Obsah testu
Herní konzole jsou mezi hráči počítačových her stále oblíbenější. Přinášejí alternativu k hraní na PC a díky herním ovladačům a technologiím dokáží zprostředkovat stále lepší zážitek z hraní. Jsou výkonné i přenosné a naše recenze vám poradí s výběrem té pravé.
TEST: Nejvýkonnější herní konzole
Recenze Sony PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole Sony PlayStation 5 Digital Edition patří mezi TOP produkty na trhu, pokud jde o nabízený výkon. Provedení Digital Edition bez optické mechaniky, navíc má velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Díky absenci Blu-ray mechaniky ušetříte, přičemž jako bonus tím také získáte o něco elegantnější design. Jiný rozdíl oproti klasické variantě PlayStation 5 s optickou mechanikou zde není a hardware je zcela identický, včetně 825GB SSD úložiště. Pokud se ještě vrátíme k designu této konzole, tak ten je celkově velmi nevšední, zároveň je moderní a futuristický. Na druhou stranu trochu zaplakala praktičnost a konzole je poměrně velká.
Tuto herní konzoli řadíme mezi „next-gen“ konzole, které jsou připraveny na rozlišení 4K až při 120 snímcích za vteřinu. Tyto konzole zvládají technologií Ray Tracing, která zlepšuje vykreslování světelných paprsků a jejich odrazy od okolních objektů jsou realističtější. Tradičně je u Sony velmi kvalitní inovovaný ovladač DualSense, který má novou hmatovou odezvu a adaptivní spouště.
- Poměr cena/výkon proti verzi s mechanikou
- Štíhlejší a hezčí design proti verzi s mechanikou
- Nové vlastnosti DualSense
- Nutnost spolehnout se na digitální nákupy her
Recenze Sony PlayStation 5
Nejlepší hry na PlayStation vám umožní si zahrát právě Sony PlayStation 5, která je připravena na „next-gen“ hry využívající technologii Ray Tracing a rozlišení 4K, přičemž tato konzole zvládne v tomto rozlišení až 120 snímků za vteřinu. V balení ke konzoli dostanete nový ovladač DualSense, který byl zcela přepracován oproti předchozí generaci a nabízí třeba specialitku v podobě adaptivní spouště, která může klást různý odpor. Výkonný hardware zahrnuje osmijádrový procesor, 16 GB paměti a 825 GB prostoru na interním SSD. Jedná se o shodné hardwarové parametry s digitální edicí, ale navíc zde je k dispozici Blu-ray mechanika.
Pokud je Sony PlayStation 5 Digital Edition velká, tak tato varianta s Blu-ray mechanikou má kvůli ní navíc ještě trošku buclatější „bříško“, které rozměry ještě zvětšuje. U této verze se zvětšuje také cena, což je dáno opět přítomností mechaniky. Dobře tedy zvažte, zda Blu-ray mechaniku skutečně potřebujete a zda si nevystačíte s digitální verzí.
- Výkon, nové vlastnosti DualSense
- Extravagantní design
- Možnost používat Blu-ray disky
- Velké rozměry
Recenze Microsoft Xbox Series X
Pokud hledáte stroj, který zvládne nejlepší hry na Xbox, potom hledáte Microsoft Xbox Series X. výkon této konzole je v podstatě srovnatelný s konkurenční nejlepší nabídkou, takže z pohledu moderních „next-gen“ her využívajících Ray Tracing nebudete o nic ochuzeni. Series X zvládá 4K při 120 snímcích za sekundu, nabídne SSD úložiště o kapacitě 1 TB a v případě potřeby můžete využít také Blu-ray mechaniku. Spolu s konzolí dostanete nový přepracovaný herní ovladač Microsoft Xbox Wireless Controller.
Konzole má konzervativní tvary, dá se říci, že design je až strohý. Series X je navíc vyvedena v černé barvě s černým ovladačem, o to více je nenápadná. Ale lze na to rozhodně pohlížet zároveň také jako na výhodu. Přes svůj výkon je rozměrově konzole vcelku kompaktní. Na této konzoli si pohodlně užijete všechny nové hry, ale musíte počítat tradičně s menší zásobou exkluzivních titulů. O to více vás možná osloví předplatné Xbox Game Pass s velkou zásobou her zdarma nebo velkými slevami.
- Výkon
- Cenově dostupné hry
- Zajímavé předplatné Xbox Game Pass
- Méně exkluzivních herních titulů
TEST: Nejlepší herní konzole do 10 000 Kč
Recenze Sony PlayStation 4
Herní konzole Sony PlayStation 4 je starší generací herních konzolí od Sony. S ohledem na nižší cenu po uvedení novějšího modelu může být zajímavou volbou třeba jako herní konzole pro děti. Sony PlayStation 4 stále nabízí obrovskou zásobu her, které jsou stále velmi aktuální. Pokud se spokojíte s méně detailní grafikou u nejnovějších titulů a s hraním v nižším rozlišení Full HD, tak má tato konzole stále co říci. Musíte samozřejmě počítat s tím, že nové hry, které budou připraveny pro PlayStation 5, si už na této konzoli nezahrajete. Zatím je takových her poměrně málo, ale pochopitelně budou přibývat.
Co vás může u této konzole nejvíce limitovat, to je pravděpodobně rychlost, nebo spíše pomalost úložiště typu HDD. Není to ale něco, s čím by nešlo nic udělat, úložiště je možno vyměnit za rychlejší SSD, pokud byste o to měli zájem. Ale samozřejmě to pak ve výsledku navýší cenu konzole a už nevypadá cenově tak lákavě.
- Mnoho her vč. her pro PS3
- Stále výkonná konzole
- Rozumná cena
- Pomalé úložiště (HDD)
Recenze Microsoft Xbox Series S
Herní konzole Microsoft Xbox Series S je zajímavá tím, že se jedná o novou aktuální konzoli, která je však výkonnostně pod novými „next-gen“ konzolemi. Microsoft zvolil strategii, že vydá podstatně levnější méně výkonnou variantu vedle výkonné Series X, která bude podporovat nové hry pro novou generaci konzolí, ale s ohledem na nižší výkon pouze v nižším rozlišení či detailech. Microsoft Xbox Series S je tak ideální pro ty, kdo chtějí hrát nové hry a mají třeba jenom Full HD televizi.
Také je to konzole určená pro ty, kdo chtějí novou moderní konzoli, která bude mít dlouhou podporu a má rychlé úložiště SSD (byť jen 500 GB). Start konzole a načítání her je tak bleskové, tak jak od moderního zařízení očekáváte. Tato konzole může oslovit také ty hráče, kteří hrají spíše občasně, případně používají Xbox hlavně jako multimediální centrum. Počítat musíte s absencí Blu-ray mechaniky. Zaujmou opravdu malé rozměry a minimalistický design, který je sympatický i díky bílé barvě. Součástí balení je nový přepracovaný Microsoft Xbox Wireless Controller.
- Poměr cena/výkon
- Kompaktní rozměry, minimalistický design
- Aktuální konzole pro nové hry s rychlým SSD, byť v nižším rozlišení
- Nová generace, ale jen pro méně náročné hráče
Recenze Sony PlayStation 4 Slim
Herní konzole Sony PlayStation 4 Slim představuje tenké provedení klasické varianty PlayStation 4. Pokud hledáte opravdu kompaktní konzoli, potom vás může právě tento model oslovit. Pro hraní ve Full HD a pro méně náročné hráče, kteří hrají jen občas, je to stále zajímavá volba. Ačkoliv se jedná o starší generaci, která už nebude schopna provozovat nové hry pro PlayStation 5, stále nabízí dostatek výkonu a hlavně obrovskou plejádu herních titulů, které si můžete na této konzoli zahrát.
S ohledem na již zmiňovanou velkou zásobu her to tak občasným hráčům vůbec nemusí vadit. Taková konzole je cenově dostupná vč. starších levných i bazarových her. Kromě toho můžete využívat také zpětné kompatibility se starší verzí PlayStation 3, díky čemuž se vám okruh možných her ještě dále zvětší. Největším neduhem této konzole je hlavně klasické úložiště typu HDD, což způsobuje pomalý start konzole či načítání her.
- Kompaktní rozměry
- Mnoho her vč. her pro PS3
- Stále výkonná konzole
- Pomalé úložiště (HDD)
TEST: Nejlepší přenosné herní konzole
Recenze Nintendo Switch
Přenosná herní konzole, kterou lze také připojit do dokovací stanice, to je Nintendo Switch. Je natolik variabilní, že vás to samé překvapí. Hlavní jednotka je vybavena 6,2“ velkým displejem, který má rozlišení 1280 x 720. Může se to zdát málo, ale na dané velikosti je to dostatečné. Dále ve výbavě najdete Wi-Fi a Bluetooth, tedy vše potřebné na cesty. Kromě toho jsou zde dva samostatné odnímatelné ovladače Joy-Con po stranách, které můžete zkompletovat také do klasického gamepadu. Na zadní straně hlavní jednotky konzole je také malý stojánek, který vám umožní postavit ji kdekoliv na stole, aniž byste museli displej držet.
To pravé kouzlo přijde tehdy, jakmile Nintendo Switch zapojíte do dokovací stanice, kdy se rázem toto malinkaté zařízení připojí k vaší TV. Výstupní rozlišení na televizi je zde v tomto případě Full HD. Můžete si tak začít užívat své hry z Nintenda jako na klasické stolní herní konzoli.
- Neuvěřitelná variabilita, přenosná i stolní
- Unikátní koncepce ovladačů Joy-Con
- Originalita her na Nintendo
- Pro displej i do TV by se už hodilo vyšší rozlišení
Recenze Nintendo Switch Lite
Přenosná herní konzole Nintendo Switch Lite je stejně přenosná, jako její vybavenější bratříček Nintendo Switch. Má ovšem o něco menší displej, který disponuje 5,5“ úhlopříčkou, ale jinak nabídne stejné rozlišení 1280 x 720, je vybavena Wi-Fi, Bluetooth a má zkrátka vše, co očekáváte od konzole na cesty. Především má ale podstatně nižší cenovku, je celkově kompaktnější, menší a lehčí než je originální verze Nintendo Switch. Také ostatně proto má onen přívlastek Lite. Ovládání je u této konzole napevno, musíte počítat s tím, že nepodporuje výstup na TV a nemá kompatibilitu s dokovací stanici pro standardní „velký“ Nintendo Switch.
Za všech okolností je to však stále ta stejná konzole, se kterou si užijete ohromnou porci zábavy, jak je u Nintenda zvykem. Na to, jak malou konzoli zde držíte v ruce, tak můžete hrát nejen klasické Nintendo hry, jako je Mario nebo Zelda, ale také porty z počítače, například Skyrim.
- Cena
- Malé balení, velké schopnosti
- Originalita her na Nintendo
- Nekompatibilita s dokovací stanicí, a tedy nemožnost použít s TV
Recenze Nintendo Switch OLED
Přenosná herní konzole Nintendo Switch OLED přináší o něco navíc oproti hlavnímu modelu Nintendo Switch. Nejde tedy cestou odlehčeného modelu Lite, ale naopak něco přidává. A v tomto případě je to na pohled opravdu pěkný 7“ OLED displej. Právě technologie displeje je to, co vás zaujme. Bohužel rozlišení zůstalo zachováno, které je tedy jako u klasického Switche 1280 x 720. Jinak je výbava stejná, pochopitelně opět nechybí Wi-Fi a Bluetooth, což u přenosné herní konzole užijete. Užijete si zde ale především zejména již zmiňovaný OLED displej, což je hlavní důvod, proč si tuto konzoli koupit. Bohužel to pochopitelně navyšuje výslednou cenu konzole oproti standardnímu modelu, který sám o sobě není zrovna nejlevnější.
Poměrně drahý špás je to také s ohledem na relativně vyšší ceny her u Nintenda. Fanoušci značky a originálních klasických her si to však jistě dokáží omluvit. Výhodou tohoto modelu je také větší paměť, která činí 64 GB.
- OLED displej, 64 GB (oproti standardní verzi)
- Variabilita, Joy-Con ovladače
- Originalita her na Nintendo
- Vysoká cena
Nejprodávanější herní konzole 2025
Jestliže právě přemýšlíte nad tím, že si pořídíte novou herní konzoli, je dobré se nad samotným výběrem trochu více zamyslet. Na trhu existují různé herní platformy, mezi kterými se můžete rozhodovat, zároveň mohou být na tyto platformy vázány například exkluzivní hry. Záleží tedy na celé řadě vašich požadavků počínaje tím, jaké hry vlastně hrajete. Před samotným výběrem je dobré si zodpovědět některé otázky, které vás nasměrují správným směrem:
- Jak často hrajete hry – první otázkou je četnost našeho hraní. Někdo dokáže uh er prosedět celé hodiny, pro někoho je to spíše občasná relaxační záležitost. Záleží tedy na tom, zda jste náruživí hráči, nebo spíše takzvaní „casual“ hráči, tedy hezky česky příležitostní hráči, kteří nemají zpravidla tak velké nároky. Zatímco vášnivý hráč rozhodně sáhne pravděpodobně po nejlepších aktuálních konzolích, tak občasnému hráči se nemusí taková investice vyplatit a mohou jej zaujmout méně výkonné nebo starší konzole, které stále mají bohatou nabídku zajímavých herních titulů.
- Pozor na exkluzivitu her – jestli půjdete vybrat herní konzoli, rozhodně se zaměřte na to, jaké hry na které platformě existují. Zatímco řada her je multiplatformních a můžete si je zahrát na různých konzolích i PC, některé hry jsou exkluzivní pouze pro konkrétní platformu. Jako příklad můžeme uvést třeba sérii Gran Turismo pro PlayStation nebo naopak sérii Forza pro Xbox (a PC). Velmi specifické potom jsou často hry na Nintendo, což je dáno už charakterem těchto konzolí.
- Jak je pro vás důležitý výkon – samozřejmě si řeknete, že nejlepší je přece si koupit tu aktuálně nejvýkonnější konzoli. To je sice na jednu stranu pravda, protože získáte rezervu do budoucna, ale hodně záleží také na vašich vlastních nárocích. Potřebujete například hrát na 4K televizi? Pokud ne, může vám postačit konzole, která toto rozlišení neumí, má nižší výkon a je tak samozřejmě levnější.
- Kolik jste ochotni zaplatit – tím se dostáváme také k tomu, kolik vlastně chcete za konzoli zaplatit. Už jsme to nakousli výše, kdy náruživý hráč pravděpodobně nebude na penězích příliš šetřit, protože chce hrát nejnovější a nejnáročnější herní tituly hned teď. Pokud však hrajete spíše občasně, nemusí pro vás mít příliš drahá konzole zásadní smysl a spokojíte se s levnějším nebo starším modelem.
Rozdíly mezi hraním her na PC a na konzoli
Začněme naši pouť u toho, co je věčným tématem a často bodem sváru mezi jednotlivými tábory hráčů. A sice u toho, jaké jsou vlastně rozdíly mezi hraním počítačových her na počítači a na herní konzoli a proč má smysl si pořídit právě herní konzoli oproti počítači.
Samozřejmě existují hráči, kteří mají doma jak počítač, tak herní konzoli a z pohledu náruživého hráče je to asi ta nejlepší kombinace, protože si může užít to nejlepší z obou světů. Protože taková investice už ale samozřejmě trochu leze do peněz, často se spíše lidé rozhodují, zda si pořídí herní počítač nebo konzoli.
Herní svět na počítači je pestrý
Počítač je multifunkční zařízení, které samozřejmě nemusíme používat pouze k hraní her. Pokud tedy potřebujete výkonný počítač, v podstatě takto zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Pokud ale třeba máte pouze přenosný notebook na práci a na hraní her byste si museli pořídit výkonný herní počítač, tak je to samozřejmě poměrně nákladnější investice navíc, než v případě herní konzole. Výkonný hardware do počítače totiž rozhodně něco stojí.
Počítač je každopádně neskutečně univerzální a nabídne vám možnost hrát naprosto libovolné herní žánry. Je zde totiž nesporná výhoda ovládání klávesnicí a myší, která je v podstatě nutná pro určitou skupinu her. Příkladem mohou být například komplikované strategie, rozsáhlé světy online MMORPG a další.
Díky myši a klávesnici se na počítači skvěle hrají také FPS „střílečky“. K počítači můžete připojit prakticky libovolné herní příslušenství, takže pokud vám nebude stačit klávesnice a myš, není problém připojit například gamepad jako u herní konzole, ale také volant, joystick a další.
Hraní na počítači vás také nijak neomezuje z hlediska konkrétní platformy. Můžete využívat nejrůznější kanály online distribuce her, ať už se jedná třeba o Steam, Epic a jiné. Můžete využívat nejrůznější služby pro hraní za předplatné. Můžete si zakoupit fyzickou hru v obchodě, nebo elektronickou licenci prakticky kdekoliv vás napadne. Nákup her na počítač tak může být v mnoha případech levnější, protože máte více manévrovacích možností a můžete si najít výhodnější nabídku.
S konzolí nic neřešíte
Nepotřebujete pro svou práci počítač, nebo vám doma stačí tablet, lehký notebook nebo dokonce jen mobil? V takovém případě s konzolí rozhodně ušetříte, oproti tomu, kdybyste si museli kupovat herní počítač.
Důvod je ten, že konzole, ač mají vždy v době uvedení velmi výkonný hardware, tak jsou dotované svými výrobci. Výrobce konzolí totiž předpokládá, že mu konzoli zaplatíte nikoliv v její pořizovací ceně, ale nákupem herních titulů pro jeho platformu.
Konzole je totiž unifikovaný hardware, který mají všichni stejný, takže pro výrobce her je mnohem jednodušší odladit hru právě pro konzole. Pokud je vaše konzole pro konkrétní hru podporovaná, tak vám poběží plynule a přesně tak, jak to výrobce zamýšlel. Pokud podporovaná nebude, nepoběží. Jednoduché.
Velkou výhodou je, že nic nebudete muset řešit po dobu několika let, zpravidla do vydání další generace konzolí, kdy už je na vás, zda si pořídíte novou, nebo si vystačíte se staršími herními tituly.
Cena za maximální pohodlí u herní konzole je zpravidla vykoupena tím, že hry vás mohou vyjít dráž. Zejména v případě, pokud chcete hrát ty nejnovější herní tituly.
Na druhou stranu naopak můžete na herní konzoli zakoupit hry za v podstatě směšné peníze, např. pokud využijete nejrůznějších slev v online obchodě dané konzole třeba v rámci herního předplatného. Pokud máte herní konzoli s optickou mechanikou, můžete také kupovat fyzické disky z druhé ruky.
Cenou za maximální pohodlí je také určitá omezenost herních konzolí. Nemyslíme to teď nějak špatně, ale herní konzole jsou ideální pro určitý typ her. Typicky jsou to například hry s tématikou motorsportu, RPG, adventury, různé „hopsačky“, sportovní hry nebo různé exkluzivní interaktivní hry pro pohybové ovladače (což zase nemusí nabídnout počítač). Pro řadu herních žánrů nemusí být ovládání gamepadem či jiným herním ovladačem, vždy dostatečně přesné ve srovnání s klávesnicí a myší.
Proto se herní konzole tolik hodí právě na oddechové hraní her, kdy se „rozvalíte“ na gauči u televize. Jsou také skvělé pro zábavu s přáteli a hraní ve skupinách, kde můžete u jedné televize hrát třeba ve dvou. Je to tak trochu jiný přístup k hraní her, než na PC. V neposlední řadě vám herní konzole nabídnou exkluzivní herní tituly, někdy je lze hrát výhradně na dané konzoli (hlavně PS a Nintendo).
Stolní konzole vs. přenosné konzole
Pokud jste se rozhodli pro pořízení herní konzole, hodně záleží na tom, co od takového zařízení očekáváte. Pokud chcete hrát klasické hry, potom máte na výběr stolní konzole, které jednoduše připojíte k televizi, postavíte na jedno místo na TV stolek a to je vše.
Tyto herní konzole mohou být vybaveny optickou mechanikou, díky které lze spouštět hry také touto cestou. Základní premisa tedy je, že se jedná o větší zařízení a i když jsou často poměrně kompaktní, tak sebou takovou konzoli rozhodně nikam nosit nebudete. Slouží k tomu, že má pevně své místo a může například být využívána i jako multimediální centrum u vaší TV.
Kromě toho zde máme také přenosné herní konzole. Buď se v tomto případě bavíme o kategorii zařízení, která jsou velmi jednoduchá a využívají uzavřené prostředí s předinstalovanými hrami, nebo se můžeme bavit o herních konzolích, jejichž softwarová výbava umožňuje instalaci dalších her, podobně jako u „velkých“ konzolí.
Samozřejmostí však je, že tyto hry jsou značně odlišné od herních titulů, které si pořídíte na klasickou stolní konzoli. Jsou to hry, které jsou uzpůsobeny pro ovládání na malém displeji. V dnešní době se dá říci, že tento segment do značné míry ovládly smartphony, protože výkonný smartphone je dnes v podstatě taková přenosná kapesní herní konzole.
Retro konzole
Okrajově určitě stojí za zmínku také kategorie retro konzolí, která jsou tak trochu stranou od hlavního proudu. Typicky se jedná o jednoúčelové jednoduché přenosné zařízení, které evokuje začátky herních konzolí, kdy jsme po kapsách nosili nejrůznější herní krabičky, které nám nabídly několik her. Retro konzole nabízí třeba SEGA nebo a Atari.
Nejznámější výrobci herních konzolí a jejich herní platformy
Nyní se v rámci našeho průvodce dostáváme k tomu nejzajímavější mu, a sice k nabídce konzolí na trhu. V zásadě lze říci, že na aktuálním trhu existují dva velcí hráči, a to Sony se svou konzoli PlayStation a Microsoft s konzolí Xbox. Zejména z toho pohledu, pokud vás zajímá kategorie klasických „áčkových“ herních titulů, pro které potřebujete výkonnou stolní konzoli.
Potom je tady ještě firma Nintendo, která stojí od výše zmíněného proudu trochu stranou a specializuje se na specifické a specificky ovládané hry, jako jsou hry sportovní a pohybové či jinak interaktivní, zejména ale nabízí sortiment přenosných konzolí. Pokud si to tedy shrneme:
- Sony – konzole PlayStation
- Microsoft – konzole Xbox
- Nintendo – konzole Wii U, Switch aj.
Jelikož to rozhodně nechceme odbýt takto jednoduše, podrobněji se na následujících řádcích podíváme na nabídku jednotlivých firem, které dnes patří mezi hlavní lídry a samostatné platformy v herním průmyslu.
Sony
Nemusíte hrát počítačové hry, abyste věděli, co to je PlayStation. Tuhle značku zná zkrátka každý. Jedná se o produkt společnosti Sony a úplně první generace byla představena už v roce 1994. Japonská značka si doslova podmanila herní průmysl, teprve po letech jí vyrostla konkurence v podobě Xboxu od Microsoftu.
Aktuálně má Sony na trhu nejnovější generaci PlayStation 5, která patří mezi tzv. „next-gen“ konzole. Pro koupi konzole od Sony hodně často hovoří zajímavé exkluzivní herní tituly, které u konkurence nenajdete a nejsou ani na PC (o exkluzivních hrách si řekneme více ještě dále v textu).
Konzole PlayStation 5 se prodává ve dvou provedeních, a to ve variantě s optickou mechanikou Blu-ray a v mírně levnější variantě nazvané „Digital Edition“, která spoléhá na digitální distribuci her prostřednictvím online obchodu. Jedná se o konzoli, která je vybavena tím nejlepším, co vám aktuálně může Sony nabídnout.
Pokud byste nechtěli investovat do nejnovější a samozřejmě také nejdražší herní konzole PlayStation, můžete si vybírat také ze starších modelů, které jsou stále v prodeji. V úvahu dnes připadá PlayStation 4 nebo PlayStation 4 Pro. Tyto herní konzole dnes můžete pořídit také v kompaktní variantě Slim. Této varianty se do budoucna pravděpodobně dočká také PlayStation 5, jak je u Sony už zvykem.
U generace PlayStation 4 se budete muset spokojit s nižším výkonem, ale pokud neprahnete po nejnovějších herních titulech a nejlepší grafice, stále se jedná o vysoce použitelné konzole s velkou nabídkou her.
Herní průmysl posouvají dopředu také technologie, pokud se podíváme na firmu Sony, ta jich má za svou historii v rukávu nemálo. Zajímavou technologickou vychytávkou, kterou vám Sony nabídne k vaší konzoli PlayStation 4 nebo PlayStation 5, je náhlavní souprava PlayStation VR. Ta vám u podporovaných her nabídne možnost virtuální reality.
Proč PlayStation?
- Nejpopulárnější konzolová platforma = největší zájem herních vývojářů
- Zajímavé exkluzivní tituly pouze pro PlayStation
- Technologie PlayStation VR
Microsoft
Společnost Microsoft vstoupila do světa herních konzolí v roce 2001 se svou konzolí Xbox. Od té doby je Xbox hlavním rivalem PlayStationu od Sony. Microsoft, který je nejznámější asi pro svůj široce používaný operační systém Windows, „propašoval“ tento systém v podobě upravené verze Windows 10 také na konzoli Xbox. Také díky tomu je konzole Xbox v podstatě prezentována nejen jako herní konzole, ale také jako víceúčelové multimediální centrum, protože můžete instalovat celou řadu užitečných aplikací, třeba pro přehrávání vaší sbírky filmů ze síťového úložiště a podobně.
Pokud se ale zaměříme hlavně na hry, protože přece jen, Xbox je primárně herní konzole, tak aktuálně je na trhu v rámci „next-gen“ konzolí nejnovější a nejvýkonnější Xbox Series X. Ten má také svého menšího subtilnějšího a také slabšího bratříčka v podobě Xbox Series S.
V obou případech se jedná o aktuální a nově vydané konzole, nicméně výkonnostním konkurentem pro PlayStation 5 je pouze Xbox Series X. Je vybaven výkonným hardwarem, který zvládne tu nejlepší grafiku ve 4K, obsahuje SSD úložiště, má Blu-ray mechaniku.
Vzhledem k ceně Xbox Series S zpravidla nemá smysl se aktuálně dívat po starších konzolích z nabídky Microsoftu (Xbox One a Xbox 360) a je lepší sáhnout po této levnější novince. Díky velké zpětné kompatibilitě můžete na této konzoli hrát i staré hry na první Xbox.
Tak jako Sony má zajímavé technologie, stejně tak Microsoft u svého Xboxu v roce 2010 uvedl technologii zvanou Kinect. Pohybový senzor byl využitelný na nejrůznější sportovní, taneční nebo fitness hry. Vývoj tohoto ovladače však byl nakonec ukončen a k aktuálním Xbox Series X/S jej nepřipojíte. Co vás tedy může nalákat k Xboxu dnes? Třeba Xbox Game Pass a levné nákupy her nebo možnost hrát na konzoli, počítači i mobilu (více si řekneme ještě dále).
Proč Xbox?
- Zastane roli výkonné konzole i multimediálního centra u TV
- V prodeji vrcholná a levnější verze v rámci poslední generace (Series X/S)
- Možnost hrát i na PC a mobilu s Xbox Game Pass
Nintendo
Je to neuvěřitelné, ale svůj první elektronický herní systém uvedlo Nintendo už v roce 1985. Zařízení zvané Nintendo Entertainment System (NES) doprovázela dodnes velmi populární hra Super Mario Bros. Japonské Nintendo je tedy samozřejmě v herním průmyslu legenda a hlavně na severoamerickém a celkově na západních trzích je značka hodně zakořeněna. Nintendo je také historicky nejprodávanější značka herních konzolí.
Ve své sbírce zařízení má Nintendo opravdu velké množství zejména kapesních a přenosných konzolí. Přenosná herní konzole od Nintenda vždy patřila mezi populární herní konzole pro děti. Vždyť také stálo i za tak notoricky známou hrou, jako je Tetris. Můžeme vzpomenout legendární modely jako Nintendo DS Family nebo Game Boy či Wii.
Dnes je vlajkovou lodí Nintenda konzole s názvem Nintendo Switch (existuje také ve variantách Nintendo Switch OLED a Nintendo Switch Lite). Ačkoliv je to přenosná herní konzole, tak je absolutně variabilní a může fungovat také jako stolní konzole (neplatí pro model Lite). Celé kouzlo tkví v dokovací stanici, kdy po připojení odnímatelného modulu s displejem lze využívat Nintendo Switch jako klasickou konzoli u televize. Je tedy na vás, na jaké hraní máte právě náladu.
Proč konzoli od Nintendo?
- Originální hry vhodné i pro zábavu s přáteli
- Aktuální model Switch nabízí nevídanou variabilitu
- Když vás zajímá přenosná herní konzole
Předplacené služby
V souvislosti s herními konzolemi rozhodně nemůžeme opomenout také předplacené služby. Jedná se o služby, které vám především v rámci konzole umožní hrát online s ostatními hráči, získáte typicky slevy na nákup vybraných her v online obchodě ale mohou tu být i další výhody. Nejznámější a nejvyužívanější jsou předplacené služby pro nejrozšířenější konzole PlayStation nebo Xbox:
- PlayStation Plus
- Xbox Game Pass
Pokud si zaplatíte předplatné PlayStation Plus, můžete za pravidelný poplatek hrát online. Kromě toho si můžete také stáhnout vybrané hry v rámci předplatného zdarma a po dobu předplatného je využívat.
Něco podobného nabízí Xbox Game Pass, který lze pořídit v různých variantách. Opět můžete předplatit službu na určité období, přičemž ve své nejvyšší verzi Ultimate vám nabídne dokonce možnost hrát hry nejen na konzoli Xbox, ale také na počítači s Windows nebo na mobilním telefonu s Androidem. Také zde je v balíčku online hraní, můžete hrát vybrané tituly v průběhu členství zdarma, přičemž nabídka je opravdu široká a hry se obměňují.
Důležité parametry při výběru konzole
Pojďme se nyní podívat na to, co je vlastně důležité při výběru konzole. Už v úvodu našeho průvodce jsme si řekli, že nejdůležitější pro vás je, abyste si odpověděli na to, proč si danou konzoli pořizujete. Herní konzole není počítač, který si kupujete v nějaké vámi vybrané sestavě nebo si jej sami poskládáte, ale je to v podstatě uzavřená krabička.
Už z výše uvedeného textu je patrné, že pokud se soustředíte na velké „áčkové“ herní tituly, které požadují vysoký výkon, pravděpodobně se zaměříte na platformu PlayStation nebo Xbox. Konzole od Nintendo stojí tak trochu na jiném typu her, které nejsou tolik o výkonu.
Jestliže si chcete pořídit výkonnou konzoli, je tady jednoduchá odpověď. Pořiďte si nejnovější model poslední generace konzolí, ať už tedy z dílny Sony nebo Microsoftu. Taková konzole bude mít dostatečně výkonný procesor a grafickou kartu, bude mít dostatek operační paměti, aby dokázala provozovat po dobu minimálně následujících 5 let od svého vydání všechny hry, které na ni budou vydány. O vnitřní hardware se tak u herní konzole v podstatě zajímat nemusíte. Pro vás je u konzole nejdůležitější zejména:
- Typ a velikost úložiště – dnešní moderní generace konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X/S nabízejí úložiště typu SSD. To je dobré pro rychlejší načítání her. Zaměřte se také na kapacitu, protože velké nové hry zaberou hodně místa.
- Podporované rozlišení – vždy je důležité, k jaké televizi budete konzoli připojovat. Pokud vlastníte moderní 4K televizi, určitě se zaměřte na konzole PlayStation 5 a Xbox Series X. Pokud máte obrazovku s rozlišením Full HD, postačí vám Xbox Series S nebo i některá ze starších generací konzolí PlayStation nebo Xbox.
V některých případech pro vás může být zajímavá také konektorová výbava, kdy dnes u typické konzole najdete samozřejmě kromě napájení také konektor RJ45 pro zapojení do místní sítě, pochopitelně nesmí chybět HDMI konektor pro připojení k televizi a na konzoli můžete najít také několik USB portů, které mohou sloužit k připojení externího úložiště pro rozšíření kapacity či přehrávání multimediálního obsahu.
Příslušenství a hry
Příslušenství ke konzolím
- Herní ovladače – základním ovladačem každé konzole je gamepad, kdy ke konzoli dostanete minimálně jeden. Můžete si dokoupit další, pokud chcete například hrát hry pro dva. Dokoupit si můžete ale také volant a další herní ovladače.
- Pohybové ovladače – slouží pro hraní interaktivních pohybových her, jako jsou taneční nebo fitness hry.
- Ovladače „pro média“ – jako oficiální příslušenství nebo od třetích stran lze ke konzolím zakoupit klasický dálkový ovladač pro pohodlné ovládání médií, například přehrávání filmů.
- EYE kamera – pohybový senzor, který je možno dokoupit k PlayStationu. Snímá pohyby u interaktivních her.
- Kinect – pohybový senzor pro starší generace Xboxu. Jeho vývoj byl ukončen.
- PlayStation VR – náhlavní souprava pro virtuální realitu ke konzolím od Sony.
- Modul rozšiřující úložiště – ke konzolím lze dokoupit různé speciální moduly rozšiřující interní úložiště, potřebujete-li více místa.
Nejznámější a nejoblíbenější hry
Pro každou konzoli jsou bezesporu klíčové hry. Proto si určitě dávejte pozor na to, abyste si koupili konzoli, kde je nabídka her, které vás budou bavit. Pojďme se podívat na některé zajímavé „exkluzivky“.
- Nejlepší hry na PlayStation – exkluzivní hry pro PlayStation jsou například tituly ze série Gran Turismo Sport, Horizon Zero Dawn, hry ze série Uncharted, God of War, Ratchet & Clank, série The Last of Us a dlouhý seznam dalších her.
- Nejlepší hry na Xbox – Xbox od Microsoftu je na exkluzivní hry trochu chudší a hlavně existují vždy také pro PC, ale také zde najdete hry, které stojí za to. Z těch lepších je to zejména série Forza Motorsport, série Halo, Dead Rising nebo Gears of War a jiné.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače herních konzolí
Herní konzole Alza
Nejznámější český e-shop nejen s elektronikou nabízí samozřejmě k prodeji veškeré aktuální herní konzole, ale také širokou nabídku herních titulů.
Herní konzole CZC
Známý obchod s výpočetní technikou nabízí jak herní konzole, jako třeba Sony PlayStation 5 nebo Microsoft Xbox Series X, tak sortiment her.
Herní konzole Mall
Také v dalším známém e-shopu můžete zakoupit herní konzole, nejen nejznámější od Sony a Microsoftu, ale také třeba Nintendo Switch a pohybové hry na televizi.
Herní konzole Datart
Síť prodejen s elektronikou a také e-shop vám nabídne nejlepší hry na Xbox i PlayStation, hry pro dva a hry pro více hráčů. Koupíte herní konzole pro děti od různých výrobců.
Herní konzole Heureka
Na srovnávači cen je ideální porovnat si ceny mezi e-shopy, ať už vybíráte herní konzole pro děti, nebo vás zajímá přenosná herní konzole či nejlepší hry na PlayStation a Xbox.
Cenové relace herních konzolí
- Herní konzole do 5 000 Kč – nejnižší cenová relace, kde pořídíte jednoúčelové herní konzole do kapsy od různých výrobců, ale už také některé kapesní konzole od Nintenda. V této cenové relaci se také nachází většina příslušenství pro konzole.
- Herní konzole od 5 000 do 10 000 Kč – v těchto cenách pořídíte nejlepší herní konzole od Nintenda, ale už také například moderní Xbox Series S. jinak se v této cenové relaci nabízí typicky starší generace konzolí Xbox nebo PlayStation.
- Herní konzole od 10 000 Kč výše – v nejvyšší cenové relaci, která ale cenovku 10 000 Kč zase tak příliš nepřesahuje, koupíte už ty nejvýkonnější „next-gen“ konzole současnosti, jako je PlayStation 5 nebo Xbox Series X.
Často kladené otázky při výběru herní konzole
Existují zastánci jedné i druhé platformy. Také je tato otázka předmětem nekonečných diskuzí. Faktem je, že každá platforma má něco do sebe, každá nabídne trochu jiné hry a v mnoha ohledech je to otázka hlavně osobních preferencí.
Pokud chcete využít plné rozlišení TV a užít si tak maximální obrazovou kvalitu, budete muset sáhnout po některé „next-gen“ konzoli, tedy Sony PlayStation 5 nebo Microsoft Xbox Series X. Pokud se jedná o Microsoft Xbox Series S, tak je to sice nová konzole, ale na 4K nemá výkon.
Skutečností současné doby je, že distribuce her se významně přesunula do digitálního prostředí. Také proto dnes není problémem si pořídit konzoli, která neobsahuje optickou mechaniku. Pokud neplánujete přehrávat Blu-ray disky, nebo neplánujete nakupovat hry na discích po bazarech či hrát na nové konzoli nějaké starší hry co už máte doma, limitovat vás to nebude.
Nad přenosnou herní konzolí se často uvažuje jako nad konzolí vhodnou pro děti. Jako taková dětská herní konzole ale může na cestě posloužit také klasický smartphone a není potřeba kupovat samostatné zařízení. Pokud chcete ale od hraní víc, kdy se zabaví i celá rodina, můžete sáhnout po Nintendu.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Video_game_console
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.