Jak vybrat ten pravý monitor se skvělým obrazem vám poradíme v našem srovnání. Porovnáváme ty nejlepší monitory pro klasickou počítačovou činnost i nejlepší herní monitory.
TEST: Nejlepší herní monitory
TEST: Nejlepší monitory do 32″
TEST: Nejlepší monitory do 27″
TEST: Nejlepší monitory do 24″
Nejprodávanější monitory 2024
Monitor je základní periferií, která nám umožňuje interakci s počítačem. Odpověď na otázku, jak vybrat monitor, není úplně jednoduchá, protože každý má jiné potřeby, kdy na herní monitor jsou kladeny jiné požadavky, než třeba na monitor pro fotografy. Naše recenze a průvodce výběrem vám pomohou vybrat nejlepší monitor pro vaše použití.
Výběr vhodného monitoru k počítači si opravdu důkladně rozmyslete. Kvalitní monitor totiž také znamená příjemnou podívanou pro vaše oči. Náš zrak bychom si měli chránit, čemuž do značné míry pomůžete výběrem optimálního zobrazovače, jak co do velikosti pracovní plochy, tak třeba co do jemnosti zobrazení. Kritérií, podle kterých vybírat monitor, je ale celá řada. Před samotným výběrem je dobré si ale odpovědět zejména aspoň na ty základní otázky:
- Účel využití monitoru – naprosto základní kritérium je účel, ke kterému si monitor pořizujeme. Od toho se totiž odvíjejí všechna další kritéria výběru. Pokud například hledáte monitor pro fotografy, tak pro vás bude důležitá jemnost zobrazení a optimální barevné pokrytí pro věrné zobrazení. Pokud hledáte herní monitor, vystupují do popředí naopak parametry jako odezva nebo obnovovací frekvence.
- Velikost pracovní plochy – odvíjí se od ní samozřejmě velikost celého monitoru, takže můžeme být někdy omezeni i prostorem. Obecně je větší plocha lepší pro práci, protože nám umožní zobrazit více obsahu najednou, ale pokud budeme mít monitor příliš blízko, zase nemusí být ideální to přehánět, abychom si neukroutili krk.
- Rozlišení displeje – jde ruku v ruce s velikostí displeje, pro větší displeje je vhodnější vyšší rozlišení, aby byla zachována jemnost zobrazení. Hráči ale například nemusí být na rozlišení tak citliví, navíc vyšší rozlišení zvyšuje nároky na hardware ve hrách. Pro grafiky nebo jako monitor pro fotografy zase bude vhodný tzv. „hi-dpi“ či „hi-res“ displej s vysokým rozlišením.
- Technologie zobrazení – základní parametr, který určuje kvalitu zobrazení displeje. Technologií je několik a mají různé výhody i nevýhody, nejčastěji jsou obvyklé panely typu TN, IPS, a VA. Konkrétně si je popíšeme dále v našem průvodci.
- Obnovovací frekvence – pro běžné kancelářské použití, ale i pro fotografy či grafiky se nejedná o tak podstatný parametr a běžně se používají monitory s frekvencí 60 až 75 Hz, které vás nebudou nijak omezovat. Jako herní monitor se však v posledních letech rozmohly 144Hz displeje, které zajistí plynulejší pohyb ve hrách.
- Konstrukce monitoru – ačkoliv zobrazovací vlastnosti monitoru jsou obvykle to hlavní, je ve hře často také konstrukce monitoru. Zde vás může zajímat výškově nastavitelný stojan pro optimální nastavení výšky, funkce pivot umožňující orientaci displeje na výšku, nebo třeba standard VESA pro montáž na speciální polohovatelný držák.
- Cena – důležitým parametrem je samozřejmě cena. Nejlevnější monitory toho mnoho nenabídnou a nemusí mít třeba ani výškově nastavitelný stojan, často postačí jako nejlevnější kancelářské monitory. Na opačné straně spektra jsou nejkvalitnější monitory pro fotografy a grafiky. Také kvalitní herní monitor s různými technologiemi vylepšujícími obraz ve hrách, se může vyšplhat cenově výše.
Účel použití
Jak jsme již zmínili výše v otázkách, které byste si měli zodpovědět před výběrem vhodného počítačového monitoru, jedná se o to první rozhodnutí, které bychom měli udělat před volbou vhodného monitoru. Také výrobci proto rozlišují monitory v několika typických kategoriích, které si můžeme rozdělit takto:
- Kancelářské monitory
- Herní monitory
- Monitory pro fotografy a grafiky
Kancelářský monitor
Ačkoliv obecně se často předpokládá, že u kancelářského monitoru nejsou žádné zvýšené požadavky na kvalitu zobrazení, tak samozřejmě záleží i zde na použití. Pro běžnou administrativu můžete pořídit základní monitor k PC, klidně s levným TN panelem, ale koupit můžete také velmi kvalitní kancelářské monitory, které jsou určeny pro náročnější uživatele.
Herní monitor
Specifickou kategorií jsou herní monitory. Řada hráčů jde po ceně, kdy nenáročnému hráči klidně postačí v podstatě kancelářský monitor s levným TN displejem. Pokud však chcete nějakou tu kvalitu a užít si herní grafiku, je vhodné si připlatit za IPS nebo VA panel.
Jestli vám jde o jemnost zobrazení, podívejte se po displejích s vyšším rozlišením, ale pozor na to, že vyšší rozlišení znamená vyšší nároky na hardware a například 4K displej nemusí na vysoké detaily u nových her utáhnout každý herní stroj. Proto je stále pro mnoho hráčů standard rozlišení Full HD. Určitě nemůžeme zapomenout také na to, že některé herní monitory jsou často odlišné také svým designem, který je mnohdy extravagantní a dobře tak může ladit k vašemu hernímu počítači, pokud si potrpíte i na stránku typického herního stylu, kde to hraje barvami.
Monitor pro fotografy a grafiky
Fotografové a grafici jsou dvě skupiny uživatelů, kteří mají v požadavcích na počítačový monitor společný zejména požadavek na maximální přesnost zobrazení a barevnou věrnost, což zajišťuje zejména schopnost správně zobrazit určitý barevný gamut. Základní standard poskytují monitory, které jsou schopny nabídnout stoprocentní pokrytí barevného gamutu sRGB. To obvykle postačí většině hobby fotografů i profesionálů pracujících s fotkami výhradně digitálně. Pokud však už děláte také tiskové výstupy, může vás zajímat plné pokrytí Adobe RGB, který se uplatní také v oblasti umělecké grafiky. Dalším obvyklým standardem je DCI-P3, který má své uplatnění zejména v oblasti digitálního zpracování videa.
Opravdu kvalitní monitory pro fotografy a grafiky patří zpravidla k těm nejdražším na trhu a jejich ceny začínají na nižších desítkách tisíc a končí až v řádech stovek tisíc korun pro opravdu nekompromisní profi nasazení. Je to dáno právě zvýšenými požadavky na kvalitu zobrazení, homogenitu podsvícení a identické zobrazení po celé ploše displeje a co nejpřesnější kalibraci obrazu z výroby. Přesnost výroby zkrátka musí být mnohem vyšší a použité komponenty nebo technologie kvalitnější, aby nedocházelo k významným rozdílům mezi jednotlivými vyrobenými kusy.
Důležité parametry
Úhlopříčka
Velikost monitoru, konkrétně pak tedy úhlopříčka displeje, je jeden ze základních parametrů každého zobrazovače. Obecně větší úhlopříčka nabízí možnost větší pracovní plochy, což musí jít ale také ruku v ruce s rozlišením, aby se to projevilo na využitelné ploše, případně lze využitelnou pracovní plochu měnit škálováním v systému, což má smysl především u displejů s vysokým rozlišením. O rozlišení si ale řekneme více ještě dále. Typicky si můžete u počítačových monitorů vybírat z celé palety rozměrů, které jsou udávány standardně v palcích a často odstupňovány po jednom palci i menších krocích. Pokud se však podíváme na nejčastější prodávané velikosti, tak ty jsou:
- 22“ – nejčastější menší úhlopříčka, kompaktní rozměry, ideální když bojujete s prostorem, spíše základní použití pro kancelář nebo také jako druhý náhledový monitor
- 24“ – dlouhodobě velmi populární úhlopříčka a to i jako herní monitor, stále kompaktní rozměry, pro větší pracovní plochu je vhodné použít dva monitory
- 27“ – dnes velmi populární rozměr i s ohledem na 4K rozlišení, ideální velikost pro univerzální použití pro práci i na hry, velká plocha a stále rozumný rozměr na běžný stůl
- 32“ a více – velké úhlopříčky poskytující nadstandardní plochu, vhodné pro sledování z větší vzdálenosti nebo jako prohnuté monitory, pozor na větší rozměry a také hmotnost
Většina klasických počítačových monitorů dnes končí na úhlopříčkách okolo 38“, přičemž dále už se jedná spíše o velkoformátové displeje nebo speciální dotykový monitor pro prezentační účely apod.
Poměr stran
Není to jen velikost úhlopříčky, která říká hodně o velikosti a celkově rozměrech či chcete-li proporcích monitoru, ale také použitý poměr stran. Dříve měly počítačové monitory poměry stran 4:3 a v začátcích prvních LCD monitorů dokonce 5:4, tedy formáty více podobné čtverci. Dnes už je prakticky většina monitorů širokoúhlá, kdy jako standard se etabloval poměr 16:9, méně často 16:10. Stále častěji jsou také k vidění ultra širokoúhlé modely (tzv. „ultrawide“). Mezi poměry stran, se kterými se dnes můžete typicky setkat tak patří:
- 16:9 – prakticky nejčastější poměr stran, vhodný pro většinu činností od práce přes sledování seriálů a filmů až po hraní her
- 16:10 – nabídne o něco více prostoru na výšku, objevuje se hlavně u dražších monitorů nebo lepších notebooků
- 21:9 – u řady lidí si získává na popularitě, jeden monitor nahradí i dva s klasickým poměrem vedle sebe, oblíbená úhlopříčka jako zahnutý monitor
V případě ultra širokoúhlých (ultrawide) monitorů se můžete setkat nejen s poměrem 21:9, ale také s různými obdobami v podobě 32:9 nebo třeba 32:10, kterých je na trhu už ale o něco méně.
Rozlišení
Rozlišení displeje by mělo určitým způsobem korespondovat s velikostí úhlopříčky. Na druhou stranu ale není problém pořídit si monitor například s rozlišením Full HD o velikosti 21“, ale také 27“. Vždy totiž záleží na účelu použití. Obecně ale platí, že vyšší rozlišení při dané úhlopříčce nabídne vyšší jemnost zobrazení. Typická rozlišení ve vztahu k obvyklým úhlopříčkám jsou:
Označení | Rozlišení | Úhlopříčka | Vhodné použití |
---|---|---|---|
Full HD | 1920 x 1080 | 21 až 27“, typicky 24“ | hry a základní běžnou kancelářskou práci |
QHD | 2560 x 1440 | 25 až 32“, typicky 27“ | větší využitelná plocha, vhodné na hry a práci s fotkami |
4K (Ultra HD, UHD) | 3840 x 2160 | 21 až 43“, typicky 27“ (vysoké rozlišení) | vysoká jemnost obrazu, vhodné na práci s fotkami a videem |
Pokud jde o rozlišení 4K, stále více se v dnešní době prosazují „hi-dpi“ nebo chcete-li „hi-res“ (high resolution) displeje, což v zásadě znamená displej s vysokým rozlišením. Zde bývá jemnost pixelů taková, že z běžné pozorovací vzdálenosti jsou nerozeznatelné. Typicky tyto monitory začínají právě na rozlišení 4K a úhlopříčkách 21 až 27“. Zdaleka nejběžnější a zároveň cenově dostupný „hi-res“ displej má rozlišení 4K a úhlopříčku 27“. Takový displej se vyznačuje na dané úhlopříčce ještě stále vysokou ostrostí zobrazení, což je patrné zejména u textu. Jemné zobrazení je skvělé také pro fotografy a grafiky. Na jemnější displej je zkrátka příjemný pohled, ale například hráči by zde měli zpozornět, protože klade podstatně vyšší nároky na váš herní hardware a přínos z pohledu hraní her není tak významný.
U displejů s vysokým rozlišením si dejte také pozor na podporu ve vašem operačním systému. Obecně platí, že podpora je dnes na velmi dobré úrovni a například nejběžnější operační systém Windows nabídne jednoduchou možnost škálování rozlišení, díky čemuž si můžete zvětšit písmo a ovládací prvky, aby nebyly příliš malé. Konkrétně u Windows je to ale hodně o aplikacích, které používáte. Při nastavení škálovaného rozlišení se totiž i dnes můžete setkat s některými problémy u zobrazení ovládacích prvků hlavně starších aplikací.
Zobrazovací technologie
Jedním ze zásadních parametrů, který má vliv na kvalitu výsledného obrazu, je rozhodně zobrazovací technologie, či chcete-li typ použitého panelu. Prakticky všechny počítačové monitory mají panel typu LCD, který však může využívat různé zobrazovací technologie. Pokud se jedná o klasický počítačový monitor, tak se nejčastěji setkáte s následujícími technologiemi:
- TN
- IPS (PLS)
- VA (PVA, MVA)
Kromě toho na trhu najdete velmi okrajově také monitory s technologií OLED, která je bližší spíše televizním obrazovkám nebo mobilům. U monitorů se obvykle jedná o různé specifické velkoformátové panely a cena je vysoká. Na trhu je také několik modelů monitorů typu QLED, což je technologie, kterou razí Samsung a opět je vidět spíše u televizí. Hudbou blízké budoucnosti při zachování přijatelné ceny se zdají být panely Mini LED, případně Micro LED.
Panel typu TN
Asi nejstarší technologie zobrazení, kterou disponují ty nejlevnější monitory na trhu. Pokud hledáte opravdu levný monitor třeba do kanceláře na běžnou administrativu, vyřizování mailů, textové dokumenty apod., může to být dostačující volba. Řada monitorů s TN panelem uspokojí také hráče, protože nabídne nízkou odezvu, dokonce s TN panelem existují také 144Hz herní monitory, které jsou ale kvůli této vlastnosti už samozřejmě dražší. Z hlediska kvality obrazu, barevného podání a dalších parametrů však TN panel nelze příliš doporučit a lepší technologie vám nabídnou dnes mnohem méně kompromisů a vyváženější obraz.
Panel typu IPS (PLS)
Pokud se jedná o technologii IPS nebo velmi podobnou technologii označovanou jako PLS, tak u těchto monitorů můžete očekávat přirozené barvy. Kvalitní zkalibrované monitory mohou nabídnout přesné zobrazení pro fotografy nebo grafiky či editaci videa. Nabídnou také široké pozorovací úhly a dobrý kontrastní poměr. Určitým negativem této technologie může být tzv. IPS glow, což je zlatavý či nafialovělý nádech některých částí displeje při pohledu z úhlu a viditelný hlavně na černé barvě ve tmě, která tak není zcela ideální. Koupíte dnes i relativně levné IPS nebo PLS monitory, ale ty mohou mít větší problémy v podobě backlight bleeding (prosvítání podsvícení). To je vidět hlavně na černé ploše, u těchto typů levnějších panelů se objevuje často a je to tak trochu loterie kus od kusu.
Panel typu VA (PVA, MVA)
U panelů typu VA se jedná o monitory, které jsou označovány jako PVA nebo MVA. Obě tyto technologie jsou si svým principem zobrazení i výsledným obrazem podobné. Z hlediska vašeho dojmu z obrazu takového panelu půjde o jakýsi mezistupeň mezi TN a IPS (PLS). Nabídnou zejména vysoký kontrast a lepší živé barvy na rozdíl od panelu typu TN, ale z hlediska přesnosti podání barev nedosahují na panely IPS (PLS), zejména co do barevné hloubky. Mají však mnohem lepší černou barvu a méně problémů s prosvítáním podsvícení, tak mohou být zajímavé pro ty z vás, kdo se rádi dívají na počítači třeba na filmy. Z hlediska pozorovacích úhlů je ztráta kvality obrazu při pohledu z úhlu vyšší, než u panelů IPS (PLS).
Jas
Z hlediska obrazu je důležitým parametrem hodnota jasu, kterou je schopen daný monitor dosáhnout. Ty levnější monitory nabízejí jas okolo 250 cd/m2 (jednotka cd = kandel a udává svítivost). Běžné hodnoty u většiny monitorů se pohybují od 250 do 350 cd/m2, kdy o něco více mohou nabídnout některé herní monitory. Až násobky pak nabízejí hlavně drahé profesionální monitory. Důležité také je, aby monitor dokázal jas dobře ztlumit a „nesvítil“ na vás přehnaně třeba v noci.
Kontrast
Další důležitý parametr pro výslednou kvalitu obrazu je kontrast. Kontrast, resp. kontrastní poměr mezi bílou a černou barvou, je důležitý pro kvalitní podání barev a třeba i dobrou čitelnost na slunci. Drtivá většina dnešních IPS a VA panelů má kontrastní poměr 1000:1, což je běžná dostačující hodnota. Pozor na to, že někteří výrobci mohou uvádět i tzv. dynamický kontrast, což je ale hlavně marketingový údaj, který se snaží ohromit neznalé zákazníky vysokým číslem (bývá v milionech).
Obnovovací frekvence
Udává počet překreslení obrazu za sekundu. Většina běžných monitorů určených pro práci, ať už se jedná o kancelář nebo třeba i grafiku či práci s fotografiemi, nabízí obnovovací frekvenci 60 Hz. To totiž pro běžnou práci bohatě stačí a není třeba se tím zvlášť zabývat.
Odezva monitoru
LCD monitor z principu technologie potřebuje nějaký čas k přepnutí barev na každém pixelu. Na dlouhé odezvy trpěly hlavně první LCD monitory, což se pak projevovalo určitými šmouhami v obraze při rychlém pohybu. U dnešních monitorů se s problémy setkáte jen výjimečně, přesto pokud vybíráte třeba monitor na hry, volte raději panel s odezvou pod 5 ms. Pozor ale na to, že tyto hodnoty mohou výrobci měřit různě a realitu často odhalí až podrobný test v laboratoři.
Pozorovací úhly
Technologie LCD, která se používá u počítačových monitorů, trpí na ztrátu sytosti barev či jasu nebo kontrastu při pohledu z úhlu (tj. zboku, shora apod.). Nejhorší je tato situace u displejů TN, kde obraz ztrácí své parametry velmi rychle, následovaná panely VA a nejlépe na tom jsou panely IPS, kdy bývá obraz stále dostatečně kvalitní a dobře čitelný i pod relativně ostrým úhlem.
Barevná hloubka
Počítačový monitor, stejně jako každé jiné zobrazovací zařízení, zobrazuje barvy mícháním trojice základních barev, a to červené (red), zelené (green) a modré (blue). Tento barevný prostor tak nazýváme dle anglických počátečních písmen jako RGB. Aby byl monitor schopen zobrazit až miliardu barev, má každá barva vyhrazeno v paměti monitoru své místo.
Většina dnešních běžných monitorů má 8bit panel, lepší panely nabízejí panel 10bit, typicky se jedná o profesionální monitory pro fotografy nebo pro grafiky. Ačkoliv pouze 10bit panel dokáže reálně zobrazit miliardu barev, tak také 8bit panely dohánějí zobrazení barev funkcí FRC. Pokud patříte mezi běžné uživatele, není pro vás tento rozdíl příliš podstatný ani běžně viditelný.
Povrch displeje
Monitory mívají matnou nebo lesklou povrchovou úpravu. Většina počítačových monitorů dostupných na trhu nabídne matný povrch, který preferuje většina uživatelů. Není však řečeno, že je to řešení bez kompromisů. Matný displej sice zabraňuje ostrým odleskům a efektu „zrcadla“, ale v přesvětlené místnosti ve dne či proti slunci také není všespásný, protože světlo po svém povrchu rozptyluje a rovněž pak zobrazení trpí a displej není příliš dobře čitelný. Také se na matném displeji hůře než na lesklém dosahuje sytých barev a vyššího kontrastu.
U matných displejů pozor také na provedení povrchové úpravy, která se může u různých monitorů lišit. Některé monitory mají hrubší zrnitost antireflexní vrstvy, kdy pak povrch monitoru může působit zejména u textu na bílém pozadí jakoby „špinavě“.
Spotřeba
Spotřeba roste s úhlopříčkou i výbavou monitoru. Silnější zdroje a vyšší spotřebu samozřejmě mohou mít monitory, které třeba umí nabíjet notebooky přes USB-C. Většina monitorů při běžném provozu však nepatří k velkým žroutům elektrické energie, přesto musí být vybaveny energetickým štítkem, na kterém najdete:
- Třída energetické účinnosti – od nejlepší (A) po nejhorší (G), která vyjadřuje celkový pohled na spotřebu monitoru
- Spotřebu na 1000 hodin provozu – udáváno v kWh a měla by reflektovat spotřebu při běžném používání
- Spotřebu na 1000 hodin provozu v režimu HDR – reflektuje použití v režimu HDR
- Úhlopříčku obrazovky – parametr monitoru udávaný v palcích a centimetrech
- Rozlišení – parametr monitoru udávaný v pixelech v horizontálním a vertikálním směru
- QR kód – nabídne dodatečné informace o produktu
Konektivita
Každý monitor má nějaké vstupy a výstupy, přičemž ty levné nabízejí pouze základ, ty dražší a kvalitnější nabízejí více možností přenosu obrazu a různé doplňkové vstupy a výstupy rozšiřující funkčnost:
- HDMI – nejběžnější rozhraní, kterým je dnes vybaven i ten nejlevnější monitor. Od verze 1.4 je připraven na vysoké rozlišení 4K, plně však obslouží jen 8bit monitory.
- DisplayPort – jsou jím vybaveny kvalitnější a dražší monitory, bez problémů zvládá vysoké rozlišení a profesionálové ocení schopnost přenášet 10bit barvy.
- USB-C – moderní konektor, za kterým je typicky rozhraní DisplayPort nebo Thunderbolt a od toho se odvíjejí jeho schopnosti. Některé monitory mají funkci USB-C Power Delivery, díky které můžete z monitoru napájet moderní notebooky.
- VGA – analogové rozhraní, které stále přetrvává jako možnost zejména u nejlevnějších monitorů. Dnešní moderní požadavky již nesplňuje.
- USB – klasické konektory USB-A nabízejí některé monitory jako funkci USB hubu pro připojení třeba flashdisku.
- 3,5“ jack – některé monitory nabídnou sluchátkový výstup pro připojení sluchátek.
Dříve se pro přenos obrazu hojně používalo také digitální rozhraní DVI, které však dnes prakticky vymizelo a nahradily jej zmiňované HDMI nebo DisplayPort. Pro správné propojení přes HDMI nebo DisplayPort ale není vše jen o tom, co podporuje vstup monitoru, pozor také na to, jaké používáte kabely, aby zvládly dané rozlišení a obnovovací frekvenci.
Technologie vylepšující zážitek
- FreeSync – pokročilá synchronizace výstupu z grafické karty a zobrazovaného obrazu na monitoru na grafických kartách AMD. Funkce herních monitorů.
- G-Sync – pokročilá synchronizace výstupu z grafické karty a zobrazovaného obrazu na monitoru na grafických kartách NVIDIA. Funkce herních monitorů.
- HDR – vysoký dynamický rozsah. Lepší prokreslení velmi tmavých a naopak velmi světlých scén. Je však nutné mít HDR obsah, nikoliv pouze zobrazovač.
- 3D – podpora prostorového zobrazení s 3D brýlemi.
Ergonomie a konstrukce
Z hlediska ergonomie je u monitoru důležitý především stojan, který by měl být dostatečně bytelný, aby se monitor na stole netřepal. Takovým ideálem je, pokud má monitor výškově nastavitelný stojan, některé stojany pak nabízejí funkci pivot pro orientaci displeje na výšku. Kvalitní stojan je často také odnímatelný a monitor umožňuje uchycení dle standardu VESA na váš vlastní polohovatelný držák, který lze zakoupit samostatně.
Nejhorší je situace u levných monitorů, které mají stojan pevný bez možnosti nastavení výšky, což pak znamená v řadě případů nutnost monitor něčím podložit, abyste jej neměli příliš nízko a nehrbili se. Ideální je mít horní hranu obrazovky v úrovni očí.
Prohnutý monitor
Určitou specialitou ve světě monitorů je prohnutí. Prohnuté monitory dávají určitý smysl zejména na větších úhlopříčkách, ideálně na ultrawide monitorech, kde se můžete obrazem prakticky obklopit. Nevýhodou však je vyšší cena a jsou zde také negativa v podobě nutnosti sedět vždy v optimálním místě, abyste obdrželi odpovídající zážitek.
Přídavné funkce
- Reproduktory – nabízejí základní ozvučení
- Tuner – některé speciální modely mohou umožnit sledování televize
- Automatická úprava jasu – upravuje jas pomocí senzoru dle okolního prostředí
- Dotyková obrazovka – zejména u velkoformátových displejů pro prezentační účely
- Web kamera – integrovaná kamerka pro konferenční hovory
- Filtr modrého světla – měl by snižovat únavu očí hlavně ve večerních hodinách
- FlickerFree – monitor má podsvícení bez PWM regulace, které tak „nebliká“ (někteří lidé jsou na takové kmitání i na vysokých frekvencích citliví), snižuje únavu očí a zabraňuje bolestem hlavy
Nejznámější výrobci monitorů
Monitory Asus
Asijský výrobce, který má v nabídce velké množství monitorů. Nabízí rozumný poměr kvality a ceny. Pořídíte nejlevnější monitory i dražší modely, zejména pak herní monitory.
Monitory Acer
Další z asijských výrobců, který se soustředí na produkty s příznivou cenovkou. Také proto od této značky pořídíte snadno základní levný monitor. V nabídce má ale i herní modely.
Monitory AOC
Značka se soustředí na produkty spíše z levnější cenové kategorie. Pokud hledáte něco levného do kanceláře nebo na hry, může vás nabídka tohoto výrobce zaujmout.
Monitory BenQ
Tato značka byla dříve známá jako výrobce levnějších monitorů, ale v současnosti nabízí i řadu zajímavých modelů, které ocení třeba i fotografové nebo grafici.
Monitory Lenovo
Jedná se zejména o známého výrobce počítačů a notebooků, ale má v nabídce také monitory. Typicky se jedná o modely vhodné do kanceláře s decentním designem.
Monitory Eizo
Pokud hledáte špičkovou kvalitu, je to tato japonská značka, která má zvučné jméno. Nabízí drahé profesionální modely, ale pořídíte i cenově příznivější kancelářské monitory.
Monitory NEC
Další z japonských výrobců, který nabídne širokou plejádu produktů od levnějších po profesionální monitory pro fotografy nebo grafiky a celkově náročnější zákazníky.
Monitory Fujitsu
Japonský výrobce je zárukou kvality a najdete v jeho sortimentu také monitory, i když se nejedná o širokou nabídku. Má modely vhodné spíše do kanceláře s decentním vzhledem.
Monitory ViewSonic
Pokud patříte mezi hráče, může vás oslovit nabídka této značky, která má v sortimentu mimo jiné nejeden zajímavý 144Hz herní monitor. Nabízí dobrý poměr kvality a ceny.
Monitory LG
Korejská značka je jedna z mála, která si dnes sama vyrábí také samotné panely do monitorů. Nabídka LG je široká, od kancelářských, přes herní až po designové modely. Příznivé ceny.
Monitory HP
Klasickým zástupcem nabízejícím kvalitní kancelářské modely je tato americká značka. Pořídíte zde ale i herní monitor 144Hz nebo zahnutý monitor či nějaký designový kousek.
Monitory Dell
Americká značka evokující korporátní prostředí. Většina monitorů je určena pro kancelářské použití a má konzervativní design. Nechybí ale herní monitory Alienware. Ceny jsou vyšší.
Monitory Philips
Značka nabízí ve svém sortimentu monitory zejména v levnějších cenách. Vyberete si některé designové kousky. Nechybí ani modely vhodné pro hráče.
Monitory Samsung
Korejský výrobce je zástupcem značek, které si vyrábějí samy své panely. V nabídce značky nechybí kancelářské, herní ani profesionální modely nebo designové specialitky.
Monitory MSI
Značka z Tchaj-wanu vyrábí celou řadu komponent pro počítače. Zaměřuje se hodně také na hráče, má herní notebooky nebo třeba také právě monitory. Prohnuté monitory nabízí také.
Monitory Xiaomi
Čínská značka, která je známá zejména v mobilních telefonech, má ve svém sortimentu zatím monitory pouze okrajově. Nabídne třeba ale zahnutý monitor s jednoduchým designem.
Nejznámějších prodejci a srovnávače monitorů
Monitory Alza
Největší prodejce elektroniky u nás samozřejmě má ve své nabídce také širokou plejádu značek monitorů. Koupíte zde klasický levný počítačový monitor, ale také monitor s kamerou, monitor pro hráče nebo luxusní modely pro opravdu náročné.
Monitory CZC
Další z velkých prodejců elektroniky má rovněž v nabídce většinu běžných značek. Koupíte různě vybavené modely, monitor s reproduktory, prohnuté monitory nebo třeba monitor s TV tunerem. Také cenové rozpětí nabízených modelů je široké.
Monitory Datart
Známý prodejce elektroniky, jehož prodejny najdete v každém větším nákupním centru. Také zde pořídíte monitor k PC v různých cenových relacích. Pořídíte základní LCD monitor nebo vybavenější modely pro náročné zákazníky.
Monitory Heureka
Pokud hledáte ten nejlepší monitor k počítači pro vaše použití, tak vám určitě bude vyhovovat možnost podívat se v tomto srovnávači zboží na parametry jednotlivých produktů, srovnat si je navzájem, a to i cenově, nebo se podívat na recenze uživatelů.
Cenové relace monitorů
V našem textu jsme se už okrajově zmínili o cenách, kdy monitor můžete pořídit i velmi levný, se kterým budete jako běžní uživatelé spokojeni, ale stejně tak existují vysoce kvalitní monitory zejména pro profesionální grafickou práci nebo pro fotografy či tvůrce videa. Ta nejvyšší cenová kategorie, která vychází na vyšší desítky až stovky tisíc, na tu se zde nezaměřujeme, protože je to kategorie monitorů, která je sama o sobě specifická a určená pro úzkou skupinu profesionálů. V rámci monitorů pro běžné uživatele, ale třeba i pro hobby fotografy, si můžeme cenové relace monitorů rozdělit takto:
- Do 2 500 Kč – nejlevnější monitor pořídíte bez problému již v této ceně. Typicky se bude jednat o panely typu TN, ale také první modely s VA panelem, které ale budou mít spíše nižší úhlopříčky nebo naopak nižší rozlišení. Typické rozlišení je zde zejména Full HD, obvykle bývá k dispozici základní konektorová výbava, nejčastěji HDMI vstup. Jedná se o ten naprostý základ na trhu, což je typicky poznat i na konstrukci, kde je běžně pouze pevný stojan bez možnosti nastavení výšky.
- Od 2 500 do 8 000 Kč – už od spodní cenové hladiny se začínají objevovat první levné IPS panely, opět spíše v menších úhlopříčkách a rozlišení. Naopak k horní hranici této cenové hladiny už najdete bez problémů větší IPS monitory s rozlišením QHD. Tyto monitory již mohou mít lepší výbavu, můžete pořídit monitor s reproduktory, monitor s TV tunerem nebo monitor s kamerou. Pořídíte i zahnutý monitor. Standardem začíná být slušná konektorová výbava a více vstupů, nejen HDMI, ale také DisplayPort. Typická už je přítomnost slušného polohovatelného stojanu. Také se začínají objevovat první základní modely s rozlišením 4K.
- Od 8 000 do 15 000 Kč – v této cenové kategorii si už můžete více vybírat a vyberou si zde už také náročnější zákazníci. Pořídíte v této ceně již slušný 4K monitor s panelem IPS, zejména pak na horní hranici cenové relace. Standardem je nejen HDMI, DisplayPort, ale také můžete narazit na modely nabízející moderní USB-C a nabíjení Power Delivery přes tento konektor pro váš laptop. V těchto cenách se také začínají objevovat první ultra širokoúhlé panely, které jsou typicky konstruovány jako prohnuté monitory. Pořídit můžete už také lepší 144Hz herní monitor podporující FreeSync nebo G-Sync.
- 15 000 Kč a více – pokud hledáte to nejlepší, začínejte cenou někde zde. Čím více přidáte, tím více si můžete vymýšlet. V těchto cenách pořídíte třeba špičkový herní monitor, který nabídne často i neotřelý a originální hráčský design. Začínají se objevovat opravdu kvalitní prohnuté monitory s ultra širokoúhlým poměrem stran a s panely VA nebo IPS. Standardem je široká konektorová výbava a bytelná konstrukce v podobě kvalitních stojanů. IPS (PLS) monitory přes 20 000 Kč jsou pak schopny nabídnout z hlediska kvality a homogenity obrazu už také ideální zobrazovače pro fotografy nebo grafiky, kteří to myslí už trochu vážně.
Často kladené otázky při výběru monitoru
Volba vhodné velikosti úhlopříčky monitoru je velmi individuální záležitostí. Větší monitor znamená větší pracovní plochu, ale musí tomu odpovídat také vyšší rozlišení. Třeba u hráčů je stále poměrně dobrým standardem pro herní monitor úhlopříčka 24“ při rozlišení Full HD, která je rozumně velká a rozlišení neklade vysoké nároky na hardware PC. Náročnější hráči ale mohou volit rozlišení QHD na typicky 27 až 32“. U monitoru na práci pro náročnější je vhodné dnes uvažovat nad vysokým rozlišením 4K a úhlopříčce 27“ a více.
Řada hráčů má napjatý rozpočet a nemůže si dovolit investovat příliš mnoho. Platí to třeba pro studenty, proto je tato otázka tak častá. Ačkoliv na monitoru se nevyplatí většinou šetřit, na hraní her to nemusí být klíčová komponenta. Pro hráče bychom z pohledu ceny a výkonu doporučovali nějaký levnější monitor s panelem typu VA, zároveň je vhodné podívat se po modelu, který nabídne obnovovací frekvenci aspoň 75 Hz, pokud chcete pátrat více, může vás zajímat i nízký input lag (tuto hodnotu lze někdy najít v podrobných zahraničních recenzích monitorů). Velikost je na vás, rozlišení vybírejte s ohledem na výkon vašeho hardwaru, nenáročným hráčům stále postačí Full HD.
Monitor k notebooku sloužící jako rozšíření pracovní plochy, když zrovna pracujete u stolu, vybírejte podle výstupů vašeho laptopu. Časté výstupy jsou HDMI nebo DisplayPort v provedení mini, ale moderní notebooky mají stále častěji konektor USB-C, za kterým je obvykle schováno rozhraní DisplayPort nebo Thunderbolt. Pokud váš notebook podporuje napájení přes USB-C, tak je vhodné zvolit monitor, který má USB-C s funkcí Power Delivery, což umožňuje připojit laptop k monitoru elegantně jedním kabelem a zároveň jej napájet, resp. nabíjet. Dejte si pouze pozor na výkon napájení, aby monitor dokázal váš notebook uživit.
Toto specifické řešení s poměry stran 21:9 nebo 32:10 či 32:9 se hodí zejména pro pracovní nasazení, ale může být vhodné také pro hráče, kteří se chtějí nechat doslova obklopit hrou. Pozor ovšem na starší hry, které nemusejí takový poměr stran podporovat.
Je ideální pro ty, kdo rádi pracují s více monitory, ale vadí jim složitější správa oken na více monitorech nebo nechtějí mít pracovní plochu rozdělenou rámečkem monitoru. U těchto monitorů také začíná dávat větší smysl zakřivení, jelikož jsou opravdu širokoúhlé. Prohnuté monitory jsou ale obecně dražší, dejte si také pozor na kvalitu, která bývá problematická hlavně u těch nejlevnějších modelů. Proto je vhodné dvojnásob důkladně číst recenze.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_monitor
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.