Nejlepší spacáky pro rok 2024

Spacích pytlů je na trhu velké množství a dámských, pánských i dětských se dají rozdělit podle ročního období a dalších parametrů. Jak a podle čeho vybrat spacák přímo pro vaše potřeby a srovnáme ty nejlepší.

TEST: Nejlepší letní spacáky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Warmpeace Viking 300
TOP letní spacák
Pinguin Micra Sir Joseph Rimo II 600
Warmpeace Viking 300 Pinguin Micra Sir Joseph Rimo II 600
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Warmpeace Pinguin Sir Joseph
Tvar: mumiový mumiový mumiový
Extrémní teplota (°C): -14 -14 -22
Limitní teplota (°C): 1 -8
Komfortní teplota (°C): 6 6 -1,5
Určení: unisex unisex unisex
Druh náplně: peří polyester peří
Konstrukce: komorová šindelová komorová
Výška po sbalení (cm): 33 35 36
Šířka po sbalení (cm): 14 17,5 18
Hmotnost (kg): 0,7 1,08 1,28
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší zimní spacáky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Pinguin Expert
TOP zimní spacák
Yate Anseris 900 Husky Anapurna
Pinguin Expert Yate Anseris 900 Husky Anapurna
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Pinguin Yate Husky
Tvar: mumiový mumiový mumiový
Extrémní teplota (°C): -31 -30 -28
Limitní teplota (°C): -9 -14 -10
Komfortní teplota (°C): -17 -8 -4
Určení: unisex unisex unisex
Druh náplně: polyester peří peří
Konstrukce: šindelová komorová komorová
Výška po sbalení (cm): 33 29 40
Šířka po sbalení (cm): 26 25 26
Hmotnost (kg): 2,1 1,3 2,26
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší třísezónní spacáky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Warmpeace Viking 600
TOP třísezónní spacák
Pinguin Topas Husky Husky
Warmpeace Viking 600 Pinguin Topas Husky Husky
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Warmpeace Pinguin Husky
Tvar: mumiový mumiový mumiový
Extrémní teplota (°C): -28 -25 -10
Limitní teplota (°C): -9 -7 -4
Komfortní teplota (°C): -3 -1 -1
Určení: unisex unisex unisex
Druh náplně: polyester polyester polyester
Konstrukce: komorová komorová komorová
Výška po sbalení (cm): 35 27 35
Šířka po sbalení (cm): 20 21 20
Hmotnost (kg): 1,2 1,55 1,43
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější spacáky 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat spacák

Avšak vybrat ten správný spací pytel nemusí být vůbec jednoduché. Když se totiž pustíte do jeho výběru, zjistíte, že je spousta kritérií, která si musíte před samotným výběrem zodpovědět. Na otázku, který spacák je nejlepší, neexistuje jasná odpověď, protože každý od tohoto vybavení vyžaduje trošku něco jiného.

Jak vybrat spacák

Na jaká kritéria bychom se tedy měli zaměřit, když se snažíme zjistit odpověď na otázku, jak vybrat spacák?

  • Využití – v první řadě se musíte zamyslet nad tím, v jakém ročním období budete svůj spacák používat. Obvykle si jej lidé kupují pouze na letní sezónu pod stanem. Existují ale také zimní spacáky, které budou mít lepší tepelně izolační vlastnosti. Za ty si ale budete muset připlatit, takže si zodpovězte, zda vám to stojí za to.
  • Místo použití – pokud ve svém spacáku nechcete spát ve stanu, ale například v různých chatkách, kde se můžete spolehnout na to, že místnosti budou vytápěné, ani nyní není třeba investovat do přílišné kvality spacáků. Spacák tedy vybíráme také podle toho, v jakém teplotním rozmezí očekáváme, že se budeme pohybovat. Jiným teplotám budete vystaveni pod širákem, ve stanu či v chatě.
  • Vlastnosti – zajímat vás může také hmotnost spacáku a jeho velikost po sbalení, a to zejména v případě, že jej budete často přenášet. Hmotnost ovlivňuje výrobní materiál, současně však také životnost spacáku.
  • Tvar – existuje několik tvarů spacáků, které mají své vlastnosti. Opět bude záviset na tom, kde a v jakých podmínkách budete chtít svůj spacák používat.
  • Kdo bude spacák používat – podle toho můžete koupit například spacák pro dospělého, dětský spacák, spacák pro dva nebo dokonce spacák pro psa!
  • Cena – spacáky koupíte za několik stokorun i za více než deset tisíc korun. V závislosti na tom bude mít spacák také určité vlastnosti. Při koupi byste se neměli orientovat jen podle ceny, ale hlavně podle vlastností, které vám spacák nabízí. Je ale nesmysl zbytečně si připlácet za funkce a vlastnosti, které nevyužijete.
1

Rozdělení spacáků podle ročního období

Spacáky se dají využívat nejenom v létě. Záleží jenom na tom, jak a kde budete svůj spací pytel používat. Z tohoto hlediska můžeme spacáky rozdělit na tři kategorie: zimní, letní a třísezónní spacák. Zde jsou jejich základní vlastnosti.

Letní spacák

V tomto typu spacáku vám bude teplo při teplotách nad 10 °C. Vzhledem k tomu, že vrstva výplně je velmi tenká, váží obvykle jen 0,5 až 1,5 kg a má také malý objem. Je proto vhodný na časté přenášení, když například jedete na vodu, cestujete na kole nebo jedete jen na jednodenní festival apod.

Své využití má tedy hlavně přes léto, ale také ve vytápěných místnostech mimo toto roční období. Cena letních spacáků se může velmi lišit, a to v závislosti na použitém materiálu. zaplatíte za něj od několika stovek až po několik tisíc korun.

Výhody
  • Nižší hmotnost
  • Malé rozměry v zabaleném stavu
Nevýhody
  • Nedostačující při nižších teplotách

Zimní spacák

Spacák do zimy se bude hodit těm, kteří rádi cestují do náročnějších podmínek. Pokud vám není cizí přespávat v přírodě také v zimě na sněhu, rozhodně budete chtít investovat do tohoto typu spacáku. Také zimomřivější uživatelé mohou tento spacák využívat také v létě, je ale třeba počítat s tím, že mají větší objem i hmotnost. To není překážkou, pokud svůj stan přemísťujete autem. Nosit jej ale na zádech už může být problém.

Tyto spacáky mohou mít různé teplotní rozpětí. Obvykle vás ochrání před zimou v rozpětí od -30 °C až 0 °C. Pokud se jedná o spacák, který je vhodný do vysokých mrazů, může vám v něm být v létě pod stanem příliš horko.

Investovat můžete to péřových zimních spacáků, které jsou lehčí, avšak také o dost dražší. Obvykle platí, že čím je odolnost spacáku větší, tím lepší výrobní materiál musel být použit – a tím je spacák samozřejmě dražší.

Výhody
  • Vydrží i mrazy
  • Máte jistotu, že budete v teple
Nevýhody
  • Větší objem i hmotnost
  • Lehčí varianty jsou příliš drahé

Třísezónní spacák

Tento spacák je určený pro spaní venku od jara do podzimu. Je to něco mezi letním a zimním spacákem. Ochrání vás před nižšími teplotami, než je 10 °C a současně v nich nebude tolik horko, jako v zimních spacích pytlech. Obvykle se prodávají v teplotních rozmezích od -10 °C do +20 °C. jedná se o nejoblíbenější druh spacáku. Oproti tomu letnímu ale očekávejte vyšší hmotnost (0,8 až 2 kg) a také větší rozměry v zabaleném stavu.

Výhody
  • Větší teplotní komfort
  • Představují „zlatý střed“ (když nevíte, jestli si vybrat letní nebo zimní spacák)
  • Univerzální použití
Nevýhody
  • Větší hmotnost i rozměry
  • Dražší, než letní modely
2

Spacáky podle teplotního určení

Velmi často si ale spacák vybíráme ne podle toho, v jakém ročním období jej chceme používat, ale podle teplotního určení, které nabízí. Při určování, do jaké teploty je spacák určen, vám nemusí stačit údaj například -20 °C.

Existuje totiž hned několik druhů teplot, které se v souvislosti se spacákem zmiňují. Tyto teploty jsou upraveny evropskou normou EN 13537:

MAX (Maximum, maximální teplota)Je to maximální teplota, při níž je spaní ve spacáku pohodlné, aniž by se člověk potil. Pokud je tato teplota překročena, budete se ve spacáku potit. V podstatě je to nedůležitý údaj, protože když je vám horko, tak se jednoduše odkryjete. I lehký spacák ale tento údaj má
COM (Comfort, komfortní teplota)Je to ideální teplota, při které ležíte s nataženýma nohama a není vám zima. Jedná se o nejdůležitější hodnotu vůbec, a to zejména, když hledáte spacák do mrazu
LIM (Limit, limitní teplota)Když ležíte ve spacáku se skrčenýma nohama a nepociťujete chlad
EXT (Extreme, extrémní teplota)Tato hodnota udává teplotu, když už vám bude ve spacáku zima. Před umrznutím ale budete spacákem ochráněni

U některých spacáků můžete narazit na starší tříbodový systém:

  • Komfort – v rámci tohoto teplotního rozmezí vám ve spacáku bude dobře, ani zima ani horko.
  • Limit (nebo max) – při této hodnotě může dojít k prochladnutí nebo přehřátí, stále ještě ale budete chráněni před umrznutím nebo přílišném zahřátí organismu.
  • Extrém – v rámci stanovených teplot nesmí být spacák používán, protože nedokáže svého uživatele ochránit.
3

Tvary spacáků

Existují celkem tři tvary spacáků, na které můžete při výběru narazit. Zdaleka se nejedná jen o vzhled – tyto tvary splňují určité vlastnosti. Obecné pravidlo zní, že těsnější spacáky lépe zahřejí, avšak ty prostornější zase poskytnou větší pohodlí. Jaký spacák zvolit?

Mumiový spacák

Tvar připomíná klasickou mumii. Je to spacák, který těsně přiléhá k vašemu tělu, aby zajistit co nejmenší únik tepla. Jedná se o nejoblíbenější tvar, který se hodí do jakýchkoli podmínek a využívá také v extrémních podmínkách. Tyto spacáky se rychleji vyhřejí a dobře drží teplo. Navíc mají kapuci, která chrání také vaši hlavu. Někteří výrobci nabízí několik velikostí těchto spacáků, dostupný je tak ve formě spacáku pro děti nebo naopak pro obézní osoby. Nevýhodou je nižší komfort, protože se v něm můžete hůře pohybovat.

Dekový spacák

Dekový spacák nabízí větší množství prostoru. Tvarem se v podstatě jedná o přeloženou deku se zipem. Je vhodný do méně náročných podmínek a zejména pro letní období, protože může docházet k úniku tepla. Vyrábí se v univerzální velikosti, protože se do něj vlezou i rozložitější postavy. Po rozepnutí jej můžete využít jako klasickou deku.

Oválný spacák

Je to něco mezi mumiovým a dekovým spacákem. Tento tvar poskytuje větší množství prostoru, takže je pohodlnější, nevyhřejete si jej ale tak rychle, jako mumiový spacák. Stále ještě je ale únik tepla nižší, než u dekového spacáku.

4

Materiály spacáků

Pokud chceme provést srovnání jednotlivých spacáků, nesmíme zapomenout ani na materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Právě ty totiž velmi výrazně ovlivňují vlastnosti samotného spacáku, jako je jeho teplotní určení nebo třeba hmotnost. Jaké materiály se tedy na jednotlivé spacáky používají a co od nich můžeme očekávat? Co se týká výplně, v podstatě máme na výběr ze dvou možností.

Peří

Péřový spacák je známkou kvality. Peří je zkrátka materiál, který má spoustu skvělých vlastností, kterým se dosud ani nejlepší syntetické výplně vyrovnat nemohou. Péřové spacáky využijí zejména ti, kteří jsou zvyklí používat spacák v extrémních podmínkách. To ale neznamená, že si jej nemůžete pořídit i v tom případě, že cestujete po kempech. Dostupný je u všech tipů spacáků. Jejich nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.

Důvodů, proč se lidé rozhodnou investovat do péřového spacáku, je spousta. V první řadě to může být velmi dobrá tepelná izolace. Péřový spacák tedy zahřejete mnohem rychleji, než ten syntetický. Protože takový spacák má velmi nízkou hmotnost, můžete jej snadno přenášet z místa na místo, i když nemáte automobil.

Péřové spacáky se dále mohou pochlubit velmi dlouhou životností a nemusíte se bát, že se materiál nakupí v některé části spacáku. Péřové spacáky je možné více stlačit. Takže i když je spacák dostatečně nadýchaný, když jej rozbalíme, sbalený může být velmi malý.

Péřové spacáky dokážou absorbovat také tělesnou vlhkost, což se pozitivně projevuje na spaní v něm. Spící osoba se v něm nezapotí tolik, jako v syntetickém spacáku, který je voděodolný a tělesnou vlhkost neabsorbuje. Ta se potom usazuje na těle spícího ve formě potu a může způsobit nepříjemný pocit při spánku.

Peří má spoustu výhodných vlastností, avšak jednu nevýhodnou, která může být velmi zásadní: absorbuje vlhkost, včetně té vzdušné. To ale neznamená, že je nevyužijete v dešti nebo tam, kde je vysoká vlhkost vzduchu. V těchto podmínkách ale budou spacáky vyžadovat trochu více péče.

Pokud je peří příliš mokré, ztrácí své pozitivní vlastnosti. Slepí se k sobě a ztratí objem. Jeho sušení může být časově náročné. Než spacák zcela vysušíte, může to trvat i dva týdny. Takový spacák je náchylný k napadení plísní. To je důvod, proč by péřový spacák neměli používat vodáci nebo ti, kteří se pohybují v příliš vlhkých oblastech. Promočit ho pouhou vzdušnou vlhkostí je ale téměř nemožné.

Péče o péřový spacák
Vzdušnou vlhkost ze spacáku obvykle dostanete tak, že spacák rozložíte asi na 20 minut na slunce nebo ve větru. Ideální je nosit jej v nepromokavém obalu.

Na tyto vlastnosti se u péřového spacáku zaměřte:

  • Kachní nebo husí peří? – Kachní peří je levnější, což nám napovídá, že nebude mít natolik dobré vlastnosti, jako to husí. Zaostává v životnosti. Pokud zvlhne, budete si muset zvyknout na typický zápach. Na druhou stranu vlhké kachní peří má lepší vlastnosti, než vlhké husí peří. Pro dosažení stejných teplotních určení bude zapotřebí větší množství kachního peří – spacáky plněné husím peřím jsou tak lehčí a méně objemné.
  • Hydrofobní či impregnované peří – Peří v některých druzích spacáku je chemicky ošetřené tak, aby nedošlo k navlhnutí. Toto řešení je některými vítáno, jinými odsuzováno. Peří tak totiž ztrácí schopnost absorbovat vlhkost – včetně té tělesné. A to snižuje komfort spacáku. Péče o takto ošetřený spacák by ale měla být stejná jako v případě neošetřeného peří.
  • Poměr draného peří – Nedrané peří snižuje možnost vzniku nahromaděného materiálu uvnitř spacího pytle, protože se jedná o celá malá pírka. Tím prodlužuje životnost náplně. Na druhou stranu prachové/drané peří dobře lépe i místa, kam se nedrané peří nedostane. Za ideální poměr se považuje 90:10 (drané ku nedranému).
  • Plnivost (fill power) – Vyjadřuje celkovou rozpínavost a pružnost (tedy schopnost peří zaujmout určitý objem, a tedy lépe vázat vzduch a lépe izolovat). Standardem je plnivost 600 cuin. Husí peří má vyšší plnivost. V tomto případě platí, že čím vyšší je plnivost, tím lépe. Na druhou stranu bude ale spacák o to dražší.
Výhody peří
  • Univerzální použití (do všech druhů spacáků, po celý rok, do všech podmínek)
  • Vynikající tepelná izolace
  • Nízká hmotnost a tvarová stálost
  • Dlouhá životnost
Nevýhody peří
  • Vyšší cena
  • Absorpce vlhkosti
  • Dlouhé sušení namočeného spacáku

Syntetika

Na tento typ náplně obvykle narazíte, je totiž mnohem častější. Je totiž levnější a můžete jej používat i ve vlhkém prostředí, protože může být vodoodpudivý. Na rozdíl od peří hřeje, i když je vlhký. Tento typ materiálu není tolik náročný na údržbu a velice snadno a rychle se vysouší. Můžete jej prát v pračce.

Každá náplň ale může být tak trochu jiná, závisí na její kvalitě. A tu je těžké odhadovat. Tak trochu se to dá podle ceny, protože když spacák stojí několik stokorun, nemůžete od něj očekávat, že bude oplývat extra kvalitou. Ne vždy ale cena koresponduje s kvalitou. Mezi nejznámější málo kvalitní materiál patří vlákno Hollowfiber. Ty lepší spacáky pak mohou mít výplň Climashield nebo PrimaLoft.

Syntetika zahrnuje celou řadu různých materiálů. Nejčastěji se ale můžete setkat s těmito:

  • Duté vlákno – někteří prodejci nesprávně označují jakýkoli syntetický materiál jako duté vlákno. Duté vlákno je odolnější vůči mechanickému poškození.
  • Mikrovlákno – více hřeje, má nižší hmotnost i objem. Ultralehký spacák tedy může být vyroben právě z tohoto materiálu (pokud není péřový). Vzhledem k nízké životnosti a odolnosti vůči poškození se používá obvykle jen do letních variant spacáků.

Mezi nejlepší syntetické materiály patří Polyguard či Climashield. Počítejte ale s tím, že ze syntetických spacáků patří mezi cenovou špičku.

Výhody syntetiky
  • Nižší cena
  • Snadná údržba
  • Hřeje, i když je vlhký
  • Vhodné řešení pro alergiky
  • Rychle schne
Nevýhody syntetiky
  • Použití obvykle jen na tři sezóny (s výjimkou zimy)
  • Vlastnosti závisí na kvalitě náplně

Vnější materiál spacáku

Kromě výplně vás u spacáku může zajímat také to, že čeho byl vyroben vnější materiál. Jeho úkolem je podpořit vlastnosti výplně. Kromě tepelné izolace zajišťuje kompaktnost, prodyšnost a pevnost spacáku.

Nejčastěji se jedná o polyester, který může mít různou úpravu. Voděodolnost oceníte v případě všech typů spacáků. Rybářský spacák by to měl mít v základní výbavě. Další požadovanou vlastnosti je nehořlavost, kterou disponuje například vojenský spacák.

5

Konstrukce spacáků

Pod pojmem konstrukce si můžeme představit způsob, jakým je výplň uvnitř pytle uchycena. Pokud by nebyla uchycena žádným způsobem, mohlo by dojít k tomu, že by se výplň uvnitř pytle posouvala, kam nemá. To by mělo za následek sníženou životnost spacího pytle a současně také velké nepohodlí při spaní. Existují celkem 4 typy konstrukce:

  • Jednovrstvá – jedná se o konstrukci typickou pro nejlevnější spacáky. Vhodné jsou pro letní použití. Tato konstrukce má pouze jednu vrstvu.
  • Sendvičová – o něco sofistikovanější konstrukce je již využitelná na tři sezóny (s výjimkou zimy). Tvoří ji dvě a více vrstev nezávislých na sobě. Díky tomu má spacák o dost lepší izolační vlastnosti. Při zvlhnutí se to může projevit jen na jedné vrstvě, aniž by to uživatel pocítil na vlastní kůži.
  • Šindelová – pásy se vzájemně překrývají. Vypadá to, že spacák obsahuje více náplně, než ve skutečnosti má. Nevýhodou je náchylnost k mechanickému poškození.
  • Komorová – jedná se o nejefektivnější konstrukci. Komory zabraňují tomu, aby se výplň uvnitř spacáku pohnula. Množství komor může být různé, avšak platí, že čím více jich je, tím je konstrukce pevnější. Spacák se pak může pochlubit lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. Za tuto konstrukci je ale třeba si připlatit. Sledujte údaj fill pressure, který určuje, kolik péřové výplně je v jedné komoře. Objem komor by měl být ideálně nižší, než je objem výplně v komorách.
6

Pánský, dámský a dětský spacák

Většina spacáků, na které narazíme, jsou konstruovány tak, že je mohou používat ženy i muži. Najdeme je pod označením unisex. Tyto modely jsou vhodné pro každého, pravdou ale je, že se v nich nejlépe vyspí právě muži. Proto se někteří výrobci rozhodli, že je třeba vyjít potřebám také dalších spáčů, jako jsou ženy a děti. Čím se jejich spacáky liší? Je to hlavně jejich vzhled, velikost a konstrukce.

Dámský spacák

Spacák pro ženy je vyplněn více v oblasti boků, což je pro ženy mnohem pohodlnější. Protože si většina dam stěžuje také na studené nohy, někteří výrobci i do této oblasti přidali větší množství výplně.

Dětské spacáky

Spacák pro děti je v první řadě menší, ale v řadě případů také zateplenější. Samozřejmé je, že se vyrábí obvykle ve veselých barvách a motivech. Narazit můžete také na obrázky. Dětské spacáky se vyrábí ve dvou provedeních. Klasický malý spacák, ze kterého dítě časem vyroste, nebo speciální rostoucí spacák.

Ten se dá postupně prodlužovat, takže vydrží dítěti mnohem déle. Investice do dětského spacáku se vyplatí, protože dětem bývá častěji zima. Když tedy mají vytopit velký prostor, který je v klasickém spacáku, může to trvat déle.

7

Důležité parametry spacáků

Kromě již zmíněného je dobré zaměřit se ještě na několik dalších údajů. Ty mohou dělat menší i větší rozdíly mezi jednotlivými spacáky. Pravdou je, že některé pro vás nemusí být až tak zajímavé (jako je například hmotnost, když jedete autem), jiné jsou ale stěžejní (teplotní určení).

Velikost

Myslíte si, že pokud velikost vaší postavy spadá do průměrných čísel, pak tento údaj u spacáku nebudete příliš potřebovat? Bohužel to nemusí být pravda. Vlezete se totiž do většiny spacáků standardních rozměrů. Pokud se rozhodnete koupit si těsnější spacák, bude vám trvat méně, než ho vyhřejete. O to nepohodlnější ale může být spaní. Příliš těsný spacák způsobí, že svým tělem budete tlačit na izolační vrstvu, která nemusí fungovat správně. A budete v noci mrznout.

Ideální je velikost spacáku vybrat tak, aby byl spacák o 15 až 20 cm delší než vaše výška. I když se spacáky prodávají ve velikostech S, M, L, XL atd., vždy se zajímejte o údaj v centimetrech!

Standardní šířka spacáku je 80 cm v oblasti ramen a 50 cm v oblasti nohou. Mohutnější postavy tak mohou mít problém. Možná bude lepší investovat do větší šířky. Dejte si také pozor, nejširší je spacák pro dva, tak ať po něm nesáhnete omylem!

Hmotnost

Hmotnost spacáku vás může zajímat zejména v případě, že nebudete svůj spacák přesouvat prostřednictvím vozu, ale třeba v batohu na zádech. Nejlehčí jsou letní spacáky, které váží 500 až 1 200 g. Třísezónní spacáky už mají hmotnost 800 až 2 000 g a ty zimní pak 1 500 až 2 500 g. Někdy ale může být nižší hmotnosti spacáku dosaženo nekvalitními materiály. Takovým spacákům se raději vyhněte.

Teplotní určení

Teplotní určení najdete na každém spacáku. Označeno je různými zkratkami, u kterých se nachází stupně Celsia. Každá zkratka má číslo jiné. Údaj, který by vás měl nejvíce zajímat, se skrývá pod zkratkou COM (Comf. nebo také komfortní teplota). Tato teplota udává, při jaké okolní teplotě vám bude ve spacáku ještě teplo, a to i když spíte s nataženýma nohama.

Zip spacáku

Zip je často kamenem úrazu i kvalitnějších spacáků. Jakmile se vám jednou začne rozjíždět, je to o nervy. Ideální jsou zipy s označením YKK nebo české zipy Ws20. Ať už koupíte jakýkoli zip, měl by být překrytý vrstvou, která zabrání úniku tepla.

Zvolit si můžete také zip pravý nebo levý, podle toho, jestli jste pravák nebo levák. Praváci by si měli pořídit levý zip a naopak. Některé spacáky je možné prostřednictvím zipů rozšířit na spacák pro dva – musí jít ale o spacáky, které mají zip na opačných stranách (tj. jeden spacák s levým zipem a jeden spacák s pravým zipem).

Švy

Zkontrolujte svůj spacák také z hlediska toho, jak je prošitý. Pokud jej zvednete proti světlu a švy proniká světlo (protože tvoří drobné otvory), jedná se o tzv. studené švy. Takové na svém spacáku rozhodně nechcete, proto jsou důvodem unikajícího tepla.

Jak spacák správně používat?

V první řadě je třeba mít na paměti, že spacák sám o sobě nehřeje. Proto když do něj vlezete zmrzlý, bude trvat hodně dlouho, než se skutečně zahřejete. Když jste tedy zmrzlí, trošku se rozhýbejte, aby se vám rozproudila krev. Díky tomu vám bude tepleji a toto teplo následně využijete také při zahřívání spacáku.

Dejte si ale pozor, ať se u „rozhýbávání“ nezpotíte. To by se vám nemuselo spát příjemně. Je dobré nedýchat do spacáku, protože kondenzovaná pára z vašeho dechu by mohla poškodit izolaci spacáku.

Jak se obléct do spacáku?

Do určité míry to bude záviset na tom, jak moc jste zimomřiví, jaký máte spacák a také jaké jsou okolní podmínky. Existují lidé, kteří si do spacáku dají pyžamo nebo klidně spí jen ve spodním prádle. Nemusí to být špatný nápad, protože díky tomu spacák lépe a rychleji vytopíte.

Stále ještě ale existuje dost těch, kteří se do spacáku raději oblečou, protože zejména nad ránem by mohli prochladnout. Zde platí zásady, jako u klasického oblečení na spaní – mělo by být volné, aby byl zajištěn krevní oběh (zejména spíte-li v ponožkách můžete mít s tímto problém).

Karimatka

Spaní vám může zpříjemnit nebo znepříjemnit také karimatka. Pohodlnější lidé ocení samonafukovací druhy karimatek. Obecně ale karimatky používáme proto, abychom spacák izolovali od vlhkého prostředí, které může vzniknout na spodní straně stanu.

Jak se o spacák starat?

Aby spacák vydržel co nejdéle, bude zapotřebí se o něj správně starat. Pokud spacák zrovna nepoužíváte (mimo sezónu), je ideální jej skladovat mimo pytel, aby nedocházelo k lámání vláken. Místo skládání a rolování je dobré spacák do obalu prostě natlačit. Začněte v oblasti nohou, abyste postupně vytlačovali vzduch. Ideální je nečistoty odstraňovat navlhčeným hadříkem za použití jemného pracího prostředku. Časté praní však nesvědčí žádnému spacáku.

Dojde-li k namočení spacáku, je nejlepší jej co nejdříve vysušit. Ideálně ve větru nebo na slunci. Takovéto sušení se doporučuje po každém použití spacáku.

Je možné prát spacák?

Spacák můžete vyprat, je ale třeba dodržovat speciálních opatření, aby nedošlo k poškození spacáku. Používejte k tomu speciální prací prostředky. Pokud to není nezbytně nutné, perte spacák raději v ruce, než v pračce. Základním pravidlem je, nesvěřovat spacák čistírně, protože ta používá příliš silné chemikálie na čištění. Ty by mohli zkrátit životnost vašeho spacáku.

Pro praní je výhodnější vlastnit spacák se syntetickou náplní, protože tyto obvykle můžete na jemný program a s jemným pracím prostředkem vyprat v pračce. Prát péřový spacák může být důvodem obav, je to ale možné. Ve skutečnosti peří může snášet pračku mnohem lépe, než syntetika, která obvykle ztrácí svou nadýchanost. Při praní dodržujte pokyny konkrétního výrobce.

Běžné pračky mohou být pro praní příliš malé. Zkuste využít ty, které se vyskytují v samoobslužných prádelnách. Ty mají obvykle větší velikost. Používejte vhodné prací prostředky, zejména u peří je důležité, aby nedošlo k narušení přirozené impregnace. Mezi oblíbené značky prostředků na praní Nikwax či Grangers.

Prát bychom neměli na teplotu vyšší, než 30 °C. Program zvolte co nejšetrnější včetně ždímání.

Sušíme vždy na vzduchu a nikdy v sušičce. Někteří výrobci však doporučují použití velké sušičky.

Nejznámější výrobci spacáků

Na trhu existuje spousta značek a výrobců, kteří nabízí spací pytle. Rozmyslete si, když najdete příliš levný spacák od neznámého výrobce. V takovém případě totiž půjde pravděpodobně o málo kvalitní spacák. Pokud si nejste jistí, vždy si svůj spacák můžete ještě před koupí ověřit pomocí nezávislých uživatelských recenzí.

U nejlevnějších spacích pytlů počítejte s tím, že byly použity syntetické náplně, jejichž přesné složení asi nebudete znát. V některých případech mohou být dokonce i zdravotně závadné. Zadělat si tak můžete na kožní či dýchací potíže. Výrobci značkových syntetických náplní dodržují celou řadu přísných pravidel, kde takováto rizika nehrozí.

Husky

Jedná se o velmi oblíbenou společnost, která nabízí outdoorovou techniku na kempování i sporty. Nabídka vyhoví jak nenáročným, tak také velice náročným uživatelům. Přidanou hodnotou je také to, že spacáky této značky velmi dobře vypadají.

Pinguin

Spacáky této společnosti jsou určeny zejména pro náročnější uživatele, čemuž také odpovídá cena. Koupíte ale velice kvalitní spacáky, které budou na míru vyhovovat vašim požadavkům: ať už kupujete dámský, pánský nebo dokonce dětský spacák. Vhodné jsou i do extrémních podmínek.

Cumulus

Také tato značka je ukázkou nejkvalitnějších spacáků na trhu. Nabízí péřové spacáky té nejlepší kvality, které upotřebíte klidně po celý rok (v závislosti na typu spacáku). Spacáky mohou potěšit také neobvyklým vzhledem.

Prima

Jedná se o renomovaného výrobce, který ale nabízí spíše dražší výrobky. Pochlubit se mohou skvělou kvalitou a neobvyklým vzhledem – řada jich má vyvýšené okraje, které vypadají tak trochu jako krabice. Určeny jsou pro náročnější uživatele.

Carinthia

I tyto spacáky jsou určeny především pro náročné uživatele. Najdete zde veliký výběr spacáků přírodních barev. Není problém zaplatit za spacáky i více než deset tisíc korun. Jsou mimořádně kvalitní a pohodlné.

Deuter

Tato značka nabízí dobrý poměr cena/kvalita. Je určena spíše pro náročné uživatele, upotřebí je ale také ti, kteří spacák využívají častěji, i když v méně náročných podmínkách. V nabídce jsou dámské, pánské i dětské spacáky.

Boll

Pokud toužíte po kvalitním spacáku, za který ale nemusíte zaplatit příliš mnoho, vsaďte na tuto značku. Nabídka je opravdu široká a je velmi pravděpodobné, že si vyberete. A to i tehdy, když budete mít specifické požadavky.

Coleman

Tato značka nabízí spacáky, které jsou určeny už i pro nenáročné uživatele. Sáhnout po nich mohou ti, kteří spacák vytáhnou jen několikrát za sezónu. Ty dražší je pak možné využít i v náročnějších podmínkách.

Cattara

Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, kteří chtějí spacák, ve kterém budou spát méně často, můžete zkontrolovat nabídku společnosti Cattara. Tato značka nabízí spacáky nízké a střední kvality. Také vzhled v tomto případě odpovídá ceně.

Easy Camp

Nabídka této společnosti je velmi široká – koupit můžete také spacák pro dva, pokud se rádi tulíte. Spacáky se prodávají v levnější cenové kategorii, čemuž odpovídá také kvalita produktů. Určeny jsou zejména pro nenáročné uživatele.

Ferrino

U tohoto výrobce si vybere ten, kdo chce koupit za dobrou cenu, ale také ten, který vyžaduje spacák o něco lepší kvality. Nabídka je totiž velmi široká. Koupit zde můžete základní spacák, který vám poslouží při málo častém použití, ale také ten, který se hodí i do extrémních podmínek.

Fox outdoor

Společnost nabízí spacáky střední a vysoké kvality. V tomto případě obvykle odpovídá cena kvalitě. Pokud netoužíte po těch nejlevnějších spacích pytlích na trhu, je velmi pravděpodobné, že u Fox Outdoor najdete to, co hledáte.

High Peak

V nabídce najdete spacáky s cenou pod jeden tisíc korun, ale také ty, za které zaplatíte i více než dva a půl tisíce korun. Nabídka je tedy velmi široká a určená je pro náročné i nenáročné uživatele. Tato značka se snaží uspokojit každého.

Hannah

Milovníci pobytu v přírodě tuto značku dobře znají. Je zárukou dobré kvality, která odpovídá ceně. Obvykle tedy dostanete to, za co skutečně zaplatíte. Výrobky nabízí velice atraktivní vzhled.

Warmpeace

Tato společnost umí splnit požadavky těch nejnáročnějších uživatelů. Velkolepá kvalita určená i do těch nejnáročnějších podmínek je doménou Warmpeace. Spacáky vás zahřejí i v mrazu a zimě. Bohužel za tuto kvalitu si připlatíte – výjimkou nejsou spacáky nad pět tisíc korun.

Trimm

Tato společnost nabízí spacáky od střední cenové kategorie výš. Vyberou si tedy i ti nejnáročnější uživatelé. Pokud toužíte po tom, koupit si spacák dobré kvality a nepříliš drahý, vyberete si také.

Rock Empire

Spacáky Rock Empire jsou ve střední cenové kategorii a nabízí odpovídající kvalitu. I když nejsou určeny do těch nejnáročnějších podmínek, uspokojí i náročnější uživatele. Hodí se pro ty, kteří svůj spacák využívají velmi často.

Loap

Tuto značku milovníci přírodních aktivit také velmi dobře znají. Jejich výrobky nejsou určeny pro úplně nenáročné uživatele, čemuž odpovídá cena, ale uspokojí širokou veřejnost. Pokud nebudete potřebovat spacák do nejextrémnějších podmínek, pravděpodobně si vyberete.

Sir Joseph

Zde narazíte na opravdu monstrózní nabídku výrobků. Určeny jsou ale pro náročnější uživatele, kteří spacák využívají často. Nakoupí i opravdu nároční uživatelé se specifickými požadavky. Spacáky navíc pochlubí i velmi pěkným vzhledem.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů

Vždycky je lepší, když si svůj spacák můžete zkontrolovat a „osahat“ rovnou v obchodě. Ne vždy je to ale možné. Nakupovat přes internet je pro nás mnohdy příjemnější. Narazit zde totiž můžeme na mnohem širší nabídku a srovnat můžeme také ceny jednotlivých prodejců. Chcete-li koupit spacák svých snů, je velmi pravděpodobné, že navštívíte některého z následujících prodejců/srovnávačů.

Decathlon

Nabídka je opravdu široká. Najdete zde spacáky napříč různými cenovými kategoriemi. Nakoupí se tedy také ti, kteří chtějí sehnat spacák do velmi náročných podmínek. Pokud se týká filtru na e-shopu, s radostí můžeme říci, že je dostatečně podrobný na to, abyste získali nabídku těch spacáků, které splňují vaše požadavky.

Sportisimo

Také nabídka tohoto prodejce je velmi široká. Filtr na e-shopu je velmi podrobný, takže získáte výběr pouze těch spacáků, které vás opravdu zajímají. Spacáky různých značek nakoupíte napříč nejrůznějších cenových kategorií.

Alza

I nyní se můžete těšit na široký výběr spacáků nejrůznějších tipů, barev a délek. Filtr na e-shopu sice není tak podrobný, jako v předchozích případech, stále ještě jej lze považovat za dostatečný.

4Camping

Pokud hledáte cokoli pro pobyt venku, je dobrý nápad kouknout se na nabídku této společnosti, která je zárukou kvality. Filtr je velice podrobný, takže se nemusíte probírat nabídkou velkého množství spacáků, které vám nebudou vyhovovat. V nabídce jsou spacáky pod tisíc korun, ale i ty do extrémních podmínek (nad 18 000 Kč).

Lidl

V nabídce společnosti Lidl jsou spacáky levnější. Ceně odpovídá kvalita, určeny jsou tedy pro nepříliš náročné uživatele. Výběr spacáků není příliš široký.

Heureka

Zde je nejširší nabídka spacáků, které si můžete vyfiltrovat na jednom z nejpodrobnějších filtrů vůbec. Vybírat můžete od nejrůznějších prodejců a současně si srovnat ceny. Tak můžete nakoupit nejlevnější a navíc od ověřených prodejců.

Cenové relace spacáků

Někteří lidé často říkají: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“ Co přesně to znamená? Když si koupíte něco podezřele levné, je pravděpodobné, že vám to příliš dlouho nevydrží a v nejbližším časovém úseku si danou věc budete muset koupit znovu. Takže za ni zaplatíte dvakrát.

Proto je lepší kupovat si vždy výrobek, který se pohybuje alespoň ve střední cenové kategorii – nebo od známého výrobce. V jakých cenových kategoriích se spacáky prodávají?

  • Do 1 000 Kč – v této cenové kategorii narazíte na velmi levné spacáky, čemuž bude samozřejmě odpovídat také cena. Výplň bude syntetická a možná ani nebude možné určit, co přesně je jejím obsahem. Bude náchylná k hromadění v určité části spacáku. Prošití nebude příliš kvalitní, aby zamezilo posouvání výplně uvnitř spacáku. U těch, které jsou pod 500 Kč si zkontrolujte kvalitu švů, a zda se nejedná o tzv. studené švy.
  • Do 2 000 Kč – tato cenová relace je určena pro ty, kteří chtějí kvalitní spacák, příliš často jej ale nevyužívají. I nyní půjde zejména o syntetickou výplň, která ale bude uchycena lepším způsobem prošití. S kvalitou spacáků budou spokojeni zejména ti, kteří si jej koupí na léto. V horní cenové hranici je možné narazit také na třísezónní spacáky.
  • Do 5 000 Kč – tak tady už hovoříme o opravdu kvalitních spacích pytlích. Můžete narazit na spacáky všech tvarů, třísezónních a dokonce také zimních. V této cenové kategorii už se nachází také první péřové spacáky. Spacáky v této kategorii budou nakupovat i ti, kteří se pohybují v extrémních podmínkách – avšak spíše krátkodobě.
  • Nad 5 000 Kč – milovníci horské turistiky a přespávání v extrémních podmínkách nebudou moci jinak, než sáhnout do této cenové kategorie. Zde se nachází spacáky těch nejlepších vlastností, které snadno upotřebíte i v nejextrémnějších podmínkách. Ty nejdražší spací pytle mohou přesahovat částku dvacet tisíc korun.

Nejčastější otázky při výběru spacáků

Jak se vyvarovat znečištění spacáku?

Protože s každým praním je spacák namáhán, je dobré se znečištění vyhýbat. Pokud budete do svého stanu vstupovat bez obuvi a pod spacákem mít karimatku, první krok již máte splněn. Dále je dobré ukládat se do spacáku v čistém oděvu (ideálně ne v tom, ve kterém jste se pohybovali přes den) a nejíst a nepít ve stanu. Investovat můžete do speciální vložky, která se dá dovnitř spacáku. Ta je pratelná a stojí jen asi tři stovky.

Když mám kvalitní spacák, potřebuji také kvalitní karimatku?

Je vhodné spolu se spacím pytlem používat také karimatku, protože tlak těla může způsobit, že jste příliš natlačeni na izolační vrstvě. Ta pak nemusí fungovat úplně ideálně. Investice do kvalitní karimatky tedy může být stejně důležitá, jako koupě kvalitního spacáku.

COM, LIM, EXT – Co to vlastně znamená?

Jedná se o určení teplot, v jakých vás spacák ještě ochrání. Extrémní teplota je teplota, kdy vás spacák neochrání před zimou, v kombinaci s vhodným oblečením ale můžete předejít umrznutí. Při této teplotě je lepší spacák už nepoužívat. Limitní teplota (LIM) znamená, že spacák vás dokáže ochránit, když se vhodně oblečete nebo se stočíte do klubíčka. Komfortní (COM, COMF.) je teplota, kdy ležíte s nohama nataženým a je vám teplo.

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo