Herní počítač je stroj, který by vám měl zajistit plynulé hraní současných počítačových her. Někdo na to jde cestou skládání komponent, pokud se na to necítíte, můžete si však herní počítač také pořídit sestavený. Jak vybrat herní počítač se podíváme v rámci naší recenze.
TEST: Nejlepší herní počítače nad 30 000 Kč
TEST: Nejlepší herní počítače do 30 000 Kč
TEST: Nejlepší herní počítače do 20 000 Kč
TEST: Nejlepší herní počítače do 10 000 Kč
Nejprodávanější herní počítače 2025
Herní počítač je stroj, který by vám měl zajistit plynulé hraní současných počítačových her. Někdo na to jde cestou skládání komponent, pokud se na to necítíte, můžete si však herní počítač také pořídit sestavený. Jak vybrat herní počítač se podíváme v rámci naší recenze.
Pokud jste se rozhodli, že si právě nyní pořídíte herní počítač, jsou pro vás určeny následující řádky, kde se vás pokusíme provést samotným výběrem, tak aby co nejlépe splnil vaše očekávání. Dnes je paradoxně možná i dobrá doba na pořízení herní sestavy jako celku, protože zejména samostatné grafické karty mají z důvodu nedostatku čipů ceny poměrně vysoko.
U výrobců sestav však můžete nyní narazit na zajímavé nabídky. Každý nepochybně ví, že u herního počítače je důležitý určitý výkon, ale je to také celá řada dalších aspektů, na které byste si měli dávat pozor. Před výběrem herního počítače je určitě dobré, pokud si zodpovíte některé základní otázky, které vás nasměrují správným směrem:
- Jak chcete herní počítač využívat – samozřejmě je jasné, že primárně na hry, proto si také pořizujete herní počítač. Počítač je však sám o sobě univerzální zařízení, které vám zpravidla slouží k celé řadě dalších činností. Prohlížení internetu samozřejmě asi zvládne, ale můžete chtít využívat počítač pro specifickou práci nebo studium, např. pokud se zabýváte grafikou, bylo by dobré si k hernímu počítači pořídit i kvalitní monitor.
- Jaké hry plánujete hrát – při pořizování herního počítače určitě hraje roli, jaké hry hrajete. Některé hry jsou náročnější na výkon, jiné naopak méně náročné. Záleží hodně i na tom, v jakém rozlišení budete chtít hry hrát. Pokud si vystačíte třeba s Full HD monitorem, určitě vám postačí méně výkonný počítač, pokud však plánujete hrát ve 4K, je to z pohledu nároků na výkon počítače úplně jiná liga. Také se rozmyslete, zda právě nevisí ve vzduchu nějaký očekávaný herní titul, který byste si chtěli v budoucnu zahrát a dopředu myslete, zda vám na něj výkon právě pořizovaného herního počítače bude stačit.
- Jak často na počítači hrajete – určitě záleží také na využití herního počítače, kdy náruživý hráč pravděpodobně bude mít vyšší nároky na konfiguraci počítače. Pokud však hrajete hry pouze občasně, nemusí se vám nákup opravdu výkonného herního počítače příliš vyplatit. Zůstane totiž málo využitý. U příležitostných hráčů se často nabízí, zda není lepší sáhnout po herní konzoli, která vás zejména dnes vyjde cenově výrazně levněji a delší dobu bude také stačit na nejnovější herní tituly.
- Kolik jste ochotni za herní počítač utratit – rozhodování o ceně je mnohem jednodušší tehdy, pokud je herní počítač skutečně univerzální zařízení, který vám slouží například i k práci. V takovém případě se stroj vlastně zaplatí. Pokud se jedná o počítač čistě na hry, který jinak nevyužijete, samozřejmě musíte počítat s tím, že okamžitě tratíte a obecně nějaký prodej počítače po několika letech zpravidla nikdy mnoho peněz nepřinese. Pamatujte na to, že do ceny musíte započítat také další příslušenství, jako je monitor, kvalitní klávesnice a myš, reproduktory, headset apod., pokud tedy tímto příslušenstvím aktuálně již nedisponujete.
Co to vlastně je herní PC a jaké další typy počítačů existují?
Asi není potřeba příliš rozvádět, že herní počítač je určen k hraní počítačových her. To je asi zřejmé úplně každému. Co to vlastně ale onen termín „herní počítač“ v konečném důsledku znamená? Abychom si na to odpověděli, je dobré se podívat na všechny typy počítačů, nebo lépe řečeno počítačových sestav, které můžete obvykle na trhu zakoupit. Jednotlivé varianty si potom blíže popíšeme:
- Herní počítač
- Pracovní stanice (workstation, profesionální PC)
- Kancelářský počítač
- Domácí počítač (multimediální PC)
V rámci našeho textu se zaměřujeme výhradně na stolní počítače, neřešíme zde notebooky. Výše zmíněné kategorie, snad až na klasické pracovní stanice, mají své zastoupení totiž také v mobilním segmentu. Můžete si pořídit herní notebook, ale také notebook určený pro kancelářskou práci nebo pro domácí využití na multimédia. Samostatnou kategorií počítačů jsou také počítače Mac od firmy Apple, které se ale nesoustředí na herní segment.
Herní počítač
Co je vlastně charakteristikou herního počítače a co jej odlišuje od ostatních počítačů? Pro herní počítač je důležitý procesorový a potom také grafický výkon. Pro tyto účely se využívají výkonné procesory a herní grafické karty. Určitě je také velmi důležitý rychlý SSD disk, rychlá operační paměť, které jsou dále schopny zvýšit výkon celého systému.
Zajímat vás může příslušenství, které je specifické právě pro herní počítače. Existují herní monitory, herní klávesnice a myši. Herní počítače často dokáží překvapit také svým designem, který je obvykle extravagantní, nezřídka se využívá různého LED podsvícení apod. Nezapomínejte ale na to, že tyto vychytávky počítač nedělají. Opravdu zásadní je pro něj výkon, tedy grafická karta a procesor, které musejí být v rovnováze. U herního počítače je zkrátka optimální, pokud procesor nebrzdí grafickou kartu a naopak.
Pracovní stanice
Velmi důležitou kategorii počítačů jsou také pracovní stanice, jinak také workstation. Tyto počítače jsou také velmi výkonné, často mohou nabízet výkon, který je třeba i vyšší, než u řady herních počítačů. Jedná se však o sestavy, nejčastěji renomovaných výrobců (HP, Dell, Apple aj.), které jsou určeny pro specifické pracovní nasazení vyžadující vysoký výkon.
Může se jednat o počítače například do grafických a filmových studií apod. Také tento počítač bude mít výkonný procesor a grafickou kartu, grafická karta zde však není herní, ale je uzpůsobena pro práci v grafických aplikacích. Charakteristikou těchto počítačů jsou také osazené serverové procesory, ECC paměti s korekcí chyb apod. To je hardware, který v herních počítačích nenajdete, protože je typicky příliš drahý a pro herní využití zbytečný.
Kancelářský počítač
Výše jsme hovořili o pracovních stanicích, které jsou určeny na profesionální náročnou práci. Práce je ale třeba také kancelářská práce, ta však není náročná na výpočetní výkon počítače. Alespoň ve většině případů. Kancelářské počítače tak bývají levnější, zpravidla nemají vůbec výkonnou grafickou kartu, dnes jim typicky stačí integrované řešení. Tyto počítače jsou tak pochopitelně zcela nevhodné na hraní her, typicky se nacházejí v kancelářích firem.
Domácí počítač
Na trhu najdete také základní počítače pro domácí použití, které se nejčastěji využívají na multimédia, tzn. internet, sledování filmů nebo přehrávání videí. Od toho také někdy název multimediální PC. Tyto počítače často už obsahují nějakou základní grafickou kartu, která však nebývá tak výkonná, aby zvládala nejnovější hry. Mnohdy tyto počítače mohou být také zvláštní konstrukce, například různé stylové PC nebo All in One řešení (PC v monitoru).
Důležité parametry herního počítače
Pojďme se nyní dále zabývat už výhradně herními počítači. Rozebereme si všechny důležité parametry, které je potřeba při výběru dobrého herního počítače sledovat, abyste následně nebyli zklamaní. Ve stručnosti si tedy souhrnně zopakujeme, co je pro herní počítač nejdůležitější:
- Herní grafická karta
- Výkonný procesor (aspoň 6jádrový)
- Rychlý SSD disk (aspoň 1 TB)
- Kvalitní základní deska
- Dostatek operační paměti (aspoň 16 GB)
- Dostatečně dimenzovaný kvalitní zdroj
- Herní periferie dle vašich potřeb
To je v zásadě asi to hlavní, co by vás u herního počítače mělo zajímat. Jednotlivé komponenty si podrobně rozebereme, řekneme si, jaké jsou minimální nároky v tomto ohledu na herní počítač u každé komponenty a dále se potom podíváme na periferie, konektivitu a další související výbavu.
Procesor
Jednou ze základních a důležitých komponent každého počítače je samozřejmě procesor. U herního počítače je tato komponenta obdobně důležitá jako herní grafická karta, o které se budeme bavit dále. Je také důležité, abyste si vybrali procesor, který bude dobře sekundovat vámi vybrané grafické kartě. To znamená, že jedna komponenta nebude brzdit druhou. V zásadě si dnes můžete vybírat mezi procesory:
- Intel – společnost Intel není potřeba dlouze představovat, po dlouhá léta nabízí výkonné procesory řady Core, které sice možná v posledních letech trochu ztrácí, ale zejména do herních počítačů jsou stále velmi vhodné a někdy i cenově výhodné.
- AMD – firma AMD je konkurencí pro Intel, která se zejména v posledních letech vytáhla s řadou procesorů Ryzen. Ty dnes mohou oproti procesorům od Intelu v celé řadě nasazení vynikat, avšak co se týká herního výkonu, jsou často srovnatelné.
Jestliže přemýšlíte nad tím, který procesor do herního počítače, v dnešní době tedy neuděláte vedle ani u Intelu, ani AMD. Záleží hlavně na tom, který konkrétní model si vyberete. Pokud se podíváme na takovou zlatou střední cestu, tak v nabídce Intelu je zajímavým, a to i cenově oproti konkurenci, Core i5 10400F, který je z hlediska herního výkonu srovnatelný s AMD Ryzen 5 3600, ale je levnější.
Jestliže budete hledat absolutní výkonnostní špičku, samozřejmě se můžete dívat do kategorie procesorů Intel Core i7 nebo Core i9 či AMD Ryzen 7 nebo Ryzen 9. Vždy už záleží jen na tom, jak hluboko do kapsy chcete sáhnout.
Pokud si vybíráte vhodný procesor do herního počítače, myslete na to, že pokud se má skutečně jednat o herní počítač s nějakým výhledem do budoucna, v dnešní době nemá smysl jít pod 6jádrový procesor. Dnešní nové hry již zvládají využití více procesorových jader, což dříve neplatilo.
Z hlediska minimální vhodné konfigurace do herního počítače byste měli sáhnout po procesorech z řady Core i5 nebo Ryzen 5. Pokud si projdete výkonnostní testy jednotlivých modelů těchto procesorů, naleznete v této kategorii vždy vhodného kandidáta v poměru ceny a výkonu.
Herní grafická karta
Ještě možná důležitější komponentou než procesor, je u herního počítače samozřejmě grafická karta. I když, jak už jsme říkali, málo platná vám bude výkonná grafická karta u slabého procesoru, protože se bude většinu času nudit, jelikož ji procesor nezvládne dostatečně rychle krmit daty. Vůbec tak nebude poznat její výkon. Proto opět zdůrazňujeme a vždy na to pamatujte, že tyto dvě komponenty musí být vzájemně vyvážené, jinak jenom vyhazujete peníze oknem. Na trhu dnes existují podobně jako v případě procesorů prakticky pouze dvě společnosti vyrábějící grafické čipy:
- NVIDIA – společnost NVIDIA je známá svými grafickými čipy GeForce, což je řada grafických čipů, která se vyrábí s výkonem speciálně odladěným pro hry. Nejvýkonnější herní řady nesou označení RTX. V high-endu prakticky nemá konkurenci.
- AMD – firma AMD v minulosti odkoupila výrobce grafických čipů ATI. Dnes tedy kromě procesorů vyrábí také grafické čipy a nabízí své herní grafiky řady Radeon. Je zdatným konkurentem pro NVIDII, trochu ztrácí v tom nejvyšším high-endu.
Situace kolem grafických karet na současném trhu je poněkud delikátní a není pro hráče příznivá. Do určité míry za to může těžba kryptoměn, svým dílem také covid a problémy s uspokojením poptávky po čipech. Důsledkem tak je, že spousta modelových řad je nedostupných a ty které jsou, tak jsou neúměrně drahé, oproti cenovce, kterou by měly za normální situace. To, co bychom dnes označili za vyšší střední třídu, tedy třeba GeForce RTX 3070 nebo Radeon 6700 XT, má nepříjemně vysokou cenovku nebo to nekoupíte.
Při výběru herního počítače, který by vám měl pár let vydržet, byste se určitě měli dívat na aktuální řady herních grafických karet. Výše jsme zmiňovali výkonné GeForce RTX nebo řadu Radeon RX 6000, zahrát si ale můžete i za méně.
Z pohledu minimální konfigurace vám mohou na Full HD hraní, tedy s monitorem v tomto rozlišení, postačovat i méně výkonné starší modelové řady herních grafických karet. Mohou to být karty z řady NVIDIA GTX nebo starší řady AMD RX. Minimum grafické paměti by mělo být 6 až 8 GB.
Základní deska
Jedna z nejdůležitějších komponent každého počítače, protože se do ní osazují veškeré další komponenty. Slouží tedy jako takový hlavní komunikační uzel mezi všemi sběrnicemi, zajišťuje také například správné napájení procesoru a grafické karty, pamětí atd. Tato komponenta vás bude nejvíce zajímat tehdy, pokud si skládáte počítač z jednotlivých komponent sami, případně si jej chcete nechat složit v nějakém e-shopu. Při koupi hotových herních počítačů je potřeba se obvykle spolehnout na to, že výrobce tuto komponentu příliš neošidil, lépe řečeno, příliš ani ní šetřil. Základní deska totiž přímo ovlivňuje:
- Stabilitu počítače – u základní desky je velmi důležitá například kvalitní napájecí kaskáda procesoru, aby byla zajištěna stabilita napětí, což je důležité jak při běžném provozu, tak zejména při provozu „hladovějších“ procesorů nebo procesorů přetaktovaných.
- Výkon celé sestavy – na výkon celé sestavy může mít vliv kvalita samotné desky, ale také použitá čipová sada na základní desce (která také definuje možnost osazení procesoru, tedy buď Intel nebo AMD), některé čipové sady nabízejí lepší výbavu a větší možnosti, například co do přetaktování, ale také samotného nastavení v UEFI desky apod.
Některé vybavenější základní desky jsou také označovány jako herní. Takové základní desky často používají kvalitnější komponenty, ať už samotné součástky jako kondenzátory, případně mohou nabídnout lepší konektivitu, kvalitnější integrovanou zvukovou kartu a celou řadu dalších vlastností. Také bývají vyrobeny z lepších materiálu, PCB má více vrstev apod. Určitě je dobré, pokud můžete zjistit, jaká základní deska je osazena v herním počítači, který si pořizujete.
Dá se říci, že u základní desky neexistuje nic jako minimální konfigurace, vždy je to zejména o vašich požadavcích. Někdo se spokojí s málem a ušetří, někdo má rád z principu kvalitnější produkty. Kvalitnější základní desku, a tedy dražší základní desku, potřebujete typicky pokud osazujete opravdu výkonné komponenty, které si řeknou o více energie. Také je to potřeba tehdy, pokud plánujete přetaktování, jak jsme zmínili už výše (čipová sada to musí umožňovat a deska to musí zvládnou nastavit a stabilně provozovat).
Operační paměť (RAM)
Součástí každého počítače je také operační paměť (RAM), která udržuje aktuální spouštěné aplikace, a tedy také hry. Operační paměť je rychlejší než úložiště v počítači, to znamená, že zajišťuje rychlé přístupy. Operační systém a spouštěné aplikace se načítají do operační paměti. Také operační paměť může být různě rychlá, pracuje na různých frekvencích a s různým časováním. Řada těchto parametrů lze ovlivnit také nastavením v UEFI základní desky. Myslete ale na to, že operační paměť musí určité frekvence a časování zvládat, protože jinak by její provoz nebyl stabilní, což by ovlivnilo stabilitu celého počítače.
Ačkoliv operační paměť nabízí různé rychlosti, zejména tedy ve vztahu k frekvenci a časování, v reálných podmínkách rozdíly mezi různě rychlými operačními pamětní příliš nepoznáte a jsou v řádu jednotek procent. Co ale poznáte, to je nedostatek operační paměti z hlediska kapacity. Proto se u operační paměti vždy zaměřte zejména na to, aby počítač disponoval dostatkem této paměti.
Standardem jsou dnes operační paměti typu DDR4, pro herní počítač je ideální osadit aspoň operační paměti DDR4 3200, mnohem důležitější je ale už zmiňovaná kapacita. V případě her lze jako minimum pro dnešní nový počítač doporučit 16 GB RAM. Sice si dnes zahrajete také na 8 GB RAM, ale s výhledem do budoucna zde nemáte žádnou rezervu.
Úložiště
V herním počítači je také důležité úložiště. Záměrně jsme se vyhnuli označení pevný disk (HDD), protože ty dnes už v herních počítačích slouží spíše jako sekundární úložiště pro data. V dnešní době se mnohem více používají rychlé disky typu SSD. U SSD disku vás mohou zajímat zejména následující parametry:
- Kapacita – zdaleka nejdůležitější je kapacita, kdy počítejte s tím, že zejména velké nové herní tituly zabírají klidně i 100 GB místa a více. Myslete tedy na to, že k tomu musíte uzpůsobit kapacitu disku, který si pořídíte.
- Výkon – prakticky všechny SSD disky jsou vlastně rychlé. Vyhněte se pouze těm nejlevnějším modelům, které neobsahují vyrovnávací paměť (cache). Můžete se rozhodovat mezi SSD, které se připojuje SATA kabelem, nebo se osazuje do slotu M.2 a využívá rychlé rozhraní PCI Express. Pozor na to, že některé M.2 disky využívají pouze rozhraní SATA.
Pokud se zastavíme u otázky výkonu, tak zejména PCI Express M.2 SSD disky dokáží nabídnout vysoké přenosové rychlosti. Pozor však na to, že se jedná typicky o hodnotu pro sekvenční přístup a přenos velkého množství dat. Nemá to tedy zásadní vliv na spouštění her, načítání herních lokací nebo načítání operačního systému. V takových případech je totiž vždy důležitá práce s malými bloky dat, kdy často v praxi nepoznáte rozdíl mezi PCI Express diskem a papírově „pomalejším“ SSD pro klasické SATA rozhraní a klidně se může paradoxně stát, že nějaký konkrétní SATA disk bude rychlejší.
Z hlediska volby typu SSD disku je to tedy zejména na vás a na možnostech, které nabízí konkrétní základní deska. Soustřeďte se především na již zmiňovanou kapacitu, kdy naprostý základ pro herní počítač je 1 TB SSD.
Pokud potřebujete ukládat velké množství dat a nechce se vám investovat do drahých SSD s velkou kapacitou, můžete si k SSD disku pořídit ještě klasické pevné disky dle vašeho uvážení. SSD pro systém a hry je ale dnes základ.
Zdroj
Donedávna se tato komponenta ještě docela podceňovala, v dnešní době už většina hráčů chápe, že pro výkonný herní počítač je také potřeba mít dostatečně dimenzovaný a kvalitní napájecí zdroj. Vždyť počítačový zdroj je přece jenom zařízení, které poskytuje energii všem vašim drahým komponentám a určitě byste je neradi napájeli z nějakého pochybného zdroje nevalné kvality. Dodávaná energie musí být stabilní bez velkých propadů a zvládat dynamické zatížení při různých v požadavcích na napájení, které se mohou při provozu počítače výrazně a náhle měnit.
Kamenem úrazu zde však je, že výkon zdroje rozhodně neurčuje pouze číslo ve wattech napsané na obalu. Důležitá je také účinnost zdroje, kterou často zahrnuje i různé hodnocení typu Bronze, Silver, Gold apod. a proudová zatížitelnost jednotlivých větví. Důležitá je také přítomnost pasivního nebo lépe aktivního PFC.
U zdroje si také můžete vybírat zajímavé parametry, které mohou mít vliv zejména na samotný provoz počítače, ale hrají roli také při sestavování počítače, což vás bude ale zajímat pouze v případě, že si stavíte herní počítač sami:
- Modulární kabeláž – při stavbě počítače vás může zajímat, jak dobře půjde z organizovat kabely, a to už s ohledem na vnitřní proudění vzduchu. Mnohdy je výhodné volit zdroje, které mají aspoň částečně modulární kabeláž (konektor do základní desky je napevno a ostatní kabely jsou volitelně připojitelné).
- Pasivní/semipasivní chod – pro výkon herní počítače nemusí být úplně dobrou volbou zcela pasivní zdroj bez ventilátoru, který je sice tichý, ale potenciálně se může více zahřívat. Zajímavější je semi-pasivní provedení s tichým ventilátorem, který se spouští pouze v případě potřeby, typicky v zátěži při hraní her.
U kvalitního zdroje byste měli požadovat minimální účinnost aspoň 80 %. Měli byste se zaměřit také na zdroje osvědčených výrobců, kteří používají kvalitní kondenzátory. Kvalitní značky bývají například Seasonic, Enermax, Corsair, EVGA aj. Pozor ale také na konkrétní modely, některé mohou být povedenější, jiné už trochu šizené. Pokud si zvolíte kvalitní zdroj, teprve potom se dívejte na watty, kdy pro herní sestavy byste se měli dívat po zdrojích s výkonem 650 W a více, počítat se špičkovým odběrem komponent a vždy si nechat nějakou výkonnostní rezervu.
Skříň
Nakonec, ale nikoliv na závěr, kde máme z hlediska samotných komponent počítače tu, na kterou se budete dívat nejčastěji. Máme samozřejmě na mysli PC skříň, která slouží k uchycení veškerých komponent, ale má také důležitý vliv na kvalitu chlazení, organizaci kabeláže a v neposlední řadě je důležitá kvalita provedení této skříně, abyste neměli pocit, že je to kus levného tenkého plechu. Skříně se vyrábějí v různých velikostech a typicky se od toho odvíjí také formát základní desky (velikost), který lze do skříně osadit:
- Big Tower – největší skříně, desky formátu ATX
- Midi Tower – střední velikost, typicky desky formátu ATX, Micro ATX
- Mini Tower – malá velikost, desky formátu Micro ATX
- Mini ITX – nejmenší skříně, desky formátu Mini ITX
- Desktop – skříně „naležato“ typicky pro HTPC, desky Micro ATX, Mini ITX
Skříň také do značné míry vybíráme nejen podle velikosti, kde se naše nároky liší podle toho, kde chceme skříň umístit, ale také rovněž podle designu. Nikdy ale nezapomínejte hlavně na dobré větrání, které je u herního počítače velmi důležité. Pokud si budete vybírat hotový herní počítač, máte samozřejmě v tomto ohledu více svázané ruce. Pokud si necháte počítač někým složit na zakázku, případně si jej složíte sami, je to čistě na vás.
U počítačové skříne nemůžeme příliš hovořit o nějakém minimální základu, vždy je to na vašich preferencích. Pokud si však budete kupovat samostatnou počítačovou skříň a do ní skládat komponenty sami, vyvarujte se počítačových skříní se zdrojem a kupte si zdroj samostatně. Typicky jsou osazené zdroje ve skříních méně kvalitní.
Výbava herních počítačů
Žádný počítač samozřejmě není pouze „krabice“ s komponentami, ale je to celá řada dalších periferii, které můžete k tomuto počítači připojit. Kromě toho jsou to také periferie, které jsou určeny specificky pro herní počítače:
- Monitor – k hernímu počítači můžete připojit libovolný monitor. Srovnávní monitorů nalznete zde – Nejlepší monitory pro rok 2021. Myslete však na to, že rozlišení monitoru do značné míry ovlivňuje, jak výkonný počítač budete potřebovat. To znamená, že na stále populární rozlišení Full HD vám rozhodně stačí méně výkonu, než třeba na QHD nebo dokonce 4K. můžete si pořídit také speciální herní monitory, které zvládají obnovovací frekvenci 120 Hz a výše a nabídnou vám dokonale plynulý pohyb ve hrách.
- Herní klávesnice – rovněž k hernímu počítači můžete připojit libovolnou klávesnici. Teď záleží pouze na vašich nárocích. Existují herní klávesnice, které mohu nabídnout speciální tlačítka určená pro ovládání ve hrách. Existují také herní klávesnice s mechanickými klávesami, což je jeden z hitů posledních let. Můžete volit klasické spojení kabelem nebo bezdrátové.
- Herní myš – určitě je dobré, abyste se zaměřili také na výběr myši. Herní myši disponují velkým rozlišením a nabízejí kvalitní optické nebo laserové snímače. Herní myš by také měla být dostatečně velká, aby se vám dobře držela v ruce, některé herní myši mají speciální tlačítka, která jsou programovatelná pro různé akce ve hrách. Většina hráčů dnes preferuje samozřejmě bezdrátovou herní myš, která nabízí svobodu pohybu. Pokud chcete mít maximální přesnost třeba tu rychlých akční her, zvažte i kvalitní herní podložku.
- Reproduktory – k počítači samozřejmě patří ozvučení, takže k hernímu počítači si pravděpodobně pořídíte PC reproduktory. Vhodné je zvolit variantu 2.1, která nabídne i subwoofer a efekty ve hrách budou intenzivnější.
- Headset – jestliže nejste doma sami a často chcete hrát třeba v noci, tak abyste nerušili své okolí se hodí sluchátka. Ideální je pořídit headset, tedy sluchátka s mikrofonem, což potom využijete také při online hrách při komunikaci s ostatními hráči.
- Herní ovladače – k počítači můžete připojit také různé specifické herní periferie. Může to být například herní ovladač od vaší konzole, tedy gamepad, může to být joystick, může to být také volant a pedály. Záleží jen na tom, co potřebujete.
- Webkamera – jestliže potřebujete webkameru, můžete ji pořídit buď zvlášť, nebo existují také monitory, které nabízejí integrovanou webovou kameru.
- Optická mechanika – stále více počítačů se dnes už obejde bez optické mechaniky. Zejména malé designové skříně na ni často už ani nemají prostor. Můžete pořídit také optickou mechaniku externí.
Operační systémy a hry, konektivita
Pokud si pořizujete herní počítač, jehož primární účel tedy bude hraní počítačových her, máte to s operačními systémy velmi jednoduché. Budete si muset zakoupit a nainstalovat operační systém Windows. Pokud kupujete celou sestavu, často mohou být Windows již v ceně sestavy. Operačních systémů ale existuje více, protože je ve stručnosti k nim něco málo řekneme ve vztahu právě ke hrám:
- Windows – zmiňovaný operační systém Windows je také nejrozšířenějším operačním systémem pro počítače. Vyvíjí se pro něj drtivá většina her, pokud chcete především hrát a nechcete se omezovat, nemáte prakticky jinou volbu, i kdybyste chtěli. Na tomto operačním systému fungují také všechny herní platformy, jako je třeba Steam. Také výkon herních grafických karet je nejlépe optimalizován právě pro Windows.
- Mac OS – hry se dají hrát také na operačním systému od Applu. Počítače Mac jsou vybaveny systémem Mac OS, pro který dnes existuje už řada her. Mnoho z těchto her jsou porty právě z Windows. Na Mac OS fungují některé herní platformy, jako třeba Steam, ne všechny hry jsou ale pro tento systém dostupné. Kamenem úrazu je často také menší herní grafický výkon většiny běžných počítačů Mac, které jako „herní stroje“ nejsou stavěny.
- Linux – asi nejméně vhodným operačním systémem na hry je právě některá linuxová distribuce. Také pro tento systém existují hry, z populárních herních titulů je to však naprosté minimum a většina her, které zde spustíte, jsou jednodušší hříčky pro odreagování.
Konektivita důležitá pro hráče
Herní počítače obecně na nějakou specifickou konektivitu příliš náročné nejsou (obvykle nepotřebujete Thunderbolt apod.). Základní desky pro herní počítače jsou typicky vybaveny všemi potřebnými konektory, které hráč využije. Co by tedy nemělo z hlediska vstupů a výstupů u herního počítače chybět? Výčet je následující:
- USB – dostatek USB portů je dnes standardem. Tyto porty se vám budou hodit také pro připojení různých herních ovladačů, některých headsetů apod., takže obecně, čím více, tím lépe.
- HDMI – toto rozhraní najdete nejčastěji na výstupu grafické karty, přičemž slouží pro připojení drtivé většiny monitorů.
- DisplayPort – pokud máte lepší a dražší monitor, možná disponuje rozhraním DisplayPort. Řada lepších grafických karet nabízí právě i tento výstup.
- Wi-Fi – některé základní desky stolních počítačů mohou disponovat také bezdrátovou technologií, kterou jinak vidíme hlavně v noteboocích. Typicky to nabízejí základní desky Mini ITX.
- LAN – důležité je pochopitelně síťové rozhraní. Stolní počítač většinou připojíte do sítě kabelem, což je spolehlivost a jistota, takže zpravidla ani nevyužijete výše zmíněnou Wi-Fi.
- Bluetooth – další bezdrátová technologie, která je typická hlavně pro notebooky, u stolních počítačů potom hlavně pro základní desky Mini ITX.
Co to je „VR Ready počítač“?
U některých hotových počítačových sestav určených pro hry se můžete setkat s označením „VR Ready počítač“. Co to znamená? Není to nic jiného než označení, že daný počítač má dostatečně výkonnou hardwarovou výbavu na to, aby zvládal virtuální realitu (s potřebným vybavením jako brýle atd.).
Je to taková typická marketingová vějička, protože jak už bývá u podobných proklamací zvykem, neříkají nic konkrétního, nijak nespecifikují, co to znamená „zvládat virtuální realitu“, a tak můžete toto označení směle ignorovat a soustředit se raději na reálné parametry počítače.
Hotová sestava vs. skládání z komponent
Nakonec se podíváme ještě na to, jak je nejlepší si herní počítač pořídit. V zásadě máte dvě možnosti, a to vybrat si některou herní sestavu od nějakého z výrobců, kteří takové sestavy nabízejí, nebo si složit takový počítač z komponent.
Hotové sestavy dnes nabízejí renomovaní výrobci, jako je třeba Dell. Tato firma prodává počítače všeho druhu, a to od serverů, pracovních stanic až po výkonné herní stroje. Počítejte ale s tím, že za tyto „značkové počítače“ si rozhodně něco připlatíte. Hotové sestavy ale nabízejí také někteří tuzemští výrobci, kteří také dokáží nabídnout kvalitní herní sestavu a dát do toho i trochu nadšení a zkušeností, jako třeba sestavy od HAL3000. Své vlastní hotové herní sestavy nabízejí také mnohé e-shopy.
Alternativou je vždy složení z komponent. Většinou se tak dalo ušetřit, i když v posledních letech se rozdíly už stírají a je to spíše o tom, jestli chcete nebo nechcete (umíte to/neumíte to). Složit si počítač z komponent dle vlastního výběru ale neznamená, že jej musíte nutně skládat vlastními silami. Pokud se na to necítíte, můžete si nechat takovou sestavu poskládat na míru v některém z internetových obchodů. Ty totiž nenabízejí pouze hotové sestavy, ale často nabízejí také možnost poskládání počítače dle vašeho přání z vámi vybraných komponent.
Jak se o počítač starat?
Pořídili jste si nový počítač? Potom vás možná bude zajímat, jak se o něj starat, abyste mu co nejvíce prodloužili životnost. Ačkoliv počítač je především spotřební zařízení, které nám má sloužit a neměli bychom sloužit my jemu, tak některá základní údržba je určitě na místě. Existuje více způsobů, jak se můžete o svůj počítač starat:
- Péče o hardware – určitou péči můžete věnovat samotnému počítači, tedy hardwaru. Čas od času je dobré počítač zbavit prachu, tzn. sundat bočnici a vyčistit jej třeba stlačeným vzduchem. Nepoužívejte vysavač, a to zejména z důvodu možného rizika vzniku statické elektřiny a poškození komponent. Také zejména některé značkové počítače mohou být takzvaně zaplombované, tzn. že se do nich ani nedostanete. Pokud se na čištění počítače necítíte, určitě to raději svěřte odborníkům v servisu, než byste měli něco poškodit.
- Bezpečný systém v kondici – z uživatelského hlediska se můžete starat zejména o kondici operačního systému. U operačního systému Windows je základem nějaká ta ochrana v podobě antiviru a ochrany proti malwaru, což často zajišťuje dnes jeden software. Pokud se chcete vyvarovat problémů se softwarovou infekcí, určitě se vyhněte také počítačovým hrám z nelegálním zdrojů, které mohou obsahovat škodlivý software.
Nejznámější výrobci herních počítačů
Herní počítače HAL3000
Je to tradiční český výrobce multimediálních, ale rovněž kancelářských a hlavně herních počítačů. Herní počítač zde pořídíte o různých výkonech za zajímavé ceny.
Herní počítače HP
Známý výrobce počítačů se soustředí také na herní stroje. Zejména nabízí svou řadu HP Pavilion Gaming, která je určena právě pro hraní her.
Herní počítače Acer
Možná si spojíte tohoto výrobce zejména s notebooky, ale vyrábí také herní počítače. Jedná se zejména o řady jako Predator nebo Nitro, ale také mnohé jiné.
Herní počítače Lenovo
Výkonné herní stroje nabídne také Lenovo. Pro herní počítače má svou řadu stolních PC Lenovo Legion. Počítejte s tím, že za značku jsi zde něco připlatíte.
Herní počítače Lynx
Jedna z nejprodávanějších značek počítačů u nás nabízí PC sestavy o různém výkonu. Zaměřuje se také na herní počítače, které zde pořídíte za zajímavou cenu.
Herní počítače X-Diablo
Jde se o herní sestavy, které vyrábí společnost a AT Computers. Pořídíte si zde herní počítač v různých cenových relacích, které jsou příznivé tuzemskému zákazníkovi.
Herní počítače Bohemia Computers
Tato ryze česká firma se specializuje na herní počítačové sestavy. Nabízí celou řadu zajímavých produktů pro hráče od nižší až po nejvyšší výkonnostní kategorii.
Herní počítače MSI
Známý výrobce počítačů nabízí také ve svém sortimentu herní stolní počítače. Váš nový nejlepší herní počítač může být právě od této značky.
Herní počítače Asus
Populární výrobce počítačů má v nabídce celou řadu stolních strojů. Pokud hledáte nejlevnější herní počítač, zde asi příliš nepochodíte, ale naopak si něco připlatíte.
Herní počítače CZC
Pokud hledáte levný herní počítač, nebo vás zajímá něco výkonnějšího, určitě koupíte herní sestavu také na tomto e-shopu. Stolní PC se zde prodává v různých výkonech.
Herní počítače Alza
Český internetový obchod má v prodeji také vlastní sestavy. Jedná se například o Alza Gamebox nebo Alza Battlebox, které mohou nabídnout i zajímavou cenu.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače herních počítačů
Herní počítače Alza
Nejznámější český internetový obchod nabízí hotové herní sestavy různých výrobců. Kromě toho nabízí také vlastní Alza herní PC sestavy a možnost složit počítač z komponent.
Herní počítače CZC
Nechat si složit počítač z komponent můžete také u tohoto e-shopu. Rovněž samozřejmě nabízí standardní sestavy různých výrobců i své vlastní.
Herní počítače Datart
Také populární síť prodejen s elektronikou nabídne herní počítače. Pořídíte si zde herní počítač renomovaných výrobců i těch méně známých.
Herní počítače Heureka
Potřebujete si srovnat nabídky mezi jednotlivými e-shopy? Porovnejte si ceny díky srovnávači cen a přečtěte si uživatelské recenze ke konkrétním produktům.
Cenové relace herních počítačů
- Do 20 000 Kč – v této ceně pořídíte nejlevnější herní PC. Bude to levný herní počítač, který zvládne rozlišení Full HD ale počítejte s tím, že v některých hrách budete muset i ubírat detaily. Také je to relace vhodná pro repasovaný herní počítač.
- Do 30 000 Kč – pokud to myslíte s hraním počítačových her vážně, měli byste se v investici do komponent přiblížit aspoň této hranici. Je to taková zlatá střední cesta, kdy si zahrajete ve Full HD vše na vysoké detaily.
- Více než 30 000 Kč – pokud si chcete dopřát větší zážitek z her, chcete hrát ve vyšším rozlišení, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. QHD rozlišení na vysoké detaily zvládnou počítače do 40 000 Kč, pokud budete chtít hrát ve 4K, může vás sestava vyjít i na 60 000 Kč.
Často kladené otázky při výběru herního počítače
Herní notebook s volte pouze v případě nedostatku místa a absolutní nutnosti hrát hry na cestách. V opačném případě vždy za lepší cenu pořídíte stolní PC a i levné PC bude mít také lepší výkon i provozní vlastnosti (nižší hlučnost, teploty apod.).
V souvislosti s rostoucím zájmem o těžbu kryptoměn a v souvislosti s covidem je celá řada modelů grafických karet dlouhodobě nedostupná nebo drahá. Paradoxně je dnes někdy i výhodnější a jako jediná možnost si pořídit herní PC jako hotovou sestavu.
Optická mechanika se dnes používá stále méně. Záleží ale na tom, co konkrétně vy sami potřebujete. Pokud přehráváte DVD nebo Blu-ray, pak na ni nezapomeňte, jinak ji můžete směle vynechat, hry se dnes typicky distribuují elektronicky.
Určitě ano, ale je dobré na to myslet dopředu. Abyste například měli dostatek pozic pro přidání paměti, disků apod. Můžete vyměnit například grafickou kartu. Často jde upgradovat i hotová herní sestava. Vše vždy v mezích, co dovolí základní deska a vnitřní prostor skříně.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Computer
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.