Nejlepší vestavné trouby pro rok 2024

Přinášíme vám srovnání vestavných i stolních pečících mini trub. Poradíme tak, jak a podle čeho zvolit tu pravou horkovzdušnou nebo parní troubu do kuchyně.

TEST: Nejlepší horkovzdušné trouby

1. místo 2. místo 3. místo
Název WHIRLPOOL OAKZ9 6200 CS IX
TOP horkovzdušná trouba
Electrolux EOF4P74X Beko BIM 22300 X
WHIRLPOOL OAKZ9 6200 CS IX Electrolux EOF4P74X Beko BIM 22300 X
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Whirlpool Electrolux Beko
Orientační cena: 8 000 Kč 12 000 Kč 4 500 Kč
Typ trouby: vestavná vestavná vestavná
Energetická třída: A+ A+ A
Maximální příkon (kW): 3,65 3,49 2,5
Objem trouby (l): 73 72 71
Gril: ano ano ano
Minutka: ano ano ano
Display: ano ano ano
Ventilátor: ano ano ano
Počet funkcí: 16 10 8
Chlazení dveří: ano ne ne
Samočištění: ano ano ne
Horký vzduch: ano ano ano
Rozmrazování: ne ne ne
Horní a spodní ohřev: ano ano ano
Teplotní sonda: ne ne ne
Mikrovlny: ne ne ne
Výška (cm): 59,5 59,4 59,5
Šířka (cm): 59,5 59,4 59,4
Hloubka (cm): 56,4 56,9 56,7
Hmotnost (kg): 33 31,7 33,2

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší parní trouby

1. místo 2. místo 3. místo
Název Electrolux EOB8S39WZ
TOP parní trouba
Electrolux EOC6H71X Whirlpool OAS KC8V1 BLG
Electrolux EOB8S39WZ Electrolux EOC6H71X Whirlpool OAS KC8V1 BLG
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Electrolux Electrolux Whirlpool
Orientační cena: 25 000 Kč 15 000 Kč 7 000 Kč
Typ trouby: vestavná vestavná vestavná
Energetická třída: A++ A+ A+
Maximální příkon (kW): 3,5 3,38 2,9
Objem trouby (l): 70 72 71
Gril: ano ano ano
Minutka: ano ano ano
Display: ano ano ano
Ventilátor: ano ano ano
Počet funkcí: 22 9 9
Chlazení dveří: ano ne ano
Samočištění: ano ano ano
Horký vzduch: ano ano ano
Rozmrazování: ano ano ano
Horní a spodní ohřev: ano ano ano
Teplotní sonda: ano ano ne
Mikrovlny: ne ne ne
Výška (cm): 59,4 59,4 59,5
Šířka (cm): 59,5 56,9 59,5
Hloubka (cm): 56,7 56,9 55,1
Hmotnost (kg): 37 33,1 26,9

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stolní trouby

1. místo 2. místo 3. místo
Název SENCOR SEO 3250BK
TOP mini stolní trouba
Tefal OF444834 DOMO DO518GO
Electrolux EOB8S39WZ Tefal OF444834 DOMO DO518GO
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Sencor Tefal DOMO
Orientační cena: 3 500 Kč 2 500 Kč 3 000 Kč
Typ trouby: volně stojící volně stojící volně stojící
Maximální příkon (kW): 1,7 1,38 1,3
Kombinace s varnou deskou: ne ne ne
Maximální teplota (°C): 230 230 250
Objem trouby (l): 35 19 38
Gril: ano ano ano
Otočný rožeň: ano ne ano
Osvětlení: ano ano ano
Spodní ohřev: ano ne ano
Displej: ano ano ano
Výška (cm): 34 35 34,4
Šířka (cm): 54 35,6 53,3
Hloubka (cm): 41 52,7 45,3
Hmotnost (kg): 14,58 4,9 10,6

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější trouby 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat vestavnou troubu

Jak vybrat vestavnou troubu

Trouba už dávno není jen na pečení. Může mít celou spoustu funkcí navíc – například může sušit ovoce, rozmrazovat maso, grilovat, disponovat funkcí samočištění a podobně. Pro správné srovnání je tedy zapotřebí na začátku zjistit, co vše od své trouby vlastně očekáváte. Zde jsou základní otázky, které si můžete před výběrem vestavné trouby klást.

  • Kategorie – na základě kategorie se můžete rozhodnout pro elektrickou, plynovou, horkovzdušnou nebo třeba parní troubu. Každá z těchto kategorií může vyhovovat někomu jinému, takže nelze všeobecně určit, která trouba je nejlepší.
  • Zdroj energie – na samém začátku byste se měli rozhodnout, jestli zvolíte plynovou nebo elektrickou pečící troubu. V současné době jsou mnohem oblíbenější ty elektrické, kterou vlastní tři ze čtyř lidí. Její výhodou je snadnější regulace teploty a modernější vzhled.
  • Umístění – vestavných pečících trub je tolik, že je můžete vybírat také podle toho, jak zapadnou do vaší kuchyně. Podle umístění se může jednat o volně stojící a vestavné trouby.
  • Funkce – už jsme předeslali, že současné trouby mohou disponovat celou řadou zajímavých funkcí. Uvádí se, že právě vestavné trouby mají obvykle o něco více funkcí, než ty samostatně stojící. Zvažte, které funkce se mohou hodit také vám. Ne všechny totiž využijete.
  • Energetická třída – některé uživatele může zajímat také to, do jaké energetické třídy je spotřebič zařazen.
  • Rozměry – není pravdou, že všechny trouby mají stejnou velikost. Proto by jedním ze sledovaných parametrů měly být právě rozměry.
  • Design – zajímat vás bude jistě také design, který se musí hodit k interiéru vaší kuchyně. Vestavnou troubu obvykle ladíme do podobných odstínů, jako třeba mikrovlnnou troubu či jiné spotřebiče v kuchyni.
  • Cena – v rámci určitých cenových relací můžete očekávat určitý počet funkcí, programů, velikost ale také třeba design své vestavěné trouby. Ne všechny budete potřebovat, jsou-li ale obsaženy, můžete si za ně zbytečně připlatit.
1

Typy trub podle zdroje energie

Trouby je třeba zvolit také na základě zdroje energie. Ne všechny domácnosti si mohou dovolit koupit plynovou troubu, protože jednoduše nemají vymyšlený přístup k plynu. V takovém případě budou muset zvolit elektrický zdroj energie. Máte-li ale na výběr, pak můžete zvolit na základě toho, co vám vyhovuje. Vybírat můžeme elektrické nebo plynové trouby. Ty elektrické pak můžeme rozlišit ještě na tři základní typy:

  • Elektrická trouba s klasickým ohřevem
  • Horkovzdušná trouba
  • Parní trouba
  • Plynová trouba

Elektrická trouba s klasickým ohřevem

Výhody
  • Větší množství funkcí než plynová trouba
  • Lepší regulace teploty
  • Samostatně stojící i vestavěné
Nevýhody
  • Vyšší cena
  • Nerovnoměrné pečení
  • Možnost péct pouze jeden plech

Jedním z nejoblíbenějších typů je právě trouba elektrická. Důvodem je to, že vypadají moderněji a dostupné jsou jak vestavěné, tak také samostatně stojící. Oproti plynovým troubám zajišťují větší množství funkcí, jako je například horkovzduch, který umožňuje rovnoměrné pečení. Uvádí se také, že elektrické trouby jsou bezpečnější, než jejich plynové protějšky. Tato pečící trouba zvládne péci jen jeden plech současně za dosažení vynikajících výsledků. Oproti dalším typům elektrických trub je nejlevnější, ale má nejméně programů.

Klasický ohřev se svými funkcemi velmi blíží plynovým troubám, je však dražší. Disponuje horním i spodním ohřevem, často také funkcí grilování. Oproti plynovým troubám si zachovává výhodu lepší regulace teploty. Někteří uživatelé ale zjišťují, že teplo je rozvrženo nerovnoměrně, takže se může stát, že zatímco na jedné straně bude váš pečený produkt již hotový, na straně druhé bude ještě potřebovat dopéci. Toto lze odstranit, když budete v průběhu pečení otáčet plech. Moderní elektrické trouby s klasickým ohřevem už ale takový rozdíl v pečení příliš nemají.

Elektrická horkovzdušná trouba

Výhody
  • Větší množství funkcí, než plynová trouba a ta s klasickým ohřevem
  • Rovnoměrné pečení
  • Snadná regulace teploty
  • Větší množství funkcí
  • Víceúrovňové pečení (více plechů najednou)
Nevýhody
  • Vyšší cena
  • Dochází k většímu vysušování pokrmu

Dalším typem elektrické trouby je právě ta horkovzdušná. Dnes už je běžným standardem, že elektrická trouba bude mít i tuto funkci. Oproti předchozímu typu disponuje horkovzdušná ventilátorem, který zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v průběhu pečení. Díky tomu je odstraněn problém s nerovnoměrným propečením výrobku. Díky tomu také lze péct více plechů najednou. Pečení je rychlejší a tudíž také šetříte energií (pečení je možné při nižší teplotě).

Horkovzdušné trouby mohou být dvojího typu: s kruhovým topným tělesem (včetně ventilátoru) nebo pouze s ventilátorem. Ty s kruhovým topným tělesem jsou dražší, a to poměrně výrazně, dokážou ale mnohem lépe udržet rovnoměrnou teplotu v troubě. Oba typy se rozehřívají rychleji, než plynová trouba nebo ta s klasickým ohřevem.

Elektrická parní trouba

Výhody
  • Zdravější pečení (zachovává v pokrmech živiny)
  • Nevysušuje pokrmy
  • Parní funkci lze vypnout
Nevýhody
  • Vysoká cena
  • Nenabízí pyrolýzu (druh čistící funkce)

Tato trouba využívá k pečení horkou páru, díky čemuž zůstávají v potravinách všechno důležité živiny a vitamíny. Hodí se zejména pro ty, kteří se snaží žít zdravěji, chuť pokrmů ale jistě ocení i všichni ostatní. Pokrmy totiž nejsou při pečení vysušovány, takže skvělý výsledek je zaručen. Pokud budete chtít nějaký pokrm připravovat bez páry, stačí tuto funkci vypnout a péci můžete klasickým způsobem (ne všechny druhy tuto funkci mají). Pečení s parní troubou nevyžaduje použití tuku. Nevýhodou této trouby je velmi vysoká pořizovací cena (kolem 30 000 Kč).

Některé horkovzdušné trouby mají funkci přídavné páry. Toto pečení napodobuje klasickou parní troubu, nedochází ale k pečení pouze prostřednictvím páry. Ta je u horkovzdušných trub pouze doplňkovou funkcí při klasickém způsobu pečení. I tak ale dosáhnete šťavnatějších pokrmů, než u klasického pečení zcela bez páry.

Parní trouba může být buď s parním generátorem, nebo bez něj. Parní generátor si tvoří množství páry podle potřeby (množství páry si nastavuje uživatel na základě toho, jaký pokrm bude připravovat – například jiné množství se bude tvořit pro moučníky, jiné pro maso). Před začátkem pečení je třeba dolít vodu do speciálního zásobníku. Pokud je parní trouba bez generátoru, vodu nalijeme na dno trouby. Voda se při pečení vypařuje, ne však v potřebném množství. Tento typ proto nepovažujeme za pravou parní troubu.

Některé parní trouby (ty dražší) mohou fungovat také namísto jiných spotřebičů, jako je například mikrovlnná trouba nebo parní hrnec. Při pečení například kachny nebo jiných pokrmů, kde chcete vytvořit „kůrčičku“ je třeba myslet na to, že parní pečení toto nedokáže. Naštěstí je možné parní funkci u některých modelů vypnout a kůrčičku vytvořit.

Plynová trouba

Výhody
  • Nižší cena
  • Méně vysušuje pečený produkt
Nevýhody
  • Pouze samostatně stojící
  • Malé množství funkcí
  • Horší regulace teploty

Plynová vestavná trouba neexistuje, pro úplnost recenze ji ale musíme uvést. Pořídíte ji pouze ve formě samostatně stojící trouby, klidně jako kombinovaný sporák. Plynové trouby se dlouho rozehřívají a pečení je v nich nutné při vyšších teplotách, což má za následek vyšší spotřebu energie při pečení jakéhokoliv pokrmu. Některé trouby disponují funkcí rychlejšího rozehřívání, avšak opět za cenu zvýšené spotřeby elektrické energie.

Někteří lidé ale nedají na plynové trouby dopustit, protože méně vysušují připravovaný pokrm, než elektrické varianty trouby. Jsou nejlevnější variantou, kterou můžete při nákupu trouby zvolit. Často jsou propojeny s plynovým sporákem, což je něco, co vestavěné (elektrické) trouby neumí. Zatímco elektrické trouby mohou disponovat teplotním rozmezím 30 až 350 °C, ty plynové fungují od 150 do 260 °C.

2

Typy trub podle umístění

Chcete-li provést srovnání jednotlivých trub, nesmíte zapomenout ani na jejich rozdělení podle umístění. I to může totiž hrát velkou roli. Někteří lidé se nechtějí sklánět, když pečou, takže samostatně stojící trouba pro ně zřejmě nebude variantou. V tom případě se budou muset vzdát i trouby využívající plynovou energii, protože ta se ve vestavěné variantě nevyskytuje. Jak dělíme trouby na základě jejich umístění?

Volně stojící trouby

Volně stojící trouba

Tyto trouby můžete koupit v elektrické i plynové variantě. Jsou ideální do kuchyní, které již existují, a jen je potřeba v nich nahradit starý spotřebič. Na vestavěnou variantu totiž musíte myslet už při navrhování a montáži kuchyně (zkrátka – musíte pro ni připravit speciální prostor mezi nábytkem). U volně stojící trouby musíte kontrolovat rozměry, které trouba má, ale není třeba provádět žádné stavební úpravy kuchyňské linky. V případě stěhování si můžete tento spotřebič převést, což by u vestavěné trouby šlo mnohem hůře.

Volně stojící trouby můžeme rozdělit na dva základní typy: 

  • Kombinované trouby se sporákem – jedná se asi o nejčastější variantu, kdy ve spodní části je trouba (tedy prostor pro pečení), v horní části je pak sporák (tedy prostor pro vaření). Nebudete si tedy muset pořizovat sporák dodatečně. Sporák může být plynový nebo s varnou deskou. Podle potřeby můžete tento typ trouby postavit, kam jen budete chtít.
  • Stolní trouby – v tomto případě je potřeba počítat s mnohem menším prostorem na pečení. Tato mini trouba se vyrábí o objemu 12,5 až 40 litrů. Svým vzhledem může na první pohled mikrovlnnou troubu. Postavit ji můžete na jakýkoli stůl nebo třeba kuchyňskou linku. Hodí se obvykle pro jednu až dvě osoby a její výhodou je snadná manipulace. Tato minitrouba může mít podobné funkce jako jednoduchá pečící trouba. Některé jsou dokonce vybaveny varnou deskou se dvěma plotýnkami. Tato malá trouba se hodí do omezených prostor nebo třeba na chalupu či do jiných rekreačních objektů.

Vestavné trouby

Vestavná trouba je součástí kuchyňské linky. Zde pro ni musí být vyhrazen speciální prostor. Při návrhu kuchyně se ale můžete rozhodnout, zda svou troubu postavíte u země, nebo ve vyvýšené pozici, která vám usnadní pohodlnější pečení (nebudete se muset sklánět, když budete kontrolovat stav pečených pokrmů nebo je vkládat či vyjímat z trouby). Výhodou vestavných trub je také to, že vypadají mnohem lépe, než ty samostatně stojící. Její vzhled můžete navíc sladit s ostatními spotřebiči, jako je například vestavná mikrovlnná trouba.

Vestavné trouby můžeme taktéž rozdělit na dva typy:

  • Klasická (samostatná) vestavná trouba – jde o samostatný prvek, který umístíte kamkoliv do kuchyňské linky. Jedná se o oblíbenější variantu.
  • Polyvalentní (kombinovaná) vestavná trouba – i když se jedná o samostatné zařízení, obsahuje ještě ovládání pro varnou desku. Proto je většinou umístěna pod touto varnou deskou. Bezchybnou funkčnost (a také stejný design) zajistíte výběrem spotřebiče od stejného výrobce.
3

Důležité parametry při výběru vestavných trub

Před samotným výběrem trouby na pečení je třeba zvážit, jaké parametry může mít. Díky tomu bude zajištěno, že s konečným výběrem budete maximálně spokojeni. Různé spotřebiče mohou mít různé parametry, které budou ovlivňovat jednak funkčnost, jednak také pohodlnost při používání modelu. Na jaké parametry bychom se měli zaměřit konkrétně u vestavných trub?

Velikost (objem) trouby

Objem, který se udává u rozměrů jednotlivých typů trub, znamená vnitřní prostor trouby. Zatímco rozměry v centimetrech udávají venkovní rozměry trouby, u rozměrů udávaných v litrech jde o vnitřní prostor, tedy skutečný prostor, který máte k dispozici pro pečení. 

  • Objem trouby do 45 litrů je vhodný pro jednu až dvě osoby (vleze se do ní jeden, maximálně dva plechy – s ohledem na velikost připravovaných pokrmů).
  • Trouby s objemem 45 až 70 litrů vystačí menším rodinám, které troubu příliš často nepoužívají (vlezou se do ní dva až čtyři plechy)
  • Trouby nad 70 litrů využijí rodiny, které mají čtyři a více členů a troubu používají často (vejde se sem klidně i pět plechů současně)

Výhodou větších trub je to, že můžete připravovat větší množství jídla najednou (klidně na několika pleších). Na druhou stranu menší trouby jsou energeticky úspornější. Čím menší je trouba, tím méně času bude potřeba k jejímu vyhřátí.

Maximální příkon

Na příkon lze pohlížet ze dvou pohledů. Tím prvním je to, že čím je příkon vyšší, tím rychleji bude trouba vyhřátá a rychlejší bude také samotné pečení. Na druhou stranu jsou spotřebiče s vyšším příkonem náročnější na spotřebu energie. Trouby disponují příkonem:

  • Méně než 3 kW
  • Méně než 3,39 kW
  • Méně než 3,49 kW
  • Méně než 3,6 kW
  • 3,6 kW a více

Energetická třída

Každý elektrospotřebič je doplněn energetickým štítkem. Nejinak je tomu v případě trouby. Díky energetické třídě můžete ještě před nákupem zjistit, jaká bude energetická náročnost vaší elektrické trouby. Náklady na energii se totiž mohou projevit na tom, kolik ve skutečnosti za svůj spotřebič zaplatíte (levná, ale neúsporná trouba se může ve výsledku značně prodražit). Volit bychom měli ideálně takové modely, které jsou označeny A nebo A+. To je totiž známkou toho, že je tento spotřebič úsporný a efektivní.

Co najdeme na energetickém štítku?

  • Zdroj energie – tento údaj je označen pomocí piktogramu. Můžete tak odhalit, zda se jedná o elektrický spotřebič (piktogram trouby s elektrickou přívodní šňůrou) nebo plynový spotřebič (piktogram trouby s plamenem). Piktogram se nachází na štítku vlevo nahoře.
  • Energetická třída – označujeme je od písmene A+++ až do F. Platí, že A jsou nejúspornější modely, D pak nejméně úsporné. Toto označení najdete hned pod piktogramem zdroje energie, je to bílé písmeno v černém poli. Vyšší energetické třídy se vyplatí pro ty, kteří pečou často. Obvykle jsou ale takové spotřebiče dražší.
  • Objem – v levém dolním rohu můžete najít, jakým objemem se spotřebič může pochlubit.
  • Spotřeba – v pravém dolním rohu je zase uvedena spotřeba prostřednictvím dvou údajů. Ten horní udává, jaká je spotřeba při běžném pečení, dolní zase, jaká je spotřeba při horkovzdušném pečení. Udává se v kWh u elektrických modelů, a v kWh a MJ (megajouly) u plynových spotřebičů.

Velikost trouby

Svou pečící troubu můžete vybrat s ohledem na to, kolik místa pro ni máte vyhrazeno. Vždy je ale třeba odvíjet se od určitých standardních rozměrů, díky kterým budete mít na výběr mnohem více modelů, než v případě nestandardních rozměrů. Před samotným nákupem změřte všechny rozměry (výšku, šířku i hloubku). Vestavěná trouba se totiž musí vlézt přesně do otvoru. 

Z hlediska velikosti lze trouby rozdělit na:

  • Klasické trouby – sem patří vestavné i volně stojící modely. Ty vestavné disponují obvykle výškou a šířkou 60 x 60 cm. Volně stojící trouby pak mohou mít výšku 50 nebo 60 cm, šířku pak 60 cm. Objemově je to pak až 80 litrů. Tento typ spotřebiče je vhodný i pro velké rodiny, patří k nejoblíbenějším.
  • Kompaktní trouby – tento typ je vhodný spíše do malých prostor, protože se vyznačuje menšími rozměry. Výška je obvykle 45 cm, šířka pak 60 cm. Menší objem trouby je vhodnější pro menší počet lidí, dokáže se ale mnohem rychleji vyhřát. Navzdory menší velikosti jsou kompaktní trouby vybaveny řadou zajímavých funkcí.

Hmotnost

Hmotnost vestavěné trouby vás může zajímat pouze z hlediska nosnosti kuchyňské linky, obvykle se ale nejedná o nějak důležitý parametr. Ten budete sledovat spíše u volně stojících typů trouby, kde je možné, že se spotřebičem budete manipulovat.

Design a materiál

Jednotlivé vestavěné trouby můžete vybírat samozřejmě také podle toho, jaký vzhled vám bude nejvíce vyhovovat. Velmi oblíbené je nerez provedení, které je nejen elegantní, ale také velmi snadné na údržbu. Tento materiál je odolný i vůči mechanickému poškození, jako je poškrábání. K dispozici jsou ale také další zajímavé designy, jako například retro trouba, která se bude hodit do rustikálních kuchyní nebo jednoduše těch, které jsou vybaveny v retro stylu.

Volit můžete trouby na základě toho, jaký mají displej. Může být dotykový nebo tlačítkový. Je samozřejmé, že dotykový displej bude pohodlnější a často také uživatelsky méně náročný, budete si za něj ale muset (nemálo) připlatit. Celá řada trub disponuje speciálními otočnými knoflíky, které jsou typu „push“, to znamená, že je můžete zamáčknout, když je nepoužíváte.

Velmi oblíbené jsou trouby v bílém nebo černém provedení, které sice vypadají velice pěkně, na druhou stranu ale na nich mohou být vidět otisky prstů. Budou tudíž náročnější na údržbu, než nerez varianty.

Základními materiály, které se využívají na výrobu pečících trub, jsou ocel a plech doplněné o sklo. Sklo se nachází v přední části trouby, abychom mohli pohledem kontrolovat stav pečených pokrmů bez otvírání dvířek (které vede k úniku tepla a u některých pokrmů není žádoucí – typicky jde o dezerty z odpalovaného těsta). Tato skla jsou speciálně chlazena, abychom se při dotyku nespálili. To je výhodné také v domácnosti s dětmi. Někdy se ale setkáte také s imitací dřeva.

4

Funkce, kterými elektrické trouby disponují

Funkce jsou tím, čím se jednotlivé trouby mohou odlišovat. Čím více funkcí trouba má, tím vyšší bude také její cena. Proto je dobré si rozmyslet, jaké funkce budete skutečně používat, abyste zbytečně neplatili za něco, co ani nevyužijete. Existuje dokonce i model, který jsou označován jako multifunkční trouba. Ten zvládá připravit pokrm hned několika různými způsoby a disponuje velkým množstvím funkcí, moderním ovládáním a také schopností horkého vzduchu i parního pečení. Její cena je však velmi vysoká. Jaké funkce můžete u svých strojů hledat?

  • Displej – Ovládací panel může být buď mechanický, nebo elektronický. Díky němu můžete nastavit teplotu pečení popřípadě také pečící program a délku pečení. Součástí elektronického ovládání je displej. Displej usnadňuje ovládání trouby, díky němu můžete snadno nastavovat různé funkce. Velmi často zobrazuje hodiny. Existují ale lidé, kteří upřednostňují mechanické ovládací prvky (knoflíky). Jedná se zejména o starší generaci, která je na toto ovládání zvyklá a netouží po tom, učit se novým věcem. Nevýhodou mechanických prvků je obtížnější údržba. Některé trouby jsou vybaveny displejem i push knoflíky, které jsou jakýmsi mechanickým prvkem. Jejich výhodou je to, že po nastavení potřebných parametrů je zamáčknete, čímž budou chráněny před nečistotami. Po zamáčknutí vznikne rovná ovládací plocha.
  • Ventilátor – základní funkcí ventilátoru je to, že rovnoměrně rozhání horký vzduch v troubě, čímž přispívá k rovnoměrnému pečení. Ventilátory ale mohou mít spoustu dalších funkcí, jako je třeba ochlazování předního skla, speciální funkce jako je pizza funkce nebo infrapečení apod. Ventilátor rozhodně není něčím, s čím bychom měli u trub počítat.
  • Úprava proti otiskům prstů – některé materiály přitahují nečistoty. Když se jich dotknete, zůstanou na nich otisky prstů, které z estetického hlediska musíte neustále čistit. Proto jsou některé trouby vybaveny speciální úpravou proti otiskům prstů. Díky tomu je povrch chráněn proti znečištění při dotyku.
  • Teleskopické vysouvání plechu – jedná se o velmi šikovnou funkci, která zajistí snadnější kontrolu jídla, aniž bychom museli vytahovat celý plech. Jejich velkou výhodou je také to, že minimalizují nebezpečí popálení. Plech jednoduše vysunete a nepotřebujete jej přidržovat. Díky tomu máte obě ruce volné a můžete podlít, přelít, otočit, zkontrolovat apod. aniž byste riskovali, že se popálíte, vylijete šťávu při neopatrné manipulaci do trouby apod.
  • Teplotní sonda – jedná se o velice praktickou funkci, kterou ocení zejména milovníci masitých pokrmů. Sondu jednoduše před pečením zapíchnete do masa. Tak získáte přehled o tom, jaká je teplota uvnitř masa, díky čemuž už se vám nemůže stát, že maso vytáhnete nedopečené nebo přepečené. Vhodné je to tehdy, když jste zvyklí péct větší kusy masa. Na sondě – někdy se jí říká teploměr, což ale není správné označení – nastavíte požadovanou teplotu (podle typu masa a jeho velikosti) a v okamžiku, kdy je teploty dosaženo, sonda vypne troubu.
  • Samočištění – další užitečná funkce, která může usnadnit proces čištění. Nejčastějším druhem je Aquaclean. Nemůžete očekávat, že trouba udělá veškerou práci za vás, ale dokáže celé čištění trouby značně usnadnit.
  • Rozmrazování – tato funkce je skvělá pro rozmrazování pokrmů. Díky ní ventilátor jemně rozmrazí cokoli na pokojovou teplotu.
  • Otočný rožeň – tuto funkci upotřebíte zejména na drůbež, ale také na jiné druhy masa.
  • Minutka – pokud víte, jak často se bude pokrm péct, můžete si nastavit čas pečení. Tato funkce je označována jako minutka nebo také časovač. Jednoduše nastavíte dobu, jak dlouho bude trouba péct. Po této době se automaticky vypne nebo vás upozorní zvukovým signálem (popřípadě obojí).
  • Mikrovlnný ohřev – trouba s mikrovlnkou je ideální pro rychlé ohřátí jídla. Disponuje mikrovlnami, díky kterým dokáže zdárně nahradit klasickou mikrovlnnou troubu.
  • Kruhové těleso – je součástí horkovzdušné trouby. Jeho hlavním úkolem je rovnoměrně rozprostřít teplotu v troubě, aby pečení probíhalo ve všech místech stejnou rychlostí. Je ideální pro pečení na více pleších současně.
  • Kombinace s varnou deskou – typ trouby, který je zkombinován s varnou deskou se nazývá polyvalentní (kombinovaná) vestavná trouba. Tato trouba bývá umístěna pod varnou deskou. Ovládání k oběma zařízením se nachází na troubě.
  • Ikea Metod -jedná se o způsob zabudování do kuchyňského systému Ikea.
  • Grilování -tato funkce je vhodná, když si přejete vypéct kůrčičku nebo grilovat zeleninu. Probíhá prostřednictvím horního tělesa v troubě.
  • Chlazení dveří -díky této funkci můžete i v průběhu pečení sáhnout na sklo trouby, aniž by hrozilo, že se popálíte. Je ideální do domácností s malými dětmi. Jedná se o bezpečnostní prvek. Výrobci většinou uvádí, kolika stupňů dvířka během pečení dosahují.
  • 3D pečení – v dnešním uspěchaném světě jistě oceníte, když vaše trouba bude moci současně péct až tři různé pokrmy najednou. Nemusíte se přitom bát, že by došlo k prolnutí chutí či vůní. To přesně je 3D pečení.
  • Udržování teploty – tato funkce je také výrobci označována jako Keep Warm. Jejím úkolem je udržet jídlo teplé, i když jej budete podávat třeba za hodinu. Využít tuto funkci můžete také k předehřátí talířů. Používá se i pro kynutí těsta nebo třeba sušení ovoce.
  • Pizza – tento program vám zajistí upečení té nejlepší pizzy. Při pečení je zapojen ventilátor, kruhový a spodní ohřev.
  • Horní + spodní ohřev – funkci spodního a horního ohřevu současně má snad každá trouba a obvykle se používá nejčastěji. Některé trouby ale umožňují spustit jen horní ohřev. Ten se hodí v případě, že potřebujete zapéct pokrm jen shora – pokrm už je hotový, ale vy mu chcete dodat barvu nebo kůrčičku. Pouze spodní ohřev zase využijete u takových pokrmů, jako jsou nízké koláče, pizza nebo při zavařování.
  • Hodiny – trouby, které mají displej, často ukazují aktuální čas. Můžete jej použít ke stopování délky pečení jídla.
  • Parní pečení – i když se nejedná přímo o parní troubu, některé trouby nabízí funkci parního pečení, která ji má simulovat. Výsledek nebude úplně stoprocentní, nicméně díky pokrmy budou šťavnatější, než při klasickém pečení. Tato funkce se obvykle kombinuje s horkovzdušnou troubou.
  • Osvětlení – jedná se o vybavení, které najdete v každé, i té nejlevnější troubě. Obvykle se zapíná automaticky v průběhu pečení. Díky tomu můžete kontrolovat, jak pokrm vypadá. Na druhou stranu také vidíte, že trouba je zapnutá. 
  • Jet (rychlý ohřev) – v některých případech (například, když své jídlo nepřipravujete, ale jen zapékáte – koupené polotovary, jako je pizza nebo lasagne) by se hodilo, kdyby se trouba rozehřála mnohem rychleji, než je běžné. Toto zajišťuje funkce rychlého ohřevu, kterou výrobci označují také Jet.
  • Infrapečení – jedná se o speciální druh pečení, který využijete zejména u masa. Peče se s pomocí přídavného ventilátoru. Díky němu vznikne speciální proces grilování.
  • Smart – tato funkce umožňuje ovládání trouby prostřednictvím chytrého telefonu. Díky tomu můžete troubu začít rozehřívat ještě předtím, než dorazíte domů. Hodit se může také v případě, že jste nestihli dopéct, a musíte odejít z domu. Trouba je propojena s telefonem prostřednictvím WiFi. Můžete ovládat pečící programy, nastavit časovač, případně i zobrazit recept.
  • Multiflow 360° – trouba má speciální zaoblenou konstrukci, která jí umožňuje ideálně rozprostírat horký vzduch. Díky tomu je pečení nejrovnoměrnější. 
  • Programovatelné pečení – pokud pečete často jedno jídlo, můžete jej uložit do paměti své trouby. Díky tomu nebudete muset neustále nastavovat znovu.
  • Přednastavené režimy – některé programy pečení bude mít již trouba přednastavené z výroby. Můžete je využívat pro přípravu různých druhů pokrmů.
  • Dětská pojistka – tato bezpečnostní trouba se hodí do domácností s dětmi. Děti nemohou spotřebič otevřít v průběhu pečení.
  • Tlumené dovírání dvířek (SoftMove) – díky této funkci nebudete s dvířky trouby práskat. Zajišťuje pomalé dovření dvířek.
5

Způsoby samočištění trub

I ta nejlepší trouba se nevyčistí sama, vždy bude potřebovat vaši pomoc. Funkce samočištění přesto neztrácí svůj význam, protože dokáže práci značně usnadnit. Uvnitř trouby se totiž nachází odolné (zapečené) nečistoty, kterých nemusí být jednoduché se zbavit. To nejhorší za vás může udělat právě funkce samočištění. Existuje hned několik způsobů, jakými to trouba dělá.

Katalýza

Trouba je vybavena speciální perforovanými smaltovými vložkami, které pohlcují nečistoty i mastnotu, a to rovnou v průběhu pečení. Všechny nečistoty, které se na těchto vložkách zachytí jsou odpařovány automaticky. To znamená, že nemusíte tuto funkci spouštět. Katalycké čištění vyžaduje občasnou výměnu těchto vložek. Čištění probíhá při teplotě 200 °C, po dobu 60 minut. Po skončení procesu je dobré vnitřek trouby vytřít vlhkým hadříkem. Funkce je dostupná u dražších modelů.

Pyrolýza

V rámci této funkce se trouba rozehřeje na velmi vysokou teplotu, která se může rovnat až 500 °C. Při takové teplotě se rozpustí veškeré nečistoty na prach, který pak už jen stačí smést (ideálně dokud je ještě teplý – použijte vlhký hadřík). Jedná se tedy o čištění prostřednictvím horkého vzduchu. Tato funkce trvá obvykle 90 minut, v případě extrémních nečistot ji ale můžete prodloužit.

Pyrolitická trouba v průběhu tohoto procesu automaticky uzavře dvířka, takže je nebudete moci otevřít (což by bylo velmi nebezpečné). Dvířka půjdou znovu otevřít až tehdy, kdy teplota uvnitř trouby klesne na bezpečnou hranici. Pyrolytické čištění je velmi účinné, vyhněte se ale levnějším modelům. Ty mohou způsobit štiplavý dým.

AquaClean

Jedná se o parní čištění. V troubě se začne produkovat pára, která špínu ze stěn uvolní. Jedná se o systém, který za vás troubu sám nevyčistí, ale práci vám dokáže velmi zjednodušit. Tento program spustíte, vložíte dovnitř trouby nádobu s vodou a necháte určitou vodu působit. Odpařená pára pak uvolňuje nečistoty.

EcoClean

Jedná se o podobný systém, jako AquaClean, který se navíc snaží ušetřit co nejvíce energie.

Nejznámější výrobci vestavných trub

Výrobců trub je opravdu hodně, protože se jedná o velmi oblíbený kuchyňský spotřebič. Jen velmi málo kuchyní nedisponuje vlastní troubou. Kvalita těchto spotřebičů podléhá dlouholetým testům, které provádí samotní zákazníci, kteří se ke značce vrací a používají ji nejen u trouby. Jsou-li spokojeni, pořídí si i jiné spotřebiče od této značky. Jaké jsou zkušenosti s jednotlivými výrobci?

Vestavné trouby Beko

Vestavné trouby Beko

Širokou škálu levnějších i luxusních modelů vestavných trub najdete právě od této společnosti. Společnost působí na trhu dlouhodobě, spolehnout se tedy můžete na její věhlas. U levnějších modelů ale nemůžete očekávat dlouhou životnost ani množství funkcí.

Vestavné trouby Electrolux

Vestavné trouby Electrolux

I nyní je nabídka výrobce velmi široká. Zakoupit můžete trouby s cenou již pod šest tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani drahé modely, které nabízí celou řadu užitečných funkcí. Za ty si ale budete muset připlatit – klidně i více než šedesát tisíc korun.

Vestavné trouby Bosch

Vestavné trouby Bosch

Proslulá značka nabízí kvalitní výrobky s dlouhou životností a celou řadou moderních funkcí (jejich množství je samozřejmě závislé na ceně). I od této značky seženete i levnější modely, které se ale mohou pochlubit velmi atraktivním designem.

Vestavné trouby AEG

Vestavné trouby AEG

Pokud byste byli omezeni na nákup trouby od tohoto výrobce, pravděpodobně byste si vybrali. Důvodem je to, že nabídka je taktéž velmi široká a zahrnuje různé cenové kategorie. Zvolit si tedy můžete přesně podle svých preferencí.

Vestavné trouby Gorenje

Vestavné trouby Gorenje

Snad ještě širší nabídku nabízí výrobce Gorenje. Vyberou si také ti, kteří mají specifické požadavky – například touží po retro troubě. Nejlevnější vestavěnou troubu můžete koupit už pod pět tisíc korun.

Vestavné trouby Siemens

Vestavné trouby SIEMENS

Tato značka slibuje kvalitu, i když je pravdou, že si za ni budete muset připlatit. V dané cenové kategorii se ale hravě vyrovná konkurenčním produktům (a dokonce je může i předčít). Spolehnout se na značku Siemens je sázka na jistotu.

Vestavné trouby Miele

Vestavné trouby Miele

Společnost nabízí i levnější druhy pečících vestavných trub. Některé z nich se navíc mohou pochlubit menšími rozměry, které se hodí do malých kuchyní. Takovou vestavnou troubu můžete pořídit i pod dva tisíce korun. Avšak značka se soustředí také na výrobu luxusních modelů, které stojí i více než sto tisíc korun.

Vestavné trouby Mora

Vestavné trouby Mora

Chcete-li podpořit domácí trh, vsaďte na značku Mora. Nebudete zklamáni, protože tato značka poskytuje široký výběr a celou řadu nejmodernějších funkcí. Vestavné trouby Mora mohou zdárně konkurovat zahraničním modelům.

Vestavné trouby Whirlpool

Vestavné trouby Whirlpool

Značka se soustředí zejména na levnější spotřebiče, není ale problém narazit také na kvalitnější trouby. Za ně si budete muset připlatit, stojí více než třicet tisíc korun. Základní modely ale koupíte už pod pět tisíc korun.

Vestavné trouby Candy

Vestavné trouby Candy

O spolehlivosti této značky se na uživatelských webech vedou dlouhé diskuze. Jsou tací, kteří na značku nedají dopustit, ale samozřejmě i ti, kteří ji nenávidí a už by si ji znovu nekoupili. Pravdou je, že výrobce Candy nabízí některé velmi levné modely, které nemusí být až tak kvalitní.

Vestavné trouby Amica

Vestavné trouby Amica

Méně známý výrobce se soustředí zejména na výrobu levnějších typů vestavěných trub. Nemůžete od nich očekávat žádné převratné funkce, pokud byste si ale v dané cenové kategorii vybrali ke srovnání konkurenční výrobek, zklamáni byste nebyli.

Vestavné trouby Hoover

Vestavné trouby Hoover

Vestavné trouby značky Hoover vypadají velice dobře a moderně. Můžete je koupit v různých cenových relacích a na základě toho se odvíjí také množství funkcí, které nabízí.

Vestavné trouby Samsung

Vestavné trouby Samsung

Nabídka této značky je omezenější, takže je možné, že kdybyste si chtěli vybrat od tohoto výrobce, museli byste se přiklonit k určitým kompromisům. Na druhou stranu se můžete spolehnout na kvalitu této značky. Vestavné trouby Samsung disponují atraktivním vzhledem a moderními funkcemi.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů

Pokud se vydáte na nákup nové vestavné trouby, pravděpodobně zavítáte také na některý z následujících e-shopů.

Vestavné trouby Alza

Vestavné trouby Alza

Výběr je široký, filtr podrobný, takže je velmi pravděpodobné, že najdete výrobek, který skutečně hledáte. Narazíte na produkty v různých cenových relacích, včetně nejluxusnějších provedení trub.

Vestavné trouby Ikea

Vestavné trouby Ikea

I když považujeme Ikeu za levnou značku, nemusí to být pravda. Nabídka je o něco méně rozšířená, nicméně nakoupit můžete v různých cenových relacích. Problémem ale může být to, že na e-shopu není snadné se vyznat.

Vestavné trouby Heureka

Vestavné trouby Heureka

Heureka nabízí velice podrobný filtr, díky kterému si budete moci vyhledávat jen mezi produkty, které chcete. K dispozici jsou také nezávislé recenze uživatelů, kteří si již troubu koupili. Navíc můžete prostřednictvím tohoto srovnávače zakoupit svůj model za nejnižší cenu na trhu.

Cenové relace vestavných trub

V rámci dané cenové relace můžete od své trouby očekávat určité funkce. Vzhledem k tomu, že trh s vestavnými troubami je opravdu široký, určitě najdete to, co hledáte. Od ceny se odvíjí nejen množství funkcí, ale také celkový výkon, typ spotřebiče a také výrobce (za některé značky si připlatíte). Vysoká cena nemusí znamenat kvalitu.

  • Do 10 000 Kč – tyto trouby nabízí základní funkce, jako je gril, ventilátor, displej, nastavitelná minutka, rozmrazování a horký vzduch. Spotřebiče disponují obvykle energetickou třídou A. Objem je od 58 do 67 litrů.
  • Do 30 000 Kč – zde už můžete narazit na opravdu kvalitní modely s celou řadou funkcí, které uspokojí i náročné uživatele. Nejčastěji budou mít energetickou třídu A+ a objem klidně větší než 71 litrů. V této cenové relaci se můžete těšit na speciální vybavení, jako je kruhové těleso, programy samočištění, otočný rožeň, chlazení dveří atd. V této cenové relaci už se vyskytují téměř výhradně vestavné trouby.
  • Nad 30 000 Kč – pro ty nejnáročnější uživatele jsou k dispozici velmi pokročilé funkce. V rámci této cenové relaci už narazíte na kvalitní parní trouby. Cena těch nejdražších modelů může atakovat hranici i sto padesáti tisíc korun.

Nejčastější otázky při výběru vestavné trouby

Jak čistit troubu bez samočisticí funkce?

Pokud si všimnete, že došlo ke znečištění trouby, je vhodné ji otřít co nejdříve. Funkci AquaClean můžete napodobit i ve své troubě. Postavte misku s vodou do trouby a rozehřejete ji. Pára se uvolní a usnadní vám čištění. Stačí pak otřít vnitřní stěny trouby. Použijte k tomu hadřík namočení do směsi vody a citronové šťávy.

Jaká je životnost vestavné trouby?

Nejen vestavné, ale také samostatně stojící trouby, by vám měly sloužit na dobu delší, než 10 let. Čím starší je trouba, tím delší může být rozehřívání a také pečení, protože výkonnost trouby s postupem času bohužel klesá.

Jaké vybavení si kupujete jako součást trouby?

Standardně jsou trouby vybaveny pečícími plechy, které mají odpovídající velikost. Obvykle se jedná o jeden plochý a jeden hluboký plech. Některé modely mohou obsahovat také pekáče navíc. Plechy navíc můžete dokoupit na základě rozměrů originálních plechů.

Zajímavé zdroje

https://www.dtest.cz/clanek-5374/jak-vybrat-vestavnou-troubu

1.3/5 - (31 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


  1. výborná rada k rozhodnutí koupě

Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo