Nejlepší myčky Bosch pro rok 2024

Srovnali jsme vybrané volně stojící i vestavné myčky od značky Bosch podle jejich typu a umístění a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně tu pro vaše potřeby.

TEST: Nejlepší volně stojící myčky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Bosch SPS6YMI17E
TOP volně stojící myčka
Bosch SMS4EVI14E Bosch SPS4EMI28E
Bosch SPS6YMI17E Bosch SMS4EVI14E Bosch SPS4EMI28E
Hodnocení
Cena
Parametry
Orientační cena (Kč): 19 900 Kč 12 500 Kč 12 300 Kč
Způsob umístění: volně stojící volně stojící volně stojící
Hlučnost (db): 45 44 44
Počet programů 8 6 6
Počet sad nádobí 10 13 10
Energetická třída B C D
Příkon (W): 2 400 2 400 2 400
Doba trvání programu Eco (min): 225 295 210
Spotřeba vody na cyklus u programu Eco (l): 8,5 9,5 9,5
Šířka (cm): 45 60 45
Výška (cm): 85 84,5 84,5
Hloubka (cm): 60 60 60
Hmotnost (kg): 43,45 52,58 31,37
Automatické otevírání ano ano ano
Aqua Stop ano ano ano
Auto program ano ano ano
Počet teplot 6 5 5
FuzzyLogic ano ano ano
Odložený start ano ano ano
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší vestavné myčky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Bosch SMD6TCX00E
TOP vestavná myčka
Bosch SPV6YMX11E Bosch SMV4EVX10E
Bosch SMD6TCX00E Bosch SPV6YMX11E Bosch SMV4EVX10E
Hodnocení
Cena
Parametry
Orientační cena (Kč): 26 400 Kč 17 500 Kč 12 900 Kč
Způsob umístění: vestavné vestavné vestavné
Hlučnost (db): 44 45 46
Počet programů 6 6 6
Počet sad nádobí 14 10 13
Energetická třída A B C
Příkon (W): 2 400 2 400 2 400
Doba trvání programu Eco (min): 445 225 295
Spotřeba vody na cyklus u programu Eco (l): 9,5 8,5 9,5
Šířka (cm): 60 45 60
Výška (cm): 81,5 85 81,5
Hloubka (cm): 55 55 55
Hmotnost (kg): 42,7 36,45 34,59
Automatické otevírání ano ano ano
Aqua Stop ano ano ano
Auto program ano ano ano
Počet teplot 5 5 5
FuzzyLogic ano ano ano
Odložený start ano ano ano
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější myčky Bosch 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat myčku

Myčka nádobí Bosch patří mezi populární spotřebiče do domácnosti. Značka Bosch je dlouhodobě zárukou kvality, přitom si můžete vybírat výrobky v různých cenových relacích od levné myčky až po nejlépe vybavené špičkové spotřebiče.

Volně stojící myčka na nádobí
Volně stojící myčka na nádobí

Náš test vám přináší nejlepší produkty na trhu a v rámci našeho průvodce se podíváme na to, jak vybrat nejlepší myčku se zaměřením na produkty značky Bosch. Před výběrem nové myčky je vhodné si opovědět na několik základních otázek:

  • Kde budete chtít myčku umístit – podle umístění myčky je důležité zvolit také odpovídající typ myčky. Můžete mít myčku volně stojící, nebo dnes stále častěji vestavnou v kuchyňské lince, případně můžete mít také malou myčku stolní. Je stále obvyklejší, že lidé chtějí myčku zakomponovat do designu kuchyně, proto jsou dnes tolik oblíbené vestavné myčky.
  • Jakou kapacitu nádobí by měla myčka mít – určitě je důležité, kolik nádobí do myčky dáte. Pokud se podíváme na běžnou volně stojící nebo vestavnou myčku, ty bývají v rozměrech 60 nebo 45 cm na šířku. Myčka, která má 60 cm, typicky pojme 16 sad nádobí, úzké myčky 45 cm jsou typicky na 10 sad nádobí. Nejméně toho samozřejmě dáte do stolní myčky.
  • Jakou očekáváte spotřebu – dnešní myčky jsou velmi úsporné po stránce spotřeby vody, kdy není neobvyklé, že si spotřebič vystačí s objemem i hluboko pod 10 litrů. Větší rozdíly mohou být ve spotřebě elektrické energie, která je rok od roku dražší. Jaké budou provozní náklady vám napoví energetický štítek.
  • Jaké funkce a vlastnosti očekáváte – pokud si pořídíte levnou myčku, můžete očekávat pouze základní funkce a programy, i taková myčka však může mnoha lidem dostačovat. Pokročilejší myčky typicky nabízejí více propracovaný mycí cykly, možnost nastavit si více programů nebo mají více automatiky, jako je třeba automatické otevření dveří. Vyšší modely samozřejmě nabídnou také kvalitnější materiály, nerezovou vanu, případně různá specifika, jako je třeba promítání času do konce programu na podlahu u vestavných modelů a tak dále. Myslete i na variabilitu vnitřního prostoru.
  • Jaký máte na myčku rozpočet – jak jsme již zmínili v úvodu, značka Bosch vám může nabídnout i relativně levnou myčku, jejíž cena se bude pohybovat kolem 10 tisíc korun, ale můžete za myčku klidně zaplatit trojnásobek. Záleží zkrátka na tom, co od myčky očekáváte a co vám dovolí váš rozpočet. Dražší modely jsou typicky energeticky úspornější, nabízejí velmi tichý chod a podobně.
1

Nabídka myček Bosch

Německá značka Bosch vznikla už v roce 1886. V současné době třeba dodává díly pro automobilový průmysl, ale soustředí se také na elektrické nářadí nebo domácí spotřebiče. Všeobecně se skupina Bosch věnuje celé škále oborů od výroby, přes stavebnictví až po průmysl či zabezpečovací techniku.

Myčky nádobí Bosch

Pokud se zaměříme blíže na domácí spotřebiče, tak v této oblasti se značka Bosch spojila s firmou Siemens a výrobcem těchto spotřebičů je tak společná firma BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, kde každá značka má 50% podíl. Také proto produkty těchto společností nesou společné prvky a jsou si často podobné i na první pohled. Společně takto Bosch a Siemens v segmentu domácích spotřebičů představují třetího největšího výrobce celosvětově.

V následujícím textu se zaměříme na popis technologií myček Bosch, které vás mohou zaujmout a které jsou pro myčky Bosch typické. Stejně tak se zaměříme na jednotlivé typy myček Bosch, které si můžete pořídit.

Technologie myček Bosch

Každá značka za roky vývoje nabízí různé patentovaná technologie, které vám mohou usnadnit mytí, zvýšit úsporu vašich financí a také zlepšit kvalitu mytí nádobí. Značka Bosch má dlouholeté zkušenosti v této oblasti, čemuž odpovídá také celá řada funkcí a technologií specifických pro tohoto výrobce:

  • PerfectDry se Zeolith – perfektní sušení či extra sušení. Díky technologii Zeolith umí myčka Bosch přeměnit vlhkost v myčce na teplo, čímž dojde k dokonalému sušení a zároveň se tak uspoří energie.
  • RawWater ventil – jedná se o regenerační ventil určený pro změkčovač vody myček nádobí Bosch.
  • IntensiveZone – díky této technologií je možno zajistit intenzivnější mytí nádobí ve spodním koši, kde typicky dáváme více znečištěné hrnce a podobně.
  • Hygiena Plus – tato funkce je ideální do rodin, kde jsou alergici nebo malé děti. Díky této technologie je možno zbavit nádobí bakterií a dosáhnout nadstandardní míry čistoty. Toho je dosaženo oplachováním extrémně horkou vodou 70 °C po dobu 10 minut.
  • VarioSpeed Plus – myčky Bosch vybavené touto funkcí dokáží zkrátit mytí nádobí až o 66%. Přesto však zůstane zachována intenzita mytí, takže se nemusíte obávat toho, že byste našli zaschlé zbytky jídla. Jestliže tuto funkci zapnete k libovolnému programu, zkrátí se vám doba mytí o uvedený čas a samotný program zůstane plnohodnotný.
  • Vario zásuvka – jedná se o možnost uzpůsobit si koše na nádobí pro různé druhy nádobí sklápěním nebo jinou úpravou částí konstrukce koše.
  • Max Flex Pro – speciální koše, které umožňují snadné nakládání myčky a zároveň přinášejí vyšší ochranu vašeho nádobí.
  • EcoSilence Drive – jedná se o pohon, který funguje prakticky bez tření. Díky tomu, že tření komponent je minimální, je pohon maximálně tichý, a přitom je dosaženo dostatečného výkonu a delší životnosti.
  • Home Connect – u některých domácích spotřebičů Bosch můžete využít tuto technologii, která vám umožní ovládat zařízení na dálku prostřednictvím mobilního telefonu a stejnojmenné aplikace.
  • EmotionLight – myčky vybavené touto technologií umožňují prostřednictvím aplikace Home Connect osvítit vnitřní prostor spotřebiče až 256 barvami.

Uvedený seznam technologií nemusí být kompletní, vždy záleží na konkrétním modelu vaší myčky. V průběhu času se také pojmenování některých technologii a funkcí může měnit. U myček nádobí Bosch můžete najít různá technologická řešení a funkce, které jsou vždy uvedeny u konkrétního modelu myčky. Další typické funkce myček nádobí si představíme ve výčtu funkcí v závěru našeho průvodce.

2

Typy myček Bosch

Na trhu se můžete setkat s různými typy myček. Každý výrobce nemusí nutně nabízet všechny varianty, ale velcí výrobci většinou nabízejí poměrně rozsáhlou nabídku od každého typu. U značky Bosch tedy najdete všechny typické konstrukce myček:

  • Volně stojící
  • Vestavné
  • Kompaktní (stolní)

Na následujících řádcích si blíže popíšeme jednotlivé typy myček, abyste měli představu o tom, co vám konkrétní provedení může nabídnout a pro jaké situace se hodí. Podle toho se pak můžete rozhodnout, které řešení vám bude nejvíce vyhovovat.

Volně stojící myčka

Standardní provedení myčky je volně stojící myčka nádobí. Výhodou tohoto spotřebiče je, že je velice flexibilní z pohledu umístění. Můžete ji postavit kdekoliv, kde lze připojit do elektrické zásuvky a na přívod vody a odpad. Výhodou je také to, že tento spotřebič jednoduše přivezete domů a zapojíte, nevyžaduje nutně odbornou instalaci.

Některé tyto myčky je možno využít jako podstavbu a někdy se označují jako podstavné myčky. Když se sundá horní krycí deska spotřebiče, ten se může pak zasunout do kuchyňské linky, avšak dveře spotřebiče zůstávají původní. Jedná se potom vlastně o takový hybrid mezi volně stojící a vestavnou myčkou.

Většinou dnes pořizujeme volně stojící myčku tam, kde máme starší kuchyň, kde není možná vestavba, případně zkrátka potřebujeme mít možnost spotřebič přemístit. Tento typ myček je však již stále méně využívaný, zejména proto, že dnešní moderní kuchyně počítají spíše s vestavěnými spotřebiči, kdy lze dokonale sladit design spotřebiče s vaší kuchyní, což zde není možné. Volně stojící spotřebiče jsou také typicky hlučnější, protože nejsou vestavěny do kuchyňské linky, která zvyšuje tlumení.

Výhody
  • Možnost postavit myčku kamkoliv
  • Snadná instalace svépomocí
  • Vhodná pro starší kuchyně
Nevýhody
  • Nevhodná do moderních kuchyní s uceleným designem
  • Obvykle hlučnější

Vestavná myčka

Dnes se jedná o zdaleka nejprodávanější myčku nádobí, kterou si pořizujeme do moderní kuchyně. Výhodou je zejména to, že ji můžeme plně vestavět do kuchyňské linky, tzn. nemusí být na první pohled vůbec patrné, že za dvířky se skrývá myčka.

U vestavné myčky se totiž na dveře našroubuje čelo dvířek kuchyňské linky a myčka vypadá zcela jako součást kuchyně. Pokud je myčka zcela skrytá, má typicky ovládání v horní hraně dveří, které je přístupné po jejím otevření. O průběhu mytí jste pak obvykle informování světelnou signalizací promítanou na podlahu, ať už formou světelné diody nebo u lepších modelů třeba i ve formě času do konce mytí.

Některé vestavné myčky pak mohou mít menší horní čelní panel dostupný zepředu, který je pak viditelný, a i toto může v kuchyni vypadat dobře a moderně. Záleží zkrátka na modelu a na tom, jak to chcete.

Určitou nevýhodou vestavných spotřebičů je skutečnost, že obvykle vyžadují instalaci odborníkem, nejčastěji se instalují spolu s kuchyní. Jejich montáž do kuchyňské linky je trochu náročnější a je potřeba vše dobře spasovat. To je však jen malý nedostatek ve srovnání s tím, že získáte krásný design kuchyně. Bohužel, náročnější je samozřejmě potom také případná výměna spotřebiče nebo jeho opravy.

Vestavná myčka má určitě výhodu také v tom, že bývá při provozu typicky tišší, což je dáno tím, že je vestavěná v podstatě do linky pod pracovní desku. Tím pádem je také vyšší utlumení provozních hluků spotřebiče.

Výhody
  • Ideální do moderní kuchyně
  • Dosáhnete uceleného designu kuchyňské linky
  • Typicky nižší provozní hluk
Nevýhody
  • Náročnější instalace nebo výměna spotřebiče
  • Nevhodná pro starší kuchyně

Kompaktní (stolní) myčka

Na trhu najdete také zajímavou alternativu v podobě stolní myčky, která se v nabídce značky Bosch označuje jako kompaktní myčka. Taková myčka je vhodná do malých domácností, např. pokud bydlíte sami, ideální je také jako řešení třeba na chatu. Počítá se zde tedy samozřejmě s mytím menšího množství nádobí. V zásadě si tuto myčku můžete představit jako běžnou volně stojící myčku, která má pouze spodní koš.

Stolní myčka je, jak už název napovídá, určena k umístění na stůl, resp. na kuchyňskou linku. Normálně ji postavíte podobně, jako třeba mikrovlnku. Na výšku je zhruba poloviční oproti běžné myčce. Zajímavostí těchto myček je určitě snadná manipulace, protože spotřebič je menší. O to zajímavější to může být ve spojení s tím, že některé modely nemusí mít připojení na přívod ani odtok vody, ale vše se řeší ručně.

Mezi nevýhody tohoto řešení můžeme kromě toho, že je samozřejmě určena na menší počet sad nádobí, zařadit také to, že zabírá někde pracovní plochu, ať už se jedná o kuchyňskou linku nebo stůl či jinou plochu.

Výhody
  • Ideální řešení na chatu nebo do malých prostor
  • Snadnější manipulace díky rozměrům
  • Některé modely nemusí mít připojení na přívod vody a odpad
Nevýhody
  • Menší rozměry znamená méně nádobí
  • Zabírá místo na lince (stole)
3

Důležité parametry

V následující části našeho průvodce se zaměříme na důležité parametry, které je potřeba sledovat při výběru myčky nádobí. Tyto parametry jsou společné pro myčky všech výrobců, takže nezáleží na tom, zda vybíráte myčku Bosch nebo myčku jiného výrobce.

Rozměry

Základní rozměry spotřebiče jsou odrazový můstkem pro to, kolik pravděpodobně můžeme do myčky také dostat nádobí na jednu náplň. Pokud jde o klasické volně stojící a vestavné myčky, tak se můžete setkat s rozměry 60 cm nebo 45 cm, což je šířka spotřebiče. Takzvaná „úzká“ myčka 45 cm se hodí typicky do menších prostor, pokud nemáte tak velkou kuchyni nebo zkrátka nepotřebujete tak velkou myčku. Běžnějším a obvyklým rozměrem je však 60 cm.

Úzká myčka 45 cm se hodí spíše pro domácnosti, které mají méně členů, typicky maximálně pro dvě osoby. To samé platí pro stolní myčky. Stolní kompaktní myčky se vyznačují zejména menším rozměrem na výšku, protože se počítá s jejich umístěním na pracovní desku kuchyňské linky.

Kapacita

Jak jsme naznačili výše, s rozměrem spotřebiče musíme dát do souvislosti kapacitu pro nádobí. Výše jsme už nastínili, že stolní myčka nebo úzká myčka 45 cm je vhodná maximálně pro dvě osoby, pokud máte vícečlennou domácnost, určitě budete potřebovat běžný rozměr myčky 60 cm.

Kapacita myčky se určuje z pohledu sad nádobí, které je možné najednou do myčky vložit. U každého modelu se to může samozřejmě mírně lišit, ale pokud to vztáhneme k typickým rozměrům, lze obecně říci, že pro jeden mycí cyklus platí:

Typ/velikost myčkyKapacita
60 cm myčka12 až 16 sad nádobí
45 cm „úzká“ myčkacca do 10 sad nádobí
Stolní (kompaktní) myčkacca 6 sad nádobí

Pokud byste stále neměli jasno, protože si nejste jisti, co se myslí sadou nádobí, tak vězte, že jedna sada nádobí znamená 3 talíře (plytký, hluboký a malý), 1 hrnek, 1 sklenici, vidličku, nůž a lžíci.

Vnitřní uspořádání

U spotřebiče, jako je myčka, hraje roli nejen celková kapacita nádobí, ale i vnitřní uspořádání myčky. Můžete se totiž setkat s různým řešením, které je vhodnější pro určité typy nádobí. Problematické mohou být například vinné sklenice na dlouhé stopce, nádobí větších rozměrů apod., proto vždy pouvažujte nad tím, co vlastně nejčastěji do myčky dáváte.

Některé myčky mohou například nabídnout speciální držáky na vinné sklenice, stejně tak se můžete setkat s možností upravit výšku horního koše, což je dnes prakticky standardem. Proto se určitě vždy zaměřte i na to, jak myčka vypadá vlastně zevnitř a co vám může z hlediska uložení nádobí nabídnout:

  • Výškově nastavitelný horní koš – jak jsme již zmínili, dnes to nabízí prakticky každá myčka. Dejte si však pozor na to, že pokud máte myčku se zásuvkou na příbory, tak se vám zpravidla sníží maximální využitelný prostor v myčce na výšku.
  • Zásuvka na příbory – speciální zásuvka na příbory je dnes velmi častá a je ideální pro kvalitnější umytí příborů, než je tomu ve spodním košíku.
  • Sklopné segmenty koše – spodní i horní koš může obsahovat sklopné segmenty, jejichž polohu lze změnit v závislosti na tom, jaký typ nádobí do myčky umisťujete. U myček Bosch se tomu říká Vario zásuvka. Některé myčky jsou třeba připraveny na mytí vinných sklenic na vysoké stopce, ale samozřejmě ty nemyjete pokaždé, a tak lze změnit polohu těchto segmentů. Ve spodním koši může být umožněno sklopit segmenty na talíře a lépe tak umístit třeba hrnce apod.

Pro mnoho lidí může být v případě vnitřního rozvržení myčky důležitá také celková ergonomie nakládání nádobí. Zejména, pokud patříte mezi osoby se sníženou pohyblivostí, nebo pro starší osoby, může být zajímavé, že některé myčky nabízejí možnost vytáhnout spodní koš do úrovně horního koše, takže se při nakládání nádobí nemusíte tolik shýbat.

Délka mycího cyklu

V závislosti na programu se může lišit délka mycího cyklu. Dnešní myčky se snaží co nejvíce šetřit spotřebovanou energii a vodu, což činí prostřednictvím různých „ECO“ režimů. Tyto programy potom mohou mít klidně i více než 3 hodiny, protože třeba hodně využívají i studenou vodu. Obvykle však lze délka programu zkrátit a každá myčka vám umožní spustit program o délce zhruba 1 hodiny.

Účinnost mytí a sušení

Většina dnešních myček na trhu nabízí vysokou účinnost mytí a sušení. Rozdíly zde samozřejmě jsou, ale dá se říci, že nejsou výrazné. Účinnost vyjadřují indexy účinnosti. V případě účinnosti mytí by měla dobrá myčka nabídnout index aspoň 1,12 a v případě účinnosti sušení pak index 1,06.

Spotřeba vody a energie

Moderní myčky mají velmi nízkou spotřebu vody. Mnoho myček si dnes vystačí se spotřebou, která se pohybuje klidně pod 7 litrů na mycí cyklus. Také méně úsporné myčky dnes běžně nespotřebují za mycí cyklus o moc více než 10 litrů vody.

Z pohledu spotřeby energie se může spotřeba lišit v závislosti na energetické třídě spotřebiče, což vyjadřuje energetický štítek, který si popíšeme ještě dále v textu. Průměrné myčky mohou nabídnout potřebuju okolo 250 kWh ročně, ty úspornější klidně pod 180 kWh. Velmi úsporné spotřebiče jsou však obvykle ty dražší.

Hlučnost

Značka Bosch se vyznačuje velmi tichými myčkami. Populární jsou myčky Silence Plus, které nabízejí extra tichý provoz. Velmi tichá myčka může nabídnout hlučnost i pod 40 dB. Hlučnost se může mírně lišit v závislosti na konkrétní fázi mycího cyklu nebo míře naplnění spotřebiče.

4

Energetický štítek

Od 1. března 2021 je v platnosti nový energetický štítek pro různé druhy spotřebičů, platí to zároveň také pro myčky nádobí. Na tomto štítku najdete informace, které souvisí s provozními vlastnostmi spotřebičů. V případě myček se jedná o tyto údaje:

Energetický štítek myčky
  • QR kód – pokud na něj namíříte mobilní telefon, získáte rychlý odkaz do evropské databáze ERPEL, kde zjistíte po drobnější informace o produktu. Na odkaze se totiž nachází produktový list.
  • Stupnice označující energetickou účinnost – stupnice v rozsahu A až G, a to od zelené až po červenou. Úspornější spotřebiče se nacházejí v zelené části (nejlepší spotřebiče značeny písmenem A), nejméně úsporné pak jsou v červené (nejnižší účinnost mají spotřebiče značeny písmenem G).
  • Třída energetické účinnosti přístroje – nachází se v pravé části štítku vedle stupnice účinnosti. Odpovídá rozsahu výše uvedené stupnice energetické účinnosti A (nejlepší) až G (nejhorší).
  • Spotřeba energie – spotřeba elektřiny na 100 cyklů mytí. Hodnota je uvedena v kilowatthodinách (kWh) za dané období. Přepočet na peníze provedete jednoduše vynásobením hodnoty cenou za 1 kWh dle ceníku vašeho dodavatele elektřiny.
  • Jmenovitá kapacita – počet běžných sad nádobí, které lze do myčky naložit při mytí na program ECO.
  • Spotřeba vody na jeden cyklus – spotřeba vody na jeden mycí cyklus v programu ECO. Spotřebovaná voda je uvedena v litrech (L).
  • Doba trvání – pod piktogramem se uvádí doba trvání programu ECO, která je uvedena v zápisu hodiny : minuty.
  • Emise hluku šířeného vzduchem – hlučnost je udávána v decibelech (dB). Pod piktogramem je na energetickém štítku uvedena také třída emise hluku od nejlepší (A) po nejhorší (D). Jde o hluk, který je při provozu spotřebiče šířen vzduchem.
5

Funkce myček

Myčky nádobí nabízejí velké množství funkcí, které se mohou lišit v závislosti na modelu. Základní modely samozřejmě nabízejí pouze základní funkce, u těch vybavenějších modelů potom toho najdete více. Mezi typické funkce myček nádobí patří:

  • Poloviční náplň – myčka umí přizpůsobit mycí cyklus menšímu množství nádobí, díky čemuž optimalizuje využití energie a spotřebu vody.
  • Množstevní automatika – také myčka, podobně jako pračka, může mít schopnost přizpůsobit mytí, a tedy spotřebu vody a energie, automaticky podle množství náplně.
  • Odložený start – v podstatě i základní modely myček v dnešní době nabídnou možnost odložit start programu, typicky až o 24 hodin. Můžete tak myčku naložit a její spuštění naplánovat podle toho, jak vám to vyhovuje.
  • Vnitřní osvětlení – některé myčky nabízejí dnes také vnitřní osvětlení, u myček Bosch se tato funkce jmenuje EmotionLight a prostřednictvím funkce EmotionLight Pro v aplikaci u chytrých spotřebičů nastavíte až 256 barev.
  • Světelný paprsek – tuto schopnost mají vestavné myčky, které mají čelní panel schovaný v horní části dveří. Abyste byli informováni o průběhu programu, myčka promítá na podlahu a světelný paprsek v průběhu mytí. Některé myčky umí takto na podlahu promítat i čas do konce programu.
  • Zvukový signál – po ukončení mycího cyklu dnes prakticky každá myčka vydává zvukový signál, a tak informuje o ukončení programu.
  • Ovládání – moderní myčky jsou dnes vybaveny displejem, kde vidíte informace o nastaveném programu nebo času trvání programu. Displej je součástí ovládacího panelu, který může mít ještě mechanická, ale dnes stále častěji už dotyková tlačítka.
  • Automatické otevření dveří – některé myčky mají funkci automatického otevření dveří, jakmile je mycí program ukončen.
  • Samočistící filtr – u některých pokročilejších modelů myček se můžete setkat se samočistícím filtrem, takže můžete nechat údržbu filtru přímo na spotřebiči.
  • Aktivní sušení – pokročilejší možnosti sušení, které nabízejí některé modely myček, zajistí lepší osušení nádobí za použití ventilátoru, takže se nesráží voda na nádobí a nezanechává na něm mapy.
  • Zabezpečení proti vytopení – standardně mají dnes myčky ventil AquaStop na přívodní hadici, případně hlídají také hladinu vody v myčce a v případě jejího překročení se myčka vypne.
  • Dětská pojistka – mnoho spotřebičů je dnes vybaveno dětskou pojistkou, která zabraňuje náhodnému spuštění spotřebiče.
6

Programy myček

Myčky mohu nabídnout různé programy, které se budou lišit podle konkrétního modelu spotřebiče. Popíšeme si není běžné programy myček Bosch, se kterými se pravděpodobně setkáte také u vaší myčky od tohoto výrobce:

  • Intenzivní 70° – program je určen pro mytí hrnců, pánví, nepříliš choulostivého nádobí a příborů, které je silně znečištěno. Poradí si s připečenými zbytky jídel, zaschlými zbytky jídel obsahujících škrob nebo bílkoviny. Program probíhá při teplotě 70 °C.
  • Auto 45-65° – program určený pro mytí různého nádobí a příborů, poradí si s lehce zaschlými zbytky jídel v běžné domácnosti. Program si přizpůsobí teplotu v rozsahu 45 až 65 °C prostřednictvím vnitřních senzorů myčky podle znečištění mycí vody.
  • Eco 50° – program určený pro mytí smíšeného nádobí a příborů, poradí si s lehce zaschlými zbytky jídel v běžné domácnosti. Mytí probíhá při teplotě 50 °C.
  • Tichý 50 – program určený pro mytí smíšeného nádobí a příborů, poradí si s běžně znečištěným nádobím a lehce zaschlými zbytky jídel. Mytí probíhá při teplotě 50 °C.
  • Express 65° – 1h – program pro mytí smíšeného nádobí a příborů, poradí si s běžně znečištěným nádobím a lehce zaschlými zbytky. Myje se při teplotě 65 °C.
  • Čistící program – program určený k proplachu spotřebiče, který se spouští pouze u prázdné myčky. Čistící program běží při teplotě 70 °C.
  • Favourite – některé myčky Bosch umožňují nastavit si na speciální tlačítko pro oblíbený program s vaším oblíbeným nastavením, což mohou být třeba některé přidané funkce.

K programům myček lze typicky přidávat různé další doplňkové funkce, v závislosti na tom, co konkrétní myčka umí. Velmi typické třeba je, že si můžete zkrátit dobu trvání programu, pokud nechcete, aby běžel příliš dlouho.

Jak se o myčku starat

Každý spotřebič si zaslouží určitou péči, nebo aspoň správné používání, abychom si zajistili, že nám bude sloužit co nejdéle. Myčka nádobí žádnou náročnou údržbu nevyžaduje, podobně jako např. automatická pračka. Také zde jsou však určité filtry, které je potřeba čistit, případně možnosti, jak můžeme spotřebič udržovat v dobré kondici:

  • Filtry a sítka – naprosto ta nejběžnější údržba je čištění filtrů a sítek, které se nacházejí uvnitř myčky. Zde se totiž usazují větší zbytky jídla, které myčka smyla z nádobí a neodtekly odpadem. Běžně se u myček nachází sítko ve spodní části pod dolní zásuvkou, kde jej vyšroubujete ze dna a normálně opláchnete a šetrně vyčistíte pod tekoucí vodou.
  • Správná tvrdost vody – důležitá pro kvalitní mytí nádobí je také odpovídající tvrdost vody. Pro tyto účely je vhodné, abyste znali pH tvrdosti vody. Ve většině případů máme doma tvrdou vodu, kterou je nutno změkčovat prostřednictvím přidávání soli. Také je potřeba nastavit odpovídající úroveň změkčování vody, což u myček Bosch uděláte jednoduše na ovládacím panelu. Pokud naopak máte velmi měkkou vodu a sůl nepoužíváte vůbec, je vhodné změkčovač vody zcela odstavit, protože jinak časem tvrdne.
  • Odpovídající mycí prostředky – pokud chcete dosahovat co nejlepších výsledků co do kvality mytí nádobí, je vhodné používat mycí prostředky, prášky do myčky nebo tablety do myčky, které doporučuje výrobce spotřebiče. To samé potom platí pro přidávané leštidlo. Pozor na to, že do myčky rozhodně nepatří žádné prostředky na ruční mytí nádobí, protože tyto prostředky výrazně pění, což je v myčce nádobí nežádoucí. Nádobí se neumyje a hrozí poškození spotřebiče nebo i vypěnění prostředku mimo spotřebič.

Jednou za čas můžete také spustit speciální program, který se u myček Bosch typicky jmenuje Machine Care. Pokud by vaše myčka takový program neměla, je vhodné čas od času zapnout program s nejvyšší teplotou spolu se speciálním přípravkem, který slouží na čištění myček.

Vždy ale používejte pouze takové přípravky, které doporučuje výrobce vašeho spotřebiče, abyste se vyhnuli problémům. V tomto ohledu si doporučujeme přečíst zejména návod k obsluze k vašemu spotřebiči, protože u každého spotřebiče se to může lišit.

Co do myčky nepatří?

Myčce uděláte službu také tím, že do ní nebudete dávat nádobí, které tam nepatří. Některé nádobí může samotné mytí v myčce poškodit, ale také se mohou z takového nádobí uvolňovat nějaké látky, což je potom nežádoucí z hlediska zdravotního. Do myčky obecně nepatří:

  • Dřevěné nádobí – vařečky, prkýnka na krájení apod., platí třeba také pro nože s dřevěnou rukojetí. Dřevo se může v myčce vlivem vysokých teplot hlavně kroutit a dřevěné rukojeti nožů rozlepovat.
  • Pánve – u pánví pozor, že mytí v myčce zpravidla likviduje nepřilnavý povrch rychleji než ruční mytí, i když může být pánev dle symbolu do myčky vhodná. Pokud se jedná o pánev, která vyloženě není určena do myčky, z některých kovových materiálů by se mohly uvolňovat nežádoucí látky.
  • Teflonové nádobí – typicky pánve a formy s teflonovým povrchem. Toto nádobí není vhodné pro mytí v myčce.
  • Zdobené nádobí – nejčastěji se jedná o nádobí zdobené kovem, například zlaté proužky. Tento materiál se může smývat, v závislosti na jeho kvalitě.
  • Plastové nádobí nevhodné do myčky – na plastovém nádobí byste měli najít symboly, které vás informují o tom, zda je možno mýt jej v myčce. Pokud tomu tak není, mohou se uvolňovat nežádoucí látky a plast nejčastěji dostane matný nádech. Pozor také na nože, které mají různé pogumované rukojeti, protože ty se rády v myčce naleptají a mohou se z nich uvolňovat toxiny.

Pokud si nejste jisti, zda můžete konkrétní nádobí mýt v myčce nebo nikoliv, platí stejně jako u plastového nádobí, že na většině dnes najdete speciální symboly, které informují o možnosti mytí v myčce. Pokud je symbol myčky přeškrtnutý, případně zda tam vůbec není, zpravidla takové nádobí není do myčky vhodné.

Chybové kódy myček Bosch

Myčka je samozřejmě pouze technické zařízení, kde se může vyskytnout určitá závada. V takovém případě vám dnes napoví různé chybové kódy, které se zobrazují na displeji moderních spotřebičů. U myček Bosch se můžete setkat s těmito chybovými kódy:

  • chyba E12 – oznámení o nadměrném množství vodního kamene na topném tělese. Je potřeba, aby bylo provedeno odvápnění spotřebiče, jinak by mohlo být topné těleso poškozeno.
  • chyba E14, E16, E17 – jedná se o závady, které indikují problém s napouštěním vody. Tento problém se můžete pokusit odstranit sami kontrolou přívodu vody, například zda není zalomená přívodní hadice.
  • chyba E15 – oznámení o tom, že byla rozpoznána voda ve žlabu těsnění. Jedná se o bezpečnostní funkci, která zabraňuje vytyčení vody z myčky skrz dveře. Je třeba zastavit přívod vody a přivolat servis.
  • chyba E18 – chyba indikující možné zalomení přívodní hadice. Je potřeba nainstalovat hadici tak, aby nebyla deformovaná. Stejně tak může informovat o tom, že jsou filtry v přípojce vody nebo ve ventilu AquaStop zanesené a je třeba je vyčistit. Případně se může jednat o upozornění na možnost ucpání vodovodního kohoutku, který může být zanesen vodním kamenem nebo může tato chyba znamenat prostě jen velmi nízký tlak vody.
  • chyba E22 – informace o zanesených filtrech. Filtr je potřeba vyčistit. Po jejich vyčištění se vždy přesvědčte, že jste filtry usadili na své místo správně a nepoužívejte nadměrnou sílu. Vždy obsahují mechanizmus pro jejich správné zajištění v odpovídající pozici.
  • chyba E23 – porucha čerpadla odpadní vody. V takovém případě je nutné samozřejmě kontaktovat servis.
  • chyba E24 – ucpaná nebo zalomená odpadní hadice. Můžete se pokusit hadici vyčistit, případně může být ale problém ještě dále v odpadním systému domu, který je ucpaný. Pokud se vám nedaří problém odstranit, může být nutný zásah instalatéra.
  • chyba E24, E25 – ucpané čerpadlo cizími předměty nebo nesprávně nasazené víko čerpadla. Takové čerpadlo je potřeba vyčistit, a ideální je na tyto úkony zavolat servis. Pokud máte čerpadlo přístupné a pustíte se do jeho čištění sami, určitě se ujistěte, že jste vypnuli spotřebič z elektrické sítě.

Chybové kódy se mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu spotřebiče. Typicky najdete v manuálu vašeho spotřebiče kompletní výčet chybových kódů a doporučujeme se podívat vždy zde. Výše uvedený výčet je orientační. Nepouštějte se do oprav, které smí provádět pouze vyškolený technik, protože hrozí zranění nebo ztráta záruky.

Myčka nádobí vám v průběhu činnosti může zobrazit také informaci o chybějícím leštidle, případně nedostatku soli, pokud máte aktivní změkčovač vody. Nejčastěji to vyjadřují symboly na displeji. V takovém případě je samozřejmě potřeba leštidlo dolít nebo doplnit sůl.

Nejznámější prodejci nebo srovnávače

Alza

Pokud se podíváte na nabídku v největším českém e-shopu, najdete zde také bílé spotřebiče, tedy i velkou nabídku myček nádobí. Populární je samozřejmě vestavná myčka a také tiché myčky Bosch se Silence Plus. Pořídíte zde bez problému také prostředky do myčky.

Okay

Oblíbený prodejce, který často má zajímavé cenové nabídky, které můžete využít na vestavné myčky či volně stojící myčky. Vestavná myčka i volně stojící myčka je k dispozici v různých provedeních, stejně tak dokoupíte příslušenství pro myčky nádobí.

Datart

V nabídce tohoto prodejce jsou myčky 60 cm i 45 cm od mnoha výrobců, včetně značky Bosch. Široká nabídka je dána zaměřením tohoto prodejce na velkou bílou techniku. Můžete si objednat také dovezení myčky domů a její instalaci a zapojení či odvoz starého spotřebiče.

Heureka

Pokud vás zajímá srovnání cenové nabídky různých obchodů, včetně internetových obchodů, určitě je dobré se podívat na srovnávač zboží. Naleznete zde mimo jiné také recenze zákazníků, kteří si zakoupili konkrétní produkt před vámi. To vám usnadní výběr.

Cenové relace myček

Z pohledu ceny to může být u myček různé. Značka Bosch patří mezi kvalitnější výrobce, ale přesto dokáže nabídnout poměrně levné spotřebiče. Musíte však počítat s tím, že velmi levný spotřebič také bude odpovídat zejména z pohledu nabídky funkcí a často za tuto cenu u značky Bosch získáte méně než u levnějších značek. Můžeme si stanovit následující cenové relace:

  • Od 7 000 do 12 000 Kč – myčky Bosch už můžete pořídit za cenu už lehce přes 7 tisíc korun, ale bude se jednat o ten naprosto základní model. Také základní modely dnes jsou už poměrně tiché, a i v této ceně najdete modely Silence Plus. Spokojit se budete muset se základní nabídkou programů a základními funkcemi.
  • Od 12 000 Kč do 20 000 Kč – ve střední cenové kategorii si pravděpodobně vybere drtivá většina uživatelů, pokud už máte zájem o kvalitnější myčku. V ceně nad 12 tisíc korun už lze pořídit modely s bohatou výbavou a velkou nabídkou funkcí a programů. V této ceně jsou už také všechny myčky velmi tiché, mohou nabízet nadstandardní provedení vnitřního prostoru a spoustu výhod z hlediska ergonomie a komfortu ovládání.
  • Od 20 000 Kč výše – pokud hledáte po všech stránkách špičkový spotřebič, který nabízí nejmodernější technologie a často také co nejlepší design z pohledu vnějšího i samotné vnitřní konstrukce, můžete sáhnout do nejvyšší cenové kategorie. Za myčku Bosch můžete dát klidně i částku okolo 40 tisíc korun. Dostanete za to pokročilé mycí programy, maximální úsporu energie a zkrátka vše je přizpůsobeno především špičkovému výsledku.

Nejčastější otázky při výběru myčky

Proč si pořídit myčku Bosch?

Jestli si kladete otázku, proč byste si měli pořídit právě myčku Bosch, tak je to například solidní kvalita spotřebičů, a to i u těch levnějších modelů. Stejně tak je to tichý chod, který se týká drtivé většiny nabídky, zejména pak myček Silence Plus. Kvalitní německý výrobce nabízí dlouhou životnost svých spotřebičů, stejně tak nabídne propracované programy, kterých je obvykle 5 až 8 a můžete k nim přidat další funkce.

Mám si pořídit vestavnou myčku nebo volně stojící myčku?

Většina lidí v dnešní době volí vestavnou myčku, protože ji instalují do moderní kuchyně. Moderní kuchyňské linky mají jednotný vzhled, a to i díky spojené pracovní desce. Pokud však máte starší kuchyni, může se vám více hodit volně stojící spotřebič, který lze v některých případech také postavit pod linku.

Kdy má význam stolní myčka nádobí?

Také výrobce Bosch nabízí stolní myčky nádobí, které jsou v sortimentu označeny jako kompaktní myčky. Je to vlastně menší volně stojící spotřebič k postavení na linku nebo na stůl. Je ideální hlavně třeba na chatu, případně se vám může takový spotřebič hodit na koleji, pokud jste student a podobně.

4.7/5 - (16 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo