Srovnali jsme vybrané vybrané modely notebooků podle ceny výrobce HP a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.
TEST: Nejlepší herní notebooky
TEST: Nejlepší notebooky do 20 000 Kč
TEST: Nejlepší notebooky do 15 000 Kč
Nejprodávanější notebooky HP 2024
Notebooky HP patří mezi nejprodávanější přenosné počítače v podnikové sféře a mnoho modelů nabídne atraktivní vlastnosti také pro běžné domácí uživatele. Ať už hledáte notebook na práci nebo na doma, náš test vám pomůže s volbou optimálního zařízení.
A jak vybrat ten nejlepší notebook? Protože každý uživatel má jiné preference, před samotným výběrem notebooku je dobré si ujasnit některé základní parametry, které jsou pro vás důležité.
Doporučujeme tedy odpovědět si na následující otázky, které vás ve výběru nasměrují:
- Jaké využití notebooku očekáváte – před pořízením libovolného notebooku je důležité si nejprve ujasnit, proč si přenosný počítač chcete pořídit. Podle vašich nároků totiž budete mířit do určité kategorie notebooků, protože každý uživatel má jiná očekávání. Nejen s ohledem na výkon, ale také na mobilitu a další vlastnosti. Jinak řečeno, pokud jste třeba s laptopem neustále na cestách, budete určitě vyhledávat spíše lehký a tenký notebook než velký stroj, vhodný spíše k pracovnímu stolu nebo na doma.
- Jaký výkon potřebujete pro svou práci – každého uživatele určitě zajímá výkon, což je samozřejmě jeden z parametrů, na který se vyplatí zaměřit. Výkon by měl odpovídat vašim požadavkům na aplikace a nárokům těchto aplikací. Hlavně náročné aplikace a výpočty konzumují více výpočetního výkonu a operační paměti, důležitá je i kapacita úložiště s ohledem na množství zpracovávaných dat. Běžný domácí uživatel si však dnes většinou výkonově vystačí už se základními modely.
- Jakou úhlopříčku displeje hledáte – jak velký displej u notebooku zvolíte, do značné míry ovlivňuje velikost celého notebooku. Dobře si tedy rozmyslete, zda je pro vás důležitější spíše větší kompaktnost zařízení, nebo naopak větší displej. Obecně se nejlépe přenášejí notebooky do 14“, kdežto 15“ a větší modely už obvykle váží více a musíte samozřejmě počítat s větším půdorysem stroje.
- Jak je pro vás důležitá kvalita konstrukce – v dnešní době můžete pořídit opravdu velmi levný notebook, který může mít i relativně dostatek výkonu, ale výrobci zde zpravidla šetří na konstrukci, která je typicky plastová. Zejména pokud se jedná o levný nekvalitní plast, kroutí se a může začít snadno praskat ve zranitelných místech, například kolem pantů displeje. Také pevnost takového stroje pak není nic moc. Pokud se zaměříte na notebooky vyšší třídy, tak ty mohou využívat jak kvalitnější plastové materiály, tak karbon nebo různé kovové slitiny, které zároveň vypadají prémiově. Takový notebook je odolnější na přenášení a déle vám vydrží jako nový.
- Kolik jste ochotni investovat – cena souvisí i s celou řadou výše uvedených faktorů. Promlouvá do ní třeba výkon, velikost a kvalita displeje, kvalita konstrukce, ale samozřejmě i značka. Proto si před pořízením notebooku stanovte cenový strop, který vám definuje, v jaké třídě zařízení se můžete při výběru pohybovat. Levnější notebooky stojí do 20 tisíc korun, ty prémiové s kvalitnějším zpracováním pak typicky začínají někde kolem 30 tisíc.
Náš průvodce výběrem podrobně rozebere veškeré výše uvedené i další okolnosti výběru notebooku se zaměřením na zařízení od značky HP. Pomůžeme vám také zorientovat se v nabídce notebooků HP, která je poměrně komplexní.
Značka HP
Hewlett-Packard Company, známější pod zkráceným názvem Hewlett-Packard nebo prostě jen HP, je nadnárodní firma, která se zaměřuje na informační technologie. Společnost vznikla v USA, kde ji v roce 1939 v garáži založili Bill Hewlett a David Packard.
Firma patří mezi průkopníky v informačních technologiích z amerického Silicon Valley, kde si začátky v garáži prožilo více dnes miliardových společností. Firma ve svých počátcích produkovala elektroniku, testovací a měřicí vybavení. První počítač představila v roce 1966.
Své současné sídlo má firma v kalifornském Palo Alto a ve všeobecnosti se dnes zaměřuje na širokou škálu hardwarových komponent, softwaru a služeb pro koncové uživatele, malé a střední firmy i velké korporace, včetně zákazníků z veřejného sektoru, zdravotnictví a školství. Firma vyrábí klasické stolní počítače a servery, nicméně hardwarové portfolio firmy obsahuje také notebooky, kde se firma řadí mezi největší výrobce na světě.
Pro notebooky HP je charakteristické, že pokrývají celé spektrum zákazníků, a to od domácích uživatelů až po korporátní sféru. Je to patrné už z velkého množství modelových řad. Přenosné počítače zahrnují například notebooky na práci, herní notebooky, ale také klasické multimediální notebooky pro domácí použití nebo konvertibilní notebooky.
Můžete si vybírat z levnějších i dražších prémiových produktů, kde je pak standardem kvalitní konstrukce a vysoká míra zabezpečení. K vybraným modelům je možno získat rozšířenou, tzv. NBD (Next Business Day) záruku, garantující záruční opravu přímo u zákazníka ve velmi krátkém čase.
Nabídka notebooků HP
Současná nabídka notebooků HP je velmi rozsáhlá. Jak jsme již zmínili výše, vyberou si zde domácí uživatelé, kteří hledají levnější, ale přesto dostatečně výkonné stroje, stejně tak si zde vyberou náročnější zákazníci nebo firmy. Z tohoto pohledu značka rozděluje své notebooky na dva segmenty:
- Domácnost – přenosné počítače na každý den pro koncové zákazníky, od nejlevnějších až po prémiové stylovky či herní notebooky
- Firemní – tyto notebooky jsou navrženy primárně do firemního prostředí a pro specifické pracovní nasazení
V rámci notebooků pro domácnosti i firmy má značka Hewlett-Packard vždy několik modelových řad notebooků, které se zaměřují na určité spektrum zákazníků a jejich potřeby. Na následujících řádcích si tyto řady notebooků popíšeme.
Modelové řady pro domácnosti
Domácí notebook nemusí být nutně ten nejlevnější. Zpravidla máme na mysli notebooky pro koncové uživatele, kteří mohou mít různé nároky pro práci i zábavu. Samozřejmě v této kategorii pořídíte levné notebooky, ale třeba také špičkové notebooky s nejnovějšími technologiemi a precizní konstrukcí. Mezi notebooky pro domácnosti značka HP nabízí tyto modelové řady:
- HP Chromebook – vyznačují se jednoduchým operačním systémem Chrome OS
- Notebooky HP – počítače pro každý den, spíše levnější modely
- HP Pavilion – určeny pro multimediální využití, streamování či hry
- HP Envy – zaměření na kreativce a tvůrce
- HP Spectre – stylové hi-tech notebooky se špičkovými technologiemi
- OMEN / Victus – dvě řady herních notebooků
Nyní si jednotlivé modelové řady notebooků pro domácnosti od značky HP podrobněji popíšeme a zmíníme jejich charakteristické vlastnosti. Podle toho snadno určíte, která řada notebooků je pro vás a vaše využití nejvhodnější.
HP Chromebook
Pro modelovou řadu HP Chromebook je největší specifikům operační systém od Googlu, tedy Chrome OS. Ten funguje v podstatě na bázi webového prohlížeče, takže je určen pro spouštění webových aplikací. Musíte tedy samozřejmě počítat s určitou omezenou aplikační podporou a využitelností, než jste zvyklí například z Windows.
Notebooky této modelové řady mají výhodu i v nízké ceně, která vyhoví nenáročným uživatelům. Mnoho uživatelů si dnes totiž běžně vystačí s webovými aplikacemi a nepotřebuje nic s drahým hardwarem. Tyto notebooky seženete v úhlopříčkách displeje 11“ až 14“ a můžete se těšit také na nízkou hmotnost.
Notebooky HP
Základní notebooky HP představují poměrně obsáhlou skupinu modelů, které jsou určeny především běžným uživatelům a označeny jsou zkrátka pouze modelovým číslem bez specifického názvu. Výhodou je zejména velmi nízká cena a dostatečný výkon. Tyto počítače jsou vybaveny v drtivé většině případů operačním systémem Windows, můžete se tedy spolehnout na možnost využití obvyklých aplikací.
S ohledem na nižší cenu těchto notebooků musíte pochopitelně ale počítat s určitými kompromisy, které však běžným domácím uživatelům nemusí vadit. Výhodou je možnost vybrat si v mnoha úhlopříčkách od 11“ do 17“, takže si svůj ideální stroj najde každý. Z hlediska hmotnosti a zpracování se jedná spíše o průměrné notebooky nižší třídy s plastovým tělem.
HP Pavilion
Do nižší střední a střední třídy můžeme z hlediska nabídky notebooků HP pro domácí uživatele uvést populární řadu HP Pavilion. Tato řada se vyznačuje tím, že nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu, kdy za své peníze získáte dostatek výkonu třeba i na streamování a hraní, samozřejmě v závislosti na konkrétním modelu. Jelikož se tato řada hodně zaměřuje na multimédia, získáte zde například prémiové ozvučení B&O, některé displeje mohou být i dotykové.
Mnoho těchto notebooků stále patří spíše do nižší třídy, musíte stále počítat s průměrným provedením a plastovým tělem, nicméně výkon už je zde rozhodně najdete. Vybírat si můžete v úhlopříčkách displeje od 13“ do 16“. Pozor na to, že tyto notebooky mohou mít poněkud vyšší hmotnost, zejména potom větší modely. Menší modely jsou vcelku lehké a dobře přenosné.
HP Envy
Pokud vás zajímá domácí notebook vyšší třídy, můžete se zaměřit na tuto modelovou řadu, která je více cílená na kreativce. Zaměřuje se především na tvůrce na cestách, nabídne vám velmi dobrou kvalitu displeje i dostatečný grafický výkon pro náročnější aplikace. Tyto notebooky jsou běžně dotykové, může se také jednat o konvertibilní notebooky 2v1. Vybrané modely nabídnou také 4K OLED panel. Vybírat si můžete v úhlopříčkách od 13“ do 17“.
Výhodou modelové řady HP Envy je určitě také kvalitní materiálové zpracování, využívá se zde například hliníkový materiál, který zajistí dostatečnou pevnost konstrukce notebooku. Tyto notebooky, zejména v menších úhlopříčkách, nabídnou také velmi subtilní a dobře vypadající design.
HP Spectre
Jestliže je pro vás důležité pracovat stylově s nejnovějšími technologiemi, určitě vás ohromí právě řada HP Spectre. V těchto noteboocích se snoubí krása moderních technologií s výkonem. Kromě toho zde najdete také pokročilé technologie pro ochranu vašich soukromých dat. Typické je rovněž provedení jako konvertibilní notebook, takže samozřejmě zde najdete dotykový displej a flexibilní možnosti využití v módu notebooku i tabletu. Samozřejmostí je prémiové provedení a materiály.
Tyto notebooky jsou dostupné v úhlopříčkách od 13“ do 16“ a nabídnout také velmi nízkou hmotnost ve své kategorii, což je dáno i designem dohnaným na samotnou hranu možností. U notebooků této luxusní řady však musíte počítat s vyšší cenou.
OMEN / Victus
Jestliže patříte mezi hráče, může vás oslovit právě modelová řada OMEN nebo Victus, které reprezentují herní notebooky. S ohledem na vysoký výkon, zejména pak dedikovanou grafickou kartu, musíte počítat s poměrně větším provedením, vyšší hmotností a nutností dostatečného chlazení. Tyto notebooky nejsou samozřejmě určeny primárně pro dlouhou výdrž, výkonu ale mají na rozdávání.
Tyto relativně robustní notebooky nabídnou úhlopříčky od 15“ do 17“, což je důležité pro dobrý zážitek z hraní her. V závislosti na modelu se můžete spolehnout na špičkový displej až 144 Hz s antireflexní úpravou pro co nejlepší zážitek z hraní. S ohledem na výkonné komponenty počítejte také s vyšší cenou, což je však u herního notebooku typické. Na časté přenášení nejsou tyto stroje příliš vhodné.
Modelové řady firemních notebooků
Firemní notebooky jsou ze své podstaty primárně zaměřeny na pracovní nasazení. Konkrétně pak na pracovní nasazení ve firemní sféře. Pro tyto účely mohou být různě přizpůsobeny, třeba s ohledem na možnost připojení k dokovací stanici, možnost využití pokročilého zabezpečení dat a podobně. Značka HP mezi firemními notebooky má tyto modelové řady:
- HP Elite – určeno pro profesionály na cestách, typickým zástupcem je HP EliteBook
- HP Dragonfly – maximální mobilita a zabezpečení, důraz na styl
- Z od HP – ultimátní stroje pro kreativce a tvůrce
- HP Pro – ideální pro základní kancelářskou práci, typickým zástupcem je HP ProBook
- HP Chrome Enterprise – práce na dálku pod Chrome OS se zabezpečeným přístupem
- Tencí klienti HP – notebooky se zabezpečením a stylovým designem, které jsou cenově dostupné
- Základní modely – cenově dostupné notebooky obsahující základní pracovní funkce
Následující řádky budou věnovány podrobnějšímu popisu jednotlivých modelových řad firemních notebooků od HP. Cílem je vám více přiblížit jejich klíčové vlastnosti a funkce, jež od nich můžete očekávat. Váš výběr tak bude o to jednodušší.
HP Elite
Jestliže patříte mezi profesionální uživatele, kteří hledají reprezentativní pracovní stroj, přitom jste neustále na cestách a potřebujete se na svůj notebook spolehnout, je pro vás určena tato řada notebooků. Nikde vás nenechá na holičkách, protože kromě rychlé Wi-Fi 6E umí nabídnout i 4G LTE. Typickým zástupcem je HP EliteBook, který můžete pořídit v mnoha konfiguracích a variantách.
Tyto notebooky jsou vybaveny procesory Intel nebo AMD, nabídnou úhlopříčku od 13,3“ do 16“, podle vašich potřeb. Výhodou jsou také displeje s poměrem stran 16:10, které jsou ideální pro pracovní nasazení. Samozřejmostí je kvalitní zpracování a špičkový design s prvotřídními možnostmi zabezpečení vašich dat. K dispozici jsou i konvertibilní notebooky.
HP Dragonfly
Notebooky kombinující styl a přenosný bezpečný pracovní nástroj, to je právě řada HP Dragonfly. Typické pro tyto notebooky je konvertibilní řešení, jedná se tedy o konvertibilní notebooky, které vám umožní pracovat prakticky kdekoliv i bez pracovního prostoru. Spolehnout se můžete na vynikající displej i zvuk, zvolit si můžete osazení modulem 5G, díky kterému můžete zůstat připojeni kdekoliv.
Důraz je zde na maximální přenosnost, kdy základní hmotnost je i pod 1 kg, tyto stroje se tak pro vás snadno stanou vaší mobilní kanceláří ve stylovém balení. K dispozici jsou v úhlopříčce 13,5“ a osazeny jsou úspornými procesory Intel.
Z od HP
Pokud patříte mezi kreativce, kteří vyžadují mobilní pracovní stanici s maximálním výkonem, je tato řada správnou volbou. Zástupcem je ZBook s bohatou možností konfigurace dle vašich potřeb. Tyto stroje dokonale vyhoví všem multimediálním tvůrcům, kteří zpracovávají třeba fotografie nebo videa. Vybaveny jsou procesory Intel.
U těchto notebooků se můžete samozřejmě spolehnout také na vysokou kvalitu displeje, což je dáno už jejich zaměřením. Vybírat si můžete v populárních úhlopříčkách od 14“ do 16“. Displeje poskytují maximálně věrný obraz díky technologii HP DreamColor se 120Hz obnovovací frekvencí.
HP Pro
Mnoho uživatelů potřebuje pouze solidní stroj pro základní kancelářskou práci, a to přesně dokáže splnit řada HP Pro. Obvyklým představitelem této řady je HP ProBook, který si můžete pořídit s procesorem Intel nebo AMD v úhlopříčkách od 11“ do 14“. Subtilní rozměry zajišťují maximální přenosnost a nízkou hmotnost.
Výhodou těchto notebooků je kvalitní konstrukce, se kterou si nikde neuděláte ostudu, přitom cena je velmi příznivá. Elegantní provedení je ideální pro méně náročné uživatele, kteří však požadují slušný pracovní základ, který působí reprezentativním dojmem.
HP Chrome Enterprise
Specifickou skupinu notebooků HP do firemního prostředí je určitě řada HP Chrome Enterprise. Podobně jako řada pro domácnosti s Chrome OS, tento systém najdete i zde. V tomto případě ale samotný stroj nabízí lepší možnosti zabezpečení vašich dat, což je pro firemní prostředí klíčové.
Chromebooky jsou vybaveny procesory Intel nebo AMD, což zajišťuje dostatek výkonu pro běh jednoduchého Chrome OS. Charakteristická je také menší velikost těchto notebooků, protože se prodávají v úhlopříčkách od 11“ do 14“. To jde ruku v ruce s nízkou hmotností a vysokou přenositelností.
Tencí klienti HP
Do značné míry specifickou skupinou jsou také tzv. tencí klienti, co jsou zařízení určená pro prostředí cloud-computingu. Vybavena jsou úspornými procesory Intel nebo AMD, jedná se o bezpečné a cenově dostupné řešení do firmy, které nabídne také dávku stylu a elegance.
Jedná se o notebooky, které pořídíte v úhlopříčce 14“, která je nejvíce populární z pohledu velikosti i mobility. Pokud není výkon samotného hardwaru pro vaši práci klíčový a více využíváte cloudových služeb, je toto optimální firemní řešení právě od HP.
Základní modely
Hledáte úsporný notebook vhodný pro práci doma i na cestách, který nebude stát zbytečně hodně peněz? V takovém případě můžete sáhnout po některém ze základních firemních modelů, které nabízejí úsporné procesory Intel nebo AMD a vysokou užitnou hodnotu vzhledem k ceně.
Základní firemní notebooky HP jsou k dispozici v různých úhlopříčkách od 15,6“ do 17,3“, takže se jedná spíše o větší stroje, kde se neklade tolik důraz na mobilitu, ale hlavně na poměr ceny a výkonu. Některé tyto počítače nemusí být vybaveny ani placeným operačním systémem Windows (který samozřejmě můžete nainstalovat sami), ale v základu nabízejí některou z bezplatných alternativ.
Důležité parametry notebooků
Nyní přejdeme k důležitým parametrům, které je potřeba zohlednit při výběru notebooku HP, ale také při výběru notebooků jiných značek. Ačkoliv se zde zaměřujeme primárně na značku HP, parametry výběru notebooku jsou do značné míry nezávislé na tom, jakou značku jste si zvolili, proto vám tento průvodce poslouží za všech okolností.
Komponenty notebooku
Při výběru notebooku je důležité se samozřejmě soustředit na jeho hardwarovou část, která má co dočinění s výkonem. Je to důležité už proto, že konfiguraci notebooku po zakoupení můžete ovlivňovat pouze omezeně nebo vůbec. Zaměřit bychom se měli především na:
- Operační paměť – zejména její velikost
- Uložiště – kapacita a typ
- Procesor – výpočetní výkon
- Grafický čip – grafický výkon
Právě z důvodu toho, že většinu komponent u notebooku už po koupi nijak nerozšíříte nebo nevyměníte, na rozdíl od běžného stolního počítače, je potřeba si vybrat opravdu dobře. Vždy je vhodné mít dostatek operační paměti, dostatek prostoru na disku a optimálně výkonný procesor a grafický čip pro vaši práci. Pojďme se na tyto komponenty podívat blíže, včetně aktuálně používaných technologií.
Velikost operační paměti
Operační paměť počítače se označuje také dobře známou zkratkou RAM. V současné době se v počítačích obvykle využívají paměťové moduly DDR3 nebo DDR4, v noteboocích to bývají často úsporné verze těchto pamětí. Operační paměť je velmi rychlá a potřebujeme jí dostatek pro běh operačního systému a aplikací. Nedostatek operační paměti se při práci projevuje zpomalením počítače. Obecně lze říci:
- 8 GB RAM – dnes doporučené rozumné minimum
- 16 GB RAM – optimální pro většinu uživatelů i s rezervou
- 32 GB RAM a více – pro náročnější uživatele a náročné aplikace
U těch nejlevnějších notebooků se můžete dnes klidně setkat stále ještě například se 4 GB RAM, ale mohou to být hlavně Chromebooky nebo opravdu to nejlevnější na trhu. Na běžný počítač s Windows bychom dnes doporučili jako naprostý základ 8 GB RAM, pokud můžete, berte ale 16 GB.
Více operační paměti pak nejčastěji využijí například kreativní tvůrci pracující s velkými grafickými soubory, fotografiemi nebo videem. Pokud ale potřebujete nadstandardní množství operační paměti, pravděpodobně sami víte proč.
Dejte si pozor na to, že mnoho notebooků v dnešní době už neumožňuje rozšíření operační paměti, takže je potřeba si dostatečnou velikost zvolit opravdu už při koupi. Dříve bývalo poměrně běžné, že bylo možno uživatelsky doplnit operační paměť, v dnešní době si tím už nemůžete být vždy jistí, zejména u velmi tenkých notebooků.
Kapacita a typ úložiště
Drtivá většina moderních notebooků, včetně notebooků HP, využívá v dnešní době disky typu SSD. Na rozdíl od starších HDD, zde nejsou žádné pohyblivé části, disk nevydává žádný hluk a třeba při pádu notebooku nehrozí jeho mechanické poškození. Důležité však je, že SSD úložiště jsou násobně rychlejší, což poznáte už na startu operačního systému a aplikací.
Rozdíly v rychlostech mohou být i mezi různými SSD a výrobci se tím často rádi chlubí, ale v běžném využití rozdíly mezi SSD disky většinou nepoznáte. Je to proto, že hlavní rozdíly bývají v sekvenčním čtení, které ale využijete snad jen při kopírování velkých souborů, což zrovna nereflektuje obvyklou pracovní zátěž.
Do svého nového notebooku tedy rozhodně preferujte disk SSD a na proklamace o rychlosti příliš nehleďte. Velmi důležité ale je zvolit si vhodnou kapacitu. SSD disky jsou stále relativně dražší, volte tedy kapacitu skutečně podle svých potřeb, aby se vám to příliš neprodražilo. Obecně platí:
- 256 GB – uživatelé méně nároční na datový prostor, uživatelé využívající externí úložiště nebo cloudové služby
- 512 GB – taková zlatá střední cesta poměru ceny a výkonu, vystačí většině běžných uživatelů
- 1 TB a více – uživatelé pracující s velkými datovými soubory, jako je video nebo profesionální fotografie
Také u SSD disků jsi dnes dávejte pozor na to, že některé modely notebooků už nemusí umožňovat uživatelskou výměnu disku, podobně jako je tomu u operační paměti. Proto si opět zvolte velikost úložiště obezřetně i s ohledem do budoucna, abyste se pak nemuseli zbytečně omezovat.
Procesor
Notebooky HP využívají v závislosti na konkrétních modelech procesory Intel Core nebo AMD Ryzen. Procesory v noteboocích jsou úsporné a typicky méně výkonné než u klasických stolních počítačů. Přesto však také notebook může nabídnout velmi vysoký výpočetní výkon, bude to však do určité míry vždy na úkor vyšší ho hluku a teplot.
Úspornější procesory se většinou usazují do tenkých notebooků, kde to naprosto dostačuje účelu jejich použití. Na výkon procesoru si dávejte pozor hlavně u herních přenosných počítačů, kde volte rozhodně ty nejvýkonnější mobilní čipy, buďte však smířeni s negativy, které to přináší.
Grafický čip
Hlavně velmi úsporné notebooky v dnešní době využívají grafické jádro integrované přímo v procesoru, takže zde není další komponenta vydávající teplo navíc. Takový výkon je dostatečný pro běžnou práci, díky akceleraci bezproblémový také pro běžnou práci s videem, ale nehodí se hlavně na náročné hry.
Grafický výkon notebooku vás bude tedy zajímat zejména tehdy pokud hledáte herní notebook. V takovém případě potřebujete rozhodně dedikovaný graficky čip, či chcete-li dedikovanou grafickou kartu. Na trhu jsou přímo herní notebooky, které nabízejí dostatečně výkonné mobilní grafické čipy, v nabídce HP je to třeba řada HP OMEN nebo HP Victus, což jsou vyloženě herní stroje.
Operační systémy
Kromě samotného hardwaru notebooku je důležitá samozřejmě také softwarová výbava. Jaký budeme používat software do značné míry definuje použitý operační systém. U notebooků HP se můžete setkat s následujícími operačními systémy:
- Microsoft Windows – většina notebooků HP
- Google Chrome OS – řady HP Chromebook nebo HP Chrome Enterprise
- Linux – vybrané notebooky HP
- FreeDOS – vybrané notebooky HP
U většiny notebooků HP se samozřejmě setkáte s dobře známým operačním systémem Windows 10 nebo už spíše Windows 11. Pro specifické použití zde jsou takzvané chromebooky, které nabízejí operační systém Chrome OS pracující s webovými aplikacemi. Omezené množství notebooků může mít nainstalovánu také některou distribuci Linuxu.
U některých modelů se setkáte také se systémem FreeDOS bez grafického rozhraní, který pak můžete nahradit třeba Windows nebo Linuxem. Pokud máte v plánu instalovat na notebook jiný operační systém, než s jakým je dodáván, ověřte si vždy dopředu kompatibilitu notebooku s daným systémem. Zejména jde o to, zda jsou pro systém dostupné ovladače od výrobce notebooku.
Úhlopříčka displeje
Chcete velký displej, nebo máte raději subtilnější notebook s menším displejem? To je jedna ze základních voleb, kterou musíme při výběru notebooku učinit. Velikost displeje totiž samozřejmě ovlivňuje velikost samotného notebooku, ovlivňuje i váhu a další faktory. Značka HP nabízí notebooky v úhlopříčkách od 11“ do 17“, v závislosti na modelové řadě:
Velikost displeje | Využití |
---|---|
Do 13“ | důraz na vysokou mobilitu, nižší výkon |
14“ | kompromis mezi mobilitou a velikostí displeje |
Od 15“ výše | důraz na vysoký výkon, mobilita je druhořadá |
V nabídce značky HP jsou ty nejmenší notebooky okolo 11“ třeba chromebooky, velikosti do 14“ pak nabídnou různé elegantní notebooky jako je HP ProBook, konvertibilní notebooky nebo tencí klienti. Od 15“ výše se pohybují běžné notebooky, herní notebooky jako je třeba HP Victus nebo pracovní stanice jako je Z od HP. Někde mezi stojí elegantní, a přesto výkonné modely HP EliteBook s celkem širokým spektrem úhlopříček.
Rozlišení displeje
Kromě úhlopříčky displeje popřemýšlejte také nad jeho rozlišením. Dnešní displeje s vysokým rozlišením dokáží nabídnout velmi jemné zobrazení, které hlavně u dražších notebooků je pomalu standardem. Je toho dosaženo díky tomu, že jeden obrazový bod reprezentuje více fyzických pixelů.
Vyšší rozlišení samozřejmě znamená ale také vyšší cenu. Kvalitní displej s vysokým rozlišením něco stojí, a tak jej nenajdete v těch levnějších noteboocích. Pokud se podíváme na aktuální nabídku na trhu, můžete se setkat s těmito rozlišeními:
Označení | Rozlišení (pixelů) |
---|---|
HD Ready | 1 366 x 768 |
HD+ | 1 600 x 900 |
Full HD | 1 920 x 1 080 |
WQHD | 2 560 x 1 440 |
4K | 3 840 x 2 160 |
Jedná se o obvyklá rozlišení, která najdete u celé řady notebooků. Některé notebooky mohou mít také jiné atypické rozlišení, vztažené například k jinému poměru stran, než je nejčastějších 16:9. Nejnižšímu rozlišení HD Ready bychom se už dnes doporučovali vyhnout, jedná se zpravidla o notebooky s těmi nejhoršími panely.
Technologie displeje
Z pohledu kvality displeje a celkové kvality zobrazení hraje roli použitá technologie displeje. V tomto ohledu zejména pracovní notebooky HP mohou nabídnout velmi přesné zobrazení, za které si však vždy zaplatíte v rámci konkrétní vyšší modelové řady. Je to tak ale u všech výrobců, protože kvalita zkrátka vždy něco stojí. Obecně se můžete setkat s těmito technologiemi:
- TN – tuto technologii volte pouze u těch nejlevnějších notebooků, kde hraje cena skutečně zásadní roli. V dnešní době už spíše nedoporučujeme, budete se muset smířit s horšími barvami a malými pozorovacími úhly.
- IPS (PLS) – většina kvalitnějších notebooků nabízí právě IPS panel, který nabízí dobré pozorovací úhly a věrné barvy díky velké barevné hloubce. Mají i své bolesti, jako častý IPS glow (zlatavý/fialový nádech černé barvy) nebo backlight bleeding (prosvítání podsvícení), hlavně u levnějších panelů.
- VA (PVA/MVA) – u této technologie se setkáte s poměrně dobrým barevným podáním, velmi slušnou černou barvou, ale horšími pozorovacími úhly. Je to technologie známá spíše z televizí.
- OLED – v tomto případě se nejedná o klasický LCD panel, co jsou všechny výše zmíněné technologie. Klíčové je, že se zde nesetkáte s podsvícením, takže černá barva displeje je maximálně temná. Displej má také velmi dobrý kontrast, barvy a pozorovací úhly. Mezi neduhy patří potenciální vypalování obrazu.
Značka HP v dnešní době nabízí také špičkové notebooky, které jsou vybaveny právě výše zmíněnými OLED panely. Určitým kurzem poslední doby jsou také displeje Mini LED, které zlepšují kontrast klasických LCD panelů a činí je vhodnější pro dnes populární HDR. Následovníkem bude technologie Micro LED.
Konstrukce a hmotnost
Zaměřte se při výběru také na konstrukci, kdy notebooky HP umí nabídnout třeba tělo notebooku z ušlechtilých materiálů, jako je například hliníková slitina. Kovové materiály zajišťují vyšší pevnost a menší opotřebení v čase. Na druhou stranu za ně více zaplatíte. Také plastový notebook ale nemusí být špatná volba, pokud je plast kvalitní.
Z hlediska hmotnosti je důležité tento parametr vztahovat k tomu, jak moc je pro vás důležitá mobilita. Značka HP vám nabídne notebooky s hmotností i pod 1 kg, ale samozřejmě jsou zde zase jiné kompromisy, jako je třeba výkon nebo malý displej. Pro časté přenášení lze doporučit notebooky s hmotností do 1,5 kg, vyšší hmotnosti nad 2 kg jsou typické pro větší úhlopříčky a herní notebooky.
Výdrž baterie
Pokud se podíváme na vydrž notebooku, tak ta je typicky důležitá pro ty z vás, kdo s notebookem hodně cestují. Běžně se můžete setkat s výdrží okolo 10 hodin i více při běžném použití, ale týká se to hlavně úspornějších modelů, kde je výdrž na baterii právě jedním ze zásadních parametrů. Naopak nejméně vám na baterii vydrží výkonné notebooky, herní notebooky apod.
V noteboocích se dnes v drtivé většině případů využívají litrové akumulátory, nejčastěji typu Li-Ion nebo Li-Pol. Tyto baterie nabízejí velmi dobrou životnost, ale počítejte s tím, že v horizontu 2 až 5 let může být potřeba její výměna, mnohdy dnes i v servisu.
Výbava notebooku
Z hlediska výbavy se mohou významně lišit jednotlivé řady notebooků, kdy třeba firemní notebooky mohou klást větší důraz na bezpečnost, což u modelů pro domácnosti nemusí být tak podstatné. U notebooků se obecně můžete setkat s touto výbavou:
- Webkamera – na kvalitu si dejte pozor hlavně pokud se účastníte videokonferencí
- Reproduktory – některé modely nabídnou i prémiové řešení, třeba HP Pavilion s reproduktory B&O
- Čtečka paměťových karet – čte obvykle SD karty
- Dotykový displej – typické pro konvertibilní notebooky, ale i jiné modely
- Podsvícená klávesnice – praktická vychytávka pro psaní při nedostatku světla
- Numerická klávesnice – numerický blok mívají hlavně větší úhlopříčky
- Čtečka otisků prstů – vyšší zabezpečení bez nutnosti pamatovat si heslo
Konektivita notebooků
Pro přenosné počítače je naprosto zásadní bezdrátová konektivita, protože se jedná o mobilní zařízení, se kterými chceme pracovat i na cestách. Do konektivity však zahrnujeme také dostupná fyzická rozhraní. Obvykle se setkáte s následujícím:
- USB – skrze klasické porty USB-A připojíte běžné periferie, ale na velmi tenkých noteboocích již nemusí být dostupné
- USB-C – nejmodernější podoba USB konektoru, který v závislosti na modelu může nabídnout také rozhraní Thunderbolt nebo DisplayPo
- Thunderbolt – rychlé rozhraní, které obsahují hlavně dražší stroje, často je v podobě konektoru USB-C
- DisplayPort – připojí monitor, někdy bývá v podobě konektoru USB-C
- HDMI – umožní připojit displej nebo projektor
- 3,5mm jack – pro sluchátka nebo mikrofon
- Wi-Fi – bezdrátová konektivita, nejvyšší rychlosti umožní standard Wi-Fi 6E
- Bluetooth – bezdrátové konektivita třeba pro periferie
- LAN – možnost připojit síťový kabel, která hlavně u tenčích strojů již schází
- 5G/LTE – integrovaný modem pro mobilní data
- Dokovací konektor – hlavně firemní notebooky mohou umožnit připojení dokovací stanice
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Alza.cz
Jedná se o největší český internetový obchod, který vám nabídne široký sortiment notebooků, kde nechybí ani značka HP. Pořídit si zde můžete levnější HP ProBook nebo špičkový HP EliteBook či herní HP Victus nebo HP Omen. Samozřejmě i řadu dalších modelů.
CZC.cz
Oblíbený e-shop nabídne často zajímavé ceny, které můžete uplatnit i při nákupu nového notebooku. Mezi oblíbené modely od HP patří třeba HP 250 nebo HP Pavilion pro běžné domácí a multimediální použití. Pořídíte i notebooky HP vhodné na gaming, jako je HP Omen.
Heureka
Ať už vás zajímá notebook pro domácí použití, levné a spolehlivé řešení do firmy nebo prémiový či herní notebook, můžete využít srovnání prostřednictvím srovnávače zboží. Zde si porovnáte jak cenu mezi různými obchody, tak se můžete zaměřit na uživatelské recenze.
Cenové relace notebooků HP
Notebooky mají velmi široké cenové rozpětí. V případě značky HP si můžete pořídit velmi levné notebooky, ale také špičkové stroje pro ty nejnáročnější. S ohledem na to si lze definovat následující cenové relace:
- Do 10 000 Kč – nejlevnější notebooky a chromebooky, počítejte s plastovým tělem a nepříliš kvalitním displejem se základním rozlišením. Pro domácí uživatele s nejmenšími nároky, které zajímá hlavně cena.
- Od 10 000 do 25 000 Kč – v této ceně si vybere většina běžných domácích uživatelů, protože se jedná o nižší střední až střední třídu. Vybírat si můžete různé úhlopříčky, pořídíte i výkonný herní notebook. Zpracování může v této ceně stále ještě pokulhávat.
- Od 25 000 Kč výše – pokud patříte mezi profesionály nebo náročné uživatele, je pro vás důležitá celková kvalita zařízení, kvalita displeje a špičková konstrukce, budete se muset podívat do této vyšší cenové hladiny. Ty nejlepší notebooky HP mohou stát i více než 50 tisíc korun, v závislosti na výbavě.
Nejčastější otázky při výběru notebooku
Značka HP má široké portfolio přenosných počítačů a nabídne tak vhodný notebook téměř pro každého. Pořídit si můžete levné notebooky na doma, na hraní her i do firmy, stejně tak si ve vyšších třídách můžete vybrat prémiové notebooky kvalitní konstrukce z kovových materiálů a s prvotřídním displejem. Hlavně firmy ocení možnost NBD záruky a příjezd servisního technika až k zákazníkovi.
Pokud se rozhodnete pořídit si herní notebook, myslete na to, že se jedná o větší stroje, které musí mít dostatečně dimenzované chlazení, proto jsou také hlučnější a těžší. Jde ale pořídit i relativně levné, a přitom výkonné stroje pro gaming. Výkon na hry u značky HP nabídne už leckterý model z řady HP Pavilion, ultimátní herní stroje pak jsou HP Omen nebo HP Victus.
Vždy záleží na tom, po jakém notebooku HP sáhnete. Ty nejlevnější notebooky HP samozřejmě mohou mít neduhy spojené s nižší kvalitou plastové konstrukce, která je v této třídě běžná. Na druhou stranu si můžete pořídit špičkové notebooky HP, jako je třeba HP EliteBook, HP Spectre, HP Victus a další. Vždy je to tedy v konečném důsledku hlavně o ceně, kterou jste ochotni zaplatit, protože u levných zařízení se zkrátka vždy více šetří.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.