Obsah testu
Paddleboardy jsou někdy označovány také jako SUP (tedy Stand Up Paddle = pádlování ve stoje). Tento sport pochází původem z Havajských ostrovů, nicméně v létě jste jej už mohli vidět i na našich českých přehradách. Dostupné jsou v různých variantách. Jak vybrat ten pravý paddleboard?
TEST: 6 nejlepších paddleboardů
Recenze paddleboardů
Recenze Aqua Marina Magma
Tento paddleboard potěší svým barevným provedením, stejně tak nosností. Ta je opravdu vysoká – až 140 kilogramů, takže se hodí i pro těžší uživatele. Jedná se o nafukovací paddleboard, který je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Tento allround paddleboard disponuje rozměry 340 x 84 x 15 cm a objemem 330 litrů. Vhodný je do klidnějších vod – tedy spíše na přehrady a stojaté vodní plochy, než do moří a řek.
Vzadu je tento paddleboard vybaven speciální protiskluzovým nášlapem, který usnadňuje řízení a stabilitu. Po ukončení sportování je možné jej jednoduše vyfouknout a složit do batohu, který je součástí balení. Nafouknuté prkno můžete snadno přemístit pomocí speciálního madla. Cena Aqua Marina Magma se pohybuje nad 10 tisíc korun. Nevýhodou je pádlo, které je univerzální. Jeho provedení je poměrně nekvalitní, takže je možné, že budete nuceni investovat do nového pádla na paddleboard.
- Vysoká nosnost
- Pohodlný nášlap v zadní části pro snadnější řízení
- Součástí balení je přepravní batoh
- Univerzální pádlo
- Nekvalitní provedení pádla
Recenze Aqua Marina Fusion
S cenou okolo 8,5 tisíce korun se jedná o něco levnější paddleboard, než předchozí typ. Také tento se vyznačuje vysokou nosností, a to až 150 kilogramů. Je o něco menší svými rozměry 330 x 81 x 15 cm a také (samozřejmě) svým objemem. Ten je 320 litrů. I nyní se jedná o typ allround, který je nafukovací. Součástí balení je batoh a pumpička, takže po příchodu na místo můžete paddleboard bez námahy nafouknout a poté také složit.
I toto prkno se hodí spíše do klidnějších vod, i když vzhledem k rýhovací podložce a jistícího lanka jej můžete využít i v mírných vlnách. Výhodou je možnost přidělání kajakové sedačky, kterou si ale budete muset k tomuto modelu dokoupit. Lepší ovladatelnost je zajištěna protiskluzovým nášlapem v zadní části paddleboardu. Využít můžete lehké bungee šňůry, které vám umožní vézt lehký náklad. Tento model nabízí možnost ploutve, kterou můžete v případě nevyužití odmontovat.
- Vysoká nosnost
- Batoh a pumpička součástí balení
- Možnost uchytit kajakovou sedačku
- Vystouplý vypouštěcí/nafukovací ventil
- Při vypouštění je třeba ventil držet
Recenze Aqua Marina Beast
S cenou nad 10 tisíc korun se opět dostáváme ke střední cenové kategorii paddleboardů. I nyní se nejedná o paddleboard na moře, ale spíše do klidných vod. Můžete jej ale použít také do širokých, pomalu tekoucích řek. Tento nafukovací paddleboard disponuje rozměry 320 x 81 x 15 cm a objemem 300 litrů, takže se jedná o dosud nejmenší paddleboard v našem srovnání. Součástí balení je batoh i výkonná pumpička, s jejíž pomocí své prkno snadno a bez zbytečné námahy nafouknete.
Těšit se můžete na nosnost až 140 kilogramů, takže prkno si mohou vyzkoušet i osoby, které váží více, než je obvyklé. Materiál je odolný vůči proděravění – v případě, že byste nastupovali na mělkém povrchu. Pádlo je také snadno přenosné. Vyrobené je z hliníku a je skládací. Někteří uživatelé si ale stěžují na jeho nízkou kvalitu. Vzhledem k nízké hmotnosti není složité prkno přenášet. Svým krásným vzhledem jistě zaujme i ty, kteří paddleboardingu dosud nepropadli.
- Vysoká nosnost
- Batoh a pumpička součástí balení
- Nižší kvalita pádla
Recenze Aquatone Wave Plus
I tento nafukovací paddleboard se může pochlubit vysokou nosností, a to 145 kilogramů. Jeho rozměry jsou 335 x 81 x15 cm a objem 310 litrů, takže se nejedná o prkno, které by nějak výrazně vybočovalo. I tentokráte se jedná o allround typ. Jeho cena je ale nižší, než u předchozích typů – pohybuje se kolem 7 tisíc korun. Navzdory takto nízké ceně je všechno potřebné příslušenství v ceně. Hovoříme o pumpičce i přenosném batohu.
S hmotností 9,7 kilogramů a díky přítomnosti speciální madla na prkně je možné snadné přenášení. I tento paddleboard se hodí spíše na klidnější vody, jako jsou přehrady nebo velmi mírně tekoucí řeky. Také tento model se může pochlubit bungee šňůrami, díky kterým můžete převážet lehký náklad. Povrch paddleboardu je ošetřen tak, aby zabránil případnému uklouznutí. Tento paddleboard si oblíbí uživatelé všech věkových kategorií. Pádlo se skládá ze tří částí, je možné jeho výšku nastavit od 160 do 220 centimetrů.
- Nízká cena
- Vysoká nosnost
- Pumpička i batoh součástí balení
- Méně kvalitní zpracování ve srovnání s konkurencí
Recenze Paddleboard Bestway 65350
Za toto prkno zaplatíte již od 6,5 tisíce korun, takže se jedná o cenově dostupný produkt. Vykoupeno je to ale nižší nosností, která je 100 kilogramů, a menšími rozměry 305 x 84 x 15 cm, tj. 256 litrů. Nafukovací paddleboard se sedačkou (která je navzdory nízké ceně součástí klasické výbavy) a upravitelná velikost pádla poskytují další možnosti využití. Když vám nepůjde paddleboard ve stoje, stále ještě si s tímto modelem můžete užít spoustu zábavy.
Součástí balení je kromě speciálního sedátka také přenosný batoh, pumpička, a dokonce sada na opravy. Výrobek se hodí spíše pro začátečníky, kteří se paddleboardingu teprve učí. Pokročilí už se na něm tolik nevyřádí. Také je třeba počítat s nižší životností tohoto prkna. Vzhledem k šířce doprovodného příslušenství ale můžeme říci, že se jedná o dobrý paddleboard pro začátečníky. Není ale vhodný pro každodenní náročné použití. Hodí se do klidných vod.
- Cenově dostupný paddleboard
- Možnost připevnění sedačky
- Sedačka je součástí balení
- Nízká nosnost
- Nižší odolnost
Recenze Bestway 65346
I tento paddleboard se může pochlubit nízkou cenou – stojí okolo 7 tisíc korun. Jeho nosnost je 130 kilogramů, takže vyhoví většině uživatelů. S rozměry 305 x 84 x 15 cm a objemem 320 litrů se jedná o širší paddleboard, který spousta lidí využívá ke svezení svého domácího mazlíčka. Širší prkna jsou vhodná také pro začátečníky, kteří ještě neumí plně udržet rovnováhu a teprve se paddleboardingu učí.
Tento paddleboard je vhodný do klidných vod, ale i těch s mírnými vlnami. I nyní se jedná o nafukovací paddleboard, takže se nemusíte obávat problémů s jeho skladováním či převážením. Pro lepší přenos je tento model vybaven speciálním madlem. Hodit se bude také skutečnost, že hmotnost prkna je nízká. Pádlo má nastavitelnou velikost a součástí je také elastické lanko, díky kterému můžete na paddleboardu převážet určitá břemena, která nechcete zanechat na břehu. Součástí balení je i sada na opravu.
- Dobrý poměr cena/výkon
- Vhodný pro začátečníky
- Méně kvalitní pumpička
Nejprodávanější paddleboardy 2025
Paddleboarding je sport, který je vhodný pro každého, kdo touží po troše aktivity. Nádherně se u něj opálíte a není příliš namáhavý. Na začátku může být problematické udržet rovnováhu, jakmile ale zjistíte, jak na to, můžete začít sjíždět nejrůznější vodní plochy.
Uvádí se, že paddleboarding je vhodný pro všechny věkové kategorie. Děti se mohou vyřádit: zajedou s ním kousek od břehu, mohou na něj lozit a skákat z něj do vody. Dospělí lidé mohou objevovat nová místa své oblíbené přehrady, kam by se jim vzhledem k velké vzdálenosti nemuselo podařit doplavat. A senioři mohou díky paddleboardům relaxovat a užívat si výhledu po okolí. Před jeho koupí je třeba zvážit některé základní parametry.
- Vaše požadavky – plánujete si s paddleboardem užívat vodní plochy přehrad nebo moře? Existuje totiž několik druhů, takže může být speciální paddleboard na řeku, moře nebo stálé a klidné vodní plochy. Každé prkno může být vybaveno jinými vybaveními, která vám usnadní jízdu na jedné ploše, ale znepříjemní jízdu na ploše druhé.
- Tvar – existuje několik základních tvarů, který může paddleboard mít. Lišit se budou jednak svou šířkou, odlišná může být také jejich délka. Prkna, která mají přední část do špičky, budou rychlejší. Nejostřejší špici tedy můžete vidět zejména u závodních paddleboardů. Tvar může ovlivnit vlastnosti vašeho paddleboardu. Za univerzální se používá tvar allround, další specifické činnosti mohou mít vlastní tvar.
- Rozměry – chcete pořídit dětský paddleboard nebo spíše pro dospělou osobu? Dostupné jsou také paddleboardy pro dva. Lišit se budou svou velikostí. Před nákupem byste měli rozhodně vědět, pro koho paddleboard kupujete. Uvádí se, že pro začátečníky jsou vhodnější širší paddleboardy. To ale neznamená, že byste si měli pořídit ten nejširší, který najdete. Na začátku sice mohou skutečně pomoci s rovnováhou, nicméně až se lépe naučíte paddleboard ovládat, oceníte jeho menší rozměry (například kvůli rychlosti).
- Pevný nebo nafukovací – jednou ze základních možností, které budete řešit, je to, zda si pořídit pevný nebo nafukovací paddleboard. Zatímco ty pevné jsou dominantou již zkušenějších paddleboardistů, nafukovací jsou všestrannější a vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.
- Hmotnost – tento parametr je velmi důležitý z hlediska přenášení. Nafukovací paddleboardy jsou obvykle lehčí, jejich hmotnost se pohybuje od 9 do 15 kilogramů. Kromě přenosu oceníte nižší hmotnost také z hlediska lepší ovladatelnosti.
- Cena – pořídit si nejlevnější paddleboard nemusí být vhodnou volbou, protože ten může být nestabilní, nekvalitní a mít krátkou životnost. I když je jasné, že budete omezeni svým rozpočtem, snažte se zvážit, který paddleboard se pro vás hodí. Proveďte si vlastní srovnání, díky kterému koupíte dostatečně dobrý paddleboard za dostupnou cenu.
Typy a tvary paddleboardů
Pokud jde o typ paddleboardu, bude třeba poznat individuální požadavky jeho uživatele. Proto je vhodné, když na jednom paddleboardu jezdí pouze jedna osoba. Nicméně vzhledem k jeho ceně a rozměrům je jasné, že většinou si lidé pořídí jedno prkno, které sdílí. Pro každou činnost se může hodit trochu jiný tvar prkna, na což výrobci mysleli. Na jednu stranu je tato rozmarnost obrovskou výhodou, protože můžete uzpůsobit své prkno sobě na míru. Na druhou stranu je ale velmi jednoduché se v rozměrné nabídce ztratit. Proto se nyní pustíme do popisu jednotlivých typů a tvarů paddleboardů.
Allround paddleboard
Tento typ obvykle disponuje odnímatelnou ploutví, což umožňuje i sjíždění mělčích vod, například klidnějších řek. Špička prkna se vyznačuje tím, že je kulatá a lehce nadzvednutá. To jí napomáhá zdolávat mírné vlny. Pokud je bezvětří a klidná hladina, špička nebrzdí. Ovládání tohoto paddleboardu je velmi snadné, stejně tak jeho stabilita. Obrovskou výhodou je to, že je z čeho vybírat – protože se jedná o nejoblíbenější variantu, dostupných je celá spousta designů a barevných provedení.
Touring paddleboard
Přeložit bychom to mohli jako prkno pro dobrodruhy. Tento paddleboard na vodu je vhodný zejména do mírných vln a klidných vod. Určen je pro ty, kteří chtějí na vodě objevovat i ta nejtajnější zákoutí různých stojatých ploch. Využijete je zejména na delší trasy, protože tvar prkna umožní překonat větší vzdálenosti. Šířkou odpovídají allround prknům, nicméně jsou delší. Špička je užší, díky čemuž je paddleboard rychlejší, ale stále ještě je dostatečně stabilní. Tento typ je označován někdy také jako paddleboard pro dva, protože má vyšší nosnost.
Windsurf paddleboard
Wind paddleboard nebo také paddleboard s plachtou je vhodný pro ty, kteří chtějí spojit surfing a paddleboarding. Prkno je vybaveno čtyřmi popruhy, které slouží k uchycení nohou, kýlem s rychloupínacím zařízením na plachtu. V případě potřeby (když fouká vítr) můžete rychle upnout plachtu. Až to není potřeba, bude možné plachtu odepnout. Díky tomu získává vaše prkno hned dvojí využití: ve větru je to surfing, v bezvětří pak paddleboarding. Tvarem toto prkno připomíná allround paddleboard, který je doplněn o středovou ploutev.
Yoga paddleboard
Jóga prkna jsou určena pro příznivce jógy. Vyznačují se největší mírou výtlaku a největší šířkou ze všech prken. To znamená, že poskytují nejvyšší míru stability, která je ještě potvrzena speciálními madly po stranách, o která se můžete přidržovat. Díky tomu můžete na těchto prknech bez problémů provozovat jógu nebo také posilování s vlastní vahou, aniž by vám madla zavazela. Vzhledem k tomu, že budete muset neustále udržovat rovnováhu, bude cvičení mnohem intenzívnější. Takže svých cvičebních cílů dosáhnete mnohem rychleji.
I když je určena pro ženy i pro muže, kupují si ji převážně ženy. Některá prkna jsou vybavena speciálními držáky, takže je možné propojit více prken dohromady. Cvičit tedy můžete také ve skupinách. Samozřejmostí je zajištění protiskluzového povrchu plováků.
Závodní paddleboard
Známý také pod názvem rychlý tvar. Jedná se o dlouhá a úzká prkna (na šířku mají od 58 do 74 cm), která mají velmi špičatý začátek. Vzhledem k těmto vlastnostem se vyznačují možností rychlého pohybu po vodní hladině, zároveň však nízkou stabilitou. Jedná se o nejdelší plováky vůbec (klidně více než 400 cm), která disponují také vysokými hodnotami výtlaku. Lze je použít na stojaté vodě, ale s trochou zkušeností i na moři. Jejich ovladatelnost není nejjednodušší, proto by se těmto paddleboardům měli vyhýbat zejména začátečníci.
Wave paddleboard
Narazíte na ně také pod názvem prkna do vln. Z tohoto názvu už je možné vyvodit to, že je uplatníte zejména na moři nebo také při sjíždění řek. Mají nejnižší výtlak (obvykle do 170 litrů) a také mají nejmenší rozměry. Jejich přední část je o něco užší než zadní. Typické pro toto prkno jsou tři ploutve (flosny), které umožňují snadnější ovladatelnost paddleboardu. Poznáte je podle tvaru podobnému banánu – prkna jsou prohnutá, boky zaoblené.
Vyznačují se dobrou ovladatelností, kterou ale na klidné vodě příliš neoceníte. Pokud byste si s tímto plovákem vyrazili na některou z českých přehrad, zřejmě byste se nadřeli, protože tento tvar klade velký odpor na klidné hladině. Na klidných vodách je využijí zejména lehčí osoby, například děti. Díky širokému a krátkému tvaru poskytují maximální stabilitu.
Flatwater paddleboard
Tato prkna jsou vhodná na stojatou vodu. Vyznačují se výrazně většími rozměry – jsou delší i širší než jiné modely. Díky tomu se snadno ovládají a mají také nejvyšší stabilitu. Používat je tak mohou i ti, jejichž primárním účelem není sportování. Skvěle se hodí například pro začátečníky, děti a seniory, ale také pro ty, kteří tráví svůj čas aktivním odpočinkem. Tato prkna uplatníte na jezerech, rybnících a stojatých řekách.
Fishing paddleboard
Známý je také pod názvem rybářský paddleboard. Jak už název napovídá, vhodné jsou zejména pro potřeby rybářů. Jedná se o stabilní plováky, které poskytují dostatek prostoru pro rybářské náčiní. Svým tvarem připomínají touring paddleboardy. Díky těmto prknům mohou rybáři lovit uprostřed rybníku, aniž by potřebovali loďku.
River paddleboard
Pokud toužíte po větším adrenalinu, můžete začít sjíždět řeky na prkně na řeky. River prkno je určeno na divoké řeky. Je širší, aby poskytlo dostatečnou stabilitu, ale také krátké, aby bylo snadné manévrovat na divoké řece.
Dámský paddleboard
Pod tímto označením najdete paddleboardy, které se vyznačují ženským designem a dobrou ovladatelností. Mají menší rozměry a určeny jsou zejména pro lehčí jezdce.
Dětský paddleboard
Také děti si mohou zamilovat tento sport. Tato prkna mají menší rozměry a nižší nosnost.
Paddleboardy pro více osob
Označovány jsou také jako dragonboardy, megaboardy či superboardy. Určeny jsou pro jízdu více uživatelů najednou.
Pevný vs. nafukovací paddleboard
Z hlediska konstrukce je možné paddleboardy dělit na dva základní typy: pevný a nafukovací. Každý z nich může mít určité výhody a nevýhody. Navíc každý uživatel může mít jiné požadavky na svůj plovák, takže nelze se stoprocentní určitostí říci, který z těchto plováků je lepší.
Pevný paddleboard
Není tolik oblíbený, jako nafukovací. Svůj tvar si drží neustále, ať už jsou na vodě nebo mimo ni. S tím souvisí problémy s převážením a také skladováním. Vyrábí se z epoxidu, polyetylenových nebo polystyrenových materiálů. Ty nejkvalitnější modely jsou z karbonu – nicméně ty jsou příliš drahé a na druhé straně křehké. Investují do nich nejčastěji již zkušení paddleboardisté. Díky tomu, že si svůj tvar udržují bez nafukování, nepotřebujete k nim tolik příslušenství.
Pochlubit se mohou vyšší trvanlivostí, kdy si snadno poradí se slanou vodou, sluncem a dalšími vlivy, a to klidně i na více, než deset let. Jízda po vodní hladině je mnohem příjemnější právě s pevnými paddleboardy. Mezi hlavní nevýhody pak patří vyšší hmotnost. Pokud byste hledali pevný paddleboard, zjistíte, že nabídka je velmi zúžená, oproti tomu nafukovacímu.
Nafukovací paddleboard
Mnohem oblíbenější variantou jsou právě nafukovací paddleboardy. I ony jsou vyrobeny z odolných materiálů, které prošly několikerými testy. Zničit je tedy není zrovna jednoduché, i když pravdou je, že jejich životnost je nižší, než u pevných paddleboardů. Nafukovací plováky se vyrábí z odolné dvouvrstvé PVC. Poté, co si s nimi užijete legraci na vodě, je můžete snadno vyfouknout a složit. Zavazadlo pro přenos je součástí velké většiny paddleboardů.
Vzhledem k tomu, že nafukovací prkna patří k těm oblíbenějším, můžete je najít v mnohém větším spektru barev a tvarů. Disponují také nižší hmotností, což ještě více usnadňuje jejich přenos. I když jsou obecně odolnější vůči poškrábání (například od kamenů na břehu nebo mělčině), jejich životnost je nižší, než je tomu u pevných paddleboardů. Můžete počítat s tím, že si je užijete průměrně 6 let.
Technologie výroby paddleboardů
Pro úplnost recenze je třeba zmínit také to, jakou technologií byly paddleboardy vyráběny. Pro většinu uživatelů se zřejmě nebude jednat o důležitý údaj, nicméně je dobré znát alespoň základy. A ty si nyní přiblížíme. Mezi nejčastější technologie výroby paddleboardů patří tyto:
- Single layer – pokud je vámi vybrané prkno levné a nemá uvedenou technologii výroby, patrně se jedná právě o single layer. Jedná se o jednovrstvou konstrukci, která se hodí zejména pro lehčí osoby (využita může být například na dětských paddleboardech). Ačkoli se jedná o naprostý základ, můžete jej najít na většině plováků. Prkna disponují nižší hmotností i tuhostí. Díky tomu ale mají také kratší životnost. Najdete je také pod označením ECO nebo light. Jedná se o nejméně odolnou technologii, která je ze všech ostatních nejvíce náchylná k poškození.
- Double layer – o něco tužší konstrukcí se může pochlubit paddleboard, který je vyroben ze dvou vrstev PVC. Ty jen tak snadno neprorazíte. Na tato prkna často narazíte v půjčovnách. Vyznačují se vyšší hmotností, ale také vyšší životností a nosností.
- Fusion konstrukce – tento typ je označován také jako MSL nebo ESD. Je kombinací obou předchozích: konstrukce je vyrobena ze dvou vrstev PVC, které ale nejsou lepené. Jsou lisované, díky čemuž se mohou pochlubit nižší hmotností. Přesto však disponuje dostatečnou tuhostí.
- Triple Stringle Layer konstrukce – známá také pod označením 3SL konstrukce. Tato technologie využívá nejlepších vlastností single a double layer. Nízká hmotnost, dostatečná tuhost a odolnost proti prodření. Na místa, která jsou náchylnější k poškození, byly použity speciální výztuhy.
- Machine Weave – jedná se o moderní technologii, která disponuje dostatečnou tuhostí, odolností a nízkou hmotností. Vnitřní vrstva je tvořena z pletené tkaniny. Druhá vrstva je dostatečně odolná proti poškození. Tato technologie patří bohužel také k nejdražším.
- Double Chamber – dvoukomorový paddleboard klade důraz na bezpečnost. Vhodný je zejména pro delší výlety. V některých státech jsou dvě komory dokonce vyžadovány, pokud máte v úmyslu vzdálit se více než 200 metrů od břehu.
Důležité parametry při výběru paddleboardu
Věděli jste, že ačkoli paddleboarding vypadá jako nenáročný sport, můžete s jeho pomocí spálit více kalorií než při běhu nebo cyklistice? Samozřejmě za předpokladu, že se nejedná o paddleboard s pohonem. I to je důvod, proč si toto prkno pořídit. Zároveň se spalováním kalorií se krásně opálíte. Nezapomeňte ale používat opalovací krém! Na jaké parametry byste si při výběru paddleboardu měli dát pozor?
Rozměry
Obecně se uvádí, že čím je paddleboard širší, tím má lepší stabilitu. Na druhou stranu užší a delší paddleboard může dosáhnout větší rychlosti. Pokud tedy vybíráte vhodné prkno, měli byste zvážit také to, jaký styl jízdy na něm budete chtít převážně provozovat. Délka bývá obvykle od 270 do 370 cm (závodní paddleboardy klidně i více než 400 cm). Muži si nejčastěji kupují paddleboardy s délkou 325 cm a šířkou 85 cm, ženy pak s délkou 320 cm a šířkou 80 cm. Pro děti jsou nejoblíbenější rozměry 295 cm a 75 cm.
- Délka – prkna s délkou do 270 cm jsou určeny zejména pro surfování. Jejich ovladatelnost je lepší než u delších prken. Středně dlouhý prkna měří 270 až 370 cm a mají univerzální použití. Paddleboardy s délkou nad 380 cm mohou dosahovat největší rychlosti, ale hůře se ovládají.
- Šířka – za úzké považujeme paddleboardy se šířkou do 76 cm. Ty jsou méně stabilní. Od 78 cm se jedná o široká prkna, která jsou stabilnější a vhodnější pro začátečníky. Jsou ale pomalejší.
Pádlo a typy pádel
Důležitou součástí paddleboardingu, pokud zrovna nemáte paddleboard s motorem, je také pádlo. Bez něj byste se daleko nedostali. Pro co nejpříjemnější jízdu je dobré, když je pádlo dostatečně dlouhé. Pokud bude jedno pádlo používat více lidí, je vhodné, aby bylo možné jeho výšku nastavit. I když pádlo dostanete obvykle jakou součást balení, ne vždy je dostatečně kvalitní nebo vám nemusí zcela vyhovovat. V takovém případě se můžete rozhodnout dokoupit si pádlo nové. A tu zjistíte, že je z čeho vybírat.
Jak vybírat délku pádla?
- Pádlo by mělo být delší o 15 až 30 cm, než je výška uživatele
- Pokud je délka pádla zvolená špatně, hrozí špatné držení těla, nekomfortní jízda a také nižší spalování kalorií
- Delší jsou pádla, která slouží k dosažení vyšších rychlostí, avšak do vln se hodí kratší pádla
Jaký zvolit typ pádla?
Z hlediska toho, z kolika kusů se pádlo skládá, můžeme odlišovat rozkládací a fixní pádlo. To rozkládací využívají spíše začátečníci. Právě u nich je možné nastavit délku. To má tu výhodu, že jej může využít několik jezdců. Fixní pádlo používají již zkušení paddleboardisté. Jsou určené pro jednoho jezdce a může být problém s jejich uskladněním. V některých případech můžete koupit dokonce oboustranné pádlo na paddleboard.
Z jakého materiálu se pádla vyrábí?
Pádla je obvykle možné vyrábět ze čtyř různých materiálů. Každé pádlo může mít trochu jiné vlastnosti. Liší se pak samozřejmě také cenou. Pokud se stane, že se pádlo dostane nedopatřením do vody, vzhledem k použitým materiálům se neponoří. Minimálně půl hodiny by mělo plavat na hladině, bez ohledu na to, jaký materiál zvolíte. Během používání se ale voda může dostat dovnitř pádla. Myslete proto na to, abyste ji vylévali.
- Hliníkové pádlo na paddleboard – tento lehký kov se může pochlubit vysokou odolností. Obvykle je používán v kombinaci s plastem. Hodí se zejména pro začátečníky.
- Laminátové pádlo na paddleboard – i nyní jde o lehké pádlo, které je možné nastavit na požadovanou výšku. Používají je zejména mírně pokročilí jezdci.
- Bambusové pádlo na paddleboard – i toto pádlo se vyznačuje nízkou hmotností a je možné nastavit jeho délku. Používají ho středně pokročilí jezdci.
- Karbonové pádlo na paddleboard – je ze všech nejdražší. Vyrobeno je z uhlíkových vláken, takže disponuje nízkou hmotností a dlouhou životností. Využívají ho zejména pokročilí jezdci a závodníci.
Pojistné lanko (leash) a jeho typy
Pojistné lanko, které často najdete pod označením leash, patří mezi bezpečnostní prvky paddleboardů. V případě, že z paddleboardu spadnete, prkno vám neuplave, protože jste s ním propojeni – máte jej přivázáno na noze. Odborníci doporučují vždy toto lanko používat, bez ohledu na to, zda jste na klidné vodě nebo rozbouřené řece. Některé země dokonce uvažují o tom, že by nošení pojistného lanka mělo být povinností každého jezdce.
Vzhledem k tomu, že se jedná o tak důležitou součást vybavení každého paddleboardisty, je vhodné o něm něco vědět. Dělit je můžeme na kroucené nebo rovné lanko.
- Kroucené lanko – hodí se spíše na klidnější vodu, nachází se na plováku. Nemělo by se vám podařit zamotat pádlo do tohoto lanka.
- Rovné lanko – své využití má zejména na bouřlivějších vodách. Je ponořené ve vodě, takže paddleboardista se může svobodně pohybovat po celém povrchu plováku.
Nosnost
Místo nosnosti se někdy uvádí jen výtlak, což je hodnota, která odpovídá objemu vytlačené vody. To je ale možné spočítat. Vždy stačí odečíst 30, abychom získali z výtlaku nosnost. Pokud výrobce uvádí výtlak 300 litrů, pak jeho nosnost je 270 kilogramů. Nejmenší paddleboardy mají výtlak nižší, než 200 litrů. Ideální hodnoty pro univerzální použití jsou ale kolem 300 litrů. Největší prkna mohou mít výtlak větší než 350 litrů.
Nosnost uvádí, kolik kilogramů plovák unese, než dojde ke změně jeho tvaru a ke změně jeho stability. Ideální je nechat si rezervu a koupit si prkno s nosností větší, než je vaše hmotnost. Není ale vhodné, aby byl rozdíl příliš markantní, protože tím ztrácíte kontrolu ovladatelnosti prkna. Výjimkou jsou rodinné paddleboardy, které hodlá využívat celá rodina.
Objem
Čím vyšší je objem paddleboardu, tím vyšší je také jeho nosnost. Objem se vyjadřuje v litrech a v podstatě se jedná jen o jiné vyjádření hmotnosti.
Hmotnost
Hmotnost paddleboardu vám může usnadnit jeho přenášení a manipulaci s ním. Nižší hmotností disponují nafukovací paddleboardy. Platí, že čím nižší je hmotnost, tím snadnější je manipulace s deskou na vodě.
Vhodné příslušenství k paddleboardu
Na pádlování samotném není nic složitého a zvládne je každý bez problémů. To nejtěžší na paddleboardingu je udržování rovnováhy. Nicméně i s tímto problémem si řada uživatelů obvykle velmi rychle poradí. Začít s paddleboardingem je tedy jednoduché, pokud máte všechno potřebné vybavení. To je obvykle součástí balení. Existuje ale i příslušenství, které si můžete dokoupit. Do této skupiny patří:
- Pádlo – obvykle je součástí balení, ale jak už bylo řečeno, toto univerzální pádlo nemusí vyhovovat každému. Proto jsou na trhu dostupná pádla k dokoupení zvlášť.
- Vodotěsný vak – někdy je označován též jako voděodolný obal. Hodí se pro uskladnění věcí, které nechcete nechat na břehu, zatímco budete na vodě. Do tohoto vaku můžete bez problémů vložit třeba peněženku nebo mobilní telefon. Pokud je vak dostatečně kvalitní, měly by zůstat suché.
- Vesta – na paddleboarding rozhodně nepotřebujete žádné speciální oblečení. Doporučuje se ale nošení vesty, která může zvýšit vaši bezpečnost, zejména v případě náhlé nepřízně počasí. Vestu vybírejte tak, aby vám v žádném případě nezavazela v pohybu a přitom dobře držela na těle.
- Pumpička – většina výrobců nabízí pumpičky k paddleboardům zdarma. Mělo by být samozřejmostí, že tyto pumpičky budou kompatibilní. Pro nafukování paddleboardu je třeba dosáhnout poměrně vysokého tlaku, takže ne každá pumpička je vhodná. To si zkontrolujte v návodu na použití svého paddleboardu.
- Plachta – pokud je paddleboard vybaven možností připevnit plachtu, která vám bude simulovat surfování nebo windsurfing, pak je obvykle součástí balení. Dojde-li však k jejímu poškození nebo nevyhovuje-li vám kvalita stávající plachty, nic vám nebrání dokoupit si plachtu novou.
- Oblečení – na paddleboarding nepotřebujete žádné speciální oblečení. Někteří uživatelé se ale mohou rozhodnout investovat do speciálního oblečení, které je vhodné jak do vody, tak pro pobyt na souši – a někdy dokonce vycházku do města.
Tipy, jak bezpečně a správně jezdit na paddleboardu
Paddleboarding patří k nenáročným sportům. Přesto však existuje několik základních tipů, které byste pro provozování této aktivity měli vždy dodržovat:
- Vždy používejte leash (pojistné lanko). I když se v současné době jedná pouze o doporučení, odborníci se shodují na tom, že by mělo jít o povinnost. V řadě případů vám totiž pojistné lanko může dokonce zachránit život
- Vhodné je použití plovací vestu, a to i přesto, že se můžete řadit mezi zdatné jezdce
- Větší zábavy si užijete, pokud budete pádlovat společně se svými přáteli. Je to důležité také z hlediska bezpečnosti
- Nepádlujte v blízkosti plavců nebo ostatních plavidel. Dívejte se vždy dopředu na cestu, kudy chcete jet a snažte se vyhodnotit případná nebezpečí. Například ze skryté zátoky může vyplavat plavec nebo jiné plavidlo
- Pokud patříte mezi příznivce adrenalinového sjíždění – například řek – doporučuje se nošení vodácké helmy. Opět se nejedná o povinnost, nicméně tato maličkost vám může v mnohých případech zachránit život
- Pokud se chystáte provozovat paddleboarding na moři, nechte si poradit od místních obyvatel. Rozhodně byste se měli informovat o tom, kdy nastává příliv a odliv. Kontrolujte počasí a na velké vlny se nepouštěje, pokud nemáte dostatek zkušeností
Půjčovna paddleboardů
Některé větší přehrady u nás nebo také oblíbená turistická stanoviště u moře nabízí paddleboard k zapůjčení za drobnou úplatu. Můžete si zde vyzkoušet, jak vám paddleboarding bude sedět. V některých případech můžete narazit nejenom na klasické různé tvary prken, ale třeba také na elektrický paddleboard, jehož cena se může pohybovat v desetitisících korun. Ideální jsou pro nesportovce, kteří si ale chtějí užít krásy jízdy na vodní ploše.
Pokud jste na paddleboardu nikdy nestáli, měli byste zvolit co nejširší prkno. To vám sice neumožní nejrychlejší jízdu, rozhodně však bude nejstabilnější. Při rozjezdu se nestyďte začínat v kleče a uprostřed plováku. Jakmile získáte lepší stabilitu, můžete se pomalu postavit na nohy. Kolena mějte mírně pokrčená. Při jízdě střídejte strany i ruce – což vám ostatně umožní jízdu dopředu. Pro efektivnější procvičení celého těla nepádlujte pouze pažemi, ale celým tělem. Díky tomu můžete dosáhnout i větší rychlosti, zároveň nepřetížíte pouze ruce.
Nejznámější výrobci paddleboardů
Na kvalitě paddleboardu může v náročných podmínkách záviset celý váš život. Vzhledem k tomu, že se obvykle pouštíte do delších cest po vodní hladině, je důležité, aby váš paddleboard disponoval určitou mírou spolehlivost. Tu vám může zajistit váš vlastní průzkum, recenze ostatních uživatelů, určitá cenová hranice nebo renomé, kterým se může pochlubit určitý výrobce. Níže uvádíme nejznámější výrobce paddleboardů, a aspekty, které od nich můžete očekávat.
Paddleboardy Aqua Marina
Jedná se o jednoho z nejznámějších výrobců paddleboardů vůbec. Narazit můžete na několik různých typů paddleboardů, včetně těch závodních. Obvykle se však jedná pouze o nafukovací prkna, takže pokud toužíte po pevných, budete se muset porozhlédnout jinde. Najdete zde paddleboardy v různých cenových relacích.
Paddleboardy Aquatone
Značka Aquatone se soustředí zejména na prodej paddleboardů v nižších cenových relacích. Najít ale můžete i několik ze střední cenové hranice. V nabídce tohoto výrobce bohužel taktéž nenajdete žádný pevný paddleboard. Typově se většinou jedná o allround nebo touring paddleboardy.
Paddleboardy Bestway
V nabídce výrobce bestway můžete narazit zejména na levnější produkty, obvykle pod deset tisíc korun. Narazit ale můžete také na (velmi) omezenou nabídku pevných paddleboardů. Cenová dostupnost ale může být někdy vykoupena nižší životností výrobku. Prkna této společnosti jsou určena zejména pro začátečníky a nenáročné uživatele.
Paddleboardy Gladiator
Gladiator patří mezi nejkvalitnější výrobce paddleboardů vůbec. Můžete je koupit zejména ve středních a vyšších cenových relacích, spolehnout se ale můžete na jejich kvalitu. Různé typy paddleboardů si můžete vybírat v závislosti na svých požadavcích.
Paddleboardy Zray
Tato značka nabízí paddleboardy v různých cenových relacích. Koupit můžete zejména nafukovací paddleboardy, ale všech různých typů. Pokud byste byli omezeni pouze na výrobky této společnosti, je velmi pravděpodobné, že byste si vybrali paddleboard, se kterým byste byli spokojeni.
Paddleboardy Meatfly
Prkna střední cenové kategorie jsou hlavní nabídkou této společnosti. Spolehnout se můžete na jejich kvalitu a zajímavý design. Co se týká šíře nabídky, není ale moc z čeho vybírat.
Kde koupit paddleboardy? Navštívit můžete různé prodejny se sportovním zbožím a zboží si vyzkoušet rovnou. Nebo můžete využít internetových obchodů, kde vám bude nabídnuta širší nabídka produktů a často také za lepší ceny. Zde je výčet nejznámějších výrobců a prodejců paddleboardů.
Paddleboardy Decathlon
V nabídce tohoto obchodu s cenově dostupným sportovním zbožím jsou pevné i nafukovací paddleboardy. Filtr není nijak podrobný, takže budete muset projít jeden výrobek po druhém, abyste si splnili své základní požadavky. Vybírat můžete z několika cenových relací. Dostupné jsou dokonce i paddleboardy na elektrický pohon.
Paddleboardy Lidl
I u této společnosti můžete koupit paddleboard. Nabídka je ale velmi omezená, takže podrobnější filtr (který není obsažen) by byl zbytečný. U Lidlu se ale můžete spolehnout na dobrou kvalitu za příznivou cenu, což je důvod oblíbenosti této značky.
Paddleboardy Heureka
Právě na tomto srovnávači najdete nejrozsáhlejší nabídku paddleboardů nejrůznějším výrobců či prodejců. Nakupovat můžete v různých cenových relacích. Filtr je velmi podrobný, takže se vám snadno podaří vyjmout z nabídky pouze ty výrobky, o které máte zájem. To může váš výběr značně usnadnit.
Cenové relace paddleboardů
Paddleboardy můžete zakoupit s cenou i pod 6 tisíc korun nebo dokonce i nad 60 tisíc korun. V čem spočívají rozdíly v jednotlivých cenových relacích? Vzhledem k tomu, že paddleboard si kupujete klidně i na deset let, nevyplatí se na něm příliš šetřit. Na druhou stranu ale nechcete také přeplatit.
- Do 10 000 Kč – obvykle se jedná o paddleboardy pro univerzální použití. U těchto prken se nemůžete spoléhat na dlouhou životnost. Většinou dostanete vše, co je k paddleboardingu potřeba, tedy prkno, pádlo a pumpičku. Určena jsou pro začátečníky a rekreační použití. Na pevný paddleboard v této cenové hladině nenarazíte. Počítejte s nosnosti okolo 120 kilogramů, které nejsou již vhodné například pro stokilové osoby. Čím více se cena blíží deseti tisícům, tím kvalitnější technologie můžete dosáhnout – výjimkou nejsou například dvouvrstvé paddleboardy.
- Do 20 000 Kč – v této cenové relaci můžete narazit na kvalitní paddleboardy, které využijí i náročnější uživatelé. Jejich nosnost je obvykle kolem 150 kilogramů, takže může odpovídat většině postav. Typově je nabídka rozšířena také na paddleboardy wind, závodní i ty pro rybáře nebo na jógu. Obvyklé je minimálně dvouvrstvé provedení. Spolehnout se můžete na kvalitu materiálů a vybírat můžete také z pevných prken.
- Nad 20 000 Kč – v této nabídce najdete závodní i motorové paddleboardy. Některá prkna v této cenové kategorii se mohou prodávat bez pádla, takže si to dobře zkontrolujte. Kvalitní pádla nakoupíte s cenou nad 1 000 Kč. Tato kategorie je určena pro ty, kteří to s paddleboardingem myslí vážně – například tedy závodníci. Paddleboardy v této cenové relaci se mohou pochlubit dlouhou životností a skvělými vlastnostmi.
Nejčastější otázky při výběru Paddleboardu
Pokud nepatříte k typům, kteří u vody rádi leží, ale radši trávíte čas aktivním odpočinkem, je paddleboard tím pravým pro vás. U této činnosti můžete zároveň relaxovat a spalovat kalorie, objevovat různá zákoutí oblíbené vodní nádrže a zlepšovat si fyzickou zdatnost. Paddleboarding si osvojí každý, bez nutnosti placení instruktážních kurzů.
Výhodou nafukovacích paddleboardů je to, že je můžete snadno složit a přenášet. Pokud jej chcete vyfoknout, položte jej horní stranou dolů a nechte jej oschnout. V případě, že používáte středovou ploutev, odšroubujte ji. Poté můžete začít vyfukovat. Pro vyfukování rolujte paddleboard ze strany, kde se nenachází ventil.
Větší oblíbenosti se těší nafukovací paddleboardy, které jsou vhodnější pro přenášení. Můžete je sbalit do batohu a pohodlně s nimi cestovat, klidně i hromadnými dopravními prostředky. Je ale snadnější je poškodit a disponují kratší životností, než pevné paddleboardy.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.