HDD jsou stále výrazně cenově dostupnější a i za nízkou cenu můžete získat vysokou kapacitou. Dostačuje to v případech, kdy potřebujete větší objemy dat spíše skladovat, než je často přepisovat a kopírovat.

Jakou rychlost nabízí USB-C?

Tato otázka je častá, ale plyne z nepochopení terminologie. USB-C, přesněji USB Type-C, nemá rychlost žádnou. Jde totiž pouze o označení pro typ (tvar) fyzického konektoru. Důležité je přenosové rozhraní, které tento konektor využívá, a to může být u každého zařízení (externího disku, počítače apod.) zcela jiné. Za konektorem USB-C se může schovávat rozhraní USB 3.1, ale také USB 3.2 (dnes v nejrychlejší variantě Gen 2). Konektor USB-C ale může nabídnout také rozhraní Thunderbolt (typicky počítače Apple).

Zajímavé zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive

5/5 - (5 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo