Obsah testu
Křovinořez je nezbytným pomocníkem každého, kdo potřebuje posekat vzrostlou trávu, nálety či dokonce křoviska v členitějším terénu. Naše recenze vám představí nejlepší elektrické, AKU a benzinové křovinořezy a řekneme si, jak vybrat vhodný stroj pro vaše použití.
TEST: Nejlepší AKU křovinořezy
Recenze Ryobi RBC36X26B
Akumulátorový křovinořez Ryobi RBC36X26B je produktem od kvalitní zavedené značky, která se soustředí na prvotřídní provedení. Nejinak je tomu u tohoto modelu, který nabídne jednoduché sestavení a obsluhu. Díky postroji se velmi dobře drží a je snadno ovladatelný i pro drobnější postavy, tedy třeba pro ženy. Hmotnost stroje je 5 kg. Vybaven je klasickými řídítky. Stroj využívá jako zdroj energie akumulátor typu Li-Ion o napětí 36 V a má dlouhou výdrž na baterii, která činí papírově až 1,5 hodiny. Nabije se pak za 136 minut. Dostanete 1,6 mm strunu a trojzubý žací nůž v balení.
Oceníte určitě také tichý chod. Díky tomu vám na běžné udržovací práce na zahradě dokáže příjemně nahradit benzínové křovinořezy, které vydávají velký hluk a samozřejmě také obtěžující zplodiny. Vhodný je samozřejmě spíše na menší plochy. Baterie v praxi vydrží okolo 1 hodiny, jak zmiňují také uživatelské recenze. Je to vždy samozřejmě v závislosti na zatížení.
- Výkon
- Tichý chod
- Slušná výdrž baterie
- Vyšší cena
Recenze Ryobi OBC1820B
Křovinořez AKU Ryobi OBC1820B je tedy opět další akumulátorové provedení stroje v našem testu, který je v tomto případě také s rozumnou cenovkou. Využívá 18V akumulátor, který dokáže dostat motor do 8500 ot./min. Můžete si ale objednat také silnější baterii. Záběr hlavy s noži je 20 cm, u struny se pak jedná o 30 cm, což jsou v obou případech i na akumulátorový stroj sice nižší hodnoty, ale přesto stále bez problému dostačující. Hmotnost stroje je 5 kg, manipulaci s ním usnadňují řídítka.
Žací kotouč je ocelový, dobře si tak poradí i s nálety. Dodávaná strunová hlava má strunu o průměru 1,6 mm, strunová hlava se odvíjí automaticky. Stroj je vybaven klasickým ramenním popruhem, kde je vzhledem k řídítkům individuální, zda vám to bude vyhovovat. Ergonomie stroje je celkově pohodlná, celkové pohodlné práci přispívá také tichý chod, jak je u akumulátorových provedení ostatně typicky zvykem.
- Poměr cena/výkon
- Ergonomie
- Tichý chod
- Nic významného
Recenze Ryobi RBC36B26B
Multifunkční křovinořez Ryobi RBC36B26B od známé značky s kvalitní zahradní technikou využívá akumulátor o napětí 36 V, který tak poskytne nadstandardní výkon. To je poznat i na otáčkách, které jsou v tomto případě 9000 ot./min. Třízubý žací kotouč má záběr velmi dobrých 26 cm, struna do křovinořezu potom nabídne záběr 30 cm. Váha tohoto stroje je 5 kg, takže i přes své parametry patří k těm lehčím. K dispozici jsou řídítka, která jsou doplněna o popruhy v podobě postroje.
Postroj u tohoto křovinořezu zajišťuje jistější ovládání, ale zase se do něj musíte obtížněji navlékat. Zda preferujete toto řešení nebo jednodušší popruh přes rameno je na každém. Ovládání je celkově velmi dobré, což zajišťují už ergonomicky tvarovaná řídítka. Stroj má tichý chod a líbila se nám výdrž výkonného akumulátoru, která je dle výrobce až 90 minut, v praxi běžně okolo hodiny, což je ale i tak velmi slušné. Díky svému výkonu zvládá s žacím kotoučem i silnější nálety.
- Výkon a silná baterie
- Dlouhá výdrž
- Tichý chod
- Vyšší cena
TEST: Nejlepší elektrické křovinořezy
Recenze Ryobi RBC1226
Křovinořez Ryobi RBC1226 od známého výrobce nabídne velmi dobré zpracování. Výhon je v běžných intencích elektrických křovinořezů a má 1200 W při 7500 ot./min. Záběr strunové hlavy je 38 cm a záběr trojzubého žacího nože potom 26 cm. Strunová hlava disponuje automatickým odvíjením. Celková hmotnost stroje je 6,1 kg. Křovinořez držíte klasickým D madlem, v balení nechybí dobře nastavitelný ramenní popruh, kde ale mohou mít trochu problém vyšší osoby.
Pokud budete používat pouze nůž, nebude vás možná strunová hlava zajímat, ale zamrzí, že není dodávána struna zcela optimálního průměru pro stroj o tomto výkonu (konkrétně dostanete dvě o síle 1,5 mm). Můžete si ale samozřejmě dokoupit vlastní. Stroj má dostatečný výkon pro běžné práce na zahradě a poradí si se slabšími náletovými dřevinami bez problémů. Mohl by být o něco lehčí, jako některá konkurence, na druhou stranu zase má na první pohled kvalitní konstrukci, která slibuje dlouhou službu.
- Kvalita konstrukce
- Slušný výkon
- Velký záběr strunové hlavy i nože
- Slabší struna v balení
Recenze AL-KO BC 1200 E
Multifunkční křovinořez AL-KO BC 1200 E má zajímavý poměr ceny a výkonu a patří při slušném výkonu 1200 W k cenově dostupnějším strojům. Záběr nože je 23 cm a záběr strunové hlavy pak 35 cm. Stroj má nízkou hmotnost 4 kg, a tak se s ním dobře manipuluje. To je dáno také dobře nastavitelným ramenním popruhem a vyvážením stroje.
Dostatek výkonu pro sekání menších náletů nabídne tento elektrický křovinořez, budete-li používat dodávaný trojzubý žací nůž. Struna do křovinořezu potom nabídne již tradičně o něco větší šířku záběru při sekání trávy. Úpravu délky struny provádíte snadno poklepem. Stroj se snadno ovládá již díky zmiňované nízké hmotnosti. Konstrukce vypadá slušně, avšak jedná se o typické hobby zařízení, takže s tím je potřeba počítat. Doporučit se dá zejména pro pravidelnou úpravu zahrady kolem domku či chalupy, kdy díky svému dostatečnému výkonu zvládne i méně udržovaný pozemek.
- Poměr cena/výkon
- Slušný výkon
- Nízká hmotnost
- Nic významného
Recenze MTD EB 1000 B
Elektrický křovinořez MTD EB 1000 B od známého výrobce zahradní techniky poskytuje výkon 1000 W při 8000 ot./min. Šířka záběru u nože je 23 cm, v případě struny je to potom 38 cm. Hmotnost stroje je stále rozumných 5,5 kg. Rukojeť je teleskopická s klasickým madlem, popruh vám umožní dobrý úchop.
Vyvážené parametry nabídnou dostatek výkonu při používání žacího trojzubce, který si poradí s běžnými menšími nálety. Pokud chcete sekat čistě trávu nebo i rostliny s hrubšími stonky, poradí si s nimi dobře strunová hlava. Struna se odvíjí poloautomaticky, dvoustrunný systém zajistí vyšší efektivitu sekání a nižší opotřebení struny. V balení najdete dvě strunové hlavy, kdy má struna do křovinořezu průměr 1,6 mm. Výrobce by mohl ale dodávat silnější průměr struny, takže její pořízení je na vás. Nevadila by o něco lehčí konstrukce. Také hlučnost je na poměry elektrického stroje trochu vyšší.
- Vyvážený výkon vzhledem k otáčkám
- Kvalitní provedení
- Záběr strunové hlavy
- Vyšší hlučnost
TEST: Nejlepší benzínové křovinořezy
Recenze 120
Motorový křovinořez Stihl 120 disponuje vysokým výkonem 1,3 kW, který produkuje 2taktní motor. Jedná se o profi řešení, čemuž odpovídá také vysoká cenovka. Vybaven je antivibračním systémem, řídítky a kvalitními popruhy, které usnadní ovládání. To se hodí zejména s ohledem na vyšší hmotnost, která činí 6,3 kg. Objem palivové nádrže je 0,64 l a vydrží zhruba na hodinu sekání. Vyšší spotřeba odpovídá síle stroje.
Díky svému výkonu je tento silný stroj schopen posloužit zejména pro každodenní a profesionální nasazení do náročných podmínek. Dokáže si poradit s křovisky, živými ploty a nejrůznějším divokým porostem. Samozřejmostí je zvládání tuhé a husté trávy, kde se díky svému výkonu nedusí. Patentované technologie výrobce usnadňují startování, kdy systém sám rozeznává studeny a teplý motor, použité technologie dále nabízejí plně elektronické řízení zážehu i dávkování paliva do karburátoru, což zvyšuje efektivitu chodu motoru a snižuje emise.
- Vysoký výkon pro profi nasazení
- Kvalitní robustní konstrukce
- Technologické vychytávky
- Vysoká cena
Recenze Dolmar MS 335.4U
Čtyřtaktní křovinořez Dolmar MS 335.4U zaujme samozřejmě zejména právě 4taktním motorem, který poskytuje kultivovanější chod a nižší emise. Výkon motoru je 1,07 kW a nabídne 10000 ot./min. Hmotnost stroje 7,1 kg je v dané kategorii vyšší, ale řeší to kvalitní popruhy v kombinaci s komfortními řídítky. Vyšší hmotnost je částečně důsledek kvality robustní konstrukce. Stroj je vybaven antivibračním systémem, který je součástí multifunkční rukojeti.
Kromě kvality konstrukce se můžete u tohoto modelu spolehnout také na nízkou spotřebu a emise, a to díky čtyřtaktnímu motoru. Odpadá vám díky tomu také nutnost míchat olej. Stroj se snadněji startuje než klasické 2takty a příjemně se to podepisuje také na minimálním množství vibrací a na tichém chodu. U tohoto stroje potěší také rozumná cena s ohledem na to, co dostanete. 4taktní motor také zvyšuje komfort sečení, protože stačí držet plyn a plynule sekat. Pro silnější nálety potřebujete ale výkonnější stroj.
- Výhody 4taktu
- Kvalitní zpracování
- Poměr ceny a užitné hodnoty
- Vyšší hmotnost
Recenze Riwall PRO RPB 420
Benzínový křovinořez Riwall PRO RPB 420 má 2taktní motor o výkonu 1,2 kW, přičemž pořídit jej můžete za velmi dobrou cenu. Počet otáček u tohoto stroje činí 9000 ot./min. Záběr žacího nože je 25,5 cm a záběr struny potom 42 cm. Jako rukojeť jsou použita klasická a rovněž nastavitelná řídítka, popruh je dvouramenný, který vám pomůže s hmotností 6,5 kg. Stroj je vybaven antivibračním systémem.
Přes příznivou cenu nabídne stroj celou řadu vychytávek, jako je dělená hřídel, automatické odvíjení struny lehkým úderem strunové hlavy o zem nebo materiál z kvalitních slitin s využitím kvalitní úhlové převodovky. Stroj bez problémů startuje. Ergonomie sekání je velmi dobrá, což je dáno možností nastavit si řídítka a přístroj tak uzpůsobit výšce každého člověka. Popruhy při sečení nepadají, což je rovněž na pochvalu. Hlavní nevýhodou pro někoho může být přece jen o něco vyšší hmotnost oproti strojům z vyšší cenové hladiny.
- Nízká cena
- Slušná kvalita provedení
- Nastavitelná řídítka
- Vyšší hmotnost
Nejprodávanější křovinořezy 2025
Křovinořez, který je někdy také nazývaný motorová kosa, je skvělým pomocníkem nejen na klasickou zahradu kolem domu nebo na chalupě, ale také na různých pozemcích s hůře přístupným terénem, jako jsou louky nebo sady apod. Je zkrátka nepostradatelný pro každého zahrádkáře. Skvěle vám poseká trávu kolem obrubníků, plotů, mezi stromky, všude tam, kde je klasická sekačka příliš neohrabaná nebo zkrátka velká.
Nejsilnější křovinořezy jsou benzinové a s vhodným kotoučem si poradí i s opravdu silnými křovisky. Dostatek výkonu mají i některé elektrické a potom jsou tady ještě AKU modely. Před výběrem křovinořezu je dobré si zodpovědět některé otázky:
- Za jakým účelem si křovinořez pořizujete – od toho by se měl odvíjet výběr dostatečně výkonného modelu, který nabídne případně požadované nástavce. Pokud budete sekat pouze vzrostlou trávu, pouvažujte, zda vám nebude stačit vyžínač pouze se strunovou hlavou.
- Co křovinořez skutečně zvládne – jestliže hledáte křovinořez, který dostojí svému označení, to znamená, že zvládá i křoviska, pravděpodobně budete potřebovat benzínový model. Sice některé elektrické modely s žacím nožem zvládnou i hrubší nálety okolo 1 cm, silná křoviska se vám budou nejpohodlněji sekat benzínovým křovinořezem s pilovým kotoučem.
- Pořizovací cena a provozní náklady – do značné míry to ovlivňuje typ stroje. Benzínové křovinořezy jsou obecně výkonnější, konstrukčně složitější a tudíž dražší. Také je potřeba kupovat benzín a o stroj se trochu starat. Elektrické řešení zase znamená tahat kabel, přičemž pokud zvolíte AKU verzi, výkony bývají nižší.
Křovinořez podle typu pohonu
Zmínili jsme to několikrát už výše, a sice, že si můžete zvolit křovinořez dle typu pohonu. Podle toho také můžeme rozlišit jednotlivé prodávané křovinořezy, které se tak prodávají v následujících variantách:
- Elektrické
- AKU
- Benzínové
Dále se podíváme podrobněji na jednotlivá provedení, co je pro ně charakteristické a jaké to s sebou přináší výhody a nevýhody. Každé řešení má své místo v závislosti na vašem využití, což jsme ostatně naznačili už v úvodu našeho průvodce.
Elektrický křovinořez
Tato varianta křovinořezů představuje určitou střední cestu mezi nejvýkonějšími benzínovými křovinořezy a AKU modely. Pro drtivou většinu běžných pozemků bez problému dostačují, je vždy potřeba myslet na to, že hlavní nevýhodou je kabel.
Proto pozor tam, kde nemáte k dispozici elektrickou zásuvku nebo by byl kabel výrazně obtěžující a pletl se, například mezi hustšími křovisky. Jsou ideální k pravidelné, ale ne úplně každodenní, údržbě hůře dostupných částí pozemku, jsou tišší než benzínové a také neprodukují zplodiny. Dobře se s nimi manipuluje, protože jsou lehčí.
AKU křovinořez
Křovinořez na baterie, který bývá tedy označován jako křovinořez AKU, vám nabídne ekologický provoz bez zplodin jako klasický elektrický křovinořez na provoz ze sítě, ale zároveň vám poskytne také volnost pohybu, což je zase velký benefit benzínového stroje. Je to tedy určité spojení výhod elektrického a benzínového křovinořezu, ale vše má pochopitelně svá „ale“.
Předně AKU křovinořezy jsou obecně nejméně výkonné, kromě toho jsou těžší než elektrické křovinořezy na provoz ze zásuvky, protože taháte baterii. Baterii také musíte nabíjet a sama o sobě zvyšuje cenu stroje oproti elektrické variantě do zásuvky. Pro běžné zahrádkáře bez extrémních nároků to může ale být fajn pomocník, zejména pokud kabel klasického elektrického křovinořezu je pro vás velkou překážkou a pokud udržujete křovinořezem pozemek spíše občasně. Hlučnost je nejnižší ze všech typů.
Benzínový křovinořez
Stroje pro opravdu nekompromisní práci nabízejí benzínové křovinořezy. Také ty mají ale různé výkony a schopnosti, můžete pořídit i slabší stroj, nicméně v průměru jsou nejvýkonnější ze všech typů. Nabídnou volnost pohybu, hodí se na pravidelnou i každodenní údržbu velkých ploch, výkonné modely i na údržbu dlouhodobě neudržovaných prostranství nebo na boj s křovisky o větších průměrech kmene.
Jsou tady ale také nevýhody, a to emise ze spalovacího motoru nebo nutnost dokupovat benzín. Problematická bývá také vysoká hlučnost, což může obtěžovat sousedy. Obecně se také jedná o nejdražší stroje, zejména pak pokud jde o opravdu výkonné nebo profi modely. Nepotěší vás také vyšší hmotnost a tedy obtížná manipulace hlavně pro subtilnější osoby nebo ženy.
Rozdíl mezi křovinořezem a strunovou sekačkou (vyžínačem)
Než přejdeme dále v našem průvodci jak vybrat křovinořez, pojďme se ještě podívat na rozdíl mezi křovinořezem a strunovou sekačkou (jinak také vyžínačem). Tyto dva pojmy se totiž často zaměňují, zejména se plete dohromady označení křovinořez a vyžínač. Dlužno dodat, že tomu přispívají i samotní výrobci, kteří různé stroje označují všelijak a zejména u elektrických a AKU modelů se často rozdíl mezi křovinořezem a „strunovkou“ stírá a není vždy patrný na první pohled.
Obecně sice můžeme říci, že křovinořez má typicky robustnější konstrukci, ale to platí výhradně pro benzínové modely. Elektrické a AKU křovinořezy se pohledově z hlediska robustnosti nemusí příliš lišit od vyžínačů. Rozhodující je proto pohled na žací ústrojí, kdy:
- Křovinořez – žací kotouč (trojzubec), případně pilový kotouč, ev. struna
- Strunová sekačka (vyžínač) – pouze struna
Křovinořez, či lidově křoviňák, musí být vybaven minimálně žacím kotoučem, který zvládá nejen trávu, ale už třeba také tenčí náletové dřeviny. Typické je to pro elektrické a AKU modely. Výkonnější benzínové křovinořezy pak mohou mít i pilový kotouč na křoviska silná i několik centimetrů. Křovinořez může být vybaven také strunou, kdy pak plní funkci strunové sekačky. Křovinořez je tedy typicky multifunkční a univerzální.
