Obsah testu
Srovnali jsme 6 nejlepších svářeček CO2 a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat tu nejlepší přesně pro vaše účely.
TEST: 6 nejlepších svářeček CO2
Recenze svářeček CO2
Recenze Omicron OMI 206 4
Svařovací invertor Omicron OMI 206 4 je mezi těmi nejoblíbenějšími modely na trhu a s ohledem na její svářecí výkon se není čemu divit. Patří stále do kategorie hobby produktů, ale nabídne proudový rozsah pro svařování 30 až 200 A, kdy i při 100 A ještě zvládne 100% zatížení. Při maximálním proudu je to pak stále velmi dobrých 25 %. Svařovací poloautomatická invertorová svářečka pochopitelně žádá napájení ze zásuvky 400 V a je potřeba jistič 16 A.
Jestliže hledáte výkonný stroj pro běžné domácí použití a občasné svařování, je právě toto jedna z možných dobrých variant. Produkt české výroby nabídne za rozumnou cenu výkon na pomezí profesionálních zařízení. Myslete ale na to, že jde stále o hobby řešení, které není vhodné pro dlouhé svařování a trvalou zátěž. Pokud však potřebujete výkon, tak vám jej poskytne. Pozinkované šasi stroje by mohlo být ošetřeno barvou i v řezech, aby nehrozila koroze, ale vzhledem k poměru cena a výkonu jde o drobnosti.
- Výkon
- Široce nastavitelný svářecí proud
- Česká výroba
- Nic významného
Recenze Powermat PM-IMG-230T
Svářecí invertor Powermat PM-IMG-230T je výkonný stroj pro každého kutila, který lze navíc pořídit za velmi příjemnou cenu. Dobrý zatěžovatel zajišťuje možnost svařovat i po delší dobu, což je i pro hobby svařování velmi příjemné. Nemusíte tak mít dlouhé prostoje při práci. Maximální svářecí proud je 230 A, kdy je zatížitelnost až 60 %. Při 100% zatížitelnosti lze využít svářecí proud 143 A. I při vcelku velkém výkonu a zatížitelnosti oceníte nízkou hmotnost zařízení, která je pouze 12,5 kg. Je to tak velmi dobré na přepravu i manipulaci. Velmi se tak uplatní třeba i na zámečnické nebo klempířské práce.
Tato svářečka nabízí výborné svařovací vlastnosti, což lze poznat už podle zvuku oblouku, který je jako u velké svářečky. Pro mnoho situací může být výhodou také napájení z klasické zásuvky na 230 V. Po shrnutí všech vlastností jde o velmi praktické zařízení, které je pro běžné hobby použití nadstandardem. Nevýhodou mohou být kratší kabely na sváření elektrodou.
- Poměr cena/výkon
- Dobrý zatěžovatel
- Nízká hmotnost
- Krátké kabely na sváření elektrodou
Recenze Omicron OMI 176LS SYNERGIE
Invertorový svářecí poloautomat Omicron OMI 176LS SYNERGIE se řadí do kategorie kvalitnějších hobby svářeček, která splní očekávání i náročnějších kutilů. Nabídne široký rozsah svařovacího proudu od 20 do 175 A, což je na drobné práce plně dostatečné. 100% zatížitelnost je možná při 100 A, při maximálním proudu je pak zatížitelnost slušných 25 %. Hmotnost zařízení je 16,9 kg a patří k těm lehčím poloautomatům v nabídce výrobce.
Zdroj přístroje je možno přepnout do režimu dvoutakt nebo čtyřtakt. Pro napájení si vystačíte s 230 V a Tato svářečka lze zakoupit v různých setech s odlišnou výbavou. Můžete pořídit samostatnou svářečku, ale také v setu s různými typy hořáků, redukčním ventilem, kuklou, lahví a vozíkem. Počítejte s tím, že za vyšší výbavu si připlatíte. Drobným negativem může vyšší cena i samotného přístroje, kdy lze pořídit o něco výkonnější modely za lepší peníze. Jedná se však o kvalitní, ověřený přístroj, který splní, co nabízí.
- Slušný výkon
- Kvalita českého výrobce
- Postačí 230 V
- Vyšší cena
Recenze Powermat PM-IMGS-230L SYNERGY
Svářečka Powermat PM-IMGS-230L SYNERGY je solidním produktem s dostatečným výkonem pro hobby použití. Maximální svářecí proud je 230 A, nejmenší nastavitelná hodnota pak je 40 A. Při maximu je zatížitelnost 60 %, což je vynikající hodnota. 100% zatížitelnost je pak při proudu 143 A. Svářečka se připojuje na klasických 230 V a má hmotnost 12,5 kg.
Podporované průměry drátů pro svařování jsou u tohoto přístroje 0,6, 0,8 a 1,0 mm. Podporované cívky s dráty mohou mít až 5 kg. Svářečka má robustní konstrukci s přehledným displejem a ovládacími prvky. Invertor pracuje s pokročilou elektronikou osazenou tranzistory IGBT, které kombinují výhody tranzistorů FET a bipolárních tranzistorů. Díky tomu je zajištěn také stabilní svařovací proud. Může pracovat jako svářečka MIG-MAG, ale také MMA nebo TIG Lift. Tato svářečka, podobně jako některé jiné produkty, se prodává jak samostatně, tak v sadě. V sadě se potom můžete těšit na kuklu, rukavice, kabely nebo láhev.
- Výkon
- Kvalitní svařování elektrodou i CO2
- Vcelku kompaktní rozměry
- Kratší kabel kostry
Recenze Kühtreiber KIT 205 Standart 4
Svářečka Kühtreiber KIT 205 Standart 4 je vybavena výkonným transformátorem, který má měděné primární i sekundární vinutí. Jedná se o přístroj, který už patří do kategorie profesionálních, což je patrné také na vyšší ceně. Napájení je potřeba 400 V a rozsah svařovacího proudu je od 40 do 195 A. To by se mohlo zdát méně, ale vzhledem k napájení a profi zaměření stroje můžete očekávat kvalitní svařování s dostatečným výkonem. Pozor na větší hmotnost, která je 52 kg.
Zatěžovatel je u tohoto zařízení 60 % při 160 A a 100 % při 140 A. Pro maximální proud 195 A je zatížitelnost 25 %. Jak jsme již zmínili, vzhledem k profesionálnímu řešení je tento produkt určen buď pro náročnější kutily nebo do dílen do kovovýroby, zámečnictví nebo karosářské práce, případně údržbářské provozy. Zařízení je vybaveno digitální řídící jednotkou a disponuje velmi přívětivým nastavením. Svářečka se prodává v několika setech s různou výbavou.
- Poměr cena/výkon
- Profi řešení
- Snadné nastavení
- V absolutních číslech vyšší cenovka
Recenze TUSON SV190-R
Svářečka TUSON SV190-R lze připojit jak na napětí 400, tak 230 V a pojistka je 16 A. Je to svářečka MIG-MAG, kdy hliník lze svařovat metodou MIG a ocel pak metodou MAG. Rozsah svařovacího proudu je od 25 do 190 A pro 400 V, při připojení na 230 V pak 25 až 160 A, krátkodobě pak 190 A (maximálně po dobu 10 vteřin). Zatížitelnost je 10 % při 180 A (pro zapojení na 400 V) a při 160 A (pro zapojení na 230 V). 60 % je zatížitelnost při 75 A (pro 400 V) a při 60 A (pro 230 V). Hmotnost přístroje je 38 kg.
Podporované průměry svařovacího drátu jsou 0,6 a 0,8 mm, maximální hmotnost cívky je 5 kg. Jako základní svářečka pro domácí kutily nabídne vše potřebné a dokonce také napojení na 400 V, což nebývá u slabších modelů typické. Výhodou je určitě nízká cena. V balení najdete kabel hořáku o délce 3 metry, zemnící kabel má 2 metry a dále je zde náhradní kryt (hubice) a 2x průvlak. Hadice na CO2 není součástí základní sady, ale lze zvolit variantu, která je na svařování CO2 připravena.
- Cena základní sady
- Možnost varianty s CO2
- Možnost 400 i 230 V
- Hadice na CO2 není v základní sadě
Nejprodávanější svářečky CO2 2025
Svářečka je přístroj, který slouží ke svařování nejrůznějších materiálů. Nejčastěji si představíme svařování železa, ale může jít také o spoje hliníku nebo plastové spoje. Vždy záleží na tom, s jakým materiálem naše zařízení umí pracovat.
V rámci našeho průvodce výběrem, jak vybrat svářečku, se podíváme na jednotlivé typy svářeček s důrazem na svářečky kovů, a také na možnosti svařování. To vám pomůže s výběrem vhodného přístroje pro vás.
Před samotným výběrem si ale položte několik základních otázek:
- Jaký typ svářečky potřebuji – před samotným výběrem se musíte rozhodnout, co vlastně budete chtít svařovat. Bude se jednat o silné ocelové materiály nebo plechy? Budete chtít svařovat plasty? Podle toho je potřeba zvolit vhodný typ svářečky. Na kovy jsou zde klasické trafosvářečky nebo invertory, na plasty potom polyfúzní svářečky.
- Jaký výkon od svářečky očekávám – z hlediska výkonu nás u svářečky zajímá jednak svářecí proud, ale stejně tak důležitý je zároveň zatěžovatel. Hlavně u hobby produktů bývá typické, že při vyšších proudech je zatěžovatel výrazně nižší, což znamená také kratší dobu svařování, pak musí svářečka vychladnout.
- Jaké funkce by měla svářečka mít – zejména pokud patříte mezi začátečníky ve svařování, je vhodné investovat do invertorové svářečky, které mají i v rámci našeho testu převahu. Ty totiž nabízejí více funkcí, které ulehčí při svařování začátečníkům, třeba jednodušším nahozením oblouku. Pokud použijete klasickou trafosvářečku, budete už muset mít svařování trochu v ruce.
- Kolik jsem ochoten investovat – obecně vyšší částky zaplatíte za invertorové svářečky, které mají pokročilou elektroniku. Trafosvářečky jsou levnější. Jde to ruku v ruce se schopnostmi a komfortem při svařování. Přitom v částkách do 20 000 Kč se stále běžně pohybují hobby produkty, profi zařízení jsou dražší.
Na následujících řádcích se budeme v průběhu našeho průvodce dále věnovat jednotlivým otázkám a podrobněji si je rozebereme. Také se podíváme na celou řadu dalších parametrů, které je vhodné při výběru svářečky sledovat.
Typy svářeček
Svářečky existují v několika provedeních. Můžete si proto zvolit různé typy svářeček, podle toho, jaké používají technologie svařování a k čemu konkrétnímu jsou určeny. V zásadě se můžete setkat s následujícími základními typy:
- Trafosvářečky
- Invertory
- Polyfúzní svářečky
Abyste měli konkrétní představu, co se za jednotlivými názvy skrývá, dále si jednotlivé typy podrobněji popíšeme. Uvedeme si také jejich hlavní výhody a nevýhody, které je dobré brát na zřetel.
Trafosvářečka
Základním typem je trafosvářečka. Své využití najde zejména jako stacionární svářečka, kterou nebudete přenášet. To znamená, že se hodí hlavně do dílny nebo do garáže, zejména z důvodu vysoké hmotnosti, která může snadno i násobně přesahovat 20 kg. Takové zařízení zkrátka není vhodné jako mobilní.
Většina trafosvářeček vyžaduje pro svůj chod 400 nebo 230 V. Zejména v prvním případě je důležité s tím počítat, protože ji nemůžete zapojit všude. Důležité je potom také dostatečné proudové jištění 16 A jističem. Svářečka na 400 V totiž má opravdu velký odběr. Tyto svářečky zpravidla zvládnou pracovat po delší dobu s méně častými přestávkami. Velmi ale záleží pochopitelně na výkonu trafa.
Invertorová svářečka
Technologicky vyspělejší než trafosvářečka, je invertor. Invertorová svářečka, někdy označovaná také jako poloautomat, bývá zpravidla lehčí, protože obsahuje místo trafa spínaný zdroj. Ovšem není tomu nutně tak vždy, protože robustnější stacionární modely mohou také obsahovat trafo. Mnohem častěji však lze tuto svářečku využívat jako mobilní řešení. K tomu přispívá i to, že ji je obvykle možno zapojit na běžné síťové rozvody 230 V, ale opět záleží na modelu.
Invertorové modely jsou také vhodnější pro začátečníky, protože tyto svářečky také mívají větší funkční výbavu zlepšující komfort práce. Může to být třeba zabránění přivaření elektrody nebo jednodušší nahození oblouku. Svářečky tohoto typu mohou mít nižší zatížitelnost oproti trafosvářečkám ve stejné kategorii. Platí to hlavně pro hobby produkty. Vzhledem k tomu, že se jedná o pokročilejší přístroje, často mají vyšší cenu než trafosvářečky.
Polyfúzní svářečka
Tento typ svářečky stojí tak trochu stranou, protože nejde o klasické CO2 svařování nebo svařování elektrodami. Zaměřují se na svařování termoplastů, konkrétně pak specificky plastových trubek. Nejčastěji se jedná o vodovodní trubky, proto je využijí hlavně instalatéři. V rámci naší recenze se těmto produktům přímo nevěnujeme, ale je určitě dobré je zmínit, abychom měli přehled kompletní.
Svářečka na plasty má velkou výhodu v tom, že konstrukčně je absolutně odlišná, od klasických velkých svářeček na kovové materiály. Je proto velice subtilní a svou velikostí připomíná spíše kulmu na vlasy a koupíte ji i mnohem levněji než svářečku na kovy. Můžete s ní tak pracovat rovněž ve špatně dostupných prostorách nebo ve výškách a podobně.
Tak jako při svařování kovových materiálů je potřeba dbát hlavně na ochranu obličeje, tak u svařování plastů jsou to zase dýchací cesty. Při svařování plastových trubek je zkrátka vhodné mít dostatečné odvětrávání z důvodu uvolňování toxických látek při procesu tavení.
Technologie svařování
Pokud jde o svářečky CO2, tak ty vám nabídnou hned několik možností, jak lze svařovat. Jedná se o odlišné technologické postupy svařování, podle čeho se pak také liší výsledný svar. Jde tedy o následující technologie:
MMA (Manual Metal Arc) | svařování elektrickým obloukem |
MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) | svařování CO2 |
MOG/FLUX | svařování trubičkovým drátem |
TIG (Tungsten Inert Gas) | svařování s využitím wolframové elektrody |
V běžné praxi se používají všechny uvedené technologie a měly by je nabídnout typické svářečky dostupné na trhu. Zda je můžete nebo nemůžete uplatnit většinou záleží na příslušenství, které ke svářečce máte, například různé elektrody. Například příslušenství pro CO2 svařování nemusí být vždy v základním balení apod. Pojďme si nyní jednotlivé technologie blíže představit.
MMA
V tomto případě je to svařování s využitím elektrického oblouku vytvořeného pomocí obalované elektrody, přičemž tento typ svařování vám umožní jak trafosvářečky, tak invertorové svářečky. Klíčovou vlastností je, že se zde příliš nehraje na estetiku svaru. Tento způsob svařování tak využijeme tam, kde nám příliš nezáleží na tom, jak svar vypadá, přičemž je to technologie vhodná pro svařování hrubších ocelových materiálů.
Horší estetika svarů je tady dána i tím, že při svařování se na povrchu v místě svaru vytváří struska, kterou je potřeba ještě následně mechanicky odstranit. Svar potom nevypadá tak čistý.
MIG-MAG
Tato metoda svařování je přímým označením pro svařování ochranným plynem CO2. Oproti předchozímu typu jsou svary výrazně esteticky lepší. Na povrchu svarů se totiž nevytváří struska. Nohem lépe se tato technologie uplatní také tehdy, pokud potřebujete svařovat tenčí ocelové materiály, kde určitá čistota svarů hraje velkou roli i s ohledem na jeho kvalitu.
Velký rozdíl oproti svařování elektrickým obloukem je také v potřebném příslušenství, protože v tomto případě budete potřebovat plynovou bombu. Tento typ svařování však není vhodné používat venku, zejména při větrném počasí, jelikož ochranný plyn je rychle rozfoukán, a to ovlivňuje výslednou kvalitu svaru. Svařování CO2 je tak ideální hlavně do dílny.
MOG/FLUX
Jedná se o velmi moderní metodu svařování s využitím CO2 trubičkovým drátem. V tomto případě není potřeba využívat plyn v bombě, ale využívá se plyn odpařený z duté elektrody. Tato metoda bez problému zvládá dobrou estetiku svaru a stejně tak podobnou kvalitu jako metoda MIG-MAG.
Hlavní přínos tohoto způsobu svařování spočívá tedy v tom, že nemusíte používat plynovou bombu. To se hodí zejména tam, kde se pohybujete ve stísněných prostorách, ve výškách či na podobných místech v terénu, zkrátka většinou všude tam, kde nemůžete svařovat pohodlně v dílně. Výhodou je také skutečnost, že tato metoda je vhodnější pro svařování ve venkovním prostředí, protože nehrozí rozfoukání plynu.
TIG
Nakonec tady máme technologii, díky které dokážete vytvořit velmi estetický svar. Také proto se tato technologie svařování používá nejen u oceli, ale také u niklu, slitin mědi, hliníku a titanu, zkrátka u moderních lehkých slitin. V centru všeho dění je zde wolframová elektroda, která má tu vlastnost, že ve svaru nevytváří strusku a svary také neoxidují.
Tuto metodu můžeme označovat za jednu z technologicky nejpokročilejších, třeba i z důvodu absence oxidace, což je u moderních lehkých slitin, jako je například hliník, velmi důležité. Metoda je tak velmi vhodná i pro choulostivější kovové materiály, než je klasická ocel.
Důležité parametry
Nyní se pojďme podívat na ty nejdůležitější parametry, které je třeba brát v potaz při výběru vhodné svářečky. Pokud si vybíráte svářečku poprvé, nemusí být totiž snadné se orientovat v tom, který parametr je vlastně tím klíčovým.
Příkon
Svářečka je poměrně energeticky náročné zařízení. Řada modelů vyžaduje například napájení ze 400 V zásuvky, tedy ji nepřipojíte rozhodně všude. Takové svářečky se mohou hodit do domácích dílen a mohou mít v hobby provedení klidně odběr i okolo 6 kW. Profesionální stroje pak klidně i více.
Řadu svářeček ale můžete připojit také na 230 V, tedy na běžné jednofázové rozvody. Platí to zejména pro moderní invertorové svářečky. Svářečky na 230 V obecně dosahují také nižších svařovacích proudů, ale pouze podle toho se nelze orientovat.
Protože příkon svářeček bývá poměrně vyšší, je vhodné mít pro ně také dostatečné jištění. U každého přístroje by mělo být uvedeno, na jakém jističi by měl být připojen. Pro výkonné hobby svářečky se doporučuje jistič 16 A.
Svařovací proud
Důležitým parametrem je svařovací proud. Maximální svařovací proud, který dokáže svářečka dodat, se často odvíjí od jejího příkonu, ale neexistuje zde přímá úměra a u různých modelů může být situace jiná. Navíc nám do toho promlouvá ještě zatížitelnost, o které si něco řekneme dále.
Pro domácí hobby svářečky je typické, že se maximální svařovací proud pohybuje okolo 200 A. svařovací proud je zpravidla nastavitelný v určitém rozsahu, kdy nejnižší hodnoty se mohou pohybovat i okolo 30 A.
Jaký svařovací proud je dostatečný? To je velmi individuální, a také proto je svařovací proud často nastavitelný. Potřebný svařovací proud se odvíjí zejména od toho, jaký svar potřebujete a jaký typ materiálu svařujete. Hobby svářečky s maximálním svářecím proudem okolo 200 A jsou ale pro běžné použití a kvalitní svary typicky dostatečné. Pro drobné práce v zásadě stačí i hodnota 100 A.
Zatěžovatel
Jinak můžeme hovořit také o zatížitelnosti či využitelnosti určitého svářecího proudu. Tato hodnota je také velmi důležitá právě ve vztahu ke svářecímu proudu, jak jsme již zmínili výše. Pokud například nějaká konkrétní svářečka umožňuje maximální svářecí proud 200 A, můžete si být jisti, že to nebude při 100% zatížení.
Zatěžovatel či zatížitelnost vlastně říká, jak dlouho můžeme při určitém svářecím proudu nepřetržitě svářet. Tato hodnota je důležitá, aby se svářečka nepřehřála. Přístroj se totiž musí po určité době svařování ochladit a platí to pochopitelně hlavně pro vyšší svářecí proudy.
Hobby zařízení také mají u vyšších svářecích proudů typicky poměrně nízkou zatížitelnost, ale může se to lišit model od modelu. Může to být například pouze 15 %, ale klidně také 60 %, což už je velmi dobré. Zatížitelnost se zpravidla uvádí pro různé hodnoty proudů. Svářecí intervaly se počítají jako 10 minut dlouhé cykly, kdy si pak tedy na příkladu můžeme pro představu uvést:
- 20% zatížitelnost = 2 minuty sváření, 8 minut čekání
- 60% zatížitelnost = 6 minut sváření, 4 minuty čekání
Je to tedy velice jednoduché a zatěžovatel nám tady vlastně udává, po jakou dobu jsme schopni v desetiminutových svářecích intervalech využívat určitého výkonu. Při 200 A to může být klidně pouze 20 %, ale při 100 A už to třeba může být 100 %, takže pak zde už nevznikají žádné prostoje.
V praxi si dobu sváření a nutnou dobu pro vychladnutí přístroje hlídá ochrana proti přehřátí a vy tak na to nemusíte myslet. Pokud už svařujete dlouho, tak se ochrana sepne a dojde k ukončení svařování.
Elektrody
U každé svářečky patří mezi důležité prvky elektrody. Rozlišujeme několik typů elektrod, které se liší z pohledu uchycení na póly a také směsí, ze které jsou zhotoveny. Pokud máte svářecí invertor, můžete pracovat se všemi typy elektrod, ale u trafosvářečky, které chybí usměrňovač, lze použít jen rutilové elektrody. Pokud si všechny typy shrneme, tak jsou následující:
- Rutilová elektroda – hodí se zejména na svařování tenkých kovových materiálů, protože se nemusíte obávat tvorby velkého množství strusky. Není rovněž příliš náchylná na vlhkost.
- Bazická elektroda – tato elektroda se používá tam, kde je požadavek na silný svar, přičemž je odolná vůči praskání, tvoří se však více strusky. Elektroda je citlivější na vlhkost.
- Kyselá elektroda – tento typ elektrody se v dnešní době už příliš nepoužívá, ale pro úplnost jej uvádíme, protože v minulosti patřil naopak mezi nejběžnější.
Elektrody se také liší svými průměry, které mohou být různé, a to od zhruba 1,6 mm až po 5 mm. Typickými rozměry elektrod však jsou zhruba 2 mm až 3 mm, které jsou nejvyužitelnější a se kterými se v praxi setkáte nejčastěji.
Hmotnost a rozměry
Váha a rozměry se u svářeček mohou velmi lišit v závislosti na konkrétním modelu. Tady je důležité vybírat svářečku podle toho, kde s ní plánujete pracovat a jakým způsobem budete pracovat. Pokud vám jde o svářečku do dílny, můžete mít velkou trafosvářečku s hmotností přesahující 20 kg, která je kvůli těžkému trafu prakticky nemobilní. Pro snadnější přemísťování v rámci místnosti bývají ale aspoň vybaveny kolečky.
Pokud ovšem potřebujete pracovat například někde na žebříku, ve výšce nebo ve stísněných prostorách, potřebujete svářečku pravidelně převážet, tak se rozhodně hodí menší zařízení. To může potom mít hmotnost i okolo 5 až 8 kg. Obecně jsou lehčí invertorové svářečky se spínanými zdroji a pokročilejší elektronikou.
Ergonomie
Svářečku je dobré posuzovat také z hlediska ergonomie. Důležité určitě je, abyste měli dostatečně dlouhé kabely. Častý nešvar je krátká zem. Svářečka by zároveň měla mít kabeláž umístěnou takovým způsobem, aby vám při práci nepřekážela. Podívat se můžete podrobněji také na ovládací prvky, které by měly být dostatečně velké, aby se vám dobře ovládaly i v pracovních rukavicích a šly přiměřeně ztuha, aby nedocházelo k náhodnému přepínání voličů.
Funkce svářeček
Základní funkcí svářeček je pochopitelně svařování. Mohou však být vybaveny celou řadou dalších funkcí, které stojí za to zmínit. Funkčně vybavenější jsou invertorové svářečky. Možná zjistíte, že některá z funkcí bude důležitá právě pro vás:
- Arc Force – umí regulovat svářecí proud podle vzdálenosti od svařovaného materiálu. Výsledkem jsou rovnoměrně svary, i když nepatříte mezi zkušené svářeče.
- Anti Stick – oblíbená funkce, která zabraňuje přivaření elektrody.
- Hot Start – snadnější vytvoření oblouku a nahřátí materiálu.
- Soft Start – pomalejší vytvoření oblouku pro omezení rázového proudu. Snižuje riziko vyhození jističe, pokud používáte velmi výkonnou svářečku.
- Slope Down – funkce umožňující postupné snižování svářecího proudu a rovnoměrné ukončení svaru.
- Pilot Arc – automatické řízení zapálení oblouku.
- Short Arc – sváření pod různými úhly díky menšímu přenosu tepla.
- Spray Arc – urychlení práce díky svařování pod vyšším proudem.
- Post Gas – umožňuje nastavit dobu přidávání plynu po ukončení svařování s CO2. Delší doba přidávání plynu omezuje tvorbu strusky.
- Synergy – možnost kombinovat a využít několik funkcí současně.
- Bi-Level – funkce umožňující přepínat mezi dvěma hodnotami svářecího proudu.
- 2T/4T – přepínání módů dvoutakt nebo čtyřtakt. U dvoutaktu se stisknutím tlačítka přístroj zapne, jeho puštěním zastaví. U čtyřtaktu přístroj běží i po puštění tlačítka a pro vypnutí je třeba tlačítko opětovně stisknout.
- Displej – na některých svářečkách najdete displej, díky čemuž budete mít lepší přehled o činnosti přístroje.
- Spínač v rukojeti – jedná se o bezpečnostní prvek, který vypne svářečku, pokud ji nedržíte.
- Ventilátor – zmírňuje přehřívání zařízení. Dokáže zároveň také zkrátit dobu nutnou pro ochlazení.
- Regulace teploty vzduchu a výkonu – tato funkce je typická zejména pro svářečky na svařování termoplastů.
Jaký materiál je vhodné a možné svářet?
Když jsme si řekli to podstatné ke svářečkám, je dobré se na chvíli ještě zastavit u samotného svařovaného materiálu. Jaký materiál vlastně můžeme svařovat a jakou svářečku je vhodné k takovému svařování použít?
Klasické svářečky umožňují svařovat ocel a některé lehké slitiny. Velmi důležitá je tloušťka svařovaného materiálů, kdy třeba na hrubší ocelové profily budeme potřebovat vyšší svářecí proud 100 A či více, než na tenké plechy, kde stačí třeba i poloviční proud. Z hlediska typu svářečky potom platí, že:
- Ocel – nejčastěji svářečka MIG-MAG nebo TIG
- Lehké slitiny – svářečka TIG
- Plasty – polyfúzní svářečka
Možnosti svařování určitých materiálů ovlivňují také funkce svářečky, které jsme si popsali už výše. Některé z funkcí mohou být vhodné například pro svařování více druhů materiálů společně, na což se hodí zejména svářečka TIG s funkcemi jako je třeba Slope Down.
Tipy na používání a údržbu
Při samotném svařování je důležité se soustředit zejména na samotný svar. Ten je znám laicky také jako svarová housenka. Ta by měla být plochá, přičemž přechody do svařovaného materiálu by měly být plynulé. Vysoká housenka nebo ostré přechody znamenají malý svařovací proud, přičemž takový svar nebude dostatečně pevný. Špatně je rovněž zavařená struska, což opět může značit malý proud, případně nevhodné vedení elektrody.
Aby vám váš přístroj dostatečně dlouho sloužil, je dobré se zaměřit také na pravidelnou údržbu. Při používání svářečky byste se měli vyvarovat vlhkého prostředí a prostředí, kde se mohou vyskytovat například kovové piliny, které zanášejí vnitřní ústrojí svářečky a mohou způsobit zkrat.
U svářečky se z důvodu nasávání běžného prachu, o což se postarají aktivní chladící prvky, doporučuje pravidelné čištění, a to aspoň jednou ročně. V závislosti na znečištění prostředí, kde se vyskytujete a četnosti používání je to doporučeno i jednou za měsíc. Prach může způsobit snížení účinnosti chlazení a další nepříjemnosti. Stejně tak je vhodné jednou za rok dotáhnout všechny silové spoje. Některé činnosti je lepší přenechat servisu, zejména pokud nejste profesionálové v oboru.
Ochranné pomůcky
Na závěr je určitě vhodné zmínit ochranné pomůcky, které patří k nedílné součásti vašeho vybavení při používání svářečky. Při používání svářečky je potřeba se chránit zejména z důvodu, že zde dochází ke vzniku vysokých teplot a vysokého proudu. Nejtypičtější ochranné pomůcky jsou:
- Svářečská kukla – naprosto základní ochrana, kterou musí mít každý. Chrání zejména váš zrak a ochrání vás také před případnými odletujícími kousky a jiskrami.
- Svářečské rukavice – pro správné svářečské rukavice je charakteristické, že zakryjí nejen vaše ruce, ale také paže až po předloktí.
- Svářečské zástěry – tato ochranná pomůcka se vyrábí z materiálu, který vám pomůže ochránit dolní část těla.
Nejdůležitější je zejména kukla a rukavice. Prodávají se také kukly s filtrem, které dokáží chránit i dýchací cesty. Vhodné kukly mohou mít pro lepší ochranu zraku dnes také samostmívání, kdy se sklo zatmaví až při svařování. Alternativou ke kukle je také štít.
Nejznámější výrobci
Omicron
Česká firma, která je na poli svářeček velmi oblíbená. Produkty jsou vyráběny u nás, přičemž firma zkonstruovala první svářecí poloautomaty již v 80. letech minulého století. Aktuálně nabízí invertory i multifunkční svářečky pro různé technologie svařování. Nabídka je široká a vyhoví i zájemcům o výkonné a cenově dostupné hobby produkty.
Powermat
Tato značka patří mezi výrobce nástrojů a elektrického nářadí, přičemž v portfoliu najdete také svářečky. Ať už vás zajímá klasická svářečka CO2 nebo svářečka MIG-MAG či TIG, ve všech případech si můžete vybrat z nabízeného sortimentu. Výrobce se soustředí na cenově dostupné stroje s dobrým výkonem.
Kühtreiber
Ačkoliv by se to podle názvu nemuselo zdát, jedná se o českou společnost, která má svou specializaci v prodeji svařovací techniky a souvisejícího příslušenství. Firma vznikla v roce 1998, přičemž od té doby expanduje dále do Evropy. Kromě svářeček si zde můžete vybírat svařovací hořáky, svařovací kukly, elektrody a další.
Tuson
Tuto značku vlastní česká firma PHT a.s., přičemž se zaměřuje na elektrické nářadí a dílenské vybavení. Pro značku je charakteristické, že přináší na trh výrobky, které nabízejí velmi výhodný poměr mezi kvalitou a cenou. Pro hobby produkty je to tak jedna z oblíbených voleb i mezi svářečkami.
Sherman
Oblíbené svářecí invertory nabízí tento výrobce, který se soustředí na produkty ve střední i vyšší cenové kategorii. Pořídíte zde velmi kvalitní hobby modely, které nabídnou také bohatou funkční výbavu. Můžete si vybírat produkty, které obsahují jen samotnou svářečku, ale také sety s příslušenstvím.
Telwin
Jedná se o známého italského výrobce, který nabízí kvalitní svářecí a nabíjecí techniku. Značka je také držitelem certifikátu kvality ISO 9001, přičemž působí na mezinárodním trhu a patří mezi špičku celosvětově. V oblasti svářecí techniky se soustředí na inovace a trvalé vylepšování svých produktů.
Pantermax
Svařovací techniku vám nabídne i tento výrobce, přičemž má zaměření primárně na online prodej. Jedná se o sesterskou značku produktů pro svařování KOWAX a pořídíte si zde oblíbené modely invertorů, které vás mohu oslovit i širokou podporou a prodejní sítí v rámci České republiky.
Alfain
Dnes již tradiční český výrobce svařovacích strojů, ale také transformátorů a plynových filtrů. Kvalitní svařovací techniku si můžete pořídit v různých cenových relacích, přičemž mezi nejoblíbenější pochopitelně patří hobby produkty. Nabídka obsahuje jak trafosvářečky, tak moderní invertorové poloautomaty.
Parkside
Značka spíše levnějších hobby produktů, které jsou nejčastěji k vidění v rámci nabídky supermarketu Lidl. Můžete je pořídit ale také jinde. U této značky hledejte opravdu levné svářečky, které vystačí na základní použití. Pokud nemáte vysoké nároky, svařujete spíše drobnosti, může vám i takový produkt odvést svou službu.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Lidl
Ačkoliv tento řetězec rozhodně nepatří mezi hlavní prodejce nářadí do dílny, tak i zde můžete zakoupit svářečku. Zejména pokud vás zajímá, kde lze zakoupit svářečka levně, může vás oslovit nabídka tohoto obchodu a akční ceny, které se mohou čas od času objevit i na svářečky. Jedná se samozřejmě o okrajový sortiment, takže zde nemusíte zakoupit tyto přístroje vždy. Většinou jde o levné hobby modely.
Svarecky-obchod.cz
Specializovaný obchod, který se zaměřuje mimo jiné právě také na svářečky. Pořídíte zde ale také celou řadu jiného nářadí a příslušenství do vaší dílny a pro vaše kutilské aktivity. Právě specializované zaměření je výhodou tohoto obchodu, kde vám tak nepochybně dokáží poradit s výběrem vhodné svářečky. Pořídíte zde populární invertorové poloautomaty i klasické trafosvářečky.
Heureka
Možná už máte vybráno konkrétní model svářečky. Zaujala vás některá svářečka CO2 nebo svářečka MIG-MAG? Potom je určitě vhodné se podívat na srovnání cen. Srovnávač cen vám poradí, kde daný model pořídíte nejvýhodněji. Kromě toho zde najdete také uživatelské recenze, které vám pomohou s výběrem. Právě uživatelské zkušenosti zákazníků, kteří si pořídili některý produkt před vámi, jsou typicky nedocenitelné.
Cenové relace svářeček CO2
Přemýšlíte právě nad tím, kolik jste ochotni do nové svářečky investovat peněz? Svářečka rozhodně není nejlevnější přístroj, a proto je důležité si to dobře rozmyslet, zejména na základě toho, jaké práce budeme provádět. Většina z vás se určitě bude zaměřovat na hobby produkty, na které jsme zaměřili také naše recenze konkrétních produktů výše. Pro naše potřeby si můžeme stanovit následující cenové kategorie:
- Do 10 000 Kč – v této kategorii budou vybírat zejména méně nároční domácí kutilové, kteří svařují jednou za čas. Svařují spíše kratší svary a nevadím případně si počkat, než svářečka vychladne. Tyto přístroje totiž budou mít pochopitelně nižší zatížitelnost a obecně také nižší maximální svářecí proudy, které budou okolo 150 A i méně. Musíte počítat s nižší kvalitou svaru. V této ceně ovšem zase bez problému pořídíte svářečku na plasty, kterými jsme se zde ale zabývali jen okrajově.
- Od 10 000 do 20 000 Kč – tato cenová kategorie už nabízí kvalitnější modely, ovšem stále pro hobby použití. Ceny se často mohou lišit v závislosti na případném příslušenství, které je spolu se svářečkou dodáváno. Pořídíte invertorové modely i trafosvářečky pro různé typy svařování, kdy se typicky maximální svářecí proudy pohybují už i přes 200 A. V této kategorii pořídíte také kvalitní svářečku na 400 V. Tato cenová kategorie je ideální pro náročnější kutily, kteří už chtějí provádět kvalitnější a delší svary.
- 20 000 Kč a více – pokud hledáte ty nejlepší svářečky, potom se musíte zaměřit na tuto cenovou hladinu. Pozor na to, že sem se také mohou vyšplhat i některé průměrnější hobby modely, které budou mít ovšem bohaté příslušenství. Pokud tedy chcete vysoký výkon a požadujete CO2 svářečku i na profesionální práci, investice nad tuto cenu za samotnou svářečku vás nemine. Výhodou bude to, že vám tato svářečka vydrží opravdu dlouho, a navíc bude mít vysokou zatížitelnost, takže ji budete moci používat klidně celý den.
Nejčastější otázky při výběru svářečky CO2
Pokud vám nevadí vyšší hmotnost, budete používat svářečku pouze v dílně, potom můžete zvolit trafosvářečku. Něco tím ušetříte, získáte za poměrně nižší cenu zařízení se slušným výkonem, ale na druhou stranu trafosvářečky jsou vhodnější spíše pro zkušenější svářeče. Také jsou vhodné prakticky pouze na svařování oceli.
Pokud naopak budete chtít svářečku převážet, budete chtít pracovat ve výškách nebo ve špatně dostupných prostorách, je vhodnější invertorová svářečka. Ta nabízí také řadu funkcí pro začátečníky, kterým ulehčí svařování. Kromě toho jsou tyto svářečky vhodné také na svařování lehkých slitin. Potenciální nevýhodou může být vyšší cena a nižší výkony v hobby segmentu.
Příslušenství hodně záleží na tom, jak budete svářečku používat. Ke svářečkám lze dokoupit například prodlužovací kabely nebo přídavné chlazení. Samozřejmostí je také svářecí drát, separační sprej pro ochranu hořáku, případně redukční ventil či kleště, které se hodí u svářeček CO2. Dále samozřejmě třeba elektrody nebo plynová láhev (bomba) a hadice na CO2, pokud vám jde o klasické CO2 svařování.
O elektrodách jsme se blíže zmiňovali v příslušné části našeho průvodce. Mohou se lišit způsobem uchycení, ale především je důležité, že se liší průměrem. Pro tenké plechy používejte nejtenčí dostupné elektrody, protože vám zajistím nejčistější svar. Pro hrubší svařované materiály potom můžete použít elektrody větších průměrů.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.