Obsah testu
Oblíbenost gravel biků stoupá a protože jeho výběr není vůbec jednoduchý, přinášíme vám srovnání vybraných modelů a poradíme, jak a podle čeho vybrat kolo přesně pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších gravelových kol
Recenze gravel kol
Recenze Specialized Diverge Sport Carbon
Gravel bike Specialized Diverge Sport Carbon je špičkové kolo, které to dává najevo už svou cenovkou. Má karbonové provedení rámu a jednopřevodníkový pohon s 11 převody. Samozřejmostí jsou v této cenové kategorii také hydraulické brzdy. Patří k jedněm z nejrychlejších a nejschopnějších gravel biků, které si můžete pořídit. Řadí se mezi specialisty na štěrkové cesty a podrží vás, ať už zdoláváte libovolný povrch, a to i díky komfortnímu tlumiči Future Shock, který nesnižuje vaši přesnost jízdy ani rychlost.
Kolo je vybaveno technologií pro ideální jízdu po štěrku má 20 mm axiální pružení naladěné speciálně na šotolinovou jízdu. Výrobce u tohoto kola také uplatnil progresivní geometrii, čím vzniklo kolo vybavené páčkou poskytující jezdcům stabilitu za všech okolností. Kolo má zvýšený dosah rámu a volnější hlavovou trubku a delší vidlice, což přidává na schopnostech při jízdě v blátě. Střed rámu je nízký, což dále zvyšuje celkovou stabilitu kola. Využít můžete propracované držáky na zavazadla.
- Propracovaná geometrie
- Tlumič Future Shock pro komfort i přesnost
- Kvalitní držáky na zavazadla
- Vysoká cena
Recenze Author Aura XR5
Gravel bike Author Aura XR5 patří mezi kvalitní stroje pro adrenalinové nadšence na štěrkové povrchy. Nabídne vám duralový rám, který je vyroben technologií trojího zeslabování pro dosažení co nejnižší hmotnosti při zachování pevnosti. Váha kola je 10,6 kg. Vidlice je karbonová. Kolo má dále hydraulické brzdy, kvalitní komponenty Shimano GRX 400 a možnost nastavit 20 rychlostí převodu.
Na nezpevněném povrchu i na silnici se budete moci spolehnout na kevlarové pláště Panaracer GravelKing SK Sport. Tento bike je svými koly celkově stavěn na hrubší zacházení, což si mnohdy vynutí náročnější terénní podmínky. Kola jsou zapletená s 32 dráty, což pevnost a odolnost zvyšuje. Líbit se vám bude pohodlné sedlo AuthorGuru. Je to velmi univerzální kolo, které využijete pro sportovní jízdu prakticky všude a můžete si jej na míru svým terénním požadavkům přizpůsobit i vhodným obutím, sklonem představce nebo nastavením řídítek.
- Velmi univerzální sportovní kolo
- Robustní kola a spolehlivé pláště
- Kvalitní komponenty
- Nic významného
Recenze Giant Revolt 0
Gravelové kolo Giant Revolt 0 patří mezi kvalitnější kola pro náročnější cyklisty, kteří však nutně nehledají tu nejvyšší kategorii. Toto kolo je vybaveno kvalitním hliníkovým rámem a kvalitními komponentami. Nabízí dvoupřevodníkové řešení s 11 převody. Pro co nejlepší brzdný účinek zde máte osazeny hydraulické brzdy. Brzdy i většina dalších komponent pohonného ústrojí je od výrobce Shimano.
Hliníkový rám je vybaven moderní geometrií, najdete zde také celokarbonovou vidlici, která zajistí tuhost a zároveň efektivitu šlapání. Celkový systém má také odpovídající poddajnost pro zvýšený komfort. Najdete zde také speciálně tvarovanou sedlovku pro co nejlepší odpružení. Celková stabilita kola v hrubším terénu je na vysoké úrovni, kromě toho si můžete změnit také rozvor kola, a to v závislosti na tom, zda vás zajímá stabilita ve vyšších rychlostech, kdy rozvor zvětšíte, nebo hledáte vyšší hbitost kola, a potom rozvor zmenšíte.
- Poměr cena/výkon
- Stabilita a komfort jízdy
- Lze upravit rozvor kola
- Nic významného
Recenze Kellys Soot 30
Gravel bike Kellys Soot 30 je určeno pro každého, kdo chce najít optimální kvalitativní střed pro běžného rekreačního bikera. Má hliníkový rám a další odlehčené prvky, kterými je dosaženo velmi pěkné hmotnosti 9,6 kg. V dané cenové kategorii je potřeba určitě ocenit kvalitu osazených komponent Shimano. Brzdy jsou mechanické TEKTRO, ale to je zde očekávatelný kompromis, který na druhou stranu znamená snadnější opravitelnost bez nutnosti odborného servisu.
Převodů si na tomto biku můžete nastavit 16, řetěz je od výrobce KMC. Pláště kol jsou jedinou drobnou slabinou tohoto modelu, avšak pro běžného jezdce budou pravděpodobně dostačující. Samozřejmostí gravelu je pevné odpružení a výrobce osadil také karbonovou vidlici z vlastní produkce. Na tomto biku oceníte velmi příjemný posed, který umožňuje také pohodlné sedlo WTB Volt. Celkově se jedná o velmi vyvážené kolo, které si oblíbí začínající i pokročilí nadšenci do šotolinové jízdy.
- Poměr cena/kvalita
- Kvalita komponent
- Nízká hmotnost
- Průměrné pláště
Recenze Giant Revolt 2
Gravel bike Giant Revolt 2 přináší dobrý poměr ceny a výkonu. Jedná se tedy o levnější kolo, i když už zasahuje do střední cenové kategorie. Vybaveno je hliníkovým rámem, využívá dvoupřevodníkový pohonný systém s 9 převody. Naleznete zde klasické mechanické brzdy, což je v této ceně očekávatelné. Na druhou stranu kolo nabídne kvalitní komponenty pohonného systému od výrobce Shimano.
Ačkoliv se jedná o levnější kolo, kromě hliníkového rámu zde stále najdete karbonovou vidlici. Tato nová generace kola z roku 2023 umožňuje také změnu rozvoru dle vašich požadavků na jízdu. Flip chip vložky zadních patek pro změnu rozvoru umožní také zvětšit prostor pro zadní plášť. Celkově je rámová sada navržena pro možnost montáže plášťů o šířce až 53 mm. Využít můžete také teleskopickou sedlovku nebo sedlovku s kulatým průměrem, nicméně v rámci sériovém výbavy je zde přítomna pohodlná sedlovka D-Fuse.
- Příjemná cena
- V rámci ceny kvalitní provedení a komponenty
- Možnost změny rozvoru
- Jen mechanické brzdy
Recenze Kross Esker 2.0
Gravel kolo Kross Esker 2.0 lze jednoznačně nazvat cenovým tipem. Výrobce, který se soustředí spíše na levnější kola, jež se přitom kvalitou vyrovnají zvučnějším značkám, nabízí toto kolo s hliníkovým rámem propracované konstrukce. Osazeno je mechanickými brzdami TEKTRO. Pohonné ústrojí, přehazovačka a další komponenty pohonného systému jsou od výrobce Shimano. Je zde devítistupňová kazeta s dvouřadou klikou pro snadný výběr zatížení dle podmínek na cestě. Celková hmotnost tohoto kola je 11,55 kg.
Toto kolo je postaveno na osvědčených a robustních řešeních. Zvoleny jsou komponenty, které nebudou problémové ani z hlediska oprav. Kolo nabízí velké množství úchytů, které je ideální pro připevnění nosičů a brašen. Množství upevňovacích bodů ocení každý příznivec bikepackingu. Kolo je navrženo jako klasické expediční kolo pro vaše dobrodružství, vyhoví hobby cyklistům i středně náročným jezdcům.
- Cena
- Kvalita komponent
- Množství upevňovacích bodů
- Jen mechanické brzdy
Nejprodávanější gravel kola 2025
Gravel kolo neboli gravel bike je poměrně novou kategorií, která se však těší velké oblibě. Pokud jste se rozhodli prozkoumat tuto kategorii blíže a pořídit si nějaké kolo tohoto typu, určitě vám přijde vhod naše recenze, která se právě na tato kola zaměřuje.
Na úvod zdůrazňujeme, že výběr gravelového kola není úplně nejjednodušší, protože parametry jednotlivých kol se v rámci této kategorie mohou velmi lišit, nakolik definice tohoto kola není úplně jednoznačná.
Abyste si vybrali správné kolo, určitě je dobré si odpovědět na několik základních otázek:
- Jaké naladění komponent vám bude vyhovovat – při výběru gravel biku hodně záleží na jednotlivých komponentech kola. Je tedy nutné se zaměřit na kvalitu či provedení brzd, převodovky, řídítek a dalších prvků. Pro každé kolo jsou komponenty velmi důležité a s ohledem na gravelové kolo se to nijak neliší. U převodovky vám musí sedět například nastavení převodů, dle toho, zda jezdíte více silnici nebo více terén, stejně tak je důležité se zaměřit třeba na tvar řídítek, jejich úchop, šířku úchopu a podobně. Někdy je dobré si nějaké gravel kolo nejdříve půjčit.
- Jaké budete mít využití pro gravelové kolo – v návaznosti na to, co jsme zmínili už v předchozím bodu, rozhodně se zaměřte na způsoby využití kola. Jezdíte hodně silnice, zajímá vás ale třeba také využití pro bikepacking? Jaký je poměr zpevněných silnic a nezpevněného povrchu u vaší běžné jízdy? Všechno zkrátka hraje roli. Určitě se zaměřte i na nosnost kola, pokud budete chtít na kole vozit zavazadla, je nosnost důležitá, stejně jako možnost vaše zavazadla na kolo uchytit. Gravel kola mají široké spektrum modelů, kdy různá kola jsou vhodná pro různě náročný terén.
- Jak velký důraz kladete na materiály – s kvalitou materiálů samozřejmě půjde nahoru i cena, proto je na to potřeba myslet. Důležitý je samozřejmě materiál samotného rámu, ale třeba také materiál ráfků a jeho kvalita. U rámů jsou nejběžnější materiály slitiny hliníku, často se objevuje také dural, což je marketingový název pro slitinu hliníku, a nakonec je tady samozřejmě nejdražší karbon nebo titan.
- Kolik jste ochotni do gravel biku investovat – kvalita kola a jednotlivých komponent bude hodně odvislá od ceny. Solidní gravelové kolo můžete koupit už do ceny čtyřicet tisíc korun, ale pokud chcete mít špičkové kolo bez větších kompromisu, budete muset na ceně přitlačit. Z pohledu investice do kola samozřejmě hodně záleží i na tom, jak často budete kolo využívat, zda jste spíše rekreační jezdci, nebo jezdíte denně a kladete důraz na výkony.
V rámci našeho průvodce výběrem se na jednotlivá témata podrobně podíváme, stejně tak rozebereme i celou řadu dalších aspektů, které jsou důležité při výběru gravel kola. Na otázku, jak vybrat gravelové kolo, se vám potom bude odpovídat mnohem jednodušeji.
Co to je gravel bike?
Začneme definicí, co to vlastně je gravel kolo. Tato kategorie je totiž relativně nová. Je to nepochybně trend, ale nechceme nutně tvrdit, že módní, na to si musí každý názor utvořit sám. Tato kola si každopádně našla cestu k mnoha cyklistům, hledajícím dobrodružství ve volné jízdě, a mohou oslovit i vás. Slovo „gravel“ znamená v překladu štěrk, či chcete-li šotolinu. V obecné rovině je to kolo, které je navrženo pro jízdu na široké škále povrchů, šotolina je pouze jedním z nich. Někdy se můžete setkat s tak trochu úsměvným českým označením „štěrkolet“.
Když ostrouháme prodejní marketing, tak gravelové kolo je vlastně klasickým univerzálem, protože je stavěno pro jízdu na různých površích. To nutně přináší kompromisy, protože na každý povrch samozřejmě najdete speciály, které budou tuto jízdu zvládat lépe (na silnici silničky, do terénu horská kola). Dnes je gravel bike určitá alternativa například k trekovému kolu, ale umožní vám být rychlejší na silnici než právě na trekovém nebo krosovém kole, přičemž zároveň stále budete rozumně zvládat také lehčí terén.
Definice gravel kola není úplně pevně ukotvena, z tohoto pohledu můžete najít poměrně široké spektrum provedení modelů, které nabízejí různí výrobci. Musíte si sami najít, co je pro vás ideální. Obecně lze doporučit, nejprve si nějaké gravel kolo vyzkoušet a vyzkoušet si také různá provedení, než se rozhodnete o jeho nákupu.
Gravel kolo nabízí relativně vyšší výkonnost, než současná treková nebo krosová kola, i když jej nelze označit za nějakého jejich přímého nástupce. Glavel bike má totiž hodně společného také se silničními koly, díky čemuž vám umožní být rychlejší právě na silnici. Je to zkrátka samostatná kategorie, která vám buď sedne, nebo ne, ale každopádně popularita těchto kol je rostoucí. Špičková gravel kola vypadají na první pohled hodně jako tradiční silniční kola, ale obvykle je od silniček odlišují čtyři klíčové vlastnosti:
- Širší pneumatiky – na štěrku, mimo zpevněné silnice, potřebujete širší pneumatiky, proto jsou větší než u silničních kol. Zároveň jsou však menší než u kol horských. Mívají vroubkovaný povrch nebo boční výstupky pro lepší schopnost zatáčet na smíšených površích.
- Geometrie – charakteristikou geometrie gravel kol je zvýšená stabilita a pohodlí. Špičkové gravel biky disponují velkým rozvorem, který je větší než u běžných silničních kol. Oproti silničnímu kolu sedíte v uvolněnější více vzpřímené poloze.
- Vychytávky rámu – u gravel kola najdete montážní body pro uchycení zavazadel. Také proto jsou tato kola oblíbená třeba pro bikepacking. A na kole najdete také držáky na blatníky, nosič apod.
- Řídítka – na gravel kolu jsou řídítka uzpůsobena tak, aby se s nimi dobře manipulovalo v proměnlivém terénu. Můžete použít také spodní úchop, což vám umožní přiblížit se pozici na klasickém silničním kole
Rozdíly u gravel kol najdete samozřejmě také u převodovky či brzd, tomu a mnohému dalšímu se budeme podrobněji věnovat ještě dále. Tato specifika jsou samozřejmě opět přizpůsobena hlavnímu účelu tohoto kola, a to je jízda po různém povrchu.
Závěrem našeho úvodního představení gravel kola můžeme konstatovat, že se jedná o kompromis mezi rychlým silničním kolem, cyklokrosovým kolem a v zásadě i horským kolem. Oproti trekovému nebo horskému kolu je gravel kolo samozřejmě rychlejší, jeho konstrukce dokáže dobře přenášet energii a nabízí velmi dobrou ovladatelnost a stabilitu na různém povrchu. Problémem může být horší tlumení nerovností, přičemž zároveň tato kola nejsou vhodná do skutečně náročného terénu.
Gravel e-bike
Protože velký rozmach v posledních letech zažívají elektrokola, nabídka elektrokol se samozřejmě nevyhýbá ani provedení gravel kola. Můžete tak zakoupit gravel elektrokolo, stejně jako třeba horské elektrokolo. Je samozřejmě potřeba počítat s vyšší hmotností řešení s elektromotorem, ale zase pohon elektromotoru může být v mnoha ohledech nedocenitelný, zejména pokud si chcete jízdu na kole užít a přitom vaše fyzička není taková.
Jinak je gravel elektrokolo svým určením vhodné na to stejné, co klasické gravel kolo. Je určeno pro jízdu na cestách-necestách. Ideální je na delší trasy, nejen za dobrodružstvím, můžete s ním klidně jezdit každý den do práce, kdy se přitom nemusíte obávat vydat i mimo silnici.
Důležité parametry
V rámci této části našeho průvodce výběrem se podíváme na to, jaké jsou důležité parametry, které je potřeba sledovat při výběru gravel kola. Bez ohledu na to, jaké kolo si vybíráte, určitě byste se měli zaměřit právě na tyto aspekty konstrukce a výbavy kola.
Velikost rámu
Velmi důležitá je samotná velikost kola vzhledem k vaší postavě. Tu definuje zejména velikost rámu. Je to důležité zejména proto, abyste si zajistili na kole maximální pohodlí, i když ujedete delší trasu. Velikosti rámů pro silniční, cyklokrosová a také gravel kola vzhledem k výšce postavy definuje následující tabulka:
Výška postavy | Velikost rámu |
---|---|
150 až 155 cm | 44 cm / 17“ / XXS |
155 až 165 cm | 47 cm / 18“ / XS |
165 až 170 cm | 50 cm / 19“ / S |
170 až 180 cm | 52 cm / 20“ / M |
180 až 185 cm | 54 cm / 21“ / L |
185 až 190 cm | 56 cm / 22“ / XL |
>195 cm | 59-60 cm / 24“ / XXL |
Velikosti rámů jsou uvedeny nejprve v centimetrech, následně v palcích a potom také v označení velikostí XXS až XXL, které používají někteří výrobci. Výběr správné velikosti rámu je klíčový také pro nastavení odpovídající geometrie kola, kdy výrobci dnes běžně mají u kvalitních silničních kol, cyklokrosových kol nebo gravelových kol přesný nákres, kde je geometrie rámu okótovaná pro každou velikost.
Dokonce si v dnešní době můžete prostřednictvím speciálního stroje zjistit dle vaší postavy vhodné nastavení a velikost jízdního kola a vše doladit přesně podle vašich tělesných proporcí. Toto však většinou řeší cyklisté, kteří vědí přesně, co chtějí. V opačném případě zde můžete naopak spíše ztratit. Pokud patříte mezi běžné hobby cyklisty, určitě si vystačíte s vhodnou volbou velikosti rámu a s kolem, které je nastaveno od výrobce.
Nakonec z hlediska volby vhodné velikosti rámu zmíníme pravidlo, kdy váháte, kterou velikost zvolit. Obvykle se tak děje proto, že vaše tělesná výška je někde na hranici volby dvou velikostí. Lepší je tedy vždy o něco větší rám než rám menší.
Materiály rámů
Gravel kola využívají různé materiály rámů, podobně jako je tomu u jiných typů kol. Každý materiál má své výhody a nevýhody, nedá se obecně říci, že jedno je lepší než druhé. Vždy záleží na vašich očekáváních od konkrétního kola a také třeba na tom, jak jste zkušeným jezdcem a zda je pro vás konkrétní řešení reálným přínosem, nebo rozdíly vlastně nepoznáte. Můžete se setkat s těmito materiály:
- Ocel – nejlevnější gravel kola mají klasický ocelový rám. Nevýhodou tohoto řešení je samozřejmě zejména vyšší hmotnost kola. Pevnost samotného rámu je nicméně na vysoké úrovni a nabídne vám klasický vjem z jízdy na kole.
- Lehké hliníkové slitiny – mezi lehké hliníkové slitiny řadíme například i dural, což je označení, se kterým se můžete setkat, avšak jedná se opět pouze o slitinu hliníku. Hliníkové slitiny jsou celkově cenově dostupnější, obecně naprosto dostatečné pro běžné uživatele a najdete je ve střední cenové hladině.
- Karbon – špičkový materiál, který se používá u profesionálních kol, a to zejména proto, že je pevný a lehký. Na druhou stranu mohou mít tento materiál i relativně levnější kola, kde však nemusí být taková kvalita tohoto materiálu. Můžete se setkat i s karbonem, který má obecně horší vlastnosti než kvalitní hliníková slitina. Pozor tedy na to.
- Titan – mezi špičkové materiály řadíme také titanové rámy, což je další alternativa ke karbonu, pokud hledáte profesionální řešení. V posledních letech patří mezi populární materiály.
Kde jsou poměrně zásadní rozdíly, to jsou vždy kvality různých materiálů. Jak jsme už nastínili výše, carbon automaticky neznamená kvalitu. Karbon je sice velmi pevný materiál, který je ovšem náchylnější na poškození třeba nárazem, kdy se může lámat a štěpit.
Pokud patříte mezi profesionální cyklisty, je pro vás karbon materiálem, který vám zajistí maximální pevnost rámu, je ještě lehčí než hliník, ale začátečníkům může v extrémních situacích dělat potíže. Proč? Řízení lehkého a tuhého karbonového kola je totiž velmi přesné, takže i vaše jezdecké chyby se o to více promítnou do jízdy.
Každý materiál má zkrátka své výhody a nevýhody, a tak je potřeba k tomu přistupovat a zvolit si to, co bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům a zdatnosti.
Průměr kol a šířka ráfku
Velmi důležitou součástí gravel kola jsou samozřejmě samotná kola. Je to hlavně proto, že je to vaše propojení se silnicí, takže mají vliv jak na kvalitu jízdy, rychlost jízdy i komfort. Pojďme se tedy zaměřit na vhodný průměr kol.
V dnešní době máte opravdu široké spektrum možností, jaká kola osadit na gravel bike. Většina výrobců gravel biků osazuje na své sériové modely větší průměry kol, které označujeme 700c. Je to vlastně průměr na silniční kola, který odpovídá ráfkům MTB 29“. U těchto gravel kol se využívá širší specifikace šířky ráfku 21 až 25 mm. Toto řešení je vhodné hlavně pro hladší vzorky pneumatik, kdy kolo využíváte více na silnici.
Někteří výrobci gravel biků mohou používat také menší průměr, který má označení 650b a odpovídá MTB 27,5“. To souvisí s trendem širších plášťů, které potom mají terénní schopnosti až srovnatelné s MTB modely.
Roli zde rozhodně hraje také kvalita materiálů samotných ráfků. Od toho se totiž odvíjí také schopnosti rychle akcelerovat a účinně přenášet sílu na kola pro pohyb vpřed. U sériových modelů se běžně setkáváme s hliníkovými ráfky, ocelovými špicemi a hliníkovými náboji, přičemž kola mohou být různé kvality. U levnějších modelů se šetří hlavně na kvalitě výpletu, a pokud chcete mít kolo účinněji pracující s vaší energii, určitě doporučujeme investovat do lepších a lehčích kol, které automaticky mají také vyšší účinnost.
Šířka a vzorek pláště
Velmi zásadní u gravel bike je volba vzorku a šířky pláště. Velmi to totiž ovlivňuje zejména jízdní vlastnosti vašeho kola. Výrobci plášťů v dnešní době nabízejí produkty speciálně určené pro gravel kola, a to pro různé typy povrchů.
Nejobvyklejší je provedení šířky pláště 38-42c, což je ve srovnání s čistě silničními plášti podstatně širší. To s sebou nese dva faktory, které jsou zásadní pro gravel kola a jejich určení. Jedná se zejména o:
- Vyšší jízdní komfort – získáte větší pohodlí jízdy, hlavně pokud pojedete po více rozbité silnici. Je to prostá fyzika. V plášti je totiž více vzduchu a dokáže tak komfortněji žehlit nerovnosti, což pomáhá zejména při absenci odpružené vidlice.
- Větší grip – protože širší plášť má větší styčnou plochu s povrchem, získáte lepší přilnavost a jistější vedení kola hlavně na nerovnostech nebo nestabilním povrchu.
Velkou roli samozřejmě hraje i samotný vzorek pláště, kdy záleží na struktuře a tvarování vroubků, které najdete na běhounu pláště. U gravel bike je to samozřejmě otázka určitého kompromisu a účelu využití vašeho kola. Výrobci se snaží najít ideální kompromis pro dobré odvalování na silnici bez velkého odporu, ale zároveň je potřeba získat také dostatečnou oporu na nestabilním povrchu.
V závislosti na určení konkrétního gravel kola mohou být konkrétní provedení plášťů vhodnější více do terénu nebo naopak více na silnici. To si potom musíte rozhodnout podle sebe, kde nejčastěji jezdíte.
Řídítka
Poměrně specifická jsou u gravel kola řídítka. Na první pohled vám mohou připomínat berany závodničky, tedy klasického silničního kola. Na druhou stranu je pro ně typické, že celkově jsou řídítka širší než u silničního kola, přičemž zároveň mají kratší sloupek. Také kapkovité rukojeti, které se protahují směrem dolů od horní tyče se rozšiřují mírně do stran, aby zajistily jistější úchop a vedení kola do správného směru.
Řídítka gravel kola jsou tedy vlastně takový hybrid mezi řídítky silničního kola a řídítky horského kola, aby se co nejlépe vybalancoval kvalitní úchop pro jízdu po silnici, ale zároveň se zajistila manévrovatelnost v proměnlivém terénu. Opět je toto řešení poplatné tomu, že gravel kolo je univerzálním kolem.
Brzdy
Pro gravel kola je jako pro jiná kola určená do terénu charakteristické, že využívají kotoučové brzdy, které nabídnou maximální brzdnou sílu, a to bez ohledu na to, jaké panují podmínky na trase vaší cesty. Můžete si vybírat ze dvou typů:
- Mechanické brzdy – každý zná klasické lankové, nebolí mechanické brzdy. Jejich výhodou je snadná nastavitelnost a opravitelnost, kterou zvládnete i sami. Fungují na stejném principu, jako ráfkové brzdy.
- Hydraulické brzdy – jestliže hledáte maximální spolehlivost a konzistenci brzdného účinku a zároveň tedy i největší brzdný výkon, můžete zvolit hydraulické brzdy. Jedná se o sofistikovanější řešení, které najdete na těch nejlepších gravel kolech. Jejich nastavení je ale složitější a vyžadují dokonalé odvzdušnění.
Pokud si budete pořizovat své první gravel kolo, pravděpodobně nesáhnete do té nejvyšší cenové kategorie, takže se můžete klidně spolehnout na mechanické brzdy, které jsou levnější. Jestliže však patříte mezi extrémní jezdce, pro které není žádná výzva dost velká a chcete od svých brzd maximální spolehlivost za všech okolností, hydraulické brzdy jsou správnou volbou. U hydrauliky však samozřejmě počítejte s vyšší cenou.
Pedály
Vaši pozornost si rozhodně zaslouží také pedály. Mají totiž samozřejmě velký vliv na jistotu vaší jízdy na gravel kole. Zejména pokud jezdíte více po nerovném terénu, kde budete zdolávat terénní výzvy, potřebujete mít na kole jistotu.
Pokud chcete vzít toto téma skutečně jako profesionálové, musíte počítat také s pořízením gravel bot. Tyto boty musí být v prvé řadě kompatibilní s vámi zvolenými pedály. Často se gravel kola prodávají bez pedálů, takže si budete muset pedály zvolit podle toho, jak vám osobně vyhovují.
U gravel kola si můžete zvolit pedály vhodné pro zacvaknutí a zajištění nohy. V takovém případě vám nehrozí sklouznutí nohy z pedálů, což usnadňuje zejména stoupání. Při jízdě na nerovném povrchu je však vhodnější pedálový systém, který není opatřen klipsnami, protože na nerovný terén je to zkrátka pohodlnější.
Existují dokonce cyklisté, kteří používají na gravel bike silniční pedály, což samozřejmě není nic proti ničemu. Je potřeba však vědět, že jezdíte primárně po silnicích, kde vám tyto pedály nebudou činit problémy. Pokud plánujete jezdit po nezpevněných cestách, není to ovšem dobrý nápad, a už vůbec ne v členitém terénu. Určitě to nedoporučujeme začátečníkům na gravel kole.
Pohon, převodníky, kazeta
Důležitou komponentou každého kola je samozřejmě jeho pohon. U gravel kola se můžete setkat s dvěma řešeními pohonu. Vhodný pohon, tak také zpřevodování nebo přehazovačku, jsi vybírejte podle toho, jaký poměr při jízdě trávíte na silnici a jaký v terénu. Řešení pohonu u gravel kola jsou následující:
- Jednopřevodníkové (1x) – vhodnější do členitého terénu, kde potřebujete náhlou změnu převodu. Mnoho těchto pohonů je odvozeno od paradigmatu pohonu MTB, kdy je vpředu jeden převodník a vzadu velká kazeta. To poskytne dostatek převodů pro jízdu v členitém terénu, přičemž rozestupy mezi převody jsou široké, takže při každé změně převodu zaznamenáte okamžitý rozdíl.
- Dvoupřevodníkové (2x) – jestliže se častěji pohybujete po silnici, je ideální řešení dvou převodníků, protože rozdíly mezi jednotlivými převodovými stupni jsou menší. Pozor na to, že toto řešení je náročnější na údržbu, zároveň je zde více komponent, které se mohou pokazit.
Volba konkrétního pohonu je vždy otázkou vašich preferencí. Musíte sami vědět, co při jízdě požadujete a co vám vyhovuje, proto vám můžeme vřele doporučit si kolo s jedním či druhým řešením nejprve vypůjčit na test.
Pokud plánujete gravel kolo používat více univerzálně, jednopřevodníkové řešení je v tomto ohledu odolnější, a to i díky tomu, že zadní přehazovačky jsou se spojkou, která pomáhá udržet napnutí řetězu. To snižuje riziko, že vám v terénu řetěz spadne. Dvoupřevodník zase nabízí komfortnější jízdu po silnici a snadnější dosahování vyšších rychlostí.
Sedlo
S ohledem na sedlo se jedná určitě o důležitou součást kola, protože podobně jako pedály nebo řídítka, je to součást, kde máte přímý kontakt s kolem. Na druhou stranu zároveň konkrétně u této komponenty se velmi těžko radí, protože každému zkrátka může vyhovovat něco jiného. Je to samozřejmě dáno i tvarováním našeho pozadí.
Sedla na gravel bike jsou různého typu, mohou být úzká, mohou být široká, s otvorem nebo bez. Roli hraje také povrch, který může být více klouzavý, nebo naopak drsnější. Vše je to hlavně o tom, abyste si nějaké sedlo vyzkoušeli a zjistili, zda vám vyhovuje.
Existují také krátká „short“ sedla, která mnoho jezdců preferuje, na druhou stranu u jiné skupiny lidí zase mohou způsobovat, že se příliš opíráte o ruce. Je to zkrátka vše velmi individuální a hodně záleží na vašich osobních preferencích. Univerzální odpověď zde neexistuje.
Funkce a příslušenství
Gravel kola mohou nabízet samozřejmě různé funkce a můžete si ke kolu dokoupit různé příslušenství. Vždy záleží na standardní výbavě konkrétního kola a na tom, co budete muset dokoupit či co potřebujete. Mezi obvyklé příslušenství patří:
- Osvětlení – základním příslušenstvím každého kola je nepochybně osvětlení. Světla mohou být napájena buď AAA bateriemi nebo dynamo nábojem, výběr můžete zvolit dle vašich preferencí, důležitá je efektivita a viditelnost.
- Blatníky – gravel bike je běžně uzpůsobeno k tomu, aby mohlo být osazeno blatníky, které jsou z různých materiálů. U kvalitních blatníků se setkáte s kombinací plastu a hliníku.
- Držáky – jelikož gravel kolo se používá také pro bikepacking, určitě jej můžete vybavit dodatečnými držáky, například na láhev nebo některé typy zavazadel.
- Zadní a přední nosič – pro v zásadě všestranné využití gravel kola i s častým převážením zavazadel, může být zajímavá možnost osadit kolo zadním nebo předním nosičem.
Nabídka nejznámějších prodejců
Decathlon
Známý velký prodejce, který nabízí široké spektrum zboží pro sportovce, má ve svém sortimentu samozřejmě také gravel kola. Pořídíte gravel kolo dámské i pánské a pochopitelně si můžete vybírat z nabídky mnoha výrobců. Kromě toho máte možnost si zde kolo rovněž půjčit, což vám umožní si vyzkoušet konkrétní provedení kola před nákupem.
Cyklobazar.cz
Jestliže vás zajímá možnost pořídit si gravel bike z druhé ruky, můžete využít také bazar. Není žádným tajemstvím, že kola jsou drahá, zejména pokud hledáte kvalitu, takže to může být možnost, jak ušetřit. Pořídíte gravel kolo nebo silniční kolo, ale také horská kola všeho druhu v různých cenových relacích. Levně takto můžete koupit kolo pro děti.
Nabídka nejznámějších výrobců
Specialized
Tato americká značka s historií od roku 1974 vám nabídne velmi široký výběr kol, mezi kterými najdete také gravel bike. Ostatně samotná nabídka právě gravel biků je velmi rozsáhlá, takže si zde může vybrat každý. Kromě velké nabídky je charakteristické také relativně široké cenové spektrum, takže si pořídí kolo jak začátečník, tak náročný cyklista.
Scott
Zakladatel této značky se narodil v roce 1914 v Philadelphii a značka pod jeho jménem začala v USA vyrábět nejprve vybavení pro zimní sporty. Byla průkopníkem v tomto oboru a za čas nahlédla i do dalších odvětví sportu, jako je třeba motokros. Sortiment se rozšířil také na jízdní kola, nabízí kvalitní modelové řady a vyberete si také gravel bike.
Giant
Jedná se o předního světového výrobce kvalitních jízdních kol a vybavení pro cyklisty. Skupina Giant Group byla založena už v roce 1972. Tchajwanský výrobce se soustředí na rozvoj pokročilých technologií a inovativní design. Patří mezi přední inovátory v cyklistice a sortiment nemůže pominout také gravel bike. Vyrábí i špičková elektrokola.
Kross
Značka patří k jedněm z předních výrobců jízdních kol v Evropě, kde se jí podařilo expandovat do mnoha evropských zemí. Na trhu působí od roku 1990 a pochází z Polska. Oproti některým celosvětově významnějším výrobcům nabízí dostupné modely. Značka se zaměřuje na treková a horská kola, pořídíte kola dámská i pánská. Gravel bike je v nabídce také.
Rock Machine
Velmi kvalitní gravel bike vám nabídne tento výrobce, i když nabídka konkrétních modelů není příliš široká. Můžete si pořídit modely pro začátečníky i pro profesionály. Značka vyrábí speciální gravel kola, které obstojí i na expedičních výpravách, pro což je tato kategorie kol jako stvořená. Výrobce nabízí designově povedené modely.
Cannondale
Jedná se o tradičního výrobce z USA. Tato značka byla založena už v roce 1971 ve státě Connecticut. Například první celoodpružené kolo představila tato firma už v roce 1991. V současné době nabízí také široké spektrum gravel kol. Samozřejmostí nabídky jsou jak levnější, tak kvalitnější vyšší rady, které ocení nároční cyklisté.
Trek
Další z výrobců z USA s dlouhou tradicí už od roku 1976. Hliníkové rámy začala tato značka produkovat už v roce 1985 jako jedna z prvních na světě. Carbon jako materiál tento výrobce použil už roku 1986. Od roku 1999 se soustředí i na dámy s koly WSD (Women Specific Design) respektující ženskou anatomii. Gravel kola jsou dnes běžnou součástí nabídky.
Cenové relace gravel biků
Asi není potřeba dvakrát zdůrazňovat, že jízdní kolo pořídíte ve velmi širokém cenovém spektru. Doslova od několika tisíc korun až klidně po stovky tisíc. Gravel kola zároveň nepatří k těm nejlevnějším, zejména pokud chcete vsadit na kvalitnější modely.
V rámci obvyklé nabídky na trhu, která bude oslovovat nejvíce cyklistů, si můžeme cenové kategorie gravel biků rozdělit takto:
- Do 20 000 Kč – v těchto cenách samozřejmě pořídíte ty nejlevnější modely. Velmi levné gravel kolo stojí okolo 15 tisíc korun a obecně jde spíše o varianty vhodné na občasné výlety a spíše jízdu po pevném povrchu či ve městě. Jsou určeny hlavně pro nenáročné použití. Nevýhodou této cenové kategorie je kromě nižší kvality materiálů a obvykle nižší kvality zpracování, také velmi malý výběr.
- Od 20 000 do 40 000 Kč – v této cenové relaci už budete mít z čeho vybírat. Obecně platí, že vybrat relativně kvalitní gravel bike můžete už v ceně kolem 35 tisíc korun. V levnějších cenových hladinách to zase budou do určité míry stále ještě kompromisní modely. Čím výše půjdete, tím zajímavější kousky ale můžete pořídit. Dá se říci, že na horní hranici uvedeného cenového intervalu už klasický hobby cyklista bez specifických nároků pořídí velmi kvalitní gravel bike.
- 40 000 Kč a více – jestliže hledáte nekompromisní řešení, zajímáte se o ty nejlepší materiály a chcete mít špičkové kolo, které je dobře naladěnou už z výroby, budete muset sáhnout pro několik desítek tisíc. V této cenové hladině se už objevují běžně karbonová kola, která jsou osazena prvotřídními komponenty. Ačkoliv nadstandardní kvalitu koupíte už kolem 50 tisíc korun, pokud chcete opravdu špičkové kolo, budete se pohybovat velmi blízko hranici 100 tisíc.
Nejčastější otázky při výběru gravel kola
Dlouhá léta hrála prim hlavně horská kola, naopak zde byla také kola silniční a něco mezi tím byla kola treková nebo krosová. Kategorie gravel bike přišla poměrně nedávno a kombinuje zážitky z volného terénu s jízdou po silnici.
S tímto kolem si zkrátka užijete oboje. Je určeno pro dobrodružné povahy, takže pokud se rádi vydáváte vstříc neznámému a hltáte kilometr za kilometrem, jste příznivci bikepackingu, je to kolo pro vás. Gravel bike je vlastně synonymem svobody a je na vás, zda si vyberete model více uzpůsobený na silnice nebo více na nezpevněné povrchy.
Svou siluetou a celkovým relativně subtilním designem může gravel bike poměrně jasně evokovat klasické silniční kolo. Od tohoto kola se však liší zejména lepším jízdním komfortem, což je dáno už silnějšími plášti, lépe se vypořádá s nerovnostmi a zvládne i lehčí terén. Také díky tomu je toto kolo odolnější než silniční kolo. Typické jsou pro něj kotoučové brzdy.
V obecné rovině nejsou gravel kola určena do extrémních terénních podmínek. Jak jsme už však zmínili v průběhu našeho průvodce výběrem, výrobci berou tuto kategorii velmi zeširoka, to znamená, že různé modely zvládají různě náročný terén.
Mnoho výrobců například rozděluje svou nabídku modelů od kol do náročnějšího terénu až po kola, která nabízejí vyšší efektivitu na silnici. Sami si proto vždy dopředu odpovězte na otázku, v jakém terénu reálně jezdíte a podle toho vybírejte kolo.
Každopádně gravel kolo není kolo horské a do nejtěžšího terénu se tak nehodí. Na druhou stranu opravdu těžký terén jezdí spíše menší část hobby jezdců a mnoho dosavadních majitelů horských kol tak může klidně gravel kolo bez problému vyzkoušet.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.