Obsah testu
Při výběru televize je důležité určit si, jaký bude účel použití TV, zda ji máme pouze na běžné pozemní vysílání, nebo bude sloužit třeba také ke sledování filmů ve vysoké kvalitě či třeba k hraní her. Přinášíme vám test televizí rozdělený dle velikostí televizí, kde se zaměříme na oblíbené modely na trhu.
TEST: Nejlepší televize nad 60 palců
Recenze LG OLED65C21LA
Televize LG OLED65C21LA patří do kategorie dnes stále oblíbenějších, a přitom cenově stále přijatelných úhlopříček v provedení s OLED displejem. 65“ (164 cm) velký displej samozřejmě disponuje dnes již standardním rozlišením 4K Ultra HD. Jde o novou modelovou řadu roku 2022 a můžete si tak být jisti nejnovější softwarovou výbavou s ohledem na SMART funkce. Operační systém je zde klasický a svižný webOS Smart TV, se kterým jsou uživatelé televizí tohoto výrobce již velmi dobře obeznámeni.
U tohoto modelu najdete tradičně kvalitní obraz OLED displejů LG, které dnes poskytují jeden z nejlepších poměrů ceny a výkonu v kategorii OLED displejů. Televize nezklame ani po zvukové stránce a těšit se tak můžete na Dolby Atmos ozvučení. Tento model podporuje veškeré moderní bezdrátové technologie Bluetooth a Wi-Fi a nechybí mu ani LAN konektor pro kabelové připojení k síti. Jsou zde 4 HDMI vstupy s podporou až HDMI 2.1.
- Poměr cena/kvalita
- Kvalitní obraz a zvuk
- Bohatá konektivita
- Nic významného
Recenze Philips 65OLED855
Televize Philips 65OLED855 je vybavena úhlopříčkou o velikosti 65“ (164 cm) a obrazovka je typu OLED s rozlišením 4K Ultra HD. Rozlišení samozřejmě odpovídá dnešnímu standardu velkých televizí. Vše je zabaleno do velmi elegantního vzhledu a televize poskytuje kvalitní obraz, který je po přizpůsobení velmi pěkný jak v běžném HD režimu, tak Dolby Vision nebo HDR. Nezaostává ani po zvukové stránce. Dokonce zde najdete podporu DTS, která dnes není moc běžná.
Z hlediska výbavy je tady toho s ohledem na cenu velmi mnoho a nechybí specialita značky, což je osvětlení Ambilight. Co do konektivity zde najdete dostatek HDMI vstupů, jsou zde celkem 4. Podporuje bezdrátovou konektivitu a má i LAN konektor do sítě. SMART funkce zde zastává systém Android TV. Co zde patří mezi horší, to je dálkový ovladač, který působí sice elegantně, tlačítka jsou ale hmatově špatně rozeznatelná, a ačkoliv ovladač disponuje podsvícením, nereaguje na pohyb ale až na stisk tlačítka.
- Kvalita obrazu a zvuku
- Podpora DTS
- Ambilight a mnoho dalších funkcí
- Horší ovladač
Recenze Samsung QE65Q80A
Televize Samsung QE65Q80A disponuje úhlopříčkou 65“ (163 cm), je tedy vhodným společníkem také do větších obývacích pokojů, kde už chcete mít dostatečně velký obraz. Ten disponuje rozlišením 4K Ultra HD, tedy dnešním standardem. Jedná se o 100Hz obrazovku typu QLED s velmi dobrým podáním barev a na danou technologii obrazu. Bohužel panel je zřejmě u většiny produkce typu IPS, což je projevuje šedivými tmavými scénami a občas namodralým nádechem. Je trochu škoda, že Samsung zde nezůstal u osvědčeného VA panelu a je to tak hlavní mínus celé televize.
Obrazovka jinak nabízí přímé podsvícení, které zajišťuje jeho slušnou homogenitu. Z hardwarové výbavy nechybí LAN konektor ani Wi-Fi. Dále zde najdete 4 HDMI porty a 2 USB vstupy pro přehrávání lokálních médií. Vybavena je tato televize operačním systémem Tizen, který je dobře odladěn a nabízí komfortní ovládání. Využívat můžete červené tlačítko, tedy HbbTV.
- Design
- Pozorovací úhly
- Živé barvy
- IPS panel místo VA
TEST: Nejlepší televize 50 – 55 palců
Recenze LG OLED55B13LA
Televize LG OLED55B13LA s kvalitním OLED displejem je provedena ve velmi poptávané a cenově atraktivní úhlopříčce 55“ (139 cm). Rozlišení 4K Ultra HD zajišťuje maximální ostrost obrazu a vysoké detaily zobrazení. Obraz má velmi pěkné barevné podání a hloubku ostrosti, jak je u panelů tohoto typu zvykem. Velmi dobré jsou také pozorovací úhly. Díky obnovovací frekvenci 120 Hz se můžete spolehnout také na dokonale plynulý obraz třeba při sportovních přenosech nebo ve hrách.
Televize je vybavena operačním systémem webOS, který se stará o chytré funkce a je běžně součástí všech televizí LG. Velmi dobře funguje také tzv. magický ovladač, který patří na trhu k nejlepším a je součástí balení. Zvuk je na poměry této velmi tenké televize vcelku dobrý, ale má „plechovější“ nádech, takže náročnější posluchač bude nejspíš řešit ozvučení jinak. Nechybí 4 HDMI vstupy, LAN konektor ani bezdrátová konektivita.
- Barevné podání
- Pozorovací úhly
- Frekvence 120 Hz
- Slabší a nevýrazný zvuk
Recenze LG OLED55C11LB
Televize LG OLED55C11LB patří mezi velmi populární produkty na trhu, a to i díky svému velmi dobrému poměru ceny a výkonu. OLED panel má úhlopříčku 55“ (139 cm) a obrazově patří mezi velmi zdařilé. Užijete si perfektní obraz v rozlišení 4K Ultra HD, který má perfektní podání barev. Televize velmi dobře zvládá režim HDR i režimy Dolby Vision nebo i běžné HD, zejména pak v kombinaci se streamovacími službami získáte ten pravý zážitek z filmů.
Modelový rok 2021 je vybaven webOS 6 a nabídne pro uživatele televizí LG známé prostředí. Ovládání je smižné a není si příliš na co stěžovat. Mezi zápory bychom zařadili AI ekvalizér, tedy „chytré vylepšení“ zvuku, se kterým jsme nebyli spokojeni, protože jinak velmi dobrý zvukový projev víceméně pouze degraduje. Ve výbavě nechybí technologie Dolby Atmos. Využít můžete čtveřici HDMI vstupů, kterých je tedy dostatek, stejně tak bezdrátovou konektivitu nebo LAN konektor.
- Velmi dobrý obraz
- Dolby Vidion a Dolby Atmos
- Zvuk bez použití AI ekvalizéru
- Nepovedený AI ekvalizér
Recenze Samsung QE55Q80A
Televize Samsung QE55Q80A je vybavena technologií panelu QLED, která je u tohoto výrobce již velmi dobře známá. Jedná se o vylepšenou technologii LED, která lépe konkuruje OLED panelům, i když není pochopitelně zcela srovnatelná hlavně co do podání tmavších scén. Na druhou stranu televizi pořídíte za příjemnější peníze a nemusíte se bát potenciální degradace OLED panelu. Úhlopříčka je dnes stále velmi oblíbených 55“ (138 cm) a poskytne dostatečnou filmovou plochu do prakticky každého běžného obývacího pokoje.
Dnes běžné rozlišení 4K Ultra HD je hlavně na 120 Hz panelu, což je skvělé pro herní konzole nebo sportovní přenosy. Softwarové prostředí tvoří dobře známý a svižný operační systém Tizen. Velmi dobrá je konektorová výbava a celková konektivita, která v tomto případě nabídne třeba 4 vstupy HDMI, nechybí Wi-Fi, Bluetooth ani možnost připojit kabelový ethernet díky LAN konektoru. Líbily se nám rychlé reakce HbbTV. Na velmi slušné úrovni je také zvuk.
- Cena
- QLED 120 Hz
- Pozorovací úhly
- Horší tmavé scény
TEST: Nejlepší televize 43 – 49 palců
Recenze LG OLED48C11LB
Televize LG OLED48C11LB představuje středně velký model, který disponuje úhlopříčkou 48“ (121 cm) a nabídne obrazovku typu OLED. Rozlišení je klasické 4K Ultra HD s podporou HDR 10 Pro obsahu. Televize je vybavena 3 HDMI konektory a stejným počtem konektorů USB. Velmi dobrý je u této televize také zvukový projev, který je umocněn podporou technologie Dolby Atmos.
Z pohledu kvality obrazu nelze této televizi mnoho vytknout. Je zde kvalitní OLED panel, který zajistí skvělou černou barvu a celkově zvládá dobře tmavé scény ve filmech. Technologie Dolby Vision IQ je určena pro inteligentní úpravu scény podle zobrazovaného obsahu. Oceňujeme velmi plynulý obraz, který zvládá dobře veškeré akční scény. Nechybí intuitivní prostředí webOS Smart TV, které je charakteristické pro všechny LG televize. Pokud hledáte menší, ale kvalitní televizi, tak s tímto modelem nešlápnete vedle, bohužel s ohledem na OLED to bude také za vyšší cenu.
- Kompaktní TV s kvalitním obrazem
- Kvalita zvuku
- Intuitivní ovládání
- Vyšší cena
Recenze LG OLED48A1
Televize LG OLED48A1 je vybavena panelem o úhlopříčce 48“ (121 cm), který je typu OLED. Můžete se tak těšit na skvělé podání barev a pozorovací úhly. Obnovovací frekvence tohoto panelu je však 50 Hz, protože patří do nižší řady. Na druhou stranu o to příjemnější je cena této televize. Rozlišení je klasicky 4K Ultra HD, jedná se o zajímavou volbu tam, kde hledáte kompaktnější televizi s kvalitním OLED panelem za přijatelnou cenu.
K samotnému obrazu nemáme mnoho připomínek, jedná se sice o levnější OLED, ale na menší úhlopříčce, takže ani nižší obnovovací frekvence nebude pro běžného diváka zásadním problémem. Dejte si pozor, že u televize nenajdete základní propojovací kabely, takže je bude potřeba dokoupit, výrobce zkrátka šetřil i zde aby mohl nabídnout OLED za zajímavé peníze. Na druhou stranu dostanete povedený Magic ovladač. Tato televize je stejně jako ostatní chytré modely LG vybavena webOS Smart TV, který nabízí intuitivní prostředí, se kterým nebudete mít žádné problémy s ovládáním a plynulostí.
- Kompaktní TV s OLED
- OLED za slušnou cenu
- Magic ovladač
- Chybí základní kabeláž
Recenze Samsung UE43AU9072
Televize Samsung UE43AU9072 představuje model z levnější kategorie, ale také s menší úhlopříčkou 43“ (108 cm). Panel má rozlišení 4K Ultra HD a je vybaven možností přehrávat HDR obsah. Jestliže hledáte kompaktní řešení, tak na této televizi oceníte také tenký profil, kde je patrné, že se jedná o moderní TV. Panel je typu LED, což je v dané cenové kategorii pochopitelná volba výrobce.
Ke kvalitě obrazu v dané ceně nemáme zásadní připomínky. Musíte samozřejmě počítat s nedostatky technologie LCD, v tomto případě pravděpodobně v podobě panelu VA. Tento panel nabízí slušné podání černé barvy, ale zase o něco slabší pozorovací úhly. U menších úhlopříček to ale obecně vadí méně. Tato televize obsahuje 3 HDMI vstupy, které jsou doplněny o 2 USB vstupy pro externí média. Najdete zde klasicky operační systém Tizen, který nabízí intuitivní a léty odladěné prostředí. V dané ceně jde o zajímavou TV v poměru kvality a ceny.
- Kvalitní obraz
- Tenký profil a design
- Intuitivní ovládání
- Nic významného
TEST: Nejlepší televize 32 – 40 palců
Recenze Panasonic TX-40JX800E
Televize Panasonic TX-40JX800E patří mezi modely, které lze dnes označit za opravdu kompaktní. Má úhlopříčku 40“ (100 cm) a jako taková je ideální všude tam, kde očekáváte kvalitní obraz, ale máte omezený prostor pro umístění TV. Panel je typu LED a disponuje rozlišením 4K Ultra HD. Pokud tedy hledáte menší model s jemným rozlišením, může být tento kousek od Panasonicu dobrá volba.
Samotná televize disponuje inteligentní zobrazovací technologií, která analyzuje scénu a optimalizuje tak zobrazování dle obsahu. Vybavena je také schopností přehrávat HDR obsah. Jedná se o chytrou TV, která disponuje na danou úhlopříčku slušnou výbavou, kde nechybí 3 HDMI konektory nebo 2 USB. Televize je jinak vybavena veškerými tunery pro příjem signálu, jak po zemi, po satelitu nebo po kabelu. Nainstalovaný systém Android nemá úplně intuitivní nastavení řazení programů, ale zvládnout se to dá. Závěrem počítejte s tím, že trochu připlácíte za značku.
- Kvalita obrazu
- Konstrukce a provedení
- Slušná výbava
- Přece jen vyšší cena na danou úhlopříčku
Recenze Samsung UE32T5372
Tento model televize Samsung patří díky poměru ceny k výkonu k často vyhledávaným. Funguje na operačním systém Tizen, který zajišťuje rychlý chod televize i relativně snadné ovládání. Co se týče obrazu, zde už se nesetkáme s kvalitou 4K jako v předchozím případě a přednastavené obrazové režimy nejsou úplně nejlepší. Díky širokým možnostem nastavení je však lze vyladit celkem slušně. Za zmínku stojí i kompaktní rozměry televize, váží pouze 4 Kg, takže je v případě potřeby snadno přenosná.
Výkon reproduktorů není oproti předchozí televizi Panasonic s 20 W příliš velký, má jen 10vW, ale u televize o těchto rozměrech je to celkem běžná hodnota. Oceňujeme rychlost nastavení kanálů i naladění DVB-T2, klasicky však jako u ostatních modelů značky Samsung chybí vstup na sluchátka a jsou zde jen 2 HDMI výstupy a jeden USB port.
- Snadné ovládání a ladění kanálů
- Rychlá odezva
- Nízká hmotnost
- Nízký počet portů
- Slabší výkon zvuku
Recenze Philips 32PHS6605
Tentokrát se dostáváme ke značce Philips, která přišla v rámci nižší cenové hladiny s celkem povedenou televizí. S rozlišením 1366 x 768 pixelů a zvukem o výkonu 16 W je tento model celkem slušnou konkurencí k mnohým podobně vybaveným, ale dražším televizorům. I přes menší rozměry si zde užijete všech výhod Smart TV včetně připojení k internetu a oblíbeným aplikacím.
Televize nabízí 2 HDMI výstupy a 2 USB porty a také jack pro sluchátka, takže můžete sledovat televizi nebo hrát hry bez toho, abyste rušili své okolí. Kde naopak televize pokulhává? Malým oříškem může být složitější ovládání, ale asi jde jen o zvyk. Podpora DVB-T2 je samozřejmostí, stejně jako podpora HDR. Televize je vhodná také do domácností, které dbají na úsporu energie. Je řazena do energetické třídy A+ a celková roční spotřeba je tak opravdu minimální.
- Nízká cena
- Dostatečný počet vstupů
- Energeticky nenáročná
- Složitější ovládání
Nejprodávanější televize 2025
Pojďme se nyní podívat na samotný výběr televize, na co se zaměřit při samotném výběru a jak vybrat tu správnou televizi, která splní vaše požadavky. Protože každý může mít požadavky trochu jiné, podíváme se na to, co vám mohou moderní TV nabídnout. Díky tomu si tak uděláte představu o tom, které vlastnosti televize jsou pro vás důležité, a které třeba naopak oželíte.
Pozorovací vzdálenost vs. úhlopříčka
Před samotným výběrem konkrétní TV, bychom si měli ujasnit, jak velkou televizi vlastně budeme kupovat. A to neurčujeme pouze podle toho, jak velkou televizi chceme, ale také jaká bude pozorovací vzdálenost televize. Příliš malá televize, na kterou se budeme dívat ze vzdálenosti několika metrů, může být stejně nepříjemná, jako naopak zase příliš velká televize, na kterou se budeme dívat třeba jen ze dvou metrů. Proto je to důležitý vztah pozorovací vzdálenosti a úhlopříčky. Ten je zhruba následující:
Úhlopříčka televize | Ideální vzdálenost od televize |
---|---|
40 palců | 2,5 m |
48 palců | 2,8 m |
55 palců | 3,2 m |
65 palců | 4 m |
70 palců a více | 4,3 a více metrů |
Obecně platí, že pokud kupujete televizi do obývacího pokoje, tedy zpravidla hlavní televizi do domácnosti, neměl by být dnes problém při běžné velikosti obývacího pokoje pořídit si úhlopříčku alespoň 55 palců, která je dnes už považována za určitý standard. Každý vám řekne, že větší TV je vždy lepší, pokud vám to dovolí pozorovací vzdálenost.
Stále více lidí už dnes dává přednost také úhlopříčkám 65 palců a více, a to díky stále klesajícím cenám velkých obrazovek. Cenově dostupné jsou už i některé modely 75 palců. Své místo ale mají samozřejmě také menší úhlopříčky, a to zejména jako druhá nebo třetí televize v domácnosti, třeba v kuchyni, v koupelně či v ložnici.
Umístění televize
Aby se nám na televizi dobře dívalo, musíme kromě pozorovací vzdálenosti zvážit také to, kde bude TV umístěna. Každopádně je potřeba televizi umístit tak, abyste měli střed obrazu zhruba v úrovni očí. Pokud byste totiž měli TV výše, budete při sledování zbytečně zaklánět hlavu, což není ideální pro krční páter. Obecně televizi umisťujeme:
- Na TV stolek
- Na stěnu
Klasické umístění televize je na tzv. TV stolek, které můžete zakoupit v prodejně s nábytkem. U těchto stolků si tedy dávejte pozor na výšku, aby vaše TV nebyla příliš nízko nebo příliš vysoko. Také si dávejte pozor u televizí, které mají stojan řešen pomocí dvojice nožiček na jedné a druhé straně. Ty totiž mají určitou rozteč, a tak je důležitá také hloubka stolku, kde můžete narazit na problém u opravdu velkých úhlopříček televizi.
Všechny tyto problémy vám vyřeší trend poslední doby, a to umístění TV na stěnu. To zpravidla znamená také určité stavební úpravy, zejména je potřeba skrýt tzv. husí krk pro vedení kabelů, aby nám netrčely nevzhledně pod televizí. Zpravidla se to řeší zasekáním do stěny, ale může je skrýt také vhodné obložení.
Typy televizí a technologie obrazovek
Také oblast televizí samozřejmě zažila určitý vývoj v technologiích. Od starých CRT televizí jsme se přesunuli k plazmovým obrazovkám, LCD televizím, a tím nejnovějším výkřikem techniky je pak OLED. CRT a plazmové obrazovky to již mají spočítáno, přičemž aktuálně se u televizí nejčastěji setkáváme s technologiemi:
- LCD (LED)
- OLED
- QLED
LCD televize
U LCD televizí, jejichž zkrátka vychází z anglického termínu Light-Emitting Diode, se dnes nejčastěji setkáváme s variantou LED televize. To je v podstatě také LCD panel, který však využívá k posvícení LED diody. Původní LCD panely používaly k podsvícení zářivky, takzvané CCFL trubice, které již však dnes patří minulosti. Technologie LED podsvícení umožnila u LCD obrazovek zlepšit kontrolu homogenity podsvícení na celé ploše, snížit spotřebu, a také umožnit dělat TV co nejtenčí. Technologie LED displejů se nejčastěji používá v nižší a nižší střední třídě.
OLED televize
Zkratka OLED znamená Organic Light-Emitting Diode a je to technologie, která je považována za současnou špičkou z hlediska kvality zobrazení. Tyto televizory mají velmi věrné podání černé barvy, protože zde není používáno posvícení, ale svítit dokáže každý jeden obrazový bod, podobně jako to uměly třeba plazmové televize. Díky tomu mají OLED televize také výbornou odezvu.
Velkou výhodou této technologie jsou syté barvy a vysoký kontrast. Jsou to také široké pozorovací úhly, nízké energetické nároky a celková subtilnost řešení, díky čemuž je možné vyrábět stále tenčí televize, které splňují vysoké standardy nejen na kvalitu obrazu, ale také na design. Hlavní nevýhodou je nižší životnost, a to zejména v případě modré barevné složky. Také je zde nebezpečí vypalování obrazu. Neduhy se však v posledních letech výrobci snaží stále více potlačovat.
QLED televize
Technologie vychází z klasického LCD panelu s běžným LED podsvícením, přičemž zde má hlavní slovo tzv. Quantum Dot využívající hliníku. Právě Quantum Dot zde představuje ono „Q“ ve zkratce pojmenování tohoto displeje. Přímým předchůdcem této technologie je Triluminos od Sony, která spatřila světlo světa v roce 2013. V roce 2015 však byla technologie vylepšena společnostmi Samsung a LG. Quantum Dot umí oproti klasické LCD televizi zlepšit pozorovací úhly a barevný prostor. Obrazovky využívají také speciální antireflexní vrstvy snižující odrazivost.
Parametry určující kvalitu obrazu
Pozorovací úhly
S technologií obrazovky do značné míry souvisí také pozorovací úhly, které zvyšují komfort sledování TV. Ne vždy totiž sledujeme televizi přímo z ideálního místa, tedy rovnou před obrazovkou, ale můžeme sedět trochu bokem, zejména v případě, pokud nás sleduje televizi více, případně se díváme třeba na televizi v kuchyni z různých úhlů, podle toho jak přecházíme po místnosti.
Spoustu výrobců uvádí pozorovací úhel třeba téměř 178°, ale jako u spousty jiných papírových parametrů se jedná spíše o údaj, který je nutno brát s rezervou. Obraz už z takového úhlu bude samozřejmě velmi zkreslen, takže sledování TV je prakticky nemožné. Různé technologie displejů však jsou jinak náchylné na jiný než ideální pozorovací úhel.
Nejlépe jsou na tom v tomto ohledu OLED displeje, které jsou následované displeji QLED nebo LED displeji s technologií IPS. Nejslabší pozorovací úhly mají LED displeje typu VA.
Rozlišení
Při výběru současné moderní TV je to z pohledu rozlišení velice jednoduché. Prakticky už na trhu nekoupíte nic jiného, než rozlišení 4K, které je označováno také jako Ultra HD (UHD). Pouze malé úhlopříčky nabízejí ještě i modely s rozlišení Full HD nebo HD Ready.
Začínají se ve vysoké cenové relaci objevovat také televize 8K, které rovněž značíme jako Ultra HD, ale v současné době se jedná o kategorii, kde většina zákazníků určitě nevybírá a je otázkou, nakolik dnes má taková TV smysl, pokud prakticky neexistuje obsah. Reálné rozlišení v pixelech je následující:
Označení obrazu | Rozlišení obrazu |
---|---|
8K Ultra HD | 7 680 x 4 320 px |
4K Ultra HD | 3 840 x 2 160 px |
FULL HD | 1920 x 1080 px |
HD Ready | 1366 x 768 px |
Zatímco ještě nedávno kralovalo rozlišení Full HD, dnes je to tedy právě 4K. V tomto rozlišení je dnes na trhu největší výběr, přičemž pro velké úhlopříčky od 55 palců výše je z hlediska jemnosti a ostrosti obrazu rozhodně přínosem. Také 4K obsahu stále přibývá. Na běžné televizní vysílání přes DVB-T2 rozlišení 4K nevyužijete, ale pokud chcete používat streamovací služby s obsahem ve vysoké obrazové kvalitě, jako je třeba Netflix nebo Apple TV+, tak si takovou televizi rozhodně užijete.
Další parametry určující kvalitu obrazu
V tuto chvíli nastal čas podívat se na další parametry, které hrají roli při výběru televize. Jedná se rovněž o parametry, které určují celkovou kvalitu obrazu, přičemž pro nás mohou být klíčové zejména v určitých případech využití TV, jako třeba pro hraní her nebo sledování sportovních přenosů. Jedná se tedy zejména o tyto parametry:
- Obnovovací frekvence – většina levnějších televizí nabízí obnovovací frekvenci 50 Hz. U dražších televizí se potom objevuje frekvence 100hz, která je ideální pro co nejplynulejší pohyb. To využijete především u sportovních přenosů.
- Odezva – je udávána milisekundách a u moderních LED televizí bývá okolo 5 – 10 ms. OLED má i 1 ms, a tak je jako stvořen na hry. Srovnání podle papírových hodnot však bývá zavádějící, protože neznáme podmínky, za kterých byly získány.
- Kontrast – ovlivňuje výslednou kvalitu obrazu, přičemž typická hodnota je okolo 1000:1. Nepleťte si tuto hodnotu s tzv. dynamickým kontrastem, který je obvykle mnohem vyšší, ovšem je spíše marketingovou záležitostí a příliš o realitě nevypovídá.
- Jas – rovněž ovlivňuje kvalitu obrazu a udává se v cd (tedy v kandelách). Běžná hodnota je kolem 500 cd/m2 a jedná se o dostatečnou hodnotu pro sledování TV během dne.
Spotřeba a energetický štítek televize
Protože od 1. března 2021 už musí být televize a monitory vybaveny novým energetickým štítkem, podíváme se v rámci naší recenze také na informace, které na tomto štítku najdete. U televizí jsou to tedy údaje:
- QR kód – nové energetické štítky jsou opatřeny QR kódem, který po načtení poskytne doplňkové informace o spotřebiči. Odkaz vás dostane do evropské databáze EPREL, kde se nachází produktový list každého výrobku.
- Stupnice označující energetickou účinnost – na první pohled patrné a dobře viditelné barevné proužky upoutají na každém energetickém štítku a je takto značena stupnice v rozsahu A až G od zelené až po červenou. Úspornější spotřebiče jsou v zelené části (nejlepší značí písmeno A), nejméně úsporné pak v červené (nejhorší značí písmeno G).
- Třída energetické účinnosti přístroje – bílé písmeno energetické třídy konkrétního spotřebiče naleznete v černé šipce vedle stupnice účinnosti. Odpovídá rozsahu výše uvedené stupnice energetické účinnosti, kdy A je nejlepší a G je nejhorší.
- Spotřeba energie při standardním dynamickém rozsahu (SDR) – v případě televizí se počítá se spotřebou na 1000 hodin provozu. Spotřeba se uvádí v kilowatthodinách (kWh). Jestliže vynásobíte tuto hodnotu cenou, kolik platíte za 1 kWh, zjistíte, kolik vás provoz televize za uvedené období bude zhruba stát.
- Spotřeba energie při vysokém dynamickém rozsahu (HDR) – podobně jako v předchozím bodu se počítá se spotřebou v kWh na 1000 hodin provozu, tentokrát tedy v obrazovém režimu HDR. Uvedena je také třída spotřeby energie od A (nejlepší) po G (nejhorší).
- Úhlopříčka obrazovky – na piktogramu televize je vyznačena čistá úhlopříčka obrazovky displeje (tj. bez rámu). Hodnota se udává v centimetrech i palcích.
- Horizontální a vertikální rozlišení – důležitý parametr rozlišení obrazovky je vyznačen na stejném piktogramu televize jako v předchozím bodě. Udává se v obrazových bodech neboli pixelech (px).
Vstupy a výstupy
Každá TV je vybavena mnoha vstupními i výstupními konektory. Jak bohatá je konektorová výbava konkrétního modelu TV se odvíjí samozřejmě také od cenové kategorie. Pokud si to shrneme, tak i levný model televize dnes bude obsahovat zejména tyto porty:
- Anténa
- HDMI
- USB
- LAN (ethernet)
- Komponentní výstup, audio, 3,5“ jack
- Optický výstup
Většina televizí je dnes vybavena hned několika porty HDMI a také porty USB. Již spíše na ústupu jsou porty jako je dobře známý SCART, který už se ale nehodí na přenos dnešního obrazu ve vysokém rozlišení a pokud je dnes na některé z moderních televizi přítomen, je to zejména s ohledem na zpětnou kompatibilitu, kdy k takové televizi pak můžete připojit starší zařízení, třeba video.
Jsou tady další moderní rozhraní, které nejsou přímo viditelné v podobě konektoru. Hovoříme samozřejmě o bezdrátových technologiích, jako je Wi-Fi nebo Bluetooth. Přes Wi-Fi můžete přistupovat třeba k vašemu síťovému úložišti, na druhou stranu pokud máte možnost a televize disponuje fyzickým LAN konektorem, v tomto případě to bude rychlejší právě po kabelu.
Typy televizních signálů a tunery
Tuner rozhoduje o tom, jaké typy signálu je TV schopná přijmout. Pokud je televize vybavena tunerem pro příjem daného typu signálu, je schopna jej dále zpracovat na obraz. Většina televizi umí zpracovávat:
- Pozemní digitální vysílání (DVB-T/T2)
- Satelitní vysílání (DVB-S/S2)
- Vysílání kabelové televize (DVB-C/C2)
Smart TV a její funkce
Výrobci si už před lety uvědomili, že TV dnes neslouží pouze k příjmu televizního signálu, ať už z pozemního vysílání, přes satelit nebo z kabelovky. Stále více lidí využívá televizi spíše jako monitor počítače, kdy na něm prohlížejí fotografie, přehrávají videa z externího úložiště přes USB nebo ze síťového úložiště přes DLNA, dále sledují streamovaná videa z YouTube nebo využívají streamovací služby s filmy a seriály ve vysoké kvalitě, jako je třeba Netflix, HBO GO, Apple TV+, aj. ale v tuzemsku například rovněž O2TV.
Operační systémy a aplikace
Chytrá televize je vybavena operačním systémem, který je schopen provozovat nejrůznější aplikace, mj. takové, které dovolují provoz výše uvedených aktivit a služeb. Aplikace můžete do takových systému zpravidla instalovat dle potřeby. Dnešní Smart TV využívají nejrůznější operační systémy, přičemž mezi ty nejběžnější patří:
- Android TV
- Tizen (Samsung)
- webOS (LG)
Ale také řada dalších systémů. Zatímco Android TV je systém, který je využíván napříč různými výrobci, jako může být třeba Philips, TCL a další, tak někteří výrobci televizí sázejí na vlastní řešení, což je třeba právě zmiňovaný Tizen od Samsungu nebo webOS používaný LG.
HbbTV aneb hybridní televize
S rozvojem pozemního digitálního televizního vysílání se objevila nová funkce, kdy zařízením, které touto funkcí disponují, se říká hybridní televize. Taková TV dokáže kombinovat televizní signál spolu s dalšími informacemi z internetu. Jedná se o funkci, která je dobře známá jako „červené tlačítko“, oficiálně pak HbbTV. Může vám zobrazit různé doplňkové informace k pořadům, přičemž hodně je to využíváno třeba u sportovních přenosů.
3D technologie
V posledních letech se v televizích začala objevovat technologie 3D. Byla to funkce, která měla velký potenciál, nebo aspoň výrobci v ní viděli možnost, jak přilákat k televizi další zákazníky. Tyto technologie většinou využívají speciální brýle, díky kterých se dosáhne trojrozměrného efektu. Technologie však stejně rychle jako se objevila, tak také v podstatě skončila. V současné době již na trhu asi nenajdete televizi, která by tuto technologii podporovala.
Prohnuté televize
Tak trochu podobný osud jako 3D televize potkal prohnuté televize. Sice na trhu tato zařízení ještě najdete, ale jsou ve výrazné menšině. V zásadě se jedná o okrajový segment. Aby bylo využito vývod prohnuté TV, musí sedět divák na přesně daném místě uprostřed obrazu, což je v praktických podmínkách zpravidla vcelku nereálný požadavek. Možná také proto se tyto TV příliš neujaly a přínos této vlastnosti tak zůstal využít především v marketingových materiálech výrobců, než v reálném nasazení.
Nejznámější výrobci televizí
Televize Samsung
Korejský gigant boduje zejména v segmentu nižší až nižší střední třídy, kde nabízí LED televize s VA panelem a dobrou černou. Jeho specialitou u dražších modelů je pak QLED.
Televize LG
Další z korejských výrobců, který ve vyšších třídách sází na OLED. Má v tomto segmentu řadu kvalitních modelů. V nižších cenových relacích má především LED televize s panelem IPS.
Televize Sony
Japonská značka, která patří mezi dlouholeté prémiové výrobce televizí. V mnoha ohledech je také průkopníkem v technologiích. U špičkových modelů počítejte s vyšší cenou.
Televize Philips
Výrobce, který se zabývá širokým spektrem spotřební elektroniky, včetně televizí. Jejich specialitou v tomto segmentu je funkce Ambilight, která snižuje únavu očí.
Televize Hisense
Čínská značka, která se snaží prorazit zejména širokou nabídkou funkcí za přijatelnou cenu. Zajímavá volba když hledáte Android televizi, kterou si přizpůsobíte k obrazu svému.
Televize Thomson
Výrobce, který má na trhu někdy opravdu zajímavé levné akční modely. Na druhou stranu se toho příliš mnoho nedozvíte o technických parametrech, výkonu a dalších informacích.
Televize Sencor
Další ze značek, které bojují především cenou. Také v nabídce tohoto výrobce však najdete zajímavé kusy elektroniky, které vám mohou dobře sloužit, a to za rozumný peníz.
Televize Panasonic
Společně se Sony je Panasonic další velké jméno v televizích. Dlouhodobě byl lídrem, pokud se jedná o plazmové TV, dnes však stále dělá kvalitní produkty na současných technologiích.
Televize Toshiba
Výrobce elektroniky a také televizí, které mají velmi dobré zpracování a kvalitní provedení. Obvykle zde také najdete rozumný poměr ceny a výkonu.
Televize Hyundai
Značka, která má ve svém spektru širokou škálu produktů spotřební elektroniky v nejrůznějších cenových relacích. Obvykle však boduje zejména cenou.
Televize GoGEN
Výrobce, který se soustředí na cenově dostupnou elektronikou. V nabídce najdete spíše levnější produkty se zajímavým poměrem ceny a výkonu.
Televize Sharp
Poměrně známá značka, která už dlouhodobě vyrábí rovněž kvalitní televize. V nabídce si můžete vybírat z levnějších i dražších prémiových modelů.
Televize JVC
Známé jméno zejména ve video technice, ale jedná se také o výrobce televizí. Modely JVC se vyznačují vysokou kvalitou, ale také rozumným poměrem ceny a výkonu.
Cenové relace televizí
- Televize do 10 000 Kč – ty nejzákladnější modely LED televizí, zpravidla menší úhlopříčky s rozlišením Full HD, ale na horní hraně této cenové hladiny se objevují už první 4K modely.
- Televize mezi 10 000 až 30 000 Kč – cenový interval, kde si vybere méně náročný divák, ale na horní hranici těchto cen také ten, kdo zatouží po OLED televizi. Koupíte i velkou úhlopříčku ve 4K.
- Televize od 30 000 Kč a více – čím výše půjdete, tím exkluzivnější model vás čeká. Tato kategorie je pro ty nejnáročnější, kteří se nebojí za televizi utratit třeba i přes 100 000 Kč. Standardem zde jsou OLED televize.
Nejčastější otázky při výběru televize
Mnoho lidí chce pořídit televizi levně, a to pokud možno co největší, v cenové relaci od 10 do 20 000 Kč. Zde musíte zkousnout některé kompromisy, přičemž se zaměřte hlavně na dobrou černou barvu, kterou v této ceně nabídne LED panel typu VA.
Ne, nebude. Paradoxně může vypadat dokonce hůře, než na vaší staré Full HD televizi, záleží zejména na tom, jak dobrý má televize upscaling, tedy algoritmus přepočítání obrazu na vyšší rozlišení. V DVB-T2 vysílání téměř nikdo nevysílá ve 4K, a to málo, co se chystá, bude mít nízký datový tok. 4K televizi si prostě užijete hlavně na kvalitních zdrojích třeba z placených streamovacích služeb jako je Netflix a jiné.
Obecně se uvádí, že modrá barva má teoreticky životnost 1 000 hodin, zelená 10 000 hodin a červená pak 30 000 hodin. Berte tyto údaje ale s rezervou, protože moderní OLED displeje průměrnou životnost neustále posouvají. Mnoho lidí už životnost OLED vůbec nepovažuje za téma.
Dlouhodobý statický obraz může být u OLED televize problémem, a to právě z důvodu vypalování obrazu. Je tedy vhodné, abyste se vyvarovali zobrazování neustále toho stejného, může se například jednat o dlouho zobrazené menu na herní konzoli apod.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid-crystal_display
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.
Dobrý den, prosím potřebuji poradit s výběrem tv do 7000,- Chci to pro tatínka který je nevidomý, tv hraje asi 12 hodin denně.Dekuji Hrubá