Obsah testu
Zahradní kultivátory jsou oblíbené mezi stroje mezi všemi zahrádkáři. Srovnali jsme 6 nejlepších elektrických i benzínových kultivátorů a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.
TEST: Nejlepší benzínové kultivátory
Recenze Hecht 785
Benzínový kultivátor Hecht 785 patří mezi velmi oblíbené produkty v hobby segmentů mezi benzínovými kultivátory. Vyznačuje se širokou šířkou pracovního záběru až 85 cm, takže dokáže obsloužit i velké zahrady. Takový záběr obvykle poskytují až profi stroje. Záběr lze variabilně upravit také na 50 nebo 32 cm. Z pohledu hloubky kultivace vám nabídne až 38 cm, což je rovněž velmi dobrá hodnota. Musíte počítat se slabším provedení konstrukce, kultivátor je vhodný spíše na údržbu již zkultivovaných záhonů.
Tento stroj je vybaven jednostupňovým převodem, takže i s tím při nákupu počítejte. V praxi se kultivátor dobře používá, je vybaven ocelovými řídítky, které jsou pevné a umožňují dobré vedení stroje. Při práci tak nemáte pocit, že byste nad strojem ztráceli kontrolu. Určitě vás osloví také vysoký výkon 4,1 kW. Vysoká je bohužel také hmotnost, která činí 52 kg. K tomuto stroji lze dokoupit bohaté příslušenství, což se u zařízení tohoto výkonu už jistě bude mnohým z vás hodit.
- Výkon motoru
- Možnost nastavit mimořádně velkou šířku záběru
- Mnoho příslušenství k dokoupení
- Méně bytelná konstrukce, slabší plechy
Recenze VeGA 36-60
Motorový kultivátor VeGA 36-60 nabídne velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Jedná se o hobby stroj, který má pracovní záběry v rozsahu 60 nebo 36 cm, podle toho, jestli sejmete boční nože. Pracovní hloubka tohoto stroje činí až 26 cm. Výkon benzínového kultivátoru je 2,6 kW. Svou hmotností se řadí k těm přiměřeně těžkým. Spolehlivý čtyřtaktní motor vám bude dělat dobrého společníka. Startuje se jednoduše klasickým ručním táhlem.
Stroj se dobře ovládá a dobře se s ním také manévruje i v náročnějším terénu, což je dáno právě již zmiňovanou přiměřenou hmotností. Zvládá svah se sklonem až 10°. Řídítka působí pevným dojmem. Tvar rukojeti je ergonomický, což je další plus pro dobrou manipulaci. Kultivační nůž nabízí speciální tvar pro efektivní rozmělnění zeminy. Slušně zvládá lehkou až středně těžkou práci. Je zde klasické pojezdové vodícím kolečko, které usnadňuje vedení stroje. Nepotěší vás ovšem nekvalitní český návod.
- Poměr cena/výkon
- Snadná obsluha
- Jednoduchý start
- Nekvalitní návod
Recenze Fieldmann FZK 6115-B
Zahradní kultivátor Fieldmann FZK 6115-B je cenově zajímavý produkt v oblasti benzínových kultivátorů na běžné lehčí až středně těžké použití. Šířka záběru je až 59 cm, na kterou ji dokážete zvětšit přidáním dalších dvou kultivačních nožů, které najdete v balení. Základní pracovní záběr je 36 cm. Hloubka kultivace je potom 26 cm. Nože jsou vybaveny ocelovým krytem, je zde sklopné transportní kolečko. Váha stroje je 34 kg. Kultivátor je vhodný pro rozmělnění vrchní vrstvy půdy rotujícími noži, takže provzdušní zeminu a připraví ji na sadbu nebo setí.
Stroj pohání motor OHV o objemu 139 ccm a výkonu 2,2 kW. To zajišťuje dostatek výkonu pro běžné hobby použití. Motor je dostatečně silný a jeho chod je spolehlivý. Startování je klasicky startovací šňůrou, za kterou dvakrát potáhnete a stroj ihned naskočí. Při práci určitě doporučujeme zejména houževnatější půdu si dopředu připravit. Kvalita provedení odpovídá ceně a není si na co významného stěžovat.
- Poměr cena/kvalita
- Jednoduše startuje
- Spolehlivý chod
- Nic významného
TEST: Nejlepší elektrické kultivátory
Recenze Scheppach MTE 460
Elektrický kultivátor Scheppach MTE 460 nabízí elektromotor o výkonu 1,5 kW. Záběr je 45 cm a má 24 speciálně tvarovaných nožů. Stroj je vybaven kovovým rámem, který zvyšuje celkovou odolnost. Převodovka je rovněž kovová, což dále prodlužuje životnost. Rukojeti jsou ergonomické a je na nich háček pro uchycení elektrického kabelu. Najdete zde také bezpečnostní spínač. Hmotnost zařízení je 10,4 kg, takže je velmi lehký a zvládne jej obsluhovat každý.
V praxi nabídne tento stroj tichý provoz, takže je ideální i do zastavěných oblastí, kde nebudete tolik rušit sousedy. Kultivátor můžete snadno převážet, protože jeho řídítka lze jednoduše složit a k dispozici máte přepravní kolečka. Je zde zároveň horní madlo, které transport ještě zjednodušuje. Výrobce na tento produkt poskytuje až 4 roky záruku, pro přesnější informace o podmínkách záruky u konkrétního modelu přístroje se však informujte u svého prodejce.
- Výkon a kultivovaný chod
- Nízká hmotnost
- Možnost záruky 4 roky
- Nic významného
Recenze HECHT 745
Zahradní kultivátor HECHT 745 s elektrickým pohonem má motor o výkonu 1,5 kW. Pracovní záběr tohoto kultivátoru je 40 cm. Hloubka kultivace je potom možná až do 22 cm. Stroj má příjemně řešenou sklopnou rukojeť, takže je poměrně kompaktní při transportu. Rukojeť je ergonomická a při práci dobře funguje. Manipulaci vám kromě skládací rukojeti zjednodušují také kolečka. Je to stroj, který si poradí se středně velkými záhony, ale je vhodný také pro skleníky nebo fóliovníky.
Kvalita provedení je na rozumné úrovni, převodovka má kovovou konstrukci, což zajišťuje delší životnost. Motor nabízí dostatečný výkon k tomu, pro co je určen. Při manipulaci v menším prostoru oceníte nízkou hmotnost tohoto elektrického stroje, která činí 11,6 kg. Obsluha kultivátoru je celkově velmi snadná, je vhodný i pro ženy. V praxi se jeví jako velmi dobrá náhrada klasického rýče, kdy vám tak usnadní hodně namáhavé fyzické práce.
- Poměr cena/výkon
- Snadná obsluha
- Ergonomická rukojeť
- Nic významného
Recenze Fieldmann FZK 2115-E
Elektrický kultivátor Fieldmann FZK 2115-E za nízkou cenu nabídne slušný výkon motoru 1,5 kW, šířku záběru 33 nebo 45 cm a hloubku orby až 20 cm. Příjemně nízká hmotnost 10,3 kg zajišťuje dobrou ovladatelnost stroje a snadnou manipulaci. Síla stroje je při praktickém použití velmi dobrá, je vhodný na lehkou až středně těžkou práci, podobně jako ostatní elektrické stroje této kategorie. Pozor na práci s příliš mokrou zeminou, kdy se může usazovat v ústrojí a ovlivnit výkon.
Stroj je vybaven 6 ocelovými noži, převodová skříň je vyrobena ze slitiny hliníku a veškeré součásti ústrojí převodovky jsou ocelové, což zajišťuje dobrou životnost. K dispozici jsou podpůrná kolečka pro snadný transport. Kultivátor je vybaven sklopným madlem, díky kterému jej snadno uskladníte do garáže nebo do zahradního domku, aniž by zásadním způsobem překážel. Jednoduše jej také odvezete sebou třeba na chalupu v autě.
- Cena
- Silný motor
- Nízká hmotnost
- Horší zvládání promáčené půdy
Nejprodávanější kultivátory 2025
Kultivátor je stroj, který nám slouží k provzdušnění půdy, aby byla dostatečně prokypřená a uvolnily se zhutněné vrstvy. Zároveň můžeme kultivátorem vpravit do zeminy hnojivo nebo kompost a zlikvidovat plevel. Může mít i multifunkční využití. Vybíráte nový kultivátor? Pak to chce pořádné srovnání modelů na trhu, a proto jste tady správně.
Před samotným výběrem si odpovězte na několik základních otázek:
- Jaký pohon kultivátoru potřebujete – kultivátory mohou být benzínové, elektrické nebo akumulátorové. To je základní rozhodnutí, které musíte učinit, než si půjdete do obchodu pro svůj nový kultivátor. Existují také kultivátory ruční, které však zmiňujeme pouze okrajově, protože se jedná v podstatě o jednoduchý nástroj, který se na větší práci nehodí.
- Jaký výkon od kultivátoru očekáváte – s výběrem vhodného pohonu kultivátoru velmi souvisí také výkon, který od kultivátoru očekáváte. Nejvýkonnější jsou samozřejmě benzínové kultivátory, slabší jsou potom elektrické a dále akumulátorové. U ručního kultivátoru pak závisí na vaší fyzické síle.
- Jaké máte pro kultivátor využití – vybírejte si kultivátor také podle toho, jak jej budete využívat. Rozhodující například je celková plocha, kterou budete chtít kultivovat, jak často budete kultivátor používat, ale samozřejmě také způsob kultivace, zda jde o kultivované záhony nebo tvrdou půdu, hlubokou orbu apod.
- Kolik jste ochotni do kultivátoru investovat – nepochybně záleží také na ceně, kdy výkonnější modely pochopitelně budou dražší. Stejně tak jsou významné cenové rozdíly mezi zvoleným pohonem, nejdražší jsou benzínové kultivátory, méně pak zaplatíte za elektrický kultivátor. Roli hraje také značka, potažmo kvalita stroje.
V rámci našeho průvodce výběrem, jak vybrat kultivátor, se zaměříme na veškeré výše zmíněné aspekty výběru a všechny další důležité parametry, které je potřeba zohlednit. Na základě toho si pak budete moci vybrat ten nejlepší kultivátor pro vaše využití.
Rotavátor vs. kultivátor
V rámci našeho průvodce se zaměříme na kultivátory, ale na trhu můžete narazit na stroj, který je velmi podobný. Jedná se o rotavátor. Liší se tyto stroje vůbec? Prozradíme, že hlavní rozdíl spočívá v jejich výkonu.
Rotavátor má nože ve tvaru rotujících hvězdic, které se zároveň starají vlastně o pohon stroje, respektive o jeho vedení po půdním povrchu a zároveň tyto nože dokáží provzdušnit půdu do hloubky 10 až 15 cm. Rotavátor je ideální pro zaorání hnojiva, rašeliny nebo mulče na pozemcích o menší rozloze. Rotavátor je vlastně takový slabší kultivátor, není tak výkonný a nezorá půjdu do hloubky, takže nezlikviduje plevel, ale pouze jej vyorá na povrch.
Kultivátor je oproti tomu obecně mnohem výkonnější, a tak je ideální na velké pozemky. Jeho vlastností je, že umí zorání půdy do hloubky a zvládne ji nakypřit mezi řádky. Rozdrtí i plevel a umí dokonce vyorat plodiny. U multifunkčních strojů můžete využít různých přídavných adaptérů, kdy lze zařízení využívat třeba na různé radlice, je využitelný jako pluh, může pomáhat s obracením sena. Jedná se tak o univerzálního pomocníka, který zastane řadu dalších činností.
Kultivátory podle pohonu
Základní rozdělení kultivátorů si můžeme definovat podle pohonu. V tomto ohledu se to nějak zásadně neliší od jiného běžného zahradního náčiní, které si můžete pořídit, jako jsou třeba sekačky. Kultivátor tak můžete sehnat v provedení jako:
- Benzínový
- Elektrický
- AKU
- Ruční
Jednotlivé typy si nyní popíšeme, abyste měli představu o tom, co která varianta dokáže. Podle toho si můžete také zvolit pohon kultivátoru, který bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům. Začneme s popisem benzínového kultivátoru, který je ze všech variant zdaleka nejsilnější.
Benzínový kultivátor
Někdy se můžete setkat s označením také motorový kultivátor, tedy zkrátka se jedná o kultivátor poháněný klasickým benzínovým spalovacím motorem, jako třeba benzínová sekačka. Výhodou tohoto řešení je jak vysoký výkon benzínového motoru, tak zároveň nezávislost a volný pohyb kdekoliv na pozemku. Výkony těchto strojů se pohybují nejčastěji od 2,5 do 4 kW, ale může to být i více. Typicky se jedná o čtyřtaktní motor o objemu do 200 ccm.
Jelikož je to výkonný kultivátor, je ideální všude tam, kde potřebujete zvládnout práci na větší ploše, tedy na velkém pozemku. Stejně tak se hodí na místa, kde není dostupná elektrická energie. Velmi výkonné multifunkční stroje mají i řadu příslušenství a mohou být takovým malým traktůrkem. Samozřejmě vše pozitivní má i svá negativa, což je v tomto případě především vyšší hmotnost takového stroje, a tedy i náročnější ovladatelnost. Také se O benzínový kultivátor musíte starat z pohledu údržby spalovacího motoru, doplňování provozních kapalin, čištění filtrů a podobně.
Výhody a nevýhody benzínového kultivátoru:
Elektrický kultivátor
Pokud nechcete benzínový stroj, můžete zvolit elektrický kultivátor. Ten disponuje nižším výkonem, který se typicky pohybuje do 2 kW. Budete také muset počítat s tím, že jste omezeni zdrojem energie a napájecím kabelem. Na druhou stranu toto provedení má také celou řadu benefitů, jedním z nich je třeba nižší cena než u benzínu.
Výkon, byť nižší než u benzínu, je naprosto dostatečný pro údržbu běžných menších pozemků, jako jsou zahrady. Pokud tedy zrovna nevlastníte pole, může vám rozhodně dostačovat. Oceníte také to, že je lehčí, takže se s ním lépe manipuluje, jeho provoz je tišší a samozřejmě nijak nezapáchá spalinami benzínu. Také je to prakticky bezúdržbové řešení, kromě běžného čištění zde nemusíte elektromotor nijak řešit.
AKU kultivátor
Toto řešení je zde pro každého, kdo chce mít všechny vlastnosti elektrického kultivátoru, který jsme si popsali výše, ale nechce být závislý na okamžitému zdroji energie a nechce být omezován napájecím kabelem. AKU kultivátor tedy odstraňuje jednu z významných nevýhod elektrického řešení, ale je to vykoupeno ještě o něco nižším výkonem, než má elektrická verze na kabel. Můžete si samozřejmě pořídit i celkem výkonné stroje, ale také to potom poznáte na ceně.
Do ceny musíte promítnou také případný nákup náhradních baterií, pokud chcete po vybití baterie dále kultivátor používat bez přestávky. Hmotností jsou tyto kultivátory velmi podobné běžným elektrickým na kabel, ale mohou vážit o něco více kvůli bateriím. Rozhodně jsou však rovněž výrazně lehčí než benzínové. Jako u kabelové elektrické verze, také zde je provoz vyjma běžného čištění bezúdržbový, ekologický a tichý.
Ruční kultivátor
Nakonec se podíváme ještě na posledního zástupce mezi kultivátory, což je ruční kultivátor. Pokud nepočítáme vaše ruce, tak ten žádný pohon nemá a uvádíme jej jen pro úplnost. Ruční kultivátor si můžete představit jako zahnuté vidle, případně se může jednat také o malý nástroj do jedné ruky. Je to tedy podobné, jako byste si pořídili motyku, rýč nebo podobné nářadí.
Ruční nářadí je samozřejmě levné, jednoduché, ale bude vás stát fyzické úsilí a pro jakoukoliv větší práci je ruční kultivátor prakticky nepoužitelný. Hodí se zejména pro zbavení se plevele na malých plochách a ve špatně přístupných místech, jako jsou malé záhonky, skleníky a podobně. Ruční kultivátor není předmětem naší recenze ani průvodce výběrem, stručně si ale ještě uvedeme bodově výhody a nevýhody, jako u předchozích variant.
Volba kultivátoru podle velikosti a členitosti pozemku, typu půdy a orby
Při výběru kultivátoru bychom měli mít na paměti také to, na jaký terén budeme kultivátor používat. Tomu je vhodné tedy výběr vhodného stroje také určitým způsobem přizpůsobit. Mezi rozhodující faktory terénu vašeho pozemku nebo zahrady zde patří:
- Členitost terénu – pokud má pozemek různá převýšení, terén je více kopcovitý, je určitě vhodné, aby kultivátor měl pojezd a další nápravu.
- Plocha pozemku – čím větší je plocha vašeho pozemku, tím větší nároky budete mít pravděpodobně na výkon kultivátoru, a také na šířku záběru stroje, aby vám práce šla rychle od ruky.
- Typ půdy – pro méně výkonné kultivátory může být problém jílovitá půda a půda s těžkým podložím, kde musíte myslet na pořízení výkonného stroje.
Z hlediska výběru je určitě důležitá hloubka orby, kterou budete chtít na vašem pozemku provádět. Rozmyslete si, jak hluboko chcete provádět kultivaci, protože různé stroje mohou nabízet odlišné parametry. Pokud vám jde zejména o hlubokou orbu, budete potřebovat vysoký výkon se spalovacím motorem. Pokud vás zajímá spíše lehké obdělávání půdy, postačí vám slabší benzínový nebo elektrický stroj na kabel a možná i AKU kultivátor.
Konstrukce kultivátoru
Velkou roli při výběru kultivátoru bezpochyby hraje samotná konstrukce stroje. Musíte myslet na to, že kultivátor by měl být dostatečně bytelný pro práci, kterou od něj očekáváte. Dnes je u výrobců poměrně typické šetření na materiálu, proto se dnes už ani u špičkových značek nevyhnete například různým plastovým dílům.
Důležité však je, aby plasty nebyly použity na klíčových a namáhaných částech, a tam kde jsou, aby byly dostatečně bytelné a nehrozilo jejich snadné odlomení. Pokud se jedná o kvalitní plast, může být někde i výhodou, protože je zkrátka lehký.
Součástí konstrukce kultivátoru je celá řada součástí, kdy mnohé z nich jsou pohyblivé a je nutné se o ně také v průběhu životnosti stroje starat údržbou a čištěním. Pokud se podíváme na samotnou konstrukci jako takovou, ta se tedy skládá z následujících komponent:
- Kola pojezdu – většina kultivátorů obsahuje kola, ty výkonnější zajišťují automatický pojezd stroje, který je zejména u těžších strojů samozřejmostí a vlastně nezbytností, podobně jako u benzínové sekačky.
- Rukojeť a řídítka – v závislosti na typu kultivátoru zde můžete najít madla a řídítka, která musí být vyrobena z materiálů, jež jsou relativně odolné a zároveň často také mají měkčené povrchy pro vaše pohodlí. Důležitá je výšková nastavitelnost, aby kultivátor mohly komfortně ovládat osoby různého vzrůstu, stejně tak nezapomínejte na ergonomii ovládání.
- Ocelový trn – slouží k tomu, aby vymezoval, jak hluboko se kultivátor do země zakousne. Můžete se setkat také s pojmem ostruha. Důležité je, že je vyroben z pevného materiálu, který musí být velmi odolný, aby se snadno v zemi nepoškodil.
- Motor – důležitou součástí je pohonná jednotka kultivátoru, která je v případě benzínového kultivátoru klasický spalovací motor, v případě elektrického nebo AKU kultivátoru je to potom elektromotor. Většina částí motoru by měla být dostatečně zakrytována, aby se omezila možnost úrazu nebo naopak poškození motoru.
- Převodovka – kultivátor vám často umožní volit převodové stupně, což využijete zejména při jízdě ve svažitém terénu. Pokud tedy máte členitější pozemek, dejte si pozor, aby kultivátor nabídnul vhodné převody. Převodovka musí být dostatečně chráněná, protože při práci stroje prochází zeminou, proto by ochrana měla být řešena ideálně bytelnou kovovou skříní. Výkonné multifunkční kultivátory mohou nabízet vývod z převodovky pro zapojení mechanizovaného příslušenství.
- Spínač – konstrukce spínače, který uvede stroj do chodu, musí být řešena tak, aby nepostačovalo jeho náhodné stisknutí.
- Pojistka proti přehřátí – moderní stroje by měly být vybaveny bezpečnostními pojistkami. Pojistka proti přehřátí zajistí vypnutí stroje, pokud se dostane do nepříznivých provozních podmínek.
Důležité parametry
Na následujících řádcích se zaměříme na důležité parametry při výběru kultivátoru, ať už vybíráte benzínový kultivátor, elektrický kultivátor nebo AKU kultivátor. Podíváme se na to, co by nemělo uniknout vaší pozornosti a co je potřeba si hlídat.
Výkon
Jak už jsme uvedli výše, protože existují různé pohony kultivátorů, bude se v závislosti od toho odvíjet zároveň výkon stroje. Je to dáno vždy určitými omezeními, u spalovacích motorů je to hlavně rostoucí hmotnost s většími výkony, u elektromotorů je to potom omezení v souvislosti s jednofázovou zásuvkou 230 V. Obecně si můžeme výkonnostní kategorie definovat takto:
Typ pohonu | Výkon |
---|---|
Benzínový kultivátor | okolo 2,5 až 4 kW (nebo i více hlavně u profi strojů) |
Elektrické nebo AKU kultivátory | v průměru cca 1 až 2 kW |
Většina benzinových kultivátorů nabízí výkony okolo 3 kW, mohou zde být i slabší stroje. V této výkonnostní kategorii se nejčastěji nacházejí hobby stroje. Profesionální benzínové kultivátory potom mohou přesahovat i výkon 5 kW.
Kultivátory vybavené elektromotorem, tedy elektrické modely napájené síťovým kabelem, případně AKU modely napájené z baterie, potom mají výkon nižší. Naprosto běžně se u těchto kultivátorů pohybujeme okolo 1 až 2 kW. Omezení jednofázové elektrické zásuvky se pohybuje někde do 2,5 kW. AKU kultivátory jsou obecně spíše ještě slabší.
Šířka záběru
Pokud se podíváme na šířku záběru, tak ta samozřejmě roste s výkonem kultivátoru. Nejslabší kultivátory, které označujeme také rotavátory, jak jsme o nich hovořili už na začátku našeho průvodce, mohou mít šířku záběru třeba jen kolem 25 cm.
Výkonnější kultivátory potom mohou nabízet šířku záběru mnohem větší. V průměru se pohybujeme někde okolo 40 cm šířky záběru, pokud hovoříme o hobby strojích. V této souvislosti to můžeme upřesnit takto:
Typ kultivátorů | Výkon |
---|---|
Hobby stroje | šířka záběru cca 35 až 60 cm |
Profesionální stroje | šířka záběru až kolem 80 cm |
Pokud řešíte provzdušňování půdy na vaší zahradě, určitě vám stačí hobby stroj. Profesionální stroje jsou samozřejmě mnohem dražší, přičemž existují i specializované modely, které mohou mít šířku záběru i přes 1 m, ty však nejsou pro běžné použití.
Délka nožů
V případě délky nožů hovoříme vlastně o hloubce záběru kultivátoru. Jak jsme si výše uvedli u šířky záběru, tak pro základní rotavátor můžete počítat s hloubkou orby 10 až 15 cm, protože nože zkrátka nejsou delší a výkon stroje by více nezvládnul.
Pokud však už přejdeme do kategorie kultivátorů, kterými se zabýváme primárně, můžeme počítat s daleko větší hloubkou. Tady si můžeme definovat rozdělení obdobné, jako u šířky záběru pro hobby stroje a profesionální stroje:
Typ kultivátorů | Hloubka orby |
---|---|
Hobby stroje | od 20 až 25 cm |
Profesionální stroje | od 30 cm a více |
Vhodný výběr délky nožů, a tedy požadované hloubky orby, by se měl odvíjet od toho, zda vás zajímá pouze kypření půdy, nebo také třeba pěstování plodin. Pro kypření stačí menší hloubka orby, u plodin je to ale potom složitější a je třeba volit schopnosti kultivátoru dle toho, co chcete pěstovat za plodiny. Různé plodiny totiž vyžadují různou hloubku.
Počet nožů
Kromě hloubky, kterou nože zvládnou, je důležitý samozřejmě také počet nožů, aby půda byla zorána nebo kypřena přesně tak, jak si představujete. Drtivá většina hobby kultivátorů je vybavena čtyřmi sadami nožů. Profesionální modely, které také nabízejí větší záběry, potom mají běžně i 6 sad nožů. Počet nožů je tedy dán šířkou lišty kultivátoru. Kultivátory osazené větším počtem nožů potom pochopitelně také musí mít větší výkon.
Provedení nožů
V závislosti na tom, v jaké půdě se budete s kultivátorem pohybovat a pro jakou práci chcete kultivátor použít, musíte zvolit také vhodné nože. Existují nože různého provedení, kdy obvykle se setkáte s těmito typy provedení nožů:
- Úhlové nože – neboli pravoúhle zakřivené nože, někdy se jim říká také kypřící nože. Ty se hodí pro kypření půdy a pro práci na půdě, která je lehká a písčitá. Zakřivení nožů zabrání tomu, aby se stroj v takové půdě rychle zahrabal.
- Kopinaté nože – jedná se o ostré nože, které dokáží proniknout hlouběji do zeminy a s patřičným výkonem stroje zvládnou kypření nebo orbu i ve tvrdé půdě.
Můžete se setkat také s tím, že kultivátor využívá kombinované systémy nožů, kdy zde najdete všechny typy, což se ale týká zejména lepších modelů. Kromě provedení nožů musíte věnovat nemalou pozornost také jejich kvalitě, což je bohužel to, kde výrobci často chtějí ušetřit u levnějších strojů.
Zejména hřídele nožů i samotné nože vyžadují kvalitní ocel. Je logické, že čím je stroj výkonnější, tím musí být také větší tloušťka oceli. Při práci v zemině se nože velmi snadno opotřebovávají, což platí dvojnásob pro nekvalitní materiály. Není to jen rychlejší opotřebení, které je rizikem u nekvalitních nožů, ale také velmi rychlé ztupení ostří nožů, kdy stroj potom velmi záhy ztratí efektivitu.
Rozměry a hmotnost
Tyto parametry samozřejmě rostou, čím je stroj výkonnější. Výkonnější stroj má větší motor, větší nádrž na benzín, má větší šířku i hloubku záběru, takže zkrátka narůstají jeho hmotnost i rozměry. Skladnější jsou elektrické kultivátory, objemnější a těžší jsou potom benzínové kultivátory. Šířka se pohybuje kolem 50 až 60 cm, hloubka potom 40 až 50 cm. Z hlediska výšky záleží na tom, jak si nastavíte rukojeti. Počítejte s tím, že pořízení kultivátoru je minimálně jako pořízení další sekačky na trávu, není to zkrátka skladný stroj.
Lehké elektrické kultivátory mohou mít kolem 15 kg, výkonné stroje se spalovacím motorem a multifunkční kultivátory jsou potom samozřejmě mnohem těžší, kdy mohou běžně atakovat hranici 50 kg. Dobře si proto rozmyslete, za jakým účelem jsi vlastně kultivátor pořizujete.
Hlučnost
Nakonec je tady také parametr hlučnosti, který se liší podle elektrických a benzinových strojů. Elektrické kultivátory jsou obecně tišší, nejméně hluku vydávají akumulátorové kultivátory. U elektrických řešení počítejte s hlučností kolem 70 dB, motorový kultivátor s benzínovým pohonem potom může mít hlučnost přes 90 dB. Hlučnost je tedy srovnatelná s běžnou zahradní technikou obdobného rázu.
Příslušenství kultivátorů
Slabší elektrické kultivátory mnoho příslušenství nenabízejí, většinou jsou to pouze vyměnitelné hřídele s noži, které zvládají úpravu různé půdy. Výkonné multifunkční benzínové kultivátory však často dokáží být velmi všestranným zařízením použitelným po celý rok, ke kterému můžete dokoupit například toto příslušenství:
- Přívěsný vozík – za některé kultivátory lze připojit přívěsný vozík, takže můžete odvézt prakticky cokoliv, ať už se jedná o novou sadbu nebo sklizeň. Oceníte to na každém větším pozemku.
- Bubnová sekačka – také bubnovou sekačku lze namontovat na některé kultivátory, je ideální k posekání větších travnatých ploch.
- Obracečka sena – pokud máte doma například králíky či jiná domácí zvířata, můžete využít dlouhou posekanou trávu, se kterou budete mít díky obracečce připojené ke kultivátoru jednodušší práci.
- Drtič odpadu – ideální na organický materiál na zahradě, jako jsou třeba větve, které tak můžete snadno zpracovat na kompost.
- Fréza na sníh – také v zimě můžete zapřáhnout kultivátor do práce, stačí připojit frézu a zbavit se snadno i velké sněhové nadílky.
- Pluhová radlice – má využití jak v zimě při odklízení sněhu, stejně tak lze použít jako vhodný doplněk pro velké záhony nebo menší políčka.
Nejznámější prodejci
Mountfield
Prodejce zahradní techniky patří mezi oblíbené obchody pro své příznivé ceny a také odborné poradenství, kterého se vám to dostane, pokud navštívíte některou z prodejen. Zahradní kultivátor zde pořídíte od různých značek, v nabídce se nacházejí výkonné benzínové kultivátory i elektrické kultivátory nebo AKU řešení. Motorový kultivátor zde patří mezi nejprodávanější řešení v rámci této zahradní a hobby techniky.
Lidl
Zejména nabídku levnějších kultivátorů můžete najít také v rámci oddělení zahradního náčiní ve známém řetězci supermarketů. Naleznete zde zejména levnější elektrické kultivátory, případně také AKU kultivátory. Můžete narazit na zajímavou akci, kdy pořídíte velmi levný kultivátor. Prodejce nabízí také hobby techniku, zahradní stroje a kutilské náčiní pod značkou Parkside. Jedná se o vhodnou volbu, pokud vás zajímá hlavně cena.
Nejznámější výrobci
Hecht
Není potřeba příliš představovat oblíbeného výrobce zahradní techniky, který dokáže zaujmout zejména velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Jedná se o levnější zahradní náčiní, ale značka dokáže nabídnout zajímavé a solidní modely. Pořídit si můžete elektrický kultivátor nebo benzínový kultivátor, stejně jako řešení na akumulátor.
VeGA
Většina strojů z nabídky značky má hobby nebo poloprofesionální zaměření. Jedná se o u nás poměrně oblíbenou značku, protože nabízí pro řadu zákazníků přijatelnou cenovou hladinu. Kvalitativně jde o průměr. V nabídce jsou motorové kultivátory, ale pořídíte také elektrický kultivátor. Benzínový kultivátor patří dlouhodobě mezi nejprodávanější produkt.
Fieldmann
Česká značka levnějšího zahradního náčiní má slušnou nabídku kultivátorů. Můžete si vybírat benzínové i elektrické modely, hlavní prim zde hraje cena s levnější výrobou v zahraničí. Jedná se samozřejmě o klasický hobby segment zboží, který pořídíte i velice levně. Kvalita patří spíše k průměru, což je lze s ohledem na cenovou politiku očekávat.
Scheppach
Německý výrobce nabídne produkty s puncem tradiční německé preciznosti a vysoké přidané hodnoty i kvality. Nabízí zároveň celou řadu profesionálních řešení, je to také ostatně jedna z nejstarších německých firem specializujících se na elektrické nářadí, dílenské stroje nebo zahradní techniku. Nechybí ani sortiment kultivátorů, které patří ke špičce na trhu.
Vari
Kvalitní česká značka, která má přímo u nás výrobní závody, je výrobcem, který má v Česku nejdelší historii ve výrobě zahradní techniky. Jedná se o ryze českou společnost, která vám nabídne vše od malotraktorů po lištovou sekačku. Nabídka obsahuje také třeba benzínové kultivátory a zaměřuje se ve velké míře na profesionální modely vysoké kvality.
Pubert
Rodinná firma založená ve Francii píše svou historii už od roku 1840, kdy začala vyrábět pluhy. První kultivátor vyrobila firma v roce 1976. Produkty této značky patří k těm nejkvalitnějším na trhu, nabízejí inovace a moderní technologie. Procesu výzkumu a vývoje se také věnuje firma intenzivně dodnes. Jde o světovou jedničkou ve výrobě kultivátorů.
Honda
Všem známá japonská značka patří mezi ty výrobce, které si představíme, když se řekne kvalita. Zaměřuje se na řadu oblastí, nechybí ale ani zahradní technika zahrnující zahradní traktory a mnoho dalšího. Mezi tyto stroje nejvyšší kvality patří i kultivátory. Benzínový kultivátor je klasický produkt z nabídky, pořídíte hlavně profi modely nejvyšší třídy.
AL-KO
Tento výrobce se zaměřuje svými produkty především na stroje z kategorie hobby. Často je můžete vidět v rámci nabídky hobbymarketů. Velmi zajímavý je zde poměr ceny a kvality, který lze tedy očekávat také u kultivátorů. Většina modelů je elektrických nebo AKU, ale k dispozici jsou také benzínové kultivátory. U tohoto výrobce pořídíte slušný stroj.
Stiga
Jedná se o švédského výrobce zahradní techniky, který má již dlouholetou historii. Sortiment je široký, pokrývá celé spektrum strojů, včetně kultivátorů. Kultivátory i menší rotavátory pořídíte elektrické i v benzínové verzi. Motorové kultivátory z vyšší výkonnostní třídy od této značky patří ke spolehlivým strojům, které vám budou sloužit jistě velmi dlouho.
Cenové relace kultivátorů
Rozpětí cen může být u kultivátorů velmi vysoké. Nejlevnější budou základní slabší rotavátory, dále je zde široká kategorie hobby strojů, kterou pak následují stroje profesionální, jež se mohou běžně pohybovat v desítkách tisíc. Není problém pořídit multifunkční kultivátor v podobě malého traktůrku určený pro připojení řady příslušenství, který atakuje hranici 100 tisíc korun.
My se zde ale samozřejmě zaměříme primárně na kultivátory, které si budete chtít pořídit pro soukromé účely na běžném pozemku, kde spadá převážně kategorie hobby. Tyto produkty ostatně zahrnoval také náš test. A v tomto ohledu si můžeme definovat následující cenové relace:
- Do 5 000 Kč – v základní cenové hladině najdete nejlevnější rotavátory, ale také jednodušší slabší kultivátory, kdy ten nejlevnější přístroj už pořídíte někde okolo dvou tisíc korun. Bude se jednat většinou o kultivátor elektrický, ale v této cenové relaci už můžete najít také ty nejlevnější benzínové kultivátory. Většinou se bude jednat o výrobky levnějších značek s původem v Číně, čemuž bude odpovídat také spíše průměrná kvalita materiálů a provedení.
- Od 5 000 do 10 000 Kč – z pohledu hobby strojů se jedná o takovou zlatou střední cestu, kde pořídíte buď kvalitní elektrický nebo AKU kultivátor, ale převážně v této kategorii už budou hledat zájemci o benzínové stroje. K takovému benzínovému kultivátoru si už potom můžete díky jeho vyššímu výkonu pořídit také různé příslušenství a další vybavení, které třeba umožní i měnit šířku záběru.
- Od 10 000 Kč výše – v této shora neomezené cenové kategorii najdete už multifunkční benzínové kultivátory, které můžete přestavět i do podoby malého traktůrku, který umožňuje připojit vlečku a některé další příslušenství. Také zde najdete produkty z kategorie benzinových strojů od známějších značek, u kterých lze očekávat vyšší kvalitu.
Nejčastější otázky při výběru kultivátoru
Před samotným zahájením kultivace je důležité, abyste danou plochu několik dní dopředu polili vodou. Jakmile pracujete s kultivátorem, je důležité vést kultivátor tak, abyste se vyhnuli pošlapávání čerstvě obrobené půdy. Při práci s kultivátorem doporučujeme netlačit na řídítka či rukojeť ve snaze ponořit se hlouběji do půdy, protože to může vést k problémům.
Dbejte zvýšené opatrností při práci na tvrdém povrchu. Stejně tak se vždy rozhlédněte při couvání nebo otáčení stroje. Používejte ochranné pomůcky. Pokud dokupujete příslušenství, pořizujte pouze to, které bylo schváleno výrobcem, jinak hrozí poškození stroje nebo zranění.
Údržba kultivátoru se v zásadě nijak významně neliší od údržby jiných zahradních strojů. Elektrické kultivátory jsou v tomto ohledu nejvíce bezproblémové, protože je stačí pouze čistit od použití.
Benzínové stroje jsou náročnější na údržbu, protože je potřeba doplňovat provozní kapaliny, jako je benzín a olej. Nesmíte zapomínat na údržbu vzduchového filtru. Údržba může být různá v závislosti na konkrétním modelu kultivátoru, proto v tomto ohledu doporučujeme zejména důkladně prostudovat návod k použití vašeho stroje.
Možná jste se někde setkali s tímto pojmem, ale nevíte, co to znamená. Stavebnicový systém označuje dražší multifunkční kultivátory. Jedná se o benzínové kultivátory, které můžete přestavět do podoby jiných strojů. Takový kultivátor potom umožňuje přikoupit rozsáhlou škálu příslušenství, kdy lze stroj využívat prakticky celoročně. Některé z tohoto příslušenství jsme uvedli také v rámci příslušné části našeho průvodce výběrem.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.