Obsah testu
Zubní sprchy slouží jako doplněk k ústní hygieně či jako náhrada mezizubního kartáčku. Přinášíme vám srovnání vybraných modelů a poradíme, jak a podle čeho vybrat tu nejlepší ústní sprchu.
TEST: 6 nejlepších ústních sprch
Recenze ústních sprch
Recenze Philips Sonicare HX3911/40
Ústní sprcha Philips Sonicare HX3911/40 patří mezi top produkty na našem trhu, které je snadné si oblíbit. Cena je sice vyšší, ale nabídne vám komplexní péči o vaše ústa. Pomůže vám efektivně s mezizubní hygienou a může vás zbavit i nutnosti používat mezizubní kartáčky. Sprcha nabídne dobrý tlak až 13 barů a dostatečná je také velikost nádržky o objemu 600 ml. Do nádobky na vodu můžete přidat také ústní vodu pro lepší čištění.
Při používání této ústní sprchy si můžete samozřejmě pohodlně nastavit intenzitu čištění, což provádíte volbou stupně tlaku. Maximální tlak 13 barů můžete snižovat v krocích vždy zhruba o 1 bar. Využít můžete také 4 režimy čištění, precizní čištění vám zajistí standardní hlavice. Quad Stream tryska rozdělí proud vody ve tvaru písmene X na 4 proudy pro pokrytí větší plochy. Můžete se spolehnout také na tichý chod pro maximálně diskrétní čištění. Dokovací stanice je magnetická, škoda jen, že přístroj nelze uchytit také na stěnu.
- Kvalita proplachu
- Dobrý tlak a nástavce se čtyřmi tryskami
- Velikost nádržky
- Není možno uchytit na stěnu
Recenze Philips Sonicare 3000 HX3806/31
Cestovní ústní sprcha Philips Sonicare 3000 HX3806/31 je chytrým řešením pro každého, kdo často cestuje a hledá kvalitní zařízení pro zajištění co nejlepší dentální hygieny i v pohybu. Tato ústní sprcha je bez dokovací stanice, v balení tedy najdete místo toho transportní obal. Samozřejmostí cestovního modelu je také akumulátorové napájení. Nádržka na vodu je menší, což opět odpovídá zaměření pro cestování. Její objem je 250 ml.
U tohoto modelu dentální sprchy musíte počítat s tím, že je zde menší tlak, zřejmě s ohledem na výdrž akumulátoru. V tomto ohledu jsou modely do sítě lepší. Pokud však budete dodržovat postup čištění, který vás doslova umí navést od zubu k zubu, můžete i zde dosáhnout velmi dobrých výsledků. Pro čištění lze využít nastavení různé intenzity, speciální tryska Quad Stream pokryje větší plochu vašich zubů, protože rozdělí proud vody do tvaru písmene X.
- Dobrá tryska
- Různé intenzity čištění
- Vhodné na cesty
- Menší tlak
Recenze TrueLife AquaFloss Compact C300
Dentální sprcha TrueLife AquaFloss Compact C300 je určena pro čištění mezizubních prostor třeba i na cestách, a to i díky vestavěnému akumulátoru. Nádržka na vodu má objem 300 ml, což je pro bateriové modely v obvyklé relaci. Líbilo se nám kompaktní provedení a přívětivé ovládání přístroje jako takové, a to i díky přehlednému displeji, kde si zkontrolujete veškerá nastavení.
Při čištění si můžete zvolit 5 stupňů intenzity proplachu. Kromě toho je k dispozici uživatelsky konfigurovatelný režim DIY, kdy si přizpůsobíte čištění podle sebe včetně tlaku vody. V balení je 6 různých hlavic, ale bohužel je všechny neuložíte do pouzdra. Abyste věděli, jak dlouho přesně si ústní dutinu proplachujete, bude se hodit časovač na 2 minuty. Výrobce uvádí, že díky technologii SteamTrue můžete odstranit nečistoty i z těch nejhůře přístupných míst. K dispozici máte masáž dásní. Celkově je přístroj velmi dobře funkčně vybaven.
- Bateriový model s dobrým poměrem ceny a výkonu
- Kompaktní provedení vhodné na cesty
- Množství funkcí a různé hlavice
- Pouzdro na násady mohlo být vyřešeno lépe
Recenze Waterpik Ultra WP100E
Mezizubní sprcha Waterpik Ultra WP100E je vybavena dokovací stanicí, kde ji snadno umístíte. Díky tomu nabídne také velkou nádržku na vodu o objemu 600 ml. Napájení ústní sprchy je síťové, takže neřešíte nabíjení. Tlak vody si můžete nastavit v 10 krocích a plak se efektivně odstraňuje díky ortodontické trysce. Sprcha zvládá až 1200 pulsů za minutu, což dopomáhá lepší péči o mezizubní prostory, stimuluje dásně a krevní oběh v měkkých tkáních ústní dutiny.
Kromě ortodontické trysky je ve výbavě také řada dalších nástavců pro optimální čištění. K dispozici je dokonce speciální tryska s gumovou špičkou pro jemný výplach paradontálního chobotu, tedy škvíry mezi zubem a dásní. Dobře hodnotíme tlak sprchy odpovídající 100 PSI, takže odstraňování plaku a dalších nečistot se jeví jako efektivní. Jako negativum bychom označili relativně tuhý přívodní kabel, který může být určitou nepříjemností při používání.
- Stacionární model s dobrým poměrem ceny a výkonu
- Slušný tlak
- Dostupné nástavce
- Tuhý přívodní kabel
Recenze Oral-B Oxyjet MD20
Ústní sprcha Oral-B Oxyjet MD20 se stanicí je k dispozici jako cenově zajímavé řešení od známé značky. Poskytne vám možnost bojovat s plakem a bakteriemi v mezizubních prostorách díky čtyřem výměnným tryskám. Nádržka na vodu má 600 ml. Pracovní tlak ústní sprchy je dle výrobce až 6 barů, což je asi 87 PSI. To je samo o sobě na model se stanicí spíše méně a zřejmě je to daní za nízkou hmotnost a celkové kompaktní rozměry. Musíte zkrátka čistit mezizubní prostory pečlivě a delší dobu.
Tlak můžete u této ústní sprchy snadno regulovat dle vlastních potřeb. Výhodou je možnost přepnutí proudu vody do dvou režimů, což rozšíří variabilitu čištění, buď je zde jeden proud vody nebo režim kruhové sprchy pro pokrytí větší plochy. Přístroj pomůže také při masáži dásní, což mže vést ke snížení jejich krvácení nebo vám pomůže při léčbě paradontózy. Trochu zklamala kvalita provedení, která nepůsobí moc bytelně.
- Malé rozměry
- Nízká hmotnost
- 2 režimy proudu vody
- Horší kvalita zpracování
Recenze Sencor SOI 1100SL
Cestovní ústní sprcha Sencor SOI 1100SL je vhodným doplňkem na cesty do vašeho kufru, aby vám pomohla s mezizubní hygienou a prevencí proti paradontóze či zubnímu kameni, kdykoliv a kdekoliv. Balení obsahuje transportní pouzdro, které ochrání ústní sprchu před poškozením a celkově působí solidním dojmem, protože je pevné. Velice příznivá je také cena tohoto produktu. Objem nádržky na vodu je 150 ml, což je méně, ale zase je to kompenzováno kompaktními rozměry. Tlak vody uvádí výrobce 6,2 bar. Ke sprše dostanete 2 sady nástavců.
Při vlastním používání přístroje se nám líbila ergonomie a rozumné rozměry. Mezizubní sprcha také vydrží dlouho nabitá, takže ani nabíjení není tak časté. U této akumulátorové ústní sprchy si můžete nastavit 3 programy péče o zuby, kde si lze přizpůsobit intenzitu čištění. V balení najdete také adaptér na proplach nosu. Přístroj si můžete pořídit ve třech různých barevných provedeních.
- Cena
- Kompaktnost a ergonomie
- Pevné cestovní pouzdro
- Menší nádržka na vodu
Nejprodávanější ústní sprchy 2024
Ústní sprcha je doplňkem zubní hygieny a pro mnoho lidí může představovat vhodnou alternativu k mezizubním kartáčkům. Dentální sprchu byste měli vybírat pečlivě, aby poskytovala potřebný komfort čištění, na jaký jste zvyklí a celkově vám vyhovovala.
Pokud si plánujete právě nyní pořídit zubní sprchu, doporučujeme odpovědět si na několik základních otázek, které vás nasměrují k volbě vhodného přístroje. Náš návod, jak vybrat ústní sprchu, vám podrobně odpoví na většinu z nich.
Nejprve se tedy ale zeptejte sami sebe:
- Jaké bude hlavní využití ústní sprchy – hlavním určením ústní sprchy je čištění mezizubních prostor, čištění zubního plaku a jako prevence třeba proti paradontóze. Může pomoci už při samotných projevech paradontózy. Kromě toho může umět provádět masáž dásní, k čemuž je dobré, aby nabídla vhodné trysky.
- Jaké by měla mít zubní sprcha parametry – nejdůležitější je sledovat tlak vody, který sprcha reálně poskytuje, protože to má co dočinění s efektivní funkčností přístroje. Tlak vody by mělo jít také regulovat, kromě toho mnohé sprchy nabídnou různé typy proudění vody pro péči o mezizubní prostory i dásně. Všímejte si také ergonomie, objemu nádržky na vodu apod.
- Jaké příslušenství vás zajímá – mezi nepostradatelné příslušenství určitě patří různé nástavce umožňující různý proud vody z trysky. Některé nástavce jsou určeny spíše pro mezizubní prostory, jiné zase na čištění po ploše a masáž dásní. Některé sprchy mohou mít nástavec na jemné čištění paradontických chobotů nebo třeba dokonce nástavec na proplach nosu.
