Obsah testu
Pokud patříte mezi filmové a hudební nadšence, nebo třeba hrajete na televizi hry, určitě toužíte po podstatně lepším zvuku, než vám mohou nabídnout klasické televizní reproduktory. A právě výborný zvuk vám dokáže u televize vykouzlit moderní soundbar. Náš test a recenze jsme zaměřili na to, jak vybrat ten nejlepší cenově dostupný soundbar právě pro vás.
TEST: 6 nejlepších soundbarů 2025
Recenze soundbarů
Recenze JBL Bar 5.1
Soundbar JBL Bar 5.1 se nachází ve střední cenové kategorii, přičemž přináší 5.1 kanálový systém, jak ostatně je patrné již z názvu tohoto modelu. Celkový výkon této sestavy je 510 W, přičemž nabízí kromě hlavního těla soundbaru také dvojici odpojitelných zadních bezdrátových reproduktorů, které zvládnou přehrávat hudbu až po dobu 10 hodin. Je již standardem, že v této cenové kategorii je subwoofer pochopitelně rovněž bezdrátový.
U tohoto modelu máte k dispozici trojici HDMI vstupů a zároveň výstupů díky funkci ARC. K dispozici je streamování přes Bluetooth. Soundbar lze ovládat dálkovým ovladačem televizoru. V rámci naší recenze se ukázalo, že na tomto soundbaru si skvěle vychutnáte nejen filmy, ale v rámci možností také hudbu. Velmi hutně hraje subwoofer, který je schopen zprostředkovat i sub-basy, takže zvuk nejen slyšíte, ale také cítíte. Z hlediska prostorového zvuku se projevuje možnost odpoutat od hlavní jednotky zadní kanály, které tak můžete umístit třeba i za sebe.
- Dojem z prostoru a basů
- Odnímatelné zadní repro
- Kvalitní provedení
- Optický kabel není v balení
Recenze LG SN6Y
Soundbar LG SN6Y je produktem nižší střední třídy, který nabízí konfiguraci 3.1 a celkový výkon 420 W. Z hlediska konektivity zde najdete Bluetooth, USB, HDMI s funkcí ACR a optický vstup. Svými parametry je vhodný pro menší až středně velkou místnost, přičemž je zajímavostí, že na výsledném zvuku tohoto soundbaru spolupracovala také společnost Meridian, která se zvukem zabývá už od roku 1977.
Ačkoliv se jedná o levnější soundbar, nabízí řadu nastavení. Disponuje funkcí DTS Virtual:X, která dokáže simulovat DTS na libovolném zdroji, a tak si můžete užívat prostorový zvuk. Soundbar disponuje zajímavou funkcí AI Sound Pro, kde výrobce slibuje, že dokáže zvuk přizpůsobit sledovanému obsahu. Zároveň však nepřijdete o možnost si vše nastavit dle svých potřeb. Ocenit můžete možnost připojení bezdrátových zadních reproduktorů. Vzhledem ke všem možnostem se v rámci dané kategorie jedná o velmi dobrý poměr hodnoty a ceny.
- Poměr cena/výkon
- Možnost připojit bezdrátové zadní repro
- Funkce a konektivita
- Nic významného
Recenze Samsung HW-Q60T
Soundbar Samsung HW-Q60T má konfiguraci 5.1 avšak pokud chcete docílit skutečného prostorového zvuku, je potřeba zakoupit rozšiřující dvojici zadních reproduktorů, což znamená investici navíc. Soundbar disponuje technologií DTS Virtual:X a dokáže dobře simulovat prostorový zvuk aspoň takto. Celkový výkon sestavy je 360 W RMS a k dispozici máte HDMI i optický výstup a USB.
Samotný projev soundbaru se nám líbil, nebýt některých „ale“. Zvuk můžeme označit za plný a dynamický, změny režimů nastavení jsou znát i subwoofer se umí ozvat. S ohledem na cenu a kategorii se jedná o produkt nižší střední třídy, což s sebou ovšem nese některé neduhy. Ty jsou patrné zejména na tom, jak velkou péči si výrobce s tímto produktem dal a u tohoto soundbaru si řada zákazníků stěžuje na bzučení nebo chrčení při nižších hlasitostech. Není to bohužel poprvé, co s tímto Samsung bojuje a jistotou je si připlatit za vyšší model, nebo doufat ve štěstí na kus.
- Režimy nastavení
- Lze pořídit levně
- Celkový dojem ze zvukového naladění
- Vysoká pravděpodobnost rušivého chrčení na nízké hlasitosti
Recenze LG SN5
Soundbar LG SN5 nabídne základní konfiguraci 2.1 a v této ceně patří k tomu lepšímu na trhu. Poměr ceny a výkonu je velmi zajímavý už s ohledem na parametry, kdy nabízí výkon 400 W RMS. Nebudou vám chybět žádné vstupy, jelikož je zde HDMI i optický vstup. K dispozici je USB s možností přehrávání audia různých formátů, samozřejmostí je bluetooth. Výhodou pro někoho může být bezproblémová spolupráce s TV značky LG včetně automatického zapnutí a možnost ovládání ovladačem od televize.
Výrobek disponuje možností nastavení DTS Virtual:X, takže aspoň simulovaný prostorový zvuk si zde užít můžete. Zvukový projev je velmi dobrý, ale vždy je potřeba být při zemi s ohledem na cenu a očekávání. Zvuk tohoto soundbaru byl každopádně vyladěn v kooperaci se společností Meridian, která patří mezi špičku v profesionálním audiu. Soundbar disponuje také funkcí přizpůsobení zvuku s ohledem na jeho zdroj, což je „inteligentní“ optimalizace označovaná výrobcem jako AI Sound Pro.
- Poměr cena/výkon
- Kvalita zvuku a celkový výkon
- Povedený design
- Nic významného
Recenze Samsung HW-T420
Soundbar Samsung HW-T420 patří do nejnižší cenové kategorie, jedná se o konfiguraci 2.1, kdy celkový výkon soundbaru je 150 W. Slouží tedy k ozvučení zejména menších místností. Vybaven je Bluetooth, USB a optickým vstupem. Jedná se o nejnižší model základní řady Samsungu, čemuž ostatně parametry odpovídají a odpovídá tomu také cena. Budete se muset dokonce obejít bez HDMI.
Jako základní soundbar vám nabídne po zvukové stránce vše, co můžete v této kategorii očekávat. Výrazně přibydou hluboké tony díky 6,5“ subwooferu a můžete si dopřát čistější dialogy ve filmech. Jistě oceníte také jednoduchost připojení. Pokud vaše televize disponuje Bluetooth, můžete jej propojit s televizí tímto způsobem a zcela se tak zbavit kabelů. Ideální je využít propojení s televizí od Samsungu, pro kterou je zařízení nejlépe připraveno a zároveň vám automaticky poskytne jistotu ovládání prostřednictvím televizního ovladače.
- Dostačuje pro základní ozvučení
- Zlepšení zvuku TV
- Snadné připojení, málo kabelů
- Absence HDMI
Recenze Creative Soundbar Stage 2.1
Soundbar Creative Soundbar Stage 2.1 je zajímavým řešením pro všechny, kdo chtějí zlepšit zvuk u své televize za minimální cenu. Jak již napovídá název samotného modelu, jedná se o konfiguraci 2.1 s celkovým výkonem 120 W. Pokud znáte soundbary vyšší cenové kategorie, může se vám to zdát málo, ale faktem je, že pro většinu běžného domácího poslechu je to více než dostačující. Ve výbavě je i při této nízké ceně Bluetooth, dále je tady optický vstup, Aux vstup, HDMI s funkcí ARC a USB port. Nechybí dokonce montážní sada na připevnění na stěnu.
Za málo peněz hodně muziky, asi tak by se dal charakterizovat tento soundbar. Rozhodně zaujme množství vstupů, což je tady téměř neočekávatelné. Trošku vás zamrzí skutečnost, že je příliš výrazný displej, který i ve standby módu může rušit. Z hlediska zvuku lze upravit basy i výšky a ekvalizér má čtyři přednastavené režimy. S ohledem na cenu se tomuto soundbaru vytýká cokoliv jen stěží. Dokonce kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni.
- Cena vs. schopnosti
- Množství vstupů
- Slabší výkon
Nejprodávanější soundbary 2025
Při výběru soundbaru je potřeba zohlednit celou řadu kritérií, které vás dovedou k výběru toho správného modelu. V našem následujícím textu se podíváme na to, co to vlastně soundbar je, jak jsou jednotlivé modely vybaveny a podíváme se na to, co všechno může ovlivnit kvalitu produkce. Seznámíme se rovněž s důležitými parametry, vstupy a výstupy a mnoha dalšími skutečnostmi. Podíváme se také na to, jaké soundbary v jakých cenových hladinách můžete zakoupit a řekneme si něco o tom, jak takový soundbar vlastně připojíte k televizi.
Co to je soundbar?
Pojďme si říci, co to vlastně soundbar je. Pokud si chcete koupit lepší ozvučení k televizi, než jsou vestavěné reproduktory, zpravidla můžete sáhnout po domácím kinu, ale také právě po soundbaru. Soundbar je dnes považován za takovou řekněme modernější a elegantnější alternativu. Nemusíte mít totiž v místnosti rozmístěno hned několik bedniček, jako v případě domácího kina, ale získáte jeden elegantní reproduktor, který umístíte pod televizi na TV stolek nebo zavěsíte pod televizi na stěnu.
K tomuto soundbaru můžete nebo nemusíte mít subwoofer. Záleží na tom, jakou konfiguraci si zakoupíte. Samotné tělo soundbaru obsahuje několik reproduktorů, přičemž jejich počet a také konfigurace se subwooferem nebo bez, závisí na tom, jaký typ soundbaru si koupíte. A na to se pojďme podívat nyní.
Typy soundbarů
Konfigurace, či chcete-li typy soundbarů se liší podle počtu kanálů. To je asi základní rozdělení, které v tomto případě můžeme použít. Konfigurace soundbarů jsou nejčastěji následující:
- 2.0 – dva přední kanály
- 2.1 – dva přední kanály a samostatný subwoofer
- 3:1 – stejně jako 2:1 + střed
- 5.1 – dva přední kanály, dva zadní kanály, střed a samostatný subwoofer
- 7.1 – stejně jako 5.1 + dva boční reproduktory
Konfigurací ale existuje celá řada, například 7.2 nebo 9.1 a mnoho dalších. Konfigurace klasických dvou předních kanálů 2.0 v podstatě odpovídá běžnému stereu. Pokud přidáte subwoofer, dostanete 2.1 a samozřejmě zlepšíte basovou složku. Zejména filmy vás tak mnohem více vtáhnout do děje. Toužíte po opravdovém prostorovém zvuku? Potom jsou tady konfigurace od 5.1 výše.
Nyní si možná říkáte, jak je to vlastně se soundbarem 5.1 či 7.1, kde jsou také zadní kanály, přestože soundbar je stále onen podlouhý kompaktní reproduktor pod televizí a za zády přece nic nemáte. Soundbary využívají samozřejmě určité technologie, kdy virtuálně simulují právě zadní reproduktory. Díky tomu se tak mohou porovnávat s vlastnostmi, které mají klasická domácí kina. Pochopitelně to má své limity a je třeba si to uvědomit. Fyziku zkrátka nikdo jen tak neošálí.
Co je to subwoofer
Každý reproduktor má v sestavě svou roli. Zatímco třeba středový reproduktor je pro zlepšení srozumitelnosti mluveného slova, tak pokud se podíváme podrobněji na subwoofer, ten je zase základem pro dostatečně hutné basy.
Právě proto jsou subwoofery nejčastěji řešeny jako samostatné jednotky, a je to tak rovněž nejlepší pro kvalitu reprodukce. Například u konfigurace 2.1 tak dostanete samotné tělo soundbaru a k tomu samostatný subwoofer.
Subwoofer je přitom dnes velice často bezdrátový, takže nemusí být přímo spojen kabelem se soundbarem. To je důležité zejména z hlediska čistoty instalace, aby se vám někde neválely zbytečně kabely. Bezdrátový subwoofer ale neznamená, že je zcela bez kabelů, protože samozřejmě potřebuje být minimálně připojen k napájení do elektrické zásuvky.
Existují ale samozřejmě také situace, kdy využití externího subwooferu není příliš praktické. Typicky je to zejména tehdy, pokud bydlíte v bytě, kde by v podstatě externí subwoofer zůstal nevyužit.
Jak se soundbar připojuje k televizi?
Soundbar můžete připojit k televizi různými způsoby. Kterou z těchto možností můžete využít, to do značné míry závisí také na vybavení vaší televize. Typicky se soundbar připojuje k televizi prostřednictvím:
- HDMI
- Optické / koaxiální připojení
Nejvyšší kvality dosáhnete díky připojení přes HDMI. Pokud využijete optické nebo koaxiální připojení, je to zase jedna z nejspolehlivějších variant a hodí se i pro starší televize, ale u soundbarů nad 5.1 už budete omezeni šířkou pásma.
Důležité parametry a funkce
Výkon soundbaru
Důležitým prvkem u každého hudebního systému je samozřejmě také jeho výkon. Toho už jsme se trochu dotkli v části věnované samostatnému subwooferu, kdy zkrátka ne vždy toto zařízení využijete. Vždy totiž záleží na tom, jak výkonný hudební systém si vůbec můžete dovolit pořídit, a to s ohledem na vaše okolí. Zbytečně platit za výkonný soundbar, který potom vůbec nemůžete plně využívat, je přece škoda.
Pokud máte menší místnost nebo bydlíte v bytě, určitě se zaměřte na modely, které v rámci našeho testu mají výkon přece jen o něco menší. Existují soundbary lehce přes 100 W, které budou většině lidí naprosto postačovat.
U větších soundbarů, které jsou třeba již vybaveny subwooferem, se potom mohou výkony pohybovat okolo 300 W, což je taková průměrná hodnota u většiny modelů na trhu. Jsou tady ale samozřejmě i modely, které přesahují 500 W, na co už to ale chce jednak dostatečně velkou místnost a také ideálně, abyste měli vlastní dům, protože jinak si takový soundbar vůbec neužijete.
Technologie zvuku
Protože jsou soundbary určeny primárně jako ozvučení TV, využívají nejrůznější technologie prostorového zvuku. To využijeme právě při sledování filmů, kdy si můžeme naplno vychutnat efekty, které nám dokreslí dění na filmovém plátně, tedy v tomto případě v naší televizi. V tomto ohledu jsou využívány zejména formáty:
- Dolby Atmos
- DTS
Zásadní rozdíl mezi těmito systémy je zejména v tom, že Dolby Atmos je proprietární řešení, které musí podporovat vaše zařízení, a pochopitelně musíte mít v tomto formátu také zdrojový signál. Oproti tomu DTS je bez licenčních poplatků, tedy „zdarma“ a lze jej využít prakticky s libovolnou konfigurací vašich zařízení.
Funkce
Soundbar kupujeme především pro zkvalitnění zvukového výstupu naší TV, ale nemusí to být zdaleka jeho jediná funkce. Mnoho soundbarů má Wi-Fi nebo Bluetooth, které se skvěle hodí například pro pouštění hudby ze streamovacích služeb, kdy můžete na soundbar posílat hudbu třeba rovnou z vašeho smartphonu.
Soundbar dále může nabídnout:
- Podporu streamovacích služeb – např. Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music aj., kdy samotný soundbar může být zařízením schopným přehrávat z těchto služeb samostatně.
- Google Chromecast, Apple AirPlay – rozšířená podpora bezdrátového přenosu (nad rámec pouhé podpory Wi-Fi nebo Bluetooth) pro zařízení s Androidem, resp. Apple.
- ARC – funkce zpětného audiokanálu, kdy není potřeba využívat další kompozitní nebo optický kabel a lze zvuk posílat před HDMI.
- FM rádio – ano, některé soundbary na trhu, i když jich mnoho není, dokonce mohou nabídnout funkci klasického FM rádia
Vstupy a výstupy
U každého soundbaru samozřejmě můžeme najít celou řadu vstupů a výstupů. O některých jsme již hovořili v části připojení, přičemž za vstupy a výstupy lze považovat také bezdrátové technologie, jako je Wi-Fi nebo Bluetooth, o kterých jsme již rovněž psali. Z pohledu připojení po kabelu, však u soundbarů najdeme obvykle:
- HDMI vstup – pro samotný přenos zvuku z televize do soundbaru
- USB vstup – možnost přehrávat obsah z externích disků
- 3,5 mm jack – sluchátkový výstup
Nejznámější výrobci soundbarů
Soundbary v současné době vyrábí prakticky každý známější výrobce elektroniky. Můžete si tak vybírat mezi levnějšími modely od těch méně věhlasných značek, až po ty nejluxusnější modely od výrobců, pro které je audio technika primárním zaměřením.
Soundbary Samsung
Není potřeba představovat korejského giganta, který úspěšně vyrábí populární a dobře prodávané televize, ale zároveň nabízí také na soundbary. Samsung dnes vlastní známou audio firmu harman/kardon, pod kterou spadá také JBL.
Soundbary Sony
Japonský výrobce elektroniky, který se zaměřuje na TV, ale také na fotoaparáty či videokamery a nemalé zastoupení má i v audiu. Není to tedy výhradně výrobce audia, ale v tomto oboru má celou řadu zkušeností a nabízí rovněž soundbary.
Soundbary Panasonic
Další známá značka, která vyrábí jak televize, tak soundbary. Můžete se spolehnout na japonskou kvalitu, je však potřeba počítat s vyšší cenou.
Soundbary LG
Korejský výrobce, který nabízí zajímavé produkty v poměru ceny a výkonu. Od LG koupíte televizi, stejně jako slušný soundbar.
Soundbary JBL
Jedna z amerických legend v audiu, nicméně na vrub globalizace můžeme připsat, že značka dnes patří pod harman/kardon, který je zase vlastněný Samsungem. JBL se soustředí na kvalitní a stylové produkty, za které zaplatíte o něco vyšší cenovku.
Soundbary Philips
Oblíbený výrobce elektroniky, který vyrábí jak své vlastní televize, tak rovněž zařízení z oblasti audio techniky. Soundbary nejsou výjimkou.
Soundbary BOSE
Legenda v audiu, jejíž produkty mají standardně poměrně vysokou cenovku. Pokud si však nebojíte připlatit, dostanete zařízení se zvukem na vysoké úrovni.
Soundbary Yamaha
Známá značka, která vyrábí legendární audio zařízení, a to i pro profesionální použití. Její soundbary patří kvalitativně k tomu nejlepšímu. Nejnižší nebude ani cena.
Soundbary Tesla
Velice známý výrobce, který aktuálně nabízí produkty se zajímavým poměrem ceny a výkonu. Mezi výrobky Tesly najdete také moderní soundbary.
Soundbary Genius
Výrobce, který se snaží nabídnout za málo peněz hodně muziky. Platí to pro všechna zařízení spotřební domácí elektroniky, která nabízí ve svém sortimentu.
Soundbary Thomson
Soundbary se zajímavou cenovkou. Tak by se dnes daly označit výrobky značky Thomson, která se zaměřuje na celou škálu další domácí spotřební elektroniky včetně televizí.
Cenové relace soundbarů
Jako u každého jiného zařízení, také v případě soundbarů si můžete vybírat z mnoha cenových relací. Jsou tady ty nejlevnější soundbary v hodnotě několika tisíc korun, ale můžete si koupit systémy, které stojí několik desítek tisíc korun. Vždy záleží samozřejmě na vašich požadavcích a finančních možnostech.
- Soundbary do 5 000 Kč – základní kategorie, která přesto po všech stránkách poskytne lepší reprodukci zvuku, než vestavěné reproduktory v ploché televizi. Jedná se často o soundbary, které nemají externí subwoofer, případně se dokupuje zvlášť. Tyto systémy jsou také velmi vhodné do menších místností nebo do objektů, kde si zkrátka nemůžete dovolit příliš hlasitou reprodukci a dunivé basy.
- Soundbary od 5 000 do 20 000 Kč – střední až vyšší střední třída soundbarů, kde koupíte již výkonnější i vícekanálové systémy. Samozřejmostí bývá také externí subwoofer. V této cenové kategorii vybírá asi největší množství zákazníků. Tuto cenovou kategorii lze označit za zlatou střední cestu.
- Soundbary od 20 000 Kč – pokud chcete opravdu to nejlepší na trhu. Tato cenová kategorie zahrnuje soundbary, které jsou pro opravdové fajnšmekry. V této ceně již koupíte soundbary s těmi nejlepšími zvukovými technologiemi a vybavené kvalitními subwoofery, které dokáží velice dobře reprodukovat také sub-basy, tedy ty nejnižší frekvence a pocitovou složku hudby.
Nejčastější otázky při výběru soudbaru
Důvodem jsou jednoduše fyzikální zákony. Dnešní TV se ve jménu designu dělají co nejtenčí a nutno uznat, že díky tomu vypadají skutečně luxusně. Na druhou stranu zde není žádný rozumný prostor pro výkonné audio zařízení. Vestavěné reproduktory tak jsou vždy spíše pro základní ozvučení, se kterým se spokojíte možná v případě televizního vysílání. Každý filmový fanoušek však sáhne po externím zvukovém zařízení, kterým může být právě soundbar.
Smysl to má zejména tehdy, pokud vám záleží na elegantním řešení, které je v kompaktním balení s pěkným designem. Soundbary jsou zkrátka trendem doby. Můžete si koupit 5.1, 7.1 nebo dokonce 9.1 soundbary, které dokáží velmi obstojně simulovat klasické domácí kino. S domácím kinem byste museli použít nesrovnatelně více kabelů a samostatných reproduktorů. Toho všeho vás soundbar dokáže zbavit.
Pokud na to máte místo a nemáte hned za stěnou sousedy, tak rozhodně ano. Zvukový projev bude mnohem hutnější, protože externí subwoofer je schopen dramaticky přidat na nízkých frekvencích, což oceníte ve filmech i při poslechu hudby.
U domácího kina dosáhnete prostorového zvuku několika rozmístěnými reproduktory. Soundbar je však „tyčinka“ před televizí. Jak tedy toto řešení vytváří prostorový zvuk? Využívá takzvaného virtuálního prostorového zvuku, kde jsou zvukové kanály různě směřované. Není to dokonalá náhrada za domácí kino, ale efekt je pro většinu posluchačů dostatečný.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Soundbar
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.