Nejlepší žehličky pro rok 2024

Žehličky na prádlo jsou nutnou výbavou každé domácnosti. Srovnali jsme ty nejlepší žehličky a parní generátory a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat tu nejlepší.

TEST: Nejlepší napařovací žehličky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Tefal FV 9845
TOP napařovací žehlička
Braun SI 9188 Philips GC 4909/60
Tefal FV 9845 Braun SI 9188 Philips GC 4909/60
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Tefal Braun Philips
Typ: napařovací žehlička napařovací žehlička napařovací žehlička
Orientační cena: 2 000 Kč 2 000 Kč 1 800 Kč
Příkon (W): 3 200 2 800 3 000
Objem nádržky na vodu (ml): 350 330 300
Parní ráz (g/min): 260 230 250
Délka kabelu (m): 2,5 2,5 3
Žehlící plocha: keramika eloxovaná steamGlide
Rovnoměrné dávkování páry (g/min): 60 50 55
Doba automatického vypnutí ve vertikální poloze (min): 8 8 8
Doba automatického vypnutí v horizontální poloze (sec): 30 30 120
Vertikální napařování: ano ano ano
Systém odvápňování: ano ano ano
Systém proti odkapávání: ano ano ano
Kontrolka provozu: ano ano ano
Samočištění: ano ano ano
Použití vody z kohoutku: ano ano ano
Ionizační technologie: ne ano ne
Napařovací špička ano ano ano
Hmotnost (kg): 1,9 1,59 1,67

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší parní generátory

1. místo 2. místo 3. místo
Název Tefal Pro Express Ultimate
TOP parní generátor
Braun IS 2044 VI Sencor SSI 0710 VT
Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 Braun IS 2044 VI Sencor SSI 0710 VT
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Tefal Braun Sencor
Typ: parní generátor parní generátor parní generátor
Orientační cena: 5 700 Kč 3 400 Kč 1 200 Kč
Příkon (W): 2 600 2 200 2 500
Objem nádržky na vodu (ml): 1 900 1 300 2 000
Parní ráz (g/min): 600 350 370
Délka kabelu (m): 1,7 1,8 3
Žehlící plocha: durilium eloxovaná keramická
Rovnoměrné dávkování páry (g/min): 180 120 100
Automatické nastavení teploty a páry: ano ano ano
Vyjímatelná nádrž: ano ano ano
Vertikální napařování: ano ano ano
Systém odvápňování: ano ano ano
Systém proti odkapávání: ano ano ano
Kontrolka provozu: ano ano ano
Samočištění: ano ano ne
Použití vody z kohoutku: ano ano ano
Zamykací systém: ne ano ne
Automatické vypnutí: ano ano ne
Hmotnost (kg): 5,1 2,6 2,34

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější žehličky na prádlo 2024

Poradíme Vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat žehličku

Žehličky patří mezi základní vybavení každé hospodyňky. Práce se žehličkou vám může práci značně usnadnit – nebo také ztížit. Protože se jedná o tolik potřebnou elektroniku, je zapotřebí jejímu výběru věnovat pozornost.

Jak vybrat žehličku?

Žehličku budete pravděpodobně používat několikrát do měsíce. Toto zařízení už dávno není jen nažhavený kus železa. Moderní žehlička na prádlo už má spoustu funkcí navíc, díky kterým šetří vaše ruce při žehlení, a současně také vlákna oblečení, které se snažíte vyrovnat. Kromě toho, že po žehlení je prádlo krásně rovné, se můžete zbavit také různých bakterií. Před koupí žehličky je třeba zjistit si zejména následující parametry, které vám mohou zodpovědět na otázku, jak vybrat tu nejlepší žehličku.

  • Jak často budete žehličku používat – jednou ze základních otázek, které byste si měli položit, je to, jestli budete svou žehličku používat jen několikrát do roka, nebo třeba několikrát za týden. Pokud máte doma kvalitní sušičku nebo umíte své prádlo pověsit tak, že vyžehlit je třeba jen košile, které často nenosíte, investice do drahého přístroje může být zbytečná. Na druhou stranu, pokud žehlíte často, dražší a výkonnější žehlička vám může práci usnadnit.
  • Vyberte správný typ žehličky – napařovací žehlička, žehlička na suché žehlení nebo žehlička s parním generátorem? V současné době je výběr poměrně široký a v každé kategorii si můžete volit z jednotlivých kategorií spoustu přístrojů. To, kterou žehličku nakonec zvolíte, bude záviset na tom, na co ji budete nejčastěji používat.
  • Jak je řešené ovládání žehličky – ovládání žehličky by mělo být umístěno tak, abyste je mohli ovládat jednou rukou. Na druhou stranu by nemělo dojít k samovolnému spuštění některého s programů tím, že zavadíte o příliš dostupné tlačítko. Zaměřte se proto na to, jak jsou jednotlivá ovládací tlačítka na žehličce uspořádána.
  • Jaké funkce žehlička nabízí – zvažte, kolika funkcemi žehlička disponuje. Ne vždy ale více znamená lépe. Žehlička, která má spousty funkcí je obvykle také dražší. Ne všechny funkce ale budete využívat. Proto před samotnou koupí zvažte, které z funkcí jsou pro vás užitečné, a za které byste naopak zbytečně přepláceli.
  • Cenová relace žehliček – při nákupu jakéhokoli spotřebiče jsme vázání také vlastními finančními možnostmi. Ne vždy platí, že pro kvalitní žehlení je zapotřebí nejdražší a nejlepší žehličky. Ty dražší obvykle jen usnadňují a zpohodlňují práci.
  • Zaměřte se na materiál žehlící plochy – to, jak snadno bude žehlička klouzat po oděvech, je dáno také materiálem, ze kterého je žehlicí plocha (tedy ta horká část žehličky) vyrobena. Tato plocha by měla být také dostatečně odolná, protože ne vždy se při žehlení vyhnete jejího kontaktu se zipy nebo knoflíky či jinými ozdobnými prvky oděvů.
1

Typy žehliček

Jednotlivé typy žehliček mohou ovlivnit výsledek vašeho žehlení. Pokud provádíme srovnání žehliček, je třeba se v první řadě zaměřit na jednotlivé typy žehliček. Díky tomu, jaké mají výhody a nevýhody se pak můžete rozhodovat jen v rámci dané kategorie.

  • Napařovací žehličky
  • Suché žehličky
  • Žehličky s parní stanicí
  • Cestovní žehličky
  • Napařovače
  • Žehlicí lisy

Napařovací žehličky

Asi nejčastějším typem, který v domácnostech najdete, jsou právě napařovací žehličky. Poznáte je tak, že mají speciální nádobu pro vodu, kterou si přístroj sám mění v průběhu žehlení na páru. Tato pára je pak vytlačována otvory na žehlicí ploše rovnou na prádlo, čím usnadňuje žehlení. Dokáže tím vyrovnat i dost pokrčené materiály. 

To, jak účinné toto vyrovnávání bude, závisí na tom, kolik páry zvládne žehlička vyrobit za určitý okamžik svého provozu. Tato hodnota se obvykle udává v gramech za minutu. Dobrý výkon je kolem 50 g za minutu, čím více, tím lépe. Některé napařovací žehličky mohou fungovat také ve vertikální poloze, což znamená, že s nimi můžete vyrovnávat také oblečení, které je zavěšeno na ramínku (dobrým řešením je to například při potřebě vyrovnání záclony či závěsů, aniž byste je chtěli sundávat).

Suché žehličky

Žehlička bez napařování je jen jiný název pro suchou žehličku. Jedná se o levnější variantu, ale za cenu toho, že se s ní více nadřete. V případě příliš pokrčeného materiálu budete muset látku navlhčit sami, což se vám nemusí podařit rovnoměrně. Na oblečení tak mohou vznikat mokré skvrny. Žehlení je tak trochu zastaralé a rozhodně méně účinné, než při použití jiných typů žehliček.

Žehličky s parní stanicí

Tyto žehličky ještě umocňují výhody, které nabízí napařovací žehličky. Bude mít vždy dostatek páry pro žehlení. Její množství je přitom mnohem větší, než u napařovacích žehliček. Žehlička s parním generátorem obvykle nabízí 80 až 120 g páry za minutu. Snadno s ní tedy vyžehlíte i to nejproblematičtější oblečení.

Nevýhodou mohou být větší rozměry stroje, které mohou znepříjemnit skladování. Při samotné práci s žehličkou, ale držíte pouze žehličku samotnou, bez hmotnosti vody, což znamená, že při práci je žehlička obvykle lepší. Tím může umožnit i dlouhodobější žehlení.

Existují dva základní druhy žehliček s parní stanicí. Prvním typem je ta, která ohřívá všechnu vodu najednou, drží ji pod tlakem a díky tomu máte k dispozici velké množství páry ihned. V průběhu žehlení ale není možné dolévat vodu. Druhým typem je stroj s topným tělesem a vyjímatelným zásobníkem. Na páru si obvykle musíte počkat, nicméně vodu můžete v průběhu žehlení volně dolévat.

Cestovní žehličky

Když jedeme na dovolenou, obvykle se s balením žehličky neobtěžujeme. Využít ji ale můžete na obchodních cestách, kdy je zapotřebí, abyste vypadali skvěle. Cestovní žehličky vynikají nízkou hmotností a malou velikostí. Na druhou stranu ale mají menší žehlicí plochu a obvykle také nižší výkon. Při žehlení se tedy můžete docela nadřít, než dosáhnete uspokojivého výsledku. Nicméně oblečení většinou již bylo vyžehleno, než jste jej vložili do kufru, takže výsledky cestovní žehličky jsou obvykle uspokojivé.

Napařovače

Stále větší oblibě se těší napařovače. Ty jsou určeny k vertikálnímu žehlení, což můžete ocenit zejména v případě společenských oděvů, jako jsou šaty nebo saka. Tyto kousky oděvů byste na žehlicím prkně žehlili velmi obtížně, protože se vyznačují celou spoustou záhybů. Navíc vám odpadá nutnost oděvy po jednom použití prát, protože nepříjemně zapáchají. Díky použití páry z nich můžete nepříjemné zápachy odstranit. Tento typ parní žehličky je vhodný také pro osvěžení závěsů a záclon.

Žehlicí lisy

Tento typ žehličky zřejmě v běžné domácnosti příliš nevyužijete. Jejich výhodou je velká žehlicí plocha – dokonce několikanásobně větší, než u klasické žehličky. Ta je současně ale také nevýhodou. Důvodem je to, že tento typ žehličky můžete použít na větší kusy textilií bez záhybů. Ideální jsou například do hotelů, kdy se s nimi žehlí ložní prádlo, záclony, ručníky, ubrusy a další velké textilie. Žehlicí lisy mohou fungovat jako parní žehlička na prádlo nebo také žehlička na sucho. Záleží na typu, který si zakoupíte. Nevýhodou je taktéž vysoká pořizovací cena.

2

Důležité parametry

Abyste si mohli volit stroj, který bude naplno vyhovovat vašim požadavkům, zaměřte se zejména na jejich parametry. Žehlička sice může krásně vypadat, s kvalitou její práce to ale díky některým zanedbaným parametrům může být horší.

Příkon

Jedná se o základní parametr, který byste měli při výběru zohlednit. Co vám toto číslo prozradí? Tak například to, za jak dlouho bude žehlička nažhavená a jak na tom bude se svou schopností produkovat páru. Dobrých výsledků při žehlení dosáhnete s příkonem 1 400 W. Ty nejlepší žehličky ale mohou mít příkon až 3 000 W. Bohužel u těchto modelů musíte počítat taktéž s vyšší spotřebou energie.

Parní výkon

Tento parametr budete sledovat u parních žehliček na prádlo a napařovačů. Čím více páry totiž tyto přístroje dokážou vyprodukovat, tím rychlejší může být žehlení (někdy je dokonce možné žehlit několik vrstev oblečení najednou). U vertikální parní žehličky je to také ukazatel její efektivity. Vyjadřuje se v gramech za minutu.

Pro horizontální žehlení si se záhyby poradí žehlička s parním příkonem 50 g/min, u vertikální žehlení by parní příkon neměl být nižší než 100 g/min. Pokud si chcete poradit i s těmi nejodolnějšími záhyby, investujte do žehličky, jejíž parní příkon je od 220 až 600 g/min.

Parní ráz

Jedná se o další parametr, který je velice podobný parnímu výkonu. Jedná se ale o údaj, který představuje, kolik páry dokáže stroj vypustit jednorázově. Toto množství páry je obvykle větší, než je obvyklé a hodí se u opravdu nepoddajných záhybů. Obvykle je jejich hodnota kolem 130 g/min.

Tlak páry

U parních generátorů můžete sledovat také údaj, který se nazývá tlak páry a je určen v barech. Čím vyšší je tlak páry, tím snadněji a hlouběji do textilie se může pára dostat. To může usnadnit a urychlit žehlení. Na trhu najdete obvykle žehličky s parním generátorem, které mají tlak 4 až 8 barů. Neměli byste jít pod 6,5 barů.

Velikost žehlicí plochy

Ne vždy znamená větší žehlicí plocha lepší žehličku. S menšími žehlicími plochami totiž můžete snadno vyžehlit více detailů, při větších kusech neřaseného oblečení se ale více nadřete. Největší velikosti žehlicí plochy mají žehlicí lisy, nejmenší zase cestovní žehličky. Ani jeden z těchto extrémů ale není ideální.

Objem vodní nádržky

Při objemu vodní nádržky – zejména pokud hledáte tento údaj u ruční napařovací žehličky – existují výhody i nevýhody. Čím menší tato nádržka bude, tím bude přístroj lehčí. Na druhou stranu jej budete muset častěji dolévat. Pracovat s přístrojem, který je příliš těžký, ale může znesnadňovat žehlení.

Pokud chcete co největší výdrž v produkci páry, zvolte žehličku s parním generátorem. Zde je totiž hmotnost vody na podložce, nikoli ve vaší ruce. A její objem je největší (až 1 600 ml). Ruční vertikální žehlička má nádrž okolo 300 ml a nejmenší nádrž (40 až 60 ml) je u cestovních žehliček.

Délka přívodního kabelu

Pokud nemáte bezdrátovou žehličku, bude vás zajímat také délka přívodního kabelu. Při žehlení mají totiž lidé v oblibě sledovat také televizi či své děti. Je dobré změřit si minimální vzdálenost, kterou od elektrické zásuvky potřebujete, aniž byste později museli používat prodlužovací kabel. 

Hmotnost

Zajímat nás bude zejména hmotnost té části přístroje, kterou budeme držet v ruce. Čím těžší je přístroj, tím nepohodlnější může být manipulace s ním. A to zejména tehdy, když jste zvyklí žehlit jednou za čas po delší dobu. U napařovacích žehliček přičtěte také hmotnost vody, kterou budete mít při práci v nádržce.

Typy žehlicích ploch

Nejenom samotná velikost žehlicích ploch, ale také materiál, z kterého jsou vyrobeny, může ovlivnit, jak dlouho budete žehlit. Taktéž výsledek žehlení může záviset na tom, z čeho je žehlicí plocha vyrobena. Jednotlivé materiály se mohou lišit také délkou, po kterou se budou rozpalovat či šetrností k žehlenému prádlu. 

  • Keramika – v současné době nejoblíbenější a hojně používaný materiál na žehlicí plochu je keramika. Ta je nejen šetrná k oblečení, ale také dobře klouže a práce s ní je velice rychlá. Keramické plochy jsou ideální jako žehlička na košile či další členité materiály. I když se při žehlení raději vyhýbáme místům, kde by mohla být plocha poškrábána (zipy, knoflíky atd.), pravdou je, že keramika patří mezi velice odolný materiál i vůči poškrábání. Dejte si ale pozor při pokládání žehličky – i když je dost odolná, někdy hrozí při pádu či nešetrném položení poškození odštípnutím části žehlicí plochy. Hodí se tedy na jakékoli oblečení a její výhodou je to, že se nepřehřívá a povrch bývá rozpálen rovnoměrně po celém povrchu.
  • Nerez – nerezový materiál je také poměrně odolný, ne však tolik, jako ten keramický. Je tedy vhodné dát si při žehlení dobrý pozor, abyste žehlicí plochu nepoškrábali o knoflíky nebo zipy. Jejich výhodou je naopak to, že se rozpálí opravdu rychle a jsou tedy připraveny k použití téměř okamžitě. Nabízí také dostatečný skluz po velkém množství materiálů oblečení (vyhýbejte se ale tak jemným materiálům, jako je například hedvábí – žehlička je může spálit). Nerezová žehlicí plocha je typická zejména pro suché žehličky, dnes se ale používá také pro ty napařovací. Čištění žehličky s nerez povrchem je obtížnější.
  • Hliník – je označen také jako aluminium nebo durasteel. Má o něco lepší vlastnosti než nerez, ale nevýhody jsou v podstatě stejné. Díky nízké odolnosti je třeba vyhýbat se problematickým plochám (jako jsou zipy či knoflíky), čímž se může žehlení protáhnout.
  • Eloxal – eloxování se používá k povrchovému ošetření kovů. Eloxal vylepšuje vlastnosti takových kovů: zejména jej posiluje v odolnosti. Díky tomu má žehlička delší životnost. Jakkoli se jedná o odolný materiál (který je navíc odolný vůči korozi), téměř nic neváží, takže jeho hmotnost na žehličce je zanedbatelná. Skluz po oblečení při žehlení je vynikají a navíc můžete žehlit i ty nejjemnější materiály. 
  • Nepřilnavý povrch – pokud se výrobce rozhodne, že hlavní funkcí žehličky by měl být její nepřilnavý povrch, vyvine si svou vlastní směs jednotlivých kovů. Díky tomu je skluz po oblečení opravdu ohromující a žehlení je snadné. Nicméně v závislosti na typu slitiny se odvíjí také její další vlastnosti, jako je délka nahřátí, odolnost a životnost. Každý výrobce může mít složení trochu jiné. Řídit se dá do jisté míry pořizovací cenou žehličky, kdy dražší žehličky by měly nabízet odolnější materiály.
  • Platina – je označována jako platinum. Její obrovskou výhodou je vysoká odolnost vůči poškrábání, avšak nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady.
  • SteamGlide – tuto žehlicí plochu můžete najít zejména u žehliček značky Philips. Jedná se nepřilnavý materiál, který je odolný vůči nárazům i poškrábání. Navíc dobře klouže, čímž zajišťuje snadné a rychlé žehlení.
3

Funkce žehliček

To, jak vybrat žehličku, nám mohou pomoci také funkce, kterými žehličky oplývají. Ty je mohou odlišit od konkurence, nabídnou něco navíc a usnadnit vám tak výběr. Zde je výběr těch nejdůležitějších funkcí u žehliček:

  • Vertikální/horizontální napařování – s horizontálním napařováním se můžete setkat u všech ručních žehliček na páru. Ty o něco vyvinutější vám poskytnou také funkci vertikálního napařování. Pokud patříte mezi fanoušky této funkce, pořiďte si žehličku s dobrým parním výkonem – minimálně 100 g páry za minutu. Díky této funkci pak můžete snadno vyrovnávat také oblečení na ramínku nebo záclony. Pokud toužíte po co nejlepším výkonu horizontálního napařování, měla by žehlička obsahovat dostatečné množství otvorů pro páru, které by navíc měly být drážkované tak, aby byla pára efektivně rozdělována. Protože klasické napařovací žehličky zvládnou vertikální napařování jen po určitou dobu, je vhodné podívat se po napařovačích v případě, že jste si vertikální napařování oblíbili. Ty disponují lepšími vlastnostmi v oblasti vertikálního žehlení.
  • Regulace teploty – možnost regulovat teplotu dnes má naprostá většina žehliček. Díky této funkci můžete žehlit jemnější i odolnější tkaniny. Nejčastěji si teplotu nastavíte otočením regulačního kolečka, které je přímo na žehličce. Můžete se řídit buď typem tkaniny, nebo počtem teček, které jsou na tomto kolečku znázorněny. Obvykle si tak můžete nastavit teplotu od 70 do 230 °C. Některé dražší žehličky rozpoznají typ tkaniny samy, takže nutnost nastavování teploty odpadá. Jednotlivé tečky, které si můžete nastavit pro stanovení teploty, se nenastavují na určitou teplotu. Obvykle se jedná o rozmezí teplot: jedna tečka označuje teplotu 70 až 120 °C, dvě tečky 100 až 160 °C a tři tečky 140 až 220 °C. Žehlička se zahřívá jen v určitých časových intervalech, obvykle dosáhne-li spodní hranice určené pro počet teček. To znamená, že máme-li nastaveno na jednu tečku, žehlička se rozpálí na 120 °C, poté ale přestane s vyhříváním své žehlicí plochy, až do okamžiku kdy dosáhne 70 °C.
  • Automatické vypnutí – tato funkce se může hodit všem. Zatímco v dobách našich maminek a babiček se mohlo stát, že pokud jsme zapomněli žehličku vypojit z elektrického obvodu, mohlo dojít k požáru, v dnešní době už má většina žehliček funkci automatického vypnutí. Znamená to, že když necháte žehličku po určitou dobu (tato doba se liší podle výrobce) v nečinnosti, automaticky se vypne sama, aniž by způsobila nějaké škody.
  • Odvápňovací systém – pokud používáte destilovanou vodu, tuto funkci potřebovat nebudete. Pokud se ale nechcete starat o pravidelné odvápňování, naopak ji oceníte. Někteří výrobci ji označují slovy Anti-Calc. Díky tomuto systému můžete na žehlení používat kohotkovou vodu, protože žehlička sama zabraňuje usazování vodního kamene.
  • Samočištění – kromě vodního kamene může být žehlička znečištěna i od bakterií nebo jiných nečistot, které jsou ve vodě obsaženy. Tyto nečistoty mohou vytvořit usazeniny, které postupně při žehlení odpadávají – přímo na vaše čisté prádlo. Žehličky, které jsou vybaveny funkcí samočištění, se o tyto usazeniny samy postarají.
  • Anti-drip – pokud nechcete, aby na žehlené prádlo odkapávaly kapky vody (to se děje zejména při žehlení na nižší teploty, tj. na jemné tkaniny), oceníte tento systém proti odkapávání.
  • Parní ráz – při žehlení můžete i s napařovací žehličkou využít funkci parního rázu, díky které dojde k nárazovému uvolnění většího množství páry. Jedná se o funkci, která je užitečná zejména při žehlení odolných záhybů. Množství produkované páry se může navýšit klidně několikanásobně.
  • Ionizátor – díky této funkci může žehlička vyprodukovat jemnější páru, díky které se dostanete hlouběji do struktury látky.
  • Zúžená špička – některé žehličky disponují zúženou špičkou, což vám může pomoci vyžehlit i ta nejproblematičtější místa vašeho oblečení. Je-li navíc špička vybavena otvory pro páru, žehlení se stane ještě rychlejší a efektivnější.
4

Příslušenství k žehličkám na prádlo

Ačkoli žehlit můžete v podstatě kdekoli, je ideální si k tomu pořídit příslušenství, které vám práci mohou usnadnit nebo zpříjemnit. Do některých z nich se vám vyplatí investovat.

  • Žehlicí prkno – jedná se o jedno z nejzákladnějších vybavení, které můžete spolu se žehličkou vlastnit. Žehlicí prkno má speciální tvar, díky kterému můžete vyžehlit i ta nejhůře dostupná místa vašeho oblečení. Některá prkna disponují také speciálními nástavci na žehlení rukávů. Mohou být také doplněna odkládacími plochami nejen na samotnou žehličku, ale také na již vyžehlené oblečení. Výhodou žehlicího prkna je také to, že si jej můžete přizpůsobit na základě své výšky. Existují lehčí žehlicí prkna, se kterými se vám bude snadno manipulovat. Těžší žehlicí prkna jsou ale stabilnější a oceníte je zejména při žehlení větších kusů oblečení, jako je například ložní prádlo.
  • Potah žehlicího prkna – ačkoli si žehlicí prkno můžete potáhnout látkou, kterou najdete doma, vyplatí se zaměřit na jedno důležité kritérium. Potah by měl být schopen propustit páru ven, díky čemuž nebude docházet k příliš velké vlhkosti. 
  • Vůně do žehličky – speciální vůně nebo navoněné vody do žehličky mohou způsobit nejen to, že se při žehlení bude vaším bytem prohánět příjemná vůně, ale také dojde k provonění prádla.
  • Odžmolkovač – tato jednoduchá pomůcka může oživit vzhled vašeho prádla. Po vyprání se totiž na některých typech tkaniny mohou objevit žmolky. Ty nevypadají pěkně a někdy mohou způsobit předčasné vyřazení oblečení z našeho šatníku. Pořiďte si odžmolkovač s kvalitním ostřím, který „odstřihne“ žmolky od tkaniny, aniž by je odtrhával. Některé modely jsou ruční, jiné na baterie či dokonce do elektřiny.
5

Tipy pro správné užívání žehličky

Základním pravidlem bezpečného žehlení je udržovat rozpálenou žehličku na speciální podložce nebo stojánku k tomu určeném. Malé děti a domácí mazlíčku udržujeme nejen od spuštěného přístroje co nejdál. Nejen teplota žehličky, ale také její hmotnost může při pádu způsobit vážná zranění. Nikdy nenechávejte žehličku bez dozoru! Po práci ji řádně ukliďte – dejte pozor, aby horká plocha neponičila nějaký povrch nebo rovnou nezpůsobila požár.

Při žehlení prádla je zapotřebí myslet na to, že existuje několik různých materiálů. Každý z nich může vyžadovat jinou maximální teplotu. Do určité míry vám teplotu pomůže odhadnout samotné regulační tlačítko samotné žehličky  – když ji nastavíte na hedvábí, teplota žehličky bude nižší, než když ji nastavíte na bavlnu. Před samotným žehlením je dobré rozdělit si oblečení na hromádky podle teploty žehlení. Vyhnete se tak častému přenastavování. Zde je přehled teplot a druhů tkanin:

Maximální teplotaMateriál
Do  110 °Cžehlíme viskózu, lycru a hedvábí
Do 150 °Clátky s příměsí polyesteru a vlny
Do 200 °Cbavlna a len

Žehlit bychom měli od nejjemnějšího prádla po to nejodolnější. Důvod je prostý: žehličky se poměrně rychle nahřívají na požadovanou teplotu, na druhou stranu trvá, než se vysoká teplota žehlicí plochy sníží. Nezapomeňte také na to, že při žehlení se vyhýbáme krouživým pohybům. Žehlíme pohyby tam a zpět.

Jak vyčistit žehličku?

Nesprávná údržba žehličky nebo její nesprávné použití může způsobit, že se zkrátí životnosti i těch žehliček, které v testech vyšly jako nejlepší. Proto doporučujeme nezanedbávat údržbu žehličky. Nejdůležitější je péče o žehlicí plochu.

V první řadě se vyhýbáme místům na oblečení, která by ji mohla poškodit (knoflíky, tvrdé zipy a podobně). Oblečení s potiskem (dávno už není typické pouze pro dětská oblečení) žehlíme tak, že obrázek otočíme dovnitř a oblečení přežehlíme po rubu. Některé potisky jsou sice odolné, jiné se mohou na žehlicí plochu nalepit – čímž znehodnotíte žehličku i oblečení.

Jak vyčistit žehlicí plochu žehličky?

Na internetu je velká spousta rad a tipů, které vám pomohou zbavit se i těch nejodolnějších nečistot a usazenin. Řada z nich může ale povrch žehličky poškrábat. Nepoužívejte drátěnku ani drsné houby. Nejsou vhodné ani chemikálie či čisticí prostředky s abrazivními složkami. K očištění žehlicí plochy proto raději použijte měkký hadřík a vodu s octem. Ideální je tento hadřík do vody s octem namočit a vyždímat (měl by být vlhký a ne přímo mokrý). Žehličku jím pak pomalu přejíždějte (měla by být rozpálená). 

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Vodní kámen je nepřítelem celé řady domácích spotřebičů. Proto je důležité vědět, jak proti němu bojovat. Nejlepším způsobem, jak odvápnit žehličku je to, že použijeme speciální funkci. Nezapomeňte ji čas od času použít! Některé žehličky jí ale nedisponují a zde si budeme muset pomoci sami.

Jedním ze způsobů je prevence: to znamená na žehlení používat destilovanou nebo přefiltrovanou vodu. Po každém použití vodu z žehličky vylévejte, nenechte ji stát uvnitř přístroje – mohou v ní začít bujet různé organismy, které ničí žehličky a ovlivňují také čistotu vašeho prádla.

Nejznámější výrobci žehliček

Při výběru té nejlepší žehličky se můžete opřít také o proslulost značky. Výrobců žehliček je spousta, ti renomovaní jsou na trhu už několik let, takže nabízí dostatečné množství zkušeností při vývoji žehliček i při zákaznické péči. To je důvod, proč se opřít o nejznámější značky. Které to jsou?

Žehličky BOSCH

Žehličky Bosch

Tato značka je považována za velice kvalitní. Pochází z Německa a založena byla už v 19. století. Je lídrem mezi výrobci elektroniky, včetně žehliček na prádlo. Zakoupit můžete žehličky v různých cenových relacích, recenze na ně jsou obvykle velmi pozitivní. Vybírat si můžete z různých druhů a také různých materiálů žehlicích ploch. Nabídka je poměrně široká a cena obvykle odpovídá kvalitě žehličky. Výrobky značky Bosch jsou obecně odolné a bezpečné.

Žehličky Braun

Žehličky Braun

Také Braun je německou značkou, která spadá pod společnost Gillette. Žehličky na prádlo se vyznačují svou kvalitou – za kterou si ale obvykle musíte trochu připlatit. Na druhou stranu jsou vybavené spoustou užitečných funkcí. Těšit se můžete na bezproblémové a rychlé žehlení, dlouhou životnost žehličky a pomoc při její údržbě.

Žehličky Tefal

Žehličky Tefal

Žehličky značky Tefal jsou nabízeny v různých cenových relacích. Nabízí kvalitu odpovídající ceně. Na tuto značku se můžete spolehnout. Mezi výhody této značky patří cenová dostupnost a také patentované povrchy žehlicí plochy, které jsou používané na některé modely. Nesou označení Durilium AirGlide Autoclean.

Žehličky Philips

Žehličky Philips

Philips je známý výrobce elektrospotřebičů, včetně napařovacích žehliček. Ty můžete koupit za dobrou cenu, ale také ve vyšší cenové relaci. Philips patří mezi spolehlivé a stabilní značky. Také Philips má patentované materiály, mezi které patří Steamglide a T-ionicGlide.

Žehličky ETA

Žehličky ETA

Český zástupce výrobců žehliček nabízí spoustu provedení. Jedná se o značku, na jejíž kvalitu se můžete spolehnout – obvykle za přiměřenou cenu. ETA nepatří mezi nejlevnější značky, nepovažujeme ji ale ani za předraženou. 

Žehličky Sencor

Žehličky Sencor

Tato značka nabízí cenově dostupné produkty, kterým ale obvykle odpovídá také kvalita. Recenze na některé výrobky od značky Sencor nejsou dobré, nicméně i tak většina zákazníků je s výrobkem spokojena. Nelze očekávat nekonečnou životnost a výdrž, ale spolehnout se můžete na široký sortiment.

Žehličky Electrolux

Žehličky Electrolux

Také Electrolux se řadí mezi velmi stabilní výrobce, který se může pochlubit kvalitními výrobky v celé řadě cenových relací. Nabízí spoustu zajímavých funkcí a vysokou odolnost. Reference zákazníků jsou vesměs pozitivní.

Žehličky ECG

Žehličky ECG

Tato značka nabízí levné výrobky, které se mohou pochlubit celou řadu zajímavých funkcí. Jejich spolehlivost ale bude odpovídat ceně. Je vhodná pro nenáročné zákazníky.

Žehličky Rowenta

Žehličky Rowenta

Rowenta nabízí širokou nabídku nejrůznějších druhů žehliček. Vyznačují se vysokou kvalitou a také spoustou funkcí – patří ale k nejdražším na našem trhu. Na tuto značku se ale můžete spolehnout, uspokojí i nejnáročnější zákazníky.

Žehličky Silvercest

Žehličky SilverCrest

Ačkoli je nabídka od značky, která se prodává v řetězcích Lidl, poněkud skoupá, narazit můžete na zajímavé kousky. Vyznačují se především nízkou cenou, ale poměrně vysokou kvalitou. Zákazníky si produkty od značky Silvercest chválí.

Žehličky Russell Hobbs

Žehličky Russell Hobbs

V nabídce jsou žehličky na prádlo atraktivního a moderního vzhledu. Vybírat si můžete z celé spousty modelů a provedení. Žehličky jsou nabízeny v různých cenových relacích, kterým odpovídá také kvalita.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů žehliček

Mezi největšími prodejci žehliček patří Alza, Datart a Heureka. Právě na jejich stránkách můžete narazit na zajímavé produkty, které se mohou stát předmětem vašeho zájmu. Jaká je nabídka jednotlivých prodejců?

Žehličky Alza

Žehličky Alza

Nabídka žehliček je opravdu široká. Můžete si vyfiltrovat, o jaký typ žehličky máte zájem, včetně jejího výrobce. Snadno si nastavíte také to, jaký materiál pro žehlicí plochu jste si vybrali. Za krátkou dobu tak můžete získat produkt, který jste si vybrali – včetně příslušenství.

Žehličky Datart

Žehličky Datart

Nabídka tohoto prodejce není sice tak široká, nicméně i zde si můžete vybírat na základě různých preferencí (ať už je to cena, výrobce, typ žehličky nebo materiál žehlicí plochy). I zde snadno najdete stroj, který chcete.

Žehličky Heureka

Žehličky Heureka

Nabídka žehliček je zde nejširší. Filtr, který tento srovnávač cen nabízí, je zde velmi podrobný, takže i zde můžete zadat kritéria svých zájmů. Navíc můžete získat nabídku od nejrůznějších prodejců a získat zde na ně reference. Nakoupit můžete tedy za nejlepší cenu na trhu.

Cenové relace žehliček

Již několikrát bylo zmíněno, že žehličky se prodávají v několika základních cenových relacích. Nemůžete očekávat, že žehlička, kterou jste si koupili za několik stokorun, bude ovládat stejné funkce, jako ta za několik tisíc korun. Níže proto uvádíme, v jaké cenové relaci můžete očekávat jaké funkce a vlastnosti žehličky. Možná, že nepotřebujete nejdražší žehličku na trhu, protože byste její funkce plně nevyužili.

  • Do 500 Kč – žehličky jsou natolik rozšířeným zbožím, že je můžete koupit již do této cenové relace. Připravte se ale na to, že budou disponovat pouze základními funkcemi a nekomfortním žehlením. Žehličky v této cenové relaci se hodí pouze na občasné použití. Některé mají keramický povrch, jiné ale často také nerezové. V této ceně je možné koupit také napařovací žehličky, nicméně množství páry je velmi slabé.
  • Od 500 do 1 000 Kč – v této cenové relaci koupíte žehličky s parním výkonem okolo 150 g/min. I když může být žehlička vybavena celou řadou zajímavých funkcí, obvykle je její levná cena získána díky použití levnějších materiálů použitých na žehlicí plochu. Nejčastěji jde o hliník či keramiku.
  • Od 1 000 do 3 000 Kč – zde už můžete narazit na opravdu kvalitní žehličky vybavené celou řadou užitečných funkcí a kvalitními materiály. Velice dobrý už je také parní výkon, který může být vyšší než 200 g/min. Spolehnout se můžete také na kvalitní materiály žehlicích ploch. Tyto žehličky nabízí také dobré systémy pro usnadnění údržby a vysokou životnost.
  • Nad 3 000 Kč – profesionální žehličky najdete v této cenové relaci. Těšit se můžete na výborný parní výkon, luxusní materiály žehlicích ploch, ergonomické zhotovení pro snadné a rychlé žehlení. Samozřejmostí je rychlost nažhavení žehličky. 

Nejčastější otázky při výběru žehličky na prádlo

Které žehličky mají systém odstraňování vodního kamene?

Ne všechny žehličky mají tuto užitečnou funkci, kterou využijete zejména tehdy, když používáte pro žehlení klasickou vodu z vodovodního kohoutku. Pokud používáte destilovanou vodu, tuto funkci potřebovat nebudete. Pokud ale investujete do dražší žehličky (nad 1 000 Kč) bude mít systém odstraňování vodního kamene ve výbavě.

Napařovací žehličku nebo parní generátor?

Napařovací žehličku oceníte tehdy, když máte nedostatek skladovacího prostoru. Množství vyprodukované páry je zde obvykle o něco nižší, hmotnost vody nesete na rukou při žehlení – to může znesnadnit žehlení. Parní generátor je vhodnější pro odolnější záhyby a snadnější žehlení.

Je důležitý počet parních otvorů?

Parní otvory jsou místa, kudy ze žehlicí plochy uniká pára. Ta je důležitá pro vyrovnání materiálu. Vyplatí se zaměřit na to, kolik jich daná žehlička má, protože usnadňují žehlení. Všímejte si také, zda jsou parní otvory umístěny také ve špičce žehličky.

Zajímavé zdroje

https://www.dtest.cz/clanek-8622/test-naparovacich-zehlicek-a-parnich-generatoru-2021

1.3/5 - (42 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo