Nejlepší snowboardy pro rok 2025

Srovnali jsme vybrané pánské, dámské i dětské snowboardy a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.

TEST: Nejlepší pánské snowboardy

1. místo 2. místo 3. místo
Název Nitro Team 23/24
TOP pánský snowboard
Gravity Contra 23/24 Gravity Empatic 23/24
Nitro Team 23/24 Gravity Contra 23/24 Gravity Empatic 23/24
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Nitro Gravity Gravity
Orientační cena (Kč): 11 000 8 500 5 500
Použití: All mountain / Freestyle All mountain / Freestyle All mountain / Freestyle
Prohnutí: Camber Camrock Camrock
Tvar: Directional twin Directional twin Directional twin
Jádro: Dřevěné Dřevěné Dřevěné
Laminace: Biax Triax Biax
Skluznice: Sintrovaná Sintrovaná Extrudovaná
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dámské snowboardy

1. místo 2. místo 3. místo
Název Nitro Lectra 22/23
TOP dámský snowboard
Gravity Sirene 22/23 Gravity Mist 22/23
Nitro Lectra 22/23 Gravity Sirene 22/23 Gravity Mist 22/23
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Nitro Gravity Gravity
Orientační cena (Kč): 8 000 4 500 4 000
Použití: All mountain / All mountain Freestyle Freestyle
Prohnutí: Rocker Camber Camrock
Tvar: Directional twin Directional twin Directional twin
Jádro: Dřevěné Dřevěné Dřevěné
Laminace: Biax Biax Biax
Skluznice: Extrudovaná Extrudovaná Extrudovaná
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětské snowboardy

1. místo 2. místo 3. místo
Název Beany Heropunch 21/22
TOP dětský snowboard
Gravity Empatic 22/23 Beany Bark 19/20
Beany Heropunch 21/22 Gravity Empatic 22/23 Beany Bark 19/20
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Beany Gravity Beany
Orientační cena (Kč): 3 100 3 200 3 200
Použití: Freestyle All round / All mountain Freestyle
Prohnutí: Flat Camrock Flat
Tvar: Directional Directional Directional
Jádro: Dřevěné Dřevěné Dřevěné
Laminace: Biax Biax Biax
Skluznice: Extrudovaná Extrudovaná Extrudovaná
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější snowboardy 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat snowboard

Snowboard vám už přesluhuje? Na svah můžete vyrazit na zbrusu novém a není radno přípravu na zimu podcenit. Proto začněte s výběrem nového prkna ještě před tím, než spadnou první sněhové vločky, abyste měli na čem jezdit a zimu si letos pořádně užili.

Jak vybrat snowboard

Připravili jsme pro vás návod, jak správně vybrat snowboard, ať už jste začátečník nebo pokročilý. A v rámci našeho průvodce výběrem to vezmeme opravdu podrobně a omrkneme i nejnovější trendy.

Nejprve se ale musíte zeptat sami sebe:

  • Jaké budete mít pro snowboard využití – z hlediska využití byste měli přemýšlet nad celkovým způsobem využívání snowboardu. Nejde jen o vaše schopnosti, ale také o druh snowboardingu a styl jízdy, který je vám blízký. Kombinace těchto dvou aspektů vás navede správným směrem. Je to vlastně počáteční předpoklad, dle kterého probíhá jakýkoliv další výběr.
  • Jaká je vaše úroveň schopností – někdy také označována skills nebo levels. Vaše úroveň schopností jízdy na snowboardu definuje kategorii produktů, která vás bude zajímat. Jiné nároky bude mít naprostý začátečník, jiné zase pokročilý snowboardista. Hodně záleží na tom, jak často budete snowboard využívat, zda jste spíše rekreační sportovci nebo to myslíte opravdu vážně. Rozmyslete se proto, proč si vlastně snowboard kupujete a jak jej budete využívat.
  • Pro jaký styl jízdy snowboard pořizujete – pokud si nekupujete svůj první snowboard, tak víte, že si musíte vybrat prkno podle stylu jízdy, který chcete provozovat. Záleží totiž na tom, jaký druh snowboardingu vyznáváte, zda jde třeba o All Mountain, Freeride, Freestyle a další. Pro každý styl se totiž liší vlastnosti snowboardu, aby byl vhodný do daných podmínek. Může se dle toho lišit jádro snowboardu, prohnutí, tuhost a další důležité parametry.
  • Kolik do snowboardu chcete investovat – určitě má smysl si stanovit také jistou cenovou relaci, ve které se chcete pohybovat. Snowboard můžete koupit už za velmi levné peníze, levný snowboard pořídíte už v nižších jednotkách tisíc a pokud využijete bazar, koupíte i kvalitní produkty za cenu nižší třídy. Ceny se ale běžně mohou pohybovat i přes 10 tisíc korun, pokud hledáte tu nejlepší kvalitu a chcete nové prkno.

V rámci našeho průvodce výběrem, jak správně vybrat snowboard, si zodpovíme výše uvedené otázky podrobněji a podíváme se i na celou řadu dalších důležitých parametrů, které by vás měly při výběru snowboardu zajímat. Pomůže vám to s výběrem toho nejlepšího prkna pro následující sezónu.

1

Snowboardy podle určení

Na úvod si rozdělíme snowboardy podle toho, pro koho jsou vlastně určeny. Zejména začátečníci často tápou, zda je nějaký rozdíl mezi pánským a dámským snowboardem, zejména pak, jestli může žena jezdit na pánském snowboardu. Kromě toho jsou tady ještě dětské snowboardy, takže si pojďme jednotlivé kategorie trochu popsat:

  • Pánské snowboardy – v případě pánských snowboardů můžete narazit zejména na to, že jsou o něco málo tvrdší než dámské varianty. Neplatí to však vždy, protože se to týká zejména dražších modelů, kde už se více projevují určité drobné nuance. Pánské modely také mají standardní délku a šířku.
  • Dámské snowboardy – u modelů prken, které bývají označovány jako dámské, můžete narazit na menší rozměry oproti pánským modelům, a to jak v délce, tak v šířce. Analogicky, jako jsme uváděli výše, snowboard může být měkčí, ale zdaleka to nemusí být pravda a záleží hlavně na výrobci. Inserty pro vázání jsou vrtány blíže k sobě a často dámské snowboardy najdete v prodejně v rámci samostatné sekce.
  • Dětské snowboardy – konstrukčně se dětský snowboard a snowboard pro dospělé nemusí zase tak odlišovat, je přitom logické, že největší rozdíl zde najdete hlavně ve velikosti. Velikost je zkrátka přizpůsobená dětem. U dětského snowboardu je důležité zvolit správnou velikost, kdy by měl snowboard dosahovat dítěti zhruba do úrovně brady, stejně jako u dospělého. Rodičům se vyplatí koupit spíše levnější snowboard, protože jejich děti z něj rychle odrostou, ale můžete zkusit také bazar a vyšší třídu.

Pokud se blíže zamyslíme nad rozdílem mezi pánským a dámským snowboardem, velice často je tím nejviditelnějším design. Výrobci snowboardů nabízejí unikátní designy, které podtrhují pánskou nebo dámskou verzi a často se snaží po stránce stylu výrazně odlišit.

Ostatně styl je se snowboardingem velmi spokojen, takže se není čemu divit. Narazit můžete na opravdu zajímavá designová provedení, které si oblíbí muži nebo naopak ženy.

2

Druhy snowboardů dle stylu jízdy

Při výběru snowboardu je třeba mít na paměti také to, že je třeba si vybrat prkno odpovídající vašemu oblíbenému stylu jízdy.

Druhy snowboardů jsou sice rozdílné, nicméně pokud vybíráte snowboard pro začátečníka, ještě pravděpodobně nemáte vyhraněný styl, nebo teprve chcete objevovat, co vás bude bavit nejvíce.

Naštěstí jsou však na trhu snowboardy určené pro začátečníky, kteří svůj styl teprve hledají a jsou tady i relativně univerzální prkna. Můžeme si tedy rozlišit následující typy snowboardů dle stylu jízdy:

  • Allround / All-mountain
  • Freeride
  • Freestyle
  • Race / Alpine
  • Splitboard
  • Pro začátečníky

Jednotlivé styly si podrobněji popíšeme a podíváme se na to, co vám mohou přinést z hlediska zážitku z jízdy. Na základě toho se budete moci zároveň rozhodnout, který styl je vám nejbližší a přijdete si na své i tehdy, pokud se na prkně teprve hledáte. Produkty různého zaměření obsahuje i náš test obsahující přehled snowboardů.

Allround / All-mountain snowboard

Pokud nemáte vyhraněný styl, můžete začít právě zde. Jedná se o univerzální snowboard, což znamená maximální všestrannost. To je jednak nesporná výhoda, ale zároveň je to také nevýhoda, protože toto řešení vlastně není specificky nejlepší na žádnou disciplínu, ale je tam vždy nějaká míra kompromisu.

Jedná se o styl jízdy, kdy vyznáváte jak pohyb ve volném terénu, tak na sjezdovkách nebo ve snowparku na rampě. Chcete si zkrátka vyzkoušet od každého trochu. Je to určitě vhodné prkno i pro začátečníky, kteří teprve hledají své nejoblíbenější disciplíny na snowboardu.

Freeride snowboard

Jak název napovídá, u tohoto stylu hovoříme o ježdění mimo běžné upravené sjezdovky. Freeridový snowboard je určen borcům vyznávajícím nespoutanou jízdu v hlubokém prašanu, což je typická pokrývka vyhledávaná milovníky tohoto stylu mimo běžné sjezdovky a ski areály.

Protože tento snowboard musí samozřejmě počítat s hlubokým sněhem, vyznačuje se větší délkou a má rozšířenou špičku. Také má celkově tvrdší provedení, aby poskytoval dostatečnou oporu a jistotu při sjezdech na svazích s přírodním povrchem ve volném terénu. Tento styl je určen primárně pro zkušené snowboardisty.

Freestyle snowboard

Také tento styl budete už podle názvu znát. Je určen pro jízdu primárně ve snowparku na U-rampě. Může se jednat ale také o přejezdy přes umělé prvky jako ocelové trubky, přes bedýnky a podobně. Je to styl, který je primárně zaměřen na triky a snowboard přizpůsobený pro freestyle vám umožní tyto triky zlepšovat a zvyšovat si tak svůj skill.

Pokud se podíváme na provedení samotného snowboardového prkna, jedná se typicky o širší snowboard, který poskytuje větší stabilitu při provádění triků, jako jsou rotace. Stejně jako v předchozím případě i zde se jedná o styl, který je určen pro pokročilé až zkušené.

Race / Alpine snowboard

Tento typ snowboardu je primárně určen na upravené sjezdovky, vhodný je například také na slalom. Má výrazně rozdílnou špičku od paty, čímž se nejvíce liší od většiny ostatních snowboardových prken. Zároveň je také delší, užší a celkově typicky tvrdší.

Jedná se o typ snowboardového prkna, které si vybírají už zkušenější jezdci, kteří mají snowboard dobře pod kontrolou. Díky jeho konstrukci a celkovému tvaru můžete při jízdě dosahovat vyšších rychlostí, což pro začátečníky rozhodně není vhodné.

Splitboard

Zajímavým zástupcem v kategorii snowboardů je určitě splitboard. Jedná se o specifický snowboard, který lze rozdělit do tvaru lyží. Podélně jej zkrátka „rozpůlíte“ a získáte něco jako lyže. Tyto lyže nejsou určeny k jízdě, ale k vyšlápnutí svahu a následně možnosti sjet jej už klasicky na prkně.

Ne náhodou vám to připomíná skialpinismus, který je založen právě na šlapání do kopce a následném sjezdu. Je to vlastně skialpinismus pro snowboardisty. Jedná se spíše o okrajovou záležitost a pro mnohé snowboardisty ještě neprozkoumaný svět, ale získává si stále více na popularitě.

Snowboard pro začátečníky

V tomto případě nejde ani tak o specifický styl, jako o kategorii levných snowboardů určenou vysloveně pro začínající jezdce, kteří ještě nechtějí do prkna tolik investovat a chtějí se na snowboardu nejprve vůbec trochu naučit. Nejvíce jsou podobné univerzálnímu Allround či chcete-li All-mountain snowboardu, avšak využívají se zde levnější materiály pro samotnou konstrukci snowboardu, aby byla cena co nejnižší.

Zároveň se u těchto typů snowboardu používají měkčí materiály, což jim zajišťuje lepší ovladatelnost při nižších rychlostech. Tato kombinace je pro začátečníky rozhodně vhodná a více odpouští. Počítejte s tím, že jádro těchto snowboardů je často pěnové a mnoho nevydrží, za jednu či dvě sezóny může být snowboard klidně na vyhození.

3

Důležité parametry

V rámci následující části našeho průvodce se zaměříme na jednotlivé důležité parametry, které je vhodné při výběru snowboardu sledovat. Podle toho si vyberete kvalitní snowboard, na kterém si jízdu opravdu užijete. Zejména pro pokročilé jezdce mají kvalitní materiály a zpracování nemalý význam.

Délka snowboardu

Jedním ze základních parametrů je určitě délka či velikost snowboardu, protože se od ní odvíjí bezpečnost a stabilita na prkně při jízdě. Optimální délka prkna ale není pevně definovaná, protože se může odlišovat v závislosti na tom, pro jaký styl jízdy je konkrétní prkno navrženo. U běžných univerzálních prken by měla délka snowboardu sahat asi k bradě, ale například snowboardy na freestyle jsou obecně rozhodně kratší.

Pokud pořizujete klasický snowboard pro začátečníky, je vhodné volit prkno o několik centimetrů kratší, než by měla být správná délka po bradu. Je to z toho důvodu, že vám to nabídne větší ovladatelnost. Pokud zvolíte příliš dlouhé prkno, bude se vám hůře ovládat, ostatně dlouhá prkna bývají také typická pro pokročilejší jezdce na svah i do volného terénu.

Obecně pak můžeme uvést tato doporučení pro volbu délky prkna:

  • Prkno by mělo být zhruba o 10 až 15 cm kratší, než je vaše výška, což odpovídá zhruba výšce hlavy a mělo by to být k bradě nebo mírně nad bradu. Naprostí začátečníci mohou mít prkno o něco kratší.
  • Pokud máte vyšší hmotnost, je vhodnější volit spíše delší než kratší prkno, protože vás lépe unese na podkladu.

Šířka snowboardu

Kromě délky prkna by vás určitě měla zajímat také šířka snowboardového prkna. Jsou to totiž spojité nádoby. Je ideální, pokud máte tak široké prkno, aby vám příliš nepřesahovaly špičky a paty bot, což je nebezpečné, protože můžete snadno zavadit o podklad. Pokud máte větší chodidla, existují snowboardy označované jako „Wide“.

Obecně tedy při výběru platí:

  • Bezpečný přesah špičky a paty je 1 cm, kdy při jízdě po hraně nebudete zadrhávat o podklad.
  • WIDE snowboard má v nejužším místě aspoň 26 cm a obecně je tento typ prkna určen pro jezdce s chodidly evropské velikosti od EUR 44 výše.

Nosnost

Už výše jsme zmínili, že hmotnost jezdce ovlivňuje také volbu délky snowboardu. Jezdci s vyšší hmotností by měli volit spíše delší prkna nad bradu, jezdci lehčí potom na úrovni brady. Snowboardy ale mají samy o sobě také udávanou určitou nosnost, která se odvíjí v závislosti na tom, jaký materiál byl použit na jejich výrobu, jaké mají jádro a podobně.

Pokud bychom měli vyslovit nějakou obecnou poučku s ohledem na hmotnost jezdce, tak počítejte s tím, že lehčímu jezdci se bude delší prkno ovládat vždy hůře a hůře se mu bude zatáčet, naopak jezdec s vyšší hmotností potřebuje o něco delší prkno, aby ho dobře podrželo na sněhu a aby prkno nepoškodil.

Materiál

Snowboardy se vyrábí z různých materiálů a výrobci s ohledem na léta vývoje přicházejí s novými materiály, které zlepšující vlastnosti snowboardu. Ty nejlepší materiály potom najdete u špičkových výrobků a jejich přínosy dokáží ocenit zejména profesionální snowboardisté, tedy ti největší borci, kteří vnímají i drobné rozdíly.

Nejvíce nás u snowboardu každopádně vždy zajímá jeho jádro, kdy se můžete setkat s těmito variantami:

  • Woodcore – dřevěné jádro. Obecně se jedná o ta nejkvalitnější jádra, mají vertikálně položené špalíky dřeva, které poskytují tu nejvyšší pevnost a pružnost. Prkno se zároveň časem nekřiví, stále si zachovává svůj tvar. Můžete se setkat s různými druhy dřeva či jejich kombinacemi, což bývá typicky za účelem dalšího zlepšení materiálových vlastností snowboardového prkna.
  • Fiberglass – dřevo kombinované s laminátem. Rovněž toto řešení patří mezi ta nejkvalitnější jádra, kdy jádro se v tomto případě skládá z více vrstev laminátu. Čím více je zde vrstev laminátové tkaniny, tím je prkno tvrdší a dobře drží při jízdě po hraně, což platí pro 3 až 4 vrstvy. Naopak méně vrstev znamená měkčí prkno, které se lépe ovládá v nižších rychlostech, typické pro 2 vrstvy.
  • Foamcore – pěnové jádro. Toto jádro najdete typicky u těch nejlevnějších snowboardů, jedná se o prkna, která jsou vhodná spíše pro začátečníky. Jako snowboard pro začátečníky nebo pro děti takové řešení postačí, ale pokud máte na snowboardové prkno vyšší nároky, těmto jádrům se vyhněte, nejen pro jeho vlastnosti, ale také s ohledem na jeho nízkou životnost.

Na trhu se můžete setkat i s dalšími materiálovými provedeními jádra, což opět souvisí se snahou výrobců měnit vlastnosti prkna, ale někdy bohužel také ušetřit. Můžete narazit třeba na jádra označovaná RYM, která kombinují dřevo a plast, čímž jsou lehčí, zase ale méně odolná.

Při výběru snowboardu se zkrátka vždy dobře informujte o složení jádra, abyste potom nebyli překvapeni.

Tvar prohnutí

U snowboardu je určitě důležitý také tvar prohnutí. V rámci toho můžete najít na trhu mnoho typů provedení, existují však tři základní, které lze označit za klasiku. Prohnutí poznáte podle toho, když položíte prkno na rovný podklad, kde pak poznáte, v jakých bodech se podkladu dotýká. Tři základní typy prohnutí jsou tyto:

  • Camber – je určen primárně pokročilým jezdcům pro all-mountain a freestyle, pro které je důležitá dynamika jízdy, precizní vedení prkna, odezva a velký odraz. Prkno má negativní prohnutí. Dynamika jízdy se projevuje zejména jízdou na hranách, proto není vhodná pro začátečníky, jelikož tvar prkna může způsobit snadné zaseknutí hrany do podkladu a pád.
  • Rocker – jde o opačné prohnutí než camber, či chcete-li negativní prohnutí. Tento tvar je vhodný pro začátečníky, protože se prohýbá směrem od středu a zaseknutí hrany do podkladu je méně časté. Jízda je tak zábavná i pro nováčky. Jedná se v podstatě o kolébkový tvar. Tento typ se dobře uplatní také v hlubokém prašanu při jízdě mimo sjezdovky.
  • Flat – jak název napovídá, v tomto případě je snowboard zcela rovný. Je to určitě kompromisní řešení mezi výše zmíněnými variantami, je využitelný jak na sjezdovce tak do snowparků. Rovné prkno zajišťuje maximální stabilitu a zvládne různé povrchy.

Pokud se podíváme na další varianty prohnutí, nejčastěji setkáváme s různými hybridními verzemi. Ty představují různé kombinace prohnutí, především kombinace Camber a Rocker. Hybridy se liší výrobce od výrobce a obvykle se snaží přizpůsobit chuti většiny jezdců.

Jestliže patříte mezi začátečníky na snowboardu a chcete, aby vám prkno odpustilo začátečnické chyby, určitě volte prohnutí Rocker, které i proto patří mezi tolik populární. Jestliže totiž právě zkoušíte své první pokusy na snowboardu, je důležité se ze začátku nenechat odradit, a právě s tímto prknem budete mít nejvíce šancí, že si snowboard i poprvé užijete.

Tvrdost / tuhost

S tímto parametrem do značné míry souvisí pružnost snowboardového prkna. Můžete se setkat s anglickým termínem flex. Tvrdost prkna se přesně určuje v závislosti na číselném označení, které definuje míru tvrdosti. Nejprve si však definujme dvě základní kategorie tvrdosti prken:

  • Soft – měkké snowboardy jsou určeny hlavně začátečníkům, protože nabízejí lepší ovladatelnost a odpustí vám začátečnické chyby. Není však nutně pravdou, že jsou pouze pro začátečníky, protože měkčí snowboardy využívají vyznavači freestyle. Pro rychlou a přesnou jízdu jsou však měkké snowboardy nevhodné, protože nezaručí takovou stabilitu.
  • Stiff – tvrdé snowboardy jsou na rozdíl od předchozí kategorie určeny hlavně zkušeným jezdcům, dobře drží stabilitu na hraně a při rychlé jízdě se netřesou. Tvrdší snowboardy volí také jezdci s vyšší hmotností. Tvrdé snowboardy nejsou příliš vhodné pro pomalou jízdu, protože jejich ovladatelnost bude horší.

Nyní se vrátíme k tomu, jaké jsou vlastně stupně tvrdosti snowboardu, protože je lze dále dělit na jemnější škále. Pokud na snowboardu najdete značku 1 nebo 2, jde o „soft flex“, tedy velmi měkký snowboard. Značka 3 až 5 potom představuje „medium flex“, tedy určitý přechod mezi měkkým a tvrdším. Označení 6 až 8 představuje „stiff flex“ odpovídající středně tvrdému prknu. Značky 9 a 10 pak jsou „extra stiff flex“ a označují nejvyšší tvrdost prkna.

Skluznice

Určitě při výběru vhodného snowboardového prkna nezapomínejte na skluznici snowboardu. Můžete se setkat také s anglickým označením „base“, tedy základna. Jedná se o spodní část prkna, po které snowboard klouže po podkladu. Můžete si vybírat několik typů skluznic, v závislosti na konkrétní konstrukci:

  • Extrudovaná – hlavním stavebním prvkem konstrukce skluznice je polyetylen. Je to rozhodně to nejlevnější řešení, kde musíte počítat s tím, že rychlost klouzání této skluznice po sněhu není nejvyšší. Patří k nejpomalejším skluznicím. Výhodou je určitě minimální nutnost používání vosku.
  • Sintrovaná – představuje určitý střed mezi kluznicemi, s ohledem na poměr ceny a výkonu je také na běžných snowboardech nejvyužívanější. Opět je zde základem polyetylen, ale jeho struktura je sofistikovanější. Nabídne vám mnohem lepší rychlost na sněhu, voskování je však náročnější.
  • Grafitová – hlavní nevýhodou tohoto řešení je cena, naopak vám poskytne tu nejlepší výkonnost na sněhu, je to totiž zdaleka nejrychlejší skluznice. Bude po vás vyžadovat určité znalosti s ohledem na voskování, protože správné navoskování ovlivňuje kvalitu jízdy. Snadno ji na snowboardu poznáte podle černé barvy.

Hrany

S volbou vhodného snowboardu souvisí také hrany skluznice. Právě také hrany mohou být na snowboardovém prkně odlišné, v závislosti na jeho konstrukci. Hrany využíváte nejčastěji při zatáčení a změnách směru jízdy a při otočkách. Můžeme si rozlišit dvoje základní provedení hran snowboardového prkna, potažmo jeho skluznice:

  • Sidewall – vhodné jsou zejména na freestyle triky, kdy zdoláváte různé umělé překážky, jako jsou zábradlí nebo bedýnky. Snowboardové prkno nemá na boku hranu ničím zataženou, takže vidíte jednotlivé vrstvy jádra snowboardového prkna. Zároveň to neznamená, že hrany prkna nejsou nijak chráněny, právě naopak, typicky je to odolná plastová hmota, která je méně náchylná na proražení.
  • Cap – hrana je součástí skluznice i horní laminátové vrstvy, což vytváří ucelené provedení hrany. Jádro tak není viditelné a jednotlivé vrstvy jsou zcela uzavřené. Výhodou tohoto řešení je, že se zde nedostává voda a nečistoty, na druhou stranu při poškození hrany je snowboard prakticky na vyhození.

Hrana snowboardu by měla být ideálně rovná a kopírovat skluznici snowboardu. Určitě je důležité, abyste si zkontrolovali hrany snowboardu zejména tehdy, pokud pořizujete prkno z druhé ruky z bazaru. Právě poškození na hranách bývají nejčastější a mohou výrazně ovlivňovat jízdu.

Inserty

Pokud nevíte, co jsou to inserty, jedná se v podstatě o otvory určené k přichycení vázání na snowboard. Pokud si pořídíte nové prkno, máte tyto otvory v prkně již vyvrtány, přičemž musíte počítat s několika různými variantami:

TypPopis
Inserty 4×4jedná se o nejběžnější klasické inserty, které jsou tvořeny celkem 8 otvory
Inserty 4×2tyto inserty mají nejčastěji 14 otvorů a díky tomu je zde možnost přesněji si nastavit umístění vázání
Inserty 3D a Channelv případě 3D insertů zde najdete 7 otvorů, inserty Channel zase mají jedinou dlouhou drážku. Typicky jsou tyto inserty součástí snowboardů Burton

Dejte si pozor, abyste si pořídili snowboard se systémem uchycení vázání, který budete preferovat. Je to právě z toho důvodu, že otvory jsou vyvrtány z výroby, takže je to v tomto ohledu jiné než u lyží, kde se vrtají dodatečně a vázání tedy můžete řešit až posléze.

Vázání na snowboard

Vázání není součástí prkna, ale koupíte si jej samostatně podle toho, jaké máte inserty, tedy jak jsou navrtané díry. Můžete si vybírat vázání kovové, které je odolnější a pevnější, případně plastové, které má podstatně nižší cenu. K dispozici jsou různé typy vázání:

  • Strap-In – jedná se o klasický typ vázání, které najdete na snowboardech už od samotného počátku tohoto sportu. Je zde základna, patka a dva pásky s přezkou. Horní přezku zapínáte v úrovni kotníku, spodní přes nárt nebo přes špičku. Výhodou tohoto vázání je to, že je velmi univerzální a je vhodné na libovolný styl jízdy. Ačkoliv je zde tento typ vázání už dlouho, nemusíte se obávat, že jde o něco archaického, protože prošlo celou řadou inovací. Velice snadno a rychle jej zapnete.
  • Rear-Entry – jinak jsem mu říká také vázání se sklopnou patkou a je určeno hlavně snowboardistům, kteří preferují komfort. Ten spočívá zejména v tom, že do vázání snadno nastoupíte zezadu. Pásek a přezku máte pevně nastavené podle vašich bot a při nazouvání už jednoduše sklopíte nebo odklopíte patku vázání.
  • Burton Step On – aktuálně používaná varianta vázání od značky Burton, která byla vždy z hlediska typu vázání tak trochu specifická. Počítejte s tím, že vázání od tohoto výrobce většinou pasuje pouze na jejich snowboardy a budete potřebovat také boty této značky. To je samo o sobě omezující, na druhou stranu to má své přednosti, vázání je dobře promyšlené a lehké.

Při výběru vázání se soustřeďte také na jeho tvrdost. Není to tedy pouze o typu, ale i o dalších parametrech. V rámci našeho průvodce výběrem jsme zmiňovali už tvrdost či tuhost samotného snowboardu, kdy pro menší rychlosti je ideální měkčí snowboard a naopak. S vázáním je to identické.

Často se tvrdost vázání vybírá také podle stylu jízdy, kterému se nejraději oddáváte:

TypPopis
Allround / All mountainměkké nebo středně tvrdé vázání
Freeridestřední až tvrdé vázání
Freestyleměkké až středně tvrdé vázání

Kapitolou samou pro sebe je samozřejmě kategorie začátečníků. Pokud si pořídíte snowboard pro začátečníky, volíte měkčí snowboard, stejně tak volíte měkké vázání. Pomůže vám to při celkovém komfortu a při jízdě na snowboardu vám bude odpuštěno více chyb, které tak neskončí pádem.

4

Doplňky a příslušenství ke snowboardům

K snowboardu si můžete či dokonce musíte pořídit některé doplňky a příslušenství, které vám zajistí bezpečnou jízdu na snowboardu, ale samozřejmě také určitou míru ochrany v případě pádu. Samozřejmostí je také ochrana proti zimnímu počasí. Obecně si můžete tedy ke snowboardu pořídit následující doplňky a příslušenství:

  • Boty na snowboard – vhodné boty na snowboard se liší v závislosti na stylu jízdy, který preferujete. Třeba pro freeride se využívají tužší boty, na freestyle jsou zase lepší měkčí boty.
  • Vázání na snowboard – při výběru vhodného vázání se zaměřte jak na velikost boty, tak na tvrdost prkna. Podrobněji jsme se výběru vázání věnovali v jedné z předchozích částí průvodce.
  • Kalhoty na snowboard – jedna ze základních součástí snowboardového oblečení, která udrží vaše nohy v teple a jistě oceníte i styl.
  • Funkční bundy na svah – další důležitá součást snowboardového oblečení, která zamezí prochladnutí.
  • Kukly na snowboard – dobrá kukla na snowboard uchrání vaši hlavu a obličej před sněhem, větrem a nepříjemnou zimou, vyrábějí se ve stylovém pánském i dámském provedení.
  • Zimní rukavice – základem je udržet ruce v teple.
  • Helma na snowboard – propracované designy a zejména ochrana vaší hlavy při pádech. Určitě není vhodné tento prvek podceňovat.
  • Chrániče – existují různé typy chráničů na snowboard, může se jednat o typické chrániče kolen, loktů, kotníků a zápěstí, ale třeba také chrániče páteře.
  • Brýle – u kvalitních brýlí pro jízdu na snowboardu je důležité pamatovat nejen na ochranu proti sněžení, větru a dalšímu nepřízni počasí, ale také na ochranu před UV zářením.
  • Gripy na snowboard – praktickým doplňkem je protiskluzová podložka, aby vám neklouzala volná noha při jízdě na vleku.
  • Batoh nebo vak na snowboard – typicky jde o různé obaly na snowboardy, které umožňují lepší přepravu vašeho prkna. Snowboard můžete přepravovat různě, typicky přes rameno nebo na zádech. Luxusní jsou batohy s polstrováním nebo kolečky.

Nejznámější výrobci

Burton

Firma pochází z USA a patří k jedněm z tradičních výrobců snowboardů. Významně pomohla posunout snowboarding jako takový na výsluní, pořídit si zde můžete snowboard pro začátečníky, ale také precizní náčiní určené profíkům. Pořídíte zde také různé druhy snowboardů pro odlišné styly jízdy.

Arbor

Značka původem z Kalifornie nabízí nejen snowboardy, ale také longboardy a oblečení s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí. V rámci sortimentu této značky najdete produkty s velkou dávkou stylu, ale také z alternativních materiálů. Značka používá materiály jako je bambus, koa dřevo, korek a mnoho dalších.

Gravity

U nás poměrně oblíbená značka původem právě z České republiky. V nabídce má snowboardy nižší až střední třídy, které skvěle vyhoví začátečníkům i pokročilým. V rámci profi segmentu se soustředí více na snowboardová prkna pro freestyle. Pořídíte také vázání na snowboard a další doplňky.

Bataleon

Značka pochází z Nizozemska, ve svém sortimentu má zejména střední a vyšší třídu. Nabízí snowboardy pro různé styly jízdy, zejména pak pro freeride a freestyle. Pokud se tedy nebojíte zaplatit za snowboard více, s tím, že dostanete opravdovou kvalitu, určitě zde najdete to, co hledáte.

Head

Velmi známý výrobce, který má široký sortiment snowboardů i lyží. Zaměřuje se i na tenisové potřeby nebo obuv. Značka má svůj původ v Baltimoru ve státě Maryland v USA, kde vznikla v roce 1950. Původní kořeny firmy sahají ale až do roku 1847, tehdy ještě pod názvem Tyrolia. Vyráběla vůbec první lyžařská vázání.

Nidecker

V tomto případě se jedná o švýcarskou firmu, která měla velký význam co do boomu kolem snowboardingu. Hlavní pilíř jejich sortimentu představuje většinou střední třída, ale pořídíte zde jak snowboard pro začátečníky, tak prkno pro náročnější jezdce. U tohoto výrobce nejdete vždy velmi dobrý poměr ceny a kvality.

Nitro

Jedná se o americkou značku, která se specializuje na snowboard. V rámci široké nabídky najdete opravdu velké množství modelů v různých cenových kategoriích. Pořídíte i speciality, jako je třeba splitboard. V rámci sortimentu si vyberou zákazníci, kteří hledají jak dobrou cenu, tak vysokou kvalitu.

Rossignol

V rámci sortimentu této tradiční značky s více než stoletou historií najdete široké vybavení pro lyžaře a snowboardisty, oblečení na snowboard a mnoho dalšího. Firma nabízí oblečení a vybavení pro různé zimní sporty i další aktivity. Francouzská značka má samozřejmě širokou nabídku snowboardů pro profíky i začátečníky.

Salomon

Jde o francouzskou firmu, která se soustředí na sportovní vybavení zaměřené primárně na lyžování. V rámci sortimentu rozhodně najdete také slušnou nabídku pro snowboardisty, která zahrnuje vázání na snowboard, boty na snowboard a mnoho dalšího příslušenství a doplňků. Produkty jsou spíše střední až vyšší třídy.

Nejznámější prodejci nebo srovnávače

Snowboard Zezula

Jestliže hledáte speciálku na snowboard, potom tady zavítáte správně. Můžete využít speciální akce na snowboard, vázání, boty i snowboard komplety. Specializovaný personál vám rád poradí, nakupovat můžete na e-shopu i v kamenné prodejně. V případě potřeby můžete využít servis i půjčovnu snowboardů.

Heureka

Určitě se podívejte na srovnání cen v rámci různých e-shopů i kamenných prodejen na srovnávači zboží. Můžete si porovnat nejen cenové nabídky, ale také doporučujeme podívat se na recenze uživatelů, kteří si koupili některý s vámi vybraných snowboardů před vámi. Usnadní vám to výběr.

Cenové relace snowboardů

Snowboardová prkna můžete pořídit v různých cenových relacích. Nejlevnější snowboardy s pěnovým jádrem pořídíte už v nižších jednotkách tisíc, ale s kvalitou určitě nepočítejte. Vyšší cenové kategorie potom vždy samozřejmě nabízejí více. K ceně snowboardu musíte ale určitě počítat ještě s vázáním a dalším vybavením na snowboard, což vše i násobně prodraží.

Pokud si však stanovíme cenové relace samotných prken, můžeme si je definovat takto:

  • Do 5 000 Kč – v rámci nejnižší cenové kategorie koupíte základní snowboardy s pěnovým jádrem, případně lepší snowboardy méně známých výrobců. Množství kvalitních snowboardů pro dospělé je zde opravdu velmi omezené, úspěšní budete v této ceně spíše na bazaru. Pro začátečníky a děti, kteří ze snowboardu rychle odrostou, je však tato cenová kategorie vhodná.
  • Od 5 000 do 10 000 Kč – v této cenové relaci si vybere většina běžných zákazníků, která zde nakoupí pánské snowboardy a dámské snowboardy slušné kvality. Můžete si zvolit snowboard ideální pro váš styl jízdy, můžete si vybírat už kvalitnější jádra. Samozřejmostí jsou propracované styly a designy.
  • Od 10 000 výše – jestliže patříte mezi pokročilé jezdce, kteří chtějí to nejlepší, nebo jste dokonce profesionály, samozřejmě budete vybírat v cenách vyšších. Klidně se může jednat až o násobky uvedené částky. V této kategorii rozhodně najdete kvalitní snowboardy určené na závody. Pro běžné jezdce je tato cenová kategorie spíše luxusem.

Nejčastější otázky při výběru snowboardu

Podle čeho vybrat správný snowboard?

Je to zejména délka snowboardu, šířka snowboardu, tvrdost či chcete-li tuhost snowboardového prkna a vaše výška a hmotnost. Toto vše zohledněte při výběru především a jednotlivé parametry jsme také podrobně rozebrali v rámci našeho průvodce výběrem.

Začátečníci by měli volit snowboardové prkno spíše měkčí, a tedy pomalejší, pokročilejší mohou zvolit tvrdší prkno lépe zvládající vyšší rychlosti. Záleží také na vašem preferovaném stylu jízdy.

Která noha je na snowboardu vpředu?

Zejména nováčci jízdy na snowboardu mohou stát před nečekaným dilematem. Která noha bude první po směru jízdy? Není určitě pravdou, že je to podle toho, zda jste pravák nebo levák, je to spíše o tom, jak to sami cítíte. Často se používá přirovnání třeba s jízdou na koloběžce, kdy odrazovou nohu necháte vzadu, kdežto ta, kterou na koloběžce stojíte, bude vpředu.

Jak se starat o snowboard?

Po zimní sezóně je určitě vhodné skladovat snowboard na suchém místě. Po sezóně vždy snowboardové prkno zbavte veškerých nečistot, pokud skluznice vykazuje rýhy hlubší než 1 mm, je třeba ji dát přebrousit.

Pro pohodovou jízdu je základem také pravidelné voskování skluznice, které vám dokáží zajistit i specializované obchody se zimním vybavením.

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo