Nejlepší roušky a respirátory 2024

Respirátory a roušky jsou považovány za vhodnou ochranu nejen proti koronaviru. Existují různé typy a možnosti, které se liší svými specifikacemi i účinností. Náš test vám pomůže s výběrem správné ochrany.

TYP OCHRANY TYP OCHRANY TYP OCHRANY
Respirátory FFP3
Nejvyšší ochrana
Respirátory FFP2
Vysoká ochrana
Respirátory FFP1
Respirátory Respirátory FFP2 Respirátory FFP1
  • Nejvyšší úroveň ochrany
  • Ochrana nositele i okolí
  • Ochrana nositele i okolí
  • Ochrana nositele i okolí
  • Ochranu deklaruje norma
  • Běžně dostupný
  • Chrání lépe než roušky
  • Ochranu deklaruje norma
  • Ochrana zejména proti prachu
Celková účinnost:
min. 98%
Celková účinnost:
min. 92%
Celková účinnost:
min. 75%
TYP OCHRANY TYP OCHRANY TYP OCHRANY
Nano roušky
Látkové roušky
Jednorázové roušky
Nano Látkové roušky Jednorázové roušky
  • Chrání lépe než jednorázová a látková rouška
  • Opakovaně použitelná
  • Možnost vložit další filtraci
  • Opakovaně použitelná
  • Možnost vyrobit doma
  • Možnost vložit další filtraci
  • Cena
  • Dostupnost
  • Možnost vložit další filtraci
Celková účinnost:
bez normy
Celková účinnost:
bez normy
Celková účinnost:
bez normy

Nejprodávanější roušky a respirátory 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat roušku či respirátor

Roušky a respirátory jsou na trhu v celé řadě variant. Ačkoliv vypadají velice podobně, rozdíly v ochraně mohou být velmi velké a poměrně zásadní. Například některé respirátory jsou určeny primárně k ochraně proti prachovým částicím, přičemž ochrana proti virům je u nich podstatně nižší. Vždy tedy záleží především na účelu použití, za jakým si respirátor či roušku kupujeme.

Při výběru vhodné ochranné roušky nebo respirátoru bychom si proto měli ujasnit kritéria výběru, podle kterých je potřeba se řídit. Na základě toho jsme schopni si vybrat odpovídající ústenku či respirátor. Obecný postup výběru by měl být zhruba následující:

  • Zvolte účel
  • Řekněte si, kde budete ochrannou pomůcku nosit
  • Zvažte cenovou hladinu
  • Zvolte typ roušky či respirátoru
  • Zda bude na opakované nebo jednorázové použití
  • Vyberte správnou velikost

Jak jsme si již řekli, důležitý je především účel, tedy například koncentrace prachových částic, proti kterým se chceme v nějakém prostoru chránit. Stanovte si také cenovou hladinu, kolik plánujete za respirátor nebo roušku utratit. Následně se ale rozhodně zajímejte o úroveň ochrany, kterou má ochranná pomůcka poskytovat, protože v opačném případě by byla spíše na okrasu.

Je vhodné také vědět, zda budete používat ochranou pomůcku opakovaně, nebo vám postačí jednorázové použití. Nezapomínejte ani na to, že aby mohla rouška nebo respirátor skutečně dobře fungovat, je důležité, aby co nejlépe přilnula obličeji. Proto se vyrábějí tyto ochranné pomůcky v různých velikostech, aby se ideálně přizpůsobily obličeji každého člověka. Zde je dobré mít také na paměti to, že určité skutečnosti mohou bránit ideálnímu přilnutí ochrany na obličej, což je zejména problém u mužů s ohledem na vousy.

Stále nevíte, jak vybrat tu správnou ochrannou pomůcku právě pro vaše použití? Pomohou vám třeba recenze od zákazníků na internetu, ale na tuto otázku se pokusíme najít odpověď také my na následujících řádcích, kde vám s výběrem pomůžeme. V současné době nejvíce lidí zajímá, jaké ochranné pomůcky jsou nejlepší proti koronaviru (konkrétně SARS-CoV-2, způsobující onemocnění COVID-19), a tak se zde budeme věnovat i tomuto aktuálnímu tématu.

1

Rouška a respirátor vs. ochrana proti virům

Než si koupíme roušku nebo respirátor, měli bychom rozhodně znát, jaké jsou rozdíly mezi těmito dvěma typy ochrany. Ačkoliv vypadají na první pohled podobně, jsou totiž určeny pro trochu jiné použití. Na následujících řádcích si to proto objasníme a taky si řekneme, zda mají smysl tyto ochranné pomůcky proti koronaviru.

Rouška

Těmto ochranným pomůckám se říká ústní rouška, ale také ústenka. Jedná se o naprosto základní ochrannou pomůcku, kdy si úplně každý asi mohl všimnout, že ji velice často používají například lékaři. Můžete se s ní setkat třeba u zubaře nebo na operačním sále. Důvody, proč ji lékaři nosí, je, aby nepřinesli možnou nákazu kapénkami na pacienta.

Je třeba zdůraznit, že se jedná o naprosto základní stupeň ochrany, přičemž roušku tedy člověk nosí proto, aby chránil ostatní.

Pokud odhlédneme od našich zeměpisných šířek trochu dále, velmi obvyklé je nošení takových roušek mezi běžnou populací v některých zemích. Velmi zodpovědní jsou tomto směru Asiaté. Asijské země ostatně mají také nepoměrně větší zkušenost se šířením virů typu SARS a MERS.

Pokud se necítíte dobře, nasadit si roušku při kontaktu třeba s blízkými, je zde běžná věc. U nás se toto téma začalo probírat teprve v nedávné době v souvislosti s pandemií koronaviru, konkrétně tedy SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Také v případě tohoto onemocnění u běžných roušek platí to, že tato ochrana omezuje šíření kapének s virem do prostoru. Pokud byste tedy byli potenciálně nakaženi, chráníte tím své okolí. Vám nicméně rouška sama o sobě příliš velkou ochranu neposkytuje. Určitou výjimku mohou tvořit roušky s nanovlákny. Jednotlivé typy roušek probereme podrobněji dále v textu.

Respirátor

Další kategorií ochranných pomůcek jsou respirátory. U nich mohou být poměrně velké rozdíly v souvislosti se stupněm ochrany, kterou poskytují. Tato ochrana se určuje normou a blíže se na to podíváme ještě v následujících odstavcích a podíváme se také na jednotlivé typy respirátorů, kterých je také několik, jako v případě roušek.

Respirátor je v zásadě polomaska, na jejíž výrobu byl použit filtrační materiál, který může mít i několik vrstev filtrace. Ať už proti prachu nebo proti virům.

Samozřejmě s ohledem na virovou nákazu druhotně respirátor chrání také okolí, kdy pokud jste například nakaženi, rovněž nešíříte v takové míře kapénky do prostoru.

Existují nicméně i respirátory, které chrání výhradně nositele a šíření případné nákazy téměř vůbec nebrání, což jsou respirátory s ventilkem. Jak jsme si ale již řekli, na jednotlivé typy respirátorů se podíváme ještě dále.

2

Typy roušek

Pojďme se nyní podrobněji zaměřit na to, co jsme si slibovali, tedy na jednotlivé typy roušek. Dosud obvykle většina z nás znala zejména obyčejnou klasickou chirurgickou roušku, která se používá nemocnicích, jak jsme zmiňovali již výše. Koronavirus a nedostatek roušek však vedlo k tomu, že jsme se mnohem více seznámili také s dalšími typy těchto ochranných pomůcek. Obecně tedy rozlišujeme:

  • Jednorázové roušky
  • Látkové roušky
  • Roušky s nanovlákny

Jednorázové (chirurgické) roušky

Toto je tedy ona klasická ústenka, pro kterou je charakteristické, že je jednorázová. Můžete ji používat pouze po omezenou dobu, potom zcela ztrácí svou funkčnost. Pokud tedy máte takovou roušku na obličeji několik hodin, v žádném případě již nelze hovořit o nějaké rozumné úrovni ochrany.

Ideálně je potřeba takovou roušku měnit každé dvě až čtyři hodiny. Pokud jde o materiál, tato rouška bývá obvykle vyrobena z netkaných textilií. Na tváři si ji upevňujeme pomocí gumiček za uši.

Látkové roušky

Právě látkové roušky zažívají určitý rozmach v souvislosti s lidovou tvořivostí v době koronaviru. Vyrobeny jsou obvykle z bavlny, přičemž podobně jako jednorázová rouška poskytují především základní ochranu a primárně jsou určeny k ochraně okolí. Jejich výhodou je však to, že ji můžete použít opakovaně. Roušku jednoduše stačí sterilizovat, vyvařit nebo vyprat aspoň na 60° C.

Tyto bavlněné roušky začaly masivně nabízet také nejrůznější e-shopy, přičemž ideální je, pokud je taková rouška aspoň dvouvrstvá, do které lze ještě vložit třeba filtr z nanovlákna. Ten potom zvyšuje účinnost této ochrany proti virům a částečně chrání také nositele. Upevnění této roušky na obličeji se řeší opět buď gumičkami nebo zavazovacími tkaničkami.

Roušky s nanovlákny

Nakonec tady máme ještě roušky s nanovlákny neboli nano roušky. Nano rouška se stala rovněž hitem v souvislosti s ochranou proti koronaviru. V tomto případě není rouška vyrobená z bavlny, ale je vyrobená sama o sobě z nanovláken.

To pochopitelně dále zvyšuje schopnosti této ochrany pro jejího nositele. Tyto ochranné roušky začaly nabízet některé firmy, které se specializují na výrobu nejen zdravotnických ochranných pomůcek. Určitou alternativou k roušce z nanovkláken může být třeba nákrčník, který rovněž může mít nano vrstvu.

Šití roušek a domácí výroba

V souvislosti s pandemií koronaviru nelze opomenout ani na trend domácího šití roušek. Česko je v tomto ohledu poměrně specifické, kdy zkrátka nejedna maminka nebo babička má doma šicí stroj a leccos si umí upravit. Nedostatek ochranných pomůcek vedl také k solidaritě mezi lidmi, kdy se šily bavlněné roušky pro potřebné zdarma.

Šití roušek a domácí výroba dává prostor také lidové tvořivosti, kdy můžete popustit uzdu své fantazie a vyrobit si opravdu originální roušku. Pokud to s jehlou a nití příliš neumíte, mnoho e-shopů s módou dnes nabízí také designové látkové roušky, které se mohou stát i slušivou ozdobou vašeho outfitu.

3

Typy respirátorů

Také v případě respirátorů existuje více typů, jak jsme již naznačili výše. Respirátory poskytují obecně vyšší ochranu svému nositeli, protože je to jejich primární funkce. Můžeme si je rozdělit na tyto dva druhy:

  • Respirátory bez ventilku
  • Respirátory s ventilkem

Respirátory bez ventilku

Jedná se o nejběžnější typ respirátoru, který lze navíc zakoupit za podstatně nižší cenu. A chrání jednak nositele, ale také jeho okolí. Existují různé třídy ochrany, které budeme ještě probírat dále v textu, nicméně obecně se tyto respirátory používají třeba jako ochrana proti prachu, pokud například pracujete v dílně. Mohou ale chránit také proti virům, jako je například koronavirus, což souvisí zejména se zmiňovanou třídou ochrany.

Respirátory s ventilkem

Toto je pohodlnější forma respirátoru, ve kterém se mnohem lépe dýchá, než v případě respirátoru bez ventilku. Respirátor s ventilkem je polomaska, která umožňuje volné dýchání, kdy vydechovaný vzduch jde skrz ventilek volně do prostoru.

Z toho je zřejmé, že tento respirátor nicméně nechrání své okolí, což je důležité poznamenat zejména s ohledem na koronavirus a další virová onemocnění. Pokud jste tedy nakažení a máte respirátor s ventilkem, nákazu volně šíříte.

4

Třídy ochrany respirátorů

Respirátory jsou charakteristické tím, že poskytují různé třídy ochrany. Tato ochrana je dána normou, takže pokud si pořídíte takový respirátor, máte garantovánu ochranu podle dané normy. Respirátory v tomto ohledu dělíme na následující tři úrovně ochrany:

  • FFP1
  • FFP2
  • FFP3

Respirátor třídy FFP1 je nejnižší třídou ochrany, přičemž je určen především k ochraně proti prachovým částicím. Typicky třeba při práci v prašném prostředí, například v dílně. Chrání před prachovými částicemi a aerosoly netoxického původu. Pokud se tedy chystáte něco řezat nebo vrtat, je právě tento respirátor ideální.

Respirátor třídy FFP2 ochrany je určen opět k ochraně proti prachovým částicím s aerosolům, ale tentokrát jemnějším. Chrání také před dýmem nebo různými částicemi, které mohou dráždit naše dýchací ústrojí. Ideální je například při nástřiku barev, práci se sklem apod.

Respirátory ve třídě FFP3 poskytují nejvyšší možný stupeň ochrany. Nejsou určeny jen pro ochranu proti prachu, ale zvládají také jemný toxický prach a alergeny. Jsou ideální ochranou také proti koronaviru, protože zabraňují průniku virům, ale také bakteriím apod. Pokud se tedy chcete efektivně chránit proti onemocnění COVID19, je právě tento respirátor ideální volbou.

Filtrační účinnost respirátoru

Je důležité také poznamenat, že filtrační účinnost respirátoru je dána různými standardy. Není to pouze o označení FFP1, FFP2 nebo FFP3, které reflektuje evropských standard ochrany a evropskou normu. Můžete se setkat také s označením například N95, N99 a N100, což je označení dle americké normy, případně existuje také označení P1, P2 a P3, což je zase australská norma.

Abychom se podívali na filtrační účinnost různých respirátorů podrobněji, shrneme veškeré standardy do následujícího přehledu vyjadřující účinnost filtrace:

Třída ochranyÚčinnost filtrace
FFP1 a P1min. 80 % (celková účinnost min. 75 %)
FFP2 a P2min. 94 % (celková účinnost min. 92 %)
N95min. 95 %
N99min. 99 % (celková účinnost min. 98 %)
P3min. 99,95 %
N100min. 99,97 %

Filtrační účinnost materiálu, ze kterého je respirátor vyroben, je uvedena s ohledem na schopnost procentuálního zachycení částic, jejichž průměr je 0,3 µm a více. U některých typů respirátorů potom v závorce uvádíme také celkovou účinnost, který zohledňuje také průnik těsnící linií okolo obličeje, průnik ventilkem (je-li součástí respirátoru) a průnik filtrem.

Certifikace respirátorů dle normy

Hovořili jsme o tom, že respirátory poskytují normovanou ochranu. Pojďme si nyní říci něco blíže k samotné certifikaci respirátorů. Česká norma, kterou musí respirátor splňovat, je ČSN EN 149, přičemž tyto ochranné pomůcky musí podléhat také ročním kontrolám, to například pokud jsou někde uskladněny pro případ použití. Deklarovanou účinnost respirátoru poznáte také dle certifikace, kterou uvádí výrobce za značkou CE následovanou číselným kódem.

5

Další důležité informace a tipy

Životnost a opakované používání roušek a respirátorů

Tohoto tématu jsme se už okrajově dotkli v části, kde jsme se zaměřili na popis jednotlivých typů roušek a respirátorů. Některé ochranné pomůcky lze totiž používat pouze jednorázově a jiné naopak lze využít opakovaně.

  • Jednorázové použití – naprostou většinu respirátorů nebo roušek smíme správně používat pouze jednorázově. Tyto respirátory a ochranné roušky jsou označeny značkou NR a jelikož se jedná o nebezpečný odpad, je potřeba po použití vložit takovou ochrannou pomůcku do igelitového sáčku a vyhodit. Takové ochranné pomůcky nelze žádným způsobem prát nebo jinak sterilizovat, protože by již neplnily dobře svou funkci.
  • Opakované použití – ochranné pomůcky pro opakované použití jsou většinou dražší, ale zase nám déle vydrží. Jsou značeny R a jedná se o polomasky, které mají výměnné filtry. Filtry mohou být různého druhu, podle toho, proti jakému zdroji znečištění či případně virům a bakteriím se chceme chránit.

Velikosti roušek a respirátorů

S respirátory a rouškami se pojí ještě jedno důležité kritérium, které musí být splněno. A to je těsnost okolo obličeje. Je vám málo platný respirátor s nejvyšší třídou ochrany, pokud vám dobře nesedí na obličeji, protože vzduch jde především cestou nejmenšího odporu, což bohužel může často být škvíra mezi respirátorem a obličejem.

U většiny produktů se vyrábí několik velikostí, které jsou značeny podobně, jako v případě oblečení. Můžete se tedy setkat s velikostmi S, M a L. Univerzální velikostí je M, kterou má většina lidí. Malé děti zase rozhodně využijí velikost S.

Jak správně nasadit a nosit roušky a respirátory

Jak správně nosit roušku a respirátor

Co dále značně ovlivňuje kvalitu ochrany je skutečnost, jak roušku či respirátor nosíte. Pokud jsme si tedy vybrali správnou velikost, je nutné si ještě ochranou pomůcku správně nasadit. Vždy nám musí zakrývat ústa a zároveň by měla by co nejlépe kopírovat obličej.

Zde by měli zpozornit zejména muži, kteří mají vousy. Stačí už drobné strniště na to, aby maska špatně přiléhala na obličej. Taková ochranná pomůcka potom správně netěsní a výrazně si snižujeme efektivitu ochrany.

Dávejte důraz také na samotný proces nasazování roušky či respirátoru, které bychom měli uchopit jen za gumičky a nasadit. Rozhodně není vhodné holýma rukama sahat na filtrační část. Můžeme na ni přenést bakterie, které si následně dáme na obličej. Ze stejného důvodu na filtrační materiál ochranné pomůcky nesaháme ani poté, co ji máme nasazenou.

Jak se starat o roušku či respirátor

Pro funkční ochranu je rovněž velice důležité, abyste ochrannou pomůcku pravidelně měnili. Pokud se jedná o jednorázovou roušku, tak ta vydrží maximálně čtyři hodiny. Respirátory vydrží o něco déle.

Pokud používáte například látkovou roušku, je důležité ji vyměnit okamžitě, jakmile navlhne. Následně je podstatné se o takovou opakovatelně použitelnou ochrannou pomůcku náležitě starat. Důležité je abyste materiál zbavili bakterií, tedy sterilizovali. V zásadě je možno toho docílit:

  • Vypráním aspoň na 60° C
  • Napařením žehličkou
  • Vyvařením

Pokud budete látkovou roušku prát v pračce, je vhodné přidat k pracímu prostředku také dezinfekci na prádlo, která likviduje bakterie a viry. Tento prostředek se zpravidla přidává tam, kde obvykle lejete aviváž. Následně je vhodné využít také možnosti napaření žehličkou. Pokud to látka zvládne, je ideální vyvaření na 95 °C.

6

Ceny roušek a respirátorů

Jednorázová chirurgická rouška je v zásadě korunová položka. Jednorázové respirátory rovněž nestojí zase tolik. Tedy až donedávna. Zejména situace okolo onemocnění COVID19 na začátku pandemie v Evropě způsobila, že těchto ochranných pomůcek bylo nedostatek a zároveň mnohonásobně stoupla jejich cena. Toho se snažili využít mnozí obchodníci, přičemž se zde objevovaly vyloženě vyděračské obchodní praktiky.

V současné době je již situace na trhu s ochrannými pomůckami naštěstí lepší. Jednorázové roušky i respirátory lze koupit za rozumné ceny, i když přesto většinou obecně o něco vyšší, než tomu bylo před situací, kterou způsobil koronavirus.

Obvyklá cena je v jednotkách korun za jednorázové roušky až v desítkách korun na jednorázové respirátory FFP2 (N95). Každopádně si stále dávejte pozor na to, kde tyto ochranné pomůcky nakupujete a zda je nekupujete za zbytečně vysokou cenu.

Pokud se vám zdá cena za ochranné pomůcky vysoká, můžete využít bavlněné roušky, které si vyrobíte doma, třeba ze starého trička. Do takové roušky lze vložit další filtraci, a tak zvýšit její účinnost. Kromě toho ji můžete používat opakovaně.

7

Aplikace eRouška

Zejména v souvislosti s aktuální situací kolem koronaviru byla od začátku pandemie přijata ve většině zemí světa nejrůznější opatření. Nevyhnulo se to ani České republice. V souvislosti s těmito opatřeními nelze nezmínit aplikaci eRouška, což je projekt, který zaštiťuje tzv. „Chytrá karanténa“ ministerstva zdravotnictví. Tato aplikace využívá technologii Bluetooth, díky které zaznamenává vaše kontakty s dalšími lidmi. Na základě toho odhaduje riziko nákazy koronavirem.

Samozřejmě čím více lidí bude mít tuto aplikaci nainstalovánu, tím má větší potenciál být užitečná. Trasování kontaktů je zcela anonymní, přičemž využívá náhodné identifikátory, které se navíc v čase mění. Proto není ani možné vysledovat třeba pohyb konkrétního mobilního telefonu, a tak není nutné se obávat o svá osobní data.

Aplikace má pomoci zejména hygienikům a také lidem, kteří se tak mohou dozvědět, že se setkali s osobou nakaženou nemocí COVID19. Je na každém, jak s takovou informací potom naloží, zda ji bude ignorovat, nebo si třeba zajde na test. Taková informace se vám může hodit zejména s ohledem na určitou ohleduplnost k okolí či k rodině.

8

Co je to koronavirus?

Koronavirus
Koronavirus – onemocnění COVID-19

Většina lidí se v současné době zajímá o roušky a respirátory v souvislosti s pandemií koronaviru. Proto si pojďme na závěr říci, o co se vlastně jedná. Koronavirové onemocnění, které je známé jako COVID-19, způsobuje nově objevený koronavirus.

COVID-19 je onemocnění, které má u většiny populace mírný až střední, ale také klidně i zcela bezpříznakový průběh. Na druhou stranu o koronaviru ještě v současné době nemáme dostatek informací a právě proto je důležité riziko zcela neignorovat. Nevíme třeba mnoho ani o možných následcích na zdraví.

Je vhodné poznamenat, že koronaviry nejsou nějaká neobvyklá hrůza, která na nás nyní vpadla. Jedná se o běžnou skupinu virů, přičemž některé koronaviry stojí třeba za tak banální nepříjemností, jako je běžná rýma. Samozřejmě vždy záleží na nebezpečnosti konkrétního viru, kdy některé varianty způsobují banality, jiné zase mohou být nebezpečnější.

Virus SARS-CoV-2 způsobující COVID19 je poměrně vysoce nakažlivé onemocnění. K přenosu dochází především prostřednictvím kapének, právě proto je pro zamezení šíření tolik důležité používání ochranných pomůcek, jako jsou roušky nebo respirátory.

Nakazit se lze nejen vdechnutím viru ze vzduchu, ale také prostřednictvím sliznic, například očí či nosu nebo úst. Jako preventivní opatření je potřeba dbát zvýšené hygieny a například nesahat holýma rukama na ústa apod.

Tomuto viru je věnována značná mediální pozornost, obecně platí, že proti koronaviru by se měly chránit zejména rizikové skupiny, a to ve svém vlastním zájmu. Jedná se zejména o lidi s nadváhou, lidi s různými chronickými nemocemi, zejména pak dýchacích cest, ale třeba také lidé s cukrovkou nebo kardiovaskulárním onemocněním a lidé v důchodovém věku.

U rizikových skupin je vždy vyšší pravděpodobnost, že bude mít onemocnění vážný průběh, který obvykle spočívá v oboustranném zápalu plic a případné nutnosti napojení na mimotělní oběh.

Zajímavé zdroje

https://koronavirus.mzcr.cz/aplikace-erouska/

https://koronavirus.mzcr.cz/

https://theses.cz/id/cab4wf/BP_Ivana_Simeckova.pdf

2.7/5 - (12 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo