Notebook dnes patří k jedněm z hlavních pracovních nástrojů. Dnešní notebooky umí být lehké a snadno přenosné, s dlouhou výdrží, ale také výkonné. V rámci našeho testu vás provedeme výběrem optimálního notebooku.
Nejlepší notebooky do 30 000 Kč
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč
Nejlepší notebooky do 15 000 Kč
Nejlepší levné notebooky do 10 000 Kč
Nejlevnější notebooky do 5 000 Kč
Neprodávanější notebooky 2025
Notebook v současnosti patří mezi nejčastější typ osobního počítače, se kterým se můžete setkat ve většině domácností. Nezabere mnoho místa, výkonem postačí na většinu činností a jako bonus je přenosný. Jak vybrat notebook, který dokonale splňuje vaše požadavky? To závisí zejména na tom, co od notebooku očekáváte. Při výběru je zpravidla nutno jako první zohlednit, zda je pro vás rozhodující:
- Mobilita a výdrž
- Výkon
Velmi mobilní zařízení musí být kompaktní, nabízejí zpravidla velmi nízkou hmotnost a delší výdrž na baterii. Některé modely dokonce mohou být pasivně chlazené, to znamená, že jsou zcela bez ventilátoru a neprodukují žádný hluk. Je to však ve většině případů do značné míry na úkor výkonu. Kompaktní malý notebook je někdy označován také jako ultrabook, případně existují řešení 2v1 v podobě konvertibilních notebooků.
Typy notebooků
Není to ale pouze o vyvážení mobility a výkonu. Existuje celá řada dalších kritérií, podle kterých můžete notebook vybírat. Proto existuje na trhu mnoho typů notebooků, které cílí na konkrétní využití. Mezi nejčastější typy patří:
- Kancelářské a pracovní notebooky
- Multimediální notebooky
- Herní notebooky
Kancelářské a pracovní notebooky
Najdete zde opravdu ultramobilní dražší zařízení, která dokáží zároveň působit reprezentativně jako stylové „byznysové“ stroje. Takový notebook budete chtít nosit třeba na jednání, pracovní schůzky apod. Je to malý notebook, je lehký a snadno přenosný, přičemž vydrží dlouho na baterii a na kancelářskou práci má výkonu více než dostatek. Jsou zde ale zastoupeny i levnější modely, které v mnoha ohledech mohou mít parametry horší.
Není to ale pouze práce v kanceláři, v řadě oborů je potřeba pracovní notebook, který má dostatek výkonu, a to například i na zpracování videa, 3D modelování apod. V takovém případě se vyplatí investovat do výkonnějších modelů, které nabízejí nejen vyšší výkon procesoru, ale třeba také dedikovanou grafickou kartu pro rychlejší zpracování náročných procesů. Je vhodnější volit také stroj s větším displejem 15“ a více.
Obecně platí, že prémiové ultrapřenosné notebooky i větší pracovní notebooky patří mezi dražší zařízení. Zejména v případě, pokud kladete důraz na použité materiály, výdrž, zpracování a stylový design. Mezi dražší zařízení patří také konvertibilní notebooky 2v1, tedy dotykový notebook.
Multimediální notebooky
Další kategorií jsou tzv. multimediální notebooky, což je většina levnějších notebooků na trhu. V tomto případě se jedná o zařízení pro méně náročné uživatele, kteří mají notebook zejména pro zábavu. To neznamená, že nedokáže zvládnout pracovní nasazení a mnohé bývají i velmi výkonné, ale obvykle zde počítejte s horším zpracováním, použitím plastových materiálů apod.
Takový notebook se vyplatí pořídit tehdy, pokud máte omezený finanční rozpočet, či v případě, že na notebooku opravdu plánujete provozovat pouze volnočasové aktivity, jako je třeba prohlížení internetových stránek, sledování filmů, poslech hudby aj. Jedná se o ideální notebook, který slouží tak trochu jako náhrada stolního nebo herního počítače na doma, nevydělává vám a pravděpodobně jej ani neplánujete každý den někam nosit.
Výrobci zpravidla nekladou velký důraz na kompaktnost zařízení, notebook nemívá tak dobrou výdrž a i s ohledem na použité materiály, jako jsou levnější plasty, není pro pravidelné přenášení příliš vhodný. Může být ale dost výkonný i na občasné hraní her, v závislosti na modelu.
Herní notebooky
Speciální kategorií jsou notebooky, které jsou přímo určené na hry. Často v tomto případě vzniká pocit, že herní notebook musí být levný. To je taková typická situace, kdy rodiče chtějí koupit své ratolesti notebook na hraní her s tím, že na něm přece „bude jen hrát hry“. Nízká cena a herní notebook je však rozporuplný požadavek, protože hry jsou velmi náročné na výkon notebooku, a ten není zadarmo.
Herní notebook musí mít výkonné komponenty. Musí mít třeba dedikovanou grafickou kartu, která zvládne obstojně nové hry. Kromě toho musí mít dobře vyřešené chlazení. Je také potřeba počítat s tím, že takový notebook bude v zátěži při hraní her hlučnější. Typicky se nejedná ani o nikterak kompaktní modely a výdrž na baterii nebývá nikterak oslnivá.
Tady je potřeba především zvážit, zda skutečně je třeba utratit peníze za herní notebook a není lepší pořídit výkonný stolní počítač, který za stejnou cenu bude nepoměrně výkonnější, lépe chlazený, tišší a lze jej upgradovat. Herní notebook je řešením zejména pro hráče, kteří často cestují, jinak se nejedná o právě nejlépe utracené peníze.
Jaký notebook je pro vás vhodný?
Již jsme zmínili kategorie notebooků, jaké existují typy, ze kterých lze na trhu vybírat. Z toho jednoznačně vyplývá, že výběr vhodného notebooku je třeba přizpůsobit našim požadavkům. Musíme si zkrátka umět odpovědět na otázku, který notebook pro nás bude vhodný a zda je právě notebook vůbec tím pravým zařízením, které potřebujeme. To zjistíme podle toho, jaký typ činností provozujeme. Typické situace, které řeší většina lidí, jsou následující:
- Kancelářská práce
- Studium
- Notebook pro děti
Kancelářská práce
Pro kancelářské použití jsou samozřejmě ideální kancelářské a pracovní notebooky, kde je to jen o tom, kolik peněz jste ochotni utratit. Můžete si pořídit levnější zařízení, nebo zařízení dražší, které nabízí reprezentativní design a kvalitnější materiály. Pro kancelářskou práci stačí méně výkonné stroje. Pokud potřebujete být mobilní, tak je notebook jasnou volbou. Pokud potřebujete například často řešit prezentace před klienty, pracovat takzvaně „za pochodu“, může vás oslovit také dotykový notebook, který kombinuje notebook a tablet.
Studium
Dalším okruhem činností, který se často řeší, je jednoznačně pořízení notebooku pro studenta. Studenti potřebují být mobilní, chodí na přednášky, cestují na koleje a domů, takže je notebook jasná volba. Pro studenty je často problém rozpočet, takže jim často poslouží i levný multimediální notebook, kde je pak potřeba ale počítat s menší odolností plastových dílů konstrukce, pantů apod. Ideální nebude také vyšší hmotnost a nižší vydrž.
Notebook pro děti
U dítěte se rozhodně vyplatí zvážit nutnost investice do notebooku, zda by nebyl vhodnější stolní počítač, a to i s ohledem na celkovou ergonomii práce. Pokud už kupujete notebook pro děti, záleží samozřejmě na tom, o jak odrostlé dítě se jedná. Pro ty nejmenší můžete pořídit prakticky libovolný multimediální notebook a můžete se snadno pohybovat v cenové relaci i do 10 000 Kč. Pokud vaše dítě bude chtít na notebooku hrát hry, to už si podstatně připlatíte za herní stroj, kdy ceny za slušné zařízení začínají od 20 000 Kč, spíše výše.
Z jakých součástí se notebook skládá?
Jak vypadá notebook dnes asi ví každý. Pojďme si ale rozebrat jednotlivé části notebooku, protože ty také mají speciální označení. V zásadě je typický notebook složen ze dvou částí, které jsou spojeny kloubem. Tyto dvě části jsou:
- Víko displeje (lid)
- Topcase
Víko displeje, neboli v anglickém označení takzvaný lid, je tedy logicky prostor zejména pro displej, kde dále mohou být umístěny například světelné senzory pro úpravu jasu displeje a příp. podsvícení klávesnice nebo webová kamera. Masivnější spodní část, označovaná jako tzv. topcase, je hlavní tělo notebooku. Zde se nachází místo pro komponenty a baterii, což je vše schováno uvnitř, a dále je tady klávesnice a touchpad (ev. trackpoint hlavně u některých modelů Lenovo, nebo trackpad typický pro MacBook od Applu), se kterými přicházíte do styku.
Operační systémy
U notebooku ale není všechno pouze o provedení, použitých materiálech a celkově fyzických parametrech notebooku. Je to hodně také o softwarové výbavě, což je to, s čím budete denně pracovat. Jaké budete používat aplikace a jaká bude vaše uživatelská zkušenost s notebookem, do značné míry souvisí se zvoleným operačním systémem. Ten tvoří základ pro softwarové prostředí vašeho notebooku. V noteboocích dnes můžete najít následující operační systémy:
- Windows (Microsoft)
- Mac OS (Apple)
- Chrome OS (Google)
- Linux (open source, mnoho subjektů)
Windows
Operační systém Windows, který vyvíjí Microsoft, je nejrozšířenějším operačním systémem pro notebooky a klasické stolní počítače. Velkou výhodou je obrovská rozmanitost zařízení, které si můžete s tímto operačním systémem pořídit. Jedná se o ty nejlevnější notebooky v cenách do 5 000 Kč, ale zároveň také ta nejlepší zařízení, která přesahují cenovku 100 000 Kč. Koupíte zde kancelářské a pracovní notebooky, multimediální notebooky, herní notebooky, ale klidně i dotykový notebook, který vám například konkurence na macOS nenabídne.
Velkou výhodou operačního systému Windows je také obrovské množství softwaru, který máte na výběr. Můžete volit bezplatné a placené programy, pro Windows jsou vyvíjeny profesionální programy pro všechny obory činností, ať už se jedná o softwarové vývojáře, grafiky, fotografy, architekty, strojaře a mnoho dalších profesí. Na Windows zkrátka vyvíjejí software úplně všichni. Prakticky vůbec nebývá problém s podporou různého, a to i exotického hardwaru a příslušenství. Windows jsou také významná herní platforma, kde vycházejí ty nejlepší AAA herní tituly.
Daní za obrovskou univerzálnost Windows může být v některých ohledech větší roztříštěnost platformy. Windows si s sebou nesou také hodně zátěže z minulosti, a to právě ve snaze o kompatibilitu prakticky se vším, což není vždy optimální pro výkon. Windows trpí také na určité zpomalování a čas od času se vyplatí je přeinstalovat, i když tento aspekt se v posledních letech hodně zlepšil.
Vzhledem k tomu, že Windows musí běžet prakticky na každém hardwaru celé řady výrobců, můžete se setkat s menší odladěností a jakousi celkovou uhlazeností, což je naopak tolik vlastní zejména počítačům Apple a jejich operačnímu systému macOS. Zejména s ohledem na notebooky bývá také určitým nešvarem Windows předinstalovaný software, takzvaný bloatware, se kterým se musí uživatel vypořádat po svém.
V současné době je na trhu verze operačního systému Windows 10, která klade důraz mimo jiné na bezpečnost. Přesto je systém Windows s ohledem na své rozšíření nejohroženější z pohledu rizika napadení škodlivým kódem. Řada uživatelů operačního systému Windows 10 si dnes stěžuje také na způsob instalace aktualizací systému, který někdy dokáže přinést perné chvilky.
Mac OS
Operační systém Mac OS, dnes obchodně označován jako macOS (dříve Mac OS X nebo také později zkráceně OS X), je systém z dílny společnosti Apple, která jej vyvíjí výhradně pro své osobní počítače Mac. V případě notebooků se jedná konkrétně o MacBooky. Pro tento systém je typické úzké provázání softwaru s hardwarem, což můžete znát například z analogické kombinace iOS a iPhonu.
Můžete se tak spolehnout na odladěný systém, intuitivní ovládání nebo dlouhou podporu výrobce, jak je produktům Apple vlastní. Počítače s macOS nejsou s ohledem na nižší rozšíření tak náchylné na infikování viry. Pokud chcete operační systém macOS, počítejte s vyšší cenou notebooků, kdy nejlevnější aktuální MacBook Air pořídíte za částku lehce pod 30 000 Kč. U výkonných notebooků MacBook Pro potom není problém si nakonfigurovat počítač vysoko přes 100 000 Kč.
K výhodám tohoto operačního systému lze přiřadit provázání s dalšími zařízeními Applu, jako je iPhone nebo iPad či Apple Watch aj. Také oceníte řadu na výkon odladěných aplikací přímo z dílny Applu, ať už se jedná o aplikace pro zpracování videa (iMovie, Final Cut) nebo skládání hudby (Garageband, Logic Pro).
Platformu macOS neopomíjejí ani velcí softwaroví hráči, jako je třeba Adobe se svými programy Photoshop nebo Lightroom, existuje zde balík MS Office atd. Platforma macOS je tak vhodným řešením pro fotografy a grafiky, muzikanty nebo vývojáře, kteří zde mohou vyvíjet i pro mobilní platformu iOS.
Méně vhodným řešením je pak macOS hlavně s ohledem na systémy CAD/GIS, účetní systémy, obsluhu specifického hardwaru apod., kde platforma trpí na nedostatek profesionálního softwaru či chybí ovladače. V českém prostředí je často problematické nasazení v podnikové sféře, kde se naráží na určitá úskalí s ohledem na nekompatibilitu s majoritním „Windows světem“. Bohatou nabídku herních AAA titulů na macOS také nehledejte.
Desátá verze macOS zde byla zhruba po dvě dekády, kdy v roce 2020 Apple představil verzi 11 s označením Big Sur. To přišlo spolu s významným milníkem, že počítače Mac opouštějí architekturu x86 a procesory Intel a přecházejí na vlastní řešení na architektuře ARM, zvané Apple Silicon. To je špatná zpráva pro ty, kdo na počítačích Mac provozovali souběžně také Windows nativně přes tzv. bootcamp, což na vlastních čipech Applu již možné nebude.
Chrome OS
Poněkud okrajovější záležitost na trhu představuje operační systém Chrome OS od Googlu. Nejedná se o klasický operační systém v pojetí, v jakém existuje například Windows, Mac OS nebo Linux. Je to operační systém, který běží v internetovém prohlížeči. Pro provoz tohoto systému jsou určeny notebooky, které jsou označovány jako Chromebooky. Toto zařízení je vhodné pro ty z vás, komu stačí základní ovládání počítače, psaní dokumentů, prohlížení internetových stránek apod. Pokud nepotřebujete využívat složitější aplikace a profesionální software, může to být zajímavé a levné řešení.
Linux
Také operační systém Linux můžete najít na notebooku. Velkou výsadou Linuxu je skutečnost, že se jedná o tzv. svobodný a otevřený operační systém, jinak také open source, čímž se výrazně liší od Windows, Mac OS nebo Chrome OS, které jsou uzavřené. Každý si Linux může upravit pro své účely, přičemž existuje velké množství tzv. distribucí od různých subjektů, což mohou být jednotlivci i komerční společnosti.
Mezi nejznámější distribuce patří Ubuntu, Mint, Red Hat, Debian, Fedora a mnoho dalších. Ačkoliv je Linux v podstatě velmi univerzálním systémem, který v různých úpravách běží na chytré lednici, na routeru, ale také na nejvýkonnějších serverech na světě, z uživatelského hlediska příliš rozšířený není. Pro desktopové použití na klasickém stolním počítači nebo notebooku přesto existuje celá řada vhodných distribucí. Je to systém, který je vhodný zejména pro pokročilejší uživatele a pro vývojáře. Je to také systém, který naopak mohou ocenit uživatelé, kteří nemají vysoké nároky a chtějí bezpečný operační systém na běžnou práci nebo prohlížení internetu.
V Linuxu pro vás může být omezením zejména softwarová podpora ze strany velkých hráčů vyvíjejících profesionální software. Ať už se jedná o grafické aplikace, aplikace CAD/GIS apod. Existují však určité specifické profesionální oblasti, jako je filmová animace, kde třeba profi software Maya na Linuxu využívají i velká hollywoodská studia.
Pro vaše běžné použití na notebooku však počítejte s tím, že často budete zápasit s nekompatibilitou s Windows světem. Dá se říci, že i počítače s Mac OS dnes mají obecně v tomto ohledu lepší výchozí pozici, než počítače s Linuxem. Poměrně velkým problémem pro to nejběžnější kancelářské nasazení může být na Linuxu už absence balíku MS Office. Náhrady sice existují, ale kompatibilita není dokonalá.
Důležité parametry
Úhlopříčky displeje
Jedním z důležitých parametrů, které je potřeba sledovat při výběru notebooku, je úhlopříčka displeje. Pro práci většinou vyžadujeme větší plochu, protože je to komfortnější. Na druhou stranu u notebooku je toto rozhodnutí otázkou určitého kompromisu. Je to zejména proto, že větší displej zase znamená automaticky větší a méně kompaktní zařízení. Musíme si tak vždy uvědomit, zda je pro nás prioritou větší pracovní plocha, nebo snadnější přenositelnost. Typické úhlopříčky a jejich obvyklé použití a specifika jsou následující:
- Do 12“ – mobilitě je podřízeno vše, velikost displeje i výkon
- 13“ až 14“ – stále vysoká mobilita, rozumná pracovní plocha i pro delší práci
- 15“ a více – dostatečná pracovní plocha, vyšší výkon, horší mobilita
Je potřeba si uvědomit, že s ohledem na to, že na trhu je velké množství přístrojů, můžete se stejně tak setkat s velmi malým, drahým a relativně výkonným notebookem, ale zároveň také s velkým notebookem, který je levný a výkon znatelně postrádá. Všechno jde často ruku v ruce právě s cenou zařízení. Při výběru je tak samozřejmě potřeba sledovat i celou řadu dalších parametrů, které budeme ještě probírat dále.
Rozlišení a pracovní plocha
Při výběru displeje musíme ale kromě úhlopříčky zohlednit také rozlišení. Rozlišení displeje totiž úzce souvisí s pracovní plochou, kterou můžeme na displeji využívat. Typická rozlišení, se kterými se můžete u notebooku setkat, jsou potom následující:
- HD (1366 x 768) – nízké rozlišení, které najdete u těch nejlevnějších notebooků. Zpravidla jde ruku v ruce s horší kvalitou samotného displeje. Postačí pouze nenáročným uživatelům.
- Full HD (1920 x 1080) – vyšší rozlišení displeje, které už na notebooku nabídne jemnější zobrazení. Zpravidla jej dnes najdeme u levnějších notebooků větších úhlopříček, kde by rozlišení HD bylo příliš nízké.
- QHD (2560 x 1440) – rozlišení, které je schopno nabídnout tzv. hi-res displej, zejména u menších úhlopříček. Jedná se o displeje s vysokou hustotou pixelů, a tedy jemným zobrazením.
- 4K Ultra HD (3840 x 2160) – nejvyšší rozlišení, které se dnes nabízí u notebooků. Mají jej především velmi drahé přístroje, přičemž je zřejmé, že se opět jedná o hi-res displej s vysokou hustotou pixelů.
Je potřeba si uvědomit, že výše uvedená rozlišení jsou typická rozlišení, která najdete u většiny notebooků. Mohou zde být drobné rozdíly, které často souvisí s jiným poměrem stran displeje. Existují také různá speciální označení, jako například Retina display, což je typické pro MacBooky. V tomto případě se jedná o obchodní označení hi-res displeje společnosti Apple, která takto označuje displeje s vysokým rozlišením. Toto rozlišení je mírně atypické, liší se dle velikosti přístroje, přičemž pokud jde o MacBook, tak je lehce pod QHD u menších 13“ úhlopříček, nebo někde na půli cesty mezi QHD a 4K rozlišením u 16“ modelů.
Technologie displeje
Při výrobě displejů notebooků se využívají také různé technologie displejů. Ty mají do značné míry vysoký vliv zejména na kvalitu zobrazení, ať už se jedná o podání barev, kontrast, hloubku ostrosti, pozorovací úhly a podobně. Také použitý displej značně ovlivňuje cenu přístroje. V noteboocích se dnes nejčastěji používají displeje typu:
- TN – nejlevnější technologie LCD panelů, která se používá u těch nejlevnějších notebooků. Typické jsou horší pozorovací úhly a horší barvy. Prakticky jediným benefitem je zde cena.
- IPS – pokročilejší technologie LCD panelů, kterou využívá většina dražších přístrojů. Výhodou jsou široké pozorovací úhly, dobré podání barev a hloubka ostrosti. Vhodné na profesionální práci.
Tady stojí za to připomenout, že se můžete setkat u některých notebooků s označením LED panel. Je to určitý zastírací manévr některých výrobců, snažící se navodit dojem něčeho lepšího, přičemž je to ale klasický LCD panel a obvykle i levnější varianta TN.
Dalším určitým tématem při výběru displeje je matný nebo lesklý povrch. Bohužel drtivá většina výrobců notebooků dnes používá lesklé displeje. To má na jednu stranu výhodu s ohledem na sytější barvy a možnost zajistit vyšší kontrast, ale na druhou stranu to zase znamená vyšší odlesky na displeji, zejména pokud pracujete někde venku.
Naštěstí u lepších lesklých displejů, které jsou typické pro dražší zařízení, je také kvalitní antireflexní vrstva, která se snaží odlesky omezit. U levných displejů však mohou být odlesky opravdu velmi nepříjemné. Displejů s matným povrchem je pak na trhu stále menší výběr a pokud to bude vaše podmínka, hodně si tím omezíte výběr samotného notebooku.
Hmotnost
Hmotnost notebooku do značné míry ovlivňuje jeho mobilitu. Obecně samozřejmě platí, že menší notebooky méně váží, a v tom případě jsou vhodnější na přinášení. Pokud si pořídíte notebook, který má hmotnost řekněme do 1,5 kg, tak v této hmotnosti najdete většinu malých notebooků a některé ultrapřenosné „byznysové“ notebooky do 13 palců. Notebook, který už svou hmotností přesahuje 2 kg, se vám při častějším přenášení pronese.
Výdrž notebooku
Jelikož je notebook mobilní zařízení, samozřejmě nás u něj velice často zajímá jeho výdrž. Ve výdrži na baterii excelují zejména ultrapřenosné notebooky, které obsahují úspornější komponenty, a tím pádem vydrží déle. Mohlo by se zdát, že pokud pořídíte větší notebook, že přece musí vydržet déle, protože má větší baterii. Obvykle má ale také větší výkon a méně úsporné komponenty, a tím pádem je výdrž nižší. Obecně nejhorší výdrž mají herní notebooky a také levné multimediální notebooky.
Vyšší výdrž zpravidla znamená také vyšší cenu, kdy si za to výrobce zkrátka nechá zaplatit. Z hlediska výdrže však sledujte zejména recenze konkrétních přístrojů, kde se dozvíte reálnou výdrž zařízení. Výrobci si v tomto ohledu velice rádi vymýšlejí a uvádějí nereálné hodnoty, kterých při běžném používání nedosáhnete. Pokud plánujete na notebooku opravdu pracovat v terénu, měla by vás zajímat výdrž 8 hodin a více běžné práce.
Důležitá je zde kapacita akumulátoru, která se udává v mAh, přičemž ale sama osobě nemusí napovědět nic o výdrži. Záleží na již zmiňované úspornosti komponent a roli může hrát také optimalizace, což je typická výhoda, kterou může nabídnout MacBook od Applu. Tyto počítače jsou známé svou dlouhou výdrží díky optimalizaci softwaru na konkrétní hardware.
Typy akumulátorů
Každý notebook je osazen akumulátorem, který zajišťuje napájení notebooku mimo elektrickou zásuvku. V současné době se využívají téměř výhradně články typu Li-Ion, v některých specifických případech může výrobce použít podobné články typu Li-Pol.
Komponenty v notebooku
Notebook je počítač jako každý jiný, a tak obsahuje veškeré důležité součásti, které najdete také ve stolním počítači. V typickém notebooku tedy můžete najít následující interní komponenty.
Procesor
Většina notebooků využívá mobilní procesory, které jsou uzpůsobeny pro práci při nižším napětí. Spotřebovávají méně energie a produkují méně odpadního tepla. To je v notebooku velmi důležité. Některé velmi úsporné modely potom jsou vybaveny ultramobilními procesory, které mají opravdu minimální spotřebu, což už se ale může negativně projevovat na výkonu. Většina výrobců používá procesory Intel nebo AMD, notebooky Apple používají procesory Intel a nově vlastní procesory Apple Silicon.
Operační paměť (RAM)
Čím více tím lépe. Prostor pro běh operačního systému a vašich aplikací. V dnešní době by za rozumné minimum mělo být považováno 8 GB, přičemž pokud pro náročnější použití budete mít 16 GB a více, určitě nic nezkazíte. Na druhou stranu levné notebooky často mohou mít třeba jen 4 GB RAM, což ale může pro nenáročné použití při zohlednění ceny také postačovat.
HDD (pevný disk)
Úložiště pro vaše data. Dříve se jednalo výhradně o pevné disky typu HDD, které se vyznačovaly rotačními plotnami, přičemž jejich rychlost nebyla příliš vysoká. V současné době se využívají hojně disky typu SSD, které už nepracují na mechanickém principu. Pokud chcete rychlý notebook, vyberte si zařízení právně s diskem typu SSD.
Většině lidí postačí kapacita 256 GB, ale pro vyšší komfort doporučujeme 512 GB a více. Záleží primárně ale na tom, co vše plánujete v notebooku skladovat, zda zde chcete mít na prostor náročná data, jako videa nebo hry. Uvolnit místo může pomoci ukládání některých dat na externí disk nebo síťové úložiště NAS.
Grafická karta
Zejména ultramobilní zařízení využívají grafickou kartu, která je typicky integrovaná v procesoru. Pokud však máte výkonnější model, ať už se jedná o výkonný pracovní stroj nebo třeba o herní notebook, může mít také dedikovanou grafickou kartu, typicky NVIDIA nebo AMD. To znamená, že grafická karta je samostatným čipem. Dedikovaná grafická karta je samozřejmě značně výkonnější, než integrovaná v procesoru.
Konektivita a příslušenství notebooků
Notebook může disponovat celou řadou výstupů, díky kterým k němu můžete připojit různá zařízení. Pojďme si tedy rozebrat typické konektory, které můžete najít na notebooku, a jaké využití mají:
- USB-C – v poslední době je populární sjednotit řadu výstupů do jednoho univerzálního konektoru USB-C. K tomuto konektoru lze připojit jak datová úložiště, tak displeje, případně dock/hub, který nabídne další konektory. Pamatujte na to, že USB-C je pouze konektor, přičemž ne u všech notebooků nabídne to samé, záleží jaká rozhraní u konkrétního notebooku podporuje.
- Thunderbolt – rozhraní pro rychlý přenos dat, často výsadou dražších notebooků a typicky jej obsahují všechny aktuální MacBooky od Applu, a to v podobě konektoru USB-C.
- USB-A – klasický velký obdélníkový USB konektor, který slouží třeba k zapojení myši nebo různých externích zařízení.
- Ethernet – možnost připojit síťový kabel s koncovkou RJ45, a tedy možnost se připojit k počítačové síti spolehlivě po kabelu.
- Čtečka paměťových karet – umožňuje číst v notebooku paměťové karty typu SD, případně jiné, které používají hlavně fotoaparáty.
- 3,5 mm jack – umožňuje připojení klasických drátových sluchátek.
- DisplayPort – moderní digitální rozhraní pro externí displeje.
- VGA – analogové rozhraní, ideální pro připojení starších projektorů.
U notebooku je také důležitá konektivita bezdrátová. V podstatě každý notebook je vybaven Wi-Fi, a také samozřejmě rozhraním Bluetooth. Zatímco Wi-Fi slouží nejčastěji k připojení k síti, pomocí Bluetooth můžeme připojovat různé počítačové periferie, ale třeba také bezdrátová sluchátka.
Webkamery
Pokud máte v plánu pomocí notebooku realizovat konferenční hovory, různá zasedání na dálku, webináře nebo jiné videokonference, určitě se zajímejte také o kvalitu webové kamery. Kvalitní webová kamera by měla mít rozlišení aspoň 1080p (Full HD).
Reproduktory
Každý notebook nabídne také integrované reproduktory. Ty jsou různé kvality. Notebooky ve vyšší cenové kategorii však mohou mít i velmi slušné ozvučení, které pro běžný poslech rozhodně neurazí.
Notebooky 2v1
Pojďme se nyní na závěr podívat na zvláštní kategorii notebooků 2v1. Již jsme se o nich okrajově zmiňovali dříve v textu, takže už víte, že se jedná o konvertibilní dotykový notebook, který díky schopnosti překlopit displej, nabízí různé módy, zejména pak:
- Notebook – klasické použití v módu notebook se nijak neliší od použití notebooku běžné konstrukce. Jako bonus ale nabízí dotykový displej.
- Tablet – po překlopení displeje lze možné použít notebook jako tablet. Některé modely nabízejí možnost úplného oddělení základny. Klávesnice také může posloužit jako stojánek. V tomto módu se využívá převážně dotykového displeje.
Příslušenství k notebookům
K notebooku si můžete pořídit celou řadu příslušenství. Nabízí se například myš nebo externí klávesnice, které můžete používat po připojení k externímu displeji a vytvořit si tak v podstatě pracovní prostředí jako u klasického stolního počítače. Můžete si ale pořídit také cestovní myš pro pohodlné ovládání na cestách.
Jako příslušenství se určitě hodí nějaký ochranný obal nebo pouzdro, aby notebook na cestách nebo při přepravě nepřišel k úhoně. Pokud chcete zkusit zefektivnit chlazení u pracovního stolu, můžete využít také chladící podložku, což byl velký hit v minulosti. Reálný přínos chladící podložky je však obvykle zanedbatelný.
Repasované notebooky
Pokud chcete sehnat notebook levně, určitě je zajímavou možností pořídit si repasovaný notebook. Zpravidla lze takto získat i kvalitní byznysové modely, a to za zlomek ceny nového přístroje. Repasované notebooky jsou nyní velmi v módě, a to právě z tohoto důvodu. Často si tak můžete vybírat také málo poruchové modely, jejichž nízkou poruchovost pomohl už prověřit čas.
Nejznámější výrobci notebooků
Notebooky Apple
Kalifornský výrobce počítačů a mobilní elektroniky. Prodává notebooky řady MacBook, které jsou vybaveny vlastním operačním systémem macOS. Kvalitní zpracování, vyšší cena.
Notebooky Lenovo
Čínské Lenovo převzalo v minulosti produkci počítačů IBM. Dodnes vyrábí kvalitní notebooky pod známou značkou ThinkPad, bývalou značkou IBM. Má v nabídce ale i levnější modely.
Notebooky Asus
Výrobce, který přináší na trh zajímavé notebooky s dobrým poměrem ceny a výkonu. Vaši pozornost určitě upoutá řada ZenBook, která se vyznačuje štíhlým stylovým designem.
Notebooky Acer
Výrobce, který se soustředí zejména na levnější notebooky. Postupem let roste také kvalita, takže rovněž výrobky této značky mohou nabídnout kvalitní řešení.
Notebooky HP
Tradiční americký výrobce, který vyrábí celou řadu notebooků od těch nejlevnějších až po ty nejdražší. V nabídce najdete multimediální notebooky i kvalitní byznysové notebooky.
Notebooky Dell
Další z amerických výrobců výpočetní techniky, který v tomto případě velmi boduje podnikové sféře. Zejména díky kvalitní podpoře a záruce NBD.
Notebooky MSI
Asijský výrobce, který vás napadne, pokud si jdete koupit herní notebook. MSI ale má v nabídce celou řadu dalších zejména multimediálních notebooků za rozumné ceny.
Notebooky Fujitsu
Japonská značka, která se řadí mezi tradiční výrobce notebooků, i když na našem trhu je modelů spíše méně. Můžete se spolehnout na vysokou kvalitu a decentní provedení.
Největší prodejci notebooků v ČR
Notebooky Alza
Největší e-shop s elektronikou v ČR má i showroomy. Je zároveň také největším prodejcem notebooků u nás. Výhodou je zejména vysoký výběr značek a modelů.
Notebooky Heureka
Nejde přímo o prodejce, ale jedná se o srovnávač zboží, který pomůže najít nejvýhodnější cenu na trhu. Zároveň se přes tento srovnávač dostanete na konkrétní nabídky e-shopů.
Notebooky Datart
Další z velkých prodejců elektroniky, který je znám zejména svými kamennými pobočkami v obchodních centrech. Zboží si tak můžete pohodlně osahat. Nakoupíte ale i na e-shopu.
Notebooky CZC
Velmi známý e-shop s elektronikou, který patří k největším v ČR. Také zde se můžete spolehnout na velký výběr a mnohdy zajímavé cenové nabídky.
Cenové relace notebooků
- Notebooky do 5 000 Kč – nejlevnější notebooky nebo Chromebooky seženete už do této ceny. Šetřit se zde bude jak na výkonu, tak na zpracování. Vhodné jako notebook pro děti, nenáročné použití nebo na prohlížení internetu. Podívejte se i na naše srovnání.
- Notebooky do 5 000 až 15 000 Kč – tato cenová kategorie zahrnuje levnější multimediální Notebooky, jejichž kvalita je různá, přičemž na horní hranici ale najdete už slušné pracovní notebooky kvalitnější konstrukce. Také ty obsahuje náš test.
- Notebooky nad 15 000 Kč a více – dražší multimediální notebooky a herní notebooky, přičemž v násobcích této částky pořídíte pak už opravdu prémiové reprezentativní stroje nebo výkonné pracovní notebooky.
Nejčastější otázky při výběru notebooků
Řada lidí vyhledává levné notebooky. Stačit vám určitě může, ale vždy záleží, na co jej chcete používat. Nízká cena je vždy o nějakém kompromisu. V cenové relaci do 10 000 Kč je to zpravidla nižší kvalita konstrukce, slabší výdrž na baterii a horší kvalita displeje. Jako domácí stroj vám poslouží dobře, ale pro vysoké pracovní nasazení nebo jako reprezentativní notebook pak nikoliv.
Máte-li hluboko do kapsy, můžete sehnat vhodný notebook již v ceně okolo 10 000 Kč. Také takový pro studenty může postačovat. Samozřejmě to bude vykoupeno určitými kompromisy. Pokud chcete kvalitnější konstrukci, nebo dokonce třeba si chcete občas zahrát nějakou tu hru, budete muset lovit v cenové kategorii od 15 000 Kč výše.
Jasná otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Volba operačního systému je otázka osobních preferencí. Windows vám nabídnou více volnosti, macOS souznění softwaru s hardwarem. Pokud jste nikdy nepoužívali macOS a chcete to zkusit, ověřte si zejména dostupnost vámi využívaných aplikací, či zda existují adekvátní náhrady.
Pokud chcete využívat dotykového displeje, chcete používat notebook také jako tablet, určitě je vhodné zvážit také zařízení 2v1. Počítejte ale s tím, že toto zařízení nebývá nejvýkonnější, zároveň v režimu tabletu se vám trochu pronese, protože přece jen je to stále i notebook, a v neposlední řadě nestojí nejméně.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Laptop
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.
Potrebuji koupit notebook pro rodinu – prohlízení internetu, videa, filmy, používání wordu, občas excel, možná výjimečně i na malou prezentaci. Nejvíce by byl vyuzivaný 11tiletým vnukem, to znamená pro distanční výuku. Vnuk zatím nepropadl počítačovým hrám. Rozhoduji se mezi Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL (kod. 20VE005DCK) nebo
ASUS VIVOBOOK OLED K 513EA-OLED2086T, prípadně poradit něco jiného max. do 20 tisíc.
Také bych potrebovala vědět, zda jsou tyto počítače vybaveny Office 365 nebo toto musím dokoupit. Je to do rodiny, kde rodiče nejsou technicky zruční.
Děkuji za radu a odpověd. Odpověd mi zašlete na emailovou adresu, já to nikde jinde nenajdu. Moc děkuji. Handlová