Obsah testu
Mobilní telefon máme dnes v kapse v podstatě každý. Někdy ale nemusí být jednoduché si vybrat, který splní naše požadavky. Naše srovnání jsme proto zaměřili na kompletní přehled mobilních telefonů od těch nejvýkonnějších až po ty nejlevnější.
TEST: Nejlepší mobilní telefony nad 20 000 Kč
Recenze iPhone 15 Pro Max
Mobilní telefon iPhone 15 Pro Max je větším provedením aktuální nejvyšší řady telefonů od kalifornské společnosti. Nabídne úhlopříčku displeje 6,7“ a displej Super Retina XDR, což je OLED displej s jemností 460 PPI a obnovovací frekvencí až 120 Hz. Rychlý procesor A17 Pro je prvním svého druhu vyrobeným 3nm technologií a patří ke špičce na trhu. Navyšovalo se nejen výkonově, ale i v kapacitě RAM, která má nyní 8 GB. Kapacita úložiště začíná na 256 GB a končí na rovném 1 TB. Nechybí 48 Mpx fotoaparát.
Pokud pomineme USB-C konektor nebo tlačítko Akce, rok 2023 přinesl při tradičním podzimním představování novinek asi největší změnu v podobě těla telefonu vyrobeného z titanu. Tento odolný materiál umožnil také prodělaní odtučňovací kůry, protože oproti oceli u minulých modelů je lehčí. Max verze tak váží 221 gramů, což je sice stále hodně, ale přece jen už méně než dříve. Co bychom tomuto telefonu vytknuli jsou velmi vysoké cenové skoky u modelů s vyšší než základní kapacitou úložiště.
- Výkon a hladký chod
- Ohromující displej
- Konečně s USB-C
- Ceny verzí s větší kapacitou úložiště
Recenze iPhone 15 Pro
Smartphone iPhone 15 Pro je novinkou roku 2023 z pohledu vlajkových telefonů jablečné společnosti. Jedná se o menší z vrcholných modelů, který má úhlopříčku displeje 6,1“. OLED displej Super Retina XDR má 460 PPI jemnost a až 120 Hz obnovovací frekvenci. 48 Mpx fotoaparát je dle recenzí přeborníkem hlavně na video, což platí pro oba telefony Pro řady. Telefon zakoupíte v kapacitách úložiště od 128 GB do 1 TB.
Nový iPhone konečně po letech dostal USB-C konektor místo proprietárního Lightningu. Kromě odolného titanového těla je novinkou také tlačítko Akce, které nahrazuje dosud tradiční přepínač tichého režimu. Tlačítko přináší vyšší variabilitu a možnost navolit si vlastní využití. Již nepřekvapí nová generace výkonnějšího čipu A17 Pro. I když Apple oproti loňsku mírně zlevňoval, neduhem je stále relativní cenový nepoměr vyšších kapacit úložiště. V tomto ohledu může udělat radost 128GB verze startující pod 30 tisíci korunami.
- Výkon a hladký chod
- Konečně s USB-C
- Levnější 128GB varianta
- Ceny verzí s vyšší než základní kapacitou úložiště
Recenze Samsung Galaxy S23
Mobilní telefon Samsung Galaxy S23 je těsně pod vrcholem, pokud jde o vlajkové lodi Samsungu. Nad ním je už pouze model Ultra. V případě nižšího modelu se musíte spokojit s o něco menší kapacitou operační paměti a úložiště, což je konfigurace 8/256. Také u tohoto modelu hraje prim fotoaparát, který nabídne slušné záběry i v noci. Čočka hlavního fotoaparátu má rozlišení 50 Mpx, celkově zde najdete 3 objektivy. Displej má 6,1“, což zajišťuje kompaktní design. Je to Dynamic AMOLED 2X, který má hustotu pixelů 420 PPI a je opravdu krásný na pohled.
Tento velmi tenký telefon, jehož tloušťka je pouhých 7,6 mm, nabízí bohatou výbavu. Na trh přichází s Androidem 13, tedy v době uvedení s aktuální verzí systému a s nejnovější nástavbou One UI. Pochválit musíme také velmi pěkný design, kdy si telefon můžete pořídit také v různých barevných kombinacích. Ve všech vypadá velmi dobře. Samozřejmostí je v této kategorii také plynulý chod díky výkonnému čipu.
- Dostatek výkonu na vše
- Kvalita displeje
- Povedený a kompaktní design
- Nic významného
Recenze Apple iPhone 14 Pro
Mobilní telefon Apple iPhone 14 Pro asi není potřeba dlouze představovat. Jedná se o zástupce nejvyšší řady telefonů od jablečné společnosti, který zase posouvá hranice o něco dále. Uvnitř se nachází výkonný čip A16 Bionic. Velikost OLED displeje menšího z vlajkových modelů je 6,1 palců, což je dnes příjemně kompaktní. Jemnost je 460 PPI. Rozlišení hlavního fotoaparátu má 48 Mpx, přičemž celkem jsou zde 3 objektivy. Nový fotoaparát oproti předchůdci exceluje hlavně za zhoršené viditelnosti. K dispozici je několik barev a kapacity úložiště od 128 GB po 1 TB.
Asi nejvíce viditelnou novinkou oproti předchůdci, je zmenšení výřezu v displeji pro optiku Face ID pro rozpoznání obličeje. Protože Apple má tuto technologii propracovanou a oproti jiným výrobcům ji nelze snadno ošálit například fotografií, optika vždy zabírala hodně místa a skrývala se za notch. Ten se nově proměnil v protažený „průstřel“ ve tvaru pilulky, kterému výrobce říká poněkud kostrbatě Dynamic Island. Poměrně vtipně je ale tento prvek provázán například s grafickými notifikacemi systému.
- Ultimativní výkon a svižnost prostředí
- Vylepšené záběry při horším světle
- Výřez v displeji se opticky zmenšil
- Bez zásadních vylepšení oproti předchůdci
Recenze ASUS ROG Phone 6
Mobilní telefon ASUS ROG Phone 6 má úhlopříčku displeje 6,78“ a jedná se o displej typu AMOLED. Obnovovací frekvence je 165 Hz. Telefon si můžete pořídit v několika variantách, a to v nejvyšší variantě 18/512, dále pak 16/512 a nakonec 12/256. První hodnota je vždy velikost operační paměti RAM a druhá hodnota je potom kapacita úložiště. Výkonný čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 dokresluje zaměření na hráče. Rozlišení hlavního fotoaparátu je 50 Mpx, celkově zde najdete 3 objektivy. Samozřejmostí je přední kamera v průstřelu.
Tento telefon nabízí velkou výbavu, což je poměrně nasnadě už s ohledem na cenu. Dokonce zde najdete také 3,5 mm jack na sluchátka, který se dnes z top modelů prakticky vytratil. Unikátní je také notifikační LED dioda. Nechybí rychlé nabíjení ani bezdrátové nabíjení. Telefon na trh přichází s Androidem 12 a nadstavbou ROG UI s herními funkcemi. Na zvážení necháme každému design, protože jelikož se jedná o herní zařízení pod značkou ROG, je jasné, že hraje na extravagantní notu, což při dnešní oblibě minimalismu a elegance nemusí vyhovovat každému.
- Výkon a výbava
- Krásný displej
- 3,5 mm jack a další vychytávky pro „staromilce“
- Svérázný vzhled není pro každého
Recenze Vivo X80 Pro
Mobilní telefon Vivo X80 Pro je zajímavou volbou pro každého, kdo chce vyzkoušet něco od méně obvyklého výrobce. Nabídne vám displej o velikosti 6,78“ s jemnosti 517 PPI. Displej je samozřejmě AMOLED s frekvencí 120 Hz a využívá úsporné technologie LTPO. Kapacita operační paměť je 12 GB a kapacita úložiště 256 GB. Rozlišení hlavního fotoaparátu je 50 Mpx a celkově se zde nacházejí 3 objektivy fotoaparátu. Telefon přichází také s dostatkem výkonu díky čipové sadě Qualcomm Snapdragon. Zvolit si můžete černou nebo modrou variantu telefonu.
Displej telefonu vypadá opravdu dobře, proto se u něj na chvíli zastavíme. Výrobce jej označuje jako 2K E5 Ultra Vision a podporuje technologií HDR10+, což zajistí opravdu syté barvy. Také rozlišení je velmi vysoké, což je patrné už na vysoké jemnosti displeje, které jsme zmiňovali výše. Konkrétně se jedná o rozlišení 3200 x 1440 pixelů. Potěší vás bleskové nabíjení s rychlostí až 80 W, bezdrátově lze nabíjet až 50 W. Ve výbavě nechybí ani spolehlivá ultrazvuková čtečka otisků prstů v displeji.
- Výkon a fotoaparát
- Rychlé nabíjení až 80 W a 50 W bezdrátově
- Kvalitní displej s HDR10+
- Větší rozměry
Recenze Xiaomi 13T Pro
Mobil Xiaomi 13T Pro patří ke špičkovým modelům čínského výrobce, který vyšel v roce 2022. Nabídne velký 6,67“ LTPO AMOLED displej s jemností 522 PPI a se svítivostí až 1900 nitů. Kromě toho je připraven pro HDR10+ a Dolby Vision obsah. Osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 zajišťuje dostatek výkonu i pro nejnovější nadstavbu MIUI a poslední verzi Androidu. K dispozici máte 12 GB RAM a 256 GB úložiště. Kapacita baterie je 4820 mAh a má opravdu slušnou výdrž, kromě toho v balení telefonu je také superrychlá 120W nabíječka, což je stále méně zvykem.
V praxi určitě oceníte vysokou svítivost displeje, který je tak výborně čitelný na slunci. Fotoaparát je vybaven třemi objektivy, kde nechybí 50 Mpx teleobjektiv s čipem Samsung a objektivem Leica nebo 50 Mpx ultra-širokoúhlý objektiv. Teleobjektivem lze pořizovat portréty i makro. Co u Xiaomi zůstává neduhem je množství předinstalovaného bloatware, což je přístup, který v dané ceně zamrzí.
- Výborný displej s vysokou svítivostí
- Velmi slušná výdrž
- 120W nabíječka v balení
- Bloatware a reklamy
Recenze OnePlus 10 Pro
Smartphone OnePlus 10 Pro patří k tomu nejlepšímu z dílny této čínské značky, která si zakládá na čistotě systému i pravidelných aktualizacích. OnePlus se dlouho snažilo přinést techniku vlakových lodí zabalenou do nižší cenovky, ale to tady už úplně neplatí a cenou zdatně konkuruje zvučným značkám. Na druhou stranu si to objektivně může dovolit díky délce softwarové podpory, kvalitě zpracování nebo použitému hardwaru. Displej má 6,7“ a rozlišením 1440 x 3216 dosahuje na 526 PPI. Je to samozřejmě 120 Hz AMOLED.
Telefon si můžete koupit variantách se 128GB nebo 256GB úložištěm a s 8 nebo 12 GB RAM. Baterie má v této kategorii nadstandardní kapacitu 5000 mAh a nabídne rychlé nabíjení 80 W. Hlavní kamera má 48 Mpix a jedná se o snímač od Sony. Můžete se tak těšit na kvalitní snímky, které jsou podpořeny i vysokou světelností f/1.8. Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 1 je výkonný čip starající se hladký chod systému i běh vašich aplikací.
- Výkon a fotoaparát
- Kapacita baterie
- Délka softwarové podpory
- Cena již srovnatelná s top značkami
TEST: Nejlepší mobilní telefony do 15 000 Kč
Recenze Realme GT 2 Pro
Smartphone Realme GT 2 Pro se snaží zaujmout každého, kdo touží po výkonném telefonu za rozumnou cenu. Najdete zde poslední model čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 1, který se typicky dává do modelů s cenovkou o pár tisíc vyšší. Realme se ale pochopitelně snaží stále zaujmout cenou, a tak to nepřekvapí. Provedení telefonu je velmi pěkné, pořídíte jej ve třech barvách, černé, bílé a zelené. Zajímavá jsou také záda z ekologického materiálu, která mají příjemnou texturu. AMOLED displej má rozlišení 1440 x 3216 při 526 PPI.
Díky rychlosti čipu se setkáte s rychlými odezvami telefonu, škoda některých softwarových nedostatků. Telefon ve verzi Pro existuje s 12 GB RAM a 256GB úložištěm, takže se vám dostane dostatek prostoru pro aplikace v paměti i pro vaše data, jako jsou fotografie nebo videa. Telefon je vybaven třemi čočkami fotoaparátu, kdy hlavní 50 Mpix čočka disponuje technologií ProLight s velkým senzorem se světelností f/1.8 a duální stabilizací obrazu. Potěší vás velká baterie s kapacitou 5000 mAh.
- Výkon
- Design a nevšední záda
- Kapacita baterie
- Drobné softwarové chybky
Recenze OnePlus 10T
Mobilní telefon OnePlus 10T je vybaven 6,7“ AMOLED displejem, který nabídne vysokou frekvenci zobrazení 120 Hz pro plynulé prostředí. Dostatek výkonu dodává také platforma Snapdragon 8+ Gen 1. Pořídit si můžete dvě varianty tohoto telefonu, které se liší velikostí operační paměti a kapacitou úložiště, konkrétně jde o konfigurace 8/128 a 16/256. Zajímavostí u tohoto telefonu je bezpochyby extrémně rychlé nabíjení SUPERVOOC rychlostí až 150 W. Telefon ovšem nedisponuje bezdrátovým nabíjením. Kapacita baterie je 4800 mAh.
Telefon je vybaven 3 fotoaparáty, kdy hlavní fotoaparát má rozlišení 50 Mpx. Dále je zde potom ultra širokoúhlý fotoaparát a makro. Na trh přichází tento telefon s Androidem 12 a oblíbenou minimalistickou nadstavbou OxygenOS. Telefon je pocitově velmi svižný, bude se vám líbit velmi pěkný displej a také nabíjení, které trvá v průměru okolo 20 minut. Také celková výdrž telefonu je velmi dobrá.
- Extrémně rychlé nabíjení 150 W
- Kvalitní displej
- Dostatek výkonu a svižná nadstavba
- Nemá bezdrátové nabíjení
Recenze Xiaomi 12T Pro
Mobilní telefon Xiaomi 12T Pro pořídíte ve třech barevných kombinacích, a to stříbrná, modrá a černá. Dále jsou k dispozici také různé konfigurace operační paměti a úložiště, konkrétně 8/256 a 12/256, kdy za variantu s větší operační pamětí samozřejmě zaplatíte o něco více. V naší cenové relaci se nás týká levnější varianta, která je však dnes stále více než dostatečná. Přichází na trh s Androidem 12, přičemž nadstavba MIUI by potřebovala trochu odtučňovací kůry, ale na to už jsou zákazníci značky asi zvyklí. Displej je AMOLED 6,67“ se 120 Hz.
Nadstavba telefonu naopak může oslovit někoho, komu se líbí prostředí iOS, které se snaží výrobce dlouhodobě napodobovat, minimálně po grafické stránce některých prvků. Telefon chce zaujmout fotoaparátem, který nabízí rozlišení až 200 Mpx na hlavním fotoaparátu, který fotí velmi dobře. Celkově z pohledu ceny a výkonu tento telefon skutečně boduje, zejména pak výbavou oproti podobně naceněné konkurenci.
- Poměr cena/výkon
- Velmi dobrý hlavní fotoaparát
- Pěkný vzhled
- Zbytečný bloatware
Recenze POCO F4 GT
Mobilní telefon POCO F4 GT pokračuje v tradici značky, která přináší vždy velmi dobrý poměr ceny, výkonu a výbavy. Telefon pořídíte ve variantách stříbrná, černá a žlutá. Kromě toho jsou zde dvě hardwarové konfigurace 8/128 nebo 12/256, kdy v obou případech se můžete vejít do 15 tisíc korun. Také levnější varianta je dnes naprosto dostatečná, ale více operační paměti vám přináší lepší vyhlídky do budoucna. Telefon zaujme trošku extravagantním designem, což je u značky ale poměrně obvyklé.
Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 64 Mpx, celkově jsou zde 3 objektivy. Kapacita baterie je 4700 mAh a nabízí velmi rychlé nabíjení 120 W. Telefony pod značkou POCO jsou známy zejména výkonným hardwarem při rozumné ceně, což platí také zde, protože jej pohání Snapdragon 8 Gen 1. Nadstavba systému MIUI 13 by zasloužila trochu vyladit pro lepší stabilitu a zbavit zbytečných aplikací, kterých je tady přehnaně mnoho.
- Poměr cena/výkon
- Výkonný herní telefon
- Rychlé nabíjení 120 W
- Méně stabilní nadstavba
TEST: Levné mobilní telefony do 10 000 Kč
Recenze POCO F5 Pro
Mobilní telefon POCO F5 Pro je zajímavý smartphone na pomezí nižší střední až střední třídy, který vám rozhodně padne do oka s ohledem na to, co nabízí. Je zde 6,67“ Flow AMOLED s jemností 526 PPI a s podporou Dolby Vision a HDR10+ obsahu. Obnovovací frekvence je 120 Hz a maximální jas je možný až 1400 nitů. Telefon je k dostání ve variantách RAM a úložiště 12/256 GB nebo 12/512 GB. Kapacita baterie činí 5160 mAh a lze nabíjet jak přes rychlé nabíjení kabelem, tak i bezdrátově.
Hlavní fotoaparát má 64 Mpx a umí opravdu velmi pěkné fotografie. Pokud jde o 8 Mpx ultra širokoúhlý fotoaparát nebo snad 2 Mpx, zde už mnoho neočekávejte. Telefon je při používání velmi rychlý a nabídne dostatek výkonu pro mobilní hráče. Zajišťuje to osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a grafické jádro Adreno 730. Jestliže hledáte telefon ve střední třídě, který vám po stránce výkonu nabídne zážitek z vlajkového modelu, může to být právě tento.
- Perfektní displej
- Výkon pro hráče
- Hlavní fotoaparát
- Slabší sekundární fotoaparáty
Recenze Samsung Galaxy A54
Smartphone Samsung Galaxy A54 patří k velmi prodávaným telefonům nižší střední třídy. Je k dispozici ve variantách RAM a úložiště 8/128 GB a 8/256 GB. 6,4“ displej typu Super AMOLED je tradičně u tohoto výrobce na vysoké úrovni a nabídne až 120 Hz obnovovací frekvenci pro maximálně plynulé zobrazení. Co se naopak líbit nemusí, jsou na dnešní dobu už poněkud širší rámečky kolem displeje, které dávají tušit, že jde o telefon nižší třídy.
Modul fotoaparátu je vybaven třemi objektivy, kdy ten hlavní má rozlišení 50 Mpx. Ultraširokoúhlý fotoaparát pak má 12 Mpx a je zde i přijatelné makro 5 Mpx. Fotografie jsou za dobrých světelných podmínek na velmi slušné úrovní, telefon si ale poradí obstojně i s horším světlem. Natáčet videa můžete do 4K. Zajímavostí je v této cenovce jistě také odolnost proti prachu a vodě díky krytí IP67. Stále máte možnost u této základní řady Samsungu využívat SD karty.
- Poměr cena/výkon
- Krytí IP67 v dané ceně
- Možnost využívat SD karty
- Širší rámečky kolem displeje
Recenze Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
Chytrý mobil Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ je nižší střední třída nabízející 5G a 8 GB RAM nebo 256 GB porci úložiště. Za své peníze získáte dále 6,67“ AMOLED displej s obnovovací frekvenci 120 Hz, na který je radost se dívat. O výkon se stará MediaTek Dimensity 1080 a nebudete ochuzení také nové technologie v oblasti videa a hudby. Telefon totiž podporuje Dolby Vision a Dolby Atmos. Specialitkou je funkce HyperCharge, díky které lze nabít telefon na plnou kapacitu za neuvěřitelných 19 minut.
Zatím jsme se nezastavili u fotoaparátu, který je vybaven třemi objektivy a ten hlavní má rozlišení 200 Mpx. Pak ze zde také 8 Mpx ultra-širokoúhlý objektiv a 2 Mpx makro. Od hlavního fotoaparátu můžete očekávat slušné fotky v rámci kategorie, i když 200 Mpx je spíše o snaze zaujmout než o reálném přínosu pro fotky. 2 Mpx makro je klasicky spíše do počtu. Mezi určité zápory bychom zařadili ale hlavně větší rozměry a hmotnost telefonu.
- Displej 120 Hz
- Slušný hlavní fotoaparát
- HyperCharge
- Velký a těžký
Recenze Samsung Galaxy A34
Chytrý telefon Samsung Galaxy A34 si můžete zakoupit ve dvou variantách kapacity RAM a úložiště, a sice levnější 6/128 GB nebo 8/256 GB. Jedná se o telefon nižší střední třídy, který v této základní řadě nabídne vcelku elegantní provedení a velké množství barevných variant. Je určen spíše pro méně náročné uživatele, kteří hledají solidní telefon spolehlivé značky s výkonem osmijádrového procesoru. Těšit se můžete na krásný Super AMOLED displej až se 120 Hz a jemností 390 PPI na ploše 6,6“, ale třeba také na podporu moderních 5G sítí.
Pokud vás zajímá fotovýbava, pak hlavní fotoaparát nabídne 48 Mpx. Fotky jsou samozřejmě odpovídající dané kategorii, nicméně si fotoaparát dobře poradí třeba se stabilizací obrazu. Natáčet videa lze i ve 4K. Kapacita baterie činí 5000 mAh, co zamrzí, to je absence nabíječky, kdy výrobce dodává pouze USB-C kabel. V nižších třídách bychom stále uvítali nabíječku přibalenou.
- Krásný displej 120 Hz
- Solidní výkon
- 5G
- Bez nabíječky
Recenze Apple iPhone SE 2022
Mobilní telefon Apple iPhone SE 2022 je vstupním zařízením do světa mobilních telefonů s operačním systémem iOS. Telefon se nabízí v kapacitách úložiště 64, 128 nebo 256 GB, přičemž pokud se chcete vejít do ceny 10 tisíc korun, budete se muset spokojit se základní variantou. Přístroj je postaven na dnes už starším designu, se kterým poprvé přišel už iPhone 6. Navenek však telefon klame tělem, protože uvnitř se ukrývá na tuto kategorii extrémně výkonný čip A15 Bionic i podpora 5G sítí.
Pokud si pořídíte tento telefon, budete mít jistotu, že získáte zařízení s dlouhou dobou podpory, které však navenek už nemusí každého oslovit, zejména z pohledu zmiňované starší konstrukce. Naleznete zde spolehlivé Touch ID, ale přece jen už starší IPS displej o velikosti 4,7“. Na druhou stranu díky tomu je na dnešní dobu telefon nebývale kompaktní, můžeme říci až malý, takže v kapse o něm prakticky nebudete vědět. Má pouze jeden fotoaparát s rozlišením 12 Mpx a jak je u Applu zvykem, fotí velmi slušně.
- Extrémní výkon čipu A15
- Moderní HW s podporou 5G
- Velmi kompaktní
- Zastaralý design a displej
TEST: Nejlevnější mobilní telefony do 5 000 Kč
Recenze Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 12 Pro si můžete v rámci nižší třídy pořídit ve variantách operační paměti a úložiště 6/128 GB nebo 8/256 GB. Jedná se o levnější model, který není vybaven 5G. Zaujme vás 6,67“ AMOLED displejem s jemností 395 PPI, který umí 120 Hz a maximální jas až 1100 nitů. V této kategorii telefonů ještě stále mnoho zákazníků ocení 3,5 mm jack pro drátová sluchátka a nebudete připraveni ani o možnost použít paměťové karty. Kapacita baterie je 5000 mAh a využít můžete rychlé nabíjení 67 W.
Výkon tomuto telefonu obstará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 732G s grafickým jádrem Adreno 618. Hlavní fotoaparát má rozlišení 100 Mpx, ale bez ohledu na pixely samozřejmě musíte očekávat kvalitu fotografií odpovídající této třídě telefonů. 4K video lze natáčet při 30 FPS. Zaujmou stereo reproduktory nebo podpora Dolby Atmos. Neduhem Xiaomi je již tradičně mnoho předinstalovaných aplikací výrobce.
- Displej AMOLED 120 Hz
- 3,5 mm jack
- Pěkné fotky
- Mnoho zbytečných aplikací
Recenze Xiaomi Redmi Note 12S
Mobil Xiaomi Redmi Note 12S je ve své třídě opravdovým trhákem a patří mezi nejprodávanější na našem trhu. Za své peníze dostanete 8 GB RAM a 256 GB úložiště pro vaše data. V přiměřeně velkém telefonu je 6,43“ AMOLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz pro plynulé zobrazování veškerého obsahu. Díky kompaktnějšímu tělu je pěkná i hmotnost 176 gramů.
Výbavou jde o velmi vyvážený telefon, což dokládá také slušný fotoaparát, především hlavní objektiv. Jeho rozlišení je 108 Mpx, ale co je důležitější, to je kvalita fotek v dané třídě. Ultra-širokoúhlý snímač pak má 8 Mpx a fotky už jsou spíše průměrné. Makro 2 Mpx je pak vyloženě do počtu, ale výrobci jej kdoví proč v této kategorii rádi osazují. Přední kamerka má 16 Mpx a selfie umí dobře. Hudební nadšenci věrní klasickým drátovým sluchátkám využijí 3,5 mm jack, který z dražších telefonů vlastně zmizel. Je zde možnost i microSD karet. Nevýhodou by mohlo být trochu méně přehledné prostředí nadstavby.
- Poměr cena/výkon
- Přiměřeně velký
- 3,5 mm jack
- Bloatware
Recenze Samsung Galaxy A33 5G
Mobilní telefon Samsung Galaxy A33 5G je telefonem v nižší střední třídě, který nabídne 6 GB RAM a 128 GB úložiště. Patří mezi vcelku populární modely, protože za svou cenu nabídne slušný výkon i podporu velkého výrobce. Velikost displeje činí 6,4“, což je o něco menší rozměr než ty největší úhlopříčky, ale na vnějších rozměrech to poznáte minimálně. Telefon je nicméně vcelku příjemně tenký, pouze 8,1 mm. Displej je typu Super AMOLED s rozlišením 2400 x 1080 a jemností 412 PPI.
Povedený model základní řady modelového roku 2022 nabídne mnoho zajímavých parametrů. Rozlišení hlavního fotoaparátu je 48 Mpix. Video lze natáčet do 4K. V praxi jsou jak fotky, tak video velmi dobré. Užít si můžete také funkce jako je portrétní mód nebo automatickou úpravu fotek. Kapacita baterie je 5000 mAh, což je dobrý základ pro běžnou dvoudenní výdrž. Zařízení disponuje stupněm krytí IP67. Někoho může zamrzet, že balení neobsahuje nabíječku, což je jedna z věcí, kde se výrobce pokusil ušetřit.
- Velmi dobrá celková výbava
- Dobrá kvalita fotografií a videa
- Slušná softwarová podpora výrobce
- Chybí nabíječka
Recenze Samsung Galaxy A14
Chytrý telefon Samsung Galaxy A14 je k dispozici ve dvou variantách operační paměti a uložiště, a sice 4/64 GB a 4/128 GB. Jak je tedy patrné z těchto parametrů, je telefon utčen hlavně nenáročným zákazníkům, kteří nepotřebují provozovat náročné aplikace s velkou spotřebou paměti. Tento levnější telefon základní řady Samsungu vám však nabídne spolehlivost známé značky spojenou i se slušnou nadstavbou One UI a aplikační výbavou.
Displej 6,6“ je typu PLS a má 60 Hz obnovovací frekvenci, zázraky tedy nečekejte. Z hlediska designu nevypadají nejlépe hrubší rámečky displeje, ale na to se zase v této ceně tolik nehraje. Hlavní fotoaparát má rozlišení 50 Mpx a dělá překvapivě dobré fotky. Platí to za dobrých světelných podmínek, v těch horších je vidět absence stabilizace. Počítejte s tím, že z hlediska výbavy nebude tento telefon právě horkým kandidátem a platíte si za značku. Čínští výrobci v této kategorii nabídnou více.
- Spolehlivý telefon
- Solidní aplikace a prostředí One UI
- Slušné fotky
- Horší poměr cena/výkon
Nejprodávanější mobilní telefony 2025
Výběr mobilního telefonu souvisí do značné míry s našimi požadavky na takový telefon. Mezi nejrozšířenější skupinu dnes samozřejmě patří takzvané smartphony. Je to chytrý telefon s dotykovým displejem, na kterém běží mobilní operační systém. Telefon umožňuje instalovat aplikace, takže si můžete rozšiřovat jeho funkčnost.
Odpovědět si na otázku, jak vybrat mobilní telefon, dnes vzhledem k velké nabídce na trhu nemusí být rozhodně jednoduché. Kromě toho tady nejsou pouze smartphony. Na následujících řádcích vás provedeme nejdůležitějšími parametry výběru.
Typy mobilních telefonů
Jak jsme zmínili v úvodu, protože na telefon můžeme mít každý jiné nároky, zejména pak co do účelu využití, pojďme si nejprve rozdělit mobilní telefony na více typů, které dnes lze na trhu sehnat:
- Dotykové (chytré)
- Odolné (outdoorové)
- Tlačítkové
- Pro seniory
- Pro děti
V našem testu jsme se zaměřili právě na dotykové mobilní telefony, jinak také označované jako chytré mobilní telefony či smartphony. Právě jak vybrat takový telefon a podle jakých parametrů, to bude převážně předmětem tohoto textu. Dotykový mobilní telefon disponuje velkou dotykovou obrazovkou, přičemž se ovládá prstem. Aspoň to je tedy dnešní pojetí dotykového mobilního telefonu, který je vybaven moderním kapacitním displejem a reaguje na letmý dotyk prstu.
V minulosti se používal k ovládání dotykového telefonu ještě tzv. stylus. Tehdy se také používaly rezistivní displeje, které dnes už můžeme najít prakticky pouze v průmyslovém využití, například v platebních terminálech apod. Dotykový telefon je vybaven operačním systémem a nabízí celou řadu funkcí. Disponuje typicky také fotoaparátem.
Operační systém
Typický chytrý telefon dnes disponuje operačním systémem. Těchto operačních systémů byla v minulosti celá řada, vzpomeňme například na Symbian, Windows Mobile, Windows Phone nebo svého času také velmi populární BlackBerry. Všechny stihl osud, kdy neobstály v současné tvrdé konkurenci. Trh si tak rozdělily dva dominantní operační systémy, či chcete-li platformy. Jedná se o:
- Android (Google)
- iOS (Apple)
Android
Na tomto operačním systému máte velký výběr přístrojů od různých výrobců, které se liší funkční vybaveností a nabízejí cenové rozpětí od těch nejlevnějších mobilů až po ty naprosto nejdražší. Na druhou stranu tak vzniká určitá roztříštěnost platformy, kdy řada přístrojů běží na různých verzích operačního systému, protože aktualizace jsou na konkrétních výrobcích. Pro vývojáře je to složitější z hlediska tvorby aplikací a zajištění nějaké kompatibility napříč různými verzemi Androidu na velkém množství odlišných zařízení.
Protože je Android ale otevřený systém, máte ohromnou svobodu v jeho modifikacích, existují různé úpravy a řada výrobců využívá své vlastní nástavby. Také ty jsou více či méně zdařilé, ale lze si vybírat. Můžete si dokonce vytvořit vlastní aplikaci a bez problému si ji do telefonu nahrát. Ze svobody vyplývají také jistá bezpečnostní rizika snadnějšího proniknutí škodlivého kódu do telefonu, v aplikacích na Androidu častěji najdete reklamy nebo využívání tohoto způsobu výdělku. Aplikací je na Androidu obrovské množství, ale jejich kvalita může často pokulhávat.
iOS
Jelikož iPhone je nejpopulárnější telefon na světě, je schopen si Apple držet velkou část trhu, přičemž na některých bohatších trzích to je třeba i polovina, typicky v domovských USA. Přestože je celková uživatelská základna těchto telefonů v porovnání s Androidem menší, výrobci to vyvažuje vyšší cena přístrojů s iOS, což jde ruku v ruce s vyšší ochotou těchto zákazníku utrácet za služby a aplikace.
Ačkoliv je iOS uzavřená platforma, přitahuje ve velkém vývojáře, právě proto, že má větší podíl platících zákazníků. Také z toho důvodu často na iOS vznikají kvalitnější aplikace. Pro vývojáře je vývoj aplikací zároveň jednodušší, protože aktualizace systému zajištuje na všechny telefony výhradně Apple, a díky omezenému množství zařízení je schopen zajistit rychlou adaptaci uživatelů na nejnovější verzi operačního systému.
Zajímavou volbu představuje iOS také pro uživatele, kteří používají jiná zařízení Applu, protože jsou s nimi iPhony se systémem iOS úzce provázány, ať už jde o tablety, počítače, chytré hodinky apod. Na druhou stranu tímto vzniká tzv. vendor lock-in, kdy se Apple snaží uzamknout své uživatele na svá zařízení a služby, uživatel se uzavírá do „zlaté klece“, kterou pak není snadné opustit.
Důležité parametry
Procesor
Jistě všichni znáte procesor v počítači. Protože mobilní telefon je také takový počítač, ale v tomto případě do kapsy, také ten obsahuje procesor. Přesněji řečeno můžeme tuto výpočetní jednotku z hlediska návrhu označit jako SoC, neboli System on Chip, česky potom systém na čipu, což v zásadě představuje vysokou míru integrace v malých elektronických zařízeních.
SoC nacházející se moderních smartphonech jsou velmi komplexní a nelze je přímo mezi sebou porovnávat například podle počtu výpočetních jader, frekvence atd. Třeba pro mobilní telefony s Androidem je dnes nicméně typické, že má 6 až 8 jádrová řešení. Mezi nejpopulárnější výrobce procesorů patří v případě mobilních telefonů s Androidem především Qualcomm se svými procesory Snapdragon, které patří mezi ty nejlepší.
Vlastní procesory vyrábí také Samsung a říká jim Exynos, přičemž používá ve svých telefonech ale rovněž i Snapdragony. Některé čínské značky využívají také výkonné procesory Kirin. Mezi těmi dalšími potom můžeme najít už méně využívaný MediaTek. Apple si potom své velmi výkonné a optimalizované procesory pro iPhony vyvíjí sám, přičemž je značí písmenem A a číslem, například Apple A14.
Operační paměť
Důležitou součástí každého počítače, a tedy rovněž také mobilního telefonu, je operační paměť, označovaná RAM. Proč je tato paměť tolik důležitá? Protože se jedná o prostor, ve kterém běží jednak moduly operačního systému, ale zároveň také vaše aplikace. Výhodou této paměti je vysoká rychlost, díky čemuž může mít váš telefon také rychlou odezvu. Proto je dostatek operační paměti naprosto klíčový k hladkému chodu telefonu, zejména pokud rádi využíváte velké množství náročných aplikací.
U dnešních smartphonů s Androidem je v podstatě minimem 4 GB operační paměti, mnohem lepší je volit modely s 6 a 8 GB RAM. Ty nejlepší smartphony s Androidem ale nabízejí třeba dokonce už 12 GB RAM. T
Trochu výjimku tady tvoří iPhone se systémem iOS, kde díky softwarovým optimalizacím si vystačí telefon pro hladký chod s menším množstvím operační paměti a standardem jsou dnes zde hodnoty od 4 do 6 GB RAM. Apple však tuto hodnotu oficiálně ani neuvádí.
Reproduktory
Pojďme nyní konečně k něčemu, co je hmatatelné asi pro každého uživatele. To mohou být právě například reproduktory, které využijete jak při konzumaci multimédií nebo přehrávání hudby, tak při telefonování, třeba při hlasitém odposlechu.
Displej
Součást telefonu, kterou nepřehlédne žádný uživatel, je jednoznačně displej. Ten hraje prim zejména u dotykových telefonů, kde je nejen zobrazovačem, ale také hlavním ovládacím prvkem. Moderní displeje ve smartphonech jsou zejména typu:
OLED (AMOLED)
OLED displeje, nebo také AMOLED, což je specifický typ OLED displeje, se kterým se můžete setkat u některých výrobců, jsou to nejmodernější, co dnes mohou displeje jako takové nabídnout. Tento displej například nepoužívá podsvícení, ale svítí jednotlivé body, což zajišťuje velmi dobrou černou barvu. Na druhou stranu tu může být problém s kratší životností, kdy se displej po čase takzvaně vysvítí.
IPS
Případě IPS displeje se jedná technologicky o klasický LCD panel. IPS displej dokáže nabídnout velmi dobré barvy i pozorovací úhly, ale využívá klasického podsvícení. Z toho důvodu může černá barva působit jako spíše šedá. Tyto displeje se dnes používají v těch levnějších smartphonech. Na rozdíl od technologie OLED ale nemají problém s vysvícením či vypalováním obrazu.
Úhlopříčka a rozlišení displeje
Není to ale pouze o typu použitého displeje, Důležité jsou také jeho další parametry. Zajímat nás bude především velikost, tedy úhlopříčka, a zároveň použité rozlišení displeje. Mezi nejpoužívanější úhlopříčky v displejích smartphonů patří:
- 4“ – 4,7“
- 5,5“ – 5,9“
- 6“ – 6,8“
Můžete se ale setkat samozřejmě také s dalšími úhlopříčkami. Dá se říci, že úhlopříčky do 5 palců dnes patří mezi ty nejkompaktnější telefony. Telefony pod 4 palce se dnes už prakticky nedělají. Což v minulosti ale neplatilo. Řadu lidí to může mrzet, protože čím větší telefon, tím se samozřejmě obtížněji drží, není tak snadno ovladatelný jednou rukou a samozřejmě více o něm víte v kapse. Na druhou stranu velké displeje od 6 palců nahoru, vám zase nabídnou opravdu dostatek prostoru pro konzumaci obsahu. Hodí se i tehdy, pokud máte horší zrak.
Důležité je také rozlišení displeje, resp. jeho výsledná jemnost. Jemnost displeje se udává hodnotou PPI, tedy pixels per inch, čili česky počet pixelů na palec. Tady můžeme obecně říci, že jemnost nad 320 PPI je většinou naprosto dostatečná. Přitom řada výrobců jde ale ještě mnohem dále. Jemnost displeje tedy dnes není problém, přičemž typická rozlišení jsou:
- Full HD (1080p)
- QHD (1440p)
- 4K (2160p)
Full HD rozlišení najdete nejčastěji u modelů levnějších a u modelů nižší střední třídy. QHD rozlišení nebo dokonce rozlišení 4K potom bývají vybaveny ty nejlepší mobily. Rozlišení někdy mohou být mírně atypická, a to vzhledem k různým poměrům stran displejů.
Fotoaparát
Ne nadarmo se říká, že smartphony dnes nahradily kompaktní fotoaparáty. Také proto většina z nich, dokonce těch nejlevnějších, už dnes obsahuje více než jeden objektiv fotoaparátu. Typicky to dnes mohou být tři až čtyři objektivy. Obvykle se jedná o:
- Hlavní objektiv – pro většinu fotografií
- Širokoúhlý objektiv – pro krajinky
- Teleobjektiv – dlouhé ohnisko
- Makro – speciálně na focení makro fotografií
Použití těchto objektivů v různých situacích je samozřejmě rozličné a závisí i na vaší kreativitě. Pozor ale na to, že více objektivů nikdy neznamená automaticky lepší fotky, tady jsou propastné rozdíly podle cenovky smartphonu.
Přední selfie kamera
Kromě zadního fotoaparátu telefony obsahují také přední kameru či fotoaparát, který má zpravidla menší rozlišení. Je zabudován v displeji ve výřezu či průstřelu nebo nad displejem, přičemž slouží k focení populárních selfie. Zde bývá zpravidla použita jedna až dvě čočky.
Schopnosti mobilního fotoaparátu
Kromě samotné optiky, která je nedílnou součástí každého fotoaparátu, jsou zde další prvky, které pomáhají vylepšit kvalitu fotografie. U fotoaparátu mobilního telefonu tedy dále najdete zejména:
- Blesk – osvítí tmavou scénu nebo kompenzuje protisvětlo
- Automatické ostření – zaostří automaticky na nejvýraznější objekt
- Stabilizaci obrazu – kompenzuje chvění rukou při expozici
U fotoaparátů mobilních telefonů jsou také využívány nejrůznější režimy. Může to být třeba noční režim, který pomáhá fotit za špatných světelných podmínek. Může to být také portrétní režim, který vám umožní třeba rozmazat pozadí za fotografovanou osobou apod. Vždy to záleží zejména na schopnostech softwaru.
Akumulátor a nabíjení
Velký vliv na komfort používání mobilu má jeho výdrž na baterii. Proto je potřeba mít dostatečnou kapacitu akumulátoru. Obecně platí, že pro telefony s Androidem je ideální kapacita baterie 4500 mAh a více. S takovým telefonem zvládnete jednodenní intenzivní používání nebo občasné používání po dobu dvou dní.
Pokud jde o iPhony s iOS, zde výrobce oficiálně kapacitu baterie neuvádí, přičemž obecně si telefon vystačí s nižší kapacitou třeba i okolo 3000 mAh a méně, a to díky možnosti cílené optimalizace na konkrétní telefony.
Kapacita vnitřní paměti
Důležitá je u telefonu také kapacita vnitřní paměti. To je místo, kde si ukládáme své aplikace a data, a také zde něco zabírá operační systém. Nejčastější kapacity, ve kterých se dnes mobilní telefony nabízejí, jsou:
Kapacita | Využití |
---|---|
64 GB | pro běžné použití bez aktivního focení a natáčení |
128 GB | vystačí většině běžných uživatelů na vše |
256 GB a více | pro náročné uživatele, kteří často fotí a točí videa |
Zejména focení a nahrávání videa zabírá v úložišti telefonu nejvíce místa. Proto na to myslete. Úložiště některých mobilů lze také rozšířit pomocí paměťových karet. Toto úložiště je ale vždy pomalejší a nemusí být využitelné pro veškerá data.
Konstrukce a materiály
Levnější mobilní telefony využívají čistě plastové provedení. Střední třída může využívat také kombinace plastu, kovu i skla. TOP třída mobilních telefonů potom sází na prémiové materiály, jako je kombinace skla a kovu, může se jednat o hliník, ale stále častěji také o nerezovou ocel. Pokud nechcete mít telefon neustále upatlaný otisky prstů, vyhněte se lesklým materiálům.
Příjem signálu
Pro mobilní telefon je naprosto nejdůležitější signál. S tím souvisí také příjem signálu mobilní sítě. Existuje několik generací mobilní sítě, přičemž ty se liší zejména rychlostí a také pokrytím:
- GSM, GPRS a EDGE (2G) – základní pokrytí pro mobilní signál, příjem a posílání zpráv a datové přenosy, pro data však dnes zcela nedostatečná rychlost
- 3G – dnes již starší technologie rychlého připojení, bude rušena a nahrazována modernější infrastrukturou od roku 2021
- LTE a ještě rychlejší 4G – aktuálně využívané rychlé mobilní sítě, ideální pro data
- 5G – budoucnost mobilního internetu, v roce 2020 máme zatím na území ČR pouze minimální pokrytí
Prakticky všechny dnešní smartphony disponují konektivitou pro LTE a 4G. Pokud ale chcete mít mobilní telefon připraven na budoucnost, volte dnes přístroj, který nabízí rovněž podporu 5G sítí.
Satelitní příjem a navigace
Dále není možné zapomenout na signál ze satelitů. Díky satelitnímu modulu, kterým jsou vybaveny vlastně všechny smartphony, může telefon komunikovat s družicemi systémů GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou aj., v závislosti na tom, které podporuje.
Konektivita
Mobilní telefon musí být vybaven také bezdrátovou konektivitou pro lokální účely, případně také konektory, které umožňují připojení po kabelu. Nejčastěji se můžete setkat s technologiemi přenosu:
- Bluetooth – bezdrátové připojení příslušenství, například sluchátek
- Wi-Fi – připojení k bezdrátové síti a k internetu, třeba u vás doma či v kavárně
- USB – přenos dat do počítače, synchronizace, nabíjení, dnes typicky kabelem USB-C
U některých starších mobilních telefonů můžete narazit ještě na využívání konektoru Micro USB, v případě mobilních telefonů iPhone využívá firma Apple svůj proprietární konektor Lightning.
SIM karta
Do každého mobilního telefonu musíte vložit SIM kartu, která slouží k tomu, abyste zprovoznili své telefonní číslo, které se následně přihlásí do sítě vašeho operátora. Kdysi se používaly klasické velké SIM karty, dnes jsou nejčastějšími formáty:
- micro-SIM
- nano-SIM
Senzory
U mobilních telefonů se můžete setkat s různými senzory, které jim umožňují nabízet nejrůznější funkce. Moderní smartphone je dnes vybaven velkým množstvím senzorů, jako je třeba:
- Akcelerometr – pomáhá telefonu orientovat se v prostoru, například určit naklopení třeba pro otáčení obrazovky, určit zrychlení apod.
- Gyroskop – další senzor pro měření pohybu, který dokáže poskytovat ještě přesnější údaje
- Proximity senzor – senzor přiblížení, který vám třeba zhasne displej, pokud přiložíte telefon k uchu
- Senzor okolního osvětlení – rozpoznává míru osvětlení okolního prostředí, dle čehož může upravovat třeba jas obrazovky
V telefonech dnes najdete celou řadu dalších senzorů, jako je třeba snímač otisků prstů nebo rozpoznání obličeje pro bezpečné odemknutí telefonu. Jsou zde senzory, jako je třeba barometr, krokoměr, digitální kompas, LiDAR aj.
Voděodolnost a stupně krytí
Řada běžných smartphonů dnes nabídne stupeň krytí IP68 a odolává tak i krátkodobému ponoření do vody. Na trhu se můžeme setkat ale také s telefony odolnými, říká se jim někdy také outdoorové telefony. Ty mají ještě přísnější certifikace pro schopnost vydržet náročné podmínky. Může se jednat například o pobyt v přírodě, nebo někde na stavbě. Disponují bytelnější konstrukcí, mechanickou odolností a mají vyšší stupeň krytí než běžný telefon. Typicky se může jednat o certifikaci IP69 nebo vojenský standard MIL-STD-810G. takové telefony mohou být jak smartphony, tak rovněž se může jednat o tlačítkové telefony.
Typické příslušenství
K mobilnímu telefonu si můžete dokoupit příslušenství, mezi které patří například držáky do auta, kde může přístroj sloužit jako navigace. Lze si dokoupit sluchátka, přičemž dnes jsou velmi populární true wireless sluchátka, tedy zcela bez kabelů. Pro volání v autě se vám může hodit handsfree. Pokud si nechcete mobil poškrábat, určitě pouvažujte o ochranném krytu nebo obalu, a také o ochranné fólii či sklu na displej telefonu.
Nejznámější výrobci mobilních telefonů
Mobilní telefony Samsung
Společnost z Jižní Koreje, která patří mezi lídry na poli smartphonů. Nabízí ty nejlevnější, ale také naopak ty nejdražší přístroje. Kvalitní zpracování a delší podpora u top modelů.
Mobilní telefony LG
Dalšího korejská společnost, která v posledních letech trochu ustoupila ze svých pozic. Stále však nabízí moderní smartphony, které zaujmou svým designem.
Mobilní telefony Sony
Japonská společnost, která vyrábí mj. fotoaparáty pro většinu výrobců mobilů. I když tržní úspěch v mobilech je menší, samotné telefony jsou často nabité funkcemi pro hračičky.
Mobilní telefony Xiaomi
Jeden z čínských dravců, kteří nabízejí zajímavý poměr ceny a výkonu. Koupíte slušně vybavené telefony už v té nejnižší třídě.
Mobilní telefony Huawei
Dnes již poměrně zavedená čínská značka, která dokáže představit už i poměrně zajímavý fotomobil. Ceny se pohybují od těch levnějších až po ty dražší přístroje.
Mobilní telefony Realme
Další z čínských společností, která je aktuálně na vzestupu. Jedná se o novou značku, která se snaží zaujmout poměrem ceny a výkonu.
Mobilní telefony Apple
Kalifornská společnost, která má na svědomí revoluci ve smartphonech ovládaných prsty, jak je známe dnes. Nabízí své iPhony ve střední až vyšší třídě, odladěný iOS a dlouhou podporu.
Mobilní telefony Nokia
Každý zná Nokii. Velké jméno ještě v dobách, kdy frčely tlačítkové mobily nebo véčka. Následoval experiment s Windows Phone, který značku téměř pohřbil. Dnes se pomalu vrací.
Mobilní telefony Honor
Čínská značka, která přinesla na trh několik populárních modelů v těch nejatraktivnějších cenách. Pokud hledáte dobrý telefon za málo peněz, můžete jej najít tady.
Mobilní telefony Google
Americká společnost Google, která stojí za samotným Androidem, vyrábí také své vlastní mobilní telefony Pixel. Jsou známé čistým Androidem a dobrou podporou.
Mobilní telefony Motorola
Kdysi poměrně známá a prestižní značka v mobilech, která přinesla několik revolučních modelů, mezi nimi i ikonická véčka Razr. Designovky ale umí Motorola i dnes.
Mobilní telefony Alcatel
Další že značek, kterou hodně známe z minulosti. V současné době můžete najít v nabídce Alcatelu mimo jiné telefony pro seniory nebo nejlevnější tlačítkové mobily i smartphony.
Mobilní telefony iGet
Výrobce, který se soustředí na odolné outdoorové telefony, ať už se jedná o tlačítkové modely nebo o smartphony.
Mobilní telefony Doogee
Americký výrobce mobilních telefonů, který vznikl teprve v roce 2013. Nyní za ním stojí čínský investor a zaměřují se na výrobu vysoce odolných telefonů.
Cenové relace mobilních telefonů
- Mobilní telefony do 5 000 Kč – nejlevnější mobily, kde koupíte zařízení pro seniory, tlačítkové mobily, ale také nejlevnější dotykové mobilní telefony. Už zde často nabídnou mnoho možností, jako je třeba dual SIM. Displej u chytrých telefonů je nejčastěji typu IPS.
- Mobilní telefony mezi 5 000 – 10 000 Kč – nižší střední třída, kde se objevují smartphony s vyšším výkonem, který už je lépe použitelný třeba na hraní náročnějších her.
- Mobilní telefony mezi 10 000 – 15 000 Kč – v této cenové kategorii dochází k výraznému zlepšení fotoaparátů u mobilních telefonů. Smartphone v této cenové relaci už může fotit opravdu dobře. Ve větší míře se vyskytují také OLED displeje.
- Mobilní telefony mezi 15 000 – 20 000 Kč – často se zde pohybují vlajkové lodě z loňského roku. Proto pokud chcete nejvyšší řadu a špičkově vybavený telefon, ale nechcete utratit enormní částku, je tato cenová hladina ideální.
- Mobilní telefony od 20 000 Kč – pro ty, kdo si chtějí dopřát to nejlepší. V této cenové kategorii můžete zahodit svůj fotoaparát a podívat se po mobilu, na který kompletně nafotíte nebo natočíte svou dovolenou. Chytré telefony s nejvyšším výkonem, prémiovým designem a často také delší SW podporou.
Nejčastější otázky při výběru mobilního telefonu
Především je třeba vzít v potaz, že pořízení telefonu není investice, ale je to útrata za spotřební věc. Zároveň poměrně rychle zastarává. Ty nejlepší mobily na trhu se vyplatí kupovat prakticky pouze tehdy, pokud potřebujete ten nejlepší fotoaparát.
Pokud chcete mobil s foťákem, zaměřte se na světelnost optiky a optickou stabilizaci. Světlo je důležité proto, aby vznikl snímek bez šumu. Dostatečně světelný objektiv dokáže pojmout dostatek světla. Naopak mnohem méně důležitý je třeba počet megapixelů.
Více objektivů fotoaparátu vám dokáže nabídnout lepší kreativní možnosti. Co se týká kvality fotek, tak ale záleží hodně na ceně přístroje. U levného mobilu za pár tisíc se čtyřmi objektivy samozřejmě nemůžete čekat zázračnou kvalitu výstupu. Často budou mít doplňující objektivy velmi nízké rozlišení nebo malou světelnost, neprodukují kvalitní fotky a jsou spíše „na parádu“. O přínosu více objektivů má větší smysl uvažovat až u telefonů nad 15 000 Kč.
Potřebujete-li vybrat mobilní telefon pro důchodce, soustřeďte se na funkci zvanou SOS tlačítko. Lze mu přiřadit odeslání zprávy například rodinným příslušníkům či zavolání na tísňovou linku. Telefony pro seniory jsou často ty nejlevnější a tlačítkové.
Nejnovější samostatné recenze mobilních telefonů
Recenze Samsung Galaxy S21 5G
Recenze Samsung Galaxy A52 5G
Recenze Xiaomi Redmi Note 10 Pro 128 GB
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/5G
https://www.dtest.cz/clanek-1636/jak-vybrat-mobilni-telefon
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.