- Kde chcete dentální sprchu používat – pokud plánujete sprchu používat na cestách, určitě vás zajímá cestovní ústní sprcha, která je typicky akumulátorová a má transportní pouzdro. Pro domácí použití se hodí zase stolní sprcha s dokovací stanicí, typicky je napájena ze zásuvky. Může vás oslovit také ústní centrum, jehož výbavou je i elektrický zubní kartáček.
- Kolik jste ochotni do mezizubní sprchy investovat – ústní sprcha nemusí být tak drahé zařízení, ale samozřejmě záleží na tom, jaké všechny funkce či nástavce chcete mít u konkrétní ústní sprchy k dispozici. Je rozdíl také v cenách mezi stolní ústní sprchou s dokovací stanicí a cestovní ústní sprchou, která bývá menší, ale typicky mívá také menší tlak vody.
Bez ohledu na to, jakou ústní sprchu se nakonec rozhodnete pořídit, v rámci našeho průvodce výběrem si rozebereme všechny výše uvedené otázky podrobněji a stejně tak si odpovíme na další otázky, které by vás mohly v souvislosti s výběrem ústní sprchy zajímat.
K čemu slouží ústní sprcha?
Ústní sprcha se někdy nazývá také zubní sprcha, dentální sprcha nebo mezizubní sprcha. Hlavně poslední pojmenování nám napovídá, že ústní sprcha je primárně určena na čištění mezizubní prostor. Měla by nahrazovat využití zubní nitě nebo mezizubního kartáčku. Nahradí ústní sprcha mezizubní kartáček?
To je také jedna z nejčastějších otázek, ale odpověď není úplně jednoznačná. Vždy záleží na každém, na tom, jaké má zuby, jaké má zubní problémy, ale samozřejmě záleží i na samotné ústní sprše, zda má dostatečný tlak vody a nabídne možnost skutečně důkladného vyčištění mezizubních prostor.
Ústní sprcha je ale vhodná nejen pro čištění mezizubních prostor, může posloužit také pro odstranění zubního plaku, který je základním stavebním prvkem zubního kamene. Slouží tedy jako prevence proti zubnímu kameni a zároveň může posloužit jako prevence proti paradontóze.
V neposlední řadě pomáhá masírovat dásně, což zlepšuje prokrvení a zdraví dásní. Ústní sprchy jsou vybaveny různými nástavci, které mohou cílit na konkrétní problémy, jako je třeba právě již rozvinutá paradontóza, kde pomohou s její léčbou.
Typy ústních sprch
Ústní sprchu si můžeme obecně rozdělit do několika typů. Všechny varianty vám nabídnou provedení ústní sprchy, které vám zlepší hygienu v ústech, čištění mezizubních prostor nebo odstraňování plaku. Ústní sprchu si však můžete pořídit ve variantách, které budou nejvíce vyhovovat vašemu používání:
- Stolní ústní sprcha
- Cestovní ústní sprcha
- Ústní centrum
- Ústní sprcha na vodovodní baterii
Každé provedení má něco do sebe a cílí na různé využití. Zatímco stolní ústní sprcha slouží pro pevné umístění v koupelně a třeba pro celou rodinu, cestovní ústní sprcha je vhodná pro sbalení do vašeho zavazadla. Pak tady máme také ústní centrum, které kombinuje celou škálu péče o zuby včetně elektrického zubního kartáčku, a nakonec i ústní sprchu na vodovodní baterii. Pojďme se na všechny varianty podívat podrobněji a zmínit jejich výhody a nevýhody.
Stolní ústní sprchy
Je takovým klasickým provedením ústní sprchy. Někdy se jí říká také ústní sprcha s dokovací stanicí. Ve většině případů je tato ústní sprcha také elektrická, to znamená, že je napájená kabelem ze sítě. Tyto ústní sprchy mají tu výhodu, že nabízejí typicky největší tlak vody.
Také nabídnou velkou nádržku na vodu. Zaberou zase ale samozřejmě o něco více místa v koupelně, kdy některé lze ale umístit i na stěnu. Síťové modely nejsou kvůli kabelu nijak mobilní.
Obecně jsou tyto ústní sprchy také více vybavené, nabízejí větší množství trysek a výměnných hlavic. Často i z toho důvodu, že takovou ústní sprchu může používat celá rodina. Tato ústní sprcha je určena všem, kteří hledají řešení za mezizubní kartáček, které jednoduše připevní nebo umístí v koupelně a nepotřebují s ústní sprchou nikam cestovat. Určitou nevýhodou bude určitě vyšší pořizovací cena těchto modelů.
Cestovní ústní sprchy
Opakem oproti stolnímu řešení je cestovní ústní sprcha, případně také mobilní ústní sprcha. Tato mezizubní sprcha je určena k častému přenášení, je ideální pro ty, kteří chtějí mít svůj přístroj na mezizubní hygienu neustále u sebe.
Pokud tedy často cestujete, snadno si lze takovou ústní sprchu přibalit do kufru. Mívají k dispozici v balení transportní pouzdro, aby byl přístroj chráněn. Jelikož je to cestovní řešení, tak tyto ústní sprchy jsou běžně akumulátorové, takže ji budete muset pravidelně nabíjet, ale budete zase mít naprostou volnost.
Mezi určité nevýhody tohoto řešení určitě patří to, že typický mají nižší tlak vody než stolní ústní sprchy. Je to dáno tím, že jsou poháněné bateriemi a výrobci většinou chtějí, aby baterie na jedno nabití něco vydržela.
Zároveň je zde samozřejmě tlak na hmotnost a rozměry přístroje, který by zkrátka neměl být příliš velký. Obvykle zde tedy najdete také menší nádobku na vodu.
Ústní centra
Nyní se podíváme ještě na jedno kombinované řešení ústní hygieny, a to je ústní centrum. Může být na první pohled velmi podobné stolní ústní sprše, protože zde najdete dokovací stanici, ale kromě ústní sprchy je součástí ústního centra také elektrický zubní kartáček.
Jaká bude výbava ústního centra, to záleží samozřejmě na konkrétním modelu a výrobci. Můžete narazit na klasické elektrické kartáčky, ale také na sonické elektrické kartáčky. Výrazně se pochopitelně bude lišit také cena.
Nevýhodou tohoto řešení je určitě to, že vám v koupelně zabere poměrně hodně místa. Na druhou stranu, budete mít veškeré prostředky zubní hygieny pohromadě. Pokud se jedná o součást ústního centra, která obsahuje ústní sprchu, tak hlavně u modelů do sítě se můžete setkat se stejnými výkony, jako jsou typické pro stolní ústní sprchy.
Tady je dobré zmínit, že jednotlivé komponenty ústního centra mohou být síťové i akumulátorové, v závislosti na modelu konkrétního ústního centra.
Ústní sprchy na vodovodní baterii
Toto řešení je velmi skladné, může se tak jevit jako praktické i na cesty, ale má to samozřejmě svá úskalí. K těm se dostaneme ještě dále, ale určitě má ústní sprcha na kohoutek své místo. Líbit se vám každopádně bude její cena, protože je velmi levná, zároveň také naprosto jednoduchá a jediné co k jejímu provozu potřebujete, je namontovat ji na vodovodní baterii.
V případě ústní sprchy na vodovodní baterii je zde jeden zásadní parametr, který je jednak výhodou a zároveň potenciální achilovou patou tohoto řešení. Ústní sprcha na vodovodní baterii je totiž přímo závislá na tom, jaký máte tlak ve vodovodních trubkách. Kromě toho také záleží na množství tlaku, který jste schopni získat na odběrné místě u vodovodní baterie.
Moderní vodovodní baterie jsou totiž běžně vybaveny směšovači, které se snaží šetřit vodu, a to není pro tlak vodní sprchy na kohoutek zrovna to nejlepší. Zároveň se může výrazně lišit tlak vody na různých místech, třeba doma na tom budete jinak než v práci, na dovolené apod.
Důležité parametry
Výše už jsme zmínili, že jedním z nejdůležitějších parametrů pro dobrou ústní sprchu je tlak vody. Není to ale jediný důležitý parametr, který byste měli při výběru ústní sprchy sledovat. Proto se na jednotlivá kritéria výběru nyní podrobněji zaměříme a vše si odpovídajícím způsobem rozebereme.
Tlak vody
Naprosto zásadní je pro účinnou ústní sprchu tlak vody. Tlak vody se může u různých přístrojů lišit, takže má smysl se o to při výběru zajímat. Obecně můžeme říci, že pohybovat se může zhruba od 10 PSI jako minimum až do 125 PSI jako maximum (v rámci regulace na přístroji). Protože se zde používají dvoje jednotky, pro maximální tlaky jednotlivých přístrojů zároveň platí, že:
Regulace tlaku na přístroji | Tlak v barech |
---|---|
Dostačující optimum 100 PSI | 6,9 |
Maximum na trhu 125 PSI | 8,6 |
Přístroj schopný dodat tlak o hodnotě až 100 PSI mnoho lidí považuje jako minimum, co očekávají od ústní sprchy. Řada lidí vyžaduje 125 PSI, což je maximum dostupné u přístrojů na trhu. Každý to může vnímat jinak, ale většina lidí začne s nižším tlakem a pak požaduje vyšší.
Dobrá ústní sprcha by tedy také měla mít možnost tlak vody nastavit v různých režimech. Je to z toho důvodu, že každý člověk může mít jinou snášenlivost laku, lidé mohou mít různé problémy se zuby, proto také mohou chtít zvolit jiný tlak. Choulostivé zuby mohou představovat například obnažené krčky, může se jednat o lidi s implantáty nebo rovnátky či malé děti.
Zároveň je třeba zmínit, že pokud zvolíte nedostatečný tlak vody, nedokážete si mezizubní prostory nebo plak dostatečně vyčistit. Proto je na to potřeba vždy pamatovat a je vhodné tedy volit přístroj, který dokáže obecně nabídnout dostatečně vysoký maximální tlak, ideálně výše zmiňovaných 125 PSI, který si v případě potřeby můžete vždy snížit. Bohužel třeba bateriové přístroje to umí jen výjimečně.
Obecně lze říci, že elektrické modely se stanicí nabízejí vyšší tlak vody, slabší pak jsou bateriové modely, které většinou nedosáhnou ani na 100 PSI. Pozor na to, že papírově udávaný tlak vody nemusí vždy korespondovat s realitou. Zřejmě záleží na tom, jak výrobce tlak měří a jakou používá metodiku.
Srovnání papírových parametrů mezi přístroji tak může být v tomto ohledu poněkud ošemetné a potvrdil nám to i náš test. Hodně je to také o subjektivním dojmu, velký vliv na kvalitu čištění mezizubních prostor může mít i tvar použité trysky apod.
Nádržka na vodu
S výjimkou ústní sprchy na kohoutek, která je na zdroj vody přímo připojena, jsou všechny ústní sprchy vybaveny nějakou nádržkou na vodu. Tu musíte pravidelně doplňovat a čím je menší, tím častěji to budete dělat. Typicky platí, že:
Typ ústní sprchy | Objem nádržky |
---|---|
Cestovní ústní sprcha | do 300 ml |
Stolní ústní sprcha | 600 ml a více |
Je jasné, že cestovní modely mají menší rozměry a nemají dokovací stanici, proto je nádržka menší. Stolní ústní sprchy a ústní centra si mohou dovolit velkou nádržku, protože je na ní zkrátka místo. Takže je to vždy o úhlu pohledu a o tom, abyste si uvědomili vaše priority už před pořízením přístroje.
S nádržkou na vodu se pojí další důležitá vlastnost, protože některé lze plnit pouze vodou, ale jiné můžete doplňovat také ústní vodou, čímž lze dále zlepšit péči o zuby. U vámi vyhlédnutého modelu se tedy ujistěte, zda toto umožňuje nebo nikoliv.
Napájení
Velkou roli, zejména z pohledu tlaku vody, hraje způsob napájení ústní sprchy. V zásadě jsou dnes na trhu nejčastější dva způsoby, a to akumulátor nebo síťové napájení. Některé ústní sprchy mohu mít také běžné tužkové baterie. Jednotlivé typy se v tomto ohledu odlišují zejména typickým určením:
- Napájení ze sítě – ze sítě se napájí většina výkonných stolních sprch, ale také ústní centra. Tyto sprchy také poskytují typicky nejvyšší tlak, jejich efektivita je tedy nejlepší. Je zde rovněž největší nádržka na vodu a jsou určeny pro všechny členy domácnosti. Nevýhodou může být samozřejmě napájecí kabel, který může omezovat v pohybu a sprcha není mobilní.
- Akumulátor – velmi časté řešení pro cestovní ústní sprchy, ale akumulátorové řešení je možné i pro některé prvky ústního centra. Akumulátor má výhodu v tom, že nemusíte řešit čas na kabely a neomezuje vás v pohybu. Na druhou stranu musíte sprchu dobíjet. Většina akumulátorových modeluje také slabších.
- Vyměnitelné baterie – toto řešení je dnes už spíše v pozadí, přesto některé modely mohou být stále na tužkové baterie. Zejména ty cestovní. Tužkové baterie musíte samozřejmě pravidelně měnit, na druhou stranu si můžete pořídit také dobíjecí tužkové baterie. S tlakem je to podobné jako u akumulátorových modelů.
Sami si musíte určit, které řešení pro vás nejlepší. Napájení ze sítě má své nesporné výhody v dostatečném tlaku vody, který je pro většinu těchto modelů typický. Na druhou stranu musíte zapomenout na mobilitu, což ale zejména u stolního řešení zase tak nevadí.
Proud vody
Ústní sprchy vám dokáží dodávat různý proud vody. První přístroje byly jednoduché a nabídly pouze jeden proud vody, ale to je dnes už minulostí. V závislosti na tom, jakým způsobem chcete zuby ošetřovat, zda se zaměřujete na mezizubní prostory, masáž dásní, čištění jazyka nebo něco jiného, zvolíte také proud vody:
- Souvislý proud vody – ideální na mezizubní prostory
- Trojitý proud vody – pro větší mezizubní prostory a masáž dásní
- Kruhový proud vody a proud vody ve tvaru písmene X – pokrývá větší plochu, odstraňuje plak, masíruje dásně nebo čistí jazyk
- Mikrobublinky – proud vody s mikrobublinkami masíruje dásně a čistí mezizubní prostory
- Pulzování – pulzující proud vody je vhodný pro vyšší efektivitu ve špatně dostupných mezizubních prostorech
- Spirála – spirálový proud vody čistí předěl mezi zuby a dásněmi, kde je usazený plak základem pro tvorbu zubního kamene
Standardem je dnes souvislý a pulzní proud, který nabídnou i ty nejlevnější ústní sprchy. Další možnosti úpravy proudu vody závisí na výbavě konkrétní ústní sprchy. Dražší a pokročilejší modely toho typicky umí samozřejmě více a třeba taková masáž dásní mikrobublinkami je opravdu velmi příjemná.
Trysky
Výše uvedený proud vody je jednoznačně spojen s použitou tryskou. Je tedy určitě podstatné, abyste s ústní sprchou dostali více trysek, pokud chcete využívat různé proudy vody. Balení těch nejlevnějších ústních sprch nabízí základní trysky, ale u vybavenějších modelů můžete najít také speciální trysky. Často je možno si trysky dokupovat, takže určitě i tuto informaci si zjistěte. Můžete se setkat s těmito tryskami:
- Základní tryska – je určena pro běžnou péči o mezizubní prostory
- Ortodontická tryska – slouží k čištění prostor kolem rovnátek nebo zubních můstků
- Restorative tryska – někdy se nazývá také obnovující tryska, pomůže vám efektivně odstranit zubní plak
- Paradontální tryska – určena k výplachu paradontálních chobotů kolem zubních krčků
- Tryska tvaru zubního kartáčku – určena pro čištění zubů a zároveň proplachování mezizubních prostor
- Tryska na linie podél dásní – zmenší riziko usazování zubního plaku na rozhraní dásně a zubu
- Tryska na čištění jazyka – slouží k odstranění bakterií z jazyka
- Tryska na proplach nosu – na ústní sprchu že nasadit i trysky pečující o jiné oblasti, než je ústní dutina
Jak vidíte, nabídka různých trysek je poměrně široká. Pokud vás zajímá opravdu komplexní péče prostřednictvím ústní sprchy, určitě se zaměřte na to, jaké trysky máte v balení s přístrojem, případně jaké trysky lze dodatečně dokoupit.
Voděodolnost
Jelikož se ústní sprchy používají v blízkosti umyvadla, máte je běžně v koupelně, určitě by měla být odolná proti vodě. Vhodný je zejména odpovídající stupeň ochrany IP, který by měl být uveden ve specifikacích produktu. Minimum je v tomto případě ochrana proti stříkající vodě, ale ideální je, pokud je produkt zcela vodotěsný.
Rozměry, hmotnost a ergonomie
Pokud si pořídíte cestovní ústní sprchu, bývá menší a kompaktní. Při pořízení cestovního modelu na to určitě myslete a vyberte si takový, který vám nebude zásadně ve vašem zavazadle překážet. Větší stolní modely, které jsou určeny pro použití třeba pro celou rodinu, potom zabírají více místa, protože typicky obsahují dokovací stanici. Některé modely můžete upevnit na zeď, což může být poměrně praktické z hlediska úspory prostoru.
Zaměřte se určitě také na celkovou ergonomii používání. Nejde o samotný vzhled, ale zejména o ergonomické tvarování přístroje, který by měl dobře padnou do ruky. Vhodné jsou různé protiskluzové prvky, které zajistí pocit jistého úchopu. Tělo přístroje v místě úchopu by také nemělo být příliš mohutné, jinak se vám nebude dobře držet.
Funkce a příslušenství ústních sprch
Ústní sprchy mohou nabídnout různé funkce a příslušenství. Do značné míry samozřejmě záleží na ceně ústní sprchy, podle toho bývá také vybavena. V obecné rovině lze říci, že se nejčastěji můžete setkat s následujícími funkcemi a příslušenstvím:
- Nastavení tlaku vody – většina ústních sprch dnes umožní regulovat intenzitu proudu vody v různých stupních. Levné modely mohou nabídnout 3 stupně, dražší třeba 8 stupňů intenzity.
- Režimy čištění – pokročilé modely nabízejí více režimů čištění, specifické programy pro konkrétní dentální problémy, na které se chcete zaměřit. Můžete běžně vybírat ze 3 až 10 programů, v závislosti na modelu.
- Výměnné trysky – v balení k ústní sprše najdete typicky více trysek, které upravují proud vody do požadovaného tvaru. Případně můžete dokoupit také trysky náhradní.
- Držák na trysky – abyste měli trysky pěkně pohromadě a chráněné, mnoho ústních sprch má boxy nebo držáky na trysky.
- Časovač – abyste nemuseli sledovat čas při ošetřování zubů, je dobrý časovač, kde si nastavíte upozornění na uplynutí stanoveného času čištění.
- Displej – některé ústní sprchy mohou být vybaveny také displejem, kde nastavíte veškeré funkce, režimy čištění a další velice přehledně.
Jaké funkce nebo příslušenství bude dostupné u vaší ústní sprchy, to už záleží na konkrétním modelu. Hodně se může lišit příslušenství také mezi stolní ústní sprchou a cestovní ústní sprchou, protože zaměření obou přístrojů je zkrátka koncipováno trochu jinak.
Jak používat ústní sprchu?
Pokud jste se rozhodli pro ústní sprchu, určitě stojí za to, abyste ji také správně používali. Nesprávné používání může být tím hlavním kamenem úrazu, pokud výsledky ošetřování mezizubních prostor či dásní nejsou zcela uspokojivé. Řekněme si některé hlavní zásady, které je důležité dodržovat:
- Pokud máte novou ústní sprchu, nejprve naplňte nádržku vodou a poté propláchněte ústní sprchu do umyvadla. Nepoužívejte zcela nový přístroj okamžitě na zuby.
- Každém použití sprchy byste měli zahájit naplněním nádržky na vodu, abyste měli v nádržce vždy čerstvou vodu.
- Nastavte si optimální tlak vody, nezačínejte ihned s vysokým tlakem vody. Začínejte na nižších stupních tlaku, protože vaše dásně ještě nejsou na tento způsob ošetřování zvyklé a může zde být vyšší riziko krvácení. Tlak vody tedy zvyšujte postupně.
- Dejte si pozor na teplotu vody. V ústní sprše nepoužívejte vodu, která má vyšší teplotu než 50 °C.
- Z hlediska zamezení zbytečného rozstřiku vody je dobré používat ústní sprchu tak, že se nejprve nakloníte nad umyvadlo, vložíte si do úst trysku a teprve poté zapnete sprchu.
- Při samotném použití sprchy můžete mít pootevřená ústa, aby z nich mohla odtékat voda.
- Ošetření provádějte vždy tak, že ústní sprchou míříte kolmo na dásně, tedy do mezizubního prostoru.
Údržba ústní sprchy
V případě ústní sprchy je důležitá také údržba, a to zejména z hygienických důvodů. Pokud chcete, aby vaše ústní sprcha byla vždy dokonale čistá, měli byste například vytřít po každém použití nádržku zcela do sucha, což není vždy reálné. Každopádně však platí:
- Z hygienických důvodů je vhodné starat se dobře o trysky. Doporučujeme měnit trysky každých 6 měsíců. Výměnu trysek určitě nepodceňujte.
- Z hygienických důvodů je vhodné starat se dobře o trysky. Doporučujeme měnit trysky každých 6 měsíců. Výměnu trysek určitě nepodceňujte.Pro ústní sprchu je rovněž důležité odvápňování. Jak často musíte dentální sprchu odvápňovat, záleží na tvrdosti vaší vody. Lze použít také destilovanou vodu. Na odvápňování se používá přípravek určený pro čištění dentálních pomůcek.
Nejznámější výrobci
Philips
Pod známou značkou naleznete ústní sprchy Philips Sonicare, které jsou typicky akumulátorové. Jedná se o sprchy, které se nacházejí ve vyšší cenové třídě. Spolehnout se můžete na velký objem nádržky na vodu i u cestovních modelů, k dispozici je mnoho čistících režimů. Velmi dobrá je také kvalita provedení.
Oral-B
Oblíbené jsou také dentální sprchy Oral-B, jedná se o značku, kterou má pod palcem výrobce Braun. Pro modely této značky je poměrně signifikantní přítomnost technologie mikrobublinek, které pomáhají při masáži dásní. Jedná se o produkty, které se typicky nacházejí ve vyšší cenové hladině.
Waterpik
Jde o jednu značek, která je velmi doporučována zubními lékaři. Nabídne vám stolní ústní sprchy, ale také akumulátorové cestovní ústní sprchy. S výrobky této značky můžete soustavně pracovat na lepším vzhledu a zdraví vašeho chrupu, péče o mezizubní prostory je příkladná i díky mnoha patentovaným technologiím.
Panasonic
Japonská značka vyrábí mnohé produkty pro dentální hygienu, jak akumulátorové na cesty, tak stolní modely. Zajímavé je také využití ultrazvukové technologie ústní sprchy tohoto výrobce. Kvalitativně se jedná o produkty na vysoké úrovni, jak je u tohoto japonského výrobce většinou zvykem. Cena je také vyšší.
Sencor
Jestliže hledáte vstupní produkt v oblasti ústních sprch, můžete najít zajímavé řešení u této značky. Nabídne vám stolní nebo akumulátorový model na cesty, většinou se jedná o produkty v nižší cenové třídě. Jestli vás tedy zajímá levná ústní sprcha, je tato značka a některý z jejích modelů velmi dobrým řešením.
TrueLife
Většina sortimentu tohoto výrobce obsahuje stolní ústní sprchy. K dispozici je ale také AKU ústní sprcha na cesty. Ve většině případů se jedná o produkty se slušným zpracováním, které nabídnou rozumný rozsah funkcí. Kromě toho jsou také za odpovídající cenu a často aspirují na řešení s dobrým poměrem ceny a výkonu.
Eta
U tohoto výrobce můžete najít akumulátorové ústní sprchy, ale také stolní ústní sprchy i komplexní ústní centra. K dispozici máte produkty nabízející různé technologie, včetně sonické technologie. Produkty tohoto výrobce se nacházejí někde ve střední cenové třídě, můžete ale pořídit i velmi levnou ústní sprchu.
Nevadent
Výrobce elektrických zubních kartáčků nebo ústních sprch nabídne zajímavý sortiment pro dentální hygienu, jak co do funkcí, tak ceny. Můžete pořídit už velmi levnou dentální sprchu nebo elektrický zubní kartáček. Značka produkuje rovněž výrobky pracující na sonické bázi, což ještě zlepšuje péči o zuby.
Nejznámější prodejci
Lidl
Jestliže vás zajímá levná sprcha na zuby, můžete se podívat na akční nabídky známého supermarketu. Kromě toho lze navštívit také Lidl Shop, kde nakoupíte cenově atraktivní produkty online. Pořídíte ústní sprchy na vodovodní baterii, klasickou ústní sprchu akumulátorovou nebo stolní.
Heureka
Zajímá vás srovnání jednotlivých produktů a také cenové porovnání vyhlédnuté ústní sprchy na různých internetových obchodech? V tom případě se podívejte na srovnávač zboží, kde naleznete také mnohé recenze uživatelů, kteří si koupili produkt před vámi. Může vám to pomoci s výběrem.
Cenové relace ústních sprch
Mezizubní sprcha lze pořídit v různých cenových relacích. Většina ústních sprch se však vejde do ceny kolem 3 tisíc korun. Koupíte každopádně podstatně levnější, ale zároveň dražší modely. Vždy záleží na tom, co od své ústní sprchy očekáváte.
Pokud si vystačíte se základním modelem a se základní nabídkou funkcí a trysek, můžete běžně pořídit ústní sprchu velmi levně. Pokud naopak budete chtít pořídit komplexní ústní centrum, počítejte i s investicí do elektrického zubního kartáčku a dalšího příslušenství, který je součástí takového ústního centra.
Můžeme si definovat následující cenové relace:
- Do 1 000 Kč – ty nejlevnější ústní sprchy jsou typicky určeny na cesty. Typická je AKU cestovní ústní sprcha, ale i v této kategorii půjde o ty nejlevnější modely a budou na horní hranici uvedeného cenového rozmezí. Taková dentální sprcha na zuby bude vybavena jen základními funkcemi a nabídne typicky objem nádržky na vodu 150 ml. V této ceně hojně pořídíte ústní sprchu na kohoutek, která jako zařízení není něčím speciální, a tedy relativně levná a vyjde doslova na pár stovek.
- Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – v této ceně si dokáže vybrat asi nejvíce uživatelů. Pořídíte zde jak kvalitní a dobře funkčně i příslušenstvím vybavené akumulátorové ústní sprchy, tak stolní ústní sprchy, jejichž součástí je také dokovací stanice. Kapacita nádržky na vodu se bude u cestovních modelů pohybovat nejčastěji do 250 ml, u stolních modelů potom kolem 600 ml.
- 3 000 Kč a více – v nejvyšší cenové relaci si můžete vybírat velmi vybavené stolní ústní sprchy nebo ústní centra, kterým nechybí ve výbavě ani elektrický zubní kartáček, případně dokonce sonický zubní kartáček. Samozřejmostí je v těchto cenových kategoriích bohaté příslušenství a velké množství funkcí, stejně tak sofistikované přístroje pro péči o zuby.
Nejčastější otázky při výběru dalekohledu
Ačkoliv marketing výrobců typicky tvrdí, že ano, reálně je to velmi individuální. Obecně bychom doporučili být v tomto ohledu obezřetnější a nejprve se poradit se svým stomatologem. Ten by vám měl odpovědět na otázku, zda je pro vás používání ústní sprchy vhodnější než čištění mezizubními kartáčky. Mechanické čištění mezizubním kartáčkem totiž vždy ve všech ohledech nahradit nelze.
Mnoho lidí může mít citlivé zuby nebo problémy s dásněmi. Při určitých potížích s dásněmi je používání ústní sprchy vhodné, protože dokáže dásně masírovat. Může vám pomoci s krvácivostí dásní. Rovněž v tomto případě však doporučujeme, abyste se nejprve poradili se svým stomatologem.
Ústní sprchu je možné používat i několikrát denně. Není třeba se obávat, že by měla poškodit zuby nebo dásně, pokud ovšem nemáte nějaké specifické problémy spojené s ústní dutinou, zranění apod. Je každopádně vhodné si nastavit tlak trysky podle stavu vašich dásní. Nikdy neuděláte špatně, pokud se před zakoupením přístroje poradíte se svým zubařem nebo dentální hygienistkou.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.