Obsah testu
Finské sauny jsou oblíbenou formou zdravé relaxace hlavně v chladném a zimním období. V dnešní době není žádný problém pořídit si tuto saunu také k sobě domů nebo na zahradu. Přinášíme srovnání vybraných modelů a poradíme vám, jak a podle čeho vybírat.
TEST: Nejlepší domácí finské sauny
Recenze Hanscraft Luonto
Domácí finská sauna Hanscraft Luonto je luxusní sauna určená pro 4 osoby vyrobená z kanadského smrku. Na první pohled vás zaujme elegantní design této sauny, takže se snadno stane nejen funkčním ozdravným prvkem, ale také vkusným doplňkem vašeho interiéru. Hmotnost sauny je 190 kg a celkové rozměry činí 2000 x 1600 x 1600 mm. Saunu velmi snadno namontujete, ať už do domu nebo do bytu. Pozor na to, že součástí balení nejsou kamna.
Saunování je velmi snadné. Necháte saunu předehřát asi 20 minut až na 90 °C, takže dosáhnete teploty, která je optimální pro vaši relaxaci po náročném dni a celkovou očistu vašeho organismu. Sauna pomáhá také při léčbě onemocnění dýchacích cest nebo při kožních onemocněních a pomáhá zlepšovat psychiku. Regulaci vlhkosti vzduchu zajistíte poléváním lávových kamenů. Do vody lze rovněž přidat vonné esence a zkombinovat vaše relaxační a očistné chvíle také se stále populárnější aromaterapií.
- Exkluzivní design
- Rohové provedení
- Snadná montáž
- Kamna nejsou součástí balení
Recenze Karibu Adelina
Interiérová finská sauna Karibu Adelina od známého výrobce nabídne kapacitu pro 2 osoby a její provedení je ze severského smrkového dřeva. U této sauny se nám líbí celkově kvalitní zpracování z hlazených prken a dřevo není chemicky ošetřeno. Zároveň není potřeba dřevo jakkoliv dále povrchově upravovat. Do sauny se instalují vstupní prosklené dveře, které můžete uchytit jak nalevo, tak napravo. Sklo je kouřové a bezpečnostní o tloušťce 8 mm. Celková hmotnost sauny je 330 kg a rozměry jsou 1870 x 1950 x 1690 mm. Sauna je mírně obdélníkového půdorysu.
Pokud se rozhodnete si tuto saunu pořídit, dejte si pozor na absenci podlahy, kdy sauna počítá s podkladem, na který ji postavíte. Právě proto, že sauna nemá vlastní podlahu, tak je potřeba umístit ji ideálně na dlažbu. K této sauně se dodává vnitřní příslušenství zahrnující dvě lavice ze smrku, ochranný rám na kamna, rovněž ze dřeva, a k tomu 18 kg kamenů do sauny.
- Nenápadný vzhled
- Pěkné provedení
- Vhodná i do bytu
- Absence vlastní podlahy
Recenze Karibu Elea
Finská sauna do bytu Karibu Elea může zaujmout každého, kdo hledá rohovou saunu pro 2 osoby do domu nebo do bytu. Je vyrobena z chemicky neošetřeného dřeva severského smrku a celková hmotnost sauny je 322 kg. Tato interiérová sauna má rozměry 1870 x 1950 x 1690 mm a prkna konstrukce jsou speciálně hlazená s dvojitým perem a drážkou. Provedení zajišťuje maximální pevnost a odolnost, a to i díky korozi odolnému materiálu.
Tato sauna nemá vlastní podlahu a doporučujeme ji tedy instalovat na vhodné povrchy, zejména na dlažbu. Dveře sauny jsou vyrobeny z kouřového bezpečnostního skla o síle 8 mm a je možné je instalovat s otevíráním vlevo i vpravo. Jako příslušenství je zde 18 kg saunových kamenů a 2 lavice vyrobené, stejně jako samotná sauna, ze smrkového dřeva. V této sauně lze dosáhnout optimální teploty pro saunování během asi dvou desítek minut, ideální pro relaxaci i zdravotní potíže.
- Kvalita konstrukce
- Rohové provedení
- Pohodlně zaměnitelné otevírání dveří
- Bez vlastní podlahy
TEST: Nejlepší venkovní finské sauny
Recenze Karibu Jorgen
Exteriérová finská sauna Karibu Jorgen je ideálním venkovním řešením pro 2 osoby za přijatelnou cenu. Je vyrobena ze smrkového dřeva a při rozměrech 2280 x 1960 x 1460 mm má hmotnost 486 kg. V rámci zakoupení sauny je možno získat také saunový balíček v ceně, který obsahuje teploměr, saunové hodiny, naběračku na vodu a vědro. Kromě toho lze využít možnosti dokoupení celé řady příplatkových prvků, které vám zpříjemní saunování. Součástí nejsou kamna a doporučuje se zvolit výkon 9 kW, samozřejmě i s ohledem na umístění v exteriéru.
Sauna od kvalitního německého výrobce nabídne solidní zpracování, přestože je použito pouze základní smrkové dřevo. Sauna je vybavena izolovanými dřevěnými dveřmi a podlaha je z masivních dřevěných prken, která jsou tlakově impregnovaná. Musíte však počítat s vyšší spotřebou, která půjdou na vrub i výkonným kamnům, na druhou stranu výkonnější kamna zase znamenají rychleji vyhřátou saunu.
- Příznivá cena
- Saunový balíček součástí dodávky
- Široké možnosti příplatkových prvků
- Vyšší spotřeba
Recenze Karibu Cuben
Venkovní finská sauna Karibu Cuben je určena pro 3 osoby. Celkové rozměry včetně předsíně jsou 2100 x 2760 x 2760 mm. Celková hmotnost činí 950 kg. Součástí jsou tři lehátka. Materiálem je smrkové dřevo, které zajišťuje dobrý poměr ceny a kvality. Jedná se však již o dražší saunu, což je dáno i celkovými rozměry domku, který vám však nabídne o to větší komfort při saunování v exteriéru. Zpracování je na velmi dobré úrovni, jak je u německého výrobce zvykem.
Spolehnout se můžete také na jednoduchou montáž, která je zajištěna díky dřevěným profilům pro snadné sestavení a smontování. Střecha je tvořena celistvou deskou. Akcentován je zde moderní design, který doplňují chromové rohové lišty. Se saunou dostanete také 18 kg lávových kamenů. Tento model je dodáván se saunovým balíčkem obsahujícím teploměr, saunové hodiny, naběračku na vodu a vědro. Saunová kamna jsou doporučována 9 kW.
- Kvalita provedení
- Předsíň pro vyšší komfort
- Saunový balíček v ceně
- Vyšší cena
Recenze Karibu Skrollan 2
Exteriérová finská sauna Karibu Skrollan 2 z přírodního dřeva je určena pro venkovní saunování 2 osob. Rozměry sauny jsou 2690 x 3370 x 2310 mm a hmotnost balení je 824 kg. Při použití doporučených elektrických saunových kamen o výkonu 9 kW (nejsou součástí dodávky), je třeba počítat s nutností dostatečného jištění 16A jističem a dostupností napájení 400 V. Na rozdíl od kamen ale v dodávce najdete 18 kg lávových kamenů pro optimální regulaci vlhkosti během procesu saunování.
Produkt se samozřejmě dodává klasicky v rozloženém stavu jako stavebnice a tady nám náš test potvrdil kvalitní provedení a kvalitní spojovací materiál včetně vrutů. Se sestavením vám pomůže i velmi dobrý návod. Pozor na to, že součástí dodávky sauny není střešní krytina a je tedy si potřeba poradit dle vašich vlastních preferencí. Samotná střecha je tvořena dřevěnými deskami o tloušťce 16 mm. Při stavbě saunového domku věnujte zvýšenou péči kvalitním základům.
- Kvalitní provedení
- Kompletní stavebnice
- Malá předsíň pro více komfortu
- Střešní krytina není součástí dodávky
Nejprodávanější finské sauny 2025
Finská sauna je příjemný způsob, jak posílit své zdraví nebo prostě jen příjemně zrelaxovat tělo i mysl. Proto je tady naše recenze, aby vám pomohla s výběrem. S volbou vhodné sauny je však spojena celá řada otázek.
Než se sami sebe zeptáte, jak vybrat finskou saunu, odpovězte si na několik základních otázek sami:
- Jaká má být velikost a jaké provedení – určitě vždy hraje důležitou roli, kde budete finskou saunu umisťovat. Pokud jste nějakým způsobem omezeni prostorem, což je nejčastější případ hlavně v interiéru, určitě se zaměřte na vnější rozměry a také na provedení s ohledem na plánované umístění. Některé sauny jsou klasického čtvercového nebo obdélníkového půdorysu, jiné mohou být v rohovém provedení.
- Jaká kapacita finské sauny vám dostačuje – určitě záleží také na tom, kolik vás plánuje finskou saunu najednou využívat. Menší finské sauny jsou pro jednu až dvě osoby, které jsou vhodné pro jednotlivce a páry, větší provedení potom bývají pro 3 osoby až pro 4 osoby. Určitě nekupujte zbytečně velkou saunu, pokud ji nevyužijete, protože zkrátka bude delší dobu trvat, než zde dosáhnete optimálních podmínek pro saunování a spotřebujete také více energie.
- Jaký má být výkon kamen – rozhodně je potřeba do finské sauny také zvolit vhodná saunová kamna, kdy úspornější modely mívají výkon okolo 3,6 kW, výkonné modely potom zase třeba i okolo 9 kW. Pozor na to, že ve většině případech nejsou sauny dodávány spolu s kamny, ale je potřeba je zakoupit zvlášť. Často dostanete jako příslušenství jen saunové kameny, případně vyhrazený prostor pro umístění kamen.
- Za jakým účelem si chcete finskou saunu pořídit – bezpochyby hraje roli také využití, které pro vás má sauna mít. Z tohoto pohledu vás může zajímat třeba vnitřní uspořádání sauny. Někdo si pořizuje saunu zkrátka pouze pro relaxaci, jiný zde hledá možnost zbavit se některých zdravotních problémů, nebo je alespoň lépe zvládat. Finská sauna je velmi vhodná například na problémy s dýchacími cestami, může pomoci při kožních problémech. Lze ji kombinovat také s aromaterapií. Pokud chodíte do sauny často, určitě se vyplatí pouvažovat nad jejím pořízením.
- Kolik jste ochotni do finské sauny investovat – finská sauna není úplně nejlevnější záležitost, počítejte s investicí v řádech desítek tisíc korun, další investici potom představují ještě saunová kamna, případně doplňkové příslušenství, které si budete chtít dokoupit. Na druhou stranu sauna se může stát vaším společníkem na dlouhou dobu a zpříjemní vám chvíle odpočinku.
Výběr sauny podléhá celé řadě aspektů, takže výše uvedené otázky a mnoho dalších si ještě podrobněji rozebereme nyní v rámci našeho průvodce, jak vybrat finskou saunu. Možná i vy zjistíte, že se už bez sauny doma neobejdete, ať už zvolíte domácí saunu do interiéru nebo venkovní exteriérové provedení finské sauny.
Co je to finská sauna?
Pokud jste v oblasti saunování nováčky, možná vás bude zajímat už základní otázka, co to vlastně je finská sauna. Zjednodušeně řečeno považujeme finskou saunu za saunu v pravém slova smyslu, jak byla původně vynalezena. Jedná se v podstatě o menší domek, který lze přirovnat k malému zahradnímu domku, který je obložen dřevem. Zde jsou většinou buď klasická kamna na dřevo do sauny nebo elektrická kamna do sauny.
Pokud chcete zažít pravé saunování, využijte k tomu právě finskou saunu. Mějte však na paměti, že ve finské sauně byste neměli pobývat příliš dlouho, jelikož jsou zde velmi vysoké teploty, typicky 80 až 110 °C.
Ačkoliv je sauna určena k relaxaci, vysoké teploty samozřejmě dávají našemu organismu zabrat, proto pobyt zde nemůže být dlouhodobý a je třeba se po pobytu v sauně zase zchladit. Ve finské sauně si můžete v závislosti na zvolené výšce lavice určit v jak teplém vzduchu chcete pobývat.
Infrasauna vs. finská sauna
V posledních letech se do popředí zájmu dostala infrasauna. Pokud vás zajímá, jaký je vlastně rozdíl mezi infrasaunou a klasickou finskou saunou, podíváme se na to právě nyní. Budete si tak moci vybrat, který typ je vám pravděpodobně bližší:
- Infrasauna – základním principem infrasauny je infračervené záření. Jedná se o speciální elektrické zářiče, které neohřívají vzduch, ale přímo objekty před zářičem, v našem případě tedy osoby. Teplota v infrasauně nepřesahuje 50 až 60 °C, jedná se tedy v podstatě o mírnější způsob saunování.
- Finská sauna – je určena těm, kteří hledají autentický zážitek že saunování. Mnohem rychleji se ve finské sauně zpotíte, dokonce se vám zvýší tělesná teplota až na 38 °C, což zahájí ozdravné procesy v těle. Tento způsob saunování je založen na velmi horkém okolním vzduchu 80 až 110 °C, který zvlhčujete poléváním lávových kamenů.
Oba typy saunování mají něco do sebe. Infrasauna je modernější, není tak náročná na provoz a údržbu. Na druhou stranu, vaše tělo se zde tak neprohřeje jako ve finské sauně, která tak má své nesporné výhody. Tradiční techniku saunování se zkrátka ještě nepodařilo zcela nahradit.
Kromě infrasauny a finské sauny existují ještě parní sauny, které se někdy označují jako turecké lázně a využívají zejména vysoké vlhkosti. Existují rovněž bio sauny, což je specifický druh finské sauny s nižší teplotou uzpůsobený lidem s problémy se srdcem.
Nakonec můžete znát ještě solnou saunu, kterou si zamilují ti, kteří nemají zrovna rádi vysoké teploty, ale spíše hledají léčivou sílu minerálů, která pomáhá při onemocněních dýchacích cest nebo ekzémech.
Rozdíly mezi domácí a venkovní finskou saunou
Pokud se vrátíme zpět k finským saunám, můžete si vybírat modely domácí, neboli interiérové finské sauny, ale také venkovní, neboli exteriérové finské sauny. Zaměřme se nyní na to, jaké jsou mezi těmito modely vlastně rozdíly, jaké mají přednosti nebo naopak nevýhody.
Domácí finská sauna
Oproti venkovní finské sauně má domácí finská sauna nižší náklady na provoz a údržbu a také nižší pořizovací náklady. Údržba je jednodušší zejména proto, že na saunu nepůsobí vnější vlivy, nic nezamrzá, dřevo vám déle vydrží a tak dále.
Interiérová finská sauna se zpravidla umísťuje do koupelny, do samostatné wellness místnosti nebo do sklepa, případně na verandu nebo do zimní zahrady. Většinou tam, kde najdete dostatek prostoru, kterým jste obvykle vždy určitým způsobem limitováni. Nejvíce pak přichází otázka prostoru na přetřes, pokud hledáte finskou saunu do bytu, který není právě největší.
Domácí finská sauna může být i zajímavým designovým prvkem z luxusních dřevin a s prosklením. Musíte ale myslet na to, že je třeba pro finskou saunu zajistit přívod čerstvého vzduchu a odvětrání. Musíte také zajistit místo pro chlazení, což se nejčastěji řeší sprchou nebo polévacím vědrem.
Výhody a nevýhody domácí finské sauny:
Venkovní finská sauna
Hlavním rozdílem oproti vnitřní finské sauně je skutečnost, že nejste limitováni prostorem. Zejména samozřejmě proto, že na zahradě obvykle máte mnohem více místa než doma. Určitě je dobré, pokud umístíte venku finskou saunu na klidné místo, kde vás nebudou rušit zbytečné hluky nebo zvědavé pohledy sousedů.
Mohou to být různá zákoutí zahrady, terasy nebo balkony či zastřešené pergoly. U venkovní sauny se zrovna přijít nenosí prosklení, aby vám do mí zkrátka nebylo vidět. Při saunování venku ale zažijete opravdu autentický pocit, jaký by vám měla finská sauna poskytnout.
Výhodou venkovní finské sauny je také jednodušší způsob, jak vyřešit ochlazování. Může to být jak sprcha, tak třeba v zimě sníh. Myslete ale na to, že venkovní sauna musí také více odolávat nepřízni počasí, to znamená dobrou střechu a výbornou izolaci.
To vše zvyšuje pořizovací cenu sauny, stejně tak venkovní umístění zvyšuje náklady na její vytápění hlavně v zimě. U exteriérové sauny si můžete volit jak mezi samostatnou saunou, tak speciálním saunovým domkem, kde máte umístěnou saunu a zároveň ochlazovací místnost nebo třeba vířivku apod. Saunový domek je samozřejmě cenově ještě výše.
Výhody a nevýhody venkovní finské sauny:
Důležité parametry
Pojďme se v této části průvodce zaměřit na důležité parametry výběru každé finské sauny. Bez ohledu na to, zda vybíráte vnitřní nebo venkovní finskou saunu, je dobré prostudovat si parametry produktu, který si plánujete pořídit. Jedině tak budete spokojeni s výběrem a dosáhnete optimálního využití sauny.
Umístění sauny
Vhodný typ finské sauny si vyberte podle jejího umístění. Umístění sauny často volíme podle toho, kolik na ni máme kde prostoru. Pokud vlastníte domek se zahradou, může být pro vás výhodné umístění venku, v bytě typických proporcí se zase budete muset prakticky vždy spokojit s umístěním vevnitř. V zásadě platí:
- Umístění doma – domácí neboli interiérové sauny je vhodné umístit třeba v koupelně, ve sklepě nebo ve wellness místnosti. Oblíbené je také umístění na verandě nebo v zimní zahradě.
- Umístění venku – pokud si pořídíte venkovní neboli exteriérovou saunu, zvolte pro ni klidné místo na zahradě. Můžete saunu umístit také do saunového domku, který vás ale přijde poměrně draho.
S ohledem na umístění finské sauny se do značné míry odlišuje její údržba. Myslete na to, že umístění doma chrání samotnou saunu a zvyšuje její životnost, musíte ale vyřešit například odvětrávání kvůli vlhkosti a dostatečný přísun čerstvého vzduchu.
Venku zase budete řešit povětrnostní vlivy a vyšší spotřebu spojenou s vytápěním v chladných dnech. Nezapomeňte na to, že pokud umístíte saunu na zahradě, musíte k ní mít někde přívod energie, případně vody.
Kapacita sauny
V závislosti na tom, kolik lidí se bude v sauně najednou saunovat, musíte zvolit také její kapacitu. Velikost sauny do značné míry ovlivňuje její spotřebu, proto nekupujte zbytečně velkou saunu, pokud jste například sami nebo v páru. Na trhu najdete sauny různých velikostí, ale ty nejběžnější jsou tyto:
Počet osob | Určení |
---|---|
Sauna pro 1 osobu | určená pouze pro jednotlivce |
Sauna pro 2 osoby | vhodná pro jednotlivce a páry |
Sauna pro 3 až 4 osoby | vhodná pro rodiny nebo skupiny přátel |
Je dobré zmínit, že sauny pro jednu osobu nejsou zásadně cenově výhodnější než sauny pro dvě osoby, takže je lepší mít v tomto případě trochu rezervu a připlatit si za více komfortu i pokud jste sami. Také dvoumístnou saunu totiž jeden člověk využije, jelikož zde má více prostoru natáhnout si nohy.
Při volbě vhodné velikosti sauny je rozhodující zejména to, kolik lidí bude saunu skutečně používat najednou.
Topidlo a jeho výkon
Pokud se zaměříme výhradně na finskou saunu, existují dva druhy topidel, které se v těchto saunách používají. Jejich volba záleží na tom, jak moc si chcete užít tradiční saunování a nakolik je pro vás zase důležité pohodlí. Původní sauna byla velmi prostá, takže se samozřejmě topilo dřevem. Dnes si můžete vybrat sauny obsahující:
- Saunová kamna na dřevo – tradičnější je samozřejmě topení dřevem v kamnech na dřevo, ale musíte počítat s nutností řešit dřevo a odvod spalin.
- Elektrická saunová kamna – komfortnější elektrická kamna vás zbaví nutnosti práce se dřevem, ale zase přicházíte o část autenticity původního saunování.
Pravdou je, že pokud si pořizujete domácí finskou saunu, zejména pak saunu do bytu, je jasné, že sáhnete po elektrických saunových kamnech. Saunová kamna na dřevo jsou vhodná v zásadě pouze do venkovních modelů a tam, kde práce se dřevem a jeho dostupnost není problém.
Při pořizování finské sauny si dejte pozor na to, že drtivá většina modelů neobsahuje žádná kamna jako součást balení. Saunová kamna si tedy dokupujete samostatně v závislosti na tom, jaký typ topidla hledáte a jaký požadujete výkon. Výkony slabších topidel se pohybují okolo 3,6 kW, pro velké sauny potom může být topidlo s výkonem i někde okolo 9 kW.
Provozní náklady
Před pořízením finské sauny si určitě propočítejte také provozní náklady, abyste nebyli posléze překvapeni. Rozdíly zde mohu být významné, a to i v závislosti na tom, zda provozujete domácí finskou saunu nebo venkovní finskou saunu.
Obecně je finská sauna z hlediska spotřeby náročnější než například infrasauna. Zejména to platí pro větší modely a modely, které využívají elektrické topidlo. Pokud budete mít kvalitní a dobře izolovanou finskou saunu vybavenou elektrickými saunovými kamny, tak při předpokladu 30 až 60 minut na počáteční vytopení sauny a saunování po 15 minutách pro 4 osoby, vás vyjde v nákladech na elektrickou energii někde okolo 40 až 80 Kč.
Spotřeba v případě saunových kamen na dřevo se potom bude lišit samozřejmě v závislosti na jeho dostupnosti konkrétně pro vás a jeho aktuální ceně, což se může velmi lišit, stejně jako může být rozdílná spotřeba kamen. Obecně však saunová kamna na dřevo vycházejí z hlediska provozních nákladů lépe než elektřina, zase je s nimi ale více práce.
Materiál
Pokud si pořizujete novou finskou saunu, určitě se zaměřte také na materiál. Můžete dnes pořídit poměrně levnou finskou saunu, ale obvykle se jedná o různé asijské produkty, které se běžně prodávají v rámci hobbymarketů a jejich kvalita nebývá taková, jako třeba u tradiční české výroby. Proto si dobře rozmyslete, jakou saunu si vlastně pořídíte. Důležité jsou její izolační vlastnosti, u venkovních modelů i odolnost proti povětrnostním vlivům, což má potom vliv na spotřebu a životnost samotné sauny.
Rozdíl v materiálu je také u venkovních a domácích modelů, kdy domácí modely jsou často kombinované s prosklenými prvky, které vypadají v interiéru dobře, samotné dřevo pak zpravidla nebývá chemický ošetřeno, jelikož to není potřeba. Venkovní sauny potom ošetření dřeva už vyžadují. Pokud se zaměříme na samotné dřevo, které je hlavní součástí nosné konstrukce každé sauny, zpravidla se setkáte s provedením:
- Severský smrk – jedná se o velmi častý materiál, který se používá na saunu. Můžete se setkat také s označením kanadský smrk, nebo různé poddruhy. Jde se o světlejší dřevo, které je spíše levnějším a ekonomickým řešením, můžete na něm vidět suky.
- Hemlock – jde o kanadský jedlovec, což je dřevo z vysoce odolné, pevné a má výborné izolační vlastnosti. Najdete jej u dražších provedení sauny.
- Červený cedr – V tomto případě jde opět o kvalitní dřevo, které je ovšem relativně drahé. Na saunách se využívá, protože je velmi odolné proti vlhkosti. Má charakteristickou dřevitou vůni.
- Imitace dřeva – ty nejlevnější sauny bývají provedeny z různých dřevěných imitací, kterým však doporučujeme se spíše vyhnou, zejména pro jejich horší izolační vlastnosti a nízkou odolnost.
Montáž a dostupnost servisu
Velkou výhodou finské sauny je, že si ji můžete snadno složit doma. Podobně jako různé zahradní domky, také finské sauny se dodávají standardně v rozloženém stavu, což zajišťuje jejich snadnou přepravu až k zákazníkovi. Pozor ale na to, že celé balení může vážit i stovky kilogramů a je tedy vhodné, pokud vám s převzetím zásilky má kdo pomoci.
Montáž je formou typické stavebnice, kdy jednotlivé prvky do sebe zapadnou, zpravidla zde jsou desky, které mají na jedné straně pero a na druhé drážku. Počítejte s tím, že u levnějších modelů může být jen strohý návod a sestavení může být případně náročnější.
Pokud ale vsadíte na kvalitní značku, pravděpodobně se dočkáte také prémiové kvality a jednoduchého sestavení. Pro správné sestavení je vždy potřeba si prostudovat návod ke konkrétní finské sauně.
Velmi podobné je to s dostupností servisu. Levní asijští výrobci vám samozřejmě neposkytnou žádný nadstandardní servis. Pokud se chcete obrátit pro radu k některému ze známých výrobců, zde naopak nebude žádný problém. Známé značky vám bez problému nabídnou náhradní díly, máte zpravidla také velký výběr příslušenství.
Výbava a příslušenství finských saun
Finské sauny jsou standardně vybaveny určitým zázemím. Kromě toho existuje řada příslušenství, které si můžete chtít nebo případně i musíte dokoupit. Vždy se tedy dívejte na to, co je přímo součástí dodávky samotné sauny, abyste nepřipláceli zbytečně hodně za příslušenství. Typicky se můžete setkat s touto výbavou či příslušenstvím:
- Lavice – součástí dodávky sauny většinou bývají také lavice pro vaši relaxaci, které jsou obvykle aspoň dvě. Ty tak nemusíte typicky dokupovat a běžně jsou vyrobeny ze stejného dřeva jako samotná sauna.
- Kameny do sauny – může se jednat například o lávové kameny a mnohdy jsou kameny do sauny také součástí dodávky. Slouží k tomu, abyste horké kameny v průběhu saunování polévali vodou, čímž regulujete vlhkost vzduchu.
- Saunová kamna – pro saunu jsou nepostradatelná, ale běžně součástí sauny nebývají. Vybíráte elektrickou nebo dřevěnou variantu a volíte výkon podle velikosti sauny.
- Teploměr – určitě je dobré mít v sauně umístěn teploměr, který vám řekne, jak máte saunu vytopenou.
- Přesýpací hodiny – stylová varianta odměření času v sauně. Přesýpací hodiny na vás mohou působit také relaxačním dojmem. Je vhodné si pořídit hodiny, které umí odměřit 15 minut, což je typické doporučené maximum pro setrvání ve finské sauně.
- Vědro – ve vědru budete mít vodu, kterou můžete polévat kamna nebo saunové kameny.
- Aroma oleje – pokud chcete saunování doplnit o příjemnou relaxační aromaterapii, můžete si zakoupit vonné oleje. Oblíbený je eukalyptus, citrusy a další.
- Věšáky a odkládací police – slouží k pověšení a odkládání ručníků, žínek, županů a dalších věcí, které si sebou berete do sauny.
- Ergonomické opěrky – do sauny si můžete pořídit také ergonomické doplňky pod záda nebo pod hlavu, které vám zpříjemní čas strávený v sauně.
Údržba finské sauny
Počítejte s tím, že pořízení finské sauny znamená také to, abyste se o ni dostatečně starali. Její pravidelná údržba je důležitá proto, aby vám dlouho vydržela a aby nebyla zdrojem nějakých bakterií. Zevrubnou údržbu je vhodné provádět aspoň jednou za měsíc, je důležité zejména umýt dřevo čistícím prostředkem, který má také desinfekční účinky.
Dřevo pak ošetřujeme ještě vrstvou parafínového oleje, který jej chrání před vlhkostí a pronikáním nečistot do jeho struktury.
Pokud saunu právě nepoužíváte, určitě se doporučuje, abyste ji nenechávali uzavřenou. Je vhodné nechat dveře sauny pootevřené, aby uvnitř nevznikal nepříjemný zápach. Nejčastěji se můžete setkávat s různou zatuchlinou nebo vznikem plísní z důvodů zvýšené vlhkosti.
U venkovní finské sauny je potřeba věnovat zvýšenou pozornost údržbě dřeva, které může podléhat hnilobě a jiným procesům. Dřevo je tak potřeba vhodně ošetřovat. Také je důležité, abyste při stavbě základů na saunu dobře oddělili podklad od vlastní konstrukce, aby nedocházelo k natahování vlhkosti z půdy.
Tipy pro saunování
Pojďme se ještě podívat na samotný proces saunování. Ten přispívá zejména posilování kardiovaskulárního systému, dopomáhá detoxikaci a zvyšuje imunitu při následném ochlazování a otužování. Pokud se rozhodnete saunovat, je vhodné myslet na správný postup:
- Do sauny vstupujeme čistí a osprchovaní. Je dobré si také připravit ručníky a žínky pro utírání potu.
- Otírání ručníky nebo žínkami během saunování pomáhá otevírat kožní póry, čímž zlepšujete uvolňování nečistot
- Jedno saunování ve finské sauně by nemělo překročit 15 minut, může to být i méně. Následně však můžete proces opakovat, a to až třikrát. Každý interval samozřejmě přerušíme zchlazením.
- Jakmile ukončíte saunování, doporučuje se chvíli relaxovat a nechat ochladit tělo vzduchem a až poté se osprchovat vlažnou vodou.
- Po ukončení saunování nepoužívejte běžné sprchové gely, protože mohou ucpávat otevřené póry pokožky.
- Po každém saunování je důležité také doplnit tekutiny, které jsme ztratili intenzivním pocením. Ideální je k tomu minerální voda.
Stavba sauny svépomocí?
Protože sauna není úplně nejlevnější produkt na trhu, mnoho z vás může napadnout, zda se vyplatí postavit si saunu svépomocí. Samozřejmě že do značné míry ano, ale musíte mít určitou zručnost, takže je to vlastně řešení pouze pro zapáleného domácího kutila. Vždy si však musíte na misky vah dát také nutnou vyšší investici času z vaší strany, takže ideální je stavět saunu svépomocí tehdy, pokud to děláte i pro ten pocit z vlastního díla.
Náklady na stavbu vlastními silami se mohou běžně pohybovat okolo 40 tisíc korun a výše v závislosti na tom, jakou saunu chcete postavit. V obecné rovině se na obdobných stavbách srovnatelných s komerčními produkty dá typicky ušetřit, případně použít kvalitnější materiál za stejnou cenu.
Pokud si netroufáte stavět saunu svépomocí základů, k dispozici bývají na trhu také zvýhodněné sety určené pro stavbu sauny, kde lze získat základní vybavení sauny za velmi výhodné ceny.
Bohužel ani u sauny postavené svépomocí se nezbavíte nutného vybavení sauny, které tvoří nemalou část nákladů. Jedná se především o saunová kamna. Stavba sauny tedy může být na první pohled zajímavá, ale určitě si to dvakrát dopředu rozmyslete.
Nejznámější výrobci
Karibu
Celým názvem Karibu Holztechnik je německý výrobce dřevostaveb. Jedná se o celosvětově přední společnost, pokud jde o výrobky ze dřeva. Soustředí se na velmi kvalitní produkty a při výrobě využívá inovativní technologie.
V jejím sortimentu najdete nejen sauny, ale také zahradní domky, domky na nářadí, dřevěné konstrukce k bazénu, dřevěná dětská hřiště nebo zastřešení parkovacích míst ze dřeva. Firma se zavazuje dodržovat vysoké evropské standardy, které jsou zárukou kvalitního produktu.
Hanscraft
Jedná se o výrobně obchodní společnost, která má sídlo v Praze. Specializací tohoto výrobce je prodej vířivek, infrasaun, finských saun a také estonských venkovních saun. Kromě toho nabízí také nejrůznější zahradní nábytek, solární sprchy nebo bazénové příslušenství, masážní přístroje a další.
Výroba mnohých produktů probíhá v České republice. Mezi špičkové produkty tohoto výrobce patří například vířivý bazén. Jedná se o společnost, která vám nabídne českou kvalitu i v oblasti finských saun.
Cenové relace finských saun
Podobně jako infrasauna, ani finská sauna nepatří zrovna k levným záležitostem. Musíte počítat s několika desítkami tisíc korun, přičemž pokud vsadíte na ty nejlevnější sauny, budete se muset spokojit s asijskou produkcí z hobbymarketů.
Obecně však doporučujeme investovat raději do kvalitních produktů, které jsou také z kvalitnějšího dřeva, mají lepší izolaci a vydrží vám celkově déle. Pokud si zkusíme definovat nějaké cenové relace, můžeme si ceny finských saun rozdělit takto:
- Do 40 000 Kč – jedná se o cenovou relaci, ve které pořídíte spíše levnější domácí finské sauny, případně relativně slušné finské sauny pro jednu až dvě osoby. Pokud jde o sauny pro 3 až 4 osoby, hojně se v této kategorii objevuje také nabídka hobbymarketů, což jsou zejména levnější asijské výrobky. Jestliže však hledáte saunu pro více než dvě osoby, doporučujeme se podívat do vyšší cenové kategorie.
- Od 40 000 do 70 000 Kč – v této ceně již pořídíte kvalitní finskou saunu do interiéru. Interiérová finská sauna z kvalitního dřeva pro 2 osoby nebo pro 4 osoby vám dokáže sloužit po mnoho let. V této ceně už objevíte také první venkovní finské sauny, tedy finské sauny do exteriéru. Většinou se bude jednat o sauny pro 2 osoby.
- 70 000 Kč a více – v těchto cenových relacích se nachází většina venkovních finských saun. Pokud vás zajímá exteriérová finská sauna pro 3 osoby nebo pro 4 osoby, může vás klidně vyjít na cenu přes 100 000 Kč. V těchto cenách se potom pohybují také Saunové domky, což může být sauna vybavená předsíní, případně dalšími prostorami pro ochlazovací místnost, vířivku apod.
Nakonec je potřeba podotknout, že většina modelů finských saun se nabízí bez dodávky saunových kamen. Jakmile si tedy pořídíte finskou saunu, počítejte ještě s další investicí právě do tohoto nepostradatelného vybavení. Cenu sauny vám může navýšit i další příslušenství, které si budete chtít pořídit, avšak saunová kamna jsou asi ta největší položka.
Nejčastější otázky při výběru finské sauny
Otázka na téma infrasauna vs finská sauna a jejich srovnání byla rozebrána i v rámci našeho průvodce výběrem výše. Finská sauna představuje klasický přístup k saunování při vysokých teplotách vzduchu okolo 90 °C. Infrasauna zase ohřívá přímo naše tělo a teplota vzduchu se pohybuje kolem 50 °C.
Ve finské sauně se vaše tělo více prohřeje, infra sauna je zase lepší pro lidi, kteří nesnáší tak dobře vysoké teploty vzduchu, případně pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním, pro které jsou vysoké teploty velkou zátěží.
Jaké jsou vlastně pádné důvody proto, abychom se saunovali? Saunování pomáhá k lepší rovnováze našeho těla jak po fyzické, tak po psychické stránce. Umí odbourávat každodenní stres, snižuje úzkost i napětí. Pomůže vám uvolnit vnitřní napětí a svaly. Pomáhá rovněž při regeneraci po fyzické zátěži, a také proto saunu využívají profesionální sportovci.
Sauna omlazuje a zpevňuje vaši pokožku, během saunování dochází k rovnoměrnému rozkládání tuků, což snižuje projevy celulitidy. Sauna především také posiluje vaši imunitu, dokáže posilovat kardiovaskulární systém a snižovat krevní tlak. Je vhodná na detoxikaci a celkovou očistu organismu.
Pokud chcete umocnit zážitek že saunování, určitě se podívejte na vonné esence z éterických olejů, které dodají vašemu pobytu v sauně nový rozměr. Aromaterapie je aktuálně velmi populární a dokáže posílit psychickou rovnováhu vašeho organismu.
Dokáže podpořit správné fungování vašeho těla a zlepšit hormonální rovnováhu. Ve finské sauně můžete jednoduše roztokem z éterického oleje polévat lávové kameny. Aromaterapii můžete doplnit také o nejrůznější wellness kosmetiku, která pomůže zlepšit zejména kvalitu vaší pokožky.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.