Nejlepší stany pro rok 2024

Typů a druhů stanů existuje velké množství a my vám poradíme, jak a podle čeho vybrat stan přímo pro vaše potřeby. Srovnáme také ty nejlepší stany podle počtu osob.

TEST: Nejlepší stany pro jednoho

1. místo 2. místo 3. místo
Název Jurek Nano 1
TOP stan pro jednoho
Trimm Solo Highlander Blackthorn 1
Jurek Nano 1 Trimm Solo Highlander Blackthorn 1
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Jurek S+R Trimm Highlander
Typ: turistický turistický turistický
Počet vchodů do stanu: 1 2 1
Typ konstrukce: tunelový tunelový tunelový
Dvouplášťový: ano ano ano
Moskytiéra: ano ano ano
Materiál stanu: polyester polyester polyester
Nepromokavost podlážky (mm): 10 000 10 000 2 000
Délka (cm): 300 244 265
Šířka (cm): 140 91 170
Výška (cm): 100 81 90
Hmotnost (kg): 1,6 1,8 1,5
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stany pro dva

1. místo 2. místo 3. místo
Název Jurek Midi 2.5
TOP stan pro dva
Waterfall Double UL Coleman Darwin 2
Jurek Midi 2.5 Waterfall Double UL Coleman Darwin 2
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Jurek S+R Waterfall Coleman
Typ: turistický expediční turistický
Počet vchodů do stanu: 1 1 1
Typ konstrukce: kopulový kopulový kopulový
Dvouplášťový: ano ano ano
Moskytiéra: ano ano ano
Materiál stanu: polyester nylon polyester
Nepromokavost tropika (mm): 5 000 4 000 3 000
Nepromokavost podlážky (mm): 10 000 10 000 neuvedeno
Délka (cm): 220 275 255
Šířka (cm): 160 150 160
Výška (cm): 105 100 110
Hmotnost (kg): 3 1,45 2,8
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stany pro tři

1. místo 2. místo 3. místo
Název Husky Beast 3
TOP stan pro tři
Coleman Kobuk Valley 3 Plus High Peak Kira 3
Husky Beast 3 Coleman Kobuk Valley 3 Plus High Peak Kira 3
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Husky Coleman High Peak
Typ: turistický turistický turistický
Počet vchodů do stanu: 2 1 2
Typ konstrukce: kopulový kopulový kopulový
Dvouplášťový: ano ano ano
Moskytiéra: ano ano ano
Materiál stanu: polyester nylon polyester
Nepromokavost tropika (mm): 6 000 4 500 2 000
Nepromokavost podlážky (mm): 10 000 10 000 neuvedeno
Délka (cm): 300 325 340
Šířka (cm): 190 180 180
Výška (cm): 130 130 120
Hmotnost (kg): 3,5 5,1 1
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stany pro čtyři

1. místo 2. místo 3. místo
Název Jurek Midi 4 duo
TOP stan pro čtyři
Coleman Galileo 4 Coleman Darwin 4 plus
Jurek Midi 4 duo Coleman Galileo 4 Coleman Darwin 4 plus
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Jurek S+R Coleman Coleman
Typ: turistický rodinný turistický
Počet vchodů do stanu: 2 1 2
Typ konstrukce: kopulový tunelový kopulový
Dvouplášťový: ano ano ano
Moskytiéra: ano ano ano
Materiál stanu: polyester polyester polyester
Nepromokavost tropika (mm): 5 000 3 000 3 000
Nepromokavost podlážky (mm): 10 000 10 000 10 000
Délka (cm): 220 420 340
Šířka (cm): 220 260 280
Výška (cm): 140 180 140
Hmotnost (kg): 4,5 5,1 6,2
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější stany 2025

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat stan

Chceme-li zodpovědět na otázku, jak vybrat stan, musíme vzít v potaz hned několik parametrů. Jedině tak se nám totiž může podařit najít stan, který bude plně vyhovovat naším potřebám.

Jak vybrat stan
  • Využití – existuje několik druhů stanu, na které můžete na trhu narazit. To, který si vyberete, bude záviset primárně na tom, na co chcete stan používat. Pokud chcete strávit příjemný čas s rodinou, budete zřejmě volit stany větší velikosti, klidně i s několika místnostmi. Jestliže ale budete chtít stan pro vodáctví, který budete každý den skládat, pak oceníte menší velikost stanu a nižší hmotnost.
  • Místo použití – ne každý si pořizuje stan, který je vhodný pouze do českých či zahraničních kempů. Pokud budete chtít pořídit stan na náročnější horskou turistiku, připravte se, že budete muset hledat opravdu důkladně.
  • Velikost – také velikost bude dána tím, jestli budete stan stavět pouze jednou, nebo se rozhodnete jej stavět zas a znovu (každý den v jiném místě). Menší stany se zkrátka obvykle mnohem lépe staví, a to i když nebudete mít jinou osobu po ruce.
  • Hmotnost – do určité míry souvisí také s velikostí stanu. Pokud budete stan často přenášet, oceníte, když nebude příliš těžký. Nelze ale říci, že nejlepší stan je také nejlehčí stan. Hmotnost je někdy důležitá pro stabilitu a odolnost stanu. V současné době už je ale technologie stanů na takové úrovni, že s kvalitními materiály můžete dosáhnout nižší hmotnosti. Obvykle si ale připlatíte. Rodinné stany obvykle patří k těm nejtěžším.
  • Typ – podle toho, jaké aktivitě se budete se svým stanem oddávat, si můžete vybrat jeho druh. Tak například rybáři mohou volit jiný stan, než rodiny nebo lidé, kteří touží jen po nějakém stínu, když jsou u vody.
  • Počet osob – když kupujete stan, měli byste si být předem vědomi, kolik osob v něm bude nejčastěji spát a jestli půjde o dospělé osoby nebo malé děti. Myslete samozřejmě také na to, aby bylo kam dát zavazadla.
  • Předsíň – právě předsíň stanu je jedním z míst, kam můžete složit svá zavazadla, aby vám nepřekážela při spaní. Ne každý stan je ale má.
  • Četnost použití – pokud budete stan používat velmi často, měl by stan být snadno složitelný a rozložitelný. Taktéž by měl časté stavění vydržet.
  • Cena – investice do stanu je obvykle investicí na několik let. Proto by neměla být cena při výběru stanu rozhodující. Stany ve vyšší cenové kategorii ale mohou nabídnout některé užitečné funkce navíc.
1

Typy stanů

Turistické stany

Někdy se jim říká také trekové stany. Obvykle jsou určeny od jedné až do tří osob. Pokud tedy hledáte stan pro jednoho, budete se zřejmě pohybovat v této kategorii. Menší velikost znamená ale také nižší hmotnost, kterou využijete zejména v tom případě, že si svůj stan ponesete na zádech. Z tohoto hlediska vás může zajímat také objem stanu, když je sbalený. Nižší hmotnosti (3 až 13 kg) je dosaženo použitím duralových prutů, za které si ale uživatelé musí obvykle připlatit. Uživatelské recenze ale hovoří ve prospěch tohoto materiálu.

Tento typ stanu využijí cyklisté, vodáci, ale také turisté či další lidé, kteří budou chtít svůj stan postavit jen na jeden či dva večery. Využívat je můžete od jara do podzimu. Tyto stany se hodí také do mokrého i suchého počasí. Pochlubit se mohou vyšší odolností, než například rodinné stany. Jejich stavbu zvládne jen jedna osoba, což je dáno taktéž velikostí stanu. Díky tomuto je ale turistický stan mobilním typem stanu.

Tvar turistických stanů může být různý – očkový, kopulovitý, tunelovitý či geodetický. Spolehnout se můžete na nepromokavost. V některých případech můžete mít také větší počet vchodů. Jednotlivé stany se budou lišit i velikostí úložného prostoru (pokud tedy nějaký takový prostor existuje).

Rodinné stany

Rodinné stany jsou obvykle větší, než turistické, protože se očekává, že budou více dní (klidně celý týden) stát na jednom místě. Jsou určené pro více osob. Obvykle jej koupíte jako stan pro 4, v této kategorii ale není výjimkou koupit také i stan pro 6 osob. Postavit ale takový stan není vůbec jednoduché. Čím více osob může ve stanu spát, tím více osob bude obvykle potřeba na jejich stavění. Rodinné stany jsou vhodné k využití obvykle jen v letní sezóně, protože s extrémnějšími podmínkami si obvykle neporadí.

Díky větším rozměrům budete mít uvnitř více místa. Další komfort je zajištěn dodatečnými předsíňkami nebo větším počtem vchodů. Některé stany jsou dokonce tak veliké, že můžete uvnitř i stát. Některé stany mají dokonce i více místností, takže není problém, když si vyjedou dvě skupiny lidí, kteří chtějí mít vzájemně určitou potřebu soukromí. Rodinný stan využijete jako příbytek také v případě, že přes den prší. Můžete si pohodlně zahrát karty nebo třeba deskovou hru.

Vyšší hmotnost těchto stanů obvykle nebývá vnímána jako nevýhoda, protože tento stan přemísťujeme obvykle v autě. Důležitějším parametrem se (v závislosti na velikosti auta) mohou jevit rozměry zabaleného stanu. Také rodinné stany jsou dostupné v různých tvarech, jako je kopule nebo tunel. Nejčastějším materiálem, který se používá na konstrukci, jsou laminátové nebo ocelové tyčky.

Expediční stany

Pokud hledáte vhodný stan, se kterým budete moci cestovat i do tak náročných podmínek, jako jsou například horské hřebeny, pak se budete pohybovat v této kategorii. Koupíme je obvykle jako stan pro 2, není ale problém sehnat i stany mnohem větší, klidně i pro 6 osob.

Tyto stany jsou nejodolnější a nejstabilnější. Dají se používat celoročně. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z kvalitních a vysoce odolných materiálů (dural), mohou se pochlubit nižší hmotností. Bohužel ale bývají dražší.

To, co na tomto typu stanu jistě oceníte, je jeho snadné složení. Poradíte si s tím velice rychle, což je vhodné v případě, že už například začalo pršet (nebo rovnou sněžit). V letních měsících a v horku vám může trochu vadit neprodyšnost stanu. Některé expediční stany mohou být vybaveny také předsíní pro batoh a zavazadla.

Vzhledem k tomu, že expediční stan budete často přenášet, důležitá bude jeho hmotnost a také rozměry sbaleného stanu. Hmotnost těchto typů stanů se pohybuje od 3 do 13 kilogramů. Tyto stany opět mohou mít nižší míru komfortu, zejména ty menší. Vzhledem k tomu, že vám tento stan vydrží dlouhá léta, neměla by vás odradit ani vyšší pořizovací cena.

Ultralehké stany

Co si představit pod pojmem ultralevý stan? V podstatě si můžete tento typ stanu představit jako jakousi plachtu podepřenou trekovými holemi. Z této charakteristiky již vyplývá použití: bude vhodné pro časté přemisťování, pro cyklisty, vodáky nebo zkrátka kohokoliv, kdo bude potřebovat přespat každý den někde jinde. Výhodou takového stanu bude především jeho velmi nízká hmotnost (do 3 kg) a rychlost postavení. Složený stan má velmi malé rozměry.

Tento stan není tolik odolný vůči povětrnostním vlivům a má nižší životnost. Také nebude příliš komfortní a nemusíte najít místo pro svá zavazadla. Určen je pro 1 až 2 osoby. Před silným deštěm či větrem vás ale neochrání.

Plážové stany

Hlavním úkolem těchto stanů je vytvořit vám stín u vody (na koupališti, pláži apod.). Ideální je to zejména při slunění s malými dětmi. Jejich cena není příliš vysoká, koupíte je již do 1 000 Kč. Zaměřit byste se ale měli na jejich funkčnost, například na odolnost před UV zářením nebo odolnost vůči větru.

Zaměřte se také na to, pro kolik osob je plážový stan určen, a jak je snadné ho postavit a zase složit. Některé plážové stany mohou být také samoskládací. Lehkou konstrukci stanu oceníte při stavbě, nicméně tento stan není příliš odolný vůči dešti, takže se nehodí k přespání. Potěšit mohou různé přihrádky na drobnosti.

Samorozkládací stany

Tento stan má obrovskou výhodu: dokáže jej postavit jedna jediná osoba, a to v rámci několika vteřin. Takový samorozkládací stan se rozloží sám, jakmile jej vyjmete z obalu. O to horší ale může být pochopení stylu skládání. Skládání takového stanu může být leckdy oříškem. Tento typ stanu najdete také pod označením two seconds tents. Využijete je na festivalech nebo nenáročných akcích. Vhodné jsou k přespání na jednu noc.

Dražší samorozkládací stany mají integrovaný systém tyčí, jsou určeny na delší stanování, avšak jejich složení trvá o něco déle, než pár sekund. S trochou tréninku bude stan složený již do minuty. Výhodou proti stanům, které se sami složí v rámci dvou sekund, je vyšší odolnost. Využijete je tedy i na několikadenní přespání. Tento stan má po složení většinou svar disku. Nevýhodou je vyšší cena.

Párty stany

Tento stan není určen k přespávání, má poskytnout přístřešek při konání nějaké párty. Obvykle jsou tyto stany vhodné do jakéhokoli počasí. Jejich stavba není bohužel příliš jednoduchá. Stany jsou natolik vysoké, aby bylo možné se v nich postavit. Některé se používají namísto zahradních altánků. Své využití mohou mít celoroční, za nižší cenu je ale obvykle využijete jen v létě. A ne všechny párty stany jsou voděodolné. Některé jsou opatřeny UV ochranou.

Nafukovací stany

Tyto stany mají nafukovací konstrukci. Pevné tyčky jsou opatřeny vzduchovými rukávy. Díky tomu, že je nafoukneme, dosáhneme určité pevnosti, která pak tvoří základ stanu. K těmto stanům nepotřebujete kovové tyčky konstrukce, důležitá je ale pumpička. Ta je ve většině případů ruční. Tento typ stanu má vysokou hmotnost a velké rozměry balení. Jedná se o větší konstrukce, které se prodávají klidně jako stan pro 5 osob (či víc).

Nafukovací stany mají jednu velkou nevýhodu. Pracují se vzduchem, který má schopnost se při odlišných podmínkách chovat jinak. Když je chladno, vzduch má menší objem, když je teplo, vzduch objem zvětšuje. To by mohlo způsobit také popraskání nafukovacích rukávu. Proto je třeba kontrolovat tlak, zejména při extrémních změnách teploty.

Stany pro děti

Samostatnou kategorii mohou tvořit také stany, které využívají děti na hraní. Jedná se o dětský stan, který je určen spíše do interiéru. Není voděodolný a neodolává povětrnostním podmínkám. Ven jej můžete dětem dát krátce, jakmile jdete domů, je dobré stan uschovat. Je lehký, takže by mohlo dojít k jeho odfouknutí. Stan pro děti je skvělou kratochvílí pro děti, stejně jako místo, kde můžete uskladnit například plyšové hračky.

2

Tvary stanů

Pokud chceme provést kompletní srovnání, pak se nabízí samotný tvar stanů. Ten se totiž může velmi lišit. Nezáleží na to, o jaký typ stanu jde – stan pro 3 nebo 6 osob, velký nebo malý stan – všechny mohou mít jeden z následujících tvarů. Tvar stanu udává celkové vlastnosti stanu a také to, jak bude pohodlný. Každý tvar stanu bude mít své výhody a nevýhody. Obvykle spočívají v jednoduchosti/složitosti skládání stanu.

Kopule

Mezi nejoblíbenější tvary patří právě kopule, někdy známá také jako iglú. S tímto typem stanu jste se už určitě setkali. Využívá se na malý i velký stan. Jeho konstrukce je tvořena dvěma pruty, které se uprostřed kříží a tím vzniká kopulovitý tvar stanu. Mívá čtvercový půdorys, ale není to pravidlem. Opravdu velké stany mohou mít i více prutů, aby byla zajištěna co největší stabilita stanu. Jejich montáž je jednoduchá, obvykle bude ale zapotřebí více osob. Přesto je složení stanu poměrně rychlé. Dostupné jsou s úchyty a kolíky i bez jakéhokoli kotvení. Tento tvar se používá u všech typů stanů.

Výhody
  • Dobrá stabilita
  • Komfort uvnitř (stěny nejsou strmé)
  • Nejoblíbenější varianta
Nevýhody
  • Se stavbou si nemusí poradit jedna osoba
  • Vyšší hmotnost

Tunel

Tento tvar není příliš častý. Má obdélníkový půdorys a samozřejmě tvar tunelu. Nabízí dost prostoru, ale k jeho sestavení je zapotřebí větší množství tyčí, než u kopulovitého tvaru. Při stavbě je zapotřebí zamyslet se nad tím, jakým směrem může vát vítr, protože když by do stanu zavál vítr, mohlo by dojít k narušení stability stanu. To znamená, že bychom měli zamezit poryvům větru do boku stanu (stavíme jej spíše po větru). Kromě toho je samotná stavba stanu poměrně náročná, zejména časově.

Hlavní prut určuje poloměr v nejširším bodě, další pruty po stranách slouží k větší stabilitě. Jako příjemné uživatelé oceňují to, že mají velké množství prostoru ve srovnání s hmotností stanu.

Výhody
  • Prostorný stan
  • Nízká hmotnost
Nevýhody
  • Nutnost ukotvení k zemi (není samonosný)
  • Nižší stabilita
  • Složitější a náročnější stavba

Áčko

Dříve se jednalo o nejoblíbenější tvar stanu (jiné tvary ani dostupné nebyly). Téměř každý si představí textilní stan klasického tvaru. V současné době už ale stan tohoto tvaru jen tak neseženete. Tvar stanu připomíná střechu, takže jeho stěny jsou příliš strmé. To má za následek menší prostor uvnitř a velmi nekomfortní pohyb uvnitř stanu. Za každých okolností vyžaduje kotvení. Ani pak se ale nemůžete spolehnout na stabilitu stanu. Podobnou konstrukci můžete v současné době ale nalézt u ultralehkých stanů.

Výhody
  • Menší rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Snadná stavba
Nevýhody
  • Nízký komfort uvnitř (strmé stěny)
  • Není samonosný
  • Nestabilní konstrukce

Geodet

Geodetický tvar je velmi podobný tvaru kopulovitému. Obvykle se používá u větších stanů a pro zajištění větší stability se používá větší množství prutů. Ty jsou použity přesně na těch místech, kde je to zapotřebí. Vzhledem k tomu, že je tento stan dostatečně stabilní sám o sobě, nepotřebuje už žádný způsob ukotvení. Řadíme jej tedy (stejně jako některé kopulovité) mezi samonosné stany.

Výhody
  • Nejlepší stabilita
  • Samonosný stan
  • Odolnost vůči povětrnostním podmínkám
Nevýhody
  • Vyšší hmotnost
  • Náročnější stavění
  • Větší rozměry

Týpí, jurta

Tento stan můžete najít v dětském oddělení, kdy jej mohou využívat děti ve svých pokojíčcích. Obvykle se hodí právě do interiéru. Speciální stany ve tvaru týpí, které jsou určeny do exteriéru, využívají zejména skauti a vodáci. Jakkoli zajímavě tento tvar ale vypadá, má nevýhody áčkového stanu a vzhledem k originalitě není nejlevnější. Pokud byste chtěli pořídit nový stan určený do exteriéru, mohli byste mít problém. Není tak snadné jej koupit.

Výhody
  • Zajímavý tvar
Nevýhody
  • Nesnadná stavba
  • Vysoká cena
  • Vysoká hmotnost
3

Na co se ještě při výběru zaměřit?

Někdy i maličkosti mohou vytvořit veliký rozdíl. Jedná se například o tato zařízení:

  • Počet vchodů – asi nejčastější jsou stany s jedním vchodem. Zejména ty větší ale mají vchody dva. Existují ale i takové stany, které mají dokonce pět vchodů! Zde platí, že čím méně vchodů stan má, tím méně místa při postavení zabírá. Je třeba myslet také na to, který vchody budete chtít používat a nechat tyto vchody dobře přístupné. Dva a více vchody usnadňují větrání stanů. Čím méně je vchodů, tím nižší je také hmotnost stanu.
  • Typ vchodů – zajímat vás může také to, jestli je vchod krytý, nebo nekrytý. Do nekrytého vchodu vstupujete přes první zip a moskytiéru, do krytého vchodu vstupujete přes předsíň. To může mít výhodu, že vám nenaprší rovnou do stanu.
  • Výbava – je dobré, když je stan vybaven moskytiérou, která umožní jeho větrání, aniž byste riskovali vniknutí nepříjemného hmyzu do spacího prostoru. Další možností výbavy jsou kolíky, které by měly být pevné, ale ne příliš těžké (zvyšuje to celkovou hmotnost stanu). Z tohoto důvodu se jako ideální jeví duralové kolíky. Kulaté profily kolíků se snadno ohnou. Do třetice ještě zvažte možnost úložného prostoru, tedy místa, kam odložíte batožinu. Abyste v noci nehledali mobilní telefon nebo baterku všude možně, je dobré, když se uvnitř budou nacházet kapsičky na jejich odložení.
  • Švy – jsou místem, které spojuje jednotlivé díly stanu v celek. Je zapotřebí, aby jejich provedení bylo kvalitní, protože v opačném případě by mohly být místem, kudy protéká voda dovnitř stanu. Je dobré, pokud jsou impregnovány.
  • Prodyšnost – stan by měl disponovat ventilačními otvory, aby byla zajištěna dýchatelnost uvnitř něj. Počet těchto otvorů je různý. Ať už jich je kolik chce, neexistuje stan, který by zabránil vnitřnímu srážení vody.
  • Počet osob – ovlivňuje to, jak bude stan veliký. Před koupí je ale dobré vědět, kolik lidí se má do stanu vlézt, protože když si koupíte například stan pro 4, je třeba počítat s tím, že čtyři osoby se do stanu vlezou tak akorát.
  • Barva – i když by se mohlo zdát, že se jedná o malichernost, barva stanu také může ovlivnit komfort uvnitř stanu. Tmavé stany se například snadno zahřejí a uvnitř může být vytvořeno nepříjemné klima. Na druhou světlé stany budou uvnitř světlejší, což může zejména při slunci narušit spánek. Pokud chcete co nejvíce splynout s přírodou (to je typické například u rybářů), zvolte zelenou barvu. Stan na zahradu nebo stan na pláž ale může mít už zajímavě řešené zbarvení, tvořené z výrazných barev. Doporučujeme opatřit si stan s reflexními prvky.
4

Konstrukce stanů

Konstrukční prvky jsou velmi důležité z hlediska stability, ale také životnosti vašeho stanu. Proto bychom i jim měli věnovat pozornost. O jaké prvky se jedná?

Pruty

Jedná se o velmi důležitou součást stanu, protože právě na ní spočívá váha celého stanu. Chceme-li posuzovat jejich kvalitu, je třeba vzít v potaz materiál, z jakého byly pruty (nebo tyče) vyrobeny. Rozdíl mezi pruty a tyčemi spočívá v tom, že pruty jsou ohebné, tyče tvoří rovné konstrukce, jako třeba očkové stany. Tyto materiály mohou způsobit značné rozdíly také v ceně stanu (materiály budeme rozebírat níže).

Pláště

Plášť je další velmi důležitou součástí stanu. Jejich vlastnosti jsou dány jednak materiálem (viz níže), jednak také tím, jestli byly vyhotoveny jako jednoplášťové nebo dvouplášťové. Jaký je v nich rozdíl?

  • Jednoplášťový stan – jeho výhodou je nižší hmotnost. Není příliš prodyšný. Za kvalitnější prodyšnost si budete muset připlatit. Tento stan snadno postavíte, je skladný a má menší rozměry. Jednoplášťové stany jsou obvykle levnější, využijí je ti, kteří stan vytáhnou jednou za sezónu. Jednoplášťové stany mohou být také expediční, v tomto případě jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů (a jejich cena je pak vysoká). Takové modely vybaveny polopropustnou membránou, která na jedná straně brání kondenzaci vody, na straně druhé zlepšuje voděodolnost stanu.
  • Dvouplášťový stan – pokud je stan tvořen ze dvou vrstev, nazýváme jej jako dvouplášťový. Jeho výhodou je, že uvnitř nevzniká kondenzace vody (cirkulace vzduchu je zde mnohem lepší – vysrážená pára projde vnitřní vrstvou a usadí se na vrstvě vnější. Protože tyto vrstvy nejsou nijak spojeny, voda steče po vnější vrstvě, aniž by se dostala k vašemu spacáku). Stan poskytuje vyšší komfort, má však vyšší hmotnost a jeho stavba je náročnější.
  • Horní (vnější) vrstva se nazývá tropiko. Tropiko má obvykle mnohem náročnější vlastnosti, vyrobeno je z kvalitních materiálů, které jsou voděodolné a musí odolávat větru. Některá tropika jsou natolik odolná, že vzdorují protržení nebo spálení ohněm.
  • Spodní (vnitřní) vrstva je síň. Musí být prodyšná a chránit také před větrem, který se dostane pod tropiko. Nejčastěji je vyrobena z textilních materiálů. Síň tvoří také větrací otvory.

Podlážka

Jedná se o spodní část stanu, která by měla mít také velmi dobré vlastnosti – tak dobré jako samotné tropiko. Z tohoto důvodu můžete u některých stanů najít stejný materiál, který je použitý na podlážku i tropiko. Podlážka by měla být voděodolná a snést zatížení.

5

Materiály, které jsou použité na stany

Jednotlivé části stanů se vyrábí z různých materiálů, aby bylo dosaženo požadovaných vlastností. Tyto materiály mohou učinit velké rozdíly v tom, na co se bude stan používat. Významně ovlivní také celkovou cenu stanu.

Pruty

Pruty stanu jsou základní konstrukční částí. Vyrábí se z těchto materiálu:

  • Laminát – tento materiál najdeme zejména u levnějších stanů. Jedná se o méně odolný materiál, který je poměrně těžký. Jsou náchylné k prasknutí, avšak poškozené díly snadno vyměníte za nové. Takovéto pruty budou vhodné do kempů a dalších nenáročných podmínek, jako je třeba stan na pláž. Nehodí se pro stan, který chcete několik dnů v řadě skládat a rozkládat.
  • Durawrap, duraflex – jedná se v podstatě o laminát s lepšími vlastnostmi. Je odolnější, bohužel však také dražší. I tento materiál má vysokou hmotnost. Pokud dojde k jejich zlomení, nedojde ke třepení zlomu, takže je snížené riziko protržení dalších materiálů (pláště stanu).
  • Ocel – používá se spíše pro tyče, je neohebný a těžký materiál. Používá se pro rodinné stany. Má vysokou životnost i nosnost.
  • Dural – moderní materiál, který vznikl jako slitina hliníku, se může pochlubit nižší hmotností a vyšší pevností. Tento materiál je velmi odolný a určen i pro stany, které bude často skládat a rozkládat. Za tyto pozitivní vlastnosti si ale budete muset připlatit. Těšit se můžete na delší životnost.
  • Kevlar, karbon – tento materiál je velice lehký a velmi odolný. Můžete se tak těšit na velmi dlouhou životnost. Bohužel, cena tohoto materiálu je pro stany běžného použití příliš vysoká. Zužitkují jej zejména nároční uživatelé. Nabídka stanů s těmito pruty je bohužel omezená
  • Skandium – jedná se o slitinu duralu a skandia. Díky tomu získávají pruty větší pevnost při nižší hmotnosti. Tyto pruty můžete najít u expedičních modelů. Připravte se ale na to, že za ně zaplatíte hodně.

Tropiko a podlážka

Jedná se o vnější část dvouplášťového stanu. Může být vyrobena ze syntetických materiálů, jako je polyamid či polyester. Ty zajišťují, že materiál je voděodolný, nepropustný také vůči větru a dalším podmínkám počasí. Je dobré, když je tropiko vybaveno ripstopovou strukturou, což znamená, že jsou odolné vůči šíření případné trhliny. Podlážky jsou velmi často vyrobeny ze stejných materiálů, jako tropiko. Na výběr je obvykle z těchto dvou materiálů:

  • PVC – je zajištěna voděodolnost, avšak do té doby, než je PVC vrstva poškozena. A bohužel je náchylná k poškození.
  • Poylester a polyamid – tento materiál poskytuje lepší kvalitu, je ale o něco dražší.

Vnitřní síň

Druhou částí dvouplášťového stanu je vnitřní síň. Ta se vyrábí z lehkých materiálů, jako jsou látky nebo síťové materiály. Nylonové síně jsou prodyšné, lehčí, ale neizolují a nechrání před okolními vlivy, jako jiné materiály. Bavlna (někdy v kombinaci s polyesterem) při namočení zvětšuje svůj objem a tím zabraňuje propouštění vody. Je dobře prodyšná, ale má vyšší hmotnost.

Zátěr

Jedná se o speciální ošetření tropika či podlážky, jehož hlavním úkolem je zajistit voděodolnost. Na zátěr se obvykle používají tyto materiály:

  • Polyester a vnitřní polyuretanový (PU) zátěr – často se využívá na tropiko. Jedná se o nejoblíbenější materiál. Jeho výhodou je dobrá cena a vysoká prodyšnost. Bohužel toto opatření zvýší celkovou hmotnost stanu, který je také více nasákavý.
  • Nylon a vnitřní PU zátěr – jedná se o řešení určené pro podlážku. Můžete jej koupit za dobrou cenu a těšit se vysoké odolnosti.
  • Polyester a vnitřní PU zátěr a vnější silikonový zátěr – na tropiko se používá i toto řešení, za které si ale budete muset připlatit. Hmotnost stanu to zvýší. Stan bude ale odolnější proti UV záření a vodě.
  • Polyester, polyuretanová úprava, silikonový zátěr a Ripstop látka – těšit se můžete na nižší hmotnost stanu, který je současně odolnější. Za to vše zaplatíte víc.
  • Nylon, vnější i vnitřní silikonový zátěr a Ripstop látka – kombinace těchto parametrů slibuje nízkou hmotnost, odolnost před UV zářením, nenasákavost, ale vyšší cenu, horší prodyšnost a nemožnost podlepit švy (kterými pak může zatékat).
6

Důležité parametry stanů

Existují ještě další parametry, které byste při výběru svého vysněného stanu měli vzít v potaz.

Velikost

Pokud hovoříme o velikosti, můžeme mít na mysli spoustu různých velikostí. V první řadě to budou samotné rozměry stanu. Můžete si sice koupit stan, který je označen jako „stan pro 4“, nicméně po jeho rozložení zjistíte, že aby se v něm vaše čtyřčlenná rodina vyspala i se zavazadly, bude potřeba větší stan. Velikost stanu by tedy měla odpovídat potřebám každého člověka.

Šířka stanupočítá se s tím, že jedna osoba potřebuje na spaní prostor 55 až 60 cm (stan pro 4 osoby tak bude široký obvykle 220 až 240 cm)
Délka stanuje dobré, když je stan delší alespoň o 25 cm, než nejvyšší osoba vaší rodiny
Výška stanumůže být rozhodující, pokud vám na dovolené bude pršet a vy budete muset trávit i většinu dne ve stanu. Obvykle platí, že čím je stan vyšší, tím bude pohodlnější pobyt v něm. Na druhou stranu bude stan ale těžší a hůře se bude skládat

Velikost zvažte také z hlediska vchodů. Existují stany, které mají jeden vchod, ale také ty, které mají klidně i čtyři vchody. Díky nim je využití stanu praktičtější. Zjistěte si, jak velký prostor každý z vchodů poskytuje a zda bude dostatečný.

Některé stany mohou mít také předsíňky, takže si zjistěte, zda uvedené parametry se týkají obytné části stanu nebo se jedná o rozměry včetně předsíňky. Výrobce obvykle uvádí vnější rozměry stanu, které jsou samozřejmě největší. Zjistěte si proto také vnitřní rozměry.

Další velikost, která vás může u stanu zajímat, jsou jeho rozměry ve složeném stavu. A to zejména v případě, kdy budete stan nosit v batohu na zádech. Obvykle platí, že čím je stan větší postavený, tím bude také větší ve sbaleném stavu. Nemusí to ale být pravda.

Hmotnost

Hmotnost stanu vás bude zajímat v případě, že jej budete muset přenášet. Pokud jej naložíte do auta a převezete, pravděpodobně pro vás bude tento údaj nadbytečný. V případě, že budete svůj stan nosit na zádech, neměla by jeho hmotnost převyšovat 3 kg. Například rodinné stany váží od 7 do 15 kg, a to už je pro časté přenášení naprosto nevhodné.

Vodní sloupec tropika a podlážky

Tento údaj je uvedený u každého stanu. To napovídá, jak je důležitý. Určuje, do jaké míry je daný materiál schopný odolávat tlaku vody. Platí, že čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím lépe si stan poradí s dešti. Obvykle jsou ale vyšší hodnoty tohoto parametru vykoupeny vyšší pořizovací cenou. Nevyplatí se tedy za každou cenu hledat co nejvyšší číslo uvedené u tohoto údaje.

  • Vodí sloupec tropika – ideální hodnoty vodního sloupce u tropika na běžné použití je 1 500 až 2 000 mm (vodní sloupec tropika 2 000 mm odpovídá tlaku padajících kapek o rychlosti kolem 80 – 90 km/hod, aniž by pronikly dovnitř stanu). V případě expedičních stanů ale může tato hodnota narůst až na 10 000 mm.
  • Vodní sloupec podlážky – vzhledem k tomu, že na podlážku působíme větším tlakem, vodní sloupec by měla být asi 5 000 mm. V případě náročných podmínek klidně i 8 až 10 000 mm. Člověk, který váží 85 kg, vyvine při pokleku tlak asi 10 000 mm vodního sloupce.

Odolnost

Některé stany nabízí vyšší odolnost vůči protržení nebo například proti ohni či vodě. Promyslete si ale dobře, jestli tyto funkce potřebujete, protože zvyšují pořizovací cenu stanu. Jestliže u stanu negrilujete ani nerozděláváte oheň a patříte mezi nekuřáky, nemusíte si za odolnost proti ohni připlácet. Stejně tak, používáte-li stan jednou za sezónu, nemusíte tyto vychytávky potřebovat.

Obtížnost stavby

V případě, že jedete celá rodina, nemusíte se nad tímto příliš pozastavovat. Dvě dospělé osoby zvládnou postavit jakýkoli stan určený k přespání. Pokud ale bere ratolest pod stan pouze jedna dospělá osoba, je dobré se předem ujistit, že svůj stan zvládne postavit sama. Možná z tohoto hlediska oceníte spíše samorozkládací typy stanů.

7

Výbava stanů

Jednotlivé stany se také mohou lišit něčím, co mohou poskytnout oproti průměru navíc. Jedná se tak například o tuto výbavu:

  • Kolíky – jejich úkolem je ukotvit stan do země, aby při poryvu větru a nedostatečném zatížení neodletěl. Ne všechny stany ale poskytují dostatečně kvalitní kolíky. Určitě jste se setkali s těmi méně kvalitními, které se při zatloukání ohýbaly a měnily svůj tvar. Nejlepším materiálem na kolíky je dural, který je lehký a odolný. Z tvarů je vhodnější trojúhelníkový nebo čtvercový průřez, nad tím kulatým. Pokud budete stavět stan i v zimě na sněhu, ujistěte se, že váš stan je vybaven speciálními kolíky ve tvaru písmene U.
  • Upínací lanka – slouží k upevnění tropika.
  • Moskytiéra – v současné době se jedná o poměrně běžnou výbavu všech stanů. Výrobci si uvědomují, že hmyz je nepříjemnou součástí kempování. Kromě této funkce může ale usnadnit cirkulaci vzduchu ve stanu.
  • Foodprint – jedná se o speciální podložky, které si dáte pod stan. Jsou z pevného a přitom lehkého materiálu. Ochrání váš stan proti promoknutí zespodu a případným poškozením.
  • Přístavky – někteří výrobci umožňují dokoupit si ke stávajícímu stanu další dodatečné předsíně. Díky nim zvětšíte velikost svého stanu.
  • Technologie zatmavených ložnic – ne vždy budete spát ve stanu pouze v noci. Pokud je váš stan vybaven touto technologií, propustí dovnitř méně světla, což vám může umožnit delší spánek po ránu nebo dokonce odpolední spánek.
  • Opravné sady – může jít o záplaty na tropiko a podlážku, izolepu pro nouzové slepení prutů a jehly a nitě na švy. Hodí se mít ji po ruce.
  • Impregnační sprej – zvyšuje voděodolnost tropika, dá se použít také u oblečení či obuvi. Jeho použití na stany je ale obvykle nadbytečné.

Péče a údržba stanu

Aby váš stan co nejdéle vydržel, musíte vědět, jak se o něj správně starat. V první řadě je třeba stan postavit podle návodu tak, aby nebyly zbytečně namáhány některé jeho části více, než jiné. Před stavbou stanu si prohlédněte terén, zda se na něm nenachází něco ostrého, o co by se stan mohl protrhnout. Před sezónou je dobré pruty a zipy promazat silikonovým sprejem. Je dobré postavit stan ve stínu, protože slunce snižuje jeho životnost.

  • Pamatujte si, že stan nepatří do pračky ani sušičky. Veškeré nečistoty z něj odstraňujeme vlhkým hadříkem. Na odolné nečistoty můžete přidat mýdlo.
  • Trhliny se snažte opravit co nejdříve, aby se nešířily. Použít k tomu můžete speciální záplaty.
  • Do stanu nevstupujte v obuvi, protože nečistoty na podrážkách by mohly protrhnout podlážku.

Při skládání stanu je třeba odstranit veškeré nečistoty (mohly by začít plesnivět a znehodnotit tak stan). Také je třeba skládat suchý stan. V případě, že se musíte sbalit za nepříznivého počasí, budete muset stan postavit ještě doma na zahradě a nechat jej vyschnout. Stan skladujeme na tmavém a suchém místě. Lepší je chladné místo.

Nejznámější výrobci stanů

Zde je výčet nejznámějších výrobců, od kterých si v České republice můžete koupit stan.

Acra

Značka nabízí stany za dobrou cenu. S příliš velkou kvalitou ale počítat nemůžeme. Určeno pro nenáročné uživatele.

Acamper

Stany tunelové i kopulové v různých cenových relacích. Určeny jsou pro běžné kempování.

BestWay

Nabídka společnosti není tak široká, můžete ale najít několik dětských stanů, samorozkládacích a rodinné stany.

Cattara

Koupit můžete nejlevnější stany na pláž a další jednodušší stany. Nehodí se do extrémních podmínek.

Coleman

Značka Coleman uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Kvalita a inovativní řešení jsou druhým jménem této společnosti. Bohužel si budete muset připlatit.

Easy Camp

Široká nabídka napříč různými cenovými kategoriemi. Od této společnosti si vybere i náročný uživatel.

EuroTrail

Kvalitní stany má v nabídce společnost EuroTrail. Bohužel nabídka není příliš široká.

Ferrino

Velmi široká nabídka potěší i velmi náročné uživatele. Stany této značky jsou úžasné svou kvalitou.

High Peak

Obrovský výběr nabízí také High Peak. Najít můžete různé typy stanů v různých cenových kategoriích i odpovídajících kvalitách.

Hannah

Těšit se můžete na široký výběr a kvalitní materiály. Stany poskytují dostatečný komfort i funkčnost.

Husky

Tato firma se specializuje na outdoorovou výbavu, takže je rozhodně dobrou volbou. Stany nakoupíte ve velké kvalitě a s dobrou výbavou. Dostupné jsou také náhradní díly.

Jurek S+R

Jedná se o českou firmu, která se specializuje na výrobu stanů a dalších produktů, které využijete při pobytu v přírodě. Recenze této společnosti jsou velmi příznivé. Vybavení je kvalitní a spolehlivé.

Loap

Stany této značky jsou velmi hezké na pohled. Kvalita odpovídá ceně, která je velmi příznivá.

Spoeky

Nabídka není příliš široká. Najdete několik plážových stanů ale také základní rodinné.

Quechua

Stany této značky se prodávají výhradně v Decathlonu. Nabízí kvalitu úměrnou ceně.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů

Kde můžete stany koupit?

Decathlon

Velmi dobrá kvalita za dobrou cenu, to je výhodou Decathlonu. Filtr je poměrně skoupý, vzhledem k šíři nabídky ale dostačující.

Alza

Alza je nejenom prodejcem elektroniky. Nabídka stanů i možnosti jejich vyfiltrování jsou velmi podrobné, takže snadno najdete to, co hledáte.

4Camping

Stany opravdu velmi dobré kvality, najdete u tohoto prodejce. Filtr je dostačující, takže nebudete mít problém zvolit si stan dle svých preferencí.

Heureka

Tento srovnávač nabízí širokou nabídku a velmi podrobný filtr. Ten vám pomůže zorientovat se v široké nabídce stanů.

Cenové relace stanů

To, kolik toho váš stan může nabídnout, je do určité míry ovlivněno jeho cenou.

  • Do 1 000 Kč – obvykle zde najdete jen velmi jednoduché stany (jednoplášťové pro 2 osoby, jejichž kvalita není závratná), zejména plážové nebo přístřešky. Dostupné jsou ale také dětské stany do interiéru.
  • Do 3 000 Kč – hodí se pro méně náročné uživatele, kteří chtějí svůj stan využívat pouze přes léto. V těchto stanech se vyspí maximálně 4 osoby. Použity jsou kvalitnější materiály, které zajišťují větší životnost stanů. Právě v této cenové kategorii začínají ty nejlevnější expediční stany pro 2 osoby.
  • Do 5 000 Kč – v rámci této cenové kategorie můžete získat opravdu hodně. Stany jsou třísezónní, obvykle pro až 5 osob (v závislosti na typu stanu). Jsou dobře odolné, takže vydrží i častější používání.
  • Do 9 000 Kč – vysoká kvalita stanů, které jsou určeny zejména pro náročné uživatele. Stany jsou odolné, protože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.
  • Nad 9 000 Kč – pokud potřebujete stan špičkové kvality a klidně i do sněhu, pátrat budete v této cenové kategorii. Narazíte na speciální odlehčené materiály a odolnou konstrukci. Nízká hmotnost je samozřejmostí.

Nejčastější otázky při výběru stanu

Je údaj o počtu osob dostačující při výběru stanu?

Zejména lidé, kteří jsou objemnější, by si na tento údaj měli dát pozor. Pokud chcete větší pohodlí nebo místo pro zavazadla navíc, kupujte radši větší stan, než pro kolik osob je určen.

Je možné si ve stanu zatopit?

Ano, možné to je. Existuje dokonce speciální topení určené do stanů. Při jejich použití je ale třeba zvýšené opatrnosti. V letním období to ale ani není třeba.

Co můžu udělat, aby stan neprosakoval?

V první řadě se neopírejte o stěny stany, když prší. Dále je můžete zvolit speciální voděodolné stany s vodním sloupcem minimálně 1200 mm. Pokud váš stan propouští, můžete koupit speciální impregnační spreje.

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo