Nejlepší powerbanky pro rok 2024

Powerbanka dokáže zajistit „šťávu“ pro váš mobil nebo jiná elektronická zařízení na cestách. Můžete se tak spolehnout na to, že nezůstanete bez energie. Jak vybrat powerbanku, která vám bude spolehlivě sloužit, s tím vám pomůže náš test a recenze i průvodce výběrem.

TEST: Powerbanky nad 30 000 mAh

1. místo 2. místo 3. místo
Název Blow PB40A
TOP powerbanka nad 30 000 mAh
Epico Eloop E29 Yenkee YPB 3010
Blow PB40A Epico Eloop E29 Yenkee YPB 3010
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Blow Epico Yenkee
Kapacita (mAh): 40 000 30 000 30 000
Typ baterie: Li-pol Li-pol Li-pol
Počet výstupních portů: 3 3 3
Napájecí konektory: microUSB, Lightning, USB-C USB-A 2x, USB-C microUSB, Lightning, USB-C
Výstupní proud (A): 3 1,5, 2, 2,4, 3 2,1
Podpora rychlonabíjení: ano ano ano
Materiál: plast hliník plast/kov
Hmotnost (g): 430 465 640
Barva: černá šedá černá
Výška (cm): 2,7 1,9 3,2
Šířka (cm): 7 8,6 8,2
Hloubka (cm): 14 16,4 16,5

zpět nahoru ↑

TEST: Powerbanky do 20 000 mAh

1. místo 2. místo 3. místo
Název Xiaomi Mi Pro 3 20000 mAh
TOP powerbanka do 20 000 mAh
Xiaomi Redmi 18W LAMAX 20000 mAh Fast Charge
Xiaomi Mi Pro 3 20000 mAh Xiaomi Redmi 18W LAMAX 20000 mAh Fast Charge
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Xiaomi Xiaomi Lamax
Kapacita (mAh): 20 000 20 000 20 000
Typ baterie: Li-pol Li-pol Li-pol
Počet výstupních portů: 2 3 3
Napájecí konektory: USB-A 2x USB-A, microUSB, USB-C USB-A 2x, USB-C
Výstupní proud (A): 3 2,1 1,5, 2, 3
Podpora rychlonabíjení: ano ano ano
Materiál: kov hliník kov
Hmotnost (g): 440 420 430
Barva: černá černá černá/šedá
Výška (cm): 2,7 2,7 2,4
Šířka (cm): 7,3 7,3 7
Hloubka (cm): 15,3 15,4 13,5

zpět nahoru ↑

TEST: Powerbanky do 10 000 mAh

1. místo 2. místo 3. místo
Název LAMAX 10000 mAh
TOP powerbanka do 10 000 mAh
Swissten All in One 10000 mAh Xiaomi Mi Fast Charge 3
LAMAX 10000 mAh Swissten All in One 10000 mAh Xiaomi Mi Fast Charge 3
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Lamax Swissten Xiaomi
Kapacita (mAh): 10 000 10 000 10 000
Typ baterie: Li-pol Li-pol Li-pol
Počet výstupních portů: 2 3 2
Napájecí konektory: MicroUSB, USB-C Lightning, microUSB, USB-C MicroUSB, USB-C
Výstupní proud (A): 3 3 1,5, 2, 2,4
Podpora rychlonabíjení: ano ano ne
Materiál: kov plast hliník
Hmotnost (g): 233 247 450
Barva: šedá černá černá
Výška (cm): 2,2 2 1,5
Šířka (cm): 10 6,9 7,4
Hloubka (cm): 21,2 20 14,8

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější powerbanky 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat powerbanku

Powerbanka dokáže zajistit „šťávu“ pro váš mobil nebo jiná elektronická zařízení na cestách. Můžete se tak spolehnout na to, že nezůstanete bez energie. Jak vybrat powerbanku, která vám bude spolehlivě sloužit, s tím vám pomůže náš test a recenze i průvodce výběrem.

Jak vybrat powerbanku

Často si to neuvědomujeme, ale dnes jsme opravdu hodně závislí na technologických hračkách, které nosíme po kapsách nebo v tašce. Však se sami zkuste zamyslet, kolikrát se v průběhu dne podíváte na svůj smartphone a kontrolujete, co je nového. Jestli vám někdo nevolal nebo nepsal, co se děje na sociálních sítích nebo prostě jen tak procházíte internet. Každý takový úkon ale spotřebovává nějakou energii, zejména pokud čerpáte mobilní data nebo používáte GPS. 

Dnešní mobilní telefony sice často dokáží zvládnout i celý den na baterii, někdy dokonce více, přesto však je řada situací, kdy dokážete baterku „vysát“ doslova během několika hodin. V takovém případě se hodí mít v záloze powerbanku. Rozhodně to ale nejsou pouze mobily, dnes můžete z powerbanky nabíjet tablet nebo dokonce notebook. Také proto je dobré si před samotnou koupí powerbanky odpovědět na několik otázek a ujasnit si tak priority: 

  • Na co chcete powerbanku používat – první je otázka využití, kdy pokud budete chtít dobíjet pouze mobilní telefon, může vám stačit i menší kompaktnější mini powerbanka s nižší kapacitou. Pokud však plánujete nabíjet více zařízení, jako je třeba už zmiňovaný tablet, rozhodně bude lepší sáhnout po výkonnějším modelu, který dokáže takové zařízení uživit. To samé platí, pokud chcete mít možnost nabíjet více zařízení najednou.
  • Jakou očekáváte konektivitu – každá powerbanka nabízí různé výstupy pro nabíjení. Základní modely nabídnou pouze klasické USB, ale vaše požadavky samozřejmě mohou být větší. Můžete chtít například konektor USB-C, který je dnes stále rozšířenější a často s ním nabijete právě tablet nebo u výkonných powerbank i moderní notebook. S různými konektory je často spojen také rozdílný nabíjecí proud, který dokáže powerbanka na daném výstupu dodat, což je důležité z pohledu rychlosti nabíjení.
  • Jaké chcete provedení powerbanky – powerbanku můžete pořídit v mnoha provedeních, zejména co do použitého materiálu je výběr široký. Mohou to být levné plastové modely, ale můžete chtít také designový kousek z kovových slitin. Nebo naopak sáhnete po odolném modelu, který má pogumovaný povrch. Roli hrají také rozměry, zda chcete něco kompaktního, nebo vám nevadí větší powerbanka.
  • Kolik jste ochotni zaplatit – ty nejlevnější powerbanky dnes pořídíte v řádu jednotek stokorun. Můžete mít ale také velmi výkonnou, precizně zpracovanou a funkcemi nabitou nebo velkokapacitní powerbanku, za kterou zaplatíte tisíce.

V našem průvodci se dále podrobněji zaměříme na všechny důležité vlastnosti, které powerbanky mají. Rozebereme si tak detailně veškeré zmiňované otázky a mnoho dalšího, co by vás ještě v souvislosti s výběrem powerbanky mohlo zajímat.

K čemu powerbanka slouží 

Jak vyplývá už z toho, co jsme si řekli v úvodu, hlavním využitím powerbanky je samozřejmě možnost dobít vaše elektronické zařízení kdekoliv na cestách. Nejčastěji jsou to pochopitelně mobilní telefony, ale z powerbanky můžete dobít třeba také bezdrátová sluchátka, která jsou dnes stále populárnější. Pokud budete mít powerbanku s dostatečným výkonem, zejména co do výstupního proudu a odpovídající kapacity, můžete dobíjet i větší zařízení, jako jsou tablety nebo notebooky. 

Powerbanka dnes může sloužit dokonce jako bezdrátová QI nabíječka, kdy některé modely nabízejí právě možnost bezdrátového nabíjení. Powerbanka s bezdrátovým nabíjením tedy umožňuje nabíjení nejen kabelem, ale také prostým položením mobilního telefonu na powerbanku.
1

Baterie, kapacita, nabíjení

Typy baterií v powerbankách

Powerbanka je v podstatě přenosná baterie. Uvnitř se tedy nachází klasický akumulátor, který je dnes typicky součástí většiny běžné elektroniky. Prakticky ve všech případech se dnes jedná o moderní lithiové akumulátory, což je také shodné pro všechny powerbanky. Existují nicméně dva typy používaných lithiových akumulátorů, se kterými se můžete setkat: 

  • Li-ion – Lithium-iontový akumulátor
  • Li-pol – Lithium-polymerový akumulátor

Z hlediska běžného uživatele není výraznějšího rozdílu mezi oběma typy článků. Máme teď na mysli běžné uživatelské hledisko, tedy samotné používání powerbanky. Například žádné lithiové články netrpí paměťovým efektem (bylo typické pro dnes už téměř nepoužívané baterie Ni-MH). Přesto však určité rozdíly technického charakteru mezi oběma typy lithiových akumulátorů existují, proto si k tomu nyní řekneme více.

Li-ion powerbanky

Je to neuvěřitelné, ale vývoj lithium-iontové baterie začal už v roce 1912. Širokého uplatnění se jí však dostalo mnohem později, a to právě s nástupem velkého množství drobné spotřební elektroniky. Popularita tohoto typu baterií tak přichází až s rokem 1991, kdy je začala více používat firma Sony.

Tento typ baterií v elektronice našel své uplatnění zejména proto, že dokáže skladovat velké množství energie s vysokou hustotou, což pro malé elektrické spotřebiče je rozhodně plusem. Li-ion je dnes zdaleka nejčastějším a nejpoužívanějším typem baterií, také proto jej najdete ve většině powerbank. Je to dáno i nízkými výrobní náklady. 

Li-ion baterie z hlediska nevýhod jsou potenciálně rizikovější při úniku elektrolytu, který je zde tekutý. Nejčastěji se tak může stát při fyzickém poškození baterie, kdy takový únik elektrolytu je doprovázen poměrně divokou chemickou reakci, která může vyústit v požár nebo explozi. Je nutno dodat, že tyto případy však jsou ojedinělé a většinou souvisí s nevhodným používáním.

Výhody
  • Nejrozšířenější typ, velký výběr powerbank
  • Díky poměru cena/výkon je součástí i nejlevnějších powerbank
Nevýhody
  • Vyšší riziko požáru nebo výbuchu při úniku elektrolytu
Li-pol powerbanky

Baterie, která obsahuje Li-pol články, je v podstatě modernější verzí Li-ion akumulátoru. Vlastnosti jsou velice podobné, největší rozdíl je však v použitém elektrolytu, který zde v tomto případě není tekutý, ale je gelový nebo pevný (suchý).

Z tohoto důvodu je zde také nižší riziko úniku elektrolytu, a tak nižší riziko vzniku výbušné chemické reakce při poškození akumulátoru. Použití Li-pol článků umožňuje vyrábět tenčí a přitom odolnější akumulátory s nižší hmotností. 

Nicméně všechny jejich výhody jsou vykoupeny zhruba o 30 % vyšší výrobní cenou, než je tomu v případě Li-ion. Také proto se v powerbankách objevují méně často, protože je zde obecně vysoký tlak na nízkou cenu.

Výhody
  • Modernější technologie umožňuje nižší hmotnost, tenčí baterie
  • Vyšší bezpečnost
Nevýhody
  • Menší výběr powerbank
  • Vyšší cena kvalitních článků

Kapacita

Parametr, který zajímá při výběru powerbanky úplně každého, je samozřejmě její kapacita. Do značné míry nám to dává představu o tom, co všechno taková powerbanka dokáže. Pokud se podíváme na typické kapacity, které jsou k dispozici na trhu, můžeme si je rozdělit do těchto skupin: 

KapacitaVyužití
Do 10 000 mAhzvládnou nabít smartphone, vyšší kapacity i opakovaně
Od 10 000 do 20 000 mAhopakované nabití mobilu, poradí si s tabletem
Více než 20 000 mAhporadí si s tablety a některé i s notebookem

Mezi levnými powerbankami je dnes velmi oblíbená kapacita 10 000 mAh. Taková powerbanka může být levná, je stále je velmi kompaktní a zvládne typicky až dvakrát nabít běžný mobilní telefon. Právě k mobilnímu telefonu je její využití nejvyšší.

Můžete si samozřejmě pořídit powerbanku s nižší kapacitou, třeba 5000 mAh i méně, pokud vám stačí třeba pouze jedno nebo i neúplné nouzové dobití mobilního telefonu a zajímá vás maximální kompaktnost a nízká hmotnost.

Stále populárnější jsou dnes mezi uživateli už ale také kapacity kolem 20 000 mAh. Ani taková powerbanka ještě vůbec nemusí být drahá ani příliš velká. Tyto powerbanky si většinou poradí už také s tabletem, některé, s odpovídajícím výstupním proudem, dokonce s notebookem. Tyto powerbanky jsou také velice dobře použitelné pro ty uživatele, kteří potřebují nabíjet i několik zařízení najednou. Vše samozřejmě vykoupeno nejen o něco vyšší hmotností a rozměry, ale hlavně i tím, že takovou powerbanku budete déle nabíjet.

Specialitou pro ty nejnáročnějších uživatele jsou potom powerbanky, které se pohybují nad hranicí 20 000 mAh. Za takovou powerbanku můžete už zaplatit i jednotky tisíc korun, přičemž počítejte samozřejmě s větší hmotností a rozměry.

Pokud cestujete, dávejte si zde také pozor na to, zda můžete takovou powerbanku například ještě vzít do letadla. Lithiové akumulátory nelze vozit v zavazadlovém prostoru a je potřeba je vzít s sebou do kabiny letadla, přičemž ve většině případů je povolené maximum powerbanka poskytující energii až 100 Wh.

Jak poznám kolikrát powerbanka nabije moje zařízení?

Je důležité zde upozornit, že pokud chcete vědět, kolikrát se nabije vaše zařízení z powerbanky o určité kapacitě, samotná hodnota kapacity uvedená výrobcem vám k tomu stačit nebude a šlo by o pouze velmi hrubý odhad. Není to totiž pouze kapacita, je to také napětí, co ovlivňuje, kolikrát dokáže powerbanka dobít určité zařízení. Přesněji řečeno to ovlivňuje rozdíl napětí akumulátoru powerbanky a nabíjecího napětí mobilního telefonu.

Většina dnešních mobilních telefonů využívá nabíjecí napětí 5 V, avšak bateriový článek v powerbance i v telefonu mívá napětí obvykle typicky cca 3,7 V a tento rozdíl zde hraje roli. Také musíte myslet na to, že účinnost nabíjení není nikdy 100 %, což je dáno z části fyzikálními zákony a z části kvalitou článků a elektroniky powerbanky.

Dochází zde tedy ke ztrátám, se kterými je nutno počítat. Jestli si chcete vypočíst, jaká je vlastně efektivní kapacita vaší powerbanky po započtení rozdílů napětí baterií a nabíjecího napětí i ztrát, není to nic složitého a ukážeme si to nyní na příkladu s dnes typickou powerbankou (PB) o kapacitě 10 000 mAh, při potřebě nabíjet mobilní telefon při napětí 5 V: 

Vzorec: (Kapacita PB x napětí baterie / nabíjecí napětí telefonu) x účinnost
Výpočet: (10 000 mAh x 3,7 V / 5 V) x 0,85 = 6 290 mAh

Na základě tohoto výpočtu jsme tady zjistili, že ačkoliv výrobce udává kapacitu své powerbanky 10 000 mAh, tak při nabíjení mobilního telefonu napětím 5 V a při započtení ztrát nabíjení, odpovídá využitelná kapacita při nabíjení tohoto zařízení 6 290 mAh. 

Pokud tedy například vlastníte mobilní telefon s kapacitou baterie 4500 mAh, tak powerbanka s udávanou kapacitou 10 000 mAh jej rozhodně nezvládne z vybitého stavu nabít 2x do plna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Při nabíjecím napětí powerbanky 5 V si dále ještě spočítáme (6 290 mAh x 5 V x 0,85) / 3,7 = 7225 mAh, což po vydělení kapacitou baterie telefonu znamená nabití pouze zhruba 1,6 x.

Také toto číslo je však ještě pořád docela teoretické. Všimněte si totiž, že jsme pracovali s účinností powerbanky 0,85 (tedy 85 %), což je obecně ale nadnesená hodnota. Výrobci sice rádi uvádějí běžně účinnost 80 až 90 %, ale v praxi to u levných powerbank klidně bývá i jen okolo 60 – 70 %.

Rychlost nabíjení

Nyní se dostáváme k tomu, co rovněž výrazně ovlivňuje schopnosti powerbanky a do značné míry definuje, jaká zařízení jste schopni powerbankou vůbec nabít. Tady nám vstupuje do hry výstupní proud a také výkon nabíjení.

Výstupní proud

Zdaleka nejvíce rychlost nabíjení ovlivňuje zmiňovaný vstupní proud. Proud je elektrická veličina, která je udávána v ampérech (A). Různé powerbanky nabídnou různý výstupní proud, a to ještě na různých portech může být jiný. Tyto hodnoty by měl u každého portu výrobce vždy uvést. Setkat se můžete s následujícími hodnotami: 

Výstupní proudVyužití
1 Ahodí se pro pomalé nabíjení a drobnou elektroniku
2 A až 3 Aumožní i rychlé nabíjení mobilních telefonů, stačí i pro tablety
5 Avhodné i pro výkonné notebooky (typicky na konektoru USB-C)

Hodnoty výstupního proudu mohou být různé při různém nabíjecím napětí, což typicky také výrobce powerbanky uvádí. Můžete se tak setkat s výstupním proudem například také 1,5 A nebo 2,4 A apod. Výstupní proud do 3 A, který už je vhodný i na rychlé nabíjení mobilních telefonů, bývá nejčastěji k dispozici na klasických portech USB (ev. USB-C). Pokud máte opravdu výkonnou powerbanku, která nabídne i 5 A, bývá to typicky na konektoru USB-C.

Výkon nabíjení

Není to ale pouze výstupní proud na výstupech powerbanky, ale také výkon nabíjení udávaný ve wattech (W), který ovlivňuje celkovou rychlost nabíjení. Opět, jelikož všechny veličiny spolu souvisí, tak rovněž výsledný výkon powerbanky může být různý při konkrétním výstupním proudu. Většinou se dnes setkáte zhruba s těmito výkony nebo spíše lépe řečeno výkonnostními kategoriemi: 

Výkon nabíjeníVyužití
18 Wdrtivá většina i těch levnějších powerbank, umožní i rychlé nabíjení mobilu
cca 30 až 45 Wvhodné i pro superrychlé nabíjení mobilu nebo pro tablety
60 W a víceuživí i výkonnější notebooky, typicky jako USB-C PD

Samozřejmě na trhu najdete je powerbanky, které mají výstupní výkon třeba okolo 7 W, bude se však jednat o ty nejmenší základní modely s nízkou kapacitou. Drtivá většina i levných zařízení dnes dokáže nabídnout výkon aspoň 18 W.

Pokud chcete něco výkonnějšího, co vám umožní i superrychlé nabíjení mobilního telefonu nebo zvládne rozumně rychle nabít tablet, je lepší podívat se do vyšší výkonnostní kategorie od cca 30 W.

Existují dokonce powerbanky, které nabízejí 60 W, nebo klidně i 100 W, což je asi tak dnešní typické maximum. Zpravidla je zde přítomno USB-C PD (Power Delivery), přes což s odpovídajícím kabelem dokážete uživit i výkonnější notebook.

Jak dlouho se nabíjí powerbanka?

Na závěr nesmíme z hlediska rychlosti nabíjení opomenout ještě jeden důležitý faktor, a to je rychlost nabíjení samotné powerbanky. Také tady vás určitě zajímá, aby tento čas byl co nejkratší. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že powerbanky s vyšší kapacitou budete dobíjet obecně déle. 

A bychom tedy neměli všech těch elektrických veličin ještě málo, tak na dobu nabíjení powerbanky má pro změnu významný vliv udávaný vstupní proud powerbanky. Také ty velmi levné powerbanky na trhu dnes nabídnou už vstupní proud aspoň 2 A (a pod tuto hodnotu byste neměli jít), což je dostatečné pro rozumně rychlé nabití.

2

Další podstatné parametry

Hmotnost a rozměry

Nyní postupně opouštíme důležité technické parametry vlastní elektroniky a dostáváme se k dalším podstatným vlastnostem, které ovlivňují používání powerbanky. Ovlivňují také to, jak s ní budete spokojeni a rozhodně zde patří její hmotnost a rozměry. Tyto parametry do značné míry souvisí se zmiňovanými technickými parametry vnitřností, protože samozřejmě powerbanka s větší kapacitou bude větší a těžší.

Menší powerbanky mohou mít hmotnost do 200 g, ty větší a výkonnější mohou být naopak těžší než 0,5 kg. Dobře si to rozmyslete, kde a jak plánujete powerbanku nosit. Dnes velmi populární cenově dostupná kategorie zahrnující powerbanky okolo 10 000 mAh, zbývá ještě stále vcelku kompaktní řešení, které nemusí přesahovat mnoho přes 12 cm na výšku či 8 cm na šířku a zároveň se vejdete do tloušťky okolo 1,5 cm. Jsou to rozměry podobné typickému externímu disku.

Materiály a design

Z pohledu používání powerbanky vás mohou zajímat také použité materiály a celkový vnější vzhled. Jde o to, kde a jak plánujete powerbanku používat, zda vám reálně záleží na tom, aby byla vyrobena například z prémiových materiálů. Většinou se můžete setkat s provedením: 

  • Plast – poměr ceny a výkonu, slušná odolnost
  • Slitiny hliníku, sklo nebo ekokůže – exkluzivnější vzhled
  • Pogumovaný povrch – zvýšená odolnost

Absolutně nejvíce je na trhu zastoupeno samozřejmě plastové provedení, které najdete i u těch nejlevnějších zařízení. Není to vůbec špatné, protože plast je vcelku rozumně odolný, pokud není příliš křehký, zvládne i pády a v matném provedení se hned tak nemusí ani poškrábat.

Pokud hledáte něco trochu designově zajímavějšího, mohou vás oslovit různé slitiny hliníku, tedy kovové provedení. To je logicky bytelnější z hlediska celkové pevnosti, pozor však na to, abyste si takovou powerbankou někde v tašce nepoškrábali vaši drahou elektroniku.

Někoho tady může oslovit také provedení využívající z části sklo nebo i různé textilní materiály, s čímž se můžete setkat třeba při použití ekokůže (koženky) na některých částech povrchu powerbanky.

Často v rámci outdoorových řešení můžete narazit na powerbanky s pogumovaným povrchem, které nabízejí nejvyšší odolnost při pádu. Na odolnost zařízení se podíváme nyní ještě blíže.

Jakou mají powerbanky odolnost? 

S tím, jaké materiály výrobce powerbanky použil a jak si dal záležet na její konstrukci, do značné míry souvisí také odolnost těchto zařízení. Některé modely jsou přímo zaměřeny na to, aby nabídly zvýšenou odolnost, což se vám může hodit například při extrémnějším outdoorovém využití. Často jsou to zmiňované pogumované modely. U takových powerbank se potom setkáme s uvedeným stupněm krytí, který vyjadřuje jejich reálnou odolnost: 

IP54částečná ochrana proti prachu a stříkající vodě
IP56částečná ochrana proti prachu a vodě po dobu 3 minut
IP65úplná ochrana proti prachu a tryskající vodě po dobu 3 minut
IP67úplná ochrana proti prachu a ponoření do vody po dobu 30 minut
IP68úplná ochrana proti prachu a ponoření do vody

Dejte si ovšem pozor na to, že z hlediska ochrany proti prachu nebo utopení, často výrobci v tomto ohledu neručí za takové poškození zárukou. To znamená, že se třeba na utopení vaší powerbanky nemusí vztahovat záruka, přestože dle stupně krytí by to měla zvládnout.

Jak se powerbanky nabíjí?

Zvažte především, přes co se vaše powerbanka vlastně nabíjí, abyste nemuseli tahat zbytečné kabely navíc. Dnes se ještě stále setkáte s powerbankami, které se nabíjejí přes Micro USB, ale tento konektor je dnes už poměrně na ústupu, a tak je určitě vhodné, pokud svou powerbanku můžete nabít přes USB-C, který zároveň bývá rovněž výstupní a lze přes něj i nabíjet.

Výše v našem průvodci v části o rychlosti nabíjení jsme se už zabývali technickými parametry, které ovlivňují nabíjení powerbanky, mezi které patří hlavně vstupní proud. Ne každá powerbanka se však musí nabíjet jen po klasickém kabelu.

Solární powerbanka

Kromě energie ze zásuvky existují i další zdroje elektrické energie. Jedná se zejména o tzv. obnovitelné zdroje energie, mezi které patří také slunce. Na trhu si tak dnes můžete koupit například solární powerbanky.

Ty jsou zajímavým řešením zejména pro cestovatele, nebo pro dobrodruhy, kteří se dlouho pohybují mimo civilizaci, kde nemají v dosahu elektrickou zásuvku. Takovou powerbanku tak můžete dobít prakticky kdekoliv na denním světle.

Musíte však počítat s tím, že takové dobíjení má pochopitelně své rezervy. Je to dáno zejména skutečností, že solární články na poměrně malé powerbance, nedokáží shromáždit tak velké množství energie.

Proto bude nabíjení přes solární články na powerbance vždy spíše nouzovou záležitostí a bude trvat poměrně dlouho. Je to však zajímavý způsob, jak lze powerbanku aspoň udržet naživu po delší dobu, aniž byste museli vyhledat elektrickou zásuvku.

Jaké konektory powerbanky nabízí?

Na klasické powerbance najdete zejména výstupy a často také ještě nějaký ten výhradně vstupní konektor. O některých těchto kolektorech jsme už hovořili v rámci našeho průvodce, jak vybrat nejlepší powerbanku, a to zejména v souvislosti s nabíjením vašich zařízení. Pojďme se nyní blíže podívat na konektory samotné, které vlastně na powerbance nejčastěji najdete, a k čemu se obvykle využívají: 

  • USB – klasické USB, přesněji USB-A v podobě typického obdélníkového korektoru, je asi nejrozšířenějším portem. Najdete jej zaručeně i na té nejlevnější powerbance, kde bude vždy minimálně jeden. V závislosti na parametrech powerbanky může nabízet rychlé nabíjení s výstupním proudem až 3 A.
  • USB-C – v současné době stále dominantnější konektor. USB Type-C se hodně používá U novějších powerbank nejen jako výstupní pro nabíjení vašich zařízení, ale také jako vstupní konektor pro nabíjení samotné powerbanky. Je tedy univerzálně využitelný. V závislosti na parametrech powerbanky může nabídnout třeba Power Delivery až 100 W při proudu 5 A.
  • Lightning – na některých powerbankách se může vyskytovat také proprietární konektor typický pro některá Apple zařízení, jmenovitě iPhone. Takový konektor může sloužit pro nabíjení powerbanky, takže vlastníte-li Apple zařízení, tak vám to umožní oprostit se od nošení extra kabelu pro nabíjení powerbanky.
  • Micro USB – konektor, který je dnes už spíše na ústupu, protože většina mobilů má USB-C. Stále jej však můžete najít u celé řady powerbank, kde slouží jako vstupní konektor, tedy výhradně k nabíjení samotné powerbanky. Pokud nejde powerbanka nabít jinak, znamená to tak dnes především zbytečný kabel navíc.

Z hlediska konektorové výbavy vždy myslete také na to, zda kupujete powerbanku s cílem nabíjet pouze jedno zařízení, nebo jich budete chtít nabíjet i několik současně. Tady není důležitý totiž pouze počet určitých portů, ale je důležitá také schopnost powerbanky dodávat odpovídající výstupní proud na více portů současně, protože jinak by se přístroje dobíjely pomalu.

3

Funkce, výbava a tipy

Nejčastější funkce a výbava

Powerbanky nejsou jen zařízení obsahující baterii a pár konektorů. V dnešní době vám taková powerbanka dokáže nabídnout celou řadu funkcí a příslušenství, což může výrazně zvýšit jejich využitelnost. Záleží vždy na tom, co od powerbanky očekáváte a kolik za ni chcete zaplatit: 

  • Indikace stavu baterie – pomocí LED diod indikuje stav baterie, případně nabíjení připojeného přístroje nebo samotné powerbanky. Typické spíše pro levnější modely bez displeje.
  • Displej – dražší modely nabízejí místo indikace diodami často jednoduchý segmentový displej. Powerbanka s displejem zobrazí stav nabití, používané napětí apod. Máte tak přesnější informace o stavu powerbanky či nabíjení.
  • Bezdrátové nabíjení – některé vybavenější powerbanky mohou nabídnout bezdrátové dobíjení prostřednictvím standardu QI. Jednoduše pak položíte svůj mobilní telefon s podporou bezdrátového nabíjení na určené místo na powerbance.
  • Svítilna – jednoduchá LED dioda, která dokáže fungovat jako svítilna. Je to praktická vychytávka, která se může čas od času hodit.
  • Rychlonabíjení – typicky dle standardu Quick Charge, je pro dnešní mobilní telefony velmi důležitá funkce, která umožní nabít mobilní telefon opravdu rychle. Vše samozřejmě závisí od výkonu konkrétní powerbanky, také musí rychlé nabíjení podporovat nabíjené zařízení.
  • Solární nabíjení – této funkci jsme se věnovali už v části, která se zabývala způsoby nabíjení powerbanky právě solární nabíjení vám tyto možnosti, jak powerbanku nabít, rozšiřuje.
  • Integrovaná kabeláž – na trhu najdete powerbanky, které disponují různými zasouvacími kabely, nebo kabely, které jdou vložit přímo do těla samotného přístroje. Usnadňuje to organizaci kabelů, kdy nemusíte k powerbance nosit kabely zvlášť a myslet na ně.
  • Ochranný obal – luxusnější modely mohou nabídnout také nejrůznější příslušenství v podobě třeba ochranného obalu, abyste si powerbanku nepoškodili.

Na trhu existují rozličné powerbanky, včetně velkých přenosných velkokapacitních modelů vybavených třeba autoportem, takže má powerbanka 12V. Dokonce existuje powerbanka se zásuvkou, která má klasickou síťovou zásuvku.

Jak powerbanku používat a jak se o ni starat

Ačkoliv powerbanka je zařízení, které chceme především používat, je dobré při jejím používání myslet na některé drobnosti, které prodlouží životnost akumulátoru.

Lithiové články, ať už Li-ion nebo Li-pol, je například dobré pravidelně nabíjet, nevybíjet je do dna a nenechávat je dlouho zcela vybité. Pokud powerbanku delší dobu nepoužíváte, nabijte ji na 60 – 80 % kapacity, nenechávejte ji dlouhodobě nikdy nejen zcela vybitou, ale také plně nabitou.

Dále je vhodné dodržovat některé bezpečnostní zásady, takže nevystavujte powerbanku vysokým teplotám nebo ohni. Není tedy například dobré nechávat powerbanku ležet na palubní desce automobilu rozpálené sluncem a podobně.

Nejznámější výrobci powebank

Powerbanky ADATA

Powerbanky ADATA

Oblíbeným výrobcem drobné elektroniky a příslušenství nebo periferií je i tato společnost. Ta nabízí velkokapacitní powerbanky nebo rychlonabíjecí powerbanky za rozumné ceny.

Powerbanky Xiaomi

Powerbanky Xiaomi

Čínská společnost je klasickým zástupcem výrobce mobilních telefonů, který má ve svém sortimentu také příslušenství. Nechybí designové powerbanky ani bezdrátová powerbanka. 

Powerbanky Viking

Powerbanky Vinikg

Tento výrobce se soustředí na kvalitní příslušenství, a tak v jeho sortimentu najdete dražší modely zaměřující se na odolnost. Nechybí ani solární powerbanka.

Powerbanky Swissten

Powerbanky Swissten

Jakkoliv to dle názvu nevypadá, firma je tuzemská, ale samozřejmě má klasickou produkci pod svou značkou z Číny. Powerbanky pořídíte designové, odolné a za rozumné ceny.

Powerbanky EcoFlow

Powerbanky EcoFlow

Hledáte opravdu „hardcore“ řešení? Mezi produkty této firmy jsou hotové nabíjecí stanice. Může to být velkokapacitní powerbanka 12V s autoportem s kapacitou až 100 000 mAh.

Powerbanky Samsung

Powerbanky Samsung

Jihokorejský výrobce nejen mobilních telefonů nabízí pestrou škálu příslušenství. Vybrat si můžete designově povedené modely v různých barvách. Nechybí bezdrátová powerbanka.

Powerbanky Yenkee

Powerbanky Yenkee

Cenově dostupná řešení a zajímavý design nabídne další z výrobců, který branduje čínské produkty pod svou značkou. Zajímavý poměr ceny a výkonu.

Powerbanky Lamax

Powerbanky Lamax

Značka pochází z tuzemska a prodává zajímavé produkty z oblasti drobné elektroniky od přenosných reproduktorů po powerbanky. Produkty z Číny za dostupné ceny.

Powerbanky Niceboy

Powerbanky Niceboy

Tato značka se soustředí na příslušenství k mobilním telefonům, ale také třeba na kamery. Má v nabídce i povedené powerbanky, opět se jedná zejména o čínskou produkci.

Powerbanky Huawei

Powerbanky Huawei

Čínská společnost patří k jedněm z lídrů na mobilním trhu, a tak nesmí v sortimentu chybět powerbanky. Rychlonabíjecí powerbanka je standardem, zaujmou designové kousky.

Powerbanky GoGEN

Powerbanky GoGen

Tato značka je další z kategorie českých značek s produkty z Číny. Dnes patří pod značku ETA a zaměřuje se na spotřební elektroniku a má i cenově zajímavé powerbanky.

Nejznámější prodejci nebo srovnávače powerbank

Powerbanky Alza

Powerbanky Alza

Je to náš asi nejznámější prodejce s elektronikou, který provozuje stejnojmenný e-shop. V nabídce nechybí mini powerbanka, velkokapacitní powerbanka 30 000 mAh ani speciality jako powerbanka s bezdrátovým nabíjením.

Powerbanky CZC

Powerbanky CZC.cz

Další ze známých prodejců, kde najdete široký sortiment. Běžně jsou zastoupené oblíbené modely 10 000 mAh a 20 000 mAh, nechybí powerbanka s displejem, bezdrátová powerbanka, nebo naopak levné řešení pro nenáročné.

Powerbanky Datart

Powerbanky Datart

Oblíbená síť prodejen s elektronikou nabídne rovněž powerbanky. K sehnání může být třeba powerbanka se zásuvkou, ale také powerbanka 12V. Samozřejmostí je dnes v nabídce nejedna rychlonabíjecí powerbanka.

Powerbanky Lidl

Powerbanky Lidl

V rámci řetězce supermarketů můžete zakoupit také drobné příslušenství a elektroniku, takže nechybí ani základní powerbanky, a to často za velmi pěkné ceny. Pokud využijete některé z nákupních akcí, lze výrazně ušetřit.

Powerbanky Heureka

Powerbanky Heureka

Na srovnávači zboží a cen si můžete porovnat nabídku jednotlivých modelů powerbank a rozhodnout se, kterou si pořídíte. Kromě toho zde na vás čekají uživatelské recenze mnoha různých přístrojů.

Cenové relace powerbank

Powerbanky se pohybují v různých cenových relacích. Dnes lze říci, že je to poměrně levné příslušenství, a to zejména z toho důvodu, že jejich výroba je doménou celé řady čínských výrobců. Často může být otázkou kvalita použitých článků u těch nejlevnějších přístrojů, ale tady je potřeba se spokojit s tím, že dovnitř zkrátka nevidíme. U levnější powerbanky raději vždy počítejte s horší účinností nabíjení, a tedy si neslibujte mnoho od deklarované kapacity. Když se podíváme na nabídku na dnešním trhu, můžeme si stanovit následující cenové relace: 

  • Do 300 Kč – powerbanky jsou dnes velmi levná zařízení, a tak ty s nejnižší kapacitou v plastovém provedení zakoupíte už do této ceny. Musíte počítat s tím, že taková powerbanka nemusí být schopna zcela nabít mobilní telefon s větší baterií. Její výhodou je však kompaktní provedení a nízká hmotnost, takže ji dáte prakticky kamkoliv a ani o ní nebudete vědět. Na nouzové dobití postačí.
  • Od 300 do 800 Kč – v této cenové relaci se pohybují dnes nejprodávanější modely, mezi které patří také oblíbená kapacita 10 000 mAh, ale v horní polovině dané cenové relace pořídíte i kapacitu 20 000 mAh, což už je pro většinu využití slušná dávka energie, kterou lze při odpovídajícím výstupním proudu a výkonu nabít i tablet nebo úsporný notebook. V této ceně se určitě setkáte i s prémiovými materiály, jako je třeba kovová konstrukce, objevuje se také solární nabíjení.
  • 800 Kč a více – zajímá-li vás nejlepší powerbanka, která dokonale obsáhne všechny vaše náročné potřeby, můžete za ni zaplatit v konečném důsledku i několik tisíc korun. Potěší vás ale nabídka modelů s celou řadou konektorů s integrovanými kabely, můžete si vybírat vzhledově exkluzivní modely nebo naopak odolné outdoorové modely. Běžně také pořídíte powerbanku s bezdrátovým nabíjením.

Často kladené otázky při výběru powerbanky

Jak velkou kapacitu powerbanky potřebuji?

Záleží samozřejmě na vašem využití. Záleží na tom, jestli vám stačí nabíjené zařízení nabít jednou, nebo budete chtít z powerbanky dobíjet opakovaně, či budete také chtít nabíjet více zařízení, a to i současně. Kritérií je mnoho a vše jsme probrali v rámci našeho průvodce, jak vybrat powerbanku. Hlavně počítejte s tím, že výrobcem udávanou kapacitu nikdy nemůžete přímo podělit například kapacitou baterie vašeho mobilního telefonu. Výpočtu jsme se také věnovali v průvodci, pro zjednodušení vám však pro reálnou představu postačí z výrobcem udávané kapacity odečíst cca 30 – 40 % a dostanete využitelnou kapacitu.

Jakou potřebuji powerbanku pro tablet nebo notebook?

S rozšířením konektoru USB-C stále více lidí zajímá nabíjení tabletu a notebooku z powerbanky. Vždy je důležité zvolit powerbanku s dostatečnou kapacitou, kde byste se měli za měřit aspoň na 20 000 mAh, u notebooku pak lépe 30 000 mAh, ale také s odpovídajícím výstupním proudem a výkonem. Výstupní proud je potřeba aspoň 3 A a výkon pro tablety 18 W a více, u lehkého notebooku potom 30 W a více. Výkonnější notebooky mohou ale potřebovat i 60 W a více. Pamatujte také na to, abyste připojili zařízení parametrově odpovídajícím kabelem, který zvládne dané proudové zatížení.

Zajímavé zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Battery_charger#Power_bank

1.4/5 - (43 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo