Jedním z nejdůležitějších spotřebičů v kuchyni je bezesporu sporák. Dnešní trh nabízí mnoho variant, v nichž není jednoduché se zorientovat. Proto vám přinášíme náš test a srovnání, abyste si mohli vybrat tu nejlepší možnost pro vaši domácnost.
TEST: Nejlepší elektrické indukční sporáky
TEST: Nejlepší elektrické sklokeramické sporáky
TEST: Nejlepší plynové sporáky
TEST: Nejlepší kombinované sporáky
TEST: Nejlepší sporáky na tuhá paliva
Nejprodávanější sporáky 2024
Co si zodpovědět před výběrem
Jak vybrat ideální sporák? Roli při výběru hraje mnoho aspektů, především pak zdroj energie, spotřeba, typ používaného nádobí a samozřejmě i cena.
- Jaký máte zdroj energie – asi nejzásadnější roli v rozhodování hraje zdroj energie. Pokud máte zavedenou jen elektřinu, pravděpodobně si nebudete kupovat plynový sporák. Jestliže máte do domácnosti zavedený plyn, pak je ideální kombinace plynového sporáku a elektrické trouby. Plyn vyjde levněji a navíc nedochází ke zbytečným ztrátám tepla, jelikož hořáky nabízejí okamžité zahřátí a naopak okamžité vychladnutí. Naopak elektrická trouba má mnohem lepší vlastnosti než trouba plynová, proto tato kombinace patří k nejoblíbenějším. Pokud máte pouze elektřinu, pak bude volba jasná.
- Chcete samostatně stojící nebo vestavnou variantu – vestavné varianty vypadají v kuchyňské lince opravdu skvěle, ale obvykle se pořizují právě v celku s linkou, protože ta bývá často na míru. Pokud byste si chtěli do stávající kuchyně pořídit vestavnou variantu, může to být s ohledem na rozměry problém. Nemožné to ale rozhodně není. Výhodou je možnost oddělit varnou desku od trouby. Samostatně stojící varianta je z tohoto hlediska jednodušší, co se umístění týče. Samostatné sporáky navíc bývají levnější.
- Stačí vám základní vybavení nebo chcete sporák s mnoha funkcemi – moderní sporáky nabízejí různé funkce, které usnadňují vaření i pečení. Rozličné funkce najdete spíše u sklokeramických a indukčních desek, plyn ani klasické plotýnky jich moc nemají. V případě trub je pak možné vybírat z variant, kde lze vybrat typ ohřevu nebo třeba i konkrétní program pro dané pokrmy či trouby se samočistícím systémem. Nejmodernější modely pak mohou být vybaveny chytrými funkcemi, které lze propojit a ovládat za pomoci aplikace.
- Záleží vám na úspoře energie – pokud jste rádi za každou ušetřenou korunu, pak určitě vybírejte sporák i s ohledem na spotřebu. Přeci jen jedná se o spotřebič, který budete používat každý den a v takovém případě se vyplatí spotřebu pohlídat. Při nákupu vám nejlépe poradí energetický štítek, který poukazuje na energetickou hospodárnost daného sporáku. Roli hraje také typ varné desky, přičemž mezi nejúspornější patří plynový sporák.
Typy sporáků
Sporáky můžeme rozdělit podle typu ohřevu nebo podle konstrukce.
Podle typu ohřevu
Elektrický sporák
Elektrické sporáky jsou určeny všude tam, kde je jediným zdrojem energie elektřina. Pokud tedy nemáte plynovou přípojku, elektrický sporák bude jasnou volbou. Elektrické sporáky mohou mít tři typy varných desek (litinová, sklokeramická a indukční) a k tomu různé druhy trub (klasické s horním a dolním ohřevem, horkovzdušné, kombinované parní trouby). Elektrické trouby patří k levnějším, obzvláště ty s litinovým sporákem. Ve většině případů potřebují třífázové zapojení do 380V, to však nemusí platit u všech modelů.
Plynový sporák
Plynové sporáky lze využít v domácnostech, které mají přívod plynu. Plny je levnější energií, než je ta elektrická, takže díky němu můžete ušetřit. Výhodou plynu je to, že máte ihned horký zdroj tepla a po vypnutí zase rychle vychladne, takže dochází k minimálnímu úbytku energie, než jak je tomu u elektrických variant.
Na plyn je pak připojená i trouba, která má ale oproti elektrickým variantám o něco horší pečící vlastnosti. Nelze zde tak dobře regulovat teplotu, jako u elektrických trub a ohřev je většinou možný jen zespodu. Plynovou troubu by měl zapojit odborník a jednou za čas by měla proběhnout kontrola.
Kombinovaný sporák
Velice častou a oblíbenou variantou je sporák kombinovaný. Ten spojuje nesporné výhody plynových varných desek a elektrických trub. Vaření na plynu ušetří čas i peníze a pečení v troubě je naopak pohodlné a přesné. K tomu, abyste si mohli pořídit takový model, je zapotřebí jak plynová přípojka v kuchyni, tak přístupná zásuvka.
Sporák na pevná paliva
Méně obvyklou variantou jsou sporáky na tuhá paliva. Jedná se o jakýsi pozůstatek dob minulých, kdy se takto vařilo a peklo zcela běžně. Tyto sporáky nacházejí spíše využití v chatách a chalupách, ale také v rustikálních interiérech. Tyto sporáky slouží často i k vytápění místnosti a jejich hlavní výhodou je to, že k chodu nepotřebují elektrickou energii ani plyn.
Obvykle se v nich topí dřevem či briketami, sporák může být také vybaven výměníkem, aby zároveň vytopil celý dům. Jedná se o nejnáročnější ze všech variant a pokud by volba padla například na kachlové sporáky, pak se jedná o finančně nákladnou záležitost. Je třeba také počítat s tím, že musíte nanosit topný materiál a vlastnoručně zatopit, což nějakou dobu trvá.
Podle konstrukce
Samostatně stojící sporáky
Samostatně či volně stojící sporáky bývají levnější a jejich instalace je velmi jednoduchá. Mívají různé šířky, většinou od 50 do 60 cm, ale určitě lze najít i jiné varianty. Výška pak bývá standardizovaná dle běžných výšek kuchyňských linek, aby vše bylo ve stejné rovině (obvykle od 75 do 90 cm).
Vestavné sporáky
Vestavné sporáky jsou velice oblíbenou variantou posledních let. Skvěle zapadají do celkového rázu kuchyně a jelikož jsou součástí kuchyňské linky nebo skříně, tak neruší svými boky a vypadají velice hezky. Existuje také varianta toho, že je varná deska od pečící trouby oddělená.
To znamená, že trouba je například umístěna ve vysoké skříni společně s mikrovlnnou troubou a varná deska je pak samostatně součástí kuchyňské linky s tím, že pod ní může být běžný úložný prostor. Vestavné varianty se obvykle pořizují společně s pořízením kuchyně, koupě a instalace této varianty zvlášť pak může být složitější.
Typy varných desek
Litinové plotýnky
Litinové plotýnky jsou klasikou, která už je dnes ale nahrazována modernějšími a výkonnějšími variantami. Stále však na ně můžete narazit. Jedná se o samostatné kulaté vařící plochy o různých velikostech. Litinové plotýnky se velice pomalu zahřívají oproti ostatním typům ohřevu a po vypnutí také velice pomalu chladnou.
Kvůli tomu dochází k velkým ztrátám tepla a větší spotřebě elektrické energie. Plotýnky jsou také náchylné ke korozi a hůře se udržují a čistí. Možnost regulace teploty je zde horší a nejsou zde k dispozici žádné dodatečné funkce. Ovládání bývá mechanické.
Sklokeramická deska
Sklokeramická deska je modernějším následovníkem klasických plotýnek. I zde jsou obvykle čtyři plochy pro vaření o různých velikostech, aby při zahřívání menších páncí či hrnců nedocházelo ke zbytečnému úbytku tepla. Sklokeramické desky jsou jednolité bez výstupků, ovládání je dotykové a je součástí desky.
Díky rovnému povrchu i o něco rychlejšímu nahřívání dochází k menším ztrátám energie, sklokeramické desky mohou mít navíc různé funkce, jako například časovač, dětskou pojistku, booster a další. I tak ale trvá vařeni na sklokeramice déle, než například na plynu.
Indukční varná deska
Indukční varné desky jsou v současnosti nejoblíbenější variantou ohřevu. Vaření na indukci je rychlé a velmi úsporné. To díky okamžitému zahřátí, kdy se deska zahřívá jen tam, kde je dno nádoby (hrnce, pánve apod.). Toho je dosaženo za pomoci magnetické technologie. Ven tak nejde žádné teplo navíc. Po odebrání nádoby deska opět velmi rychle vychladne, což je ideální i z bezpečnostního hlediska.
Nevýhodou indukčních desek je to, že je na ně třeba používat speciální nádobí. Pokud vaše stávající nádobí není na indukční desku určeno, pak to lze řešit speciální podložkou na indukci. Pod deskou s epak nachází speciální větrák, který může vytvářet lehký hluk či vibrace. Ovládání bývá dotykové a je součástí desky, ta může mít také různé funkce. Indukční desky bývají dražší než ostatní typy varných desek.
Plynová varná deska
Plynová deska je pro své vlastnosti stále velmi oblíbená a často je používaná i v profesionálních provozech. Plyn je levnějším zdrojem energie než elektřina a nabízí okamžité teplo. Hořáky jsou vysoce výkonné s tím, že plane lze regulovat, i když možnost regulace není taková, jako například u indukce či sklokeramiky.
Hořáky se zapalují za pomoci tzv. piezo zapalovače, který vytvoří jisku v blízkosti plynové výpusti a díky tomu dojde k zahoření (k tomu je ale třeba zapojení do elektrické sítě). U některých starších modelů plynových sporáků je třeba otočit ovládacím knoflíkem a vařič zapálit ručně zapalovačem. Vařiče mohou být vybaveny pojistkou pro zhasnutí plamene, aby nedocházelo k úniku plynu. Plynové desky mohou být napojeny jak na přípojku zemního plynu tak na propan butanovou lahev, to je vždy ale třeba ověřit u výrobce.
Nádobí je umístěno na speciálních mřížkách, které by měly být pevné a z kvalitního materiálu, aby nepodléhaly korozi a unesly žár. Kvůli mřížkám je trochu složitější údržba tohoto typu vařiče. Mřížky je při čištění třeba odendat a opatrně otřít prostor kolem hořáků. Měli byste zároveň dávat pozor na to, aby se neucpaly plynové trysky.
Kombinovaná deska
Kompromisem pro ty, kteří by chtěli mít výhody plynu a zároveň elektrické desky může být deska kombinovaná. Ta se obvykle skládá ze dvou plynových hořáků a sklokeramické či indukční desky se dvěma místy pro vaření. Oblíbená je také kombinace dvou elektrických desek, a to sklokeramické a indukční.
Typy trub
Elektrická trouba s klasickým ohřevem
Nejzákladnějším typem trouby je elektrická trouba s horním a dolním ohřevem, případě s ohřevem bočním. Říká se jí také trouba statická, protože neprodukuje proudění horkého vzduchu. Tato trouba je vhodná pro pomalé pečení nebo pro pečení moučníků, kde je žádoucí, aby pokrm byl uvnitř suchý.
Je vhodná také pro kynutá těsta. U elektrické trouby s tímto druhem ohřevu lze dobře regulovat teplotu. Může se ale stát, že se jídlo z vrchu připeče, zatímco zespod nebude hotové nebo že prostě dojde k jiank nerovnoměrnému propečení.
Horkovzdušná elektrická trouba
Horkovzdušná trouba je založena na proudění horkého vzduchu tak, aby byla teplota v celé troubě stejná a pokrm se tak připravil rovnoměrně. Pečení je celkově rychlejší a například maso zůstane šťavnatější, zároveň s propečenou kůrkou.
Horký vzduch je také ideální v případě, kdy chcete upéct více potravin najednou, například maso a na spodním roštu brambory. Teplo se dostane ke všem potravinám. Horký vzduch navíc umožňuje pečení při nižší teplotě a rychleji, což znamená úsporu energie. Kvůli ventilátoru může být horkovzdušná trouba lehce hlučná.
Plynová trouba
Plynové trouby jsou dnes už spíše jen výjimkou, ve vestavných variantách se prakticky nevyrábějí. Jak už název napovídá, zdrojem ohřevu plynových trub je plyn. Bývají tak obvykle v kombinaci s plynovým hořákem a pokud nemají piezo zapalování, obejdou se bez elektrické energie. Tyto trouby se elektrickým a horkovzdušným příliš nevyrovnají. Často mají jen spodní ohřev a produkují nerovnoměrné teplo. Jejich výhodou je ale to, že pokrmy nevysušují. Regulace teploty s epak pohybuje mezi 150 °C až 260 °C.
Kombinovaná parní trouba
Speciálním typem trouby je trouba parní. Jedná se o elektrickou troubu, která k pečení využívá páru. Tyto trouby jsou vhodné pro zdravou přípravu jídel a jsou podobné klasickým konvektomatům. Některé trouby využívají páru jako hlavní typ ohřevu, jiné jsou kombinované a pára je jen doplněk ke klasickému pečení.
Pára napomáhá k zachování důležitých vitamínů a živin v pokrmech, zároveň jídlo nevysušuje. Součástí parních trub bývá zásobník na vodu, který se před pečením napustí a voda se pak během pečení postupně vypařuje. Parní trouby existují bývají součástí klasických samostatně stojících sporáků, ale i ve vestavných verzích.
Důležité parametry sporáků
Rozměry
Celkové rozměry
V případě sporáků je nejdůležitějším rozměrem šířka. Přeci jen sporák je součástí kuchyňské linky, takže by do ní měl přesně zapadnout. Standardně se sporáky vyrábějí v několika šířkách, obvykle od 40 do 90 cm s tím, že nejčastější variantou jsou sporáky se šířkou 50 až 60 cm. Tyto šířky se týkají jak samostatně stojících, tak vestavných variant.
Hloubka samostatně stojících sporáků se pak pohybuje kolem 50 až 70 cm, výška od 75 do 90 cm. U vestavných variant se tyto rozměry mírně liší.
Rozměry varných ploch
Při výběru hraje roli i rozměr varné desky a počet a velikost plotýnek. Nejčastěji se využívají plotýnky se čtyřmi varnými zónami, a to u všech typů varných desek. Variantou ale mohou být i menší dvouzónové nebo naopak šestizónové desky. Ty se hodí především tam, kde se vaří opravdu hodně nebo pro větší počet osob.
Jednotlivé varné zóny mají různou velikost, aby se předešlo zbytečným ztrátám tepla, když budete vařit něco například v malém hrnci. Mohou být také lehce nepravidelně rozmístěny, aby byl dostatek prostoru pro nádobí, pokud zároveň používáte například pánev a hrnec nebo více hrnců najednou a podobně.
Objem trouby
Objem trouby samozřejmě určují celkové rozměry sporáku, ale záleží také na tom, zda trouba nabízí více pater či úložný prostor ve spodní části. Ty nejmenší varianty mívají objem do 45 litrů a jsou vhodné spíše do menších domácností.
Zlatou střední cestou jsou trouby s od 45 do 70 litrů, které už nabízejí opravdu komfortní prostor pro pečení a pro přípravu více pokrmů najednou. Větší varianty už jsou do běžných domácností spíše zbytečné, ale v rodinách s větším počtem strávníků mohou najít využití. Tyto trouby mají 70 litrů a více.
Příkon
Pokud chcete opravdu výkonný sporák, pak tomuto údaji věnujte pozornost. Za mezní příkon je považován celková příkon varné desky, což je cca 6000W. Ten nenabídne úplně nejrychlejší vaření, ale zároveň to není nic extra pomalého. U indukčních desek je hranice minimálního příkonu vyšší, měla by se pohybovat od 7000W. Ty nejlepší sporáky pak mají příkon kolem 10 000W i výš.
Materiál a design
Materiál hraje samozřejmě také důležitou roli, i když s výraznými rozdíly se při nákupu nesetkáte. U starších modelů se používaly především materiály jako litina nebo železo v kombinaci se sklem, dnes se však používá spíše ocel, nerezová ocel či smalt a sklo. Jedná se o odolné materiály, které se snadno udržují a hodí se do všech interiérů.
Velký důraz se klade také na design, nejčastěji se jedná o nadčasový nerez nebo černé provedení, méně už se využívá bílá a například u rustikálních modelů se objevuje i hnědá, krémová nebo různé dekory. Některé modely jsou pak opatřeny speciální povrchovou vrstvou, která zabraňuje ulpívání otisků prstů.
Konstrukce
Jak už bylo řečeno, sporáky se dle konstrukce dělí na samostatně stojící a vestavné. U vestavných variant pak bývá časté, že je trouba oddělena od varné plochy, která může být na kuchyňské lince umístěna samostatně. Z konstrukčního hlediska pak stojí za zmínku i vybavení trub. Časté je využití přídavného roštu.
U obyčejnějších variant jsou rošty vyndavací, nejsou připevněny na žádné konstrukci a lze je zasunout do různé výšky. Oblíbenější jsou ale rošty s pojezdem, u kterých nehrozí, že by se mohly převrhnout, vypadnout a podobně a snadno se s nimi zachází. Součástí trub pak bývá také úložný prostor na tácy a pekáče, který bývá umístěn ve spodní části trouby.
Varná plocha pak může být vybavena víkem pro případ, že byste chtěli zakrýt varnou plochu. Víka se často využívají u plynových sporáků, které mohou v rámci kuchyňské linky působit rušivě. Víko pak může fungovat i jako odkládací prostor, pokud zrovna se sporákem nepracujete.
Typ ovládání
Setkat se můžete se dvěma typy ovládání, a to s mechanickým a digitálním. Mechanické ovládání se objevuje u jednodušších modelů, jako jsou elektrické sporáky s litinovými plotýnkami nebo u starších variant dalších typů sporáků. Také je nedílnou součástí plynových sporáků.
Sklokeramické či indukční desky bývají vybaveny dotykovým digitálním ovládáním, kdy si namačkáte požadované číslo, které ukazuje požadovaný výkon (např. od 1 do 9). Tyto dotykové panely pak nabízejí i zapnutí rozličných funkcí.
Energetický štítek
Pokud by něco mělo při koupi sporáku opravdu upoutat vaši pozornost, pak je to energetický štítek. Najdete na něm spoustu užitečných informací, které jsou při rozhodování nezbytné. V případě sporáků existují dva různé typy štítků – jeden pro elektrické a druhý pro plynové sporáky. Jaké údaje na štítku naleznete?
- Typ spotřebiče – na energetickém štítku je za pomoci ikony uvedeno, zda se jedná o elektrickou či plynovou variantu.
- Energetická třída – energetická třída je velice důležitým údajem, který poukazuje na energetickou hospodárnost spotřebiče. Třída je znázorněna barevnou škálou, přičemž zelená je nejůspornější, červená je pak nejméně úsporná. Momentálně se uvádí třídy od A+++ po D s tím, že současné sporáky se obvykle pohybují v hodnotách mezi A+ po B.
- Objem trouby – u sporák najdete na štítcích také informaci o objemu trouby. Hodnota je uvedena v litrech.
- Hlučnost – hlučnost spotřebiče je uvedena v decibelech (dB).
- Spotřeba na jeden cyklus – na štítku najdete také informaci o spotřebě na jeden cyklus, která je uvedena pro elektrické sporáky či trouby v kWh, pro plynové sporáky v MJ (megajoule). Spotřeba je také rozdělena na běžný provoz trouby a provoz s horkým vzduchem.
- Maximální příkon – další informací na energetickém štítku je maximální příkon, což je maximální množství elektřiny či plynu, které je v daném okamžiku možné odebírat ze sítě. To je důležité zejména pro určení síly jističe, na který je trouba v elektrické síti připojena.
Funkce sporáků
Funkce trub
Minutka – jedna ze základních funkcí trouby, minutku stačí nastavit na požadovaná čas pečení či vaření a po uplynulé době vás upozorní na ukončení. Některé modely mohou mít i propojenou funkci odloženého startu.
Isofront – tento systém zabraňuje tomu, aby přední část dvířek trouby byla příliš horká. To je vhodné hlavně do domácností s dětmi či domácími mazlíčky. Nejlépe je na tom systém Isofront Top, kdy teplota dvířek dosahuje maximálně 40 °C.
Teleskopické výsuvy – teleskopické výsuvy nebo pojezdy slouží k tomu, aby se dal pohodlně vysunout rošt či plech z trouby a zkontrolovat tak pokrm bez toho, aniž byste jej museli vyndavat. Výsuvy jsou umístěny na kolejničkách.
Samostatný horní či dolní ohřev – u elektrických trub se nejčastěji setkáte s horním i spodním ohřevem, u plynových je to naopak jen dolní ohřev. U mnoha elektrických modelů pak lze nastavit typ ohřevu, zda oba nebo jen horní či jen spodní.
Infrapečení – tato funkce je zajištěna u trub, které kombinují gril s ventilátorem.
Keep Warm system – funkce Keep Warm slouží k udržení tepla za využití minima elektrické energie. V troubě, která je systémem vybavena, tak můžete udržovat v teple již dopečené jídlo nebo třeba nahřívat talíře a podobně. Je to ideální i pro kynutí těsta nebo sušení ovoce a zeleniny při nízkých teplotách.
Rozmrazování – podobnou funkcí jako Keep Warm je i rozmrazování, kdy trouba využívá prakticky jen ventilátor a osvětlení a rozmrazuje tak pomalu a tím šetrně.
Programovatelné pečení – programovatelné pečení umožňuje nastavit konkrétní program pro konkrétní pokrm. Buď si můžete vybrat z přednastavených programů nebo zvolit dobu a průběh pečení, který se uloží a při příštím pečení daného programu už stačí jen tento uložený program zvolit.
Gril – v horní části trouby je umístěna speciální spirála, díky které se tvoří na grilovaném pokrmu typická kůrka. Gril může být i otočný, kdy je součástí trouby speciální rožeň, na který lze napíchnout maso a to se pomalým otáčením ugriluje. Tento rožeň je vyndavatelný.
Pizza pečení – tento program je speciálně určen pro pečení pizzy. V rámci pečení je zapnutý ventilátor a k tomu spodní ohřev, což má za výsledek křupavé těsto.
Mikrovlnný ohřev – některé elektrické trouby mají zabudovanou funkci mikrovln, takže při ohřívání nahradí klasickou mikrovlnnou troubu.
Teplotní sonda – teplotní sonda se hodí při pečení masa. Díky ní zjistíte teplotu uvnitř masa a to pak bude propečené přesně tak, jak budete chtít bez toho, aniž byste museli průběh pečení stále kontrolovat.
3D pečení – tato funkce je určena pro případ, že pečete více pokrmů najednou (například maso a přílohu) na jednotlivých patrech trouby. Díky 3D systému uvnitř cirkuluje horký vzduch tak, aby bylo vše rovnoměrně propečené.
Dětská pojistka – Zmáčknutím této pojistky na dvířcích trouby zamezíte možnosti otevření trouby během pečení.
Funkce varných desek
WOK hořák – tento hořák je určen pro vaření za pomoci WOK pánve. Na WOK hořáku lze dobře ovlivňovat jeho výkon. Výkon je velmi vysoký a okamžitý a mívá i větší průměr. Díky tomu se jídlo ve WOK pánvi ohřeje po celé ploše.
Ukazatel zbytkového tepla – jedná se o světelný indikátor, který informuje o aktuální teplotě plotýnky.
Multi zóna varné desky – Multi zóna je typ varné zóny, která nabízí možnost využití malého i většího nádobí ve 2 a více velikostech. Tyto multi zóny se využívají u sklokeramických desek. V praxi to znamená, že na jedné zóně lze zapnout požadovaný okruh podle velikosti hrnce či pánve.
Oválná zóna varné desky – oválné zóny najdete u některých sklokeramických desek, jsou určeny na atypické, oválné nádobí. Někdy lze také přepnout dvě běžné kulaté zóny do jedné oválné. To je vhodné také například pro ohřívání jídla v pekáčích a podobně.
Power Boost System (Booster)– tato funkce slouží k okamžitému nahřátí varné zóny, a to na maximální možnou teplotu. Takto pak hřeje po dobu několika minut. Je to ideální například pro rychlé ohřívání pokrmů. Funkci najdete u sklokeramických i indukčních varných desek.
ReStart – funkce restart obnoví veškeré nastavení varné desky poté, co se deska vypne například kvůli vylití tekutiny a podobně.
Pojistka hořáků – jedná se o bezpečnostní pojistku u plynových sporáků, kdy je zablokován přístup plynu, pokud hořák z nějakého důvodu zhasne. Je tak zabráněno případnému úniku plynu.
Digitální displej – digitální displej přehledně ukazuje informace jak o varné desce, tak o troubě, ukazuje také například teplotu, program, dobu vaření/pečení či hodiny a podobně.
Smart system – u moderních a dražších modelů je možné propojit sporák s aplikací v mobilním telefonu a za pomoci této aplikace jej ovládat. Z pohodlí gauče tak můžete například ubrat teplotu sporáku, vypnout pečení a podobně.
Údržba a příslušenství sporáků
Základem údržby všech typů sporáků je samozřejmě čistota. Pravidelným mytím a čištěním předejdete nežádoucím usazeninám, které by mohly zhoršovat kvalitu pokrmů, nebo vést k vyšší spotřebě, zanášení důležitých částí a podobně.
U elektrických varných desek stačí otřít hadříkem desku po každém použití, případně použít i speciální čističe k tomu určené. Deku utírejte vždy pouze pokud je vychladlá a vypnutá. U plynových sporáků je údržba náročnější, musí se odendat mřížky, které se čistí zvlášť a pak teprve se čistí plocha kolem hořáků i hořáky samotné.
- Vysokoteplotní čištění nebo pyrolytické čištění – tento způsob samočištění trouby probíhá prostřednictvím pyrolýzy, kdy se trouba zahřeje na velmi vysokou teplotu (může to být až 500 °C). Veškeré nečistoty se zpopelní a tento popel pak po vychladnutí trouby snadno setřete hadříkem. Jedná se o velmi účinný způsob samočištění.
- Katalytické čištění – u některých trub najdete i systém katalytického čištění. V takovém případě je vnitřek trouby vybaven speciálními plechy se smaltovou úpravou. Při zahřátí na 200 až 250 °C dochází k rozkladu nečistot, tento proces trvá zhruba 90 minut. Tyto smaltované desky je ale třeba čas od času měnit.
- Aqua Clean (Water System) – další funkcí čištění u novějších typů trub je Aqua Clean. V tomto případě probíhá čištění za pomoci páry. Tu si trouba vytvoří z nádoby s vodou, kterou do trouby vložíte. Pak stačí zapnout tento program a po vychladnutí nečistoty setřít.
Příslušenství ke sporákům
Ke sporákům existuje řada příslušenství, bez toho základního se ale pravděpodobně neobejdete. Co byste měli pořídit zároveň s koupí sporáku?
- Digestoř – je jednou z prvních věcí, kterou je třeba při koupi sporáku řešit, Dnes už existují různé designově zajímavé a úspornější varianty, které v kuchyni nepůsobí jako pěst na oko. Digestoř je nezbytná při vaření a smažení na sporáku, pokud tedy nechcete mít v domácnosti zápach z vaření, kouř či páru a podobně. Digestoře se kupují zvlášť, ale je možné je barevně sladit, aby působily jako komplet se sporákem. Obvykle také nabízejí osvětlení varné plochy a několik chodů.
- Plechy – bez řádného nádobí se neobejdete, ale to je jasné. Při koupi plechů do trouby musíte vzít v potaz její rozměry, aby vám plech seděl na pojezdech a celkově v troubě, případně ve spodní přihrádce určené k jejich skladování.
- Hrnce – typ hrnců budete řešit v případě, pokud si pořídíte indukci. Někdy je proto třeba vyměnit nádobí, případně nakoupit indukční podložku. S jiným nádobím totiž na indukci nepochodíte.
- Rukavice – klasické rukavice neboli chňapky ke sporáku patří. Bez nich byste se mohli snadno spálit o horké nádobí nebo o dvířka či hranu trouby. Navíc, pěkné chňapky udělají v kuchyni parádu.
- Mřížky a redukce na plynový sporák – mřížky nebo také redukce na plynový sporák vyjdou na pár korun a slouží k možnosti použití malých nádob na velkých hořácích. Hodí se například při ohřívání jídel v malých kastrůlcích nebo plecháčcích.
Nejznámější výrobci sporáků
Sporáky Mora
Sporáky MORA se pyšní řadou technologicky vyspělých funkcí a velkým objemem (až 70L v kategorii sporáků do 50cm). Všechny sporáky najdete v nabídce v několika barvách a v různých šířkách a provedeních. Firma funguje už od roku 1919, má tak ve světě domácích spotřebičů vybudované dobré jméno.
Sporáky Amica
Amica je polská mezinárodní společnost. Je to světový výrobce domácích spotřebičů se sídlem ve Wronki ve středozápadním Polsku. Její sporáky patří k cenově dostupným, jedná se především o samostatně stojící varianty v elektrickém i kombinovaném provedení s různými typy varných desek.
Sporáky Electrolux
Velmi známý výrobce domácích spotřebičů. Na výběr jsou plynové, elektrické i kombinované sporáky, a to jak samostatně stojící či vestavné. Tyto sporáky i trouby jsou velmi výkonné s dobrým poměrem ceny a kvality, na trhu patří k oblíbenějším.
Sporáky Gorenje
Gorenje je slovinská společnost, která patří mezi hlavní evropské výrobce kuchyňské elektrotechniky. Firma nabízí širokou škálů sporáků, i v různých designech, oblíbené jsou například jejich rustikální modely.
Sporáky AEG
Společnost AEG založil v roce 1883 Emil Rathenau jako Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektricität. Výrobce má k dispozici elektrické, plynové i kombinované sporáky s různými typy varných desek, nabízí i velkoobjemové trouby a sporáky s mnoha funkcemi. Cenově se pohybují od 8500 Kč.
Sporáky Beko
Značka Beko byla založená v roce 1955 a v České republice je zastoupená od roku 2005. Od té doby se stala jednou z předních značek domácích spotřebičů v Evropě a stejně tak i v České republice.Sporáky této značky patří k top produktům v rámci oblíbenosti, a to díky kvalitě i nižším cenám. Ceny začínají už na 5000 Kč.
Sporáky Snaige
AB Snaigė je litevská průmyslová společnost. Jedná se o méně známého výrobce, který se soustředí především na výrobu chladniček a mrazáků, ale ve svém portfoliu má i sporáky. V nabídce jsou elektrické, plynové i kombinované varianty. Jedná se spíše o jednodušší spotřebiče se základními funkcemi, čemuž odpovídá i nízká cena.
Sporáky Bosch
Robert Bosch GmbH je německá společnost, založená v roce 1886 Robertem Boschem. Jedná se o jednoho z nejznámějších výrobců domácí elektroniky. Sporáky Bosch patří k lehce dražším, ale jsou opravdu kvalitní a v různých provedeních. Ceny začínají na 10 tisících Kč.
Sporáky Indesit
Indesit nabízí elektrické a kombinované sporáky a dva typy varných desek – plynovou a sklokeramickou. Značka nemá v nabídce mnoho modelů, ale zakládá si na kvalitě a dostupné ceně.
Sporáky Romo
Prvopočátky značky se datují do roku 1949, kdy vznikl z dílny opravy elektrospotřebičů ve Fulneku podnik ROMO. Jedná se tedy o českou, i když méně známou značku. Romo sporáky však patří k dobře hodnocením, na výběr je z velké škály modelů, v nichž mají největší zastoupení sporáky elektrické se sklokeramickou deskou. Najdete zde ale i kombinované modely.
Sporáky Zanussi
Zanussi je zavedená italská značka, která funguje od roku 1916. Zanussi je významným výrobcem domácích spotřebičů, nejvíce známá díky svým lednicím. Samostatně stojící sporáky této značky mají sklokeramické, litinové a plynové varné plochy a vyrábí se v jednoduchých designech (nejčastěji nerez a bílá). Cenově patří k nejlevnějším.
Sporáky Smeg
Smeg je italský výrobce domácích spotřebičů a má zajímavé designové kousky napříč všemi výrobky. Vyrábí sporáky především pro komerční využití, ale také obyčejnější modely do domácnosti. Ceny se však pohybují až od tří desítek tisíc Kč.
Sporáky Lofra
Lofra je italská společnost, která vyrábí domácí spotřebiče, volně stojící sporáky a vestavné trouby a varné desky se sídlem v Torreglii v provincii Padova. Podobně jako předchozí značka se zabývá výrobou profesionálních spotřebičů a luxusnějšíchvelkokapacitních sporáků. Ceny se rovněž pohybují v desítkách tisíc Kč.
Sporáky Whirlpool
Další známou značkou je Whirlpool. Výrobce nabízí širokou řadu sporáků ve vestavných i samostatně stojících variantách a s různými typy varných desek. Najdete zde také různé typy trub včetně parní nebo turbo trouby 2v1.
Sporáky Concept
Společnost Concept patří mezi přední dodavatele domácích elektrospotřebičů v České republice i na Slovensku. Velice oblíbené jsou jejich kombinované sporáky. V nabídce jsou jak samostatně stojící, tak vestavné varianty s různými typy ohřevu.
Nejznámější prodejci a srovnávače sporáků
Sporáky Alza.cz
Na Alze najdete bohatý výběr sporáků od více než 12 značek, a to jak elektrické, tak plynové, kombinované varianty i sporáky na tuhá paliva. Jsou zde také samostatně stojící i vestavné varianty, s cenami od 4000 Kč. Mezi nejoblíbenější modely patří ty od firmy Amica a Mora.
Sporáky Planeo
Planeo Elektro je velký prodejce elektroniky a domácích spotřebičů. Nabízí sporáky od několika značek jako jsou například AEG, AMICA, BEKO, ELECTROLUX a další. Ceny sporáků začínají na 5 tisících Kč, najdete zde také spoustu příslušenství, jako jsou plechy, čističe a další. Mezi nejprodávanější modely na Planeu patří od firem Amica, Mora či Beko.
Sporáky Datart
DATART je český a slovenský maloobchodní prodejce zaměřený na spotřební elektroniku. Na trhu působí od roku 1990. Prodejce má sporáky rozdělené do kategorií elektrické, plynové, kombinované a retro. Soustředí se především na samostatně stojící modely s cenami od 4 500 Kč.
Sporáky Heureka.cz
Heureka je známým srovnávačem, kde najdete opravdu široký výběr zboží. Nabízí sporáky od více než 25 výrobců. Ceny začínají na 4 000 Kč, v nabídce jsou různé typy sporáků i varných ploch. Jen elektrických sporáků je zde více jak 200 typů, mezi oblíbené patří hlavně kombinované varianty, kterých Heureka nabízí kolem 60.
Cenové relace sporáků
- Ceny do 10 000 Kč – v nejnižší cenové relaci najdete spolehlivé sporáky se základními funkcemi a typy ohřevu, a to jak v elektrických, tak v plynových i kombinovaných variantách. Jedná se o modely spíše s menším či středním objemem trouby, u elektrických sporáků pak s litinovými plotýnkami. Celkově se jedná o méně energeticky hospodárné spotřebiče, které ale naplno splní základní funkce pro vaření a pečení.
- Ceny od 10 000 do 20 000 Kč – zlatou střední cestou jsou sporáky nad 10 000 Kč, kde už najdete lepší varné desky jako například sklokeramiku a indukci, horkovzdušné trouby s různými typy programů, rožni či výsuvnou konstrukcí a s celkově větším počtem funkcí. Tyto modely mají i propracovanější design, jsou nabízeny v bílé barvě i nerezu či v různých retro variantách.
- Ceny nad 20 000 Kč – za ceny od 20 000 Kč už pořídíte opravdu kvalitní sporáky, které jsou vhodné i do profesionálních kuchyní. V takovém případě se mohou vyšplhat i d desítek tisíc Kč. Modely do domácností jsou vybaveny mnoha funkcemi, najdete zde i chytré ovládání za pomoci aplikace, velký objem trouby s možnostmi různých typů pečení a grilování, spoustu dodatečných funkcí a skvělý výkon. Počítat také můžete s energetickou úsporností. jedná se o následující tři typy (i tak je ale třeba většinou troubu dočistit hadříkem).
Často kladené otázky při výběru sporáku
Ano, některé modely tuto možnost mají. Před nákupem se ale vždy prodejce zeptejte, zda je daný sporák s takovým připojením kompatibilní, případně jak připojení provést. Ideálně by to měl udělat odborník.
To záleží na dispozicích vaší kuchyně. Pokud budete pořizovat sporák současně s novou kuchyní, pak doporučujeme vestavnou variantu. Trouba může být v takovém případě oddělená od varné plochy, takže si můžete lépe rozplánovat celou kuchyň. Esteticky to navíc působí lépe, než samostatně stojící varianty. Ty jsou ale naopak levnější a snadněji se kupují do stávající kuchyně, v níž je na sporák prostor.
Adaptéry na indukci se prodávají v různých rozměrech, aby seděly k hrncům, které nejsou na indukci určeny. Na indukčních podložkách pak lze používat například i plecháčky nebo skleněné konvice na čaj či kávu. Adaptéry na indukci jsou vyrobeny z nerezu a mohou být také opatřeny akumulační vložkou, aby byla uspořena energie. Mají většinou odnímatelnou rukojeť, aby se s nimi dalo dobře manipulovat. Stačí tedy položit podložku na danou varnou plochu a na ní hrnec.
Zajímavé zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spor%C3%A1k
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.