Obsah testu
Přinášíme vám srovnání nejlepších venkovních i vnitřních pingpongových stolů pro rekreační i závodní hraní stolního tenisu.
TEST: Nejlepší venkovní pingpongové stoly
Recenze Sedco Sunny 6000
Tento stůl nakoupíte kolem deseti tisíc korun, takže se jedná o jeden z dražších stolů na stolní tenis. Jedná se o stůl, jehož rozměry souhlasí s rozměry stanovenými Mezinárodní federací stolního tenisu (ITTF). To znamená, že hrát ping pong budete na stole, který má ty správné rozměry. Sklápěcí systém je velmi jednoduchý, takže v případě, že nemáte protihráče, můžete hrát sami se sebou.
Tento stůl stojí 52 kg, což je hmotnost, která je pro venkovní pingpongové stoly průměrná. Spolehnout se tedy můžete na dobrou stabilitu, současně však bude usnadněna manipulace se stolem. A to nejenom díky nepříliš vysoké hmotnosti, ale také díky kolečkům s bezpečnostní brzdou, kterými stůl disponuje. To, co tomuto stolu ale musíme vytknout, je 4 mm tlustá hrací deska z MDF. To je dost málo, i navzdory ocelové konstrukci, která stůj obklopuje. Od stolu v této cenové kategorii bychom zkrátka čekali o něco více.
- Rozměry podle ITTF
- Nepříliš vysoká hmotnost
- Dobrá stabilita
- Vyšší cena
- Nízká tloušťka hrací desky
Recenze Sponeta S1-12e
Tento pingpongový stůl nakoupíte také s cenou okolo deseti tisíc korun. V této cenové relaci už bychom tedy mohli mnohé očekávat. I nyní jsou splněny parametry ohledně rozměrů, které stanovuje ITTF. Profesionální způsob hraní ping pongu tedy můžete ještě více napodobit díky praktickému držáku pod stolem. Ten upotřebíte jak na odkládání pingpongové pálky, tak také míčků.
Hmotnost stolu je 52 kg, což je tak akorát pro transport i dosažení určité úrovně stability. Transport usnadní pojezdová kolečka, která jsou součástí tohoto pingpongového stolu. Ani v tomto případě nebudete potřebovat spoluhráče. Pokud se nenajde nikdo, kdo by si s vámi chtěl zahrát, můžete si hrát sami se sebou – stačí jen sklopit jednu polovinu hrací plochy. Tloušťka melanimové desky je 4 mm (jedná se o materiál, který vykazuje stejné vlastnosti při hře, jako dřevo), což je málo a může to znamenat kratší životnost stolu.
- Nepříliš vysoká hmotnost
- Rozměry podle ITTF
- Pojezdová kolečka
- Držák na míčky a pálky
- Vyšší cena
- Nízká tloušťka hrací desky
Recenze inSPORTline Sunny 700
I tento venkovní stůl disponuje rozměry, které schválila ITTF. Koupíte jej za cenu pohybující se kolem patnácti tisíc korun, což je z uvedených stolů nejvíce. Můžete se těšit také na lepší kvalitu? Jedná se o sklápěcí stůl, což je dobrou zprávou pro hráče jednotlivce, který nemá s kým hrát. I tentokrát je stůl vybaven držákem na míče a pálky. Stůl tvoří robustní ocelová konstrukce, která je velmi kvalitní a prodlužuje odolnost stolu při přenášení a manipulaci s ním.
Hmotnost stolu je 54 kg, což je velmi příjemná hmotnost, jak pro přenos, tak také pro stabilitu. Přenášení stolu je navíc usnadněno díky transportním kolečkům. Tloušťka desky je 6 mm, což je více, než v obou předchozích případech. Uživatelé si v rámci recenze pochvalují dlouhou životnost stolu. Jedná se o skládací stůl, který v případě potřeby snadno složíte a zase rozložíte. Toho můžete využít například na konci sezóny, kdy pingpongový stůl chcete uskladnit uvnitř.
- Rozměry podle ITTF
- Držák míčů a pálek
- Velká transportní kolečka
- Vysoká cena
TEST: Nejlepší vnitřní pingpongové stoly
Recenze Sponeta S1-12i
Tento vnitřní pingpongový stůl můžete pořídit za cenu kolem šesti tisíc korun. Protože není odolný vůči UV záření ani povětrnostním vlivům, neměli byste jej používat venku. Mohlo by to totiž zkrátit jeho životnost. Deska je tlustá 19 mm, což je dostačující rozměr i pro náročnější hráče. Spolehnout se můžete na to, že vám stůl dlouho vydrží (pokud jej budete používat klasickým způsobem). Hrací deska není vybavena speciální obvodovou lištou, která by ji chránila před mechanickým poškozením.
Stabilitu tohoto stromu zajišťuje hmotnost 71 kg, což je poměrně vysoká hmotnost. Pokud budete svůj stůl často přenášet, může se jevit spíše jako nevýhoda. A to i přesto, že stůl disponuje transportními kolečky. Jedná se o skládací stůl, takže v případě, že už jej nebudete potřebovat, jej můžete složit. To pak bude mít rozměry 184 x 69 x 163 cm. Pro větší komfort má stůl speciální držák na pálky i míčky. Síťka je součástí balení, je možné ji dopnout, ale není možné ji výškově nastavit.
- Dobrá tloušťka desky
- Transportní kolečka
- Dobrý poměr cena/kvalita
- Vysoká hmotnost
- Chybí ochranná lišta kolem hrací desky
Recenze inSPORTline Power 700
S cenou okolo sedmi tisíc korun se jedná o vnitřní pingpongový stůl. Tento stůl tvoří ocelová konstrukce, která tvoří ochrannou lištu hrací desky. Ta má ideální tloušťku – 15 mm. Díky tomu má ale stůl nízkou hmotnost, která činí 54 kg.
To znamená, že stůl je snadné přenášet z místa na místo. Pohyb stolu je ještě více usnadněn velkými transportními kolečky, kterými je vybaven. Jednu polovinu stolu můžete sklopit a vytvořit si tak hrací pole pro jednoho hráče. Pohodlné pro vás bude také to, že stůl disponuje držákem na míčky a pálky. Jeho velikost odpovídá ITTF.
- Robustní konstrukce
- Velká transportní kolečka
- Možnost hraní pro jednoho hráče
- Nízká tloušťka hrací desky
Recenze Artis 126 Indoor
Tento stůl pořídíte okolo šesti tisíc korun. Vzhledem k tomu, že není odolný vůči silnému větru ani UV záření, měli byste jej používat pouze uvnitř. Venkovní pobyt může zkrátit jeho životnost. I nyní odpovídá rozměrově nařízení ITTF. Hmotnost stolu je 64 kg, což je hmotnost vyšší, není ale ještě nijak zvlášť přehnaná. Poskytuje dobrou stabilitu, současně však znesnadňuje manipulaci. Aby pro vás bylo přenášení stolu snadnější, je vybaven transportními kolečky.
Hra na tomto stolu je možná i pro jednoho hráče, protože se jedná o sklápěcí stůl. Můžete tedy sklopit jednu polovinu a trénovat se na hraní s přáteli. Sklopit přitom můžete kteroukoli polovinu chcete, klidně i obě zároveň, když nehrajete a stůl zavazí v prostoru. Potěší také držák na pálky a míčky. Stojánek na síťku a síťka samotná jsou součástí balení, avšak (jak tomu tak u stolů na stolní tenis bývá) pálky a míčky už si budete muset koupit sami.
- Dobrý poměr cena/výkon
- Stabilní stůl
- Držák pálek a míčků
- Vyšší hmotnost
Nejprodávanější stoly na stolní tenis 2025
Abyste si vybrali nejlepší pingpongový stůl, budete muset zvážit více parametrů současně. Patříte-li mezi milovníky ping pongu, pak pro vás bude důležité, aby stůl měl rozměry takové, jaké má mít. To znamená, že by neměl být menší. To zaprvé ztěžuje hru samotnou a za druhé můžete být překvapeni, pokud budete hrát na stolu standardních rozměrů. Některým hráčům to může vadit. Na jaké další parametry bychom se měli zaměřit?
- Využití – budete svůj stůl na ping pong využívat uvnitř nebo venku? Existují také stoly, kde můžete střídat vnitřní i venkovní použití. Protože venkovní stoly jsou speciálně ošetřeny, aby vydržely venkovní podmínky, budou dražší. Investovat do nich a mít je pak v interiéru je tak trochu plýtvání penězi.
- Funkce – pingpongové stoly nejsou jenom hrací stoly. Mohou mít také některé další funkce, které je odlišují od ostatních. Může jít například o antireflexní odrazovou vrstvu, takže se slunce od stolu nebude odrážet do vašich stolů. Nebo je to speciální mechanismus skládání stolu, sklopení jedné strany desky, nastavení výšky síťky a různé držáky. Za každou funkci si však budete muset připlatit, takže si dobře rozmyslete, které funkce skutečně potřebujete.
- Hrací deska – zajímat vás bude nejenom tloušťka hrací desky (čím tlustší, tím odolnější), ale také to, z jakého je materiálu. Kvalitnější a odolnější desky budou samozřejmě dražší.
- Konstrukce rámu – opět se můžete zaměřit na to, z jakého je materiálu. Avšak samotná konstrukce bude pro životnost a stabilitu stolu klíčová. Levnější stoly mají jednoduché vzpěry, které se hodí spíše pro příležitostné použití. Horizontální vzpěry jsou už kvalitnější a hodí se pro častější použití. Poskytují lepší stabilitu, ale jsou samozřejmě také dražší.
- Cena – koupě pingpongového stolu není levnou záležitostí. Jste-li omezeni rozpočtem, pak budete chtít hledat levné pingpongové stoly. Dejte si ale pozor, protože jak se říká, za levný produkt zaplatíte někdy i dvakrát (v rámci oprav). Dobrým způsobem, jak vybrat kvalitní stůl, je zaměřit se na nezávislé uživatelské recenze.
Jak se pingpongové stoly dělí?
Na trhu můžeme narazit na několik typů pingpongových stolů. Dva z nich zřejmě už budete umět odlišit, a to jsou vnitřní a venkovní stoly na ping pong. Existují ale ještě další varianty stolů, na které můžete narazit. Podle tohoto rozdělení můžete vybrat stůl, který bude lépe vyhovovat vaším požadavkům.
Vnitřní a venkovní stoly
Základním typem stolů jsou právě vnitřní, někdy označované jako indoor a vnější, které najdete pod označením outdoor. Pro typ stolu se rozhodujete samozřejmě podle toho, kam budete chtít stůl umístit. Obvykle platí, že venkovní stůl můžete umístit i v interiéru. Avšak ne naopak. Oba dva typy stolů se mohou lišit povrchovým ošetřením a použitými materiály. Existují také výrobci, kteří své stoly označují k využití pro vnitřní i venkovní použití.
- Vnitřní (indoor) stoly – tento typ stolů není schopen odolávat podmínkám, které panují venku. To znamená, že déšť, silný vítr, ale i slunce mohou způsobit poškození tohoto stolu. Neměli byste jej tedy těmto podmínkám vystavovat, pokud nechcete zkrátit jeho životnost. Jsou určeny do vytápěných místností, bez vysoké vlhkosti vzduchu. Dejte si pozor také na vlhkost při skladování. Navzdory uvedeným nevýhodám je třeba uvést, že tyto stoly zakoupíte za nižší pořizovací cenu.
- Venkovní (outdoor) stoly – k výrobě byly použity odolné materiály, které si poradí s jakýmkoli počasím. Pokud plánujete umístit stůl do místnosti, kde je větší vlhkost, měli byste si koupit ten venkovní. Vnitřní stoly totiž nejsou schopny odolávat ani vlhkosti. Výhodou je, že takový stůl může stát po celý rok venku, a když je příznivé počasí, můžete si zahrát i v zimě. Za venkovní stoly si samozřejmě budete muset připlatit.
Skládací a pevné pingpongové stoly
Pokud budete chtít svůj stůl mimo dobu používání složit, můžete tak ušetřit nějaké to místo v interiéru. Na druhou stranu budou pevné pingpongové stoly stabilnější. Zde je základní srovnání těchto dvou typů stolů:
- Pevný pingpongový stůl – tento byste si měli pořídit v případě, že víte, kde váš stůl bude stát a nebudete s ním chtít manipulovat. Místo bude mít stálé a trvalé. Tato varianta je velmi častá v rekreačních objektech, kde stoly zůstávají venku po celý rok. Typická pro ně bude vyšší hmotnost a robustnější konstrukce. Pro použití v domácnosti se příliš nehodí, i když se mohou vyskytnout uživatelé, kteří tuto variantu ocení.
- Skládací pingpongový stůl – je praktičtější, protože v případě, že na něm nebudete hrát, jej můžete uklidit a získat tak místo na jiné aktivity. S těmito stoly je snadnější manipulace, obvykle jsou vybaveny také speciálními transportními kolečky. Patří mezi mnohem oblíbenější variantu. Složení stolu je obvykle usnadněno prostřednictvím skládacího mechanismu. Ten může vyžadovat odmontování síťky předem. Ne vždy zvládne stůl složit jen jedna osoba. Bude to ovlivněno typem skládacího mechanismu. Pákový mechanismus umožňuje složení jedinou osobou bez sundávání síťky či upínacího mechanismu. U skládacích stolů máte většinou také možnost sklopit pouze jednu desku (a zahrát si tak sám se sebou).
Důležité parametry při výběru
Kromě již zmíněného se před nákupem informujte také o dalších parametrech. Jedině tak získáte skutečně takový stůl, o jaký stojíte. Na jaké parametry byste se měli zaměřit?
Materiál hrací desky
To, z jakého materiálu bude hrací deska vyrobena, může mít dopad na její odolnost a životnost. Je důležité, aby použitý materiál umožnil rovnoměrný odraz míčku. Materiál bude jiný pro stoly, které jsou určeny pro vnitřní a venkovní použití. Jak poznat kvalitní desku? Pusťte míček z výšky 30 cm na desku. Měl by se odrazit do výšky 23 cm. Na kvalitnější materiály obvykle narazíme u venkovních stolů na stolní tenis.
- Vnitřní stoly – deska je vyrobena z levnější dřevotřísky. Ta vystačí potřebám nenáročných hráčů, kteří se budou tomuto sportu věnovat spíše příležitostně. O něco kvalitnějším materiálem je pak tvrzené dřevo, které více vydrží.
- Venkovní stoly – základním materiálem na výrobu hracích desek pro venkovní použití je laminát, nebo vrstvený hliník s povrchovou úpravou. Druhá varianta je dražší. Setkat se můžete ale i s plastovými či betonovými deskami. U všech materiálů si ověřte, jak jsou na tom se zvládáním venkovních povětrnostních vlivů. Nejkvalitnější desky jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).
Tloušťka hrací desky
Na tento parametr se při výběru často zapomíná. Není to ale správně, protože se jedná o jeden z nejdůležitějších údajů. Síla desky ovlivňuje to, jakou bude mít deska životnost, jak bude odolná i celkovou kvalitu stolu. Tloušťka desky se může velmi lišit v závislosti na tom, z čeho je deska vyrobena.
Rozměry hrací desky
Pokud chcete pingpongový stůl, jehož rozměry jsou schváleny Mezinárodní federací stolního tenisu (ITTF), uděláte asi nejlépe. Na tyto rozměry totiž narazíte na trhu nejčastěji. Stůl by měl být 274 cm dlouhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký. Ačkoli jsou to správné rozměry přesně podle parametrů, některé stoly mohou být rozměry jiné.
Stoly mohou být menší nebo i větší. Na českém trhu můžete narazit například na stoly o rozměrech 185 cm x 159 cm x 64 cm, případně 184 cm x 186 cm x 66 cm. Důvodem koupě menšího stolu může být například nedostatek prostoru – uvádí se, že pokud si pořídíte pingpongový stůl, měli byste myslet na to, že prostor musí být nejenom pro něj, ale také v jeho okolí. Stůl na ping pong podle rozměrů ITTF vyžaduje okolní prostor o rozměrech 10 x 5 m. U vnitřního stolu je dobrá výška stropu minimálně 3,5 m.
Zajímat vás mohou také rozměry stolu, když je složený. Pokud k uskladnění nemáte dostatečný prostor, zjistěte si, jaké jsou vaše možnosti. Také toto může být jeden z faktorů, podle kterých je možné vybírat pingpongový stůl.
Hmotnost
Nelze přesně říci, zda je vyšší hmotnost výhodou nebo nevýhodou pingpongového stolu. Důvodem je to, že těžší stoly jsou stabilnější a odolnější, avšak hůře se s nimi manipuluje (jejich přemisťování může být velice problematické, pokud nemáte nikoho k ruce). Z tohoto důvodu je ale řada stolů vybavená transportními kolečky, s jejichž pomocí jde přemisťování lépe. Pokud se stolem nebudete často hýbat a budete jej mít ve venkovních podmínkách, doporučujeme raději vyšší hmotnost.
Rozmezí hmotností se u pingpongových stolů nejčastěji pohybuje od 25 do 70 kg. Jsou ale i takové stoly, které mohou vážit i nad 100 kg.
Konstrukce
Typ rámové konstrukce stolu je dalším činitelem, který ovlivňuje životnost a odolnost stolu. Kromě toho konstrukce určuje také to, jak je stůl stabilní. Rozlišujeme dva druhy konstrukce:
- S horizontálním zpevněním – tuto konstrukci hledejte zejména u stolů určených ven. Ty by měly být takto vybaveny, aby se zachovalo jejich pravidelné a dlouhodobé využívání. Díky tomuto zpevnění jsou chráněny hybné části stolu. Takovouto konstrukci mají pouze stoly, které nejsou skládací. Za nejpevnější konstrukci jsou považovány svařované pozinkované profily.
- Bez horizontálního zpevnění – jedná se o jednoduché lehké vzpěry, které můžeme hledat u skládacích stolů. Tyto stoly jsou určeny pro občasné použití. Ve sportovních klubech na ně obvykle nenarazíte, protože tam jsou zapotřebí kvalitnější (a dražší) stoly s horizontálním zpevněním.
Transportní kolečka
Pokud budete se stolem často hýbat, oceníte, když bude mít transportní kolečka. Většina stolů na trhu je má. Nejlevnější kolečka jsou vyrobena z platu, kvalitnější jsou pak pogumovaná. Za ně si ale budete muset připlatit. U stolů hledejte pokud možno kolečka větších velikostí a ideálně zdvojená a otočná. U těžkého stolu je dobré, když jsou kolečka vybavena funkcí dobrzdění pojezdu.
Design
Pingpongový stůl můžeme vidět nejčastěji v zelené nebo černé barvě. Pokud byste ale chtěli něco trochu jiného, zvolte modrou či šedou barvu.
Funkce a příslušenství
Funkce pingpongových stolů
Kvalitní pingpongové stoly mohou být opatřeny celou řadou dalšího vybavení. Díky tomu mohou jedny stoly vyniknout nad druhé a usnadnit uživateli výběr.
- Pojezd – někdy označován také jako přídavná nebo transportní kolečka. Ta jsou velice praktickou součástí stolu. Vzhledem k tomu, že stůl váží obvykle i více než 50 kg, je dobré, když je vybaven také kolečky, které usnadní manipulaci s ním.
- Sklopení desky – ne všechny stoly umožňují sklopit jednu polovinu hrací desky tak, aby byla umožněna hra jednotlivce. Tato funkce je velkou výhodou pro ty, kteří často nemají po ruce protihráče.
- Zámek desky – díky tomuto zámku je možné desku uzamknout v rozloženém i složeném stavu. To může usnadnit manipulaci se stolem a současně zabránit jeho poškození při přenášení.
- Držák na pálky a míčky -jedná se o praktické vybavení pingpongového stolu. V tomto držáku můžete mít náhradní míčky nebo pálky, aniž by vám zavazely při odložení na zem. Navíc je máte vždy po ruce. Tento držák je obvykle součástí konstrukce stolu.
- Držák síťky – může být ke stolu přidělán napevno nebo ho budete muset namontovat. Ten, který je napevno, budete možná muset při skládání demontovat. To může být otravné, takže si tuto skutečnost ověřte předem.
- Obvodová lišta desky – jedná se o lištu, která vede po obvodu hrací desky. Je dobré, když ji stůl má, protože tím je deska více chráněna ze stran, což se hodí při skládání a přenášení nebo také při hře. Ne všechny stoly ale musí tuto desku mít. Obvyklá je zejména u outdoorových stolů.
- Síťka – jedná se o důležitou součást pingpongového stolu, bez které byste si nezahráli. U drtivé většiny modelů je součástí balení. To ale neznamená, že si nemůžete koupit kvalitnější síťku. Lepší stoly mají výškově nastavitelnou síťku a možnost regulovat její napnutí.
- Vyrovnávací (šroubovací) mechanismus (polohovací adaptér) – ten se nachází na nohách stolu a jejich úkolem je změnit délku nohou. Toto můžete využít zejména při hře v nerovném terénu. Díky tomu, že si pohrajete se šroubovacím mechanismem tak získáte vodorovnou plochu ke hraní.
- Antireflexní odrazová vrstva – oceníte ji zejména u venkovních stolů. Má zabránit tomu, aby se slunce (nebo světlo obecně) odráželo od stolu a oslňovalo hráče.
- Mechanismy skládání – aby bylo usnadněno složení stolu, je dobré, když disponuje speciálním mechanismem. Díky němu bude stůl schopna složit pouze jedna osoba a uskladnit ji například přes zimu. Mezi nejlepší mechanismus se v současné době považuje ten pákový.
Příslušenství k pingpongovým stolům
Následující příslušenství obvykle není součástí stolů, takže si je můžete přikoupit. Díky němu bude vaše hra lepší a tím i zážitek z hraní. Jaké příslušenství si lidé obvykle k pingpongovým stolům přikupují?
- Pálka – může značně ovlivnit herní zážitek. Nekvalitní pálka, která se začne téměř okamžitě loupat, změní směr míčku nechtěných způsobem a může při hře značně rozčilovat. Můžete koupit pálky do pěti set korun v setu po čtyřech. Pokud ale berete ping pong vážně, investujete pravděpodobně do pálky, která bude stát i více než tisíc korun za kus.
- Pouzdra na pálky – abyste prodloužili životnost svých pálek a ochránili je před poškozením, můžete investovat také to speciální pouzdra či pogumovaného potahu. Hodí se zejména v případě, kdy s pálkami často cestujete.
- Síťka – rozděluje hrací pole na dvě poloviny. Ujistěte se, zda je síťka součástí balení vašeho stolu. Pokud ne, bude vhodné ji rovnou ke stolu přikoupit.
- Míček – obvykle nekoupíte jediný míček, ale několik kusů v rámci jednoho balení. Není ani výjimkou, že můžete koupit pálky a míčky v jednou setu.
- Krycí plachta – má ochrannou funkci. Může chránit před zaprášením nebo také před vlivy počasí.
- Čisticí prostředek na pingpongový stůl – ideální je, když jej budete používat po každé hře: prodloužíte tím životnost svého stolu. Díky nim bude deska čistá a současně chráněná před prachem a dalšími nečistotami.
- Lepidlo na pálky – i rekreační hráč se občas setkal s tím, že se některá strana pingpongové pálky začala odlupovat. V takovém případě můžete zjednat nápravu s pomocí speciální lepidla.
Péče, používání a skladování
Péče o pingpongový stůl
Pravidelná péče o pingpongový stůl může prodloužit jeho životnost. Jak jsme již uvedli, po každé hře je vhodné stůl ihned očistit s pomocí speciálních čisticích prostředků na pingpongový stůl. Tyto prostředky nejsou nijak agresivní, takže povrch vašeho stolu nepoškodí. Na druhou stranu ho ale účinně zbaví prachu, potu a dalších nečistot a předcházejí také jejich usazování.
Pokud už víte, že dnes hrát nebudete, je dobré stůl pokrýt speciální ochrannou plachtou. Zejména venkovní stoly vám poděkují. Jsou totiž vybaveny nejenom prachu a potu, ale také slunečnímu záření, dešti nebo dokonce ptačímu trusu. A ten umí být velice agresivní. I když jsou outdoorové stoly dostatečně odolné, můžete jim pomoci právě díky krycí plachtě.
Jak používat pingpongový stůl?
V první řadě je třeba pro něj najít to nejlepší možné místo. Abyste si mohli kvalitně zahrát, budete k tomu potřebovat rovný povrch. Toho docílíte díky naprosto rovné podlaze nebo prostřednictvím vyrovnávacích adaptérů nohou. Profesionální sportovci hrají na podlaze, která je světlá, kluzká a lesklá. Toto můžete napodobit.
Ne vždy se ale setkáme s těmito optimálními podmínkami, a tak jsme často nuceni stůl postavit na betonovou, cihlovou, kamennou či keramickou podlahu. Ta není ideální (je příliš tvrdá při doskoku hráčů), pro rekreační hru to ale postačí. Z materiálů podlahy, které jsou ideální pod pingpongový stůl, jmenujme dřevěnou podlahu, laminátovou plovoucí podlahu a případně také krytinu z PVC.
Pro umístění pingpongového stolu je třeba myslet také na to, že hráči potřebují dostatek prostoru kolem něj, aby se mohli volně pohybovat a hrát. Uvádí se, že ideální rozměry jsou 10 x 5 m na stůl tradičních rozměrů. V domácích podmínkách to obvykle nezvládneme dodržet. Snažte se tedy o dosažení co největšího prostoru v okolí svého stolu. Jakékoli předměty a nábytek v okolí je vhodné odstranit, aby nedošlo k jejich poškození nebo dokonce k poranění hráče. Pozor si dejte také na osvětlení, i to by totiž mohlo dojít k úhoně.
Skladování stolu
Je pravděpodobné, že pingpongový stůl budete využívat pouze sezónně. Po zbytek roku jej tak budete muset uskladnit. Některé stoly nabízí možnost sklopení obou desek. Z tohoto důvodu si můžete ověřit, jakým sklápěcím mechanismem stůl disponuje a zda má i kolečka. Máte-li pro skladování omezený prostor, ověřte si, jaké bude mít stůl rozměry, když je složený.
Bezpečnostní pravidla při hraní
Před hrou je dobré se protáhnout a zahřát svaly, aby nedošlo k natržení svalů nebo šlach. V první řadě je zapotřebí obepínat držátko pálky celou dlaní, aby se nemohlo stát, že při mohutnějším úderu vyletí pálka z ruky. Kolem držáku jsou obmotány malíček, prsteníček a prostředníček. Ukazováček drží okraj plochy pálky. Pokud bychom pálku drželi jiným způsobem, mohli bychom si přivodit zranění nebo zdravotní komplikace, mezi které patří tenisový loket.
Ping pong – základní pravidla hry
Ping pong není jen plácání míčků z jedné strany na druhou. Má svá pravidla. Ta se týkají nejenom způsobu hry, ale také vybavení, které je k tomu potřebné. Udávají se například rozměry stolu, odraz míčku, odraz světla od hrací plochy a podobně. Tyto skutečnosti jsme již uvedli výše v článku, takže nyní se zaměříme na samotná pravidla hry.
Stolní tenis mohou hrát také čtyři hráči. Pravidla jsou pozměněná – podává se křížem a hráči se při hraní pravidelně střídají.
Nejznámější výrobci pingpongových stolů
Na trhu je spoustu výrobců, kteří nabízí pingpongové stoly. Jejich kvalitu můžete odhadovat na základě uživatelských recenzí, ale také podle výrobce. Někteří se totiž na trhu pohybují již tak dlouho, že se na jejich kvalitu můžeme spolehnout. Proto si nyní uvedeme nejznámější výrobce pingpongových stolů spolu s krátkou charakteristikou, co od nich můžete očekávat).
Pingpongové stoly Acra
V nabídce jsou vnitřní i venkovní pingpongové stoly, které si můžete koupit v různých cenových relacích. Tyto stoly mohou uspokojit i náročnější zákazníky. Z uživatelských recenzí vyplývá, že se jedná o kvalitní výrobky.
Pingpongové stoly Butterfly
Tato značka patří mezi kvalitní a ověřené výrobce. Nabídka je opravdu široká, takže si vyberete i v případě, že budete mít specifické požadavky. Vybírat můžete v různých cenových kategoriích. Dražší stoly jsou vybaveny celou spoustou užitečných funkcí.
Pingpongové stoly Cornilleau
Na výrobky této značky se také můžete spolehnout. Můžete očekávat velmi dobrou kvalitu, která odpovídá ceně výrobků. Nabídka je opravdu široká, a dokonce zahrnuje mini (dětské) pingpongové stoly.
Pingpongové stoly inSPORTline
Tato značka se snaží o dosažení té nejlepší kvality za příznivou cenu. Ty jsou opravdu více než přijatelné a uspokojí i náročnějšího klienta. Pokud si koupíte cokoli od této značky, můžete se spolehnout na velmi dobrém zákaznickém servisu.
Pingpongové stoly Joola
Jedná se o německou značku, která se soustředí pouze na pingpongové stoly a vybavení ohledně nich. Vzhledem k tomu, že její záběr není příliš široký, můžete očekávat jen to nejlepší. Koupit můžete také polokošile na hraní stolního tenisu, pálky, síťky, míčky, či dokonce robotu pro vystřelování míčků.
Pingpongové stoly Sponeta
Další z velice kvalitních výrobců pingpongových stolů. Výrobky od této značky se točí výhradně kolem stolního tenisu. Výrobky jsou kvalitní a prodávají se ve více než devadesáti zemích po celém světě. Můžete nakupovat vnitřní i venkovní stoly v různých cenových relacích. Tato značka uspokojí i profesionální hráče.
Pingpongové stoly Sedco
Pokud chcete nakoupit vnitřní nebo venkovní pingpongový stůl za velmi dobrou cenu, zaměříte se zejména na nabídku tohoto výrobce. I když nepatří mezi nejlepší, zákazníci obvykle uznávají, že je velice dobře splněn poměr cena/kvalita.
Pingpongové stoly Stiga
Stiga patří mezi prověřené výrobce, takže koupí stolů této značky pravděpodobně neprohloupíte. Vybírat můžete v různých cenových relacích. Uspokojeni budou občasní hráči i ti, kteří ping pong hrají po celý rok.
Kam zajít, pokud budete chtít koupit pingpongový stůl? Můžete navštívit celou řadu prodejen se sportovním zbožím. Pravdou ale je, že nabídka v kamenných obchodech bývá většinou velmi omezená. Mnohem lepší výběr najdete na internetu. Zde je ale třeba ověřit si, kolik zaplatíte za dopravu, protože se jedná o těžké a objemné balíky.
Pingpongové stoly Alza
Alza nabízí zboží všeho druhu. Nevýhodou je, že ať zaplatíte, kolik chcete, vždy budete platit také poštovné. V nabídce jsou pingpongové stoly většinou levnější, než 10 tisíc korun, narazit ale můžete i na dražší a klidně i profesionální varianty. Filtr je poměrně podrobný, takže snadno získáte ty parametry, po kterých toužíte.
Pingpongové stoly Decathlon
Nabídka asi 30 modelů na vás čeká v tomto obchodě. Nakoupit můžete v různých cenových relacích. Nevýhodou je ale velmi skoupý filtr, v rámci kterého si nemůžete zadat ani rozměry stolu. Vyhledávat můžete v rámci dané cenové relace nebo podle výrobce či barvy. A to je vše, co filtr nabízí.
Pingpongové stoly Heureka
Nejširší výběr pingpongových stolů od nejrůznějších výrobců je právě na stránkách tohoto prodejce. Filtr je velice podrobný, může se ale stát, že pokud výrobce nezadal určitý parametr (například, že se jedná o venkovní stůl) a vy si jej zadáte, daný stůl z nabídky vypadne, i když daný parametr splňuje.
V jakých cenových relacích se pingpongové stoly prodávají?
Stoly na ping pong může koupit v různých cenových relacích. Jejich výběr budete podřizovat tomu, jak často budete svůj stůl používat a k jakým účelům. Nyní uvedeme nejčastější cenové relace a krátkou charakteristiku, kterou tyto stoly nabízí.
- Do 5 000 Kč – jedná se o nejlevnější stoly, které nemusí splňovat standardní rozměry. Většinou se bude jednat o menší nebo dokonce dětské pingpongové stoly. Pokud to budou stoly klasických rozměrů, pak budou mít velice základní vybavení. Vyrobeny budou z méně kvalitních materiálů, což se samozřejmě odrazí v jejich krátké životnosti a nízké stabilitě. O některé takové stoly (s cenou okolo 2 000 Kč) se budete bát i opřít.
- Do 10 000 Kč – zde už můžeme narazit na mnohem lepší kvalitu. Pokud koupíte vnitřní stůl na stolní tenis v této cenové relaci, získáte velice dobrý výrobek. U venkovních stolů to bude spíše střední kvalita, která ale postačí na sezónní hraní ping pongu. Tyto stoly jsou vyrobeny z odolných materiálů a mají celou řadu užitečných funkcí. Jedná se o nejoblíbenější cenovou kategorii, čemuž odpovídá i výběr produktů.
- Nad 10 000 Kč – stoly v této pořizovací ceně nabízí vysokou odolnost a životnost a spoustu myslitelných funkcí, které usnadňují jejich používání a zpříjemňují hru. Nejdražší pingpongové stoly mohou stát klidně i několik desítek tisíc. Použity jsou nejkvalitnější materiály i skládací mechanismy. Stoly v této cenové relaci vydrží celoroční používání a uspokojí nejnáročnější klientelu.
Nejčastější otázky při výběru pingpongových stolů
Jedná se o velice důležitý parametr, který přímo ovlivňuje životnost vašeho stolu. Pokud jsou stoly vybaveny kvalitní plastovou (melaninovou) deskou, jejich tloušťka může být jen 5 mm, aby byla zachována jejich dobrá kvalita. U dřevěných desek hledejte tloušťku minimálně 20 mm. Pro zvýšení odolnosti vůči poškození je dobré, když je deska opatřena ochrannou lištou.
Většina uživatelů považuje síťku za součást pingpongového stolu, a tak předpokládají, že je součástí balení. Ne vždy tomu ale tak je. Pravdou je, že naprostá většina stolů se prodává i se síťkou, pro jistotu si ale tuto informaci ověřte. Levnější modely mohou mít síťku nainstalovanou napevno – nemůžete regulovat její výšku ani napnutí.
Montáž může znesnadňovat velikost stolu. Některé společnosti nabízí možnost montáže. Profesionální stoly se dodávají velmi často již složené, ty hobby budete muset složit sami. Nemusíte se ale ničeho obávat, není to složité. Každý výrobce nabízí podrobný návod (někteří dokonce ve formě videa). Montáž je spíše časově náročná (trvá 60 až 90 minut), než náročná na zručnost.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.