Nejlepší motorové pily 2024

Motorová pila je skvělým pomocníkem, pokud máte zahradu. Využijete ji například při prořezávání nebo kácení stromů a různých dřevin nebo k přípravě dřeva na topení. Pomůžeme vám v tom, jak vybrat motorovou pilu.

TEST: Nejlepší benzinové pily

1. místo 2. místo 3. místo
Název Stihl MS 251
TOP benzinová pila
DOLMAR PS35C35B Husqvarna 120
Stihl MS 251 DOLMAR PS35C35B Husqvarna 120
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Stihl Dolmar Husqvarna
Orientační cena: 11 000 Kč 6 000 Kč 4 500 Kč
Typ pily: profesionální profesionální hobby
Typ pohonu: benzínové benzínové benzínové
Výkon (W): 2 200 1 700 1 400
Délka lišty (cm): 35 35 38
Palivová nádrž (ml): 390 400 260
Olejová nádrž (ml): výrobce neuvádí 290 180
Hmotnost (kg): 4,8 4,4 4,85

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší elektrické pily

1. místo 2. místo 3. místo
Název NAREX EPR 40-23
TOP elektrická pila
Makita UC4051AX1 Scheppach CSE 2700
NAREX EPR 40-23 Makita UC4051AX1 Scheppach CSE 2700
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Dolmar Makita Scheppach
Orientační cena: 3 000 Kč 6 000 Kč 2 100 Kč
Typ pily: profesionální profesionální hobby
Typ pohonu: elektrické elektrické elektrické
Výkon (W): 2 300 2 000 2 700
Příkon (W): 2 300 2 000 2 700
Délka lišty (cm): 40 40 45,5
Napětí (V): 230 230 260
Olejová nádrž (ml): 340 neuvedeno 150
Hmotnost (kg): 4,5 5,6 4,8

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší AKU pily

1. místo 2. místo 3. místo
Název Makita DUC353Z
TOP AKU pila
Bosch UniversalChain DeWALT DCM565N
Makita DUC353Z Bosch UniversalChain DeWALT DCM565N
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Makita Bosch DeWALT
Orientační cena: 5 500 Kč 4 100 Kč 4 600 Kč
Typ pily: hobby hobby profesionální
Typ pohonu: akumulátorové akumulátorové akumulátorové
Akumulátor: Li-ion 2 × 18 V 18V, 2Ah 18V, 5Ah
Rychlost řetězu (m/s): 20 4,5 7,68
Délka lišty (cm): 35 20 30
Napětí (V): 36 18 18
Hmotnost (kg): 4,7 2,7 3,3

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější řetězové pily 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat motorovou pilu

Jak vybrat motorovou pilu

Motorová pila je skvělým pomocníkem, pokud máte zahradu. Využijete ji například při prořezávání nebo kácení stromů a různých dřevin nebo k přípravě dřeva na topení. Se správně zvolenou pilou si můžete ušetřit spoustu práce. Proto stojí za to zvážit jednotlivé parametry, abychom získali přesně takový stroj, který bude vyhovovat našim parametrům. Pomůžeme vám v tom, jak vybrat motorovou pilu.

Jak vybrat motorovou pilu?

Ještě před tím, než se začnete prokousávat nabídkou motorových pil na internetu, je zapotřebí zodpovědět si základní parametry pro její výběr. Díky tomu můžete zúžit nabídku produktů a lépe se zorientovat ve strojích, které vás skutečně zajímají. Na jaké parametry je třeba brát ohled, když se snažíte vybrat tu nejlepší pilu pro vaše potřeby?

  • Typ – pokud hovoříme o typu motorové pily, pak se bavíme o typu jejího pohonu. Vybírat si můžete ze tří typů: benzínová, elektrická či aku řetězová pila. Každý typ pohonu ovlivňuje způsob použití řetězové pily a nemusí být vhodný pro ten typ činnosti, jaký zrovna potřebujete.
  • Rozměr – někdo si vystačí s mini motorovou pilou, jiný bude potřebovat velkou pilu, která mu umožní řez i těch největších průměrů dřevin. Pokud svou motorovou pilu budete potřebovat pouze na občasný prořez nepříliš tlustých dřevin, postačí vám i malá pila.
  • Využití – důležité je také to, k jakému účelu budete svou pilu používat. V podstatě se rozlišují tři základní kategorie: hobby, poloprofesionální a profesionální motorová pila. Je jasné, že nejlevnější bude motorová pila typu hobby, nejdražší zase ta profesionální. Řídit se můžete tím, na co svou pilu používáte, ale také tím, jak často ji používáte.
  • Cena – při koupi budete limitováni vlastním rozpočtem. Nicméně koupit si ten nejlevnější produkt na trhu se nemusí vyplatit. Může být odsouzen k nižší životnosti nebo odolnosti. Vyplatí se investovat do kvalitních produktů, jejichž funkčnost lze zjistit z uživatelských recenzí.
1

Typy motorových pil

Při výběru motorové pily je třeba zodpovědět si na několik otázek. Tou první a nejzákladnější bude to, jaký typ motorové pily zvolit. Typy motorových pil zjišťujeme na základě jejich pohonu. Vybírat tak můžete celkem ze tří typů produktů. Každý z nich může mít své výhody a nevýhody, které ovlivní samotné použití stroje. Jaký typ je pro vás vhodný?

Benzínová pila

Asi nejoblíbenější je benzínová pila. Jednou z jejích obrovských výhod je to, že neobsahuje žádné šňůry, o které byste se v průběhu řezání museli bát. Na druhou stranu vám v průběhu řezání může dojít benzín, takže je zapotřebí mít jej pro tento případ v záloze. Benzínové pily se těší vyššímu výkonu a práce s nimi je obvykle rychlejší. Na druhou stranu jsou ale hlučnější a jejich hmotnost je vyšší. Oproti ostatním typů si připlatíte. Délka lišty i výkon je v této kategorii největší, profesionální pily si poradí s dřevinami o průměru až 70 cm. Výkon může být klidně i přes 4,5 kW.

Výhody
  • Vyšší výkon
  • Rychlejší práce
  • Nemusíte hlídat šňůru
Nevýhody
  • Možný nedostatek paliva
  • Vyšší hmotnost
  • Vyšší cena

Elektrická pila

Ačkoli jsou cenově dostupnější, nepatří mezi oblíbenější. Při práci s nimi je třeba hlídat si, kde se nachází elektrická šňůra, aby nedošlo k jejímu přeřezání. Výkon této pily je nižší a navíc musíte řezat tam, kde je dostupná elektrická zásuvka. Na druhou stranu je tato pila lehčí, a tak může být vhodnější pro dlouhodobou práci. Je také tišší. Lišta pily je kratší, obvykle umožňuje řez dřeva s průměrem nižším než 40 cm. Lišta je dlouhá od 30 do 40 cm a výkon se pohybuje od 1,8 do 2,2 kW. Motor nevydává žádné zplodiny a údržba je mnohem jednodušší.

Výhody
  • Nižší cena
  • Tišší chod
  • Ekologičtější varianta
Nevýhody
  • Nelze ji využít všude
  • Nižší výkon

Akumulátorová pila

Jedná se o takového prostředníka mezi oběma již dříve zmíněnými typy. Díky akumulátorové pile můžete řezat kdekoli, i bez dosahu elektrické zásuvky. Na druhou stranu pracujete s nižším výkonem. Hrozí také riziko, že vám dojde energie – pak bude nutné mít přístup k elektrickému zdroji energie. Nižší hmotnost zase usnadňuje manipulaci s pilou. Lišta této pily je obvykle kratší než 30 cm.

Výhody
  • Snadná manipulace
  • Nižší hmotnost
Nevýhody
  • Nižší výkon
  • Nutno dobíjet
2

Kategorie motorových pil

Motorovou pilu použijete při práci se dřevem (existují i speciální pily s nástavci na jiné materiály, například kámen). V současné době je trhu opravdu z čeho vybírat, takže jejich samotné srovnání může být časově náročné. Motorovou pilu můžete použít k řezání stromů, prořezávání dřevin, zkracování větví nebo také k uměleckému zpracování dřeva. V závislosti na druhu lišty je možné motorovou pilu použít také na zdivo a kámen. Z tohoto hlediska se vyplatí vědět, na co chcete svou pilu používat. Pak si budete moci vybrat jednotlivé kategorie.

Hobby motorové pily

Jedná se o cenově nejdostupnější pily (obvykle stojí do 8 000 Kč), které se hodí do většiny domácností. Obsah jejich motoru je 30 až 45 cm3, což znamená nižší výkon. Délka lišty je většinou do 35 cm a jejich zpracování nemusí být příliš kvalitní (obvykle obsahuje spoustu plastových dílů). Pokud však motorovou pilu nepoužíváte příliš často, bude vám tato kategorie stačit. Jsou to pily s nižší hmotností, proto je můžete využít v případě dlouhodobé práce na zahradě. Odpružení této pily je řešeno pouze gumovými silentbloky. Životnost hobby motorových pil je kratší.

Farmářské motorové pily

Pokud chcete svou pilu použít i pro náročnější práce, než je klasické opracování dřeva, měli byste vybírat minimálně z farmářské kategorie. Cena těchto pil se pohybuje od 8 000 do 15 000 Kč, avšak stroj je to výkonnější. Disponuje obsahem motoru 50 až 65 cm3, takže se jedná už o dostatečně kvalitní motorové pily. Pro občasné použití v domácnosti ale mohou být příliš dobré, takže nevyužijete jejich potenciál. Těšit se můžete na jejich delší životnost. Využijete je také na řez větších průměrů. Délka lišty je okolo 45 cm. Farmářské motorové pily už využívají zejména kvalitnější kovové materiály.

Tuto skupinu motorových pil můžete někdy najít také pod označením poloprofesionální nástroje. To odpovídá tomu, že se jedná již o kvalitnější kategorii oproti klasickým hobby pilám, nicméně k profesionální kategorii ještě krůček chybí. Jedná se o střední kategorii, kterou využijete ke kácení stromů větších průměrů. Rozsah prací, které můžete s touto pilou dělat, je větší. Některé pily mají vyměnitelnou lištu, takže v případě potřeby můžete kratší lištu vyměnit za delší a naopak – podle druhu práce, na kterou se chystáte.

Vybavení pil je oproti hobby kategorii rozsáhlejší. Mají například lepší odpružení, ale také důmyslnější systémy umožňující snadné nastartování pily. Hodí se pro častější použití – když svou pilu potřebujete minimálně jednou za týden.

Profesionální motorové pily

S cenou od 18 000 Kč až klidně k padesáti tisícům a výše se jedná o drahé stroje. Využijí je tedy zejména ti, kteří řežou několikrát za týden, a to klidně i několik hodin v kuse. Jsou to ty nejlepší stroje, které si můžete koupit. Disponují vysokým výkonem – obsah motoru je od 50 klidně až po 120 cm3. Součásti jsou vyrobeny z odolných kovových materiálů (popřípadě kvalitního plastu). Lišta může mít délku klidně až 1 m. Pokud tedy potřebujete výkonnou motorovou pilu, která zvládne ty nejextrémnější podmínky, vyberte si profesionální motorovou pilu.

Precizní zpracování dřeva je předností těchto motorových pil. Disponují také zajímavými funkce, jako je vyhřívaná rukojeť nebo detekce optimální výkonu. Vhodné jsou ke kácení stromů těch největších průměrů. V rámci této kategorie narazíte pouze na benzínové pily. Jedinou nevýhodou, kterou tyto pily mají, je jejich vyšší hmotnost a to, že se příliš nehodí pro začátečníky.

3

Různé typy pil

Různé typy pil

Pokud vybíráte pilu na zpracování dřeva, výběrem řetězových pil to rozhodně nekončí. Ať už se rozhodujete pro jakoukoli pilu, dejte si pozor na to, jakou výrobce poskytuje záruční dobu nebo podmínky servisu stroje. Některé služby mohou být nabídnuty přímo v ceně výrobku, za jiné si budete muset připlatit. Profesionálně se pily používají zejména v dřevařském průmyslu, v lesnictví, ale také na údržbu ovocných sadů. Velmi dobré pily jsou potřeba také ve stavebnictví, a to i v tom uměleckém. Různé typy pil mohou umožnit různý druh práce se dřevem. Jaké pily známe?

  • Řetězová pila – do této kategorie spadají motorové pily, které je možné využít jak pro profesionální, tak také pro hobby využití. V závislosti na tom, jaký typ pily máte, je můžete použít na drobné práce se dřevem nebo dokonce i ke kácení těch největších stromů (důležité je věnovat se délce lišty). Řetězové pily obvykle používáme ve venkovním prostředí.
  • Kmitací/přímočará pila – je velmi pravděpodobné, že tento typ pily v běžné domácnosti nevyužijete. Její použití je předurčeno k vytváření nejrůznějších tvarů řezů. Řezací list je úzký a rovný, vhodný pro podélné, příčné či sdružené řezy. Pokud ale chcete řezat dlouhý rovný řez, měli byste zvolit jinou pilu. Řezání s touto pilou je pomalejší.
  • Okružní/kotoučová pila – dalším typem je právě okružní pila. Není vhodná pro příliš přesné a jemné řezy, nicméně v rychlosti řezání se jí jen tak některá pila nevyrovná. Typický je pro ni ozubený kotouč, který obstarává řez. Kromě dřeva je možné využít pilu (v závislosti na zvoleném kotouči) také k řezání kovu. Kotouč se pohybuje opravdu velkou rychlostí, můžete jej využít k řezání větších průměrů a tvrdších druhů dřeva.
  • Stolní pila – v podstatě se jedná o druh kotoučové pily, kdy je řezací kotouč napevno spojen s pracovní plochou. Můžete tak řezat tlusté a odolné materiály.
  • Pokosová pila – i tato pila disponuje ozubeným kotoučem. Ten je určen pro přesné a čisté řezy – klidně i od zvoleným úhlem. Tento druh pily využijí truhláři a nábytkáři, hodí se totiž zejména pro měkčí materiály.
  • Pila ocaska – tyto pily jsou velmi jednoduché a disponují tenkým řezacím listem. Vzhledem k nízké hmotnosti se s nimi velmi snadno manipuluje. Využije je každý, kdo potřebuje prořezávat nepříliš silné dřeviny či keře. 
  • Lupínková pila – pokud toužíte po určitém tvaru, využijte právě tuto pilu. Vhodná je pro materiály různých tvrdostí. Hodí se pro zručné kutily, ale také při uměleckém tvarování.
  • Pásová pila – lze ji využít nejenom ke zpracování dřeva, ale také kovu a některých jiných materiálů. Disponuje tenkým listem, který umožňuje čistý řez s minimálním množstvím pilin. Některé stroje jsou uzpůsobeny i k šikmým řezům. Nejsou vhodné pro začátečníky.
  • Ponorná pila – opět se jedná o okružní pilu. Nyní ale můžete nastavovat hloubku řezu. Řez nemusíte vést od začátku materiálu, ale v jakékoli jeho části. Díky této pile je tak možné vytvářet například drážky.
4

Důležité parametry při výběru motorových pil

Mezi nejdůležitější parametry, podle kterých bychom měli vybírat motorovou pilu, patří její výkon a kvalita motoru. Rozhodně ale nejde o jediné dva parametry. Pokud například chcete řezat silnější kmeny, je zapotřebí koupit si pilu s delší lištou. Pokud ale pila není dostatečně výkonná, při řezání tohoto kmenu může dojít k zasekávání pily, což snižuje její životnost. Příliš těžké pily zase mohou znamenat problémy s manipulací. Na co se při výběru zaměřit?

Příkon

Čím větší a těžší je motorová pila, tím vyšší by měl být taktéž její příkon. Příkon je ukazatel, s pomocí kterého zjistíme, jak velké množství elektrické energie je nutné přivést do motorové pily, aby bylo dosaženo požadovaného výkonu. Příkon tedy sledujeme u elektrické pily. Pokud svou pilu potřebujete na drobné práce (nařezání dřeva na otop nebo prořezávání dřevin), pak si vystačíte s elektrickou pilou s příkonem 1800 až 2400 W. To odpovídá benzínové pile typu hobby.

Výkon

Spousta lidí si myslí, že čím vyšší výkon, tím je to lepší. Výkon by měl ale odpovídat délce lišty. Čím je lišta delší, tím výkonnější by měla být samotná pila.

Obecně můžeme říci, že u těchto strojů se setkáváme s výkonem od 1 do 4 kW (v některých případech se výkon uvádí v koňských silách, kdy 1 HP = 0,75 kW). Ideální je koupě výrobku, jehož výkon bude minimálně 1,5 kW – důležité je ale také to, na co budete svou pilu používat. 

Elektrická řetězová pila, kterou budete používat na běžné práce, disponuje obvykle výkonem od 1,8 do 2 kW. Platí, že čím vyšší je výkon, tím vyšší je také cena pily. U benzínové pily se setkáváme s výkonem od 1 do 6 kW. Jak už bylo řečeno, benzínové pily dosahují až trojnásobně většího výkonu, než jejich elektrické protějšky (včetně aku pily).

Řetěz

Řetězové pily patří mezi nejoblíbenější motorové pily. Můžete je sehnat v benzínové, elektrické i akumulátorové variantě. Takové pily využívají k řezání právě ozubený řetěz a hodí se ke kácení stromů i k drobnějším pracím. Neplatí, že čím více článků má řetěz, tím je pila lepší. Jeho kvalita je velmi důležitá. Řetěz se nasazuje na vodící lištu, která je vybavena mechanismem, díky kterému dochází k rozpohybování řetězu. Tento pohyb je velice rychlý a zajišťuje řez. V současné době můžeme vybírat ze dvou druhů řetězů, které se liší typem zubů.

  • Řezací zuby – ostrá nabroušená hrana postupně odebírá materiál, který mu slouží v cestě. Piliny jsou dlouhé.
  • Omezovací zuby – před řezacími zuby jsou umístěny omezovací zuby. Jejich hlavním úkolem je zajistit hladký chod pily. Nemělo by tak docházet k zaseknutí zubu do dřeva a tím chrání životnost celého řetězu, ale také se zvyšuje bezpečnost při použití. 

Podle agresivity a zpětné vazby pak můžeme řetězy rozdělit do tří kategorií:

  • Řetěz full chisel – tento řetěz je ze všech nejsilnější. Řezání s ním je velmi rychlé, je ale nutné aby byl nasazen na dostatečně kvalitní stroj. Ideální je zejména pro profesionální dřevorubce.
  • Řetěz semichisel – v překladu jej označujeme jako řetěz s poloviční zpětnou vazbou. Tento je určen pro zkušené uživatele motorových pil, avšak na rozdíl od předchozího odpustí nějakou tu chybu při řezání. 
  • Řetěz lowkickback – pro nezkušené uživatele se nejvíce hodí právě tento typ řetězů. Nemusíte se bát téměř žádné zpětné vazby, což znamená, že je zde nejnižší riziko poranění. Pravdou je, že řezání nebude tak rychlé, o to ale bude bezpečnější.

Ruční řetězová pila musí být také správně seřízená, aby fungovala tak, jak má. Důležité je tedy dbát na to, aby byl řetěz správně nasazen. V první řadě musí být řetěz nasazen ve správném směru otáčení. Také napnutí řetězu je důležité – příliš volný řetěz může způsobit to, že jeho zuby budou samovolně přeskakovat. I v průběhu řezu je důležité kontrolovat, zda je napnutí ideální.

Délka lišty

Tento parametr je důležitý zejména pro ty, kteří se chystají na kácení větších stromů. S krátkou lištou zkrátka a dobře neprořežete příliš tlustý kmen. Platí ale také, že čím delší lišta je, tím větší je také tření, které musí motor překonávat. Akumulátorová řetězová pila obvykle disponuje nejkratší lištou, ale také nejnižším výkonem – pro pokácení stromu je tedy nevhodná. 

Ideální délka lišty, která slibuje univerzální použití, je kolem 40 cm. Tou disponuje benzínová i elektrická motorová pila. S touto délkou a výkonem nad 2 kW můžete pohodlně uřezat kmen o průměru 50 cm. S délkou nad 45 cm se setkáváme u profesionálních a poloprofesionálních pil. Profesionální pily se oproti těm poloprofesionálním mohou pochlubit vyšším výkonem, takže pořezat dřevo zvládnou rychleji a snadněji. U profesionální pily můžete někdy narazit na délku klidně i 1 m a více.

Druh pilyDélka lišty
Hobby pilaod 35 do 45 cm
Farmářská pilaod 45 do 60 cm
Profesionální pilaod 35 do 120 cm

Platí, že čím je lišta delší, tím více výkonu stroji ubírá. Současně je třeba dodat, že nezkušení uživatelé by si měli pořizovat kratší lišty – rozhodně pod 40 cm. S nimi se totiž lépe manipuluje a jsou tedy vhodnější k získání zkušeností.

Hmotnost

Hmotnost pily je důležitá obzvláště tehdy, kdy vám řezání zabere nějaký ten čas. Čím je pila lehčí, tím snadněji s ní půjde manipulovat. Obvykle má ale také nižší výkon (váha souvisí s výkonem motoru). Hmotnost motorové pily je tedy jedním z ukazatelů komfortu při řezání. U profesionálních pil obvykle nejdete pod 10 kg. Pro běžné použití se můžete setkat s hmotností od 4,5 do 6,5 kg. Malá motorová pila může mít hmotnost ještě nižší, nebude ale určena k řezání velkých průměrů dřevin. Nejnižší hmotností disponuje jednoruční motorová pila, která může vážit už okolo 2 kg.

Vyšší hmotnost mají obvykle benzínové pily, nižší pak ty elektrické. Pokud si kupujete pilu s větší hmotností, měli byste se zaměřit také na to, zda disponuje systémem pro tlumení vibrací. Díky tomu v rukou pocítíte méně pohybů. To vede k tomu, že vás práce s motorovou pilou bude méně unavovat.

Ergonomie

Mluvíme-li o komfortu při řezání, nesmíme zapomenout na ergonomii a vyvážení pily. U motorových pil pracujeme obvykle tak, že lišta je natočená směrem dolů. A tomu by měla být určena také ergonomie jejího držení a rozložení hmotnosti. 

Otáčky

Rychlejší řezání je dáno otáčkami motoru. Nejvyššího výkonu motoru lze dosáhnout v závislosti na typu pily cca 9 000 až 10 500 otáček za minutu. Nejvyšší krouticí moment je pak v rozsahu od 6 000 do 7 000 otáček za minutu. Hranice maximálních otáček se pohybuje (opět v závislosti na typu pily) od 10 500 do 14 500 otáček za minutu. Nad tuto hranici se nevyplatí jít, protože pak může docházet k poškození pily, zkracování její životnosti, poškození jejího motoru apod.

Napětí

Napětí je veličina, kterou sledujeme u akumulátorových motorových pil. Čím vyšší je napětí, tím vyšší má pila výkon. Na druhou stranu má také tím vyšší spotřebu energie. Klasické napětí akumulátorových pil na našem trhu je 18 a 36 Voltů.

5

Údržba motorové pily

Údržba je velmi důležitá nejenom pro bezpečný chod motorové pily, ale také pro její co nejdelší životnost. Ještě před tím, než si zakoupíte tu nejlepší pilu, je dobré se zaměřit také na to, jaký servis výrobce nabízí. Některé úkony mohou být již v ceně výrobku. O jiné části údržby se budete muset postarat sami. Údržba může být tím náročnější, čím profesionálnější pilu máte. Proto je dobré si před nákupem ujasnit, jakou pilu budete potřebovat – jak velké dřevo budete řezat, zda máte v plánu kácet stromy a také to, jak často s ní budete pracovat.

Jak často udržovat motorovou pilu?

Po každém řezání byste měli pilu očistit. To znamená vyčistit čističe vzduchu a vyčistit lištu i její drážky. Vyplatí se také pročistit mazací otvory a prostor kolem spojky. V každém případě je dobré očistit všechny součásti, na kterých se uchytily piliny nebo dřevo. Jednou za čas zkontrolujte také žebra válce, lopatky a kryt větráku. Zaměřte se také na vyčištění a seřízení zapalovací svíčky (popřípadě ji budete muset vyměnit). Jednou za měsíc se vyplatí také vypláchnout palivovou a olejovou nádrž a čistým benzínem.

Broušení řetězu motorové pily

Řetězová pila bude vyžadovat také pravidelnou péči o řetěz, který je ostřím pily. Bez pravidelného broušení se bohužel neobejdete. Uživatelé využívají dvě možnosti broušení. Tou první je využití zákaznického servisu. Beze sporu je to ta jednodušší možnost, u které se nemusíte bát nějakých komplikací. Servisní pracovník vám řetěz profesionálně nabrousí. Druhou možností je nabrousit si řetěz na vlastní pěst. Zkušenější uživatel motorové pily to zvládne do dvaceti minut. I když se nejedná o nic složitého, jedno ze čtyř broušení by mělo být provedeno s pomocí odborníka.

Kdy je čas na broušení pily? Obvykle to poznáte tak, že práce již nejde tak rychle, jako dřív. Hobliny nejsou rovné a dlouhé, ale spíše drobné, v podobě drti či dřevěného prachu. Zde je postup, jak se brousí řetěz u motorové pily:

V první řadě je třeba zajistit si bezpečnost. Každá motorová pila disponuje bezpečnostní brzdou, kterou je třeba použít. Řetěz bude pevně uchycen, nebude se pohybovat. 
Špičku lišty podložíme.
Brousit můžeme pilníkem (jeho průměr volíme podle daného řetězu), v takovém případě použijeme vodítko, které bylo součástí vybavení pily. Díky tomuto vodítku dosáhnete správné hloubky ostření zubu. 
Brousit se bude pod úhlem, který je třeba dodržovat. U polokulatých zubů je to 30°, u těch ostrých pak 25°. Vodítko vám v tomto případě pomůže.
Každý zub ostříme zvlášť – zhruba třemi tahy celou délkou pilníku. Pilník používáme směrem ven od zubu.
Postupně si řetěz posouvejte – a po posunutí jej zajistěte bezpečnostní brzdou. Tímto způsobem vybrousíme všechny zuby.
Kromě řezacích zubů je třeba postarat se také o ty omezovací. Měly by mít správnou výšku, kterou změříte speciální měrkou (i ta je součástí vybavení u motorové pily).

Péče o lištu motorové pily

Po každém řezání je třeba správně se postarat o lištu. Setřete z ní všechny nečistoty, a to nejenom z jejího povrchu, ale také z kolejnice, ve které se pohybuje řetěz. Zaměřte se zejména na nečistoty v oblasti mazacích kanálků a vodicí hvězdice. Některé nečistoty (například pryskyřice) mohou být opravdu odolné.

Pokud bychom je na pile nechali s tím, že pilu vyčistíme až před příštím použitím, mohlo by se nám to nevyplatit. Zanesená lišta může významně omezit kvalitu řezání. Jednou za čas ji sundejte a vyčistěte opravdu důkladně – i s řetězem. I pod řetěz se totiž mohly dostat nečistoty. Lze jej ale uvolnit a nečistoty odstranit. 

Vzduchový filtr

Pod horním krytem motorové pily se nachází vzduchový filtr. Jeho čistotu kontrolujte po každém použití pily. Jeho údržba není složitá, pokud máte vzduchový kompresor. V takovém případě jej můžete vyfoukat. Jednou za čas jej můžete omýt také vodou – před vložením do stroje je třeba jej pořádně vysušit.

Zapalovací svíčky

Svíčky jsou velice důležité pro správný chod motoru. I je kontrolujeme, zda nejsou zaneseny olejem. Je samozřejmé, že zapalovací svíčky se nachází pouze u benzínových pil.

Řetězka

Jedná se o hnací převod mezi motorem a řetězem. Řetězku můžete odmontovat tak, že nejprve sundáte vodicí lištu. Vypadá jako ozubené kolečko (hvězdice). Takže se její údržba a očista bude provádět snadněji. Poté, co ji odmontujete, můžete snadno vyčistit prostor kolem ní – i nyní vám pomůže vzduchový kompresor. Řetězku samotnou můžete sem tam otřít hadrem.

Správné napnutí řetězu

Napnutí řetězu kontrolujeme pravidelně při práci a po každém použití. Je důležité jej správně napnout – řetěz by neměl jít od vodicí lišty na větší vzdálenost, než je půl vodícího článku. Avšak pozor, pokud je řetěz příliš napnutý, může se přetrhnout nebo zaseknout. Příliš volný zase může z lišty spadnout. Proto se uspěchání napínání řetězu příliš nevyplatí. Správné napnutí řetězu má vliv na celý průběh řezání i jeho bezpečnost. Lépe, snadno a rychleji řetěz napnete z boku motorové pily.

Záruka a servis

O kvalitě motorové pily může hodně vypovědět uživatelský test, ale také to, jakou záruku a servis výrobce nabízí. Obecná záruční lhůta je 2 roky, někteří výrobci ale mohou tuto dobu prodloužit. To nám napovídá, že svému výrobku věří a skutečně by se mělo jednat o kvalitní produkt. Některé společnosti nabízí záruku a servis v délce 5 až 7 let. Je dobré zjistit si předem, kde se dá pila servisovat, ale také to, zda je tato služba dostupná také o víkendu. Zaměřte se také na dostupnost náhradních dílů. 

Seřízení karburátoru motorové pily nebo celkově seřízení motorové pily a jiný servis se nedoporučuje v rámci hobby marketů. Je totiž méně kvalitní, než u výrobce. V některých případech se mu ale nevyhnete, protože byste pak přišli o záruku.
6

Bezpečnostní příslušenství k motorovým pilám

Poprvé se řezání prostřednictvím obíhajícího řetězu použilo v roce 1830, a to na řezání kostí při zdravotním zákroku. V lese se začaly první motorové pily používat někdy kolem roku 1900. V té době ale ještě nebylo možné koupit příslušenství k motorovým pilám, které by zvyšovaly jejich bezpečnost nebo pohodlí při použití. Dnes už takové možnosti máme. Co všechno si můžeme k motorovým pilám přikoupit?

Helma

Práce s motorovou pilou může být velmi nebezpečná, a to nejenom při neopatrné manipulaci. K ochraně hlavy slouží bezpečnostní helma/přilba. Tuto součást příslušenství si na sebe obvykle nevezmete, pokud jdete řezat dřevo pouze na otop. Chystáte-li se ale kácet stromy, helma se vám může velmi vyplatit. 

Rukavice

Ochranné rukavice se mohou stát důležitou součástí při práci se dřevem. Nošení těžkého dřeva a manipulace s ním může způsobit drobné škrábance i poměrně nebezpečná zranění, jako je například popálení se o zahřátý motor pily. Ochranné rukavice mohou pomoci také v tom, že tlumí vibrace. Existují dokonce antivibrační rukavice. Díky nim nebudou vaše zápěstí tolik zatěžována a bolest na druhý den se nemusí projevit.

Brýle

Odletující drobné části dřeva a piliny mohou zasáhnout nejenom tělo, ale bohužel také oči. I to nejmenší smítko v oku může být velice nepříjemné. Pokud se navíc jedná o třísku, která je ostrá, může jít o opravdu vážný problém. Navíc takové třísky odletují obrovskou rychlostí, což se ještě více může projevit na závažnosti zranění – někdy dokonce s trvalými následky. Proto bychom při řezání s motorovou pilou měli vždy nosit ochranné brýle.

Sluchátka

Při dlouhodobější práci s motorovou pilou (zejména s tou benzínovou) můžete začít pociťovat nepříjemné pískání v uších. Toto pískání může přetrvávat i několik hodin po řezání. Profesionální dřevorubci by sluchátka rozhodně nosit měli, protože hrozí trvalé poškození sluchu. Také amatéři by měli chránit také svůj sluch.

7

Příslušenství k motorovým pilám

Kromě bezpečnostních prvků, které si můžete dokoupit, abyste si zajistili větší bezpečnost při práci s motorovou pilou, se můžete zaměřit na příslušenství, které nabízí výrobci. Toto příslušenství může odlišit jednotlivé výrobky a přinést něco navíc, kvůli čemu se pro daný výrobek nakonec rozhodněte. Čím mohou motorové pily disponovat navíc?

  • Držák nebo stojan – jedním z vybavení, které může být nabízeno spolu s motorovou pilou (nebo s možností koupě) je právě stojan. Díky tomuto stojanu se vám může řezat pohodlněji a bezpečněji. Držák nedovolí pile uhnout ze správného řezu, takže se nemůže stát, že byste řez vedli trasou, kterou nechcete.
  • Ochranná taška – pokud budete svou motorovou pilu často přenášet/převážet, oceníte také ochrannou tašku. Ostří pily je tak bezpečně zabaleno, takže se nemůže stát, že něco poničíte. Taška navíc schovává celou pilu, takže v případě převozu v pracovním voze nedojde ke znečištění nebo poškrábání vaší motorové pily.
  • Ostřička řetězů – pokud si chcete sami brousit řetěz motorové pily, bude pro vás důležitá také ostřička řetězů. Řada obchodů ji nabízí jako součást zařízení, jindy si ji budete muset přikoupit. Broušení není složité, zvládne je každý zručnější uživatel. Dejte si ale pozor, narazit můžete hned na několik typů brusek. Vybírejte tedy na základě toho, jaký typ řetězu máte.
  • Olej na mazání řetězu – tento olej je pro řezání řetězovou pilou důležité. Pokud jej výrobce nenabízí jako součást balení, budete si jej muset přikoupit.
  • Zubová opěrka – pokud chcete řezat i navzdory sukům, můžete použít právě zubovou opěrku. Ta způsobí, že zuby se „zakousnou“ do dřeva a nedovolí pile odskočit nahoru.
  • Tlumiče vibrací – jedná se o pružiny, které snižují třesení při řezání. Tím je řezání bezpečnější i pohodlnější.

Nejznámější výrobci motorových pil

Kvalita motorové pily závisí hned na několika jejích součástech. Tou nejdůležitější je motor, který musí být dostatečně kvalitní a výkonný. Motor pohání řetězku, která uvádí do pohybu řetěz. Ten je tvořený články, které lidově označujeme jako zuby. A tím, jak se tyto zuby „zakusují“ do dřeva, dochází k jeho řezání. Abyste si práce se svou pilou mohli užívat co nejdéle, vyplatí se investovat do výrobků renomovaných výrobců.

Motorové pily Stihl

Motorové pily Stihl

Ty nejkvalitnější výrobky můžete koupit právě od této společnosti. Cenově začínají obvykle na cca třech tisících korunách a zakoupit můžete hobby i profesionální kusy.

Motorové pily Husqvarna

Motorové pily Husquarna

Také tato společnost se může pochlubit širokou nabídkou motorových pil. Za kvalitu si musíte připlatit, nicméně pokud byste byli omezeni na výběr pily od této společnosti, vyberete si. A pravděpodobně budete spokojeni.

Motorové pily Hecht

Motorové pily Hecht

O něco levnější pily, než u předchozích dvou výrobců, můžete zakoupit od společnosti Hecht. I zde můžete vybírat z různých typů motorových pil, ale také z různých cenových relací.

Motorové pily Oleo-Mac

Motorové pily Oleo-Mac

Zejména benzínové, ale také akumulátorové a elektrické motorové pily nabízí tato značka. Koupit můžete výrobky ucházející kvality za dobrou cenu.

Motorové pily Makita

Motorové pily Makita

Makita je značka, která nezklame. Narazit můžeme na velmi kvalitní výrobky, a to jak ty benzínové, tak také elektrické a akumulátorové. Cenově se výrobky vyrovnají konkurenci.

Motorové pily Bosch

Motorové pily Bosch

Tohoto výrobce považujeme za jednoho z nejkvalitnějších. Spolehnout se na něj můžeme také na poli motorových pil. Kvalitní pily pořídíte v trošku vyšší cenové hladině, na kvalitu a dlouhou životnost se ale můžete spolehnout.

Motorové pily Riwall

Motorové pily Riwall

Riwall nabízí spoustu výrobků za velice příznivou cenu. Zaměřuje se zejména na hobby pily, najít je ale můžete ve všech typech pohonu – benzínové, akumulátorové i elektrické. 

Motorové pily Dolmar

Motorové pily Dolmar

Tato značka se zaměřuje na výrobu zejména profesionálních motorových pil, ovšem za velmi příznivé ceny. V rámci jejich ceny je vybavení nadstandardní. Najít můžete zejména benzínové motorové pily.

Motorové pily Black and Decker

Motorové pily Black&Decker

V rozsáhlé nabídce této společnosti narazíte zejména na elektrické a akumulátorové pily. Cenově dostupné pily se mohou opřít o zajímavé funkce.

Motorové pily Fieldmann

Motorové pily Fieldmann

Motorové pily zajímavých vlastností a parametrů nabízí výrobce Fieldmann. Ceny jsou velice příznivé, ale jsou určené spíše pro nenáročné uživatele.

Motorové pily Ryobi

Motorové pily Ryobi

Nepříliš známý výrobce Ryobi nabízí motorové pily velmi dobré kvality, za kterou si ale budete muset připlatit. Práci s nimi si oblíbí i náročnější uživatelé.

Motorové pily Einhell

Motorové pily Einhell

Rozsáhlá nabídka této společnosti slibuje výběr z mnoha typů motorových pil v nejrůznějších cenových relacích. Takže si určitě vyberete.

Motorové pily Parkside

Motorové pily Parkside

Také od společnosti Parkside můžete koupit velmi kvalitní motorové pily, a to za dobrou cenu. Nabídka je ale velmi omezená – zkrátka a dobře, musíte narazit na období, kdy se prodávají.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů motorových pil

Při nákupu motorové pily obvykle zamíříme do hobby marketů. Není divu – právě ony nabízí celou řadu různých typů těchto strojů, včetně jejich servisu a údržby. Jaká je jejich nabídka?

Motorové pily OBI

Motorové pily Obi

Tento hobby market nabízí poměrně širokou nabídku motorových pil, které si můžete vyfiltrovat prostřednictvím velmi podrobného filtru. Řadit výrobky si můžete na základě svých preferencí, takže se vám nestane, že vám bude nabídnut výrobek, který by vám nevyhovoval.

Motorové pily Mountfield

Motorové pily Mountfield

Také zde můžete narazit na velmi podrobný filtr, který vám usnadní vyhledat právě ten výrobek, po kterém toužíte. Vybírat můžete z benzínových i elektrických motorových pil různých cenových kategorií.

Motorové pily Hornbach

Motorové pily Hornbach

Filtr na e-shopu této společnosti zahrnuje všechny potřebné parametry, takže je pravděpodobné, že si poměrně rychle vyberete (máte-li jasnou představu o produktu). Vybírat můžete z různých typů motorových pil.

Motorové pily Bauhaus

Motorové pily Bauhaus

Nabídka tohoto hobby marketu není tolik široká. Výběr navíc znesnadňuje nepřehledný filtr, s jehož pomocí můžete sice zvolit preferované parametry. Je ale zapotřebí se déle zorientovat, než se s filtrem seznámíte.

Cenové relace motorových pil

V rámci různých cenových relací můžete očekávat určité vlastnosti své motorové pily. Pokud toužíte jen po základních parametrech, seženete motorovou pilu klidně i pod dva tisíce korun. Jestliže ale budete řezat několikrát za týden, vyplatí se investovat do kvalitnějšího výrobku, který vám zajistí nejenom delší životnost stroje, ale také vaši větší bezpečnost a pohodlí při práci. V jakých cenových relacích můžeme motorové pily nakupovat?

  • Do 8 000 Kč – v této cenové relaci narazíte zejména na hobby motorové pily určené pro občasnou práci. V rámci této cenové hladiny by měli hledat také ti, kteří motorovou pilu v rukou dosud nedrželi, protože se na nich mohou naučit principům řezání. Pily nemají příliš velký výkon, dobře se s nimi manipuluje. Jejich hmotnost je od 4 do 7 kilogramů. Lišta je dlouhá cca 35 cm.
  • Do 20 000 Kč – nyní už se pohybujeme v kategorii farmářských, čili poloprofesionálních pil. Budou mít z velké části benzínový pohon, výkon od 2,2 do 3,4 kW. Délka lišty může být až 45 cm a spolehnout se můžete na kvalitní provedení jednotlivých dílů. 
  • Nad 20 000 Kč – profesionální motorové pily mají již téměř výhradně benzínový motor. Jsou určeny pro opravdu náročné uživatele, u nichž je řezání denním chlebem. Výkon těchto strojů je klidně nad 3,5 kW. Lišty se prodávají v různých délkách, narazit můžete klidně i na lištu, která měří přes 1 m. S takovými pilami se bude obvykle hůře manipulovat, protože jejich hmotnost je nad 10 kg.

Nejčastější otázky při výběru motorové pily

Je lepší benzínová nebo elektrická motorová pila?

Záleží to na vašich preferencích. Pokud si vystačíte s nižším výkonem a pracovat budete kolem domu, postačí vám levnější elektrické motorové pily. Jestliže ale nechcete být omezeni výkonem ani vzdáleností od elektrické zásuvky, zvolte raději pilu benzínovou.

Jak často máme brousit řetěz pily?

To, že jsou zuby řetězu tupé, poznáme podle toho, že nevytváří dlouhé piliny, ale spíše dřevnatou drť. V takovém případě je nutné řetěz naostřit. Dalším znakem je to, že při práci musíte na pilu více tlačit nebo se dokonce objeví kouř.

Zvládnu si řetěz motorové pily nabrousit sám?

Ano, zvládnete. Není to příliš složité a výrobci někdy dokonce nabízí prostředky k broušení rovnou jako součást vybavení pily. Nicméně jednou za čas (každé třetí až čtvrté broušení) je dobré přenechat na profesionálech.

Zajímavé zdroje

https://theses.cz/id/1t3lzk/Nov_trendy_v_oblasti_etzovch_pil.pdf

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo