Obsah testu
Srovnali jsme 6 nejlepších stolních pásových brusek na dřevo i kov a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat tu nejlepší přesně pro vaše účely.
TEST: 6 nejlepších pásových brusek
Recenze pásových brusek
Recenze Makita 9404J
Pásová bruska Makita 9404J patří do kategorie dražších profesionálních produktů, které ocení zejména náročnější kutilové a řemeslníci používající tyto stroje denně nebo pravidelně. Poznat je to už na silném motoru s příkonem 1010 W, který umí roztočit brusný pás v rozmezí rychlostí 210 až 440 metrů za minutu, podle toho, jak si je nastavíte. Také šířka brusného pásu je větší, než je obvyklé u levných hobby produktů, konkrétně je to 100 mm, délka je potom 610 mm.
S touto pásovou bruskou se velmi dobře pracuje, což je dáno už celým návrhem tohoto profi nástroje. Brousit je možno například až po okraj obráběného materiálu. Brusný pás je pevně zafixován a bez rizika sklouznutí z válců. Počítat musíte s vyšší hmotností 4,7 kg, která je dána právě robustním provedením, což je asi jediný možný zápor tohoto stroje. Na druhou stranu takto výkonnou brusku si budete pořizovat spíše na hrubou práci, kde vám vyšší hmotnost přijde vhod.
- Výkon
- Regulace otáček
- Profesionální stroj špičkové kvality
- Potenciálně vyšší hmotnost
Recenze Makita 9911
Pásová bruska Makita 9911 patří mezi modely ze střední cenové hladiny mezi ručními pásovými bruskami. Příkon zařízení je 650 W, což jej řadí k těm méně výkonným, ale pro běžné použití v garáži u domácího kutila je to dostatečné. Rychlost brusného pásu je zde nastavitelná, a to od 75 do 270 metrů za minutu. Díky nízkým otáčkám zvládnete s touto bruskou i jemnější práci, což se leckdy může hodit. Brusný pás má šířku 76 a délku 457 mm.
Ačkoliv se jedná o klasickou ruční pásovou brusku, tak je možno ji díky upevňovacím svorkám použít zároveň jako brusku stolní. Svorky ale nenajdete v balení a je nutno je dokoupit. Na brusce se nám líbilo snadné nasazování brusného pásu pomocí jediné páčky a funkce, jako je automatické vystředění brusného pásu. Na konstrukci japonského výrobce je znát také kvalita, která je patrná už na hliníkové řemenici. Součástí dodávky je brusný pás, ocelová přítlačná deska a prachový vak.
- Kvalita konstrukce
- Regulace otáček
- Možnost upevnit ke stolu
- Upevňovací svorky nejsou součástí balení
Recenze Bosch PBS 75 A
Pásová bruska Bosch PBS 75 A je zástupcem nižší střední třídy a patří tak do kategorie velmi oblíbených kvalitnějších produktů pro běžné použití. Příkon je 750 W, což zaručuje solidní výkon pro brusný pás o běžné šířce 75 mm a délce 533 mm. Výkon je dostatečný pro otáčky o rychlosti v rozmezí od 200 do 350 metrů za minutu. Hmotnost zařízení je přijatelných 3,5 kg.
Na první pohled kvalitní bruska známého výrobce potěší dobrým provedením a poctivými materiály. Dostatečný výkon i možnost regulace otáček zajišťuje kvalitní odebírání materiálu. Pozor na to, že některá provedení této brusky nemusí regulátor otáček obsahovat a rozdíl je jen v dodatečném číselném typovém označení. K dispozici je sběrač pilin a prachu, který by mohl být větší. Delší by mohl být také kabel. Zařízení je možno uchytit k pracovnímu stolu přes držák, který je potřeba si zakoupit samostatně, nicméně vzhledem k ceně brusky je pochopitelné, že v dodávce není.
- Poměr cena/výkon/kvalita
- Regulace rychlosti
- Možnost uchytit ke stolu přes držák
- Nic významného
Recenze Bosch GBS 75 AE
Pásová bruska Bosch GBS 75 AE Professional 0.601.274.708 je z profesionální řady produktů firmy Bosch, jak již napovídá samotný název. Přesto se jedná o brusku spíše ve střední cenové relaci. Příkon brusky je 750 W a jistě vás osloví svou robustní konstrukcí, která se nějak zásadně neprojevila na váze a bruska má stále příjemných 3,4 kg. Brusný pás je o šířce 75 mm a délce 533 mm. Pás se pohybuje rychlostí 200 až 330 metrů za minutu, dle nastavení regulátoru otáček.
Od profesionálních produktů se čeká dostatečný výkon a schopnost pracovat pod zátěží dlouhodobě. To tato bruska splňuje a zvládá. V balení naleznete kromě samotné pásové brusky také grafitovou desku, pás brusné tkaniny a sáček na prach. Při registraci výrobku lze získat 3 roky prodlouženou záruku. Co bychom možná mohli vytknout je subjektivně vyšší hlučnost, ale při práci s bruskou je i tak obvykle vhodné používat ochranné pomůcky sluchu.
- Kvalita provedení profesionální řady
- Poměr cena/výkon
- Prodloužená záruka
- Vyšší hlučnost
Recenze Parkside PBSD 900 A1
Pásová bruska Parkside PBSD 900 A1 je tady hlavně pro hobby použití, což je patrné už z její nejnižší cenové kategorie. Tato opravdu levná pásová bruska zároveň patří mezi velmi populární produkty a může být při ruce v dílně každého kutila, který nemá zvláštní nároky. Zaujme vysoký jmenovitý příkon 900 W, který slibuje také dostatek výkonu. Pás má standardní rozměry 75 mm na šířku a 533 m na délku. Otáčky lze regulovat v 6 rychlostech. Hmotnost je velmi pěkné 3 kg.
Velmi dobře je zvládnutá ergonomie tohoto přístroje, který se příjemně drží a v kombinaci s nižší hmotností je radost s ním pracovat. Navíc umožní dostat se i do užších míst. V balení najdete vak na prach, adaptér s redukcí pro napojení externího odsávání prachu, brusný pás, a dokonce dvojici svěrek pro uchycení ke stolu. S ohledem na cenu je potenciálním rizikem nižší životnost a v tomto směru není šťastná také absence tepelné pojistky. Motor se tak může snadno přehřát, což má právě na životnost vliv.
- Cena
- Ergonomie
- Svěrky pro uchycení ke stolu v balení
- Chybí tepelná pojistka
Recenze Stanley FMEW204K
Pásová bruska Stanley FMEW204K je hobby produkt za rozumnou cenu a s velkým výkon. Ten naznačuje i hodnota příkonu 1010 W. Potěší plynulá regulace otáček kolečkem od 190 so 380 metrů za minutu. Brusný pás má rozměry 75 mm na šířku a 533 mm na délku, tedy zcela standardní v této kategorii ručních pásových brusek. Hmotnost zařízení je o něco vyšší, ale nic, na co by se nedalo zvyknout.
Přes svou příznivou cenu vás překvapí robustní konstrukce, která si na první pohled nezadá s dražšími výrobky. Spolu s pásovou bruskou dostanete také transportní kufřík, který vám pomůže ochránit zařízení před prachem a náhodným poškozením, pokud jej právě nepoužíváte. Díky možnosti nastavit na brusce relativně nižší otáčka, je vhodná také na jemnější dobrušování. Součástí balení je prachový vak i brusný pás. Bruska umožňuje obouruční úchop, takže i ergonomie je velmi dobrá. Rukojeť je pryžově měkčená.
- Poměr cena/výkon
- Kvalita konstrukce
- Plynulá regulace otáček
- Vyšší hmotnost
Nejprodávanější pásové brusky 2025
Pásová bruska je stroj, který se může hodit každému kutilovi nebo každému kdo se zabývá výrobou ze dřeva. V závislosti na brusném pásu ale můžete pásovou bruskou opracovávat třeba také kovy. V základním provedení se používá hlavně pro hrubé brusné práce, kdy potřebujete zbrousit více materiálu co nejrychleji.
Ještě před tím, než se ale pustíte do volby vhodné pásové brusky, tak si určitě položte některé základní otázky, které vám pomohou vybrat ten správný stroj pro vaši práci. Zaměřte se zejména na následující:
- Jaký typ pásové brusky hledáte – pokud pracujete s velkým kusem materiálu, třeba s dlouhými prkny, jako je broušení palubek nebo podlahy z tvrdého dřeva, je potřeba s bruskou pohybovat, takže se rozhodněte pro ruční model pásové brusky, které probíráme v našem testu. U menšího obrobku musí bruska při manévrování s pracovním materiálem stát pevně uchycená, takže nejlepší volbou je stolní model. Některé ruční modely lze uchytit přes svorky nebo stojan ke stolu a vyrobit si tak s určitými kompromisy (třeba velikost pásu) stolní řešení.
- Jaký výkon by měla pásová bruska mít – výkon se odvíjí částečně od příkonu zařízení a je vždy o něco nižší. Ruční pásová bruska mívá příkony v rozmezí od 400 do 1200 W. Obecně platí, že byste se měli dívat na zařízení nad 600 W, pokud chcete opravdu schopného pomocníka. Čím vyšší výkony, tím zpravidla lze nastavit vyšší otáčky a bruska zvládá náročnější práci. Pro běžné drobné domácí práce ale většinou zařízení nad 1000 W nejsou vůbec potřeba.
- Jakou máte potřebu regulace otáček – některé pásové brusky mají pouze jednu rychlost, jiné mají více možností nastavení převodů. Ruční modely mohou mít proměnnou rychlost citlivou na míru přítlaku. Určitě je dobré dnes vsadit na model s regulací, protože to zvyšuje využitelnost přístroje a umožňuje brousit rychle a nahrubo nebo jemněji.
- Kolik jste ochotni do pásové brusky investovat – cena se odvíjí od konstrukčního provedení. Modely pro začátečníky jsou k dispozici od jednotek tisíců a v podstatě už lehce nad 1 000 Kč u nejlevnějších ručních modelů. Profesionální nástroje na vysokou zátěž mohou stát i okolo 10 000 Kč.
V rámci našeho průvodce, jak vybrat pásovou brusku, si ještě dále rozebereme podrobněji odpovědi na jednotlivé otázky. Zodpovíme si i řadu dalších důležitých aspektů výběru, které byste neměli opomenout.
Typy brusek
Bruska jako nástroj je obecně docela široký pojem. Nemusí umět pouze brousit, ale často také třeba řezat. Hodně vždy záleží od konstrukčního provedení brusky, podle čehož pak dělíme brusky na různé typy. Pásová bruska, kterým se věnuje naše recenze, je pouze jedním z těchto typů. Pojďme si pro úplnost a pro přehled říci pár slov k jednotlivým typům brusek:
- Úhlová bruska – nejběžnější typ brusky, který je dobře znám pod lidovými názvy flexa nebo rozbrušovačka. Má ji doma prakticky každý, kdo má dům nebo dílnu a občas chytne do ruky nějaké nářadí. Velmi často se používá na řezání různého materiálu, včetně kovů, dlažby, cihel apod. Vždy záleží na osazeném kotouči. Jedná se tedy o kotoučové provedení, které má vysoké otáčky a je s tím potřeba počítat. Při řezání hrozí spálení řezaného předmětu.
- Vibrační bruska – další typický model, který v tomto případě slouží hlavně pro jemné broušení. S touto bruskou brousíme rovné plochy, které jsou opracovávány vibrační deskou s brusným papírem. Princip je tedy založen na kmitání brusné desky vysokou rychlostí, tedy vlastně na vibracích. Podle typu brusného papíru lze použít na různé materiály. Není ovšem vhodná na sádrokarton, a to kvůli jemnému prachu, který může poškodit motor.
- Excentrická bruska – velmi podobným způsobem jako vibrační bruska, pracuje také excentrická bruska. Brusná plocha je však kruhového tvaru a při vibracích zároveň opisuje kružnici, což je hlavní rozdíl oproti klasické vibrační brusce. Velmi dobře se hodí třeba na odstraňování starého laku.
- Sanační bruska – můžete ji znát také pod názvem bruska na beton. Jedná se o brusku s výkonným motorem a větším kotoučem. Zajímavou vlastností této brusky je schopnost udržovat stále stejné otáčky, i když se mění přítlak. O to se stará pokročilá elektronika.
- Bruska na sádrokarton – specializovaný typ brusky je bruska na sádrokarton, která se používá pro broušení velkých ploch sádrokartonu. Bývá umístěna na dlouhé teleskopické rukojeti, díky čemuž se lze se strojem dostat například i ke stropu a podobně. Pro toto zařízení je typická vyšší ochrana motoru proti jemnému prachu, ale i zde je potřeba počítat s odsáváním.
- Kotoučová bruska – tyto brusky se nejčastěji vyskytují jako stolní typy, na které se osazují kotouče o různé zrnitosti, v závislosti na tom, jaký materiál potřebujete brousit. Výhodou je zejména přesné vedení kotouče, které uplatníte při přesnějším broušení, leštění nebo ostření různých předmětů.
- Přímá bruska – výhodou přímé brusky je práce na špatně dostupných místech a zákoutích. Velice často se taková bruska používá na detaily. A jedná se o brusky spíše nižších výkonů, protože brusná plocha není velká, takže to ani není třeba. Dosahují zpravidla vysokých otáček.
- Pásová bruska – právě tento typ je předmětem našeho testu. Klasická pásová bruska se používá hlavně tam, kde potřebujeme rychle ubrat hodně materiálu, což znamená na hrubší práce. Používá se na dřevo, ale také na plasty nebo neželezné kovy. Brusný pás je natažený mezi dvěma válci. Podrobněji se na tento typ brusky zaměříme dále v rámci celého našeho průvodce.
Po obecném úvodu k bruskám nyní již na následujících řádcích přejdeme blíže k pásové brusce jako takové. Právě ta nás bude v rámci naší recenze a průvodce výběrem, jak vybrat pásovou brusku, zajímat nejvíce.
Typy pásových brusek
Pásová bruska používá k broušení materiálu brusný pás natažený na dvojici válců. Mezi provedeními pásových brusek jsou různé rozdíly, které je mohou rozdělovat do dalších kategorií. Základními typy však jsou:
- Ruční pásové brusky
- Stolní pásové brusky
Který model zvolit? V rámci našeho testu jsme se zaměřili na ruční modely, ale určitě je vhodné si popsat jejich výhody a nevýhody a porovnat je se stolními modely, abyste měli jasno, který typ konstrukce je pro vás lepší.
Ruční pásové brusky
Jejich hlavní výhodou je, že jsou kompaktnější. To znamená méně místa pro skladování a méně potřebného prostoru při práci. Toto řešení je přenosné a může nabídnout i AKU verzi, i když v rámci naší recenze se zaměřujeme na rozšířenější a výkonnější modely s elektrickým kabelem.
Šířka pásu se liší model od modelu, ale u zařízení do ruky jsou typicky užší než u stolních modelů. Na rozdíl od stolních modelů manipulujete s bruskou, nikoliv s předmětem. Sběr prachu je u tohoto typu pásové brusky omezen na hadicový nástavec. Některé ruční pásové brusky lze uchytit ke stolu a udělat z nich provizorní stolní brusku, ovšem s omezeními, které vyplývají z konstrukce (šířka pásu atd.).
Stolní pásové brusky
Stolní, někdy také stacionární tedy pevné provedení, vám umožní využít podporu stolu. To poskytuje přesnější výsledky, včetně broušení zkosených hran. Obráběný kus je potřeba vzít k brusce, takže nemůžete pracovat s tak velkými předměty a deskami. Tento typ pásové brusky je výhradně na napájení ze sítě, a to už s ohledem na vyšší záběr a poskytované výkony.
Tyto typy brusek mají typicky širší pásy, protože nabízejí lepší kontrolu broušení díky pevnému uchycení k základně. Konstrukce umožňuje i výkonnější odsávání prachu u stolních modelů.
Důležité parametry
V následující části našeho průvodce se podíváme na jednotlivé důležité parametry, které byste neměli opomenout při výběru pásové brusky. Ke každému aspektu výběru si něco řekneme.
Příkon a výkon
Tyto dvě veličiny se často chybně zaměňují. Příkon je množství energie, které si zařízení odebere z elektrické zásuvky, a protože přenos energie není nikdy ideální, nemůže příkon odpovídat výkonu. Výkon je vždy nižší hodnota. Výkon bohužel často nebývá přímo uveden a výrobci uvádějí častěji hodnoty příkonu.
Pokud hledáte dostatečně výkonnou pásovou brusku, je vhodné vybírat v kategorii 600 až 800 W příkonu. Existují také pásové brusky, které mají příkon přesahující 1 000 W, přičemž se typicky jedná o profesionální stroje a pro běžné domácí použití je to možná až zbytečné. Naopak příliš nedoporučujeme jít pod hodnoty 500 W, což už může být na pásovou brusku nedostatečné.
Pohon
Pohon pásových brusek zajišťuje elektromotor. Drtivá většina klasických ručních pásových Brousek je napájená z elektrické sítě kabelem, existují ale také akumulátorové modely, které ale typicky dosahují nižších výkonů. U akumulátorové brusky je vhodné volit modely, které mají aspoň 18V baterii. Stolní pásové brusky jsou vždy napájeny kabelem ze sítě.
Regulace otáček
S pohonnou jednotkou pásové brusky do značné míry souvisí také regulace otáček. Dříve nebyla regulace otáček úplně běžnou záležitostí, ale dnes ji obsahují i mnohé levné modely. Regulace otáček může být v různém provedení:
- Několik volitelných rychlostí
- Plynule ve stanoveném rozsahu
Hlavně levnější pásové brusky s regulací otáček mívají regulaci po několika krocích, kdy si vybíráte několika rychlostí. Většinou je to dostatečné, ale pokročilejší stroje vám nabídnou i zcela plynulou regulaci otáček prostřednictvím voliče v určitém rozsahu otáček od minimálních po maximální.
Regulace otáček je důležitá proto, že pokud brousíme nahrubo, používáme často otáčky nejvyšší, ale pokud chceme brousit jemněji pro doladění některých ploch, je vhodné si otáčky snížit, aby bruska neměla takový záběr materiálu.
Brusný pás a jeho rozměry
Každá pásová bruska je vybavena brusným pásem, který je potřeba upevnit na dvojici válců. Tyto brusné pásy, a hlavně jejich struktura brusného povrchu, se liší podle toho, zda budeme chtít brousit:
- Dřevo
- Kov
Právě dřevo a kovy jsou nejčastější materiály, které pásovou brusku budeme chtít opracovávat a podle toho musíme zvolit vhodný brusný pás. V balení s pásovou bruskou zpravidla najdete základní brusný pás, který bývá nejčastěji na dřevo.
Obvykle se rozměry brusného pásu pro ruční pásovou brusku pohybují okolo 75 mm na šířku, přičemž délka může být individuální v závislosti na rozměrech pásové brusky. Profesionální modely mohou nabídnout třeba až 100 mm. Pokud chcete širší brusnou plochu, je potřeba volit stolní pásovou brusku.
Odsávání prachu
Pásové brusky produkují velké množství prachu. Všechny se pokoušejí o určitou kontrolu uvolňování prachu do vzduchu, ale žádná metoda není zcela účinná. Obvykle se lze setkat s variantami:
- Prachový vak
- Adaptér na externí odsávání
Nejjednodušší řešení je prachový vak, který je ale také nejméně účinný. Sofistikovanější produkty kombinují prachový vak s adaptérem na externí odsávání, což je vlastně otvor, na který lze připojit dílenský vysavač. Tato varianta samozřejmě bude v praxi mnohem účinnější.
Hmotnost
Pokud si plánujete pořídit ruční pásovou brusku, je potřeba počítat s tím, že je to zařízení určené k manipulaci v rukou. Důležitou roli tak určitě bude hrát hmotnost. Většina pásových brusek se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 kg, což se hlavně u horní hranice nemusí jevit jako úplně málo.
Na druhou stranu, při práci s pásovou bruskou je dobré mít určitou jistotu úchopu zařízení, a také určitý přítlak. K tomu právě dopomáhá vyšší hmotnost. Těžší pásová bruska tak v konečném důsledku nemusí být na škodu, ale vždy je to velmi individuální a záleží také na tom, na jakém projektu právě s pásovou bruskou pracujete.
Ergonomie
Při práci s pásovou brusku je důležitá také ergonomie, proto volte přístroje, které mají měkčené rukojeti a obecně povrchy tlumící vibrace při práci. Některé ruční pásové brusky jsou určeny pouze pro ovládání jednou rukou, ale většinu lze držet obouruč, což je také daleko vhodnější a jistější.
Výhodou mohou být také nastavitelné rukojeti a existují i pásové brusky, které jsou uzpůsobeny pro leváky. Zajímat vás může také jednoduchost upínání brusného pásu a ochrana proti sklouznutí pásu.
Funkce
Pásové brusky mohou být vybaveny různými funkcemi, které zvyšují jejich bezpečnost a zpříjemňují jejich používání. Mezi ty nejběžnější funkce patří zejména některé z těchto, které si nyní popíšeme:
- Tepelná pojistka – chrání motor před přehřátím a spálením. Zejména u nejlevnějších produktů se může stát, že zde tepelná pojistka chybí. Je to poměrně zásadní nešvar a v dnešní době byste to již neměli akceptovat. Někdy může být označena také jako bezpečnostní pojistka nebo pojistka proti přetížení.
- Upnutí ochrany obličeje – některé brusky mohou být vybaveny systémem, který umožňuje upnutí ochrany proti odlétávání materiálu. Zvyšuje to tak ochranu při používání brusky.
- Ochrana před zpětným rázem – bezpečnost zvyšuje také tento prvek, který vypne brusku, pokud se zařízení zasekne o materiál a hrozí nebezpečí ztráty kontroly a zranění.
- Regulace otáček – této funkci jsme se věnovali již v rámci našeho průvodce výše, přičemž dnes by měla patřit mezi základní výbavu, protože zvyšuje možnosti používání. Některé nejlevnější přístroje regulací však nemusejí být vybaveny.
- Odsávání prachu – rovněž tuto funkci jsme rozebírali v rámci průvodce, přičemž některé brusky nabízejí kromě prachového vaku také možnost napojení externího odsávání, které je typicky účinnější.
- Udržování otáček – kromě regulace otáček mohou být některé brusky vybaveny také systémem udržování otáček, což znamená, že jsou schopny udržet otáčky i při různém přítlaku. Stará se o to typicky pokročilá elektronika.
- Pozvolný náběh – v rámci zvýšení životnosti přístroje mohou být některé brusky vybaveny pozvolným náběhem do otáček. Brusku vždy začněte používat až v plných otáčkách.
Vhodné příslušenství
Pásovou brusku lze doplnit o různé příslušenství, přičemž některé prvky budete muset opakovaně měnit v důsledku opotřebení. Mezi typické příslušenství pásových brusek patří zejména následující:
- Brusný pás – základní prvek pásové brusky, který se časem zkrátka opotřebuje. Potom je potřeba jej vyměnit. Můžete pořídit různé brusné pásy v závislosti na tom, jaký materiál potřebujete brousit, ale rovněž také jakou hrubost brusného pásu požadujete.
- Filtr – pásová bruska bývá většinou vybavena filtrem, který je potřeba rovněž kromě čištění čas od času vyměnit.
- Svorky nebo stojan – mnoho ručních brusek bývá vybaveno možností upnutí ke stolu. Nejčastěji se používá systém svorek, ale často jde také o speciální stojan. Mnohdy nebývají svorky nebo stojan součástí balení, ale je potřeba je dokoupit jako volitelné příslušenství.
- Ochranný kryt – brusky které umožní připevnit ochranný kryt zvýší vaši ochranu obličeje.
- Prachový vak – vak určený pro zachytávání prachu, který bývá často součástí balení, lze zpravidla i dokoupit.
- Ochrana sluchu – při používání pásové brusky lze doporučit ochranná pracovní sluchátka.
- Ochrana dýchacích cest – s ohledem na jemný prach vznikající při broušení, a také s ohledem na ne zcela dokonalé systémy odsávání, určitě stojí za to zvážit při používání pásové brusky také respirátor.
Tipy na používání a údržbu
Pojďme si nyní říci pár rad na používání nebo údržbu pásové brusky. Co je třeba při používání pásové brusky dodržovat, aby vám byla dobrým pomocníkem, odváděla dobrou práci a vy jste postupovali při jejím používání správně.
Používáme pásovou brusku
Nejprve je potřeba říci, že pásová bruska, na rozdíl od jiných specializovaných brusek, se při jemném zpracování dřeva často nepoužívá, protože je zkrátka příliš výkonná. Místo toho jsou pásové brusky ideální pro odstraňování velkého množství materiálu z obrobku, díky čemuž jsou vhodné pro opravy a tvarování výrobků ze dřeva. Používají se třeba na opravy podlah, vybroušení starých skvrn a podobně.
Mějte na paměti, že pásová bruska je výkonný nástroj, který dokáže odstranit velké množství materiálu v krátkém čase. Chcete-li použít pásovou brusku, zapojte ji nebo ji zapněte a nechte brusku rozběhnout do plných otáček. Potom pomalu spusťte brusku k materiálu mírným pohybem vpřed. Pás se při broušení okamžitě „zakousne“ do materiálu, proto je i z hlediska bezpečnosti důležité brusku pevně uchopit, aby se vám nevytrhla z rukou.
Správný způsob broušení s pásovou bruskou
Materiál brousíme vždy po směru vláken dřeva, nikoliv proti vláknům. Ujistěte se také, že brusku nenecháte na jednom místě příliš dlouho, protože se materiál rychle obrousí. Je nutné často a pečlivě kontrolovat, jak při práci postupujete, abyste se vyhnuli náhodnému vytvoření prohlubně, kterou byste pak museli později opravovat. Myslete vždy na to, že na jemné práce hlavně ruční pásová bruska není nejvhodnější nástroj a je lepší použít méně výkonné brusné náčiní.
Údržba pásové brusky
Aby vám pásová bruska dlouho sloužila, je dobré se o ni aspoň trochu starat. V prvé řadě je důležité si přečíst návod k obsluze, kde jsou veškeré pokyny pro údržbu konkrétního modelu pásové brusky. Obecně platí, že po použití je vhodné nářadí okamžitě vyčistit. Dobré je také pravidelné mazání pohyblivých částí, k čemu slouží speciální olej pro nářadí.
Nejznámější výrobci
Bosch
Jedna z nejznámějších značek, která se zabývá nářadím pro kutily i profesionály. Německý výrobce má v nabídce stolní pásové brusky, stejně tak ruční pásové brusky a celou řadu dalších zařízení, které jsou určeny pro broušení materiálu. Nechybí tak bruska vhodná na dřevo i na kov, populární jsou vibrační brusky, kterou najdeme u nejednoho řemeslníka. Hlavní devizou těchto přístrojů je vysoká trvanlivost a vysoká kvalita provedení, která je charakteristická nejen pro profesionální, ale také hobby řady výrobků.
Flex
Produkty této značky se soustředí na elektrické a akumulátorové nářadí vysoké kvality. Jedná se o produkty s německým návrhem, se kterými má firma dlouholeté zkušenosti. V nabídce je celá řada brusek, mezi populární patří vibrační brusky, ale také úhlová bruska nebo stolní pásová bruska. Výrobce klade důraz na kvalitu a dlouhou životnost, ale také na vysoký výkon a užitnou hodnotu svých produktů. Na našem trhu je k dispozici také kvalitní záruční a pozáruční servis.
Makita
Dobře známá japonská značka, která nabízí profesionální i hobby produkty. V obou případech se můžete spolehnout na vysokou kvalitu, která se ale odráží také na vyšší ceně. Produkty tohoto výrobce vám každopádně budou sloužit po dlouhou dobu, přičemž nabízí i zajímavé modely mezi pásovými bruskami. Samozřejmostí je i celá řada dalšího nářadí pro dům, dílnu a zahradu, kde převažují stroje napájené ze sítě nebo stroje akumulátorové.
Bernardo
Značka s historií, která se píše od roku 1979, byla původně založena jako rodinný podnik. Své sídlo měla v rakouském městě Linec a ze začátku se jednalo o maloobchodní firmu, která se specializovala na dodávky strojů a strojního vybavení v rámci Rakouska. Dnes nabízí nejrůznější produkty pro kutily i profesionály, mezi které patří také úhlová bruska, vibrační bruska nebo stolní pásová bruska. Vybírat si můžete zařízení, která jsou vhodná na opracování kovu i dřeva.
Holzmann
Rakouská firma, která se soustředí zejména na obráběcí stroje vysoké kvality s vysokým výkonem a spolehlivostí. Kromě toho vyrábí také celou řadu nářadí zejména pro profesionální účely. V nabídce potom nechybí stolní pásová bruska nebo ruční pásová bruska. Pokud patříte mezi řemeslníky využívající své nářadí každý den a vyžadujete vysokou životnost a trvanlivost, můžete sáhnout právě po produktech tohoto výrobce.
Hecht
Jestliže vás zajímá především příznivý poměr ceny a výkonu, je tady právě tato značka, která nabízí zajímavá cenově dostupná hobby řešení. Populární je tak zejména mezi domácími kutily, přičemž si můžete za slušnou cenu pořídit dobře vybavenou brusku. Nejběžnější jsou vibrační brusky, ale v nabídce jsou také ruční pásové brusky. Stroje této značky se většinou vyznačují dobře promyšleným designem, který zaručuje provozní spolehlivost.
Narex
Tato značka patří mezi výrobce elektrického nářadí, přičemž založena byla v České Lípě už v roce 1943. V současné době je potom součástí holdingu TTS Tooltechnic Systems AG, který je v německých rukou. U těchto produktů se můžete spolehnout na dobrou kvalitu, přičemž pořídíte elektrické i akumulátorové nářadí. Nechybí pochopitelně vibrační brusky, uhlové brusky nebo klasické rozbrušovačky. Pásová bruska lze pořídit i ve stolním provedení.
Einhell
Ať už hledáte ruční pásovou brusku na dřevo nebo na kov, můžete se spolehnout na výrobky této osvědčené německé značky. Zaměřuje se na kvalitní elektronářadí, ale také AKU modely. Velmi často najdete nabídku tohoto výrobce v rámci hobbymarketů, protože i přes slušnou kvalitu patří k těm cenově dostupnějším. Často to bývá horký kandidát na poměr ceny a výkonu v dané kategorii.
DeWalt
Původem americká značka začínala v roce 1924 v Pensylvánii a mezi jejich populární produkty patří elektrický univerzální dřevoobráběcí stroj „Wonder-Worker“, který nabízí hned několik konfigurací. Ve svém sortimentu má ale samozřejmě značka také celou řadu dalších nástrojů, kde nechybí ani elektrické nástroje, a právě pásové brusky. Stolní pásová bruska na dřevo nebo na kov je běžnou součástí nabídky. Výrobce je znám dobrou kvalitou svých produktů a jejich vysokou životností.
Metabo
Bez ohledu na to, zda patříte mezi domácí kutily nebo profesionály, můžete si vybrat u této značky kvalitní pásovou brusku. Řada produktů z profesionální rady splňuje náročné požadavky na výkonnost a odolnost v těch nejtvrdších podmínkách. Německý výrobce působí na trhu elektrického nářadí od roku 1924 a sortiment má velmi rozsáhlý. Proto také pásové brusky pořídíte v různých provedeních a v mnoha modelových řadách.
Extol
Jedná se o českou značku nářadí, která se soustředí hlavně na hobby produkty. Ve svém širokém sortimentu má také pásové brusky. Jelikož se jedná hlavně o elektrické nářadí pro domácí použití, můžete se spolehnout na dobrý poměr ceny a výkonu. Spoleh je také na lokální Český servis, který vám pomůže v případě potíží s produktem. Zajímavostí výrobce je určitě také nářadí, které je vyrobeno speciálně pro ženy.
Scheppach
Německý výrobce je předobrazem tradiční německé preciznosti a vysoké kvality. Jedná se o produkty, na které se můžete za všech okolností spolehnout a nabízejí také profesionální řešení. Patří mezi jednu z nejstarších a nejznámějších německých firem, která se specializuje na výrobu elektrického nářadí a dílenských strojů. Pásová bruska na dřevo nebo stolní pásová bruska čí bruska na kov, to vše je součástí sortimentu.
Parkside
Jedná se o populární značku, která nabídne ta nejlevnější řešení ve všech oblastech elektrického nářadí. Samozřejmě se tak zaměřuje výhradně na hobby produkty, které můžete pořídit za opravdu nízké ceny. Kvalita se může lišit v závislosti na konkrétním modelu. Pro běžné domácí použití však výrobky této značky mohou být zcela dostatečné a někdy jsou zkrátka situace, kdy se nevyplatí investovat více, zejména pokud používáte právě třeba pásovou brusku pouze občasně.
Ryobi
V současnosti tato značka patří do mezinárodní skupiny tak Techtronic Industries (TTI), který patří mezi globální výrobce elektrického a také benzínového nářadí. Elektrické ruční nářadí můžete pořídit s rozumným poměrem ceny a výkonu. Výrobce klade důraz na technologie a inovace, které promítá do svých produktů. Mnoho toho lze pořídit také v sortimentu brusných nástrojů, kde nechybí ani pásová bruska na dřevo nebo na kov. Zvolit si můžete stolní i ruční provedení, přesně podle vašich potřeb.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Lidl
Ačkoliv se nejedná o prodejce s hlavním za měřením na elektrické nářadí, tak v nabídce často najdete levné hobby produkty. Často je tak možnost pořídit například pásovou brusku za velmi nízkou cenu.
OBI
Oblíbený hobby market nabízí širokou škálu elektrického nářadí, kde nechybí pásové brusky, nebo například i stolní pásová bruska. Vybírat si můžete z různých výrobců od těch nejlevnějších až po vyšší kategorie.
Hornbach
Další z oblíbených hobbymarketů, kde je k dispozici široký výběr elektrického nářadí. Populární jsou jak levnější, tak dražší produkty, v závislosti na vašem využití, požadavcích a dalších nárocích.
Bauhaus
Hobby market s velkou nabídkou elektrického nářadí, kde pořídíte rovněž pásové brusky. Ruční pásová bruska na dřevo nebo na kov je zde k dispozici od různých hobby výrobců, kteří se zaměřují na domácí kutily.
Heureka
Pokud si potřebujete srovnání ceny konkrétních modelů pásových brusek v různých obchodech, je vhodné vsadit na srovnávač cen. Bonusem jsou uživatelské recenze, které vám pomohou s výběrem.
Cenové relace pásových brusek
Ceny pásových brusek se liší zejména podle toho, zda si zvolíte hobby nebo profesionální produkt. Rovněž s ohledem na produkty v naší recenzi si můžeme stanovit cenové relace následujícím způsobem:
- Do 1 500 Kč – nejlevnější pásovou brusku pořídíte už okolo tisícikoruny. Tyto stroje jsou určené opravdu pouze pro základní použití a velmi nenáročnou práci. Někdy se ale příliš šetřit nemusí vyplatit a projeví se to třeba na životnosti, proto je dobré sáhnout aspoň o kategorii výše.
- Od 1 500 do 3 000 Kč – v této kategorii si můžete vybrat již kvalitní produkty, které patří mezi hobby stroje pro běžné použití domácích kutilů. Dokáží nabídnout dostatečný výkon, slušnou kvalitu provedení a životnost. Standardem už většinou bývá i regulace otáček.
- Od 3 000 Kč výše – v ceně okolo 5 000 Kč pořídíte již velmi kvalitní hobby i některé profi stroje, čím více se pak budete blížit hranici 10 000 Kč, tím spíše si můžete začít vybírat z více profesionálních produktů, které jsou určeny pro vysokou zátěž a každodenní nasazení.
Nejčastější otázky při výběru pásové brusky
Hlavní využití pásové brusky je samozřejmě na dřevo. Pásovou brusku lze ale s vhodným brusným pásem použít na kovy i plasty. Velmi často se používá na odstraňování barvy a laku, broušení dveří nebo střešních latí čí trámů. Pomůže vám i při zarovnání vyvýšených dřevěných spojů.
Na trhu nejsou pouze ruční a větší stolní pásové brusky. V našem průvodci jsme zmiňovali, že pásová bruska slouží na hrubou práci, což je obecně pravda. Existují ale i jiné typy pásových brusek se specifickými vlastnostmi, jako jsou zakřivené brusky na trubky nebo bubnové brusky na podlahy či brusky na detaily, které se dostanou i do nepřístupných míst. I když i tyto brusky na jemnější práci používají pás, nejsou tím, co si většina lidí představí pod běžnou pásovou bruskou a mají velmi specifické využití právě na jemnější práci.
Všechny stolní pásové brusky odebírají střídavý proud ze zásuvky, ale ruční pásové brusky existují jak s kabelem, na které se zaměřilo naše srovnání, tak i bezšňůrové, i když nejběžnějším typem je síťový. Stejně jako u většiny elektrického nářadí jsou nejvýkonnější modely ty s kabelem, ale kompromisem je zde menší mobilita, protože jste připoutáni k napájecímu kabelu. AKU pásové brusky obvykle používají 18V baterie a některé výkonnější modely až 20V baterie. Pokud potřebujete pracovat bez kabelu nebo v místě, kde je nedostupný síťový zdroj, je to u ruční pásové brusky možná alternativa.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.