Naproti tomu „čistokrevná“ strunová sekačka používá pouze strunu a mívá nižší výkony. Strunové sekačky mohou mít struny různých průměrů a profilů, strunové hlavy jsou vyměnitelné pro osazení různých strun. Struna do křovinořezu je ale vždy určena pouze na travnaté porosty, případně hrubší stonky rostlin jako jsou různé bodláky apod., nikoliv však na dřeviny.
Důležité parametry
Výkon
U každého stroje samozřejmě hraje roli jeho výkon. Ten nám do značné míry udává, co všechno takové elektrické zahradní náčiní zvládne. Křovinořezy mohou mít různé výkony, přičemž už výše v textu jsme si řekli, že ty nejvýkonnější stroje jsou zpravidla benzínové. Mezi nejslabší zase naopak patří křovinořez AKU, tedy akumulátorový. V zásadě platí:
Výkon | Způsob použití |
---|---|
Do 1,3 kW | tráva i silnější stonky bodláků či ostružin, tenčí náletové dřeviny |
1,3 kW a více | hustá tráva, nálety i křoviska několik centimetrů silná |
Vždy tedy uvažujte nad způsobem použití, protože větší výkon není vždy lepší řešení, a to zejména z toho důvodu, že s vyšším výkonem roste také hmotnost stroje. Pro ty největší výkony navíc potřebujete už benzínový stroj, který rovněž nemusí být vždy nejlepší řešení z hlediska vyšší hlučnosti a exhalací.
Typ motoru u benzínového křovinořezu
Velkou roli i z pohledu práce s křovinořezem hraje také použitý motor. Nemáme teď ale na mysli to, zda je to benzínový křovinořez, nebo elektrický křovinořez poháněný ze sítě, nebo elektrický křovinořez poháněný z baterie, ale jde nám o typy motorů. Zatímco u elektrických křovinořezů je vše zcela jasné, jsou zkrátka osazeny elektromotorem, rozdíly přicházejí u benzínového křovinořezu. Ten používá:
- 2taktní motor
- 4taktní motor
Jak už to tak bývá, každý typ motoru má své přednosti, ale také stinné stránky. Opět je to do značné míry o vašich preferencích, o tom, co od křovinořezu očekáváte a jaké vlastnosti jsou pro vás důležité.
Dvoutaktní křovinořez
Nejběžnější variantou křovinořezu je varianta s dvoutaktním motorem. Zde je nabídka zdaleka největší na trhu. Je to dáno tím, že tyto stroje jsou konstrukčně jednodušší, tzn. také levnější. Kromě toho dokáží nabídnout opravdu vysoké výkony, na což obvykle řada zákazníků slyší, i když třeba nutně takový výkon ani nepotřebují. I když benzínový křovinořez je náročnější na údržbu, než třeba elektrický, dvoutaktní motory se udržují vcelku snadno a jednoduše se servisují.
Hlavní nevýhodou dvoutaktních motoru je zejména vyšší hlučnost a také větší množství produkovaných emisí. Také musíte řešit, že je nutné do benzínu přidávat olej a pamatovat na to. Na hluk a emise ale často lidé bohužel příliš nehledí, což ovšem může být zejména v zástavbě někdy základem pro problematické sousedské vztahy. Než si tedy pořídíte dvoutaktní křovinořez, myslete na to, zda častým sekáním nebudete také obtěžovat své okolí zápachem a hlukem.
Čtyřtaktní křovinořez
Pokud se rozhodnete pro čtyřtaktní křovinořez, tak mezi hlavní výhody patří větší kultivovanost chodu motoru, ale třeba také snadnější startování. Obecně se plynulejší chod motoru projevuje také na nižší hlučnosti, při sekání nemusíte „tůrovat“, ale stačí držet plyn. Oproti dvoutaktním motorům je zde také faktor ekologie a mnohem nižších emisí, a to díky oddělené nádrži na benzín a olej. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je to důležité také pro vás, abyste nemuseli sekat v neustálém oblaku nebezpečných zplodin.
Nevýhodou naopak jsou obecně nižší výkony, které poskytují křovinořezy s čtyřtaktním motorem. Na druhou stranu pro většinu lidí to zpravidla bez problému postačí. Více může odradit větší složitost motoru samotného, což může vést k dražšímu servisu v případě poruchy.
Počet otáček
Kromě samotného výkonu je důležitým parametrem u křovinořezu typicky také počet otáček. To znamená, jakou rychlost dokáže vyvinout hrací hřídel křovinořezu. Rychlost hřídele samozřejmě udává otáčky žacího kotouče nebo struny.
Vyšší otáčky vám umožní lépe zvládat silnější nálety i hustší trávu. Pokud pořídíte křovinořez, který má 9000 ot./min. a více, jedná se o stroj vhodný k náročnější práci. Samozřejmě je vždy potřeba tento parametr stavět vedle výkonu, který musí vysoké otáčky dostatečně podpořit. Při uvedených otáčkách je už vhodné, aby stroj měl výkon alespoň 1,2 kW.
Záběr sečení
Důležitým parametrem je pochopitelně také záběr sečení. V zásadě můžeme říci, že u křovinořezu se rozlišuje záběr sečení s žacím kotoučem a strunovou hlavou. V podstatě vždy platí, že strunová hlava má větší záběr sečení, než je tomu v případě žacího kotouče. Typicky:
- Žací kotouč (trojzubec) – cca do 25 cm
- Strunová hlava – cca 30 cm a více
Hmotnost
Jelikož křovinořez, na rozdíl třeba od klasické sekačky, držíte ve svých rukou, hraje roli jeho hmotnost. Můžeme říci, že nejlehčí jsou elektrické křovinořezy, těžší mohou být kvůli bateriím AKU křovinořezy a nejvyšší hmotnost mívají benzínové modely. Hmotnost do 5 kg lze považovat za přijatelnou, u těžších strojů se vám mohou pronést, hlavně pokud nebudete využívat popruh nebo nebude popruh dostatečně komfortní.
Rukojeť
Pro pohodovou práci a celkově ergonomii při práci je velmi důležitá také použitá rukojeť. V tomto případě se uplatňují dvě konstrukce, kdy každá má své. Nelze přímo říci, že jedno řešení je lepší než druhé, spíše záleží na stylu používání křovinořezu a preferencích:
- Madlo – typické hlavně pro elektrické a AKU modely, ale také pro lehčí či levnější stroje. Toto řešení je typicky doplněno o ramenní popruh. Takový křovinořez je kompaktnější, snadněji se používá pro rychlé práce, ale není vhodné s ním sekat denně a dlouho rozsáhlé plochy.
- Řídítka – bývají jimi vybaveny výkonnější elektrické modely a typicky hlavně benzínové křovinořezy, které jsou těžší. Obvykle jsou řídítka doplněna o postroj na záda nebo aspoň popruhem na obě ramena, kdy odlehčíte vašim rukám a ramenům. Lépe se takto sekají větší plochy, hmotnost stroje se rozloží na záda.
Obsluha a ergonomie
Jak vyplývá už z výše uvedeného, tak z ergonomického hlediska je potřeba si vybrat vhodnou rukojeť a popruh či postroj, podle vašeho způsobu a četnosti používání. Není to ale pouze o tomto.
Pokud plánujete používat strunovou hlavu, volte stroj, který umožňuje automatické odvíjení struny, což se typicky řeší mírným poklepem o zem za chodu stroje. Je to nepochybně komfortnější řešení.
Materiály konstrukce
Z pohledu použitých materiálů je každý křovinořez vybaven zejména robustní hřídelí, která je nejčastěji vyrobena z lehké slitiny. Důležitý je také kryt žacího kotouče, který je rovněž obvykle kovový, větší kryt na strunu potom bývá z plastu. Části rukojeti mohou být kombinací kovových materiálů a plastů, případně měkčených částí pro pohodlnější uchopení.
Pokud se podíváme na samotnou konstrukci, může vás zajímat celá řada prvků. Pokud pomineme výběr mezi madlem a řídítky, kterému jsme se už věnovali samostatně výše, mohou vás zajímat užitečné vlastnosti, jako je dělená hřídel pro snadnější transport nebo teleskopická rukojeť či nastavitelná řídítka pro uzpůsobení dle výšky postavy.
Funkce a příslušenství
Funkce a využití žací hlavy a struny (žacího kotouče)
Křovinořez je vybaven žací hlavou a pak také strunovou hlavou vyměnitelnou za žací kotouč nebo pilový kotouč. Jaká je vlastně funkce těchto dílů? Abychom si tedy lépe představili, jak křovinořez funguje:
- Žací hlava – ústrojí křovinořezu, které slouží k sečení. Může na něm být jak zmiňovaná strunová hlava, tak lze vyměnit za kotouč nebo pilový kotouč. Křovinořez je tedy multifunkční stroj, který typicky nabídne výměnu několika dílů.
- Struna a žací kotouč – v závislosti na tom, co potřebujete posekat, zvolíte strunu nebo žací kotouč. Struna slouží zejména na trávu a rostliny, kotouč potom zvládne nálety. U výkonných křovinořezů se používá také pilový kotouč.
Příslušenství pro křovinořezy
O drtivé většině příslušenství, které potřebujete k sekání trávy nebo dřevin, jsme v podstatě už hovořili výše. Pojďme se nyní na toto příslušenství ale podívat podrobněji. Ke křovinořezu si tedy můžete pořídit (ev. je to součástí výbavy):
- Žací nože – jedná se o základní výbavu, aby stroj vůbec mohl být označen za křovinořez. Žací nože totiž umožňují sekat náletové dřeviny. Můžete jimi samozřejmě sekat ale také trávu obsahující i nálety. Žací nůž může mít různý počet zubů, nejčastější je ale trojzubec.
- Strunová hlava – také křovinořez ale budete samozřejmě často používat také pouze na vzrostlou trávu a rostliny. Tady vám dobře poslouží strunová hlava, která může mít různé průměry a profily. Myslete na to, že pokud máte křovinořez s vyšším počtem otáček, je potřeba zvolit dostatečně silnou strunu (2,4 mm a více), aby se vám po prvním nasazení nerozletěla na všechny strany.
- Pilový kotouč – můžete se setkat s různým provedením pilového kotouče s různým počtem a tvarem zubů. Vždy záleží na účelu použití. Typicky je nabízejí jako volitelné příslušenství silné benzínové stroje. Obecně jsou určeny pro křoviska silná i několik centimetrů.
- Držák na křovinořez – je vhodný pro úsporné a pohodlné uskladnění křovinořezu třeba v dílně, zahradním domku nebo v garáži. Držák na křovinořez jej bezpečně zajistí.
- Obličejový štít – základní ochrana při práci s křovinořezem. Eventuálně můžete použít i ochranné brýle. Chrání nejcitlivější část vašeho těla před odletujícími kamínky nebo zbytky dřevin.
- Ochranný oděv – lze zakoupit speciální ochranné oděvy, které chrání celé vaše tělo. Minimálně myslete na dlouhé kalhoty a pevnou obuv, určitě využijete pracovní rukavice.
- Sluchátka – zejména benzínové stroje produkují velký hluk. Ten může při dlouhodobém sečení poškozovat váš sluch, proto se vyplatí si jej chránit právě sluchátky.
Nejznámější výrobci křovinořezů
Křovinořezy Makita
Japonský výrobce známý vysokou kvalitou svých produktů. Pořídíte zde křovinořez AKU, benzínový křovinořez i klasický elektrický křovinořez. Počítejte s vyšší cenou.
Křovinořezy Fieldmann
Zejména levnější stroje, které nabízí tato značka české provenience, se hodí na hobby použití. Typická je zde dobrá nabídka levných elektrických křovinořezů.
Křovinořezy Riwall
Tento výrobce nabízí často zajímavý poměr ceny a výkonu u svých hobby strojů. Koupíte zde motorový křovinořez, ale třeba také multifunkční elektrický křovinořez.
Křovinořezy Dolmar
Kvalitní německá značka, která dnes patří do skupiny Makita. Široká nabídka obsahuje stroje pro běžné použití i profi nasazení. Náš test zahrnul i jejich čtyřtaktní křovinořez.
Křovinořezy Oleo-Mac
Produkty této značky se nacházejí zejména ve střední až vyšší střední třídě. Pořídíte benzínový křovinořez, ale také akumulátorový křovinořez.
Křovinořezy Einhell
Výrobce nabízí stroje s dobrým poměrem ceny a výkonu. Zajímavá je jejich nabídka elektrických strojů, které jsou vhodnou alternativou pro hobby použití.
Křovinořezy VeGa
Zajímavé řešení pro každého, kdo hledá dobrý poměr ceny a výkonu. Pořídíte zde i levnější benzínové stroje, které odvedou dobrou službu.
Křovinořezy Hecht
Tato značka se tradičně soustředí zejména levnější hobby stroje. Ty nabídnou zajímavou hodnotu při dané ceně, přičemž můžete pořídit benzínové i elektrické modely.
Křovinořezy AL-KO
Tohoto výrobce můžete často vidět hobbymarketech, což naznačuje jeho za měření na hobby stroje, hlavně elektrické. Zároveň nabídne dobrou kvalitu při dané ceně.
Křovinořezy Honda
Japonskou značku není potřeba představovat. Je dlouhodobě známá svými kvalitní výrobky, což se projevuje také v sortimentu zahradní techniky. Zajímavé jsou benzínové modely.
Křovinořezy Husqvarna
Zahradní techniku všeho druhu prodává tato dobře známá značka. Pořídíte elektrický křovinořez, ale také křovinořez AKU. Synonymem kvality jsou benzínové stroje.
Křovinořezy Stiga
Širokou nabídku má tento výrobce zahradní techniky. Můžete zde pořídit benzínové stroje, ale také elektrický nebo akumulátorový model, který vám jistě bude dlouho sloužit.
Křovinořezy Stihl
Určité synonymum pro spolehlivost je právě značka Stihl. Je to dáno zejména dlouholetou tradicí ve výrobě kvalitních produktů, kde nechybí ani křovinořezy.
Křovinořezy Ryobi
Značka se soustředí zejména na produkty ze střední a vyšší střední třídy. Není problém pořídit elektrický křovinořez nebo kvalitní benzínový model.
Křovinořezy Parkside
Jedná se o dvorní značku známých supermarketů Lidl. Z toho samozřejmě vyplývá, že zaměřením zde jsou levnější hobby stroje. Zejména elektrické modely.
Křovinořezy Gardena
Výrobce, který hodně sází na své dobré jméno ve střední cenové kategorii. Benzínový křovinořez zde pořídíte za velmi rozumnou cenu, přičemž nechybí kvalita.
Křovinořezy Bosch
Německá značka, která je notoricky známá. Má široký sortiment, kde nechybí ani zahradní náčiní. Pořídíte zajímavé akumulátorové nebo elektrické křovinořezy.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače křovinořezů
Křovinořezy Lidl – Parkside
Již jsme výše hovořili o supermarketech Lidl a jejich dvorní značce Parkside. V akcích pořídíte zajímavé elektrické křovinořezy pro hobby použití.
Křovinořezy Heureka
Srovnávač cen vám pomůže vybrat nejvýhodnější nabídku vašeho vyhlédnutého modelu křovinořezu. Také si zde můžete jednotlivé produkty porovnat parametrově.
Křovinořezy Mountfield
Prodejce zahradní techniky se soustředí kromě dostatečného výběru kvalitních strojů také na zákaznický servis. S výběrem vhodného modelu křovinořezu vám zde rádi poradí.
Křovinořezy OBI
Oblíbený hobbymarket, který má širokou nabídku hobby strojů, které se hodí zejména na běžnou údržbu klasických zahrad, nebo pro vaši práci na chatě.
Křovinořezy Hornbach
Známý hobbymarket nabídne klasické hobby stroje pro běžné použití na zahradách a chalupách. Nemusíte pořizovat drahé vybavení, když často postačí levnější.
Cenové relace křovinořezů
- Křovinořezy do 2 000 Kč – nejlevnější křovinořez pořídíte už těsně pod uvedenou hranicí. Typicky se bude jednat o levné elektrické modely méně zvučných značek, které nabídnou výkon i okolo 1 kW.
- Křovinořezy od 2 000 do 4 000 Kč – v této ceně pořídíte už první levnější benzínové modely, nebo výkonnější elektrické modely okolo 1,2 kW i více. Začínají zde také levnější a slabší AKU stroje.
- Křovinořezy od 4 000 Kč – od této ceny roste nabídka AKU křovinořezů, nechybí lepší benzínové modely a pořídíte i čtyřtaktní křovinořez. Horní hranice je skoro neomezená, profi stroje nad 2 kW stojí i desítky tisíc.
Často kladené otázky při výběru štípačky na dřevo
Při výběru vhodné štípačky vás může napadnout celá řada otázek. Podíváme se nyní na to, co zákazníky nejčastěji zajímá. Pokud jste nenašli v předchozím textu na něco odpověď, možná se to dozvíte právě tady.
Zejména je to vyšší komfort. Pokud štípete dřevo pravidelně, znamená to také výrazné zkrácení nutného Často mají lidé tendenci inklinovat k benzínovému křovinořezu, protože očekávají nejvyšší výkon, což je také pravda, protože zde koupíte nejvýkonnější modely. Výkon není ale vždy využitelný a určitě není vše. Pamatujte také na hlučnost nebo exhalace či údržbu. Elektrická varianta je levnější, stále pro většinu použití dost výkonná a netrpí neduhy benzínu. Pokud vám vadí kabel a nechcete benzín, zvažte AKU křovinořez.
Asi nejčastější otázka. Jak vyplývá z našeho průvodce, záleží na tom, zda potřebujete sekat skutečně silné nálety i křoviny a velmi zanedbaná prostranství. Teprve tam je využitelný výkonnější stroj od 1,3 kW výše.
Ačkoliv jsou elektrické křovinořezy obecně považovány za tišší než ty se spalovacím motorem, tak také vydávají nemalý hluk. Charakter hluku je však jiný, než v případě spalovacího motoru, nejedná se tedy o vrčení, ale můžeme jej přirovnat třeba k vysavači na listí. Také zde se při delším provozu vyplatí ochrana uší.
Záleží na mnoha faktorech, od výkonu křovinořezu přes kapacitu baterie a její napětí. Obvykle vydrží křovinořezy do jedné hodiny, kdy hodnota k hodině je již považována za velmi dobrou. Je vhodné pořídit si dvě baterie, kdy pak lze střídavě používat a nabíjet.
Zajímavé zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99ovino%C5%99ez
